En düşük ve en yüksek işsizlik maaşı ne kadar oldu?

İşsizlik maaşı en düşük ve en yüksek kaç liradır?

İşsizlik maaşı, işinden ayrılmış ya da çıkarılmış işçiye ödenen önemli bir sosyal yardımdır. Böylece işçi hem işsiz olduğu süre boyunca hayatını idame ettirebilir hem de daha iyi bir iş bulmak için zamana sahip olur. Peki ama en düşük ve en yüksek işsizlik maaşı ne kadardır?

İşsizlik maaşı alma şartları

Öncelikle şunun bilinmesi gerekir ki; işten ayrılan her işçi işsizlik maaşı alamamaktadır. İşsizlik maaşı alma şartlarını daha önce yazmıştık. Her şeyden önce; işten ayrıldığınız tarihten önceki 3 yıl içinde en az 600 gün sigortanız olmalı ve son 120 günde de kesintisiz sigortalı olmalısınız. Bu iki şartı taşısanız bile; işten nasıl ayrıldığınız da önem arz eder. İşten haklı bir sebebe dayanarak ayrılmışsanız ya da işveren sizi haklı bir sebebi yokken çıkarmışsa, işsizlik maaşı alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır?

İşsizlik maaşı hesabı zor değildir; ancak bazı verilerin bilinmesi gerekir. İşçinin son 4 aydaki SGK primleri esas alınır ve bunların bir aylık ortalaması bulunur. İşte bu rakamın %40’ı işçiye ödenecek olan işsizlik maaşını verir.

En düşük işsizlik maaşı

Bir işçiye kaç lira ödeniyor olursa olsun, onun için sigortaya bildirilen rakam asgari ücretten az olamaz. Bunun anlamı, en düşük işsizlik maaşı için, brüt asgari ücretin esas alınması gerektiğidir. Asgari ücretlinin işsizlik maaşı miktarını daha önce açıklamıştık. Ama kısaca tekrarlamak gerekirse; 2018 için 2.029,50 TL’nin %40’ı yani 811,80 TL’den damga vergisi kesildikten sonra kalan kısım olan 805,38 TL en düşük işsizlik maaşıdır.

En yüksek işsizlik maaşı

en yüksek ve en düşük işsizlik maaşı

Yukarıdaki hesaptan da görüleceği üzere; işçinin son 4 aylık primi ne kadar yüksekse, işsizlik maaşı da o kadar yüksek olacaktır. Dolayısıyla bu maaşın sınırsız şekilde yükseleceği düşünülebilir; ama durum böyle değildir.

İşsizlik maaşı için bir tavan belirlenmiştir. Bu tavan ise, brüt asgari ücretin %80’ıdır. Öyleyse 2018 yılı için en yüksek işsizlik maaşının 2.029,50 TL’nin %80’ı yani 1.623,60 TL’den damga vergisi düşüldükten sonra kalan 1.610,77 TL olduğunu söyleyebiliriz.

SONUÇ

İşsizlik maaşının miktarı, işçinin son 4 aylık sigorta primlerinin tutarı arttıkça yükselmektedir. Ama işçinin prim miktarı ne kadar yükselirse yükselsin, buna bir tavan getirilmiştir. 2018 yılı için en düşük işsizlik maaşı 805,38 TL iken, en yüksek işsizlik maaşı ise 1.610,77 TL’dir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

12 Yorum

  1. e devlette benim aldigim ucret neden 2029.50 yaziyor asgari ücret alirken patronum agi yi alip almadigini nasıl öğrenebilirim

    1. Mustafa bey bu rakam asgari ücretin brütüdür. Agi için bordronuza bakmanız gerekir.

  2. Merhabalar kurumsal bir firmada calismaktayken işten çıkarımdım bana süresiz iş hakti fesini verdiler 2010taseron 2013 kastro iş fes 05.09.2018. Ne yabmam lazim arabulucuya başvurdum işkur a başvurdum baska bir şey kerekiyormu saygılarımla

    1. Merhaba. Başka bir şey yapmanıza gerek yok, artık arabulucu sonucunu beklemeniz gerekir.

  3. raporluyken işten çıkarıldım 5 yıl çalıştım sadece kıdem ve ihbar tazmınatınımı hak edıyorum cezası varmı teşekurler
    ugurlu_2011@ hotmail.com alirıza

  4. sayın zeynel bey 5 yıl 12 saat çalışıp mesai parasını normal yevmıyeden ödedıler fazla mesai kanunen 1.5 olur ben normalden aldım bu hakkımı nasıl alabılırım.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.