Eski işverenden kıdem tazminatı nasıl alınır?

Yazıyı sizin için güncelledik:

Eski işyerinden kıdem tazminatı alma

Kıdem tazminatıyla ilgili bu sitede birçok yazı yazdım. Ancak çok detaylı bir konu olan kıdem tazminatıyla ilgili o kadar çok soru geliyor ki, bazı hususlar özel olarak yazmam gerekiyor. Bunlardan birisi de, eski işyerinden kıdem tazminatı alınıp alınamayacağı konusu. Yıllar önce ayrıldığı işyerinden tazminat alamamış işçi bu tazminatının peşine düşmekte ancak üzerinden geçen seneler sonrasında alıp alamayacağını merak etmektedir? Bu sorunun cevabını birlikte verelim.

Kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı almanın iki temel şartı vardır. Bunlardan ilki anlaşılması çok kolay bir şarttır. İşçinin o işyerinde ya da aynı işveren bünyesindeki çalışması en az bir yıl olmalıdır. Bir başka deyişle, kıdemi bir yıldan bir gün bile az olan işçi kıdem tazminatı alamaz.

İkinci şart ise oldukça karışıktır. İşçinin işten ayrılış şekli, kıdem tazminatı alma hakkı doğuran sebeplerden olmalıdır. Bu hususun ayrıntılarını daha önce yazmıştım. O halde hem kıdemi en az 1 yıl olan hem de kıdem tazminatını hak edecek şekilde işten ayrılan ya da çıkarılan işçiye kıdem tazminatı ödenmek zorundadır.

Kıdem tazminatı ödenmediyse!

İşçi yıllarca çalıştığı işyerinden bazen sorunlu şekilde ayrılırken bazen de kötü olmamak adına tavizler vererek ayrılabilmektedir. İşçinin hak ettiği kıdem tazminatı işveren tarafından ödenmemekte ya da işçi bu parayı hiç talep etmemektedir.

İşçinin hakkı olan parayı istememesi mantıklı görünmese de, hangi nedenle olursa olsun bu durumla karşılaşabilmekteyiz. Aradan yıllar geçtikten sonra işçi bu paranın peşine düşebilir. Belki işveren verdiği sözleri tutmamıştır, belki işçi kıdem tazminatını hak ettiğini yeni öğrenmiştir ya da işçinin paraya ihtiyacı vardır.

kıdem tazminatı geriye dönük alınması

Kıdem tazminatında zaman aşımı

Kıdem tazminatında zaman aşımı süresini daha önce açıklamıştım. Kısaca tekrarlamam gerekirse, zaman aşımı 10 yıldır ve bu süre, işçinin işten ayrıldığı gün başlar. Buna göre; işten ayrılan bir işçi 10 yıl içinde kıdem tazminatını dava yoluyla talep edebilir. 10 yılı geçirirse, işverenin mahkemede alacağın zamanaşımına uğradığını belirtmesi halinde, işçi davayı kaybedecektir.

O halde eski işvereninden kıdem tazminatını almak isteyen bir işçinin, öncelikle o işverenin işyerinden çıkış tarihine bakması gerekir. Aradan 10 sene geçmediyse, dava açılarak kıdem tazminatı talep edilebilir.

Kıdem tazminatının hak edildiğinin ispatlanması

Bu noktada asıl sorun, işçinin bu tazminatı hak ettiğini ispatlaması noktasında olacaktır. Aradan uzun zaman geçtiği için, işçinin elinde çok az evrak olacaktır ve tanık bulmak da zor olabilir. İşten kıdem tazminatını hak edecek şekilde ayrıldığını iddia edecek olan işçinin, bu iddiasını desteklemesi gerekir.

Burada bakılması gereken ilk yerlerden birisi, işçinin SGK kayıtlarıdır. İşçinin işten ayrılması üzerine işveren, işçisinin çıkışını bir kodla SGK’ya bildirmek zorundadır. Buradaki bazı kodlar, işçinin hatalı olduğunu ya da bazıları ise işçinin kusuru olmadığını gösterir. Şu listeden kodları görebilirsiniz. Eğer işçinin çıkış kodu, kıdem tazminatını hak edecek şekilde verilmişse, bu durum işçinin lehine olacaktır.

Yine de aradan çok uzun zaman geçmiş olması işçinin gözünü korkutmamalıdır. Mahkeme ilgili evrakları işverenden isteyecek ve tarafların delillerine göre bir karara varacaktır. Aradan örneğin 8 sene geçti diye dava açmamak doğru bir davranış değildir. Gerçekten de kıdem tazminatı hak ettiğini ama alamadığını düşünen bir işçi mutlaka hakkını aramalıdır.

SONUÇ

İster bir önceki işvereni olsun isterse seneler önce birkaç sene çalıştığı işvereni olsun, kıdem tazminatını hak ettiği halde alamayan bir işçi hakkını her zaman arayabilir.

Burada önemli olan, kıdem tazminatının zamanaşımına uğramamış olmasıdır ve İş Kanunu bu konuda işçiyi korumuş, 10 yıllık bir zamanaşımı süresi belirlemiştir. İşten ayrılan ya da çıkarılan bir işçi, bu tarihten itibaren 10 yıl içinde kıdem tazminatını talep edebilecektir.

Öyleyse, eski işverenden kıdem tazminatı alınmak isteniyorsa önce işten ayrılış tarihine bakılmalı ve üzerinden 10 sene geçmemişse dava açılmalıdır. Açılan davada hem işçi hem de işverenin delilleri değerlendirilecek, varsa tanıklar dinlenecek ve karar verilecektir.

İşten ayrılmış olunan tarihin üzerinden yıllar geçmiş olması, ödenmeyen tazminatın bir daha alınmayacağı anlamına gelmez. Kıdem tazminatını hak etiğini bilen ama bu tutar kendisine ödenmeyen işçi dava açmaktan çekinmemeli ve hakkını aramalıdır. Hatta dava açmadan önce işverene gönderilecek bir ihtarnamenin faydalı olacağına ve belki dava açılmadan da kıdem tazminatının ödenebileceğine inanıyorum.

NOT: 12/10/2017 tarihinden itibaren İş Kanunundan kaynaklanan bazı alacakları için zamanaşımı süreleri değişmiştir. Lütfen İş Kanunundaki yeni zamanaşımı sürelerine göz atmayı unutmayınız. Aksi takdirde yanlış bilgi edinmiş olabilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

158 Yorum

 1. Selamun aleykum mustafa bey benim soyle bir sorum olacak ben 2003 ve 2008 yillari arasinda bir isyerinde calistim hersey guzeldi izin istedigimiz de hemen veriyorlardi izin kagidini hem bizim yerimize hemde kendi yerlerine imza atiyorlardi sorun olmuyordu sonra ben bir ay icerisinde isyerine 3 gun devamsizliktan isten atildim aslinda basimizdaki usta ben izin kagidini yazdim demisti bana ama yazmamis bunun icin ben geriye donuk dava acabilirmiyim tazminatimi alabilmek icin simdiden tesekkur ediyorum

  1. Sinan bey kıdem tazminatı 10 yıllık zamanaşımıa tabidir. Bu durumda şu anda halen dava açma hakkınız olduğunu söyleyebilirim.

 2. merhaba 7,5 yıl ögg olarak çalıştım özel sebeplerden dolayı işten ayrıldım kıdem tazmintı alabilirmiyim

  1. Ahmet bey, özel nedenlerden kastınız haklı bir gerekçe değilse, yani istifa ettiyseniz ne yazık ki alamazsınız.

   1. merhaba ,ailevi sorunlar sebebiyle işten ayrıldım özel sebep memlekete taşınmak durumunda kaldım kıdem tazminatı alabilirmiyim. teşekkürler,

 3. Merhabalar ben 1994 yilinda calistigim is yerinden 1997 asker gittim ama tazminat almadim askerden sonra ayni is yerine tekrar girdim 5 yil calistim yine ayni is yerine 2012 girdim 2017 agustos ciktim kidem tazminatim aldim son bes yilin eski kidem tazminatlarim alabilirmiyim acaba tesekurler

 4. 2002 yılında kamuda bir şirket aracılığıyla 2009 kadar çalıştım şirket beni başka bir kamu kurumuna yolladı çalışmak için 1 yıl sonra başka bir şirket geldi o şirketle bağım kalmadı yeni şirketle çalışmaya başladık şimdi ben eski şirketimden tazminat alabilirmiyim işçi bulma kurumuna çalışma servisine gittim bu konuyu anlatım 2002 2009 arasındaki tazmiinatımı alabilirmiyim dedim onlarda bana emekli olunca alabilirsiniz dedi ne kadar doğru bilmek isterim ve ne yapmam gerek bu konu için
  teşekürler

 5. Merhabalar ben işyerinde ise girişim 24.02.2009 tasaron olarak sona 08.07.2010 da çıkış verilmiş ve bir kağıt imzaladim 09.07.2010 kadroya aldılar benim benim şimdi elimde 9 sene geçti kağıt yok imzaladığım ben tazminat almadım o zaman bunu isteyebilirmiyim 15 ay çalıştım is yerinin kendi kurduğu taşeron şirketine şimdi kadrodayim tazminat alabilirmiyim

  1. Salih bey, işten ayrıldığınızda, geriye dönük olarak o zamanki tazminatınızı da şimdiki işvereninizden talep edebilirsiniz.

 6. 3 yıl önce kendi isteğimle (sebebim vardı ama belirtmedim) bu hakkımı kullanabilirmiyim acaba iki yıl çalışmıştım daha önceden de başka iş yerinden (fabrika) bir yıl felan var alabiliyormuyum tazminat ?

 7. Selm daha önce.kurumsal bir şirkette 3.5 yıl çalıştım is yerinde şef dediğimiz amir le sebebsiz yere görev yerimi değiştirmesi ve vardiya saatlerimi ise geliş gidişimi zorlaştıracak şekilde ayarlaması sebebi ile tartıştım ve bir sinir ile işten istifa ettim.tazminat talep edebilirmiyim.aradan 6 yıl geçti

  1. Ayhan bey, zamanaşımı henüz dolmamış. Elbette talep edebilirsiniz; ama önemli olan haklı olduğunuzu mahkemede ispat edebilmenizdir.

 8. Sene 1989 1990 yıllar arası özel firmada çalıştım. Sigortam ödemedi 3 şahit le isbatlaya bilirim geriye dönük başlangıç tarihini ala bilirmiyim.

 9. Slm bundan iki sene önce eski işyerinden ustamla anlaşamadıgım için kendim ayrıldım çıkış sebebinde aynı şekilde bana yazılıp imzalatıldı hiçbir hak alamadım alma şansım varmı tşkler

  1. Bahar hanım, elbette olabilir. Ama istifa dilekçesi imzaladıysanız, bunun aksini olası bir mahkemede bir şekilde ispatlamanız gerekecektir.

 10. Merhabalar efendim ilk işe giriş tarihim 04.03.2011 cıkiş tarihim 24.01.2017 ben tazminat alamadım cıkarkende bana formalite gergi OLDUGUNU söyleyip cikişima imza attırdılar sebebi ise benim annem kansere yakalanması ve benim refakatçi olarak yanında kalmam gerekiyordu 4 yıllık ta senelik iznim olmasına ragmen bana izin vermediler böle bişeyin mümkün olmadığını söylediler ve ben cıkmak zorunda kaldım ve bana söz verdiler tazminatimi ödeyeceklerine dair ama sözünde durmadılar imzayi attıgım gün işten cıkarıldım ayriyeten annemin ameliyatı için 8 bin tle rica ettim bana senet karşiligi bu parayı verdiler senede imza atttim ve ben hem tazminatimi alamadım hemde 8 bin tle borca soktular annem vefat etti ve ben hala psikolojik bunalımdayım ödemelerin var yapmiyorum firmadan tazminatımı nasıl alabilirim mümkünatı varmıdir tesekkur ederim..

  1. Okan bey öncelikle başınız sağ olsun. İstifa mektubu imzalamışsanız işiniz zor olur. Ama bu davayı kazanamayacağınız anlamına gelmez. Bir avukatla görüşerek yüz yüze bilgi almanız sizin açınızdan daha doğru olacaktır.

