Evlilik nedeniyle işten ayrılan işçiye işsizlik maaşı bağlanır mı?

Evlilik nedeniyle işten ayrılan işçi, işsizlik maaşı alabilir mi?

Kadın işçinin evlenmesi ve evlendikten sonraki bir yıl içinde işten ayrılması durumunda, kıdem tazminatına hak kazandığını biliyoruz. Evliliği teşvik amacıyla ve kadınlara bir pozitif ayrımcılık olarak getirilen bu hak, istifa eden işçinin kıdem tazminatı alamaması ana kuralının da istisnalarındandır. Peki evlenerek işten ayrılan bir işçi, işsizlik maaşı alabilecek midir?

Evlilik nedeniyle ayrılma

Bunun için yapılması gereken, işveren bir dilekçeyle başvurmak ve dilekçeye evlilik cüzdanının bir suretini eklemektedir. Verilecek dilekçede, işçi evlilik nedeniyle işten ayrıldığını açıkça belirtmeli ve kıdem tazminatını talep etmelidir. Ayrıca, evlilik tarihinin üzerinden bir yıl geçince artık bu hakkın kullanılmasının mümkün olmadığını da belirtmek gerekir.

İşsizlik maaşı şartları

İşsizlik maaşı ise, işten ayrılan ve işsiz kalan işçiye maddi destek olunması amacıyla getirilmiş bir uygulamadır. Ancak her işsiz kalan işçi, bu haktan faydalanamamaktadır. Kanun koyucu, işsizlik ödeneği alınmasını bazı şartlara bağlamıştır. Bu şartları burada tekrar saymak istemiyorum, genel bilgileri şu bölümden alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı nedeniyle tazminat davası

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Ancak konumuzla alakalı olduğu için şu hususu açıklamam gerekir. Bu maaşın şartlarından birisi de, işten haklı nedenle ayrılmış olmak ya da bir kusuru olmadığı halde işveren tarafından çıkarılmış olmaktır. O halde, işçinin işten ayrılış nedeninin çok önemli olduğu açıktır.

Evlilik nedeniyle ayrılış bir haklı gerekçe değildir

evlilik işsizlik maaşı

İşçinin haklı fesih nedenleri İş Kanununun 24üncü maddesinde sayılmıştır. Burada sayılan haller içinde evlilik bulunmamaktadır. Zaten evlilik haklı bir gerekçe olmadığı için kanun tarafından özel olarak düzenlenmiş ve bir istisnai hüküm getirilerek kıdem tazminatı ödenmesinin yolu açılmıştır. Evlilik nedeniyle ayrılan işçiye kıdem tazminatı ödense bile işsizlik maaşı bağlanmayacaktır.

SONUÇ

Evlilik nedeniyle ayrılan işçiye kıdem tazminatı ödenmesi, bu ayrılış halini haklı hale getirmez. İşsizlik maaşının, işten kendisi ayrılan işçiye ödenebilmesi için feshin İş Kanununun 24üncü maddesinde sayılı hallerden birine dayanması gerekir.

Evlilik ise bu hallerden sayılmamıştır. Bu nedenle; işten evlilik nedeniyle ayrılan ve kıdem tazminatını alan işçiye ayrıca işsizlik maaşı bağlanmayacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

132 Yorum

  1. Ceylan hanım, yazıda da belirttiğim gibi, evlilik nedeniyle işten ayrıldığınız için işsizlik maaşı alamazsınız.

 1. Merhaba Mustafa Bey ben 6 aylık evliyim ve iş yerindeki sorunlar sebebiyle işten ayrıldım fakat evlilik tazminatı talep etmedim ve almadım.İşsizlik maaşı alabiliyor muyum bu durumda?

  1. Merve hanım, işten ayrılırken bu durumu belirtmeniz gerekirdi. Bu durumda siz istifa etmiş olduğunuzdan kıdem tazminatı alamadığınız gibi, işsizlik maaşı da alamazsınız.

 2. Mustafa bey merhabalar 3 yıl olacak aynı işimde devam ediyorum. düğünden bi kaç ay önce ayrılıp evlenmeyi istiyorum. tazminatı değil ama işsizlik maaşını istiyorum ne yapmam gerekir bu durumda? iş sizlik maaşına ihtiyacımız olacak yardımcı olur musunuz? teşekkürler.

