Evlilik nedeniyle işten ayrılma dilekçe örneği

Kadın işçiler için İş Kanunu tarafından getirilen kolaylıklardan birisi de, kadınların evlendikten sonra kıdem tazminatı alma hakkının olmasıdır. Bunun için kullanılması gereken evlilik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi örneğini sizin için hazırladık.

Kadın işçi evlenirse

Kadın işçilere yönelik pozitif ayrımcılık örneklerinden birisi, belki de en önemlisi kıdem tazminatıyla ilgilidir. Normalde, haklı bir nedeni yokken işten ayrılan işçi kıdem tazminatı alamazken, kadınlara özel bir düzenleme yapılmıştır. Evlenen kadın işçi, kıdem tazminatı alma hakkına sahiptir.

Evlilik sonrası kıdem tazminatı alma şartları

evlenme kıdem tazminatı

Kadın işçinin evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde nasıl kıdem tazminatı alabileceğini daha önce yazmıştık: iscidunyasi.com/evlilik-nedeni-ile-kidem-tazminati-nasil-alinir

Bunun için ilk şart, elbette 1 yıllık süredir. Kadın işçi resmi olarak evlendiğinde, artık 1 yıllık süresi başlamış demektir. Bir başka deyişle işten ayrılma kararının bu sürede verilmesi gerekir, aksi takdirde bu hak artık kaybedilecektir.

İkinci bir şart olarak da kadın işçinin işyerindeki kıdeminin en az 1 yıl olması gerekir. Örneğin henüz 3 aydır işyerinde çalışan ve evlenen bir kadın, önce 9 ay daha çalışarak 12 ayını yani 1 yılını doldurmalı ve sonrasında işten ayrılmalıdır.

İşçi ücretsiz izin dilekçesi örneği

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Evlilik nedeniyle kıdem tazminatı dilekçesi örneği

Evlendiği tarihten itibaren 1 yıllık süre içinde işten ayrılan kadınların kıdem tazminatlarını alabilmek için işverene vermeleri gereken dilekçe örneği ektedir.

Bu dilekçeye evlilik cüzdanının bir fotokopisinin eklenmesi gerekmektedir.

https://drive.google.com/open?id=0B3IQOb5JnsdQMjJ1UEtWakwzM28.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

178 Yorum

 1. Merhaba,

  Evlilik nedeniyle işten ayrılma sürecinde bir avukat aracılığı ile mi istifa etmeli yoksa kendimiz hazırladığımız dilekçeyi ilgili yere vererek mi istifa etmeliyiz? Ayrılacağımızı belirttiğimiz tarih itibariyle işe gelme zorunluluğu var mıdır? İhbar süresi bu süreçte geçerli mi? Kıdem tazminatı işveren tarafından ne kadar süre içinde ödenmelidir?

  Teşekkürler

  1. Bir avukata kesinlikle ihtiyacınız yok. İhbar süresi bu süreçte gerekli değildir. Ancak tavsiyem öncelikle işyerinizle konuşarak dilekçe vermeniz, sorluk çıkarırlarsa noter aracılığıyla ihtarname göndererek işten ayrılmanızdır. Dilekçenizi verdiğiniz tarih itibariyle işe gelmeyebilirsiniz.

   1. Evlilik nedeniyle işten ayrıldım dilekce verdim ihtar çektim ama iki gün sonra gitmedim bunlari yaptıktan sonra 2 hafta çalışma gerekirmi

    1. Hayır, ihtarnamede sözleşmeyi feshettiğinizi açıkça beyan ettiyseniz daha fazla çalışmanız gerekmez.

 2. Evlilik sebebiyle işten ayrıldığımızda kıdem tazminatı yanında içeride kalan 1 haftalık yıllık izin ücretini de ödemek zorundalar değil mi? Ayrıca evlilik sebebiyle vereceğim dilekçeyi önceden bildirmem gerekiyor mu? Ödenecek tutar hesabımıza geçmeden tazminatımı aldım şeklinde bir sözleşme önüme koyarlarsa imzalamam gerekiyor mu? Bir sorum daha işveren tarafından ödenecek tutar maksimum kaç iş günü içerisinde ödenmek zorunda ?

  1. Parayı almadan elbette ki imzalamamanız gerekir. Yıllık izin ücreti ayrıca ödenmelidir. Bu ödemenin bir süresi yoktur. Makul bir süre beklersiniz ve ödeme olmazsa dava açabilirsiniz.

 3. Merhaba Mustafa Bey,

  Evlilik sebebinden dolayı vereceğim dilekçemi önceden şirketin insan kaynaklarına bildirmem gerekiyor mu? İşten ayrılacağımın bilgisini önceden vermem lazım mı? Yoksa böyle bir zorunluluğum yok mu? Teşekkürler

  1. Bence vermeniz gerekir. Ama bunun bir zorunluluk olduğunu da söyleyemem. Dilerseniz işten ayrılırken ihtarname göndererek kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz. Şunu da söylemem gerekir ki, muhtemel bir dava durumunda iyi niyetli görüntü vermeniz açısından önceden yazışma yoluyla haber vermenizi öneririm.

 4. merhaba evlilik nedeniyle işten ayrılma hakkına sahibim aynı zamanda hamileyim ve doğum izni ile bu süre cakışıyor hem tazminat hem doğum paramı almak icin ne zman başvurumu yapmalı ve nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler

  1. Evlilik nedeniyle işten ayrılacaksanız, bunu evlendikten sonraki 1 yıl içinde yapmak zorundasınız. Doğum parası için ise belirli bir süre yoktur. Ayrıca bunların birbiriyle ilgisinin olduğunu da söyleyemeyiz.

   1. peki mustafa bey evlilik nedeni ile dilekçe vermem ile doğum iznine ayrılma olayı nasıl biririni takip etmeli işten cıkarıldığım gün sgk lı olmam gerekiyormus sanırım doğum paramı almak icin öyle bir duyum aldım nasıl bir yol izlemeliyim?

    1. Doğum parası almak için işten ayrıldığınız gün sigortalı olmanız gerekmez. Ayrıca kişinin sigortalılığı sona erse bile, sigortalılığın sona erdiği tarihten itibaren 300 gün içinde çocuk doğarsa ve bu doğum tarihinden geriye dönük son 15 ay içinde ilgilinin en az 120 gün sigorta primi varsa; sigortalılığı sona eren bu işçiye de süt parası ödenir. Şu yazıma bakabilirsiniz.

 5. merhaba mustafa bey 28 eylül 2016 da nikah oldu eşim 5.5 yıldır bir yerde çalışıyor ve ben artık çalışmasını istemiyorum..
  çalıştığı yerin muhasebesine hangi belgeleri götürmesi gerekiyor
  daha kimliklerimiz dahi değişmedi kimlik isterlermi ?
  çalıştığı yerin patronları karaktersizler bir alavere dalavere yapmamaları ve eşimin kıdem tazminatını rahat birşekilde alması için ne yapmam gerekiyor
  muhasebe bize ne imzalatacak ne isteyecek dikkat etmemiz gerek en önemli durum ne

  1. İşyerine bir dilekçe vermesi ve ekinde evlilik cüzdanının bir fotokopisini sunması yeterlidir. Her hangi bir evrak imzalayacaksınız, evrakta nakit ödeme almıştır ibaresi olmasın. (Gerçekten nakit alacaksanız olabilir.)

