Evlendiği için işten ayrılan işçi, işsizlik maaşı alır mı?

Evlilik nedeniyle işten ayrılan işçi işsizlik maaşı alabilir mi?

İşsizlik maaşı almanın şartlarından birisi de işçinin kusuru yokken çıkarılmış olması ya da haklı bir nedenle işten ayrılmış olmasıdır. İş Kanunu kadın işçiye, evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içinde işten ayrılması durumunda kıdem tazminatı alma hakkı vermektedir. O halde, evlendikten sonra 1 yıl içinde işten ayrılan kadın işçi, kıdem tazminatının yanında işsizlik maaşı da alabilir mi?

İşsizlik maaşı kime ödenir?

İşsizlik maaşı almanın 3 temel şartı vardır. Bu şartların tamamının aynı anda sağlanması gerekir. Her hangi bir şartı taşımayan işçiye işsizlik maaşı bağlanmamaktadır. Bu şartlar şunlardır:

  • İşten ayrıldığı tarihten geriye doğru son üç yıl içinde 600 gün veya daha çok sigorta priminin bulunması
  • İşten ayrıldığı günden geriye dönük son 120 gündür bir işyerinde çalışıyor olması
  • İşçinin kusuru yokken işten çıkarılmış olması ya da haklı bir nedenle işten ayrılmış olması

Evlilik nedeniyle işten ayrılma

Normal şartlar altında kendi isteğiyle işten ayrılan işçi kıdem tazminatı alamazken, bunun 3 istisnası vardır. Bu istisnalardan birisi de kadın işçinin evlenmesidir. Kadın işçi resmi nikah tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde kendi isteğiyle bile işten ayrılsa, işveren kıdem tazminatını ödemek zorundadır. Bunun için işçinin işverene bir dilekçe vermesi yeterli olacaktır.

Haklı bir nedeni olmayana işsizlik maaşı yok

İşçi işten ayrıldığında, işveren onun çıkış nedenini bir kod ile SGK’ya bildirir. Bu kodları daha önce yazmıştım. İşte İşkur da buradaki kodlara göre, işsizlik maaşı bağlayıp bağlamamaya karar verir. Bu çıkış kodları, işçinin işten çıkış gerekçesini gösterir.

Eğer işçi haklı bir nedenle işten ayrılmışsa ya da kusuru yokken işten çıkarılmışsa, ona işsizlik maaşı bağlanacaktır. Evlilik haklı bir neden midir?

Evlilik haklı bir neden değil

evlilik nedeniyle işsizlik ödeneği

İş Kanunu evlilik nedeniyle feshi haklı bir neden olarak görmediği gibi, İşkur da bunu haklı bir gerekçe saymamaktadır. Burada akla şöyle bir soru gelebilir: Evlilik nedeniyle ayrılan işçi kıdem tazminatı alabiliyorsa, bu gerekçe nasıl haklı olmaz?

Ancak İş Kanunu kadınlara pozitif ayrımcılık yapmayı tercih ettiği için, onlara evlenmeleri halinde kıdem tazminatı ödenmesini istemektedir. Bunun, evliliğin işten ayrılış bakımından haklı bir gerekçe olmasıyla alakası yoktur.

SONUÇ

Evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içinde işten ayrılan kadın işçi, kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Ancak bu gerekçeyle işten ayrılan bir işçiye, işsizlik maaşı bağlanmamaktadır. Dolayısıyla; evlenmesi nedeniyle işten ayrılan işçiye işsizlik maaşı ödenmemektedir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

  1. Merhaba,

    evlendim. 1 yıl içerisinde patronum beni işten çıkardı.Hem evlilik tazminatımı hemde işsizlik maaşımı alabilir miyim?

  2. Merhabalar ben işe giriş tarihim 2.10.2014 tür. Evlilik tarihim ise 8.8.2018 dir. İşten bu tarihten sonra ayrılacağım. Kıdem tazminati ne kadar alabilirim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.