Engelliler için internet indirimleri

Engelli vatandaşlarımız, sahip oldukları dezavantaj nedeniyle, hem devlet hem de özel sektör kuruluşları tarafından desteklenmektedir. Bu kapsamda engellilere bir takım yardımlar ve indirimler yapılmaktadır.  Peki engelliler için yapılan internet indirimleri var mı? Engelli interneti en ucuz ne kadar? Bunları sizin için araştırdık.

2019 yılında engelli internet indirimleri

Bu araştırma 2019 yılı temmuz itibariyle yapılmıştır ve her sene güncellenecektir. Bu kapsamda, aşağıdaki servis sağlayıcılarının engelli kampanyalarına göz attık:

 • Türk Telekom
 • D Smart
 • Superonline
 • Türk net
 • NetSpeed

Türk Telekom engelli interneti

Türk Telekom, erişilebilir evde internet kampanyası kapsamında aylık 51,80 TL’ye 50 gb limitsiz internet vermektedir. Yalnız, ev telefonu olmayanlar için fiyat değişecektir.

Yalın internet yani telefonsuz internet kullanmak isteyenler için fiyat, 24 ay taahhüt verirlerse aylık ayrıca 12 TL’dir.

Bunun dışında bir de, yeni abonelik söz konusuysa, bağlantı ücreti de alınmaktadır ve bu da 24 ay taahhüt verilirse aylık 9 TL’dir.

O halde; Türk Telekom’a yeni geçecek ve yalın internet kullanacak birisi söz konusuysa, internetin aylık ücreti yaklaşık olarak toplam 72,80 TL olmaktadır.

Engelliler hangi işlerde çalıştırılabilir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Modeminiz yoksa, 24 ay taahhüt vermeniz halinde, ayrıca aylık 8 TL daha ödeyerek modem de almanız gerekir.

https://bireysel.turktelekom.com.tr/ozel-programlar/engelliler/sayfalar/erisilebilir-evde-internet-kampanyasi.aspx

Superonline engelli kampanyası

engelli internet indirim oranları

Superonline’da engelliler özel bir tarife olmasa da, genel bir indirim oranı söz konusudur. Buna göre; tüm bireysel Superonline tarife, abonelik paketi ve kampanyalarda, katma değerli hizmetler hariç olmak üzere, KDV matrahı (KDV hariç tutar) üzerind​en 25% oranında indirim uygulanmaktadır.

Bunun için engel oranının en az %40 olması gerekir.

https://www.superonline.net/kampanyalar/sosyal-destek/sosyal-destek-kampanyasi

TürkNet engelli kampanyası

Türknet; 100 Mbps’ye kadar hızı olan, kotasız ve sınırsız interneti engelli müşterilerine aylık 56,99 TL’ye vermektedir.

Engellilerin en az %40 engelli olması gerekir.  Bu kampanyada herhangi bir taahhüt zorunluluğu da bulunmamaktadır.

https://turk.net/engelsiz-tarife

D Smart engelli indirim oranı

engelliler için internet tarifeleri

D Smart’ta engelli müşterileri için %25 indirim uygulanmaktadır. Bunun için engel oranının en az %40 olması gerekir.

Bu indirimin alınması için bir de 24 ay taahhüt verilmesi gerekmektedir.

https://www.dsmart.com.tr/kampanyalar/tv-kampanyalari/engelli-gazi-ve-sehit-yakinlarina-ozel-d-smart

Netspeed internet engelli kampanyası

NetSpeed ADSL ve VDSL olarak iki seçenek sunmaktadır. Hattınız destekliyorsa VDSL kampanyasında 24 Mbps’e kadar internet aylık 50 TL ve ADSL kampanyasında 16 Mbps’e kadar internet aylık 40 TL’dir.

Her iki tarifede de kota veya sınır bulunmamaktadır. Üstelik taahhüt verilmesi de gerekmez. Engel oranının burada da en az %40 olması gerekir.

https://www.netspeed.com.tr/engelsiz-tarife/

SONUÇ

Yukarıdaki firmalar dışında birçok internet servis sağlayıcı daha olduğunu biliyorum. Ama bu firmalar; piyasanın en çok bilinen ve güvenilir servis sağlayıcılarıdır.

Bu nedenle, internet kampanyalarını araştırırken bu şirketleri esas aldım. Engelli internet indirimlerini imcelediğimizde, şirketlerin iki ayrı politika izlediğini görüyoruz:

 • Engellilere özel bir tarife
 • Engelliler için sabit indirim oranı

Örneğin D-smart ve Superonline %25 oranında bir indirim belirlemiştir ve bu oranı tüm ürünlerine uygulamaktadır.

Diğerleri ise engellilere yönelik tarife yapmayı tercih etmiştir. Bu tarifeleri incelediğimizde; en uygun olanlar sırasıyla şöyle sıralanabilir:

 • Türk Net: Taahhüt istememesi, 100 Mbps’e kadar hıza çıkabilmesi ve 57 TL’lik fiyatıyla ilk sırada geliyor.
 • NetSpeed: Taahhüt istememesi ve 40 ile 50 TL’lik iki farklı engelli tarifesiyle ikinci sırada geliyor. Hatta 24 Mbps’e kadar hızı yeterli bulanlardansanız, NetSpeed ilk sırayı rahatlıkla alabilir. Ben de yaklaşık 6 aydır Netspeed kullanıyorum ve çok memnunum.
 • Türk Telekomu bu sıralamaya almak bile istemiyorum. Çünkü hem fiyatı diğerlerine göre yüksek hem de 24 ay taahhüt istiyor.

Elbette son kararı siz vereceksiniz. Ama engellilere özel kampanyalardan faydalanırken şu hususları dikkate alarak karar vermenizi öneririm:

 • Taahhüt var mı?
 • Hız sizin için ne kadar önemli?
 • Fiyat hangisinde daha ucuz?
 • Hangisinde müşteri hizmetlerine ulaşmak ve sorun çözmek daha kolay?

Bütün bu servis sağlayıcılar içinde ben olsam TürkNet ya da NetSpeed arasında seçim yapardım. Hem taahhüt olmaması hem de fiyat bakımından ikisi de çok uygun görünüyor. Sizin önereceğiniz tarife var mı? Bizimle paylaşırsanız, çok memnun oluruz.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

3 Yorum

 1. Türk neti tavsiye etmiyorum. İnanmayın uzak durun isteyene belgeleri ile ortaya koyarım..
  Netspeed de aratmaz türk neti..

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.