 6. Merhaba… Benim evlilikten doğan tazminat hakkım vardı bi önceki çalıştığım kurumdan. Fakat yazdığım istifa dilekçesinin en sonuna istifa ediyorum yazdığım için iş akdimin sonlandırılmasını istiyorum yazmadığım için tazminatımı alamıyormuşum… Dilekçeyi bana çalıştığım devlet kurumu yazdırdı ve bu cümleleri kuranlarda onlar… Bu konuda yardımlarınızı istiyorum mümkünse, lütfen bana bir yol gösterin

  1. Bahsettiğiniz istifa dilekçesine evlilik nedeniyle ayrıldığınızı belirtmişseniz kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. Belirtmediyseniz bile bir ihtarname ile ödeme talep etmenizi öneririm. Ödenmezse şansınızı iş mahkemesinde deneyebilirsiniz.

   1. Belirtmiştim evlilik nedeniyle olduğunu ama istifa dilekçesinde ‘istifa ediyorum’ ibaresinin bulunması hak talep etmeme maniymiş söylediklerine göre… Önerileriniz için çok teşekkür ederim kafamda şekillendi sôylediklerinizle birşeyler

    1. Bi konuda da bilginize ihtiyacım var aslında… Düzensiz maaş almamız, sigortamızın ödenmemesi durumunda da istifa etmemiz kıdem tazminatı alabilme hakkımızı doğuruyor mu?

     1. Bunlar elbette haklı nedenle çıkış gerekçeleridir. Size tavsiyem, dava açmanız yönündedir. Sizin istifa mektubunuz olsa bile mahkeme somut durumu değerlendirecek ve haklı çıkış gerekçeniz olduğunu düşünürse lehinize hüküm verebilecektir. Ancak yine de son sözü mahkeme söyleyeceğinden, kesin bir şey söylemem mümkün olmaz.

 7. iyi günler ben evlilik tazminatı için başvuru yapıcam yanlız dilekçeyi noter yoluylamı yollarsam daha iyi olur yada iş yerine dilekçe ve evlilik cüzdan fotokopisinı vermem yeterli olurmu ? ve yukarıda paylaşılana dilekçeyi yazsam olur mu ?

  1. Evet, bu dilekçe işinizi görecektir. Tavsiyem, öncelikle işyerine dilekçeyi vermeniz ve makul bir süre beklemenizdir. Olumsuz bir sonuç çıkarsa muhakkak noterden ihtarname çekerek alacaklarınızı talep etmelisiniz.

 8. Merhaba mustafa bey 2 aydir calismaktayim 3.ayimda nikahim var evlilik tazminati hakkini kazanbilirmiyim.ne kadr calsmm lazm hak kazanabilmm icin

  1. Kıdem tazminatı için ilk şart, işyerinde en az bir yıldır çalışıyor olmaktır. Evlendikten sonra da işten ayrılmak için 1 seneniz vardır. Buna göre çalışmaya devam ederseniz, ilk yılınız dolduğu anda evlilik nedeniyle işten ayrılarak kıdem tazminatına hak kazanabilirsiniz. Ama işyerindeki kıdeminiz 1 yıl olmadan ayrılırsanız alamazsınız.

 9. Merhaba Mustafa Bey,

  Eşim bir kolejde öğretmen ve maalesef çok mutsuz.

  İş sözleşme tarihi Temmuz 2016, Düğün tarihimiz Ağustos 2016.

  1475 sayılı iş kanunu hükmünce evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde örneğin bu hafta iş sözleşmesini fesih edebilir mi? (İş sözleşmesinde 20.000 tl tazminat ödeme şartı konulmuştu ve bizde imzalamıştık.)

  Yani iş sözleşmesini evlilik nedeni ile fesih ettiğimizden dolayı haklı mıyız yoksa işverene sözleşmede belirtilen veya başka bir kapsamda tazminat ödemek zorunda mıyız? (İşveren kendisinin zarara uğradığını iddia ederek birşeyler alabilir mi?)

  Teşekkür ederim.

  1. Adem bey merhaba. Kıdem tazminatı alınabilen hallerden birisi olan evlilik için ilk şart, işçinin o işyerinde en az 1 yıl kıdeminin olmasıdır. Yani eşiniz temmuz 2016 tarihinde işe başladığına göre evlilik nedeniyle iş akdini erken temmuz 2017’de feshedebilir ki kıdem tazminatını alabilsin. Bu nedenle şu anda iş sözleşmesini evlilik nedeniyle feshederse kıdem tazminatı alamayacağı gibi haksız duruma da düşebilir ve tazminat ödemek zorunda kalabilir.

   1. Merhaba Mustafa Bey, cevabınız için teşekkür ederim.

    Amacımız kesinlikle kıdem tazminatı almak değil. Amacımız ne tazminat alıp ne de tazminat ödemeden bu işten ayrılmak. Şu durumda bu mümkün müdür? (Aşağıdan görüldüğü gibi nikah tarihi sözleşmeden sonra ancak fiili hizmet başlama tarihinden öncedir.)
    İş Sözleşme Tarihi: 18.08.2016
    Nikah Tarihi: 21.08.2016
    Sözleşmenin başlama tarihi veya işin fiili olarak başlama tarihi: 05.09.2016

    1. Söylediğim gibi, işçinin işe girmesinin üzerinden bir sene geçmeden kıdem tazminatı alınması mümkün değildir. Bu durumda evlilik tek başına bir haklı fesih nedeni olarak kabul edilemez. Bu nedenle işveren, eşinizden tazminat isteme hakkına sahip olabilir. İlla ki haklı bir gerekçeye dayanarak işten ayrılmanız gerekir.

     1. Cevabınız için tekrar teşekkür ederim. O zaman başka bir konu ile bu sözleşmeyi fesh etmemiz gerekiyor.

 10. Merhaba Mustafa Bey
  Benim 2 yılım doldu 6 ay daha çalışıcam 8 Mart da nikahım olucak sizden ricam evlilik cüzdanıyla işsizlik maaşı alabilirmiyim yada iş yerine kaç gün önce haber vermem lazım çıkıcam işten çünkü başka bi şehire gitmek zorundayım çıkma sebebim bu şimdiden çok teşekkürler

  1. Yazıdan da anlaşılacağı üzere alabilirsiniz. Tedbiren 6 hafta öncesinde haber vermenizi öneririm.

 11. Merhaba Mustafa bey bende evlilikten dolayı istifa edeceğim bir kaç yerde okumuştum da istifadan 1 buçuk ay önce istifa edecegimi bildirmem gerektiğini okumuştum bildirmek zorunda mıyım bildirmezsem tazminat hakkım yok olur mu

  1. Bu konuda bir fikir birliği bulunmamakta ancak işinizi garantiye almak adına mümkünse ihbar süreniz kadar önceden bildirmeniz yararınıza olacaktır. Bildirmezseniz de kıdem tazminatı hakkınız elbette vardır.

 12. Merhaba MustafabBey bn 3 senedir çalışıyorum. 0 6 11 2016 dugunum var ama benim cikusimi ayın 2 sinde verdiler dilekce yazmami mii istediler nasıl yazicam bana yardımcı olur musunuz

 13. Merhaba ben 29.06.2014 ten beri calismaktayim 16.10.2016 da nikahım oldu şimdi evlilik nedeni ile isimden ayrılmak istiyorum fakat kıdem tazminatimin ne kadar olduguyla ilgili tam bilgi alamıyorum yardımcı olurmusunuz ?

 14. Merhaba musta bey uzun zamandır işyerimde mobbing uygulanıyordu . Ve sonunda yıldırmak için patronum maaşımı düşürüp sgk girdi çıktı yapmak istedi bin üzerine kabul etmedim iş yerinden bi arkadasım bu durumun beni yıldırmak için yapıldığını söyledi.Muhattap kişilere beden böyle birşey yapıyorsunuz dediğimde dedikodu yapıyormuşsun dediler arada bir kişi herkese iyi görünüp laf getirip götürüyor dedikoduyu kimin yaptığını ve neler söylediğini söyledim bu durumda herkesin gerçek yüzü ortaya çıktı benimde suçsuz olduğum ama ortalık karıştı bu durumda patronum beni işten çıkarmayı uygun gördü kendisine göre lafı ben suçluyum haklarını vereceğini söyleyip daha sonra çıkışıma istifa gösterdi.ben zaten evleneli 1 yıl dolmamıştı istifa neden edeyim herhangi birşeyde imzalamadım ihbar sürende çalışıp çalışmayacağımı sordum.gerek yok ihbar tazminatını vericem demişti. İşten çıkmadan öncede 170 i aranılmışım var maaş düşürmek istemesi ve mobbing uygulaması yapıldığına dair 170 e şikayet ettim muhasebe beni aradı uzlaşalım dedi ama patronum ödeme yapmak istemiyor. Yanında kaçak çalışan doktor vs . Gibi ispatlaya bileceğim açıklar da var bunlarıda söylememe rağmen inat etti ne yapmam lazım teşekkür ederim

  1. Zaten işten ayrıldığınıza ve haklarınız ödenmediğine göre bir an önce dava açmanızı öneririm. Yapacak başka bir şey bulunduğunu zannetmiyorum.

   1. Cok teşekkür ederim fakat kendisi haklı sebeple çıkardığını düşünüyor çıkışımı istifa yazdırdıktan sonra dava açtığımda haklı sebeple çıkardığı düşünüle bilirimi yada çıkış kodumu değiştire bilirimi ?

 15. Merhaba.
  Suan calistigim yere 13 kasim 2012 de basladim.sigorta girisimde oyle gorunuyor kontrol ettim.sorum su 8 aylik evliyim ve istifa etmek istiyorum…15 kasimda istifa etsem 5. yilimi doldurmus oluyormuyum…ben 13 kasim gecsin diye bekliyordum.

  1. Beşinci yılı neden beklediğinizi anlayamadım ama evlendiğiniz tarihten itibaren 1 yıl geçmeden istifa etmelisiniz.

    1. Davut bey aslında bu gerçekten de bir tür istifadır. Önemli olan, evlilik nedeniyle istifa edildiğinin beyan edilmiş olmasıdır.

 16. Kolay gelsin calstgm yerde 1 temmuz 2014 dsn beri calsiorm bu ay nikah kiydm martta çıkmak istiyorum ama muhasebecmz hakkimn yanmasından bahsetti iş yerinin vermeme hakkı oluyrms sizce ne yapmalıyım böyle bi r hakları yok biliyorm ama uğraşmakta istemiorm bnlarla

  1. İşverenin bu konuda takdir hakkı bulunmamaktadır. Kıdem tazminatınızın mutlaka ödenmesi gerekir.

 17. merhaba,

  15 yıllık çalıştığım işyerinden evlilik nedeni ile kıdem tazmınatımı aldım. tekrar işe devam ediyorum. benim sorum ; 26 günlük yıllık iznim devam ediyormu? yoksa ilk defa işe başlamış gibimi yıllık iznim olacak. teşekkürler.

 18. Mrb mustafa bey 2 bucuk yildir calsyrm 9 ekimde evlendm ve isten ayrilmk zorundym esim istemyr sirkete syledm dilekceyi yazdm tarih atmadm daha attiktan sonra bi anlasma yapiptami vereyim yoksa yapmadn mi ve verdkten sonrada o gunden sonra ise gtmezsem beni isten cikarma haklari varmi bi dilekcede yazip kendime imzalataym mi teslim ettigime dair tazminat anlasmasini o gun mu yapmam gerekiyor yoksa dilekceye yazdigim tarhtemi son olarak ta tazminati kac ayda odemeleri gerekiyoe en fazla itiraz etme hakkim varmi ?

  1. Mümkünse işverene dilekçe verirken bir evrak kayıt numarası alın. Güvenmiyorsanız da, noterden ihtarname çekerek işten ayrılabilirsiniz ki, bu en garanti yöntemdir. Kıdem tazminatınızın hesabınıza yatırılması gerekir.

 19. Merhaba, öncelikle bu faydalı site için çok teşekkürler.
  Benim iş yerim çok art niyetli, evlilikten dolayı dilekçesini veren arkadaşımızın dilekçesini yırttı attılar mahkemelik oldular.
  Şimdi ben haftaya noterden yukardaki dilekçeyi işyerine göndereceğim. Sonrasında tazminat vermemek için bana karşı dava açacaklarını biliyorum.
  İşte o süreçte ne yapmalıyım. İŞKUR ‘u aradım noter tebliğ şerhini aldıktan sonra bize getirin biz onlardan almasını biliriz dediler.
  Ama mahkemeye intikal ettiğinde, icra mahkemesine alacaklarıma dair dava mı açsam?

  1. Noterden tebliğ edildikten sonra İşkura başvursanız bile, İşkur kararlarına taraflar uymak zorunda değildir. Doğrudan dava açmanızı öneririm; çünkü kıdem tazminatınızın ödenmesi gerektiği çok açık.

   1. Mustafa Bey, Teşekkür ederim.
    Peki bu mahkeme tahmini ne kadar sürüyor iş mahkemeleri 2-3 ayda sonuçlandığı hk bir söylenti var.
    İşveren tarafI çok gaddar ve kurnaz. Çok uzar mı sizce.

     1. son sorum, dilekçeme iş çıkışımı 09.12.2016 yazdım ama yarın notere ihbarname için gidip dilekçemi vereceğim.
      Cuma son günüm ama şimdiden notere dilekçemi verebilir miyim.

     2. Evet verebilirsiniz elbette. İhtarnamede çıkış tarihinizi açık şekilde belirtmeniz yeterli olacaktır.

 20. Merhaba Mustafa Bey,

  Ben daha öncede size yazmıştım 1 hafta önce dilekçemi verdim ve benden 30 kasıma kadar kalmamı rica ettiler yeni birini bulana kadar. Bugün son günüm ve ik müdürlüğünden herhangi bir evrak yada bilgi ulaşmadı bana. Bu konuda ne yapmalıyım? Bugün akşam 18’de mesaim bitiyor? Tarafıma ulaşmış bir ibraname bulunmamakta henüz? Bugün kartımı teslim edip çıkacağım bu sorun yaratır mı? Dilekçemde ricaları üzerine 30 kasıma kadar kalacağımı belirtmiştim. 2 gün öncede hatırlatma maili atmıştım gerekli evrakların hazırlanıp tarafıma iletilmesi için! Ama herhangi bir şey gelmedi? Şimdiden teşekkürler

  1. Bu tabi biraz da firmanıza güvenle alakalı bir durum. Yine de işinizi sağlama almak isterseniz, işten ayrıldıktan sonra yarın yumuşak içerikli bir ihtarnameyi noterden göndererek alacaklarınızı talep edebilir ve durumunuzun kayıt altına almış olursunuz.

 21. Mustafa Bey, büyük bir kurumsal firmada çalışmaktayım, evlilik sebebi ile evlendikten sonra 5. ayda iş akdimin feshini isteyeceğimi firmaya beyan ettiğimde, kıdem tazminatımın ödeneceği tarafıma iletildi ancak daha önce yaptığım yan haklarım olan yıllık izin, yakacak ve 2 adet bayram harçlığını firmamın önerisi üzerine firmamın çalıştığı bankaya bağlı bireysel emeklilikte değerlendirmek üzere ilgili fona aktarıldı, fondaki bu yan haklarımın iş feshi nedeniyle tarafıma geri ödenmeyeceği belirtildi. Bu konuda firma ne kadar haklı? Bu yan haklarımı almam mümkün müdür?

  1. Teknik bir konu, işlemin nasıl ve neye göre yapıldığını bilmeden cevap vermem doğru olmaz. Bir avukatla görüşmenizi tavsiye ederim.

 22. Merhaba,

  7 aylık evliyim ve 3,5 yıldır çalıştığım kurumdan istifa etmek istiyorum. Ancak daha önceki yazılarınızda önce dilekçe vermeniz iyi olur demişsiniz. Ancak çalıştığım kurumda evrakı kaybettik diyerek tazminat talebimden önce işten çıkarılma durumları yaratıyorlar. Noterden gönderilen evlilik tazminatı istifalarında ise bir açık yaratıp (sistem altında tutulan giriş-çıkış bilgilerimiz gibi) bazı bilgileri silip işe gelmediğimizi/kurallara uymadığımız gibi sebeplerle bir çok kişiye haklarını yatırmayıp mahkemelik oldular. Bu durumda kalmamak için ne yapabilirim?

  1. Sizi anlıyorum ancak noterden gönderilen ihtarname yeterlidir. Ödenmezse, dava yoluyla alırsınız.

 23. Merhaba,
  26.03.2016 tarihinde işe girdim, 03.09.2016 tarihinde evlendim ve işten ayrılmak istiyorum fakat Bu işyerindeki yılımı tamamlamadım. Tazinat hakkım varmıdır?

  1. Merhaba. Şu an için yoktur. Ancak 27.03.2017 tarihi ile 03.09.2017 tarihi arasında ayrılırsanız alabilirsiniz.

 24. merhaba biz eşim izindeyken nikah kıyıp izin süresi dolmadan noterden kuruma tebliğ etmeyi düşünüyoruz bunda bir sorun olur mu? SAYGILAR

  1. Hayır, hiçbir sorun olmaz. Önemli olan, 1 yıllık süreyi kaçırmamaktır. Hatta noterden yapılan tebligat, sizin elinizi güçlendirecektir.

 25. 4 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum 2016 şubatta evlendim bir ay sonra izine gönderecekler ve ayrımcılık var personel arası ayrılmak istiyorum mutsuzum evlilik sebebiyle ayrılmak istiyorum kıdem ve ihbar alabilir miyim

  1. Kadın işçi iseniz, evet evlendiğiniz tarihin üzerinden 1 yıl geçmeden ayrılırsanız kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 26. Mustafa bey bizim şirkette İK personeli yok ben dilekçede iş verenin ismine örnek veriyorum UĞUROTO A.Ş mi yazacağım

  1. Elbette, örneğin maaş bordronuzda ya da SGK kaydınızda nasıl görünüyorsa, o isme yazabilirsiniz.

 27. Ezgi Merhaba isyerinden eylul 2015ten beri çalışmaktayım 7 kasım 2016 da devlet memurluğuna atandım. Henuz is basi yapmadim ve daha nezaman olcagi belli ddgil Aralık 5 te ize nikah kiydik . Bu sürecte kalan yıllık izinlerini kullandım iznim bitiyor pazartesi günü evlilik sebebi ile isten ayrılacagim tazminat açısından bi sorun yasarmiyim

  1. Yaşayacağınızı düşünmüyorum. Ama yine de asıl ayrılış gerekçeniz memurluğa atanmanız olduğuna göre, işveren ödeme yapmak istemeyebilir. Bu durumda dava açarsanız kararı mahkeme verecektir.

 28. merhaba, bende evlilik nedeniyle işten ayrılmak istiyorum. İşveren adının olduğu bölüme patron adını mı yazıcam yoksa çalıştığım kurum adını mı yazıcam ?

 29. Merhaba,

  Bende evlilik nedeniyle işten ayrılacağım. 3 yılımı doldurduğum için ihbar süresini çalışmam gerektiğini belirttiler.
  En önemlisi maaşımda 1/4 oranında haciz kesintisi var. Kıdem tazminatımı alırken tamamı mı kesilir yoksa 1/4 mi kesilir?

  1. Merhaba,
   ihbar sürenizi çalışmazsanız son maaşınızdan mahsup eder işveren. Eğer alacağı yoksa, icra yoluyla alır. Sonuç olarak ya bu süreyi çalışmak yada nakdi olarak tutarı ödemek lazım. İşveren haklıdır.
   Haciz olayınıza gelince, tüm ödemeler banka kanalıyla yapılacağı için, işverenin tüm borcu toptan kesme yetkisi yoktur. Lakin ilgili icra dairesine yazı yazılır, tazminatınızın yattığı bankaya alacaklı vekili E-Haciz koydurarak haciz tutarını toptan kestirerek tazminatınızı alırsınız. Uygulamada farklılıklar olsada genelde bu şekilde yürür. Tazminattan alır alacaklı taraf.

 30. Mustafa Bey merhaba,
  Benim kıdem tazminatı gibi bir beklentim yok. Sadece sözleşme süresi bitmesini beklemeden işten ayrılmam gerekiyor. Evleneli daha bir yılı doldurmadı. Sorum şu; bu haktan yararlanabilmek için illa ki evlendiğimde bu işte çalışıyor olma şartı mı var? İşe girdiğimde bekardım, çalışırken evlendim ve daha yasal olarak bir yılım dolmadı. Bu durumda haklı gerekçeyle iş feshi yapabilir miyim?
  Teşekkürler

  1. Zaten çalışırken evlenmeniz gerekir ki kıdem tazminatı almak için gereken bir yıllık kıdemi doldurabilin. Evlenmenizin üzerinden 1 yıl geçmediğine göre, işten ayrılırken kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir.

 31. Mustafa bey evlilik nedeniyle işten ayrıldığımızda işsizlik maaşı alamıyoruz değil mi bu konuda bir değişiklik var mı?

 32. Bir diğer sorum nikah olduktan sonra yıllık iznimin üzerine evlilik izni kullanabilme hakkım var değil mi özelde olsa ve kaç gündü?

 33. Merabalar ben devlet kruumunda sözleşmeli personel olarak çalışıyorum 12.07.2012 de işe girdim 30.07.2016 da nikahım oldu ve 31.03.2017 tarihinde işten ayrılmak istiyorum bana tazminat verirlerken başladıgım tarihten itibaren mi verecekler yoksa son imzaladıgım sözleşme tarihiylemi verecekler bunu ögrenmek istiyorum bide 12 gün yllık iznim var bunu ne zaman kullanabilirim ??

  1. Seher hanım, sözleşmeliden kastınız nedir? Belediyelerdeki 657 sayılı kanundaki sözleşmeli personel kıdem tazminatı alamaz. Ama işçi olarak çalışıyorsanız, başladığınız tarihten itibaren ödenmesi gerekir. Yıllık izniniz kullandırılmazsa bunun ücretini de ayrıca alırsınız.

 34. Merhaba 16.nisanda Düğünüm ve nikahım var yani 1 ay sonra . Şuan çıkış yapıp evlilik tazminatı alabilirmiyim ?

  1. Yasemin hanım, ancak evlendikten sonra çıkış alarak tazminat alabilirsiniz. Tabi, işyerindeki kıdeminiz de en az 1 yıl olmalıdır.

 35. Merhaba,

  Öncelikle bu güzel site ve cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.. 2 sorum var yanıt aradığım yardımcı olursanız çok sevinirim ;

  29 Temmuz 2016′ da resmi nikah yaptım, ödemelerim nedeniyle temmuz ayına kadar çalışmaya devam edip 24 Temmuz 2017 tarihinde evlilik nedeniyle istifa edeceğim. Kıdem tazminatımı alabilir miyim yoksa temmuz ayına girmeden mi ayrılmam gerekir ?

  Bir diğer sorum da; asgari ücretle çalışıyorum, ayrılacağım tarihte 6 yılım dolmuş olacak 20 gün yıllık iznim ile birlikte bana (şuanki asgari ücretin net hali *6 + 20 gün iznin ücreti) mi ödenir yoksa başka bir hesap yöntemi var mıdır ?

  1. Merhaba, teşekkür ederim. 28 Temmuz’a kadar ayrılabilirsiniz, bir sıkıntı olmayacaktır. Kıdem tazminatı brüt ücretinizin 6 katı olacaktır. Kullanmadığınız yıllık izinlerinizin ücreti de ayrıca ödenmelidir.

 36. Merhaba, ben özel bir okulda sözleşmeli öğretmen olarak çalışıyorum. Sözleşmem 31.08.2017’ye kadar devam ediyor. Önümüzdeki sene için sözleşme yenilemedim. Ağustos’a kadar çalışıp tüm haklarımı almak istiyorum. Kurumum şimdiden 31 Ağustos tarihli istifa etmemi istiyor. Tazminatı almam için herhangi bir sorun olur mu?

  1. Merhaba Ayşe hanım,
   Bu konuyu cevaplayabilmek için sözleşmenizdeki maddeleri bilmek gerekiyor. Ne kadar süredir çalışıyorsunuz aynı okulda? Kaç sözleşme yaptınız şimdiye kadar?

 37. Merhaba.Çalışmakta olduğum kurumda 25.08.2015 tarihinden bu yana çalışıyorum. 14.02.2017 tarihinde evlendim. şubat ayına girmeden sözlü olarak işi bırakcağımı beyan etmiştim yerime birini bulmaları için şimdi 15.04.2017 tarihinde kesin bırakıcam. ihbar kesintim olur mu evlilik sebebyle bıraktığım için birde ne kadar tazminat hakkım olur. asgari ücretle çalışıyorum.

  1. Merhaba,
   İhbar tazminatı ödemezsiniz, patron size ihbar tazminatı ödemez, ihbar süresi çalışılmaz. Ayrıca;
   Evlilik nedeniyle iş sözleşmesini sona erdirmek isteyen kadın işçinin, 1 yıl içinde
   işverene dilekçe ve ekinde evlenme cüzdan fotokopisini içerecek şekilde müracaat ederek, kıdem tazminatını talep etmesi gerekir.

   Kıdem tazminatınız içinde şahsa özel hesaplama gerekir. İnternet üzerindeki hesaplama araçlarından faydalanabilirsiniz.

 38. mrb nisan yada mayısta nikahım olucak , çalıştığım yerde 6.yılım bitti , temmuz başı çıkmak istiyorum işten, tazmınatımı alabilmem için nikahtan sonra dilekçeyi çıkmadan 2 ay önce çalıştığım yere vermem gerekiyomuş böyle bi durum var mı acaba ?

  1. Merhaba, evlilik nedeniyle kıdem tazminatı talebinde işveren için de işçi için de ihbar tazminatı/süresi yoktur. Yine de işvereni mağdur etmemek için (Sonuçta sizin yerinize birisini işe alacak ve oryante edecek) minimum 1 – 2 ay öncesinden yazılı olarak bu durumu bildirmeniz ve kıdem tazminatınızı talep etmeniz iyi olur.

 39. merhabalar.26.05.2015 te işe girdim. Sözleşme imzalamıştım işe girişte ama sözleşme bitti. 2. yılımı doldurmak üzereyim.Haziranda nikahım var nikahtan sonra yazılı olarak direk işverene mi dilekçe ve evlilik cüzdanını elden yollasam olur mu ya da noterden mi göndereyim? evlendikten sonra işten çıkış yapacağım diye göndersem kıdem ve ıhbar tazmınatımı alabilir miyim? Teşekkürler

  1. Deniz hanım evlendikten sonra işverene başvurmanız gerekir. İşverenin iyi niyetine güveniyorsanız yazıyı ve belgeleri elden verebilirsiniz. Ama işverenle aranızda güven sorunu varsa noterden de gönderebilirsiniz. Tercih sizin.

 40. Mustafa bey son düzenlemeyle evlilik nedeniyle kıdem tazminatı hakkımız ortadan kalktı mı?

 41. Merhaba 17 temmuz işe girişliyim ağustos ayında evleneceğim normalde 1 yılım dolmuş oluyor fakat çalışmış olduğum departman kapatıldı ve bana işten çıkış sonrada işe giriş yapıldı 1 nisan olarak. evlilik tazminatımı nasıl alabilirim işyerim bana bunu ödermi .

  1. Buse hanım anladığım kadarıyla arada bir gün boşluğunuz var ve bu da departmanlar arasında giriş çıkış için olmuş. Bu durumda meraklanmanıza gerek yok, kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. Ödenmezse dava açarak alabilirsiniz.

 42. Merhaba Mustafa Bey, yeni yasa 25.05.2017 de ekk ya sunuldu. ve Başbakaın onayındna geçti. son hali gündemde ve her an yasa geçebilir. ancak yasada net olmayan bir konu var ki o da evlilik halinde kadın çalışanın tazminat hakkı devam edecekmi ? bu konuda hiç bir yerde net bir açıklama bulunmuyor. bunu nasıl öğrenebiliriz. 16 yıldır bir kurumda çalışıyorum. haftaya nikahım var ve yasa her an onaylanırsa bu hakkı kaybedermiyim ? bir an önce ayrılmalımıyım ?

  1. Deniz hanım sizi anlıyorum fakat meclise tasarı olarak gelmeden yorum yapamam. Aksi halde insanları yanlış yönlendiririm. Takip edin lütfen, yasa tasarısı ortaya çıktığında detaylı bir inceleme yazısı yazacağım.

   1. Mustafa Bey, ilginiz ve cevabınız için çok teşekkür ederim. meclise tasarı olarak geldiğinde aynı gün geçme durumu söz konusu oluyor mu ? belrili bir süre bekli,yor mu ? süreç nasıl işliyor bilginiz var mı ? Tasarıyı bilen gören olmaması düşündürücü 🙁

    1. Aynı gün değil, en az aylar sürecektir. Tasarını şu an bilinmemesi doğal, ama meclise geldiğinde herkese açık olacaktır.

 43. Merhaba mustafa bey 30 ağustos 2016da düğünüm vardı.2yıldır bir şirketle çalışıyordum. düğünden sonra çıkacağımı sözlü olarak söyledim ve izne çıktım. içeride 10gün yıllık iznim vardı. düğünümün ertesi günü adıma düzenlenmiş işe dön çağrısı yaptılar . ş yerine gittim evliik nedeni ile çıkış yapacağımı söyledim. paranı vermeyiz hiç bir hak talep etmiyorum diye imza attırmak istediler. kabul etmedim. noterden hakkımın verilmesiyie iilgili yazı çektim.aynı zamanda evlilik nedeniyle işten ayrıldığımı sundum.o ay calıstıgım maaşımı da ödemediler. yarın davam var. sizce kazanır mıyım? 🙁

  1. Bunu bilmem mümkün olmaz. Ama bahsettiklerinize göre, bir aksilik olmazsa kazanmanız lazım.

 44. Merhaba Mustafa BEY, 6buçuk yıldır devlet hastanesinde çalışmaktayım. temmuz sonuna doğru evlenip işten çıkacağım. tazminatımı alacağım inşallah ama ihbar tazminatıda alabilir miyim? ya da alabilmek için ne yapmam gerekir? teşekkür ederim…

  1. Şirin hanım, evlilik nedeniyle işten ayrılan işçi ihbar tazminatı alamayacağı gibi ödemesi de gerekmez.

 45. Merhabalar Mustafa bey, aydınlatıcı yazınız ve soru cevaplarınızdan anladığım kadarıyla, evlilik sebebiyle kıdem tazminatı almam için bir engel bulunmuyor fakat merak ettiğim tek konu benim işe girdiğim tarih ile sigortamın başlama tarihi arasında 4 ay olması. Yani kıdem tazminatıma bu 4ay dahil edilecek mi, edilecek ise ekstra not düşerek dilekçemde belirtmeli miyim?(o tarihlerde çalıştığım çok kolay kanıtlanabilir) şimdiden vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.

  1. Hicran hanım, sigortanızın başladığı tarih ile işten ayrıldığınız tarih arasında 1 yıldan fazla varsa, kıdem tazminatı size ödenmelidir. Aslında 4 ayın tazminatı da ödenmelidir. Ama ödenmezse mecburen dava açmanız ve bu sürelerde çalıştığınızı bir şekilde ispatlamanız gerekir. Sigortasız çalışan sürelerin kıdem tazminatı da ödenmelidir.

 46. Merhaba mustafa bey normal olarak 2012 yılında özel şirkette işe başladım havalımanı ıcerısınde baska şirkette calısırken kendı bunyesını aldı 2015 yılında ve gecerken butun haklarımla gecıyorum dıye ımza attırmıslardı . Suan da evlılık sebebıyle ısten ayrılmak zorundayım çalısma tarıhınj 2015 yılından buyana dıye ımzalattırdılar tazmınatım ne sekılde verılır verılırmj

  1. Sıla hanım, daha önceki işyerinizin statüsünü bilemiyorum. O nedenle yorum yaparak sizi yanıltmak istemem. Sonuçtan haberdar ederseniz, o zaman daha rahat değerlendirme yapabilirim.

 47. Merhabalar, 5,5 yıldır çalıştığım iş yerim son 1 yılda 6 adet tutanak tuttu.Sebep olarak misafir şikayetlerini gösterip performans düşüklüğü ve işletmeyi zarara uğratma gibi sebepler gösterdi. Ağustos ayında evlendim şimdi tazminatımı almak hakkım, fakat tutanakları sebep göstererek tazminatımı ödememe gibi bir durum yaşanabilir mi?

  1. Merhaba. Böyle bir şey olmaz. Tutanaklar hiçbir şekilde, sizin tazminatınızın ödenmesine engel değildir.

 48. merhaba mustafa bey, benim ocakta şirketteki 1 yılım doluyor ve nisanda da evliliğimin 1 yılı doluyor. yılbaşından sonra işten evlilik dolayısıyla ayrılmayı düşünüyorum. eşimin başka planları var ve yılbaşından sonra çalışmamı istemiyor. evliliğimin 1 yılı dolmamış olduğundan tazminat hakkı kazanıyorum sanırım ama benim merak ettiğim konu ise eşimin ilerde fikir değiştirmesi ya da maddi durumun el vermemesinden dolayı tekrar çalışmama müsade etmesi durumunda ne olacak? yani ben bu şekilde ayrılırsam belli bir süre çalışmamam mı gerekiyor ya da bir daha çalışamıyor muyum? böyle bir şey var mı?

  1. Merhaba. Bu gerekçeyle ayrılmanız durumunda, isterseniz ertesi gün başka bir işte çalışabilirsiniz.

 49. Merhaba Mustafa bey ben 1.5 yıldır özel bir mimarlık ofisinde çalışıyorum.Eylül ayında evlendim evlilik sebebiyle işten ayrılmak istiyorum.Ayrılmadan önce ihbar süresi nedeniyle 1 ay daha çalışmam gerekiyor mu?

 50. Mustafa bey bugün işten alma kararı aldım. Yarın dilekçe yazıp vermeyi düşünüyorum. Evlilik nedeniyle işten ayrılma hakkım var. Yanlız işten ayrılacağımdan daha önce bahsetmedim. Başka bir iş için ayrılacağım ama kıdemimi almak için evlilik nedeniyle dilekçe vereceğim. Dilekçeyi verdiğimde hemen ayrılabilir miyim işten? Belli bir süre devam ettirme hakları var mı işverenin?

  1. Gülcan hanım, evlilik nedeniyle işten ayrılan işçi ihbar süresine tabi değildir. Dolayısıyla, dilekçeyi verdiğiniz gün işten ayrılabilirsiniz.

 51. Merhaba Mustafa bey 18.02.2015 tarihinde başladığım işten 05.09.2017 tarihinde evlilik sebebi ile işten çıkış yaptım fakat hala tazminatım ödenmedi ve ne zaman ödenir bunun bilgisi verilmiyor sadece sen onu alırsın ama kaç yıla bunu bilmiyoruz diye bi ibare kullanıldı bununla ilgili nereye başvurabilirim.

 52. Merhaba, 01.09.2015’te işe başladım. 01.09.2018’de ise her yıl yenilenen sözleşmemin süresi doluyor. 01.08.2018’de nikahım olacak iş yerine sözlü olarak evleneceğimi ve ayrılacağımı belirttim 05.08.2018 tarihinde evlilik nedeniyle istifa dilekçesi vermem ve dilekçeyi verdiğim gün işten ayrılmam durumunda kıdem tazminatı almama engel bir şey olur mu? Teşekkürler.

 53. Merhaba, evlilik nedeniyle işten ayrılacağım. Bu tanınan hakkın 1 yıllık sürenin bitiminden 5 gün önce versem dilekçemi sıkıntı olur mu? 15 gün önce bildirmem gerekir mi?

  1. Gülcan hanım, son gün de verebilirsiniz. Önemli olan, bu dilekçeyi işyerine verdiğinizi ya da gönderdiğinizi bir şekilde kayıt altına almanızdır.

   1. Kayıt altına yalnızca noterle alabilirim. Noterden bu dilekçeyi onaylattıktan sonra dilekçeyi kendim mi götürüyorum işverene noter mi gönderiyor Zeynel bey, bu arada çok teşekkür ederim vakit ayırdığınız için.

    1. Gülcan hanım, dilekçeyi noter gönderir ve tebliği edildiğine dair bir evrakı da adresinize postalar. Rica ederim.

 54. Zeynel bey merhaba, birkaç gün önce evlilik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi verdim işverenime. Cuma günü vermiştim cumartesi günü beni çağırıp çıkış işlemlerini gel yapalım dedi. Hafta sonu olduğu için parayı bankaya yatırmak zorunda ama bana tazminatımı aldığıma dair bir belge imzalattı. İmzalamaya altım ama güvendiğim için ve bir açık kapı bırakmak için imzaladım. Şimdi hafta içi oldu halen yaptırmadı. Ve tedirgin olmaya başladım. Kanunen bana verilmiş hakkım elimden o imzayla gitti yani işverenin inisiyatifine kaldım. Diyelim ki ödemedi bende dava açtım ödemedi ama bana imza attırdı diye ve delil olarak tazminatı yatırdığına dair belge göstermesini talep etsem mahkemeden kendimi haklı çıkarmak için işime yarar mı?

  1. Utku bey panik olmanıza gerek yok. Banka hesabınıza yatan bir para var mı? Yoksa, gerekirse mahkemede parayı ödediğini kanıtlamak zorunda olan işveren olacaktır.

 55. merhaba,

  15.06.2017 nikah tarihim. hamileyim ve doktor raporum 06.06.2018 tarihinde bitecek. bu tarihten sonra işten çıkacağım tazminatımı alabilir miyim?

 56. Merhabalar, ben taşarondan yeni kadroya gectim nikahım oldu ve eşimde memur ben temmuzda iştem ayrılıcam bende kıdem tazminatını alabilirim dimi ?

 57. Merhabalar, 15.10.2017 tarihinde evlendim, 30.08.2018 tarihinde çalışmış olduğum firmadan ayrılmak istiyorum. Çalıştıgım yer küçük bir firma olduğu için tedirginim dilekçeyi verdiğimde tazminat ödemeyi kabul etmez diye kendimede imzalı kaşeli dilekçe örneği almam gerekir mi yoksa direk noter aracılığıyla mı dilekçe göndermeliyim ?

 58. Merhabalar dilekçeye iş verenin ismi olarak baştaki müdürün ismini yazsak sorun olurmu çünkü patronları biz tanımıyoruz işletmede durmuyorlar

 59. Merhabalar 05.03.2016 dan beri calisiyorum 13 .09.2018 de nikâhım olacak işten ayrılmak için dilekçeyi 15 gün önceden vermemi gerekiyor. Ve evleneceğim tarihe kadar çalışmak zorunda miyim? Evlendikten sonra mı nikah evraklarını ve dilekçeyi versem sorun olurmu rica etsem yardımcı olur musunuz

  1. Zeynep hanım, ihbar süresini beklemenize gerek yok. Evlendikten sonra dilediğiniz zaman dilekçeyi verebilir ve aynı gün işten ayrılabilirsiniz. Ama işverene verdiğiniz yazılı talep dilekçesini bir şekilde kayıt altına almayı unutmayın.

 60. Merhaba. Ben yıllık izne ayrıldığım süre içerisinde evlenip işten ayrılmayı dusunuyorum. Izin sürem biter bitmez mi noter kanalıyla istifa dilekçesi vermem gerekiyor. Izin günlerim tam olarak bitmeden dilekçeyi göndersem sorun olur mu? Tazminatın dışında kalan maaşım ve kullanmadığım izin ücretini alabilmem için dilekçede nasıl belirtmem gerekiyor?

  1. Merhaba. İzin sürenizde de gönderebilirsiniz, ama bu durumda, izninizin bittiği gün itibariyle fesih yaptığınızı belirtmelisiniz. Dilekçede, hangi haklarınız varsa tamamının ödenmesini istemelisiniz. Şu ihtarname örneği işinize yarayacaktır: iscidunyasi.com/isci-ihtarname-ornegi

 61. Merhaba.evlilik nedeni ile 4 yıllık işimden tazminatımı alarak ayrılmak istiyorum. Dilekçeyi bizzat işverene sunsak herhangi bir kayıp söz konusu olabilirmi. Noter kanalı şartmidir.
  Teşekkür ederim

  1. Merhaba. Hamide hanım, arada fark yoktur. İşverene güveniyorsanız, doğrudan kendisine verebilirsiniz.

 62. Merhaba benim durumumda olan biri varmı bilmiyorum.
  01-05-2018 yılında evlendim ve işten ayrılmaya karar verdiğimde hamile olduğumu öğrendim. masraf artınca çalışmak zorunda kaldım.Eşimde yasal 4 ay iznini kullan sonra ayrıl demişti.
  şuan 7 aylık hamileyim hamilelik izni alacağım 4 ay, hamilelik izni 8 hafta doğum öncesi 8 hafta doğum sonrası olarak hesaplandığında 15/03/2019 doğum güzüküyor sorum şu.
  18/01/2019+56(8 hafta) = 18/01/2019
  15/03/2019+56(8 hafta) = 10/05/2019 oluyor. yani evlilik tarihim 01-05-2018 i geçiyor.
  Soru:Doğum izni süresinde iş akdimin sona erdirilmesi ile ilgili bir dilekçe göndersem kıdem tazminat hakkım olur mu?
  yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba. Raporluyken de işten ayrılabilirsiniz. Ama bunu mutlaka noterden ihtarname göndererek ve 01/05/2019 tarihinden önce yapmalısınız. Ayrıca ücretsiz izin günlerinizin kıdem tazminatı hesabına dahil olmadığını hatırlatmak isterim. İşyerindeki kıdeminizi ona göre hesaplamalısınız.

 63. Iyi gunler Ben 2019 mayista isten ayrilicam evlilik nedeniyle, calistigim yere güvenemedigimden direk notere gidip ihtarname cektirebilir miyim. Acaba

 64. Merhaba
  18/02/2019 tarihinde evlilik sebebi ile iş akdimi aynı tarihte feshettiğini noter aracılığıyla çalıştığım şirkete ilettim. Şirketim evlilik ödeneği ödemek için benden daha önce evlilik cüzdan fotokopisini istemişti ve ben de iletmiştim. Evlilik tarihimi öncesinde şirkete bildirdiğim için ihtarnamede ek olarak iletmemiştim. 28/02/2019 tarihinde şirket tarafından, evlilik cüzdan fotokopimi ek olarak iletmediğim için usulüne uygun yapılmadığı belirtilerek ihtarnamemi işleme almadıklarını belirten bir ihbarname geldi. Bu durumda Evlilik cüzdan fotokopisinin noter aracılığı ile yollanması yeterli mi? Yoksa Yeni tarihli bir ihtarname mi çekmeliyim? Yeni tarihli ihtarname çekmem gerekiyorsa arada kalan günlerle ilgili şirket devamsızlık girerek ve ihtarnamemi kabul etmeyerek iş akdi feshine gidebilir mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Merhaba. Şirket ne yaparsa yapsın, kıdem tazminatınızı ödemek niyetinde değilse illa ki süreç mahkemeye kadar gidecektir. Bu yüzden siz bir an önce ihtarname çekerek daha önceki durumu da anlatın, evlilik cüzdanı fotokopisini de ekleyin ve işinizi garantiye alın.

 65. Merhaba, evlilik nedeniyle istifa edildiğinde ihbar tazminatıda veriliyor mu zorunluluk mu yoksa şirketin insiyatifine kalmış birşey mi?

 66. Merhaba.bende iki gün önce şirkete ihtar çektim aynı zamanda çalıştığım yere de bir nüsha bıraktım.fakat noterdeki ihtarname de şu tarih itibariyle işten ayrılıyorum yazmamıştır.sadece işten ayrılıyorum şeklinde yazmışım .bir sıkıntı olur mu .evlilik tazminatı için başvuru yapmıştım

  1. Merhaba. İşten ayrılma beyanınız varsa, notere ihtarnameyi verdiğiniz gün itibariyle işten ayrılmışsınız demektir. Bir sıkıntı olmaz.

 67. Merhaba 2013 yılından beri bir özel okulda sınıf öğretmeni olarak çalışmaktayım.10.11.2018 tarihinde evlendim evlilik dolayısıyla işimden ayrılmak zorundayım.Kıdem tazminatımı alabilir miyim?

  1. Özel okul öğretmenlerinin kıdem tazminat hakkını açıklamıştık, o yazıdan bilgi alabilirsiniz: iscidunyasi.com/ozel-okul-ogretmenleri-tazminat-alabilir-mi

 68. MERHABALAR,
  BEN 17.01.2011 DEN BERİ KÜÇÜK BİR ŞİTKET TE ÇALIŞMAKTAYIM. NIŞANLIYIM. EVLİLİK NEDENİ İLE
  2 AY ÖNCE KIDEM TAZMİNATIMI EVLİLİK GERÇEKLEŞMEDEN ARADAKİ SAMİMİYETE İSTİNADEN İSTEDİM BENDEN EVLİLİK BELGESİ İSTEDİ. 2 GÜN ÖNCE ÖĞRENDİM Kİ İŞ VEREN HİSSELERİNİ DİĞER ORTAĞINA BENİM VE ARKADAŞLARIMIN TAZMİNATINLARINIDA DEVRECEĞİNİ ARALARINDA PROTOKOL İMZALAYACAKLARINI SÖYLEDİ. DİĞER ORTAĞININ MADDİ DURUMUNU ÖDEME GÜCÜNÜN OLUP OLMADIĞINI BİLEMİYORUZ. BU MUALLAKTAN DOLAYI BEN NİKAH TARİHİMİ 23.05.2019 TARİHİNE ALDIM. KIDEM TAZMİNATIMI ALABİLMEK İÇİN NE YAPMAM LAZIM YARDIMLARINIZI RİCA EDİYORUM.

 69. Merhabalar ben öğretmenim, 3 yıllık çalıştığım eğitim kurumundan evlilik tazminatımı da alarak ayrılmak istiyorum. Yalnız şöyle bir durum var, kurum bizim sigortamızı gecen yılın sonunda biz yaz tatiline girmeden girdi çıktı olarak gösteriyor. (Sözde isim değişikliği, sgk da diğer nedenler olarak gözüküyor(22)).Dolayısıyla bir yılım dolmamış oluyor . Bununla alakalı emsal bir durum var, o öğretmen arkadaşımıza Ödemişler. Ben noterden ihtar cektirmek istiyorum. Süreci nasıl başlatayım, haklarımı alabilir miyim ?

 70. Merhaba
  Ben özel bir okulda çalışıyorum 07.07.2018 de evlendim işe girişim 07.09.2018 sözleşmem 31.08.2019 olarak görünüyor evlilik sebebiyle çıkmak istiyorum iş yerinde 1 yılı doldurmadığım için