 11. Ben osman kılıç 2011de çalıştım ama izine gittim aradan tam 7yil geçti 9 ay çalıştım çıkışım verildi tazmitazminat alabilirmiyim

  1. Osman bey sorunuzu tam olarak anlamadım. 2011 yılında 9 ay çalışıp işten mi çıkarıldınız?

 12. slm ben 5 senelik isimsen kensi istegimle ayrildim tazminat almadim 2 ay sonra tekrar ayni işe basladim bunun öncesindede ayni catı altinda iki şirket ünvaniyla çalisiyorlardi beni 2 senelikken haberim bile olmadan diğer şirkete geçiş yapmislar imzam felan yok bu 2 sene için tazminat alabilirmiyim

 13. Merhaba ben 01.07.2011 tarihinde işe giriş yaptım,bugün de hala çalışmaktayım,benim 30.06.2015 tarihi nde başka şirkete 16.madde hakların devam eden maddeyle başka şirkete geçirmişler,bana hiçbir şekilde bilgi vermediler hiçbirşey imzalamadım,başka geçiş yapan elemanlara tazminatı vermişler,devlet işine başlayacagım hakkının hepsini veya 4 yıllık hakkımı alabilirmiyim

  1. Serkan bey bu durumda kıdem tazminatı alamazsınız; çünkü işten kendi isteğinizle istifa ettiğinizi anlıyorum.

 14. Merhabalar ben yaklaşık 3 yıl kadar kurumsal bir firmada çalıştım sigorta pirimlerimiz aldığımız maaş üzerinden yatıyordu yanlız iş beni bedenen ve psikolojikmen çok yorduğu için ayrılmak zorunda kaldım firma ile görüştüm kendin ayrılırsan tazminatımı alamayacağını söylediler ihbar çekmem gerektiğinide bilmiyordum ve bir anda işi bıraktım ama aradan 8 ay sonra maddiyat sıkışıklığı dan dolayı tekrar aynı işe geri dönmek zorunda kaldım şuan da yaklaşık 3 ay oldu devam ediyorum ben bu iş yerimden geriye dönük tazminatımı alabilirmiyim bana bu konuda lütfen yardımcı olun…

  1. Merhaba. İşten istifa ederek ayrıldığınıza göre, önceki dönem kıdem tazminatı hakkınızın yandığını söylemek zorundayım.

 15. Merhabalar bedelli askerlik nedeniyle tam 1 yıl calistigim iş yerimden ayrildim 21 gun bedelli askerlik yapacagim. Bedelli olarak askerlik yapacagim icin kidem tazminatimi alamayacagimi soylediler is yerinden ayrilirkende kendi istegimle is yerinden ayriliyorum hivbir alacaim yoktur diye dilekce imzaladim olay uzerinden 2 ay gecti acaba geriye donup tazminat alabilirmiyim bedelli askerlik yapan kisiler tazminat alabiliyor mu ? Simdiden tesekkurler

  1. Samet bey 2 ay önce işten ayrıldıysanız, henüz bedelli askerlik kanunu çıkmamıştı. Bu durumda askerlik nedeniyle işten ayrılmış olmayabilirsiniz.

 16. Merhaba benim kayın validem 12 yıl bi firmada çalışmış sadece 6 yıl sigortası gösterilmiş ve ara sıra çıkış verilmis bu 12 yıl içinde hiç tazminat verilmemiş biz bu konuyla ilgili ssk ya gittik baş vurduk ama sonradan bize kağıt yolladilar emekli olduğu için tazminatı hak etmediğini söyle diler bu durumda bizim ne yapmamız gerekiyo

  1. Zeynep hanım, emeklilik ile tazminat alamama arasında bir bağlantı olmaz. Size gelen cevapla birlikte bir avukata doğrudan danışmanız daha doğru olacaktır.

 17. Merhaba, 5 yıl çalıştığım firmadan 2012 yılında istifa edip ayrıldım. Ayrılırken ibraname ve istifa dilekçesi yazdırdılar, yazıp imzaladım. Bu işyerinden 3600gün 15 yıl hesabından kıdem tazminatımı talep etmem mümkün müdür? Şu an emekliyim ve başka firmada çalışıyorum.

  1. Fatih bey, o dönem işten ayrılırken 15 yıl ve 3600 gün şartlarını taşıyor muydunuz? Öyle ise, işverene SGK’dan aldığınız yazıyı verdiniz mi?

    1. Yine de şansınızı deneyebilirsiniz; ama bu durumda işinizin çok zor olacağını söylemem gerekir.

 18. girişim 2013 ve 2018 de askerlik sebebi ile ayrildim tazminatimi vermediler geri dondugumde işe aldirlar ben bu parayi talep etmedim ne zamana kadar yani kaç yil zamanim olur geriye donuk tazminatimi alabilirmiyim

  1. Merhaba. Halen çalışmaya devam ediyorsanız, işten çıktığınızda eski dönemin de ödenmesi gerekir. Zamanaşımı bakımından sıkıntı yaşamak istemiyorsanız, kıdem tazminatının askerlik için işten ayrıldığınız tarihten 5 yıl geçince zamanaşımına uğrayacağını unutmayın.

 19. İyi günler ben 2011 yılında girdiğim iş yerinden 2014 yılının 11 ayında çıktım kendi isteğimle ve çıkarken alacağım kalmamıştı diye kağıt imzaladık ama tazminat almadım ve şimdi paraya sıkıştım acaba ala bilirmiyim

  1. Yakup bey, haklı bir neden yokken istifa ettiyseniz, kıdem tazminatı alma hakkınız olmaz.

 20. Ben 2008-2011 arası bir işyerinde çalıştım. Bu süre zaafında 2 ay boşluğum oldu hiçbir hakkımı almadan işten ayrıldım tazminat alma hakkımız var mı? Cevap verirseniz sevinirim

  1. Osman bey, kıdem tazminatı alabilecek şekilde ayrıldıysanız, halen yasal süreçle hakkınızı arayabilirsiniz. Zamanaşımı süresi henüz geçmemiş.

 21. 2002 2008 arası seramik fabrikasında çaĺıştım bıktırılarak istifa ettirdiler buradan kıdem tazminatımı nasıl alabilirim artı bunlar ben habersiz birde girdi çıktı yapmış

  1. Merhaba. 10 yıllık zamanaşımı süresi dolmuş olabilir Metin bey. Tam çıkış tarihinize göre karar vermek gerekir.

 22. Merhaba.2005 Yılında Girdiğim Firmadan 2012 Yılında Başka Firmaya Geçmek İçin Ayrıldım Ve diğer Firmaya Başladım.Ayrıldığım Firmadan Kıdem Tazminatımı Alabilirmiyim Acaba.Teşekkürler.

