Evlilik nedeni ile kıdem tazminatı nasıl alınır?

Evlenen kadın işçiye kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı, işçinin verdiği emeklerin ve hizmet ettiği yılların karşılığıdır. İşçinin çalıştığı her yıl için bir aylık brüt ücreti tutarında aldığı bu tazminat işçi için adeta bir emeklilik ikramiyesidir. Bu tazminatı almanın ilk ve en önemli kuralı da işçinin kendi isteğiyle işten ayrılmaması olarak bilinir.

Kısmen doğru olan bu durumun birkaç istisnası vardır. İstifa eden işçi normalde kıdem tazminatı hakkını kaybedecekken hangi hallerde kıdem tazminatı almaya hak kazanacağını şu yazımızda açıklamıştık.

İşte bu hallerden birisi de kadın işçinin evlendikten sonra kendi isteğiyle işten ayrılmasıdır. 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesinde kendine yer bulan kıdem tazminatı ödemesiyle ilgili bilinen temel kural işçinin işveren tarafından ve ortada haklı bir neden olmaksızın işten çıkarılmasıdır. İstifa eden işçinin bu hakkını kaybedeceği hususunun istisnası olan evlilik durumu ise tam olarak şöyle işler:

evlenme kıdem tazminatı

 • Söz konusu işçi kadın olmalıdır.
 • Kadın işçi evlenir.
 • Evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içinde işten ayrılır.
 • İşten ayrılırken evlilik cüzdanının bir suretini, istifa dilekçesine ekler ve kıdem tazminatı isteğini yazıda belirtir.
 • Ödenmemesi halinde dava açarak hakkını alır.
 • Evlilik tarihinin üzerinden 1 yıl geçince bu hak kaybedilir.
 • Evlilik tarihinden kastedilen, evlilik cüzdanında yazılı tarihtir.( Düğün tarihi, imam nikahı tarihi kabul edilmez.)

NOT: Evlilik halinde kıdem tazminatı talep yazısını buradan indirebilirsiniz.

50 Yorum

 1. Merhaba, 2 yıl 5 aydır aynı iş yerinde çalışmaktayım. 8 temmuzda evleneceğim. Bunun için şimdiden 8 temmuz sonrası evlilik nedeniyle işten ayrılacağıma dair Mayıs ayında dilekçe sunabilir miyim?

  1. Böyle bir şeye gerek olmadığı gibi bu çok mantıklı da olmayacaktır. Evlendikten hemen sonra dilekçenizi verebilir ve hemen işten ayrılabilirsiniz.

 2. Taşeron olarak bir hastanede çalışmaktayım. 8 yıldır çalışmakta olsam da bağlı olduğum firma belli aralıklarla işe girdi çıktı yaparak sözleşmemizi yenilemektedir.
  Evlilik tazminatımı evlilik tarihim 1 yılı geçmediği için almak istiyorum ama hesaplama yapılırken yenilenmiş en son sözleşmeyi mi baz almalılar yoksa 8 yılımımı mı?

  1. Aynı hastane çalışmışsanız ya da anı bakanlığa bağlıysa, tüm süreler dikkate alınmalıdır. Zaten yeni yasal mevzuat gereği de kıdem tazminatınız tüm süreler için hesaplanarak kamu kurumu tarafından ödenecektir.

 3. merhaba ben 13 kasım 2015 tarinde sözleşmeli işçi olarak bir otele başladım şuan dogum iznindeyim arada askı denilen üçretsz izinler dışında 1 yıl 5 aydır aynı otelde çalışıyorum dogum raparum bittiginde evlilik tarihim henüz 1 yıl olmuyor bu nedenle istifa etsem tazminat alma şansım varmı teşekkürler

  1. Pınar hanım evlilik tarihinizin üzerinden 1 yıl geçmeden ayrılmalısınız. Bu durumda kıdem tazminatınız size ödenmelidir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir