Evlilik nedeniyle işten ayrılan işçiye işsizlik maaşı bağlanır mı?

Evlilik nedeniyle işten ayrılan işçi, işsizlik maaşı alabilir mi?

Kadın işçinin evlenmesi ve evlendikten sonraki bir yıl içinde işten ayrılması durumunda, kıdem tazminatına hak kazandığını biliyoruz. Evliliği teşvik amacıyla ve kadınlara bir pozitif ayrımcılık olarak getirilen bu hak, istifa eden işçinin kıdem tazminatı alamaması ana kuralının da istisnalarındandır. Peki evlenerek işten ayrılan bir işçi, işsizlik maaşı alabilecek midir?

Evlilik nedeniyle ayrılma

Bunun için yapılması gereken, işveren bir dilekçeyle başvurmak ve dilekçeye evlilik cüzdanının bir suretini eklemektedir. Verilecek dilekçede, işçi evlilik nedeniyle işten ayrıldığını açıkça belirtmeli ve kıdem tazminatını talep etmelidir. Ayrıca, evlilik tarihinin üzerinden bir yıl geçince artık bu hakkın kullanılmasının mümkün olmadığını da belirtmek gerekir.

İşsizlik maaşı şartları

İşsizlik maaşı ise, işten ayrılan ve işsiz kalan işçiye maddi destek olunması amacıyla getirilmiş bir uygulamadır. Ancak her işsiz kalan işçi, bu haktan faydalanamamaktadır. Kanun koyucu, işsizlik ödeneği alınmasını bazı şartlara bağlamıştır. Bu şartları burada tekrar saymak istemiyorum, genel bilgileri şu bölümden alabilirsiniz.

Ancak konumuzla alakalı olduğu için şu hususu açıklamam gerekir. Bu maaşın şartlarından birisi de, işten haklı nedenle ayrılmış olmak ya da bir kusuru olmadığı halde işveren tarafından çıkarılmış olmaktır. O halde, işçinin işten ayrılış nedeninin çok önemli olduğu açıktır.

Evlilik nedeniyle ayrılış bir haklı gerekçe değildir

evlilik işsizlik maaşı

İşçinin haklı fesih nedenleri İş Kanununun 24üncü maddesinde sayılmıştır. Burada sayılan haller içinde evlilik bulunmamaktadır. Zaten evlilik haklı bir gerekçe olmadığı için kanun tarafından özel olarak düzenlenmiş ve bir istisnai hüküm getirilerek kıdem tazminatı ödenmesinin yolu açılmıştır. Evlilik nedeniyle ayrılan işçiye kıdem tazminatı ödense bile işsizlik maaşı bağlanmayacaktır.

SONUÇ

Evlilik nedeniyle ayrılan işçiye kıdem tazminatı ödenmesi, bu ayrılış halini haklı hale getirmez. İşsizlik maaşının, işten kendisi ayrılan işçiye ödenebilmesi için feshin İş Kanununun 24üncü maddesinde sayılı hallerden birine dayanması gerekir.

Evlilik ise bu hallerden sayılmamıştır. Bu nedenle; işten evlilik nedeniyle ayrılan ve kıdem tazminatını alan işçiye ayrıca işsizlik maaşı bağlanmayacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

77 Yorum

  1. Ceylan hanım, yazıda da belirttiğim gibi, evlilik nedeniyle işten ayrıldığınız için işsizlik maaşı alamazsınız.

 1. Merhaba Mustafa Bey ben 6 aylık evliyim ve iş yerindeki sorunlar sebebiyle işten ayrıldım fakat evlilik tazminatı talep etmedim ve almadım.İşsizlik maaşı alabiliyor muyum bu durumda?

  1. Merve hanım, işten ayrılırken bu durumu belirtmeniz gerekirdi. Bu durumda siz istifa etmiş olduğunuzdan kıdem tazminatı alamadığınız gibi, işsizlik maaşı da alamazsınız.

 2. Mustafa bey merhabalar 3 yıl olacak aynı işimde devam ediyorum. düğünden bi kaç ay önce ayrılıp evlenmeyi istiyorum. tazminatı değil ama işsizlik maaşını istiyorum ne yapmam gerekir bu durumda? iş sizlik maaşına ihtiyacımız olacak yardımcı olur musunuz? teşekkürler.

  1. Hülya hanım merhaba. İşten istifa ederek ayrıldıktan sonra, artık işsizlik maaşınızı almanız mümkün değildir.

 3. Hülya hanım, bir önceki yorumda da söylediğim gibi, bu durumda zaten işsizlik maaşı size bağlanmayacaktır.

 4. 4 yıldır bir şirkette calısıyorum
  Yaza düğünüm var düğünden 1 ay önce nikahı kıyıp tazminatı mı almak istiyorum
  Fakat evlilik nedeniyle tazminatı mı aldıktan sonra işsizlik maaşı alamıyorum
  Bu durumda ne yapmam gerekiyor işsizlik maası alabilmek için

  1. Hülya hanım, yapabileceğiniz bir şey yok. Hem evlilik nedeniyle kıdem tazminatı hem de işsizlik maaşı alamazsınız.

 5. merhaba eşim hemşire olarak istanbul da bir hastahaneye atandı ben özel sektörde 3 yılı aşkın bir süredir çalışıyorum işim kilis de iki aylık bebeğimiz var bu nasıl bir sistem böyle haklarımdan vaz geçip istifa etmem isteniyor işsizlik maaşı da alamıyorum. bunun bir çıkar yolu yok mu acaba ?

  1. Ne yazık ki yoktur. Ama haklı bir neden varsa, buna dayanarak haklı fesih yaparsanız, haklarınızı alma şansınız olabilir.

 6. peki evlilikten önce kıdem tazminatı alındıktan o yıl içinde birkaç ay sonra evlilik cüzdanım çıkarsa bile mi işsizlıkten yararlanamıyorum.

  1. Zekiye hanım evlilik nedeniyle çıkış verilirse, işsizlik maaşı bağlanamaz.

 7. MERHABALAR.

  ŞİRKETİMİZ BİZE İÇİNDE BU MADDENİNDE BULUNDUĞU BİR SÖZLEŞME İMZALATTI 1 SENE ÖNCE AMA BEN 4 YILDIR ÇALIŞIYORUM.6 AYLIK EVLİYİM VE EVLİLİK NEDENİYLE İŞTEN AYRILSAM KIDEM TAZMİNATIMI ALABİLİYOR MUYUM. MADDE AŞAĞIDADIR.
  CEZAİ ŞARTLAR .
  1.31 Personel işbu sözleşme ile çalışmayı taahhüt ettiği sürenin bitiminden önce İş Kanunu’nun 24. Maddesi uyarınca işçiye haklı nedenle derhal fesih hakkı veren nedenler dışında bir nedenle iş sözleşmesini feshederse veya (kadın personel) çalışmayı taahhüt ettiği sürenin bitiminden evvel evlilik nedeniyle iş sözleşmesini fesh ederse veya çalışmayı taahhüt ettiği süre içinde iş sözleşmesinin şirket tarafından İş Kanunu’nun 25.maddesi uyarınca işverene haklı nedenle derhal fesh hakkı veren nedenlerden birine dayanarak feshine sebebiyet verirse; Giydirilmiş son brüt aylık ücretinin 3 (üç) katı tutarındaki cezai şartı, yasal faiz oranı üzerinden işlenmiş ve işleyecek faizleriyle birlikte, başka herhangi bir ihtara gerek olmaksızın Şirket’e ödemeyi kabul ve taahhüt eder.

  1. Esma hanım, İş Kanununun işçiye verdiği bir hak, sözleşmeyle geri alınamaz. Bu hakkınızı kullanabileceğinizi düşünüyorum. Yine de bir avukata danışabilirsiniz.

 8. Merhaba ben 8 yildir ayni sirkette calisiyorum calisirken evlendim ama isten ayrilmadim sureyi astim simdi esimle bosandik 2 yil.oldu yeniden evlenicez ayni kisi olmasindan dolayi tazminat almam da sıkıntı olurmu ?

