Eşi başka yere atanan işçinin tayin hakkı

İşçinin, eş durumundan tayinini yapılmaması

İşçinin eş durumundan tayin istemesi, çalışma hayatında rastlanan durumlardan biridir. İşçinin eşi; bazen memur olduğu için zorunlu olarak başka bir ile tayin olmakta, bazen özel sektörde görev yeri değişikliği yapmaktadır. Böyle bir durumda, eş durumundan tayini yapılmayan işçinin hakları nelerdir?

İşverenin yönetim hakkı

İşçi ile işveren arasındaki hukuki ilişkinin temel kuralları İş Kanunuyla konulmuş olmakla beraber, iş sözleşmesinde daha ayrıntılı düzenlemeler getirilebilir. Önemli olan husus, iş sözleşmesine konulan hükümlerin İş Kanununda işçiye tanınan hakları geriye götürmemesidir. Bu şekilde düzenlenmiş bir iş sözleşmesine bağlı olarak çalışan işçi üzerinde işverenin yönetim hakkı bulunmaktadır. İşveren, iş sözleşmesine aykırı olmamak kaydıyla, çalışma koşullarını belirleme ve değiştirme hakkına sahiptir.

İş sözleşmesinde eş durumundan tayine ilişkin hüküm var mı?

İşçi ile işveren arasında yaşanan bir sorunun çözümü için başvurulması gereken ilk kaynak, iş sözleşmesidir. Sözleşmede; işçinin eşinin başka bir yerleşim yerine tayininin çıkması halinde, işçinin de o yerleşim yerine tayin edileceğine dair bir hüküm varsa, işçinin tayini yapılmak zorundadır. Ancak şunu belirtmeliyim ki, maktu iş sözleşmelerinin hemen hiçbirinde böyle bir hükme rastlamak mümkün değildir.

Yargıtay’a göre eş durumu tayininin yapılmaması, haklı fesih nedeni değil

işçi eş görev yeri değişikliği

Yargıtay bir kararında (9 Hukuk, 2011/54483 E.) “2- Taraflar arasındaki sözleşme başından beri belirsiz süreli iş sözleşmesi olup, davacının dayandığı eş tayini mazereti kıdem tazminatına hak kazandıracak bir fesih nedeni olmadığından iş akdinin davacı işçi tarafından haklı neden olmaksızın feshedildiği sonucuna varılmaktadır. Bu nedenle davacının kıdem tazminatı talebinin reddi yerine kabulü hatalıdır.” derken, bir başka kararda da (9 Hukuk, 2009/23353 E.)“Eşin tayin edilmesi, işçi açısından haklı fesih sebebi oluşturmaz. Bu nedenle davacının feshinin haklı nedene dayanmadığı anlaşıldığından kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddine karar verilmesi gerekirken kabulü hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.” denilmektedir.

SONUÇ

İş sözleşmesinde; işçinin eş durumundan tayininin yapılacağına dair açık bir hüküm varsa, işçinin tayini yapılmalıdır.

Ancak iş sözleşmesinde böyle bir hüküm yoksa, işçinin eş durumundan tayin hakkı olduğunu söylemek mümkün olmayacaktır. Böyle bir durumda, eş durumundan tayini yapılmadığı için işten ayrılan işçi kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı haklarını yitirecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

62 Yorum

 1. Ben Bingöl orman işletme müdürlüğünde görev yapmaktayım. Benim eşimin babam ve annemin rahatsızlıklarını var ve bu hastalıklarla ilgili raporlarını var annem ve babam elazığ da ikametgah etmektedir rahatsızlıklarîndan dolayı bakıma muhtaçlar Elazığ’a tayin gitmek istiyorum fakat elazığ orman bölge müdürü bana onay vermiyor ne yapmalıyım

 2. merhaba. ben istanbul da bir şirkette çalışıyorum. Eşim devlet memuru ve tayin olması durumunda ben çalıştığım şirketimden kıdem ve ihbar tazminatımı talep etme hakkım varmıdır?
  Teşekkürler.