  1. Hülya hanım merhaba. İşten istifa ederek ayrıldıktan sonra, artık işsizlik maaşınızı almanız mümkün değildir.

 3. Hülya hanım, bir önceki yorumda da söylediğim gibi, bu durumda zaten işsizlik maaşı size bağlanmayacaktır.

 4. 4 yıldır bir şirkette calısıyorum
  Yaza düğünüm var düğünden 1 ay önce nikahı kıyıp tazminatı mı almak istiyorum
  Fakat evlilik nedeniyle tazminatı mı aldıktan sonra işsizlik maaşı alamıyorum
  Bu durumda ne yapmam gerekiyor işsizlik maası alabilmek için

  1. Hülya hanım, yapabileceğiniz bir şey yok. Hem evlilik nedeniyle kıdem tazminatı hem de işsizlik maaşı alamazsınız.

 5. merhaba eşim hemşire olarak istanbul da bir hastahaneye atandı ben özel sektörde 3 yılı aşkın bir süredir çalışıyorum işim kilis de iki aylık bebeğimiz var bu nasıl bir sistem böyle haklarımdan vaz geçip istifa etmem isteniyor işsizlik maaşı da alamıyorum. bunun bir çıkar yolu yok mu acaba ?

  1. Ne yazık ki yoktur. Ama haklı bir neden varsa, buna dayanarak haklı fesih yaparsanız, haklarınızı alma şansınız olabilir.

 6. peki evlilikten önce kıdem tazminatı alındıktan o yıl içinde birkaç ay sonra evlilik cüzdanım çıkarsa bile mi işsizlıkten yararlanamıyorum.

  1. Zekiye hanım evlilik nedeniyle çıkış verilirse, işsizlik maaşı bağlanamaz.

 7. MERHABALAR.

  ŞİRKETİMİZ BİZE İÇİNDE BU MADDENİNDE BULUNDUĞU BİR SÖZLEŞME İMZALATTI 1 SENE ÖNCE AMA BEN 4 YILDIR ÇALIŞIYORUM.6 AYLIK EVLİYİM VE EVLİLİK NEDENİYLE İŞTEN AYRILSAM KIDEM TAZMİNATIMI ALABİLİYOR MUYUM. MADDE AŞAĞIDADIR.
  CEZAİ ŞARTLAR .
  1.31 Personel işbu sözleşme ile çalışmayı taahhüt ettiği sürenin bitiminden önce İş Kanunu’nun 24. Maddesi uyarınca işçiye haklı nedenle derhal fesih hakkı veren nedenler dışında bir nedenle iş sözleşmesini feshederse veya (kadın personel) çalışmayı taahhüt ettiği sürenin bitiminden evvel evlilik nedeniyle iş sözleşmesini fesh ederse veya çalışmayı taahhüt ettiği süre içinde iş sözleşmesinin şirket tarafından İş Kanunu’nun 25.maddesi uyarınca işverene haklı nedenle derhal fesh hakkı veren nedenlerden birine dayanarak feshine sebebiyet verirse; Giydirilmiş son brüt aylık ücretinin 3 (üç) katı tutarındaki cezai şartı, yasal faiz oranı üzerinden işlenmiş ve işleyecek faizleriyle birlikte, başka herhangi bir ihtara gerek olmaksızın Şirket’e ödemeyi kabul ve taahhüt eder.

  1. Esma hanım, İş Kanununun işçiye verdiği bir hak, sözleşmeyle geri alınamaz. Bu hakkınızı kullanabileceğinizi düşünüyorum. Yine de bir avukata danışabilirsiniz.

 8. Merhaba ben 8 yildir ayni sirkette calisiyorum calisirken evlendim ama isten ayrilmadim sureyi astim simdi esimle bosandik 2 yil.oldu yeniden evlenicez ayni kisi olmasindan dolayi tazminat almam da sıkıntı olurmu ?