  1. Hayır, bunun sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Neticede kanunen tanınmış bir hak söz konusudur.

 9. Merhaba ben özel bir hastanede çalışıyorum hastanemizde çok fazla haksızlık var serviste sekreter olarak çalışıyorum mola saatlerini kullanamıyoruz yeri geliyor öğlen yemek bile yemeden çalışıyoruz sabah 8 30 mesai ama bitiş 18:00 fakat servis olduğu için 8 de hastanede olacaksınız deniliyor fazla çalışıyoruz ve mesailerimizi alamıyoruz yeni kanun çıktı denildi kendin istifa etsen bile tazminat alma hakkının olduğu söyleniyor doğrumudur 3 .5 yıldır bu hastanede görev yapmaktayım diyelim ki istifa ettim tazminat aldım işsizlik maaşı bağlanma gibi bir şans var mıdır ?

 10. mrb ben 2 yil asgari ucretle calisiyorum . 21 aralikta resmi nikah yaptim 5 aylik evli olarak gorunuyorum . haziranda isden ayrilacam . issizlik maasi alabilmem icin illa isden mi atmalari lazim beni bu konuda aydinlatirmisnz tesekkurler…

  1. Kardelen hanım, işsizlik maaşı alamazsınız. Sebebini yazıda açıklamıştık.

 11. Merhaba ben 1 yıldır çalıştığım işimden evlenip ikamet değiştirmek zorunda kaldığım için ayrılacağım işsizlik maaşı alabilirmiyim?

 12. Merhaba ;
  Ben 2016 kasım ayında özel bir şirkette işe başladım 2018 Nisa’n ayında nikahım gerçekleşti ve 2018 haziranda da işten çıkış yapıcam. Evlilik tazminatına hak kazanıyorum sanırım ama kıdem tazminatına da hak kazanmış oluyor muyum ?

 13. 23 Eylül 2017 tarihinde evlendim ve işyerimde toplamda 1070 günüm var yani 3.5 yıldır calısıyorum ve istifa etmek istiyorum evlilik aktinden kıdem tazminatı alınabildiğini öğrendim maasım brüt 2800 TL evlenelide 9 ay oldu istifa etsem tazminatımı alabiliyormuyum nekadar alırım şimdiden cok tesekür ederim

 14. Merhabalar bende 8 aydr çalışıyorm geçmişte 600 günden fazla sigortam var fakat ağustosta düğünüm var il dışına gelin olacağımdan istifa etmem gerek nasıl bir gerekçe ile ayrılsam işsizlik maaşı alabilirim

  1. Beste hanım, işten ayrılan siz olduktan sonra, nasıl ayrılırsanız ayrılın, işsizlik maaşı alamazsınız.

 15. Merhaba ;
  Yeni evlendim . Aralık ayına kadar günüm var . Ayrıca hamileyim. İş veren hamilelik yasalarını ahir tutmaktadır . Sabah yada akşam kendi imkanlarımla eve gelmek zorundaymışım. Evim ters mecbur evlilik tazminatımı bildirip fesih yapmam gerekiyor . Meçbur kaldığım için bırakıyorum 5 senelik işimi . İşveren bana evlilik tazmınatı mı öder mi ayrıca işssizlik maaşı alabiliyor muyum ?

 16. Merhaba
  Ağustos 2017 de başladığım işe kasım 2018 de düğün evlilik sebebiyle işten ayrılacağım. Bu esnada iş veren benim çıkışımı verip tazminatı ödeyecekler almış olduğum net maaş 2100 tl civari. Işten çıktıktan sonra işsizlik maaşı alma gibi bir durum söz konusu olur mu teşekkürler

 17. Merhaba, önceki iş yerim çok çalışanları olan ve aynı zamanda global olan bir bağımsız denetim ve danışmanlık firmasıydı, bı firmada ek mesai ücreti almadan savah 9 dan gece 2 lere kadar çalıştığımız için evlenip istifa ettim, kıdem tazminatımı aldım lakin işsizlik maaşı alamayacağımı biliyorum, şimdi bir yıldır başka bir firmada çalışıyorum bu sefer evli olduğum için usulsüz şekilde geç saatlere kadar çalışmamı eşim hoş karşılamıyor ve aramızda sorunlar oluşmaya başladı, buradan da yorucu çalışma koşulları sebebiyle ayrılacağım, benim sorum şu ben bu sebeple istifa ettiğim için ve süre olarak 10 ay doldurduğum için işssizlik maaşı alabilir miyim? Evlilik sebebiyle ayrıldığım işyernde çalıştığım 3 yıllık süre, şuanki işyerimden ayrılırken girmem gereken koşullardan son 3 yılda enaz 1.5yıllık prim ödenmiş olması gerekiyor kapsamına girer mi? Yoksa evlilik sebebiyle ayrıldıktan sonra doldurmam gereken prim süresi sıfırlanmış mı olur ? Teşekkürler

  1. Merhaba. Daha önceki işyerinden dolayı işsizlik maaşı bağlanmadıysa, oradaki süreniz de 600 günün hesabında dikkate alınır. Ama eğer işten yukarıda bahsettiğiniz nedenle ayrılırsanız zaten işsizlik maaşı bağlanmaz. Haklı fesih gerekçesi bularak işten ayrılmalı ve gerekirse dava sonucu işsizlik maaşınızı almalısınız.

 18. Ben 7 aydır evliyim 2 yildir. Çalışıyorum ve nikah çıkışı yapıp işsizlik almak istiyorum ala bilirmiyim

 19. Ee bu işsizlik maaşını kimse alamiyor nasil olacak bu is kimler alabilecek evlilik sebeiyle isten ayriliyor.nisanlim suan alamiyacakmi

 20. Merhaba
  İşyerim maaşımı düşük gösteriyor , resmi tatillerde çalışmamızı istiyor ve ek bir ücret ödemiyor çalışma şartları zor bununla birlikte evlendiğim için şartlar daha da zor gelmeye başladı ve işten evliliği neden göstererek ayrılıyorum , işsizlik maaşını alabilir miyim bunları kanıtlamama gerek olur mu

  1. Esin hanım, evlilik nedeniyle işten ayrılırsanız işsizlik maaşı alamazsınız. Ama haklı nedenle fesih yaparsanız ve işveren de tazminatınızı ödemezse, dava açarak kazanırsanız, böylece alabilirsiniz. Ama bu süreç çok uzun sürecektir.

 21. Merhaba
  10aydir bı markette calisiyorum evlilik nedeniyle işten cikicam ve işsizlik maaşı için kaç hafta yada ay calismam lazım

 22. Merhaba, ben 4 yıldır bir şirkette çalışıyorum ve 4 ay önce evlendim.İş yerim evime çok uzak ve ben yakınlarda bir iş buldum iş bulduğum için çıkarsam yinede tazminat alabilir miyim ??

 23. Merhaba. Suanda nisanliyim.evlilikten dolayi isten ayrilmam gerekiyor.ancak sehir degisikligi de soz konusu.hakli fesih oluyor mu acaba?

  1. Bu durumda, evlilik tarihiniz üzerinden 1 yıl geçmediyse, kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilirsiniz.

 24. 4 yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım işyerinden biriyle evlenecem budurumda aynı soy isimden dolayı çalıştırmadıkları için birimizin işten ayrılması gerekiyor nikahtan sonra tazminat verecekler ama işsizlik mağaşı alabilirmiyim aceba?

  1. Merhaba. Eğer işveren sizi, aynı soyadıyla iki kişi çalıştırmadığı için çıkaracaksa, evet işsizlik maaşı almanız mümkün olur. Ama evlilik nedeniyle kıdem tazminatı talep edip siz işten ayrılırsanız, işsizlik maaşı bağlanmaması gerekir.

 25. Merhaba ben işyerimde iki yıldır çalışıyorum.1hafta önce yıllık izindeyken nikahımız yapıldı fakat işyerime izinden döndüğümde söyleyeceğim. Bu durumda tazminat alabiliyor muyum ?

   1. Yani tazminat vermemek için herhangi bi neden göstererek işten çıkarma yetkileri var mıdır ?

    1. Böyle bir yetki her zaman vardır. Ama bunun için, sizin gerçekten de buna gerekçe olacak bir fiilinizin olması gerekir. Yoksa, rahat olabilirsiniz.

 26. 3 yıldır aynı kurumda çalışıyorum evlilik nedeniyle işten ayrılıcam fakat eşimin ili nedeni de söz konusu başka bir ilde devlet memuru olduğu içim evlendikten sonra ayrılmam gerekiyor hem tazminat hem işsizlik maaşı alabilir miyim

 27. Merhabalar ben işyerimde 09.06.2014 yılından beri hala calişmaktayim fakat isverenlerimle anlasamiyorum sürekli mobbing ve hırsızlık benzeri durumlarda beni zanaltinda bırakıp psikolojik baskı uyguluyorlar erkek arkadasimda aynı yerde calisiyoruz o da durumlara hep şahit oluyor bu yıl evlilik olayı düşünüyoruz o benden önce işı bırakmayı planlıyor benim sorum şu sizin kanatinizce evlilik nedeniyle işi birakmammi iyidir yoksa erkek arkadaşımla birlikte mi bıraksak daha doğru olur ? Cevabiniz icin simdiden Teşekkür ederiz

  1. Merhaba. Madem ufukta bir evlilik var, bu vesileyle kıdem tazminatınızı garanti altına almış olursunuz. Ama tabi işyeri koşullarını bilen sizsiniz ve nihai karar size ait olacaktır.

 28. Merhaba,
  Evlilik nedeniyle isten ayrilip, baska bi yerde calismaya baslasam. Daha sonra o is yerinde ayrilsam issizlik maasi alabilir miyim?

 29. Merhaba ben 2 yıldır çalışıyorum bebeğim oldu ve bakacak kimsem olmadığından dolayı ve evliliğiminde bir senesi dolmadığı için tazminatlı çıktım bu nedenle işsizlik maaşı alabiliyor muyum? cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. SGK’ya çıkışınız evlilik kodu ile bildirilmişse, İşkur işsizlik maaşı bağlamayacaktır. Yine de şansınızı denemek için işsizlik maaşına başvurun ve sonucu kendiniz görün.

 30. Merhaba 6 aydır işsizlik maaşı alıyorum 3 ay daha alacağım bu süreçte evleneceğim maaşım kesilir mi?

 31. Merhaba iyi günler biz eşimle 20 haziran da evlendik ve eşim 1 gün sonra işten ayrıldı tazminatını da aldı.
  Prim gün sayısı son 3 sene de 929 görünüyor e devlette.
  Şimdi yeni çıkan yasa ile son 120 gün de sigorta şartı kalkacak deniyor. Daha önce hiç işsizlik maaşı almayan
  Eşim 1 aylığına işe girip işten işveren tarafından çıkarılsa işsizlik maaşı alabilir mi?

  1. Merhaba. Mevcut durumda alamaz. Son 120 gün şartı kalkarsa alabilir mi? Bu sorunun cevabı ise, yeni mevzuat metni görülmeden verilemez.

  1. Merhaba. Bu, tamamen işverenin çıkışınızı SGK’ya hangi kodla bildireceğine bağlıdır. Ama bu gerekçeyle bildirilirse alamazsınız.

 32. Merhaba ben nikahımı dün yaptım işten çıkmak istiyorum ama bi arkadaşım tazminatımı almam için en az 10 gün geçmiş olması gerekiyor dedi doğru mu

  1. Merhaba. İşyerinde 1 yıllık kıdeminiz doldu mu? Öyleyse, 1 gün bile beklemeniz gerekmez.

 33. Merhaba temmuzda evlendim 5.5 yildir calisiyorum evlilik nedeniyle isten ayrilirsam sigortaya ara vermeden baska ise girdigimde issizlikten yararlanmam icin yeni iste ne kadar calismam gerekir

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.