Evlilik nedeni ile kıdem tazminatı nasıl alınır?

Evlenen kadın işçiye kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı, işçinin verdiği emeklerin ve hizmet ettiği yılların karşılığıdır. İşçinin çalıştığı her yıl için bir aylık brüt ücreti tutarında aldığı bu tazminat işçi için adeta bir emeklilik ikramiyesidir. Bu tazminatı almanın ilk ve en önemli kuralı da işçinin kendi isteğiyle işten ayrılmaması olarak bilinir.

Reklam

Kısmen doğru olan bu durumun birkaç istisnası vardır. İstifa eden işçi normalde kıdem tazminatı hakkını kaybedecekken hangi hallerde kıdem tazminatı almaya hak kazanacağını şu yazımızda açıklamıştık.

İşte bu hallerden birisi de kadın işçinin evlendikten sonra kendi isteğiyle işten ayrılmasıdır. 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesinde kendine yer bulan kıdem tazminatı ödemesiyle ilgili bilinen temel kural işçinin işveren tarafından ve ortada haklı bir neden olmaksızın işten çıkarılmasıdır. İstifa eden işçinin bu hakkını kaybedeceği hususunun istisnası olan evlilik durumu ise tam olarak şöyle işler:

evlenme kıdem tazminatı

 • Söz konusu işçi kadın olmalıdır.
 • Kadın işçi evlenir.
 • Evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içinde işten ayrılır.
 • İşten ayrılırken evlilik cüzdanının bir suretini, istifa dilekçesine ekler ve kıdem tazminatı isteğini yazıda belirtir.
 • Ödenmemesi halinde dava açarak hakkını alır.
 • Evlilik tarihinin üzerinden 1 yıl geçince bu hak kaybedilir.
 • Evlilik tarihinden kastedilen, evlilik cüzdanında yazılı tarihtir.( Düğün tarihi, imam nikahı tarihi kabul edilmez.)

NOT: Evlilik halinde kıdem tazminatı talep yazısını buradan indirebilirsiniz.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

71 Yorum

 1. Mustafa bey dilekçeyi verdiğimiz de belli bir gün 6 hafta ihbar süresi çalışmamız gerekiyor mu

 2. Merhaba çalıştığım işyerinde 1.5 senedir çalışmaktayım 4 ay önce işten ayrıldım evlilik nedeni ayrılmak istiyorum ihbar ve kıdem tazminatını alabiliyormuyum ve işyerinde 4 haftalık ihbar süresini beklemem gerekiyormu hemen ayrılabilirmiyim ?

  1. Nermin hanım 4 ay önce işten ayrıldıysanız, nasıl evlilik tazminatı almayı düşünüyorsunuz?

 3. Mustafa Bey Merhaba,

  İşverene dilekçemi ve ayrılık sebeplerimi sunmama rağmen muhasebeden halen cevap gelmedi, İlgi ve alakalı davranmıyorlar sanıyorum ki, 03.Ekim.2017 Tarihin geciktirmesiyle evlilik tazminatımdan mahrum bırakacaklar. Konu üzerine riske girmek istemiyorum 3.Ekim.2017 tarihi geçmeden 19.Eylül.2017 tarihinde Noterden ihtar çekersem geç kalmış olur muyum. İhtarnameyi en geç ne zaman çekmeliyim? Bilgi ve görüşlerinizi rica ederim.

  Saygılarımlar.!

  1. Yeliz hanım, bu durumda en doğrusu ihtarname çekerek işinizi garantiye almaktır. İhtarnameyi, bir yılınızın dolmasına bir gün kalana kadar çekebilirsiniz.

 4. merhabalar ben 20 haziranda nikah kıydım.evlilik nedeniyle işten ayrıldım.kıdem tazminatımın bir kısmını aldım .fakat düğünüm olmadı.şimdi eşim benden boşanmak istiyor.boşansam kıdem tazminatımı almazmıyım.teşekkirler

  1. Hatice hanım, evlendiğiniz tarihten itibaren 1 yıl içinde işten ayrılırsanız, kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. Ama bu bir sene içinde boşanırsanız ne olur? Açıkçası, böyle bir soru ile ilk defa karşılaştım. Ama kanaatimce, işten ayrıldığınız tarihte evli değilseniz, size kıdem tazminatı ödenmesi gerekmez. Çünkü, bu hakkın çıkarılma sebebi, evlilik nedeniyle çalışmak istemeyen kadına pozitif bir ayrımcılık yapılmak istenmesidir.
   Not: Siz tazminatınızın bir kısmını almışsanız, bunda bir sıkıntı yoktur. Çünkü o dönemde resmen evliydiniz. Haliyle, gerekli şartları sağladığınız için, kalan tazminatın da yatırılması gerekir.

   1. İşyeri biliyor düğünümün iptal olduğunu avukat bey tazminatımın geri kalanını alamam diye korkuyorum.ihtarname çektirsem sıkıntı olurmu

    1. Siz evlenerek kıdem tazminatı almaya hak kazanmışsınız. Artık işveren size tazminatınızın tamamını ödemek zorunda. Boşanmanız sadece sizi ilgilendirir. Ödenmezse ihtarname çekebilirsiniz ya da doğrudan dava açabilirsiniz.

     1. bende tazminatımı alamam diye korkuyodum.Karşı taraf hemen boşanmak istiyodu.ihtarname için süre ne kadar.Allah sizden razı olsun avukat bey

 5. merhabalar,
  2 aylık evliyim 6 yıldır çalıştığım yerden ayrılacağım. Ayrılırken sadece bu dilekçeyi yazmam tazminat almam için yeterli olur mu? teşekkürler

  1. Bahar hanım, kıdem tazminatı alabilmeniz için işyerindeki kıdeminizin en az 1 yıl olması gerekir.

    1. Kusura bakmayın Bahar hanım, 6 ay olarak görmüşüm. Bu durumda elbette kıdem tazminatınızı alarak işten ayrılabilirsiniz. Dilekçe yeterli olacaktır.

 6. Merhaba ben 1 sene 9 aydır bir fiil çalışıyorum. 1.578 tl net ücret alıyorum aylık yemek bedelim 245 tl Evlilik tazminatı alabilmek nikah kıymayı düşünüyoruz. Nikah kıyıldıktan sonra evliliğe bağlı işten ayrılmayı düşünüyorum . Ortalama ne kadar ödeme alabilirim? Herhangi bir sıkıntı çıkabilir mi?

  1. Fatma hanım, resmi nikah kıyıldıktan sonra hiçbir sıkıntı olmaz. Sitemizdeki kıdem tazminatı hesaplama aracını kullanarak yaklaşık miktarı hesaplayabilirsiniz. Yaklaşık 2 yıllık kıdeminiz olduğuna göre, yine yaklaşık 2 aylık brüt ücretiniz kadar alacaksınızdır.

 7. Merhabalar, 3 senedir çalıştığım iş yerinde psikolojik baskılara dayanamayıp istifa ettim, şirketi derhal terketmem istenmesi üzerine ayrıldım ve akabinde istifamın kabul edildiğine dair yazıyı aldım. Ancak evlilik dolayısıyla ayrılıp tazminat alabileceğimi sonradan öğrendim. İstifa ettiğim tarihte evleneli 1 sene olmamıştı, halen de 1 sene dolmuş değil. İstifa edeli ise 1,5 ay oldu ve sgk nın sitesinde halen mevcut yerde çalıştığım şeklinde ibare gözüküyor. ilişik kesilmemiş gibi gözüküyor. Tatil günlerim çalıştığım kadar gün vs ücretlerimi daha almadım.
  Sorum şu: Bu halde, evlilik dolayısıyla kazanmış olduğum haklarımı kaybettim mi? Yoksa istifamı “evlilik dolayısıyla iş akdinin feshi” yönünde değiştirip -kullanıp- haklarımı alabilir miyim?

  1. Özlem hanım, kanaatimce kaybetmiş durumdasınız. Ancak işverene ihtarname çekerek evlilik nedeniyle fesih yapabilir ve şansınızı deneyebilirsiniz. Bu durumda da işveren mahkemede istifa dilekçenizi sunarsa, işiniz zora girer. Açıkçası, risk almanız ve şansınızı denemeniz gerekiyor.

 8. Merhaba, 2 yıl 5 aydır aynı iş yerinde çalışmaktayım. 8 temmuzda evleneceğim. Bunun için şimdiden 8 temmuz sonrası evlilik nedeniyle işten ayrılacağıma dair Mayıs ayında dilekçe sunabilir miyim?

  1. Böyle bir şeye gerek olmadığı gibi bu çok mantıklı da olmayacaktır. Evlendikten hemen sonra dilekçenizi verebilir ve hemen işten ayrılabilirsiniz.

 9. Taşeron olarak bir hastanede çalışmaktayım. 8 yıldır çalışmakta olsam da bağlı olduğum firma belli aralıklarla işe girdi çıktı yaparak sözleşmemizi yenilemektedir.
  Evlilik tazminatımı evlilik tarihim 1 yılı geçmediği için almak istiyorum ama hesaplama yapılırken yenilenmiş en son sözleşmeyi mi baz almalılar yoksa 8 yılımımı mı?

  1. Aynı hastane çalışmışsanız ya da anı bakanlığa bağlıysa, tüm süreler dikkate alınmalıdır. Zaten yeni yasal mevzuat gereği de kıdem tazminatınız tüm süreler için hesaplanarak kamu kurumu tarafından ödenecektir.

 10. merhaba ben 13 kasım 2015 tarinde sözleşmeli işçi olarak bir otele başladım şuan dogum iznindeyim arada askı denilen üçretsz izinler dışında 1 yıl 5 aydır aynı otelde çalışıyorum dogum raparum bittiginde evlilik tarihim henüz 1 yıl olmuyor bu nedenle istifa etsem tazminat alma şansım varmı teşekkürler

  1. Pınar hanım evlilik tarihinizin üzerinden 1 yıl geçmeden ayrılmalısınız. Bu durumda kıdem tazminatınız size ödenmelidir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.