  1. Hayır, bunun sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Neticede kanunen tanınmış bir hak söz konusudur.

 9. Merhaba ben özel bir hastanede çalışıyorum hastanemizde çok fazla haksızlık var serviste sekreter olarak çalışıyorum mola saatlerini kullanamıyoruz yeri geliyor öğlen yemek bile yemeden çalışıyoruz sabah 8 30 mesai ama bitiş 18:00 fakat servis olduğu için 8 de hastanede olacaksınız deniliyor fazla çalışıyoruz ve mesailerimizi alamıyoruz yeni kanun çıktı denildi kendin istifa etsen bile tazminat alma hakkının olduğu söyleniyor doğrumudur 3 .5 yıldır bu hastanede görev yapmaktayım diyelim ki istifa ettim tazminat aldım işsizlik maaşı bağlanma gibi bir şans var mıdır ?

 10. mrb ben 2 yil asgari ucretle calisiyorum . 21 aralikta resmi nikah yaptim 5 aylik evli olarak gorunuyorum . haziranda isden ayrilacam . issizlik maasi alabilmem icin illa isden mi atmalari lazim beni bu konuda aydinlatirmisnz tesekkurler…

  1. Kardelen hanım, işsizlik maaşı alamazsınız. Sebebini yazıda açıklamıştık.

 11. Merhaba ben 1 yıldır çalıştığım işimden evlenip ikamet değiştirmek zorunda kaldığım için ayrılacağım işsizlik maaşı alabilirmiyim?

 12. Merhaba ;
  Ben 2016 kasım ayında özel bir şirkette işe başladım 2018 Nisa’n ayında nikahım gerçekleşti ve 2018 haziranda da işten çıkış yapıcam. Evlilik tazminatına hak kazanıyorum sanırım ama kıdem tazminatına da hak kazanmış oluyor muyum ?

 13. 23 Eylül 2017 tarihinde evlendim ve işyerimde toplamda 1070 günüm var yani 3.5 yıldır calısıyorum ve istifa etmek istiyorum evlilik aktinden kıdem tazminatı alınabildiğini öğrendim maasım brüt 2800 TL evlenelide 9 ay oldu istifa etsem tazminatımı alabiliyormuyum nekadar alırım şimdiden cok tesekür ederim

 14. Merhabalar bende 8 aydr çalışıyorm geçmişte 600 günden fazla sigortam var fakat ağustosta düğünüm var il dışına gelin olacağımdan istifa etmem gerek nasıl bir gerekçe ile ayrılsam işsizlik maaşı alabilirim

  1. Beste hanım, işten ayrılan siz olduktan sonra, nasıl ayrılırsanız ayrılın, işsizlik maaşı alamazsınız.

 15. Merhaba ;
  Yeni evlendim . Aralık ayına kadar günüm var . Ayrıca hamileyim. İş veren hamilelik yasalarını ahir tutmaktadır . Sabah yada akşam kendi imkanlarımla eve gelmek zorundaymışım. Evim ters mecbur evlilik tazminatımı bildirip fesih yapmam gerekiyor . Meçbur kaldığım için bırakıyorum 5 senelik işimi . İşveren bana evlilik tazmınatı mı öder mi ayrıca işssizlik maaşı alabiliyor muyum ?

 16. Merhaba
  Ağustos 2017 de başladığım işe kasım 2018 de düğün evlilik sebebiyle işten ayrılacağım. Bu esnada iş veren benim çıkışımı verip tazminatı ödeyecekler almış olduğum net maaş 2100 tl civari. Işten çıktıktan sonra işsizlik maaşı alma gibi bir durum söz konusu olur mu teşekkürler

 17. Merhaba, önceki iş yerim çok çalışanları olan ve aynı zamanda global olan bir bağımsız denetim ve danışmanlık firmasıydı, bı firmada ek mesai ücreti almadan savah 9 dan gece 2 lere kadar çalıştığımız için evlenip istifa ettim, kıdem tazminatımı aldım lakin işsizlik maaşı alamayacağımı biliyorum, şimdi bir yıldır başka bir firmada çalışıyorum bu sefer evli olduğum için usulsüz şekilde geç saatlere kadar çalışmamı eşim hoş karşılamıyor ve aramızda sorunlar oluşmaya başladı, buradan da yorucu çalışma koşulları sebebiyle ayrılacağım, benim sorum şu ben bu sebeple istifa ettiğim için ve süre olarak 10 ay doldurduğum için işssizlik maaşı alabilir miyim? Evlilik sebebiyle ayrıldığım işyernde çalıştığım 3 yıllık süre, şuanki işyerimden ayrılırken girmem gereken koşullardan son 3 yılda enaz 1.5yıllık prim ödenmiş olması gerekiyor kapsamına girer mi? Yoksa evlilik sebebiyle ayrıldıktan sonra doldurmam gereken prim süresi sıfırlanmış mı olur ? Teşekkürler

