Evlilik nedeniyle işten ayrılma dilekçe örneği

Kadın işçinin evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde nasıl kıdem tazminatı alabileceğini daha önce yazmıştım. Buradan inceleyebilirsiniz.

Evlendiği tarihten itibaren 1 yıllık süre içinde işten ayrılan kadınların kıdem tazminatlarını alabilmek için işverene vermeleri gereken dilekçe örneği ektedir.

Bu dilekçeye evlilik cüzdanının bir fotokopisinin eklenmesi gerekmektedir.

evlenme kıdem tazminatı

Dilekçeyi indir.

83 Yorum

 1. Bir diğer sorum nikah olduktan sonra yıllık iznimin üzerine evlilik izni kullanabilme hakkım var değil mi özelde olsa ve kaç gündü?

 2. Mustafa bey evlilik nedeniyle işten ayrıldığımızda işsizlik maaşı alamıyoruz değil mi bu konuda bir değişiklik var mı?

 3. Mustafa Bey merhaba,
  Benim kıdem tazminatı gibi bir beklentim yok. Sadece sözleşme süresi bitmesini beklemeden işten ayrılmam gerekiyor. Evleneli daha bir yılı doldurmadı. Sorum şu; bu haktan yararlanabilmek için illa ki evlendiğimde bu işte çalışıyor olma şartı mı var? İşe girdiğimde bekardım, çalışırken evlendim ve daha yasal olarak bir yılım dolmadı. Bu durumda haklı gerekçeyle iş feshi yapabilir miyim?
  Teşekkürler

  1. Zaten çalışırken evlenmeniz gerekir ki kıdem tazminatı almak için gereken bir yıllık kıdemi doldurabilin. Evlenmenizin üzerinden 1 yıl geçmediğine göre, işten ayrılırken kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir.

 4. merhaba, bende evlilik nedeniyle işten ayrılmak istiyorum. İşveren adının olduğu bölüme patron adını mı yazıcam yoksa çalıştığım kurum adını mı yazıcam ?

 5. Ezgi Merhaba isyerinden eylul 2015ten beri çalışmaktayım 7 kasım 2016 da devlet memurluğuna atandım. Henuz is basi yapmadim ve daha nezaman olcagi belli ddgil Aralık 5 te ize nikah kiydik . Bu sürecte kalan yıllık izinlerini kullandım iznim bitiyor pazartesi günü evlilik sebebi ile isten ayrılacagim tazminat açısından bi sorun yasarmiyim

  1. Yaşayacağınızı düşünmüyorum. Ama yine de asıl ayrılış gerekçeniz memurluğa atanmanız olduğuna göre, işveren ödeme yapmak istemeyebilir. Bu durumda dava açarsanız kararı mahkeme verecektir.

 6. Mustafa bey bizim şirkette İK personeli yok ben dilekçede iş verenin ismine örnek veriyorum UĞUROTO A.Ş mi yazacağım

  1. Elbette, örneğin maaş bordronuzda ya da SGK kaydınızda nasıl görünüyorsa, o isme yazabilirsiniz.

 7. 4 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum 2016 şubatta evlendim bir ay sonra izine gönderecekler ve ayrımcılık var personel arası ayrılmak istiyorum mutsuzum evlilik sebebiyle ayrılmak istiyorum kıdem ve ihbar alabilir miyim

  1. Kadın işçi iseniz, evet evlendiğiniz tarihin üzerinden 1 yıl geçmeden ayrılırsanız kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 8. merhaba biz eşim izindeyken nikah kıyıp izin süresi dolmadan noterden kuruma tebliğ etmeyi düşünüyoruz bunda bir sorun olur mu? SAYGILAR

  1. Hayır, hiçbir sorun olmaz. Önemli olan, 1 yıllık süreyi kaçırmamaktır. Hatta noterden yapılan tebligat, sizin elinizi güçlendirecektir.

 9. Merhaba,
  26.03.2016 tarihinde işe girdim, 03.09.2016 tarihinde evlendim ve işten ayrılmak istiyorum fakat Bu işyerindeki yılımı tamamlamadım. Tazinat hakkım varmıdır?

  1. Merhaba. Şu an için yoktur. Ancak 27.03.2017 tarihi ile 03.09.2017 tarihi arasında ayrılırsanız alabilirsiniz.

 10. Merhaba,

  7 aylık evliyim ve 3,5 yıldır çalıştığım kurumdan istifa etmek istiyorum. Ancak daha önceki yazılarınızda önce dilekçe vermeniz iyi olur demişsiniz. Ancak çalıştığım kurumda evrakı kaybettik diyerek tazminat talebimden önce işten çıkarılma durumları yaratıyorlar. Noterden gönderilen evlilik tazminatı istifalarında ise bir açık yaratıp (sistem altında tutulan giriş-çıkış bilgilerimiz gibi) bazı bilgileri silip işe gelmediğimizi/kurallara uymadığımız gibi sebeplerle bir çok kişiye haklarını yatırmayıp mahkemelik oldular. Bu durumda kalmamak için ne yapabilirim?

  1. Sizi anlıyorum ancak noterden gönderilen ihtarname yeterlidir. Ödenmezse, dava yoluyla alırsınız.

 11. Mustafa Bey, büyük bir kurumsal firmada çalışmaktayım, evlilik sebebi ile evlendikten sonra 5. ayda iş akdimin feshini isteyeceğimi firmaya beyan ettiğimde, kıdem tazminatımın ödeneceği tarafıma iletildi ancak daha önce yaptığım yan haklarım olan yıllık izin, yakacak ve 2 adet bayram harçlığını firmamın önerisi üzerine firmamın çalıştığı bankaya bağlı bireysel emeklilikte değerlendirmek üzere ilgili fona aktarıldı, fondaki bu yan haklarımın iş feshi nedeniyle tarafıma geri ödenmeyeceği belirtildi. Bu konuda firma ne kadar haklı? Bu yan haklarımı almam mümkün müdür?

  1. Teknik bir konu, işlemin nasıl ve neye göre yapıldığını bilmeden cevap vermem doğru olmaz. Bir avukatla görüşmenizi tavsiye ederim.

 12. Merhaba Mustafa Bey,

  Ben daha öncede size yazmıştım 1 hafta önce dilekçemi verdim ve benden 30 kasıma kadar kalmamı rica ettiler yeni birini bulana kadar. Bugün son günüm ve ik müdürlüğünden herhangi bir evrak yada bilgi ulaşmadı bana. Bu konuda ne yapmalıyım? Bugün akşam 18’de mesaim bitiyor? Tarafıma ulaşmış bir ibraname bulunmamakta henüz? Bugün kartımı teslim edip çıkacağım bu sorun yaratır mı? Dilekçemde ricaları üzerine 30 kasıma kadar kalacağımı belirtmiştim. 2 gün öncede hatırlatma maili atmıştım gerekli evrakların hazırlanıp tarafıma iletilmesi için! Ama herhangi bir şey gelmedi? Şimdiden teşekkürler

  1. Bu tabi biraz da firmanıza güvenle alakalı bir durum. Yine de işinizi sağlama almak isterseniz, işten ayrıldıktan sonra yarın yumuşak içerikli bir ihtarnameyi noterden göndererek alacaklarınızı talep edebilir ve durumunuzun kayıt altına almış olursunuz.

 13. Merhaba, öncelikle bu faydalı site için çok teşekkürler.
  Benim iş yerim çok art niyetli, evlilikten dolayı dilekçesini veren arkadaşımızın dilekçesini yırttı attılar mahkemelik oldular.
  Şimdi ben haftaya noterden yukardaki dilekçeyi işyerine göndereceğim. Sonrasında tazminat vermemek için bana karşı dava açacaklarını biliyorum.
  İşte o süreçte ne yapmalıyım. İŞKUR ‘u aradım noter tebliğ şerhini aldıktan sonra bize getirin biz onlardan almasını biliriz dediler.
  Ama mahkemeye intikal ettiğinde, icra mahkemesine alacaklarıma dair dava mı açsam?

  1. Noterden tebliğ edildikten sonra İşkura başvursanız bile, İşkur kararlarına taraflar uymak zorunda değildir. Doğrudan dava açmanızı öneririm; çünkü kıdem tazminatınızın ödenmesi gerektiği çok açık.

   1. Mustafa Bey, Teşekkür ederim.
    Peki bu mahkeme tahmini ne kadar sürüyor iş mahkemeleri 2-3 ayda sonuçlandığı hk bir söylenti var.
    İşveren tarafI çok gaddar ve kurnaz. Çok uzar mı sizce.

     1. son sorum, dilekçeme iş çıkışımı 09.12.2016 yazdım ama yarın notere ihbarname için gidip dilekçemi vereceğim.
      Cuma son günüm ama şimdiden notere dilekçemi verebilir miyim.

     2. Evet verebilirsiniz elbette. İhtarnamede çıkış tarihinizi açık şekilde belirtmeniz yeterli olacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir