Engelli çocuğu olan işçiye mazeret izni

Engelli çocuğu olan işçiye izin verilmesi

Engelli bir çocuğun anne ve babasına önemli bir sorumluluk düşmektedir. Bu çocuğun beslenmesinden eğitimine, giyinmesinden taşınmasına kadar birçok faaliyet için ebeveynlerin yardımı gerekebilmektedir. Çocuğun engel durumuna göre değişen bu yardımlar gerektiğinde, anne ve baba çocuğunun yanında olmak istemektedir.

Çocuğun engelli olması, izin için yeterli mi?

İş Kanununa tabi olarak çalışmakta olan bir işçi için bu sorunun cevabı doğal olarak 4857 sayılı İş Kanununda aranmalıdır. Kanunun Ek 22 nci maddesine baktığımızda, bu madde ile işçilerin ücretli mazeret izinlerinin düzenlendiğini görmekteyiz.

Peki bu maddeye göre, engellilik dışında başka bir şart var mıdır? Bu sorunun cevabını evet olarak verebiliriz. Çocuğun engelli olması, tek başına mazeret izni almak için yeterli değildir. Yani işçi, sırf çocuğu engelli olduğu için mazeret izni isteyemez.

Mazeret izni için tedavi şartı

İşçinin şikayetinden vazgeçmesi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

İşçi örneğin, engelli çocuğuyla vakit geçirmek için mazeret izni alamamaktadır. İş Kanunu bu mazeret izni için engelli çocuğun tedavisini ön şart olarak koymuştur. İşçi ancak, engelli çocuğunun tedavisinde yanında olmak üzere mazeret izni alabilmektedir.

Engelli çocuk için mazeret izni şartları

Engelli çocuğu için mazeret izni kullanmak isteyen işçi, şu şartların mevcut olduğuna emin olmalıdır. Aksi takdirde mazeret izni alamaz.

  • Çocuğunun engeli en az % 70 olmalıdır.
  • En az % 70 engelli olan bu çocuğunu tedavi ettirmesi gerekmelidir.
  • Çocuğunun bu durumunu hastalık raporuyla kanıtlaması gerekmektedir.

Engelli çocuk için izin kaç gün?

engelli çocuğu olan işçinin 10 gün izin hakkı

Yukarıdaki şartların mevcut olduğu bir durumda, işçiye bir yıl içinde 10 güne kadar ücretli mazeret izni verilmesi zorunludur. Bu izin toplu olarak ya da parçalar halinde kullanılabilir. Ancak bu izni hem anne hem de baba ayrı ayrı kullanamaz. Mazeret iznini ya anne ya da baba kullanmalı veya ikisinin ayrı ayrı kullandığı mazeret izni toplamı 10 günü geçmemelidir.

Engelli çocuk için ücretsiz izin

İş Kanununun öngördüğü bu 10 günlük ücretli mazeret izni bittikten sonra işçinin artık başkaca ücretli mazeret izin hakkı bulunmamaktadır. Bu nedenle işçi bu süreden sonra hâlâ özürlü çocuğu için izne ihtiyaç duyuyorsa; ya işveren tarafından işçiye takdiri olarak ücretli izin verilmeli ya da işçi ücretsiz izne ayrılmalıdır. Bunun dışında işverenin işçiye, engelli çocuğu için ücretli mazeret izni verme zorunluluğu bulunmamaktadır.

SONUÇ

Kanaatimce kanun koyucu, engelli çocuğu olan işçiye ücretli mazeret izni hakkı verirken koşulları ağır belirlemiştir. Bu 10 günlük mazeret izninin engelli çocuğun tedavisinde kullanılmaya bağlanmasının yanlış olduğuna inanıyorum. Bence olması gereken, engelli çocuğu olan işçiye hiçbir şart koymaksızın yıllık 10 gün mazeret izni kullanma hakkını vermek olmalıydı. İşçi bu hakkını dilerse, engelli çocuğuyla vakit geçirmek için bile kullanabilmeliydi. Ancak mevcut durumda, işçinin bu iznini kullanmasının ön şartı ne yazık ki, engelli çocuğunun tedavisi için kullanması olarak belirlenmiştir.


,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

13 Yorum

  1. Sayın hocam çocuğum ağır engelli serebral palsi ve sara hastası ayriyeten aşırı kilolu ve 17 yaşında eşimin artık gücü yetmiyor bunlar bana ayrıcalık vermiyormu

    1. Merhaba. İşten ayrılma ya d açalışma koşulları bakımından soruyorsanız, ne yazık ki yasal olarak vermiyor.

  2. Peki hocam kamuda yeni işçi oldum bu izinleri hiç kullanamadim(taseronlukta)çocuğum 89 ağır engelli fazla mesai ve tatil günleri çalışmadan muafmiyim eşim ev hanimidir

    1. Fatih bey, çocuğun engel durumu fazla mesai ya da resmi tatil çalışmaları açısından bir sonuç doğurmamaktadır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.