  1. Merhaba. Daha önceki işyerinden dolayı işsizlik maaşı bağlanmadıysa, oradaki süreniz de 600 günün hesabında dikkate alınır. Ama eğer işten yukarıda bahsettiğiniz nedenle ayrılırsanız zaten işsizlik maaşı bağlanmaz. Haklı fesih gerekçesi bularak işten ayrılmalı ve gerekirse dava sonucu işsizlik maaşınızı almalısınız.

 18. Ben 7 aydır evliyim 2 yildir. Çalışıyorum ve nikah çıkışı yapıp işsizlik almak istiyorum ala bilirmiyim

 19. Ee bu işsizlik maaşını kimse alamiyor nasil olacak bu is kimler alabilecek evlilik sebeiyle isten ayriliyor.nisanlim suan alamiyacakmi

 20. Merhaba
  İşyerim maaşımı düşük gösteriyor , resmi tatillerde çalışmamızı istiyor ve ek bir ücret ödemiyor çalışma şartları zor bununla birlikte evlendiğim için şartlar daha da zor gelmeye başladı ve işten evliliği neden göstererek ayrılıyorum , işsizlik maaşını alabilir miyim bunları kanıtlamama gerek olur mu

  1. Esin hanım, evlilik nedeniyle işten ayrılırsanız işsizlik maaşı alamazsınız. Ama haklı nedenle fesih yaparsanız ve işveren de tazminatınızı ödemezse, dava açarak kazanırsanız, böylece alabilirsiniz. Ama bu süreç çok uzun sürecektir.

 21. Merhaba
  10aydir bı markette calisiyorum evlilik nedeniyle işten cikicam ve işsizlik maaşı için kaç hafta yada ay calismam lazım

 22. Merhaba, ben 4 yıldır bir şirkette çalışıyorum ve 4 ay önce evlendim.İş yerim evime çok uzak ve ben yakınlarda bir iş buldum iş bulduğum için çıkarsam yinede tazminat alabilir miyim ??

 23. Merhaba. Suanda nisanliyim.evlilikten dolayi isten ayrilmam gerekiyor.ancak sehir degisikligi de soz konusu.hakli fesih oluyor mu acaba?

  1. Bu durumda, evlilik tarihiniz üzerinden 1 yıl geçmediyse, kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilirsiniz.

 24. 4 yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım işyerinden biriyle evlenecem budurumda aynı soy isimden dolayı çalıştırmadıkları için birimizin işten ayrılması gerekiyor nikahtan sonra tazminat verecekler ama işsizlik mağaşı alabilirmiyim aceba?

  1. Merhaba. Eğer işveren sizi, aynı soyadıyla iki kişi çalıştırmadığı için çıkaracaksa, evet işsizlik maaşı almanız mümkün olur. Ama evlilik nedeniyle kıdem tazminatı talep edip siz işten ayrılırsanız, işsizlik maaşı bağlanmaması gerekir.

 25. Merhaba ben işyerimde iki yıldır çalışıyorum.1hafta önce yıllık izindeyken nikahımız yapıldı fakat işyerime izinden döndüğümde söyleyeceğim. Bu durumda tazminat alabiliyor muyum ?

   1. Yani tazminat vermemek için herhangi bi neden göstererek işten çıkarma yetkileri var mıdır ?

    1. Böyle bir yetki her zaman vardır. Ama bunun için, sizin gerçekten de buna gerekçe olacak bir fiilinizin olması gerekir. Yoksa, rahat olabilirsiniz.

