Evlilik nedeniyle işten ayrılan işçiye işsizlik maaşı bağlanır mı?

Evlilik nedeniyle işten ayrılan işçi, işsizlik maaşı alabilir mi?

Kadın işçinin evlenmesi ve evlendikten sonraki bir yıl içinde işten ayrılması durumunda, kıdem tazminatına hak kazandığını biliyoruz. Evliliği teşvik amacıyla ve kadınlara bir pozitif ayrımcılık olarak getirilen bu hak, istifa eden işçinin kıdem tazminatı alamaması ana kuralının da istisnalarındandır. Peki evlenerek işten ayrılan bir işçi, işsizlik maaşı alabilecek midir?

Evlilik nedeniyle ayrılma

Bunun için yapılması gereken, işveren bir dilekçeyle başvurmak ve dilekçeye evlilik cüzdanının bir suretini eklemektedir. Verilecek dilekçede, işçi evlilik nedeniyle işten ayrıldığını açıkça belirtmeli ve kıdem tazminatını talep etmelidir. Ayrıca, evlilik tarihinin üzerinden bir yıl geçince artık bu hakkın kullanılmasının mümkün olmadığını da belirtmek gerekir.

İşsizlik maaşı şartları

İşsizlik maaşı ise, işten ayrılan ve işsiz kalan işçiye maddi destek olunması amacıyla getirilmiş bir uygulamadır. Ancak her işsiz kalan işçi, bu haktan faydalanamamaktadır. Kanun koyucu, işsizlik ödeneği alınmasını bazı şartlara bağlamıştır. Bu şartları burada tekrar saymak istemiyorum, genel bilgileri şu bölümden alabilirsiniz.

İşsizlik ödeneği alma şartları

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Ancak konumuzla alakalı olduğu için şu hususu açıklamam gerekir. Bu maaşın şartlarından birisi de, işten haklı nedenle ayrılmış olmak ya da bir kusuru olmadığı halde işveren tarafından çıkarılmış olmaktır. O halde, işçinin işten ayrılış nedeninin çok önemli olduğu açıktır.

Evlilik nedeniyle ayrılış bir haklı gerekçe değildir

evlilik işsizlik maaşı

İşçinin haklı fesih nedenleri İş Kanununun 24üncü maddesinde sayılmıştır. Burada sayılan haller içinde evlilik bulunmamaktadır. Zaten evlilik haklı bir gerekçe olmadığı için kanun tarafından özel olarak düzenlenmiş ve bir istisnai hüküm getirilerek kıdem tazminatı ödenmesinin yolu açılmıştır. Evlilik nedeniyle ayrılan işçiye kıdem tazminatı ödense bile işsizlik maaşı bağlanmayacaktır.

SONUÇ

Evlilik nedeniyle ayrılan işçiye kıdem tazminatı ödenmesi, bu ayrılış halini haklı hale getirmez. İşsizlik maaşının, işten kendisi ayrılan işçiye ödenebilmesi için feshin İş Kanununun 24üncü maddesinde sayılı hallerden birine dayanması gerekir.

Evlilik ise bu hallerden sayılmamıştır. Bu nedenle; işten evlilik nedeniyle ayrılan ve kıdem tazminatını alan işçiye ayrıca işsizlik maaşı bağlanmayacaktır.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

7 Yorum

  1. Hülya hanım, bir önceki yorumda da söylediğim gibi, bu durumda zaten işsizlik maaşı size bağlanmayacaktır.

  2. Mustafa bey merhabalar 3 yıl olacak aynı işimde devam ediyorum. düğünden bi kaç ay önce ayrılıp evlenmeyi istiyorum. tazminatı değil ama işsizlik maaşını istiyorum ne yapmam gerekir bu durumda? iş sizlik maaşına ihtiyacımız olacak yardımcı olur musunuz? teşekkürler.

    1. Hülya hanım merhaba. İşten istifa ederek ayrıldıktan sonra, artık işsizlik maaşınızı almanız mümkün değildir.

  3. Merhaba Mustafa Bey ben 6 aylık evliyim ve iş yerindeki sorunlar sebebiyle işten ayrıldım fakat evlilik tazminatı talep etmedim ve almadım.İşsizlik maaşı alabiliyor muyum bu durumda?

    1. Merve hanım, işten ayrılırken bu durumu belirtmeniz gerekirdi. Bu durumda siz istifa etmiş olduğunuzdan kıdem tazminatı alamadığınız gibi, işsizlik maaşı da alamazsınız.

  4. Merhaba ben evlilik tazminati aldım.ama bi kaç aydır issizim.işsizlik maaşı âlabiliyormuyum.

    1. Ceylan hanım, yazıda da belirttiğim gibi, evlilik nedeniyle işten ayrıldığınız için işsizlik maaşı alamazsınız.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.