 3. Merhabalar, ben Çanakkale de eşim İstanbul’da çalışıyor. İkimizde özel sektör deyiz. Eşim doğum yapacak doğumdan sonra işten ayrılıp yanıma gelirse kıdem ve ihbar tazminatını alabilir mi.ikamatkahımı Çanakkale ye alabilirim

  1. Bayram bey, ne yazık ki bu durumda kıdem tazminatı alamaz. Hatta, ihbar süresi kadar önce işverene çıkacağını bildirmezse, ihbar tazminatı ödemek zorunda bile kalabilir.

 4. Ben bir kamu kuruluşunda daimi işçi kadrosunda çalışmaktayım eşim başka bir ilde özel sektörde çalışmakta eşim gelemediği için benim gitmem gerekiyor bildiğim kadarıyla iş sözleşmesinde eş durumundan tayin ile ilgili bir madde bulunmamaktadır. Kanunu olarak tayin hakkım varmıdır yoksa yargı yoluna basvura bilirmiyim sizce şansım ne dir. Şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Serdar bey, kanunen işçinin tayin hakkı yoktur. Dava açsanız da sonuç değişmez. Ama toplu iş sözleşmesinde ya da özel bir yönetmelikle vs. size böyle bir hak verilmişse, ancak bu durumda olabilir.

 5. İyi günler mustafa bey eşim 5 yıl uzman çavuş olarak hakkaride tsk kara kuvvetlerinde çalıştıktan sonra şubatta sözleşmesini bitirerek nisan ayında tsk hava kuvvetlerine geçti ben ise belediye 21 aylık taşeron işçiyim bu konuda nasıl tayin istiyebiliriz ?

  1. Esra hanım, taşeron ya da kadrolu farketmeksizin, ne yazık ki tayin hakkınız yoktur. Sadece, taşeron firmanızın, eşinizin çalışacağı ilde de bir kurumu varsa, oraya gönderilmenizi isteyebilirsiniz.

 6. Mustafa Bey benim oglum ordu mensubu eşi türkiye hava yolları yankuruluşunda çalışıyor Oglumun tayini çıktı başka şehire o şehirde eşinin çalıştıgı birim yok Budurumda eşi işten ayrıldıgında kıdem tazminatı alabilirmi ,İyi günler Teşekkür ederim

  1. Aydın bey, ne yazık ki alamaz. Yazıda da açıkladığım gibi, bu durumda işçinin kıdem tazminatı alma hakkı yoktur.

 7. Bakanlığa bağlı bir resmi kurumda 4/D daimi işçi kadrosunda çalışmaktayım.Eşim Tsk’da görev yapmaktadır.Bir ildeki zorunlu görev süresi bittiği zaman mecburen tayin olmak zorunda olduğundan dolayı başka bir ile tayin olduğu zaman bende o ildeki aynı bakanlığın kurumuna tayin isteyebilir miyim ?

  1. Nurdan hanım isteyebilirsiniz. Ama yasal olarak, işverenin size böyle bir tayin yapma zorunluluğu yoktur.

 8. İyi günler Mustafa Bey Sosyal Hizmetlerde 4 D kadrolu işçi olarak çalışmaktayım eşim polis memuru 3 sene Güneydoğuda görev yapacak batıya şuan için gelme durumu malesef yok eşimin olduğu yere benim eş durumundan tayinim yapılabilir mi ?

  1. Sibel hanım, bu konuyu kendi kurumunuza sormanız gerekir. Çünkü her kurumda işleyiş farklı olacaktır.

 9. Arkadaşlar size burda net bir bilgi vermek istetim tayğnle ilgili özellikle emn genel müd veya tsk da çakışan eşğnizden dolayı tayin hakkınız var ama süreç değişken olabiliyor. Anayasada aile birliği bütünlüğü var ve bundan dolayı sizin tayün hakkınız okuyıt mahkeme yoluyla tabi. Emsal arkadaşlarım var giden. Sıkıntı yapmayın burda sizr bilgi veren yanlış bilgi veriyor. Kesinlikle tayin hakkınız var hakkınızı arayın. Kurumunuza sorun demiş kuruma talep ediyorsun ki kabul etmeyecektir ondan sonra mahkeme yoluna başvuruyorsun ve en geç 5 ay içinde eşinin olduğu yere göndermek zorundalar.

 10. merhabalar kolay gelsin eşim sözleşmeli personel bende aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı sevgi evlerinde taşeronum ve kadro alıcam. Eş durumu yapıp eşimin yanına gidebilir miyim

 11. Merhabalar kamuda 4b personel olarak çalışıyorum eşim taşeron kadro alacak eşim yanın gidebilir miyim

 12. merhabalar taşeron işçi kadrosuna geçiyoruz. annemin bir hastalığı var ilgili memur kanunundaki ” memur kanunen bakmakla yükümlü olmasa da anne babasından dolayı (eğer yönetmeliğin belirttiği şekilde sağlık özürleri var ise) nakil isteyebilecektir.” maddesi biz kadrolu taşeron işçiler içinde geçerlimidir acaba? teşekkürler…

  1. Ali bey, 657 sayılı kanun memurları ilgilendirmektedir. Özel olarak işçilerle ilgili bir düzenleme yoksa, 4857 sayılı Kanunu dikkate almalısınız.

 13. Mrb . Devlet üniversitesinde guvnlik olrak calisiyorum işçi kadrosuna gctimden dolayı başka bir ile eş durumndan tayin isteme hkkim varmıdır

  1. Semra hanım, tayin isteme hakkınız elbette vardır; ancak sonuç işverenin takdirindedir.

 14. Meraba nisanlimin iyi bi işi var manisada özel sektörde bende nigdede kadroya geçtim tayin isteme hakkim olabilirmi

  1. Derya hanım, sanırım 657’ye tabi çalışıyorsunuz. Bu konuda net bir bilgim ne yazık ki bulunmamaktadır.

 15. 4 yıldır ikametgah adresime 110 km git 110 km gel toplamda 220 km gidip gelmekteyim 4d daimi işçi kadrosuna geçtim eşim devlet memuru eş durumu tayini isteyebilirmiyim ?

 16. merhaba Eşim çankırıda hayvancılık yaptığı için orda yaşıyo ben istanbuldaçocuğumla beraber işçi kadrosuna geçtiğimiz için kaldık bende eşimin yanına gidebilmek için ne yapabiliriz

 17. Iyi günler ben 3 yillik kadrolu katibim. Esim baska bir ild3 belediyede isci olarak çalışıyor ise baslayali 3 ay oldu es durumu tayini ile isci esimin yanina gidebilirmiyim. Tayin dönemleri var mi acil bilgi

 18. Mrb eşim emniyet müdürlüğünde çakılı kadro olan mah. Ve carsı bekçisi.taseronluktan 4d kadrosuna geçtim eş durumdan gidebilir miyim?

 19. Eş durumundan dilekçemi verdim kurum kabul etti şuan sağlık bakanlığından gelecek haberi bekliyorum kurum bizi aşıyor dedi..

 20. Merhaba ben Adıyamanda jandarma uzman çavuş olarak görev yapıyorum eşim taşeron kadrosunda çalışıyor Kütahya da devlet hastanesinde güvenlik olarak çalışıyor eşimin tayini alınabilirmi benim bulunduğum şehre

 21. Merhabalar. Kocaeli Gebze’de özel sektör çalışanıyım. Eşim Gebze’de devlet hastanesinde 4/D kadrosuna geçti. İşyerim başka bir ile taşınıyor ve şu anki yerinde faaliyetini sonlandırıyor. Eşim diğer ile nakli mümkün olurmu? Nasıl bir yol izlemeliyiz?

