Evlilik nedeniyle işten ayrılan işçi ihbar tazminatı alır mı?

Yazıyı sizin için güncelledik:

Evlilik nedeniyle işten ayrılan işçi ihbar tazminatı alabilir mi?

Evlilik nedeniyle işten ayrılmanın önemi, kıdem tazminatının hak edilmesinden gelir. Böylece ortada haklı ya da geçerli bir sebebi yokken bile işçi, evlendiği için kıdem tazminatını alabilmektedir. Peki ama ihbar tazminatı ne olacak? Evlilik nedeniyle iş sözleşmesini fesheden bu işçi ihbar tazminatı alabilir mi?

Evlenen işçinin işi bırakması

Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki, bu hak sadece kadın işçilere tanınmıştır. Kadın işçi çalışırken evlense ve resmi nikah tarihinden itibaren 1 sene içinde işten ayrılmak istese, işveren bu işçiye kıdem tazminatını ödemek zorundadır. Kadın işçinin vereceği bir dilekçe, kıdem tazminatını alması için yeterli olacaktır.

İhbar tazminatı nedir?

Evlilik nedeniyle işten ayrılan işçinin ihbar tazminatı hakkından bahsetmeden önce, ihbar tazminatının ne olduğunu bir bakalım. İş sözleşmeleri temelde iki şekilde sona erebilmektedir. Haklı bir neden dayanarak ve haklı bir neden olmaksınız. İşte haklı bir neden olmadan iş sözleşmesi sona erdirilecekse, bu durumun karşı tarafa belirli bir süre önceden bildirilmesi gerekir. Buna ihbar süreleri denilmektedir. İhbar süreleri işçinin kıdemine göre belirlenir ve şu şekildedir:

 • 6 aydan azda 2 hafta
 • 6 ay – 1,5 yıl arasında ise 4 hafta
 • 1,5 yıl – 3 yıl arasında ise 6 hafta
 • 3 yıldan çok ise 8 hafta

İhbar tazminatı; iş sözleşmesini fesheden tarafın bu sürelere uymadan fesih işlemini gerçekleştirmesi halinde karşı tarafa ödemekle yükümlü olduğu bir tazminattır.

İhbar tazminatını, iş sözleşmesini fesheden öder!

evlilik ihbar tazminatı

Yukarıdaki cümlenin bir başka anlamı da şudur: İş sözleşmesini fesheden taraf; hiçbir şekilde ihbar tazminatına hak kazanamaz. Dolayısıyla ihbar tazminatı ancak, fesih işlemini yapan tarafça karşı tarafa ödenebilecek bir tazminat türüdür.

SONUÇ

Şu temel kuralı bilmeniz yeterli olacaktır: İş sözleşmesini fesheden taraf ASLA ihbar tazminatına hak kazanamaz. Buna göre; ister haklı bir nedeni olsun, ister geçerli bir sebebi olsun, ister kanunun kendisine vermiş olduğu bir hakkı kullanıyor olsun; işten ayrılan işçi de ihbar tazminatı alamaz. Evlilik nedeniyle işten ayrılan işçi de, iş sözleşmesini fesheden taraf olduğundan ihbar tazminatına hak kazanamayacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

39 Yorum

 1. Merhaba
  01.04.2015 tarihinde işe basladım.
  20.05.2017 tarihinde evlendim
  31.08.2017 tarihinde ücretsiz izin kullandım
  Evlilik nedeniyle isten ayrılacak olsam, kıdem tazminatı alabilir miyim?

  1. Alabilirsiniz. 1 yıl süre önem arzeder. BU yazıda detaylı açıklanmıştır konunuz, göz atmanızı tavsiye ederim.

 2. 25.04.2016 da ise basladi. 30.04.2018 de isten ayrildim evlilikten dolayi sizce ne kadar alirim (brut 3000)

 3. İyi Çalışmalar,

  Nişanlım 2015 yılında işe başladı yakın zaman Allah nasip ederse evlenicez bununla ilgili evlilik dolayısıyla işten ayrılıp tazminatını alabiliyor ancak işsizlik maaşı alma gibi bir şansı varmıdır.

 4. nişanlım 2 yıldır çalışıyor nikah başvuru belgesiyle istifa edebilirmi veya evlilikten 1 ay önce işten ayrılsa evlilik cüzdanı ile sonradan tazminat alma hakkı var mı?

  1. Faruk bey, nişanlınızla ne zaman resmi nikah yaparsanız, o tarihten itibaren 1 yıl içinde işten ayrılması gerekir. Söylediğiniz iki durum da olmaz.

 5. 30.12.2015 iş başı yaptım özel sektörde evlilik nedeniyle 20.04.2018 ayrıldım şirket tazminatımı ödedi fakat alacağım hakkı hesabıma eksik yatırdılar. Bu durumda ne yapmam gerekiyor

 6. Merhaba google da ki hesaplamalara göre kıdemin yanında ihbar tazminatı ücretini de hesaplıyor. 1senedir çalışan asgari ücret alan birisi 2000 tl civarı alınabileceği çıkıyor yanında ihbar tazminatı da hesaplanınca 3700 tl civarı ediyor, doğrusu nedir

  1. Esra hanım, evlilik nedeniyle işten ayrılan işçi hiçbir şekilde ihbar tazminatı alamaz.

   1. O halde 1 ay önceden işverene haber vermemiz gerekir mi, yada evlilik sebebiyle istediğimiz an işten ayrılabilir miyiz ihbar süresine uymalı mıyız?

 7. Merhabalar çalışan atkadaşımız evlilik nedeniyle biranda işten ayrılmak istedi ve bize yazılı bunu ihbar etmedi ve mağdur olduk bu durumda kıdem tazminatını taksitli
  Ödeyebilirmiyiz ve biz ondan yazılı ihbar etmediği için ihbar tazminatı isteyebilirmiyiz

 8. Merhaba, ben 2012 nin kasim ayinda ise basladim. 3 yildan daha fazla calisanlarin 8 hafta gibi ihbar suresi var. Ben kasim sonunda resmi nikahim kiyilcak ve isden ayrilcam. Isyerine bunu bildirdim fakat ihbar suremi doldurmam gerektigi yonde donus yapiyorlar. Yani sorum şu ki bem evlilik sebebi ile cikiyorum bu 8 haftayi doldurmam zorunlu mu? Onlar zor durumda kalmasnlar diye zaten nikahimdan 5 hafta once soylems bulunmaktayim. Buna ragmen güçlük cikariyorlar bu durum da ne yapmam gerekli. Donus yaparsaniz cok mutlu olurum.

  1. Merhaba. Değil 8 hafta, 1 gün önce bile haber vermeniz gerekmez. Yine de siz bir karar vermelisiniz. Yani işveren hangi durumda size zorluk çıkarır? Hangi durumda ödeme yapar? Ama hukuken, 8 değil de 5 hafta önce bildirmiş olmanızın size bir zararı olmadığın söyleyebiliriz.

 9. Çalıştığım iş yeri kurumsal yaklaştık 5 senedir çalışıyorum işyerim başka birine devrediyor ve şahıs aldı altında çalışacağız aynı şartlarda çalışacağımızı söylüyorlar tazminat vericez ama ihbar yok diyorlar sizi mağdur etmiyoruz diyorlar ayrıca devir olduğu için işsizlik alınmayacak diyorlar ne kadar doğru böyle bi durumda ne yapma gerekiyor yardımcı olurmusunuz haklarım nelerdir teşekkür ederim.

 10. Merhabalar 1,5 yıldır çalışıyorum ve evlilik sebebiyle işten 31 mayıs 2019 da ayrılacağım. Nikah tarihim düğün günü 7 haziran 2019.. (yani düğünde kıyılacak) 31 mayıstan önce 2-3 hafta önce işyerine noter onaylı yazıyı, tazminatımın ödenmesini rica edeceğim. Bunun yanın aldığım nikah tarihli evrağı arkasına ek olarak sunsam işyeri bunu kabul edermi? Etmeme gibi bir hakkı varmı? İlla aile cüzdan fotokopisini mi ister? Ama nikahım 7 haziran düğün günü olacak. İşyerine daha sonra onun fotokopisini versem olmazmı? Yardımcı olurmusun çok kafam karıştı.