 26. 3 yıldır aynı kurumda çalışıyorum evlilik nedeniyle işten ayrılıcam fakat eşimin ili nedeni de söz konusu başka bir ilde devlet memuru olduğu içim evlendikten sonra ayrılmam gerekiyor hem tazminat hem işsizlik maaşı alabilir miyim

 27. Merhabalar ben işyerimde 09.06.2014 yılından beri hala calişmaktayim fakat isverenlerimle anlasamiyorum sürekli mobbing ve hırsızlık benzeri durumlarda beni zanaltinda bırakıp psikolojik baskı uyguluyorlar erkek arkadasimda aynı yerde calisiyoruz o da durumlara hep şahit oluyor bu yıl evlilik olayı düşünüyoruz o benden önce işı bırakmayı planlıyor benim sorum şu sizin kanatinizce evlilik nedeniyle işi birakmammi iyidir yoksa erkek arkadaşımla birlikte mi bıraksak daha doğru olur ? Cevabiniz icin simdiden Teşekkür ederiz

  1. Merhaba. Madem ufukta bir evlilik var, bu vesileyle kıdem tazminatınızı garanti altına almış olursunuz. Ama tabi işyeri koşullarını bilen sizsiniz ve nihai karar size ait olacaktır.

 28. Merhaba,
  Evlilik nedeniyle isten ayrilip, baska bi yerde calismaya baslasam. Daha sonra o is yerinde ayrilsam issizlik maasi alabilir miyim?

 29. Merhaba ben 2 yıldır çalışıyorum bebeğim oldu ve bakacak kimsem olmadığından dolayı ve evliliğiminde bir senesi dolmadığı için tazminatlı çıktım bu nedenle işsizlik maaşı alabiliyor muyum? cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. SGK’ya çıkışınız evlilik kodu ile bildirilmişse, İşkur işsizlik maaşı bağlamayacaktır. Yine de şansınızı denemek için işsizlik maaşına başvurun ve sonucu kendiniz görün.

 30. Merhaba 6 aydır işsizlik maaşı alıyorum 3 ay daha alacağım bu süreçte evleneceğim maaşım kesilir mi?

 31. Merhaba iyi günler biz eşimle 20 haziran da evlendik ve eşim 1 gün sonra işten ayrıldı tazminatını da aldı.
  Prim gün sayısı son 3 sene de 929 görünüyor e devlette.
  Şimdi yeni çıkan yasa ile son 120 gün de sigorta şartı kalkacak deniyor. Daha önce hiç işsizlik maaşı almayan
  Eşim 1 aylığına işe girip işten işveren tarafından çıkarılsa işsizlik maaşı alabilir mi?

  1. Merhaba. Mevcut durumda alamaz. Son 120 gün şartı kalkarsa alabilir mi? Bu sorunun cevabı ise, yeni mevzuat metni görülmeden verilemez.

  1. Merhaba. Bu, tamamen işverenin çıkışınızı SGK’ya hangi kodla bildireceğine bağlıdır. Ama bu gerekçeyle bildirilirse alamazsınız.

 32. Merhaba ben nikahımı dün yaptım işten çıkmak istiyorum ama bi arkadaşım tazminatımı almam için en az 10 gün geçmiş olması gerekiyor dedi doğru mu

  1. Merhaba. İşyerinde 1 yıllık kıdeminiz doldu mu? Öyleyse, 1 gün bile beklemeniz gerekmez.

 33. Merhaba temmuzda evlendim 5.5 yildir calisiyorum evlilik nedeniyle isten ayrilirsam sigortaya ara vermeden baska ise girdigimde issizlikten yararlanmam icin yeni iste ne kadar calismam gerekir

 34. Merhaba iyi günler biz eşimle 20 haziran da evlendik ve eşim 1 gün sonra işten ayrıldı tazminatını da aldı.
  Prim gün sayısı son 3 sene de 929 görünüyor e devlette.
  Şimdi yeni çıkan yasa ile son 120 gün de sigorta şartı kalkacak deniyor. Daha önce hiç işsizlik maaşı almayan
  Eşim 1 aylığına işe girip işten işveren tarafından çıkarılsa işsizlik maaşı alabilir mi? Diye sormuştum siz de eski düzenlemede alamaz fakat 120 gün şartı kalkarsa mevzuata bağlı demiştiniz.Hocam mevzuat ne diyor bu konuda.