  1. Murat bey, istifa ederek ayrıldıysanız, hayır kıdem tazminatı alma hakkınız yoktur.

 23. merhaba.2005-2012 yılları arasında market işinde çalıştım.bana bazı şartlar koyarak işimi zorlaştırdılar ve işine geliyorsa böyle gelmiyorsa hesabını kestir dediler ve bende işten çıktım .tam hatırlamıyorum ama 4 yada 5 gün içinde bana iş yerinden tebligat gönder mişler işe izinsiz gelmedi diye ..daha sonra işkurdan 8 ay işsizlik parası aldım .şimdi şirket iflas etti ben kıdem tazminatı falan almadım ..01.11.2018 atv haber de tazminatlar şirket iflas etse bile fondan ödenirdiye bihaber izledim hakkım varmı alabilirmiyim.Şimdiden teşekkürler

 24. 42 oranda engelliyim temizlik işçisi olarak spor merkezinde çalıştım 3 yıl kendi isteğimle çıktım 6 kişiye baktığım. İçin maaş yetmiyordu bu sebeple ayrıldım tazminat alabilirmiyim?

  1. Merhaba. Maaş yetmediği için ayrıldıysanız, ne yazık ki bu durum bir kıdem tazminatı alma sebebi değildir.

  1. Merhaba. Kıdem tazminatı için soruyorsanız, dava açabilirsiniz elbette ama istifa ettiyseniz, alamazsınız.

 25. 3 yıldır şuan çalışıyorum yasa çıktığı zaman hemen alabilirisiniz yoksa emekliliğimi beklemem lazım kaçyıl içinde alabilirim en erken

 26. Mrb. Ben Orman Işletme Müdürlüğü nde mevsimlik işçi olarak 9 yıl çalıştım.(her yıl 179 gun) yani toplamda 1600 gün. Ben memurluk sınavını kazandım ve 11 ekim 2018 tarihinde memurluğu kazandım diyerek işten ayrıldım. Kıdem olarak muhasebe servisinde 24 bin kusur bir rakam var ama ilk ise giriş tarihim 1999 öncesi olmadığı için bana tazminatımı vermediler.simdi çıkacak kıdem tazminatı reformunda ben bu tazminat ücretini mahkeme yoluyla alabilir miyim.zamanasimi 10 yıl olarak biliyorum.tesekkur ederim

  1. Merhaba. Ali bey, memuriyet nedeniyle ayrıldığınız için ne şimdi ne de ileride bu tazminatı almanız mümkün olmayacaktır.

 27. Merhaba
  2013 ve 2017 arasında bir şirkette calistim ve kendi isteğimle istifa ettim. Kıdem tazminatımı talep edebilirmiyim.

  1. Merhaba. Haklı bir neden olmaksızın istifa ettiyseniz, kıdem tazminatı alamazsınız.

 28. Merhaba.14 yıl özel sektör çelik firmasında Laboratuvar personeli olarak çalıştım.Babamın rahatsızlığı sebebiyle işten ayrılmak zorunda olduğumu belirttim.Tazminatımı istedim bu şekil uygulamamız yok denip vermediler.Babam esnaf olduğu için mecburen ayrılmak zorunda kaldım.Üç ay oldu ayrıldığım.Tazminat alma şansım nedir.Teşekkürler.

 29. Merhabalar, 1) 2013 ve 2016 yillari arasinda calistim, isyerinde calisirken kalp krizi gecirdim ve istifa etmek zorunda kaldim, 3 binlira tazminat aldim, kidem mi yoksa ihbar mi bilmiyorum, 2)maasim yuksekti ama asg ucretten gozterildim, 3) sgk ya bildirim is kazasi degilde hastalik olarak yazilmis, bunlarla ilgili bir yaptirim mumkunmudur, tesekkurederim

  1. Merhaba. Erdinç bey, elbette kalan haklarınızı arayabilirsiniz. Ama bunun için bir avukatla görüşmeli ve kalan alacaklarınızı yaklaşık olarak hesaplamalısınız. Ondan sonra karar vermeniz daha doğru olacaktır.

 30. Merhaba,
  13 yıl çalıştığım işyerinden ikinci çocuğuma bakacak kimse olmadığı için ayrıldım ve tazminat alamadım. Ama benim gibi bu sebeple işten çıkan farkli bölümlerde çalışan arkadaşlarım tazminat aldılar. Bunun için dava açıp tazminat alabilir miyim?

  1. Merhaba. Hayır, alamazsınız. İşveren, işçiler arasında eşitsizlik yapamaz ama bu durum sizi kapsamaz. Çünkü kıdem tazminatı ödendiğinde ya da ödenmediğinde, bu kimseler artık işçi değildir. Tamamen, işverenin takdiri olarak değerlendirilmelidir.

 31. Merhaba 2009-2012 yılları arasında kurumsal bir firmada mağaza sorumlusu olarak çalıştım.Bulundugum bolgeden uzak bir magazaya gondermek istediler.Kabul etmeyince bolge sorumlusu ve satış müdürünün baskısıyla istifa verdirdiler.O anki psikolojiyle istifami verdim.Simdi geriye dönük olarak kıdem tazminatımı alabilirmiyim?O zamanki personelimden şahidim var. Teşekkür ederim.

 32. Merhaba ben Ömer belediyede taşeron olarak çalışıyordum 3.5 sene çalıştım ama kendi isteğimle ayrıldım daha 10 sene olmadı kıdem tazminatı alabilir iyim tşk

  1. Merhaba. Kendi isteğinizle ayrıldığınıza göre, kıdem tazminatı hakkınız da yok demektir Ömer bey.

 33. merhaba. bir lokanta işletmekteyim. kardeşim 14 senedir yanımda çalışıyordu. yedi içti ailesine çevresine yedirdi içirdi kendi malı gibi, yani bir işçi gibi muamele görmedi.
  ama rahat durmadı son bikaç senedir işe sürekli geç geldi, işini doğru düzgün yapmadı. diğer işçilerime ağza alınmayacak küfürler etti (işçilerim sürekli şikayet ediyordu, kardeşimdir diye kovmadım) sonra benim hakkımda da işçilere konuşmuş, hakaretler etmiş, ‘yürümeyi bilmiyor’ gibisinden cümleler sarf etmiş.
  ve sonunda işten çıkardım kendisini.
  ama aynı zamanda bayramda tatillerde çalıştı, yıllık izni yoktu.
  bu adam benden kıdem tazminatı alabilir mi??

  1. Merhaba. Sorunuza ezbere cevap veremeyiz. Birçok hususun incelenmesi gerekir. Ama genel olarak soruyorsanız, eğer aranızda işçi işveren ilişkisi varsa veya siz onu işçi olarak göstermişseniz, hukuk önünde her işçi kadar hakkı vardır.