  1. Ömer bey, bunun için eşiniz kurumuna dilekçe vererek talepte bulunmalıdır. Sonrası ise hem varsa kurumun mevzuatına hem de idarenin takdirine bağlı olacaktır.

 22. Mrb eşim TSK da assubay olarak çalışıyor. Bende özel bir banka adına taşeron bir firma üzerinden SSK lı çalışmaktayım. Eşimin tayini nedeni ile bende tayinimi bir dilekçe ile talep ettim. Beni tayin etmek zorundamı? Yada boş kadro yok diyerek tayin etmezlerse tazminatımı alabilir iyim. 3 yıldır çalışmaktayım. İşsizlik maaşı alabilecekmiyim?

  1. Alara hanım, iş sözleşmenizde bu tür durumlarda tayin hakkınızın olduğu açıkça yazmıyorsa, işveren sizi başka bir şubede görevlendirmek zorunda değildir. Dolayısıyla bu durum size kıdem tazminatı alma hakkını vermez.

 23. merhabalar…kendim devlet memuruyum eşim ise tekstil işcisi…yakın zamanda bir başka ile tayin istemeyi düşünüyorum…eşim yaklaşık 7 yıldır aralıksız aynı işyerinde çalışmakta…acaba benim tayinimden dolayı ayrılmak istese tazminat hakkı varmıdır…

 24. Merhabalar… Eşim devlet hastanesinde sağlık memuru olarak çalışmakta tayini çıktı ben belediye de kadrolu işçi (gecirilenlerden) olarak çalışıyorum.esimin tayininin çıktığı ile eş durumu veyahut muvaffakat ile geçebilme ihtimalim var mı acaba

  1. Akif bey bu konu tamamen işvereninizin takdirine bağlıdır. Böyle bir zorunluluğun hem kurumunuz hem de geçmek istediğiniz kurum için olduğun söyleyemeyiz.

 25. Merhaba ben 4857 sayılı kadrolu kamu işçisiyim, eşimde başka bir şehirde memur..eşimin olduğu şehire nakil olmak istiyorum ve oraya geçen kişiler geçmiş yıllarda var..insan kaynakları yönetmeliğinde eş durumundan tayin mevcut..ancak kurum başkanı izin vermiyor..ne yapmalıyım.. yönetmelikte “Aile bütünlüğünü korumak adına eşlerin farklı şehirlerde olmaları durumunda kadro imkanları dahilinde ve hizmet ihtiyaçlarına uygun olarak yapılır” yazıyor.. bu yüzden işten çıkarılır mı bir kadrolu kamu işçisi

  1. Merhaba. Yönetmelikte de açıkça yazdığı üzere, idarenin bu konuda takdir yetkisinin olduğu görülüyor. Bu nedenle işten çıkarılmaktan kastınız tam olarak nedir?

 26. Merhabalar ben emniyet mensubuyum muğlaya geçen yıl tayini çıktı eşim aile sosyal politikalar müdürlüğü Kayseride Asdep olarak çalışıyor bilindiği gibi Nisan ayında kadroya geçti ayrıca benim annemin %85 engelli raporu var babam da 75 yaşında ağır engeli yok ben eşimin yanına gidemiyorum bu sebepten eşimi Muğlaya nasıl getirebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Merhaba. Söz konusu işçi olunca, memurlar kadar net konuşmak mümkün değil. Öyle ya da böyle dilekçe vererek mazeret bildirmek ve tayin talep etmek gerekiyor. Hangi gerekçelerin kabul edileceği ya da edilmeyeceği varsa mevzuata yoksa kurumun takdirine göre değişecektir.

 27. nişanlımla yakında evlenicez benim işim özel sektör işverenim inşaat firması mecbur ataması olunca gidemicez ailem hepsi çanakkalede eşim bayan öğretmen mecburen ilk ataması doğu ya olucak eş durumundan yararlanma olasılığımız nedir

  1. Merhaba. Eşiniz açısından soruyorsanız, hangi şartlarda atanacağına göre değişir ve bu konuda fikrim yok. Sizin açınızdan ise, zaten yazımızda açıkladığımız hususlar geçerlidir.

 28. Merhabalar ben bir belde belediyesin kadrolu işçiyim yaklaşık bir yıl olucak eşim de mahalle bekçi olarak bulunduğumuz il merkezinde göreve başladı eşim memur statüsünde olduğu için eş durumdan nakil tayin hakkımız olur konu hakkında bilgisi verirsenin çok sevinirim

  1. Merhaba. İşçiler bakımından böyle bir usul yoktur. Tamamen işverenin yani belediyenin takdirine bağlıdır. Ayrıca, belediyeden nereye geçmek istiyorsunuz?

   1. Ben yanlış acıkladım galiba okuduğum bazı yerlerde devlet memurları kadrolu işçi eşleri için eş dumunun dan tayin isteyebilir diyordu aile birliğinin sağlanması mazeretiyle bizim böyle bir hakkımız olabilir mi acaba ben onu merak ediyorum geçmek isteğim yerde yine belediye

    1. Memur olan eş mi tayinini isteyecek? Böyle bir şey mümkün olabilir; ama kanunen zorunlu olup olmadığını bilemiyorum. Memurun çalıştığı kurum mevzuatı bilinmeden bu konuda yorum yapmak doğru olmaz.

     1. Memur olan eş kadrolu işçi eşi için böyle bir talep de bulunabilir mi tayin veya başka bir belediye ye nakil

  1. Merhaba. Bunun için özel bir mevzuat yoktur. Oradan istifa etmeniz ve diğer tarafın sizi işe alması gerekir. Kurumlar arası geçiş vb. bir yol mümkün değildir.

 29. Merhabalar. Benim eşim askeri personel. 15aydir İzmirde görevli ve 2sene daha İzmirde görevli olacak. Ben başka bir sehirde 5 senedir çalışmaktayım. Sağlık bakanlığına bağlı bir yerde taşeron olarak.(kadroya gecmedim) bulunduğum is yerinden bir senelik ücretsiz izin alabilir miyim.
  Yada vermezler ise ücretsiz izin işten ayrıldığımda tazminat hakkımı Alabilir Miyim.
  Yada ücretsiz izin verdikleri takdirde hamile kalıp doğum yaparsam doğum. Yapan kadın haklarindan maddi manevi yararlanabilir miyim.
  1yillik Ucretsiz izin aldığım takdirde, bir yıl dolmadan geri ise baslamak istesem mümkün olur mu.

  1. Merhaba. İşveren size 1 yıl ücretsiz izin vermek zorunda değildir. Yasal olarak bu tamamen işverenin takdirinde olacaktır. Ücretsiz izin vermezlerse ve bu nedenle işten ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız. Doğum yaparsanız bazı haklarınız olur ve elbette bunlardan yararlanmanız gerekir: iscidunyasi.com/dogum-sonrasi-izin-haklari-neler

   1. Ben 4 a kadrolu kamu işçisiyim tayinim isteğim dışında başka bir şehir’e gönderildim.Eşim özel sektörde sigortalı olarak iş de çalışıyor.Ben tayinimi eş durumundan eşimin yanına aldırabilirmiyim.

 30. S.a ben eşimle beraber kütahya gençlik ve spor il müdürlüğünde calışırken 12.06.2020 tarihinde yetkili sendikanın iş yeri temsilcisi oldum ve bana aynı tarihte kütahyanın ilcesi olan emete süresiz görevlendirme çıkartılar vede ertesi gün işe başlamamı söylediler. Eşimde hamile ben tekrar nasıl dönebilirim

  1. Merhaba, Emre bey bu tür sorunları yine kurumunuzla çözmeniz gerekir. Açıkçası işçiler için memurlar gibi dava açarak görev yerine dönmek gibi seçenekler söz konusu değil. Diyalogla çözüm gerekecektir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.