  1. Merhaba. Yeni yasa geriye dönük bir işlem getirmiyor. Bundan sonrası için ise 1 ay yine yetmeyecek, çünkü halen son 120 gün şartı var. Sadece, son 120 gündeki devamsızlık vb. kesintiler önem arz etmeyecek.
   Yani eşiniz yine son 120 gününü bir işyerinde geçirmelidir.

 35. Merhabalar ben evlendim ve evlilik tazminatimi alip isten ayrildim . Issizlikten yararlanabilmek icin yeni isyerimde kac ay calismam lazim isveren beni cikardigi takdirde

   1. Peki aradaki sigorta boslugunum bir onemi var mı ? Yani yeni bir ise hemen baslamak gerekmı yoksa bir suresi yokmu

    1. Arada boşluk olması önemli değildir. Önemli olan, işten ayrıldığınızda son 120 gün ve son 3 yılda 600 gün prim şartlarını taşıyor olabilmenizdir.

 36. Merhaba . Evlilik Icin cikis yaptim 02.02 tarihinde istifami yazdim fakat 25.01 tarihinde benim evlilik iznimin 1. Gununde cikis olarak gostermisler. Buna gore . Isveren mi beni cikartmis oluyor. Eger oyleyse. Benim yaptigim evlilik cikisinin bi anlami kalmiyor. Isveren mi beni isten cikartmis sayiliyor ?

  1. Merhaba. İşverene güven duymuyorsanız, bir an önce noterden ihtarname çekerek durumu kayıt altına alabilirsiniz. Ya da bir müddet bekleyin, ödeme yapılmazsa arabulucu başvurusu yaparak hakkınızı arayın.

   1. Peki isveren cikardiysa. Benim istifa dilekcem bi ise yaramiyor . Kidem ve ihbar tazminati alabilir miyim. Issizlikden de yararlana biliyor muyum

    1. İşveren çıkarmışsa da kıdem tazminatı alabilirsiniz. Hatta işsizlik maaşı da olabilir. Ama size buradan ezbere neyi alıp neti alamayacağınızı söyleyemeyiz.

   2. Merhabalar 09.06.2014 tarihinden beri çalışmaktayım 10.06.2019 tarihi ile yıllık izin sürem ne kadar 14 gün mü 20 gün mü?
    Teşekkürler.

 37. Merhaba ben ozel bi sirkette 2buçuk yildir calisiyorum. Gecen sene haziranda evlendim. Bu sene Haziran da evlilik azminatımı alip cikmayi düşünüyordum. Hamile olduğu mu öğrendim.
  Haziranda evlilik tazminatimi çıkmayıp ayni işyerinde çalışma hakkim var mi?
  Birde evlilik tazminatimi alip issizlik maasimi alma hakkim var mi ayni isyerinde 700 işgünü doldurdum.

  1. Merhaba. Evlilik tazminatı alarak ayrılırsanız işsizlik maaşı alamazsınız. İlk sorunuzu ise tam olarak anlayamadım.

 38. Merhaba ben nikahımdan 5 gün sonra 25.maddenin 2.bendinden işten çıkarıldım şu an dava sürecindeyim bi avukat bana nikahtan sonra çıkarıldığım için her türlü tazminatımı alabileceğimi söyledi bu mümkün mü

  1. Merhaba. Böyle bir genelleme doğru olmaz. İşverenin haklı fesih sebepleri varsa ve geçerliyse alamazsınız. Ama işveren sizi haksız yere çıkarmışsa alabilirsiniz.

 39. Merhaba. 14 şubatta nikahım kıyıldı ve 1 hafta sonra işten çıkacağım. 3,5 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum ve sigortam ödenmekte. Evlilik tazminatıma göre işsizlik maaşı daha fazla olduğu için,işverenle anlaşarak çıkışımı vermesini istersem eğer işsizlik maaşı alabilir miyim?

  1. Merhaba. Bu durum yasal olmayacaktır, mevcut durum neyse risk almadan ona göre hareket etmenizi öneririm.

   1. İşveren nikahtan sonra kendisi çıkarırsa eğer kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı alabilir miyim ? Bunun işverene bir cezası var mı nikahtan sonra çıkış verdiği için ?

    1. İşverene bunun bir cezası olmaz. Ama işsizlik maaşı almak için böyle yapıldığını İşkur tespit ederse, ödediği işsizlik maaşını faiziyle birlikte geri alır.

