Evde çalışan işsizlik maaşı alır mı?

Ev hizmetlerinde çalışanlar işsizlik maaşı alabilir mi?

Ev hizmetlerinde çalışanlardan kastedilen; uşak, temizlikçi, bahçıvan, özel şoför, aşçı, çocuk bakıcısı, hasta bakıcısı ya da bekçi ve benzeri işleri yapanlardır. Bu çalışanların yaptıkları faaliyetler temel olarak evde ve evin eklentilerinde yürütülmekte ve işverenler de ev sahipleri olmaktadır. Peki ev hizmetlerinde çalışırken işten çıkarılan ya da ayrılan bir işçi işsizlik maaşı alabilir mi?

Ev hizmetlerinde çalışanların durumu

Daha önce yazdığım bir yazıda da belirttiğim üzere, ev hizmetlerinde çalışanların bir kısmı İş Kanununa tabi iken, bir kısmı değildir. İş Kanununa tabi olup olmamanın ise önemli sonuçları vardır. Kıdem ve ihbar tazminatı başta olmak üzere İş Kanununun işçilere tanıdığı haklardan faydalanmanın ilk şartı, bu kanuna tabi olmaktan geçmektedir.

Ev hizmetlerinde çalışanlardan aşçı, temizlikçi, uşak, bahçıvan ve özel şoför İş Kanununa tabi değildir. Bunlar hakkında Borçlar Kanunundaki genel hükümler uygulanır. Ancak çocuk bakıcısı, hasta bakıcısı, yaşlı bakıcısı ya da bekçi İş Kanununa tabidir.

İşsizlik maaşı alma şartları neler?

2020 işsizlik maaşı miktarı

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Bu hususta da bir yazı yazmıştım. Kısaca hatırlatmam gerekirse; işçinin toplam prim günü sayısı son 3 yıl içinde en az 600 gün olmalı ve işten ayrıldığı günden önceki 120 gündür bir işyerinde çalışıyor olmalıdır. Ayrıca işçinin işten kusuru olmadan ayrılmış olması ya da işverenin işçiyi bir kusuru yokken işten çıkarmış olması da gerekir.

Ev hizmetlerinde işsizlik maaşı

temizlikçi bakıcı işsizlik maaşı

Yukarıda belirttiğim gibi, İş Kanununa tabi olup da kıdem ve ihbar tazminatı gibi haklardan faydalanmak, bazı ev hizmetleri çalışanları için mümkünken bazıları için değildir. Ancak konu işsizlik maaşı olduğunda bu kural geçerli değildir. Tüm ev hizmetleri çalışanları işsizlik maaşı alma hakkına sahiptir. Önemli olan, işsizlik maaşı alma şartlarına sahip olunmasıdır.

SONUÇ

Ev hizmetlerinde çalışan bazı işçilerin; aşçı, temizlikçi, uşak, bahçıvan ya da özel şoför gibi, kıdem ve ihbar tazminatı alma hakkı yoktur. Ancak bekçi, çocuk bakıcısı, yaşlı bakıcısı ya da hasta bakıcısı olanların bu hakları vardır.

İşsizlik maaşı açısından ise böyle bir ayrım bulunmamaktadır. Yukarıda belirttiğim şartları taşıyan bir ev hizmetleri çalışanı işsizlik maaşı alma hakkına sahiptir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.