  1. Merhaba. Siz galiba tamamen yanlış anlamışsınız. Nikah gününüzden önce ayrılırsanız, kıdem tazminatı alamazsınız. En erken nikah tarihinden bir gün sonra işten ayrılmanız gerekir.

 11. Merhabalar. Eşim geçen yıl evlilik tazminatı ile işinden ayrılmıştı. Bu yeni çıkan torba yasa ile vergi dairesine başvuru yapsak kıdem tazminatı geri ödemesi alabilirmiyiz acaba. Şimdiden tşk ederim.

  1. Merhaba. Tebliğ çıkmadan kesin bir şey söylemek doğru olmasa da, mevcut yasa maddesinden anlaşıldığı kadarıyla bu mümkün görünmüyor Cengiz bey.

 12. Merhaba ben 3 senedir bi fabrikda çalışıyorum. Temmuzda evlendim ve smdi hamileyim 32. Haftama kadar calsmk istyorum ve mayisa denk geliyo. Malum 4 ay rapor oldgu icn en gec maysta cikisimi vermm lazm evllik nedeniyle tüm haklarımi almak icn peki ihbar tazminatmida alabliyorummu ? Ve arastrdgma gore rapor parami kaybediyorum.

  1. Merhaba. İşten ayrılırsanız, kalan rapor paralarınızın en çok 10 güne kadar olan kısmını alabilirsiniz. İhbar tazminatı ise alamazsınız.

 13. Merhabalar..ben 1.5 yıldır çalışıyorum ve evlilik dolayısiyla işten çıkıcam nisan ayında nikah kıyıp mayıs ayında işten ayrılmak istiyorum haziranda da düğün yapıcam kıdem tazminatı alabilme hakkına sahip olduğumu biliyorum ihbar da alabiliyor muyum ve nikahtan önce haber vermem gerekiyor mu 6 haftalık çalışma süresi beni kapsıyor mu ?

  1. Merhaba. İhbar süresine uymanız gerekmez, aynı şekilde ihbar tazminatı da alamazsınız.

 14. Merhabalar ben 1.5 yıldır çalışıyorum ve nikahim Kıyıldı işverenime bunu nasıl bildirmem gerekiyor söyleyip hemen çıkabiliyor muyum ihbar süresine uymam gerekiyor mu?

  1. Merhaba. İhbar süresine uymanız gerekmez. Eğer işverenle aranızda güven varsa, işverene yazılı bil bildirimde bulunarak işten ayrılabilirsiniz. Yoksa, noterden bir ihtarname gönderebilirsiniz.

 15. Merhabalar..ben nisan ayında nikahımı kıyıp Mayıs ayında işten ayrıldım kıdem tazminatımı bugün hesabıma yatırmış ama kullanamadığım iznimin parasını yatırmamış. İşverenim öyle bir hakkım olmadığını söyledi 1yıl 7 ay çalıştım izin paramı alma hakkım var mı yok mu?

  1. Merhaba. Bugüne kadar yıllık izin kullanmadıysanız, 14 günlük ücretiniz tutarında yıllık izin ücretinin ödenmesi şarttır. Bu konuda işverenin bir takdir hakkı bulunmaz. Ödenmezse, arabulucu başvurusu yaparak hukuki süreci başlatabilirsiniz.

   1. İşe girdikten 10 ay sonra verdi egitmenim ben yaz tatili sürecinde kapalı olduğu için mecbur verdi şimdi ikinci bir hakkım var mı onu öğrenmek istiyorum

 16. Merhaba ben 2018 Ağustosta evlendim 2019 Ağustos’ta işten ayrılmayı düşünüyorum 2011 21 hazirandn beri Aynı iş yerinde çalışıyorum alacağım tazminatı nasıl hesaplayabilirim ?

 17. Merhaba ben 2018 1 eylül de evlendim ve 3 yıl 9 aydır da çalışyorum . Temmuz sonu işten ayrlcam. 2 hafta rapor aldığım da brüt ücretim düşüyor mu tazminatımda düşüş yaşar miyim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.