Evlilik nedeniyle işten ayrılan işçi ihbar tazminatı alır mı?

Evlilik nedeniyle işten ayrılan işçi ihbar tazminatı alabilir mi?

Evlilik nedeniyle işten ayrılmanın önemi, kıdem tazminatının hak edilmesinden gelir. Böylece ortada haklı ya da geçerli bir sebebi yokken bile işçi, evlendiği için kıdem tazminatını alabilmektedir. Peki ama ihbar tazminatı ne olacak? Evlilik nedeniyle iş sözleşmesini fesheden bu işçi ihbar tazminatı alabilir mi?

Reklam

Evlenen işçinin işi bırakması

Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki, bu hak sadece kadın işçilere tanınmıştır. Kadın işçi çalışırken evlense ve resmi nikah tarihinden itibaren 1 sene içinde işten ayrılmak istese, işveren bu işçiye kıdem tazminatını ödemek zorundadır. Kadın işçinin vereceği bir dilekçe, kıdem tazminatını alması için yeterli olacaktır.

İhbar tazminatı nedir?

Evlilik nedeniyle işten ayrılan işçinin ihbar tazminatı hakkından bahsetmeden önce, ihbar tazminatının ne olduğunu bir bakalım. İş sözleşmeleri temelde iki şekilde sona erebilmektedir. Haklı bir neden dayanarak ve haklı bir neden olmaksınız. İşte haklı bir neden olmadan iş sözleşmesi sona erdirilecekse, bu durumun karşı tarafa belirli bir süre önceden bildirilmesi gerekir. Buna ihbar süreleri denilmektedir. İhbar süreleri işçinin kıdemine göre belirlenir ve şu şekildedir:

 • 6 aydan azda 2 hafta
 • 6 ay – 1,5 yıl arasında ise 4 hafta
 • 1,5 yıl – 3 yıl arasında ise 6 hafta
 • 3 yıldan çok ise 8 hafta

İhbar tazminatı; iş sözleşmesini fesheden tarafın bu sürelere uymadan fesih işlemini gerçekleştirmesi halinde karşı tarafa ödemekle yükümlü olduğu bir tazminattır.

İhbar tazminatını, iş sözleşmesini fesheden öder!

evlilik ihbar tazminatı

Yukarıdaki cümlenin bir başka anlamı da şudur: İş sözleşmesini fesheden taraf; hiçbir şekilde ihbar tazminatına hak kazanamaz. Dolayısıyla ihbar tazminatı ancak, fesih işlemini yapan tarafça karşı tarafa ödenebilecek bir tazminat türüdür.

SONUÇ

Şu temel kuralı bilmeniz yeterli olacaktır: İş sözleşmesini fesheden taraf ASLA ihbar tazminatına hak kazanamaz. Buna göre; ister haklı bir nedeni olsun, ister geçerli bir sebebi olsun, ister kanunun kendisine vermiş olduğu bir hakkı kullanıyor olsun; işten ayrılan işçi de ihbar tazminatı alamaz. Evlilik nedeniyle işten ayrılan işçi de, iş sözleşmesini fesheden taraf olduğundan ihbar tazminatına hak kazanamayacaktır.

Reklam
, ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

 1. Merhaba
  01.04.2015 tarihinde işe basladım.
  20.05.2017 tarihinde evlendim
  31.08.2017 tarihinde ücretsiz izin kullandım
  Evlilik nedeniyle isten ayrılacak olsam, kıdem tazminatı alabilir miyim?

  1. Alabilirsiniz. 1 yıl süre önem arzeder. BU yazıda detaylı açıklanmıştır konunuz, göz atmanızı tavsiye ederim.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.