   1. evet sonuç olarak işçimdi,
    işini yapmaması, diğer işçilere küfür etmesi rahatsız etmesi, patronunundan arkasından yine hakaretler etmesi ve bunun sonucunda mecburen onu işten çıkarmam tazminat almasına engel olmaz mı?

    1. Bunlar sizin için birer haklı fesih sebebidir. Bu gerekçelerle işten çıkardıysanız ve tazminat ödemezseniz işçi dava açtığında, mahkemeyi bu hususların varlığına ikna etmeni ya da bunları ispat etmeniz yeterli olacaktır. Ancak başkaca teknik konular da vardır ki, bir avukattan yardım almanızı öneririm.

 34. Kendi isteğiyle işten ayrılan kıdem tazminatı alamazmı 11 02 2014 28 02 2015 çalışma süresi kapıcılık yaptım bir sitede son maaş bodromuda imzalamadım

   1. İşten çıkmam için beni mecbur bıraktılar haklarımı elimden aldılar iş kanununa göre kapıcıların yakıt ihtiyacı siteye aittir öyleidide sonra herkese elektrik su gaz kendi ödeyecek diye saat takıp ayırdılar banada yetmiyordu asgari ücret üç çocuk ikisi okula gidiyor du site hiçbir yardımda bulunmuyordu hatta yönetim yardımcısı beni işten çıkarmak için benim çalışmalarımı bozuyor vede yönetime beni kötü gösteriyordu yönetim bunu yardımcının oyunu olduğunu biliyor ve susuyordu sonra yönetimide indirip kendisi yine yardımcı olarak yönetime gelince bende dayanamayıp çıkmak zorunda kaldım iki tane kapıcıda şahidim elbette Allah ta şahidim saygılarımla tazminat hakkımmı sizce çalışma saatinde sınıryok tu kapıcının mesaisi bitmez diyordu teşekkürler okuduğunuz için

    1. Zamanaşımı süresi henüz dolmamış. Madem öyle diyorsunuz, bir avukatla görüşerek hukuki süreci başlatmanızı öneririm. Zaten başka bir yol da bulunmamaktadır.

 35. selamlar ben 2006 yılında bir nakliye firmasında işe başladım 2012 yılında maaşıma haciz geldi bir borçtan dolayı işverinim beni yanına çağırıp işten ayrılmış gibi yap ama yine burda çalış teklifinde bulundu birde ibraname imzalatıp kıdem tazminatınıda alırsın dedi 2 yıl sonra tekrar ssk amı başlattı kıdem tazminatımıda alamadım bu süre zarfında hep onayladı 2017 yılında işverenim vefat etti yerine oğlu geldi durumu anlattığımda bizde hakkın kaybolmaz dedi şuan çalışmaktayım hala 3600 geçkin primim var 3600 den kıdem tazminatımı ve 2012 deki kıdem tazminatımı alabilirmiyim yasal yollardan teşekkür ederim

  1. Merhaba. Mehmet bey, o tarihte nasıl bir evrak imzaladığınızı ve bunun içeriğini bilmeden bir şey söyleyemeyiz. İşten ayrılırsanız ve ödenemezse hukuki yollara başvurarak hakkınızı ararsınız. Mahkemede evrak karşınıza çıkarsa, hakim bunu özel olarak değerlendirecektir.

 36. zeynel bey çok teşekkür ederim bilgileriniz için benim imzaladığım bütün haklarımı aldım adı altında bir kağıt makbuza benzer 3600 den fazla primim var işten kendi isteğimle ayrılsam kıdem tazminatı alabilirmiyim teşekkür ederim çalışmalarınız için

  1. Dediğim gibi ne imzaladığınızı bilmeden sizi yönlendiremem. Bir avukatla yüz yüze görüşmenizi öneririm.

 37. Merhaba ben eski iş yerimde. Baskay birine satılması sonucu ayrildim tazminat almadim hiç hir sekilde banka hesaplarimda yok yatan para bir kaç kez istememe ragmen gecistir isten ayrilali 5 sene oldu suan çalışıyorum 4 yıllık tazminatımı alabilirmiyim bu arada onceki is yerim nevsehir suan antalyadayim

 38. 10 sene önceki tazminatı alabilir miyim 4 yıl çalışmıştım iş yerinde daha önce mahkemeye verdik ama şirketi iflas etti diye gösterdikleri için alamamıştım

  1. Bu durumda alacağınız zamanaşımına uğramış demektir. Boş yere dava açmanıza gerek yok.

 39. Merhaba, 3 sene çalıştığım işyerinden ayrıldığım da hiç bir alacağım yoktur diye yazıp kağıtı imzaladım. Sadece işsizlik maaşı aldım tazminatımı alma hakkım var mı? 7 sene 6 ay gibi bi süre geçti üstünden. Ben haklarımı yeni öğrenmeye başladım. Tazminat alma hakkım varsa hangi mercilere başvurmam gerekir. Teşekkür ederim iyi günler.

  1. Merhaba. Yasal olarak halen hakkınız var, çünkü 10 yıllık zamanaşımı süresi dolmamış. Peki alabilir misiniz? Bunu bilmemiz mümkün olmaz. Ama şansınızı deneyecekseniz, arabulucu başvurusu yaparak başlamanız gerekir.

 40. Merhaba.Benim eski işyerimde maaşımda haciz vardı ve kesiliyordu son maaşımda borç kapandı fakat ben dosyayı kspatmaya gittiğimde icra müdürlüğüne belli aralıklarla maaşımın kesilip icraya yatırılmadığını öğrendim 2017 8. Ay ve 11. Ay 2018 1. Ay ve 4. Ay gitmemiş icraya vede son gönderilen 300 tl fazla olduğu için geri gönderilmiş şirkete.Şirketin muhasebe bölümünü aradım anlattım durumu görevli bana o boşluklardaki paraları başka bi dosyan daha vardı ona yatırdık dedi.Tmm dedim bana hangi icraya yatırdığınızı söylermisiniz şu anda müsait diilim dedi bugün yine aradım yine meşgulüm ben size dönücem.uyap vatandaş portalından icralara ödenen paraları görebiliyorum ama o dediğim aylardaki paralar hiç bi dosyada yok nasıl bir yol izlemeliyim iyi çalışmalar

  1. Merhaba. Bu konuda işyerine bir ihtarname çekebilir ve açıklama yapılmazsa savcılığa suç duyurusunda bulunacağınızı ve yasal yollardan hakkınızı arayacağınızı iletebilirsiniz. Bu durumda büyük ihtimalle size dönüş yapılacaktır.

 41. merhabalar kolay gelsin çoğu sorunlarımızı sizin sayenizde çözüyoruz benim sorunum halen çalıştığım şirketten 3600 den ayrılmak istiyorum ve kıdem tazminatımı istediğimde işi yokuşa sürüyorlar burdan kendi isteğimle ayrılsam işsizlik maaşı alabilirmiyim vede kıdem tazminatımız alabilirmiyim teşekkür ederim iyi çalışmalar

  1. Merhaba, faydalı olabiliyorsak çok mutlu oluruz. Kendi isteğinizle ayrılmaktan kastınız nedir? Hangi gerekçeyle ayrılacaksınız?

   1. zeynel bey ayrılma sebebim 1985 ssk girişim var 1967 doğumluyum 3636 ssk primim var bağkur borcum var 1990 lı yıllarda askerlik ve bağkur ödediğimde primim dolup emekli oluyorum ayrıyeten astım hastasıyım ilaçlarımı raporla alıyorum işten ayrıma sebebim askerlik ve bağkur umut yatırıp emekli olmak astım rahatsılılığım işten ayrılmam için ve işsizlik maaşımı almamda etkisi olurmu iyi çalışmalar

    1. 15 yıl ve 3600 günden ayrılırsanız işsizlik maaşı alamazsınız ama kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir.

 42. Iyi günler 2016 yilinda … başka bir is buldugum icin ayrıldım ihbar tazminatı ve yıllık izin paralarımı aldım kidem tazminatı alabilirmiyim işe başlama tarihim Mayıs 2010

  1. Merhaba. Bu gerekçeyle ayrıldıysanız kıdem tazminatı alma hakkınız yoktur.

 43. merhaba ben 15 sene önce 5 sene çalıştığım işimden askerlik sebebiyle ayrılmıştım tazminat almaya hak kazanır mıyım

 44. Merhaba, ben bir taşeron firma adına devlet kurumunda çalışmaktayım. 2015 girişliyim, ilk girişimde belirli süreli iş sözleşmesi yaptım (2 yıllık) sonrasında firma bir dönem daha devam etti 2. dönemde sözleşme imzalamadım. Araştırdığım kadarıyla belirsiz süreli sözleşmeye dönüyor bu şekilde..

  Bu sene içerisinde şirketin sözleşmesi sona eriyor (yani kendi isteğimle ayrılmıyorum iş akdim fesih olacak firmanın sözleşmesi sona erdiği için) ve ben farklı bir firma ile çalışmaya başlayacağım. Sormak istediklerim şunlar;

  Firma bana çıkış ile alakalı bir tebliğde bulunmazsa ihbar tazminatımı alabilir miyim?
  4 yıllık kıdem tazminatını almaya hakkım var mı?
  Kısa süre içinde yeni firmayla işe başlamam bu konuda bir engel mi?

  Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. Eğer aynı kurumda çalışmaya devam edecekseniz, firmaların değişmesi size ihbar ya da kıdem tazminatı alma hakkı vermez.

 45. Merhaba. 2014 yılında işe başladım x bir mağazada yabancı büyük bir TV firması nin satış elemanı olarak X bir ajansa bağlı olarak çalıştım hafta sonu full çalışıyordum .2017 yılında devlet memurluğuna atandim ve işten ayrılmak zorunda kaldım. alacağım yoktur diye yazı yazıp istifa etmek zorunda kaldım tazminat alma hakkım varmıdır yardımcı olursanız sevinirim.

 46. iyi günler .. ben 10 yıldır bi işyerinde çalışıyorum.. çalıştığım şirket ekonomik sıkıntı içinde oldugunu söylüyor ..bankalarla sıkıntı içinde oldugunu söylüyorlar.. mevcut çalıştıgımız işyerini başka bi şirkete kiralama yapılıyor.. şirket ismi faklı.. şirket sahibi farklı..bizim işten çıkarma ve diğer şirkete girişi yapılacak diyorlar.. ama işyeri aynı bina aynı.. kiralama diyorlar.. tüm haklarınız bizde sıkıntı yok diyorlar…ikinci şirkete giriş yapmadan kıdem ihbar tazminatlarını alabilirmiyiz.. nasıl bir yol izlemeliyiz…

 47. Merhabalar , eski iş yerimden ayrılalı 1 yıl oluyor, 3yıl 4 ay hizmet yılım vardı , kendi isteğim ile ayrıldım ( ilk sigorta girişim ocak.2008 , 3169 prim günüm var , 1988 doğumluyum, şuanda aktif olarak çalışıyorum ) , eski şirketimden kıdem tazminatımı talep edebilir miyim?

  1. Merhaba. İstifa ederek ayrıldıysanız, bu şartlar altında kıdem tazminatı hak etmemişsiniz demektir.

 48. Merhaba ben isten 3 gun gitmedigim icin ve 3 tanede tutanagim. Bu yuzden isten cikarildim 4 ay once kidem tazminati. Dediginiz gibi hak ediyornuyum

 49. Merhaba kizim ameliyat olmustu 24 aralikta isyerinden 2 ay ücretsiz izine ayrilmistim fakat kizim bu sure icinde cuma gunu tekrar ikinci ameliyatini oldu. Ucretsiz iznimin de suresi dun bitti ve kizima bakacak kimse yok ben bakmak durumundayim. İsyeri benim iznimin bitip ise gidemedigim icin bana istifa etmemi, kendim ayrilsam da kidem tazminati hakkim olmadigini, ise gelmedigimden dolayi 3 gun sonra noterden ihtar cekip isten bile cikarsalar yine de kidem tazminatim olmadigini soylediler
  Bu arada kizim 3,5 yasinda ve burdaki hastane doktorlari devlet memuru olmadigim icin bana refakatci raporu yazamayacaklarini soylediler
  Peki beni noter kanaliyla da cikarmis olsa ben issizlik maasina basvurabilirmiyim yoksa normal olarak isten cikarmasi mi gerekiyor bir de gercekten de kidem tazminati hakkim yokmu

  1. Merhaba. Ne yazık ki bu durum bir kıdem tazminatı alma nedeni değildir. Ya işe başlamalı ya da istifa etmelisiniz. Onlar sizi devamsızlıktan çıkarırsa yine kıdem tazminatı alamazsınız. Her iki durumda da işsizlik maaşı alma hakkınız da olmaz. Çok geçmiş olsun.

 50. Mayıs 2017 de çalışmskta oldugum şirketten kendi isteğim ile istifa ederek başka bir firmaya geçiş yaptım. Sigorta başlagıcım 1999 yılı öncesi ve istifa ettiğimde 15 yıl yani 3600 iş gününü çoktan doldurmuştum. Ayrıldığım şirketten kıdem tazminatı talep etmeme rağmen hakkım olan kıdem tazminatım ödenmedi. Sadece yıllık izin ücretlerimi alabildim. Ayrılmış oldugum firma yurtdışı şirketi fakat türkiyede işyeri no ile kayıtlı bir firna olarak gözüküyorlar. özel bir mali müşavirlik firması ile anlaşmalılar. Bordrolarım ve işten çıkış bildirgem bu mali müşavirlik firması tarafından gönderilmişti. Bu durumda geriye yönelik kidem tazminatı hakkımı alabilmem için nasıl bir yol izlemem gerekir. Teşekkürler.

 51. 2 yıl bir şirkette çalıştım.daha sonra ünvan değişikliği yapacaklarını söylediler. Bütün çalışanlardan zorla istifa dilekçesi aldılar. Daha sonra 2 gün içinde yeni şirkete girişimiz yapıldı sgk dan. Geçmiş şirketten tazminat alabilir miyim

  1. Merhaba. Şirketler arasında devir söz konusu ise alamazsanız; ama tamamen farklı işyerleri ise olabilir. Bu durumda da istifa dilekçeniz size zorluk çıkarabilir.

 52. S.a hayırlı günler efendim.Daha önce 7sene çalıştığım işyerimden 2011 senesinde kendim istifa edip ayrıldım.Ayrılma sebebim ise bel fıtığı ameliyatı oldum ve artık işi kaldıramıyordum ağır sanayi statüsünde idi işyerimiz.Fakat ayrılırken bize başka bir iş buldum orada çalışıcam diye imza attırdılar.Kıdem tazminatımı alabilme imkanım varmı bir ışık varmı.

  1. Merhaba. Size buna ilişkin kesin bir kanaat söyleyemeyiz; çünkü evrakları görmeden yorum yapmamız doğru olmaz. Ama en azından zamanaşımı bakımından hâlâ vaktiniz olduğu ve hakkınızı aramanızın mümkün olduğu bilgisini verebiliriz.

 53. Beş sene caliştim mesaiyi ücretlerin elden veriyorlar diye ışten kendim istegimle ayrildim dava açsam tazminatimi alabilirmiyim

  1. Merhaba. Bu durum, kıdem tazminatı almak için haklı bir gerekçedir. Önemli olan, bu hususu mahkeme aşaması olursa, ispat edebilmenizdir.

 54. merhaba 2013 yilinda ozel sektorde calismis oldugum isimden,memuriyete gececegimden dolayi istifa etmek zorunda kaldim tabi dolayisiyla tazminat alamadim.Dava acsam tazminat alabilme ihtimalim var mi? 5 sene calismisligim vardi…

 55. 3 yil önce ayrılırım iş yerinde 7 sene çalıştım ancak sezonluk olduğu için her sene tam değil 8ay bazen 6 ay bazen 4 bazen 10 ay gibi sürelerle çalıştım tazminat hakkım varmidir

 56. 2013 yılında 3 yıl çalıştığım iş yerinden işten çıkarıldım ve hiç bir belge imzalamadan sgk çıkışım verildi tazminat alabilirmiyim

  1. Merhaba. Bunu bilemeyiz, çünkü kıdem tazminatı alıp alamayacağınız, işten hangi gerekçeyle ayrıldığınıza göre değişir. Zamanaşımı bakımından soruyorsanız, daha dolmamıştır ve halen dava açabilirsiniz.

 57. Merhaba 6 yıl çalıştığım işyerinden haziran 2017 de kendi isteğimle ayrıldım ve sgk cikisim yapıldı bi istifa dilekçesi imzalamadım. Şuan dava açsamkidem tazminatı alabilir miyim

 58. merhaba. … belediyesinde 4 yil calistim.koy hizmetlerinde ise girdim diye kendi istegimle istfa ederek ayrilip koy hizmetlerinde ise basladim.daha sonra koy hizmetleri ozel idareye devr oldu.orda calismaya devam etim.ordanda buyuksehir yasasiyla belediyelere devr olduk.30yilik calisanim emekli olacam.gecmiste belediyede calistigim 4 yilik hizmetimim kidem tazminatini alabilirmiyim..tesekurler

  1. Merhaba. 4 yıllık çalışmanız istifa ile sonlandığı için, tekrar aynı yerde çalışsanız da, bu 4 yılın kıdem tazminatını almanız yasal olarak mümkün değildir.

 59. Merhaba, 2015 yılında 5 yıl çalışmış olduğum şirketten iş değişikliği sebebi ile işten ayrıldım. Hangi yolu izleyerek geçmişe dönük kıdem tazminatımı alabilirim.

  1. Merhaba. Önce arabulucu başvurusu yaparsınız. Uzlaşma olmazsa dava açarsınız. İzlemeniz gereken yol bundan ibarettir.

 60. merhabalar 2010/2014 tarihleri arasında çalıştığın işyerinden çıkış yapılarak taşeron bir işyeri üzerinden okulda çalışmaya devam ettim.
  o doneme ait tazminatimi talep edeceğim. hesaplama hangi yıl bürüt ücreti baz alınarak hesaplanır acaba bilgi verebilirmisiniz. tesekkur ederim

  1. Merhaba. Hesaplama, 2014 yılında işten ayrıldığınız an itibariyle geçerli olan maaşınız üzerinden yapılır.

 61. 2012 ile 2015 arası bir şirkette çalıştım calistigim süre içinde yıllık izin resmi tatil vermediler kendi istegimle çıktım tazminat alabilir miyim

  1. Merhaba. Buradan önemli olan, hangi gerekçeyle işten ayrıldığınızdır. Buna da en iyi siz bilirsiniz.

 62. Sabah 8 akşam 9 sürekli böyle calistiriyorlar di bende çıkmama zorunda kaldım birde maaşları 9 ay boyunca 10 gün geç veriyorlardi

  1. O zaman şansınızı denemeniz mümkündür. Kıdem tazminatınız henüz zamanaşımına uğramamıştır. Ancak diğer ücret alacaklarınız, hak ettiğiniz dönemden itibaren 5 yıl içinde zamanaşımına uğrar ki; 2020’de tamamı zamanaşımına uğrayacaktır.

 63. Merhaba kolay gelsin. 23.09.2005 yılında işe başladım. 16.10.2011 yılında emekli olmam nedeniyle işten ayrıldım. O zaman ki brüt asgari ücret olan 837 lira maaş almaktaydım son olarak. Hesapladığıma göre 5.000 tl kıdem tazminatı çıkıyordu. İşyerinde kıdem tazminatı talep ettim. Maddi durum iyi değil diyerek daha sonra verileceğini söylediler. 2018 yılında arabulucuya başvurdum, gelmediler. Şimdi dava açtım. Beni aradılar 6 bin verelim dediler kabul etmedim. Daha sonra tekrar aradılar ve ne kadar istediğimi sordular. Sizce ne kadara anlaşmam gerekir? Tavsiyeniz var mı_?

  1. Merhaba. Böyle durumlarda tavsiyeyi internetten değil, bizzat bir avukatla görüşerek ondan almanızı öneririm.

 64. Merhabalar, 04.1998 sigorta girişliyim. 2017 Eylül ayında yaklaşık 6 yıl çalıştığım şirketten istifa ederek ayrıldım. Bugün itibariyle 15 yıl 3600 prim günüm için kıdem tazminatı talep edebilir miyim. Talep edebilme hakkım varsa hangi yolu izlemeliyim. Teşekkürler.

 65. 2012 ile 2015 yılları arası şirkette çalıştım yıllık izin mesai resmi tatil hiç kullanmadım mahkemeye başvursam tazminatimi alabilir miyim sizce ne kadar alabilirim

  1. Merhaba. İşten bu gerekçelerle ayrıldıysanız almanız mümkün olabilir. Ama kimse size peşinen sonucu söyleyemez. Hakkınızı aramadan bilemezsiniz.

   1. Merhaba 2008-2013 yılları arasında özel bi bankada çalıştım.2013 ocak ayında doğum iznine ayrıldım ücretli ve ücretsiz izin haklarımı kullandıktan sonra çocuğumu bakacak kimsem olmayışından bankanında mesai sistemi ağır ve uzun olması nedeniyle işi bırakmak zorunda kaldım.Şimdi geçmişe dönük tazminat talep edebilirmiyim.

 66. İş yerim bana tazminat vercez diye virman adında 7000 yatirdilar sonra çıktığında hesaplayıp hepsini vercez dediler ben kalan tazminatım için tekrar avukata versem olur mu

 67. Beş yıl çalıştım 2009 2013 yılları arası tazminatımı alamadım geriye dönük alabilirmiyim

  1. Merhaba. Tazminat açısından soruyorsanız, zamanaşımı süresi 12/10/2022 tarihinde dolacaktır. Bu tarihe kadar dava açabilirsiniz.

 68. Iyi gunler 4 yıl once ayrıldığım şirkete sigortasız çalıştığım günleri tespit ettirdim mahkemede bu sonuçla bana ne gibi bir avantaj ve şirkete nasil bir ceza uygulaması gerceklesir cvp iniz icin tesekur ederim..

 69. Merhaba işçi işten ayrılırken kıdem tazminatı talep etmenizde daha sonra hangi kanun maddelerine dayanarak zamanaşımı süresi içerisinde kıdem tazminatını talep ediyor acaba

  1. Yukarda yanlış yazılmış İşçi işten ayrılırken kıdem tazminatı talep etmemisse şeklinde olacakti

  2. Merhaba. İşten ayrılırken hangi madde nedeniyle isteyecek idiyse, örneğin 5 yıl sonra da aynı maddeye dayanarak isteyecektir.

   1. 3600 e istinaden işten ayrılırken sadece şahsi gerekcelerle istifa ediyorum diye yazdım 2 ay kadar önce ayrıldım şimdi noter kanalı ile 3600 e istinaden taleptemi bulunuyoruz ayrıca kıdem tazminatı site yönetiminde toplanıyor nereden isteyeceğiz kıdem tazminatini

    1. Şimdi ben bir avukatla görüştüm kendi el yazımla şahsi gerekcelerle istifa ediyorum diye yazıp tarih attığım için kıdem tazminatı alamayacagimi beyan ediyor fakat siz alabilirsiniz diyorsunuz bununla ilgili elinizde bir mahkeme kararı yada kanun maddesi varmı bilgi vererek yardımcı olabilirmisiniz

     1. Benim alabileceğinizi söylediğimi nereden çıkardınız?

    2. Zeynel bey Merhaba. İşten ayrılırken hangi madde nedeniyle isteyecek idiyse, örneğin 5 yıl sonra da aynı maddeye dayanarak isteyecektir. Sizin yorumunuz ben bu asamada
     yapabileceğimiz birşey varmı onu öğrenmek istiyorum

     1. Buradan, tazminatınızı alabileceğiniz anlamı çıkmaz. Siz hangi maddeye dayanarak talepte bulunabileceğinizi sordunuz, bu da o sorunun cevabıdır. Sorunuzun cevabı ise olumsuzdur. İstifa ederek ayrıldığınıza göre, sonradan 15 yıl ve 3600 güne dayanmanız mümkün olmaz.

 70. Merhaba 2018_2019 yıllarında özel bir bankada çalıştım toplamda 1 yıl 9 ay kendi isteğim ile istifa ettim tazminat alabilirmiyim

 71. Merhaba işyerim bana giriş çıkış yaptırdı ve 2.5 senelik tazminatımi alamadım 1sene olmadı ve benim 1haftalik sigorta mi yatirmamislar raporlu olduğum zamanlar beni zorunlu çalıştırdılar ve şimdi bu işten ayrılmak istiyorum ne yapmalıyım acaba

 72. Slm efendim ben 2011de ise başladım 2014 de işden ayrıldım ve bana tazminatimi vereceklerini söyleyip bana kağıt imzalattılar ama bana tazminat vermediler hesabimada yatmadı ben dava alabilirmiyim hakkımı alabilirmiyim tesekkurler

  1. Murat bey alacağınız için zamanaşımı süresi 2022’de dolacak, hakkınızı arayabilirsiniz. Ancak sonucun ne olacağını bizim bilmemiz tabi ki mümkün değil.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.