Evlilik nedeniyle işten ayrılma dilekçe örneği

evlenme kıdem tazminatı

Evlilik nedeniyle istifa

Kadın işçinin evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde nasıl kıdem tazminatı alabileceğini daha önce yazmıştım. Buradan inceleyebilirsiniz.

Evlendiği tarihten itibaren 1 yıllık süre içinde işten ayrılan kadınların kıdem tazminatlarını alabilmek için işverene vermeleri gereken dilekçe örneği ektedir.

Bu dilekçeye evlilik cüzdanının bir fotokopisinin eklenmesi gerekmektedir.

Dilekçeyi indir.

İşyeri çalışan memnuniyeti anketi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

119 Yorum

 1. Merhabalar, 5,5 yıldır çalıştığım iş yerim son 1 yılda 6 adet tutanak tuttu.Sebep olarak misafir şikayetlerini gösterip performans düşüklüğü ve işletmeyi zarara uğratma gibi sebepler gösterdi. Ağustos ayında evlendim şimdi tazminatımı almak hakkım, fakat tutanakları sebep göstererek tazminatımı ödememe gibi bir durum yaşanabilir mi?

  1. Merhaba. Böyle bir şey olmaz. Tutanaklar hiçbir şekilde, sizin tazminatınızın ödenmesine engel değildir.

 2. Merhaba mustafa bey normal olarak 2012 yılında özel şirkette işe başladım havalımanı ıcerısınde baska şirkette calısırken kendı bunyesını aldı 2015 yılında ve gecerken butun haklarımla gecıyorum dıye ımza attırmıslardı . Suan da evlılık sebebıyle ısten ayrılmak zorundayım çalısma tarıhınj 2015 yılından buyana dıye ımzalattırdılar tazmınatım ne sekılde verılır verılırmj

  1. Sıla hanım, daha önceki işyerinizin statüsünü bilemiyorum. O nedenle yorum yaparak sizi yanıltmak istemem. Sonuçtan haberdar ederseniz, o zaman daha rahat değerlendirme yapabilirim.

 3. Merhabalar Mustafa bey, aydınlatıcı yazınız ve soru cevaplarınızdan anladığım kadarıyla, evlilik sebebiyle kıdem tazminatı almam için bir engel bulunmuyor fakat merak ettiğim tek konu benim işe girdiğim tarih ile sigortamın başlama tarihi arasında 4 ay olması. Yani kıdem tazminatıma bu 4ay dahil edilecek mi, edilecek ise ekstra not düşerek dilekçemde belirtmeli miyim?(o tarihlerde çalıştığım çok kolay kanıtlanabilir) şimdiden vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.

  1. Hicran hanım, sigortanızın başladığı tarih ile işten ayrıldığınız tarih arasında 1 yıldan fazla varsa, kıdem tazminatı size ödenmelidir. Aslında 4 ayın tazminatı da ödenmelidir. Ama ödenmezse mecburen dava açmanız ve bu sürelerde çalıştığınızı bir şekilde ispatlamanız gerekir. Sigortasız çalışan sürelerin kıdem tazminatı da ödenmelidir.

 4. Merhaba Mustafa BEY, 6buçuk yıldır devlet hastanesinde çalışmaktayım. temmuz sonuna doğru evlenip işten çıkacağım. tazminatımı alacağım inşallah ama ihbar tazminatıda alabilir miyim? ya da alabilmek için ne yapmam gerekir? teşekkür ederim…

  1. Şirin hanım, evlilik nedeniyle işten ayrılan işçi ihbar tazminatı alamayacağı gibi ödemesi de gerekmez.

 5. Merhaba mustafa bey 30 ağustos 2016da düğünüm vardı.2yıldır bir şirketle çalışıyordum. düğünden sonra çıkacağımı sözlü olarak söyledim ve izne çıktım. içeride 10gün yıllık iznim vardı. düğünümün ertesi günü adıma düzenlenmiş işe dön çağrısı yaptılar . ş yerine gittim evliik nedeni ile çıkış yapacağımı söyledim. paranı vermeyiz hiç bir hak talep etmiyorum diye imza attırmak istediler. kabul etmedim. noterden hakkımın verilmesiyie iilgili yazı çektim.aynı zamanda evlilik nedeniyle işten ayrıldığımı sundum.o ay calıstıgım maaşımı da ödemediler. yarın davam var. sizce kazanır mıyım? 🙁

  1. Bunu bilmem mümkün olmaz. Ama bahsettiklerinize göre, bir aksilik olmazsa kazanmanız lazım.

 6. Merhaba Mustafa Bey, yeni yasa 25.05.2017 de ekk ya sunuldu. ve Başbakaın onayındna geçti. son hali gündemde ve her an yasa geçebilir. ancak yasada net olmayan bir konu var ki o da evlilik halinde kadın çalışanın tazminat hakkı devam edecekmi ? bu konuda hiç bir yerde net bir açıklama bulunmuyor. bunu nasıl öğrenebiliriz. 16 yıldır bir kurumda çalışıyorum. haftaya nikahım var ve yasa her an onaylanırsa bu hakkı kaybedermiyim ? bir an önce ayrılmalımıyım ?

  1. Deniz hanım sizi anlıyorum fakat meclise tasarı olarak gelmeden yorum yapamam. Aksi halde insanları yanlış yönlendiririm. Takip edin lütfen, yasa tasarısı ortaya çıktığında detaylı bir inceleme yazısı yazacağım.

   1. Mustafa Bey, ilginiz ve cevabınız için çok teşekkür ederim. meclise tasarı olarak geldiğinde aynı gün geçme durumu söz konusu oluyor mu ? belrili bir süre bekli,yor mu ? süreç nasıl işliyor bilginiz var mı ? Tasarıyı bilen gören olmaması düşündürücü 🙁

    1. Aynı gün değil, en az aylar sürecektir. Tasarını şu an bilinmemesi doğal, ama meclise geldiğinde herkese açık olacaktır.

 7. Merhaba 17 temmuz işe girişliyim ağustos ayında evleneceğim normalde 1 yılım dolmuş oluyor fakat çalışmış olduğum departman kapatıldı ve bana işten çıkış sonrada işe giriş yapıldı 1 nisan olarak. evlilik tazminatımı nasıl alabilirim işyerim bana bunu ödermi .

  1. Buse hanım anladığım kadarıyla arada bir gün boşluğunuz var ve bu da departmanlar arasında giriş çıkış için olmuş. Bu durumda meraklanmanıza gerek yok, kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. Ödenmezse dava açarak alabilirsiniz.

 8. Mustafa bey son düzenlemeyle evlilik nedeniyle kıdem tazminatı hakkımız ortadan kalktı mı?

 9. merhabalar.26.05.2015 te işe girdim. Sözleşme imzalamıştım işe girişte ama sözleşme bitti. 2. yılımı doldurmak üzereyim.Haziranda nikahım var nikahtan sonra yazılı olarak direk işverene mi dilekçe ve evlilik cüzdanını elden yollasam olur mu ya da noterden mi göndereyim? evlendikten sonra işten çıkış yapacağım diye göndersem kıdem ve ıhbar tazmınatımı alabilir miyim? Teşekkürler

  1. Deniz hanım evlendikten sonra işverene başvurmanız gerekir. İşverenin iyi niyetine güveniyorsanız yazıyı ve belgeleri elden verebilirsiniz. Ama işverenle aranızda güven sorunu varsa noterden de gönderebilirsiniz. Tercih sizin.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.