 40. Merhabalar efendim;
  Aynı işyerinde iki arkadaş çalışıyoruz ben 2014 tarihinden itibaren o da 2016 yılından itibaren ikimizde işverenimizden memnun değiliz sürekli mobbing uyguluyor eşiyle birlikte sürekli aşağılayıcı ve küçümser tavır icerisindeler bir de bu piyasadaki son hareketlenmeleri mana edip işten çıkmamız için baskı uygulamakta verdiği parayı bizlere şart koşmakta ve bu yani işinize geliyorsa calisin yoksa gidin diye bizlere tehditvari üslup takinmakta ayrica bizleri hirsizlikla bor kac kez zanaltinda birakmakta iki arkadaşta bıkmış durumdayiz işi bırakmak istiyoruz ama haklı nedenle fesih (mobbing) oldugu için hem kıdem hemde ihbarimizı hangi yollarla alabiliriz

 41. 7 aydır kurumsal bir yerde çalışıyorum evlilik nedeniyle işten ayrılmam gerekiyor 1 yılımı doldurmadığım için evlilik tazminati vermiyorlar işsizliğe başvursam maaş alabilirmiyim ?

 42. Merhaba özel bir şirkette çalışmaya başlayalı 1,5 yıl oldu. 3 ay sonra düğünüm var. Düğünden önce resmi nikah kıyıp çıkarken kıdem tazminatı alabiliyor muyum?

 43. Merhaba,
  Kurumsal bir mağazada çalışma hayatıma devam etmekteyim. 2020 yılında evlilik sebebiyle işten ayrılmayı düşünüyorum. 4.yılım dolmamış olucak. 3 yıl 10 aylık bir çalışma sürem olmuş oluyor. 2 aydan dolayı 1 yıllık tazminatım yanar mı? Yoksa ay olarakta bir hesaplama yapılıyor mu?

 44. Iyi aksamlar bakanliga bağlı çağrı merkezinde çalışıyorum 21 mayısta işyerinde 1 yilim dolacak fakat 1 mayısta şirket değişecek yani 20 günle tazminat hakkım yandı.. Yeni şirkete geçtikten 4 ay sonra yani ağustos da evlilik nedeniyle ayrılmak durumundayim. Bu durumda yeni şirketten hakkım nedir? Ben orda 1 yıllık mi yoksa 4 aylık mi eleman sayılacağım ? Evlilik nedeniyle çıktığım için tazminat hakkım olur mu ?

  1. Merhaba. Kübra hanım, bakanlık ile şirket arasındaki ilişkinin hukuki durumunu bilmeden yorum yapamam.

 45. Merhabalar emin olmak adına sormak istiyorum 2 senedir özel bir kurum da çalışıyorum evlilik sebebiyle işten ayrılırsam tazminat alabilir miyim.

 46. Eşim işsizlik sigortası almak için primi günü doldurdu 4 senedir sigortalı olarak çalışıyor evlendiğimiz için işten çıkacak ama ben çalışıyorum başvurursak işsizlik maaşı alabilir mi ?

  1. Merhaba. Eğer eşinizin çıkışı SGK’ya evlilik koduyla bildirilirse, hayır işsizlik maaşı bağlanmayacaktır.

 47. Merhaba 9aya yakın bir kurumda çalışıyorum. 30 haziran 2019a kadar çalıştığım kurumda sözleşmem var.23 haziranda nikahım var. Evlilik nedeniyle işten çıkma hakkım oluyor mu? Eğer hakkım oluyorsa benim 18haziiranda kınam var bunun için izin almam gerekiyor ama izin vermeyebilirler.. Kurum bana evlilik nedeniyle izin vermek zorunda mı?

  1. Merhaba. Evlilik izninizi işveren, resmi nikah tarihinizden önce vermek zorunda değildir. Ayrıca evlilik nedeniyle işten çıkma hakkının olması için, işyerinde en az 1 yıldır çalışıyor olmanız gerekir. 1 yıl dolduktan sonra, evlilik tarihinizin üzerinden de bir yıl geçmemişse, kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilirsiniz.

