Eşi başka yere atanan işçinin tayin hakkı

İşçinin, eş durumundan tayinini yapılmaması

İşçinin eş durumundan tayin istemesi, çalışma hayatında rastlanan durumlardan biridir. İşçinin eşi; bazen memur olduğu için zorunlu olarak başka bir ile tayin olmakta, bazen özel sektörde görev yeri değişikliği yapmaktadır. Böyle bir durumda, eş durumundan tayini yapılmayan işçinin hakları nelerdir?

İşverenin yönetim hakkı

İşçi ile işveren arasındaki hukuki ilişkinin temel kuralları İş Kanunuyla konulmuş olmakla beraber, iş sözleşmesinde daha ayrıntılı düzenlemeler getirilebilir. Önemli olan husus, iş sözleşmesine konulan hükümlerin İş Kanununda işçiye tanınan hakları geriye götürmemesidir. Bu şekilde düzenlenmiş bir iş sözleşmesine bağlı olarak çalışan işçi üzerinde işverenin yönetim hakkı bulunmaktadır. İşveren, iş sözleşmesine aykırı olmamak kaydıyla, çalışma koşullarını belirleme ve değiştirme hakkına sahiptir.

İş sözleşmesinde eş durumundan tayine ilişkin hüküm var mı?

İşçi ile işveren arasında yaşanan bir sorunun çözümü için başvurulması gereken ilk kaynak, iş sözleşmesidir. Sözleşmede; işçinin eşinin başka bir yerleşim yerine tayininin çıkması halinde, işçinin de o yerleşim yerine tayin edileceğine dair bir hüküm varsa, işçinin tayini yapılmak zorundadır. Ancak şunu belirtmeliyim ki, maktu iş sözleşmelerinin hemen hiçbirinde böyle bir hükme rastlamak mümkün değildir.

Yargıtay’a göre eş durumu tayininin yapılmaması, haklı fesih nedeni değil

işçi eş görev yeri değişikliği

Yargıtay bir kararında (9 Hukuk, 2011/54483 E.) “2- Taraflar arasındaki sözleşme başından beri belirsiz süreli iş sözleşmesi olup, davacının dayandığı eş tayini mazereti kıdem tazminatına hak kazandıracak bir fesih nedeni olmadığından iş akdinin davacı işçi tarafından haklı neden olmaksızın feshedildiği sonucuna varılmaktadır. Bu nedenle davacının kıdem tazminatı talebinin reddi yerine kabulü hatalıdır.” derken, bir başka kararda da (9 Hukuk, 2009/23353 E.)“Eşin tayin edilmesi, işçi açısından haklı fesih sebebi oluşturmaz. Bu nedenle davacının feshinin haklı nedene dayanmadığı anlaşıldığından kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddine karar verilmesi gerekirken kabulü hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.” denilmektedir.

SONUÇ

İş sözleşmesinde; işçinin eş durumundan tayininin yapılacağına dair açık bir hüküm varsa, işçinin tayini yapılmalıdır.

Ancak iş sözleşmesinde böyle bir hüküm yoksa, işçinin eş durumundan tayin hakkı olduğunu söylemek mümkün olmayacaktır. Böyle bir durumda, eş durumundan tayini yapılmadığı için işten ayrılan işçi kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı haklarını yitirecektir.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

12 Yorum

 1. Mustafa Bey benim oglum ordu mensubu eşi türkiye hava yolları yankuruluşunda çalışıyor Oglumun tayini çıktı başka şehire o şehirde eşinin çalıştıgı birim yok Budurumda eşi işten ayrıldıgında kıdem tazminatı alabilirmi ,İyi günler Teşekkür ederim

  1. Aydın bey, ne yazık ki alamaz. Yazıda da açıkladığım gibi, bu durumda işçinin kıdem tazminatı alma hakkı yoktur.

 2. İyi günler mustafa bey eşim 5 yıl uzman çavuş olarak hakkaride tsk kara kuvvetlerinde çalıştıktan sonra şubatta sözleşmesini bitirerek nisan ayında tsk hava kuvvetlerine geçti ben ise belediye 21 aylık taşeron işçiyim bu konuda nasıl tayin istiyebiliriz ?

  1. Esra hanım, taşeron ya da kadrolu farketmeksizin, ne yazık ki tayin hakkınız yoktur. Sadece, taşeron firmanızın, eşinizin çalışacağı ilde de bir kurumu varsa, oraya gönderilmenizi isteyebilirsiniz.

 3. Ben bir kamu kuruluşunda daimi işçi kadrosunda çalışmaktayım eşim başka bir ilde özel sektörde çalışmakta eşim gelemediği için benim gitmem gerekiyor bildiğim kadarıyla iş sözleşmesinde eş durumundan tayin ile ilgili bir madde bulunmamaktadır. Kanunu olarak tayin hakkım varmıdır yoksa yargı yoluna basvura bilirmiyim sizce şansım ne dir. Şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Serdar bey, kanunen işçinin tayin hakkı yoktur. Dava açsanız da sonuç değişmez. Ama toplu iş sözleşmesinde ya da özel bir yönetmelikle vs. size böyle bir hak verilmişse, ancak bu durumda olabilir.

 4. Merhabalar, ben Çanakkale de eşim İstanbul’da çalışıyor. İkimizde özel sektör deyiz. Eşim doğum yapacak doğumdan sonra işten ayrılıp yanıma gelirse kıdem ve ihbar tazminatını alabilir mi.ikamatkahımı Çanakkale ye alabilirim

  1. Bayram bey, ne yazık ki bu durumda kıdem tazminatı alamaz. Hatta, ihbar süresi kadar önce işverene çıkacağını bildirmezse, ihbar tazminatı ödemek zorunda bile kalabilir.

 5. merhaba. ben istanbul da bir şirkette çalışıyorum. Eşim devlet memuru ve tayin olması durumunda ben çalıştığım şirketimden kıdem ve ihbar tazminatımı talep etme hakkım varmıdır?
  Teşekkürler.

 6. Ben Bingöl orman işletme müdürlüğünde görev yapmaktayım. Benim eşimin babam ve annemin rahatsızlıklarını var ve bu hastalıklarla ilgili raporlarını var annem ve babam elazığ da ikametgah etmektedir rahatsızlıklarîndan dolayı bakıma muhtaçlar Elazığ’a tayin gitmek istiyorum fakat elazığ orman bölge müdürü bana onay vermiyor ne yapmalıyım

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.