 48. Merhaba ben bi işte çalışıyordum 15 ay boyunca bi iş yerinde çalıştım ve Haziran’ın Sonunda çıkışımı yaptık ama çıkışımı kadın işçinin evlenmesi yazılıyordu bu durumda işsizlik maaş alabilir miyim

  1. Merhaba. Çıkış kodu böyle verildiyse, işsizlik maaşı bağlanmaz. Yine de internet üzerinden işsizlik maaşı başvurusu yaparak siz sonucu bizzat görebilirsiniz.

 49. Merhabalar 2019 Nisan ayında SSK’lı olarak çalışmaya başladım 2020 Ocak ayında nikahım olacak fakat düğünüm Haziran’da olacak işten 1 yılı doldurduktan sonra Mayıs ayında ayrılacağım. Sormak istediğim iş yerinde bir yılı doldurmadan nikahım olacağı için tazminattan faydalanabilir miyim?

  1. Merhaba. Hesabı yanlış yapıyorsunuz Burcu hanım. Siz örneğin 2020 Ocak ayında evlenirseniz, evlilik nedeniyle kıdem tazminatı alarak işten ayrılma hakkınızı 2021 ocak ayına kadar kullanabilirsiniz.

 50. Merhaba daha önce çalıştığım iş yerinin kapanması nedeniyle işsizlik maaşı almıstım fakat 2 buçuk ay aldıktan sonra tekrar bir işe girdim. Şimdi burada 3 sene çalıştım evlilik nedeniyle işten cıkıcam. Evlilik tazminatı alıp çıktığımda işsizlik maaşı hakkımın kalan kısmını da alabilir miyim ?

  1. Merhaba. Evet, evlilik nedeniyle ayrılınca size işsizlik maaşı bağlanmaz. Ama böyle olunca, eski maaşınızdan kalan maaşı alabilirsiniz. İşkur’a başvurmayı unutmayın.

 51. Merhaba eşimin işinden dolayı işten ayrılıp başka şehire yerleşmem gerekiyor kadınlara verilen bu haklar biz erkeklere de veriliyor mu ? Mecburi başka şehire gitmek için istifa etmek tazminat ya da işsizlik maaşı alma hakkımı doğurur mu? Şimdiden teşekkür ederim .

 52. Merhaba nişanlıyım şuan eşim eskişehirde görev alıyor ben istanbulda çalışıyorum. evlendikten sonra işimden ayrılıp eskişehire yerleşeceğim. işsizlik maaşı alır mıyım çünkü eskişehirde de iş arayacağım bilgi verir misiniz teşekkürler

 53. Merhaba calışmakta olduğum iş yerinden evlilik sebebi ile ayrıldım tazminatımı alarak ayrıldıktan ertesi gün başka bir işe başladım 10 gün kadar calıştm ve işten cıkartıldım işsizlik maaşı alabilir miyim

  1. Maalesef. İşten evlilik nedeniyle ayrılan ve kıdem tazminatını alan işçiye ayrıca işsizlik maaşı bağlanmamaktadır. (10 günlük çalışmanız neticeyi değiştirmiyor)

 54. Merhabalar 30 Ağustosda düğünüm var . Evlilik akdiyle işten ayrılıcam . 45 gün kala şirkete haber vericem . Şunu merak ediyorum evlendikten hemen sonra evlilik ile çıkmış sayılıp tazminat alır mıyım . Belli bir günü doldurmam gerekir mi?

  1. Merhaba, evliliğinizden itibaren en geç 1 sene içinde bu hakkınızı kullanmanız gerekir. Bunun haricinde bir süre kuralı bulunmamaktadır.

   1. Peki İhbar süremi başlatmama gerek varmı ihbar süresiz işten ayrılsam şirket ihbar süresince geçen 45 günlük süreyi maaşımdan kesermi

 55. Merhabalar 2013 yılında işten çıkarıldı. İşşiszlik ödeneği almaya başladım. 2 ay sonra başka işe başladım. Ödenek kesildi. Son işimde 7, 5 yıl çalıştıktan sonra evlilik nedeniyle ayrıldım. İşşiszlik maaşına başvursam daha önce kesilen ödenekten yararlanabilir miyim.

  1. Merhaba, evet faydalanabilirsiniz. Fakat ne yazık ki, o zamanki rakam neyse, onun üzerinden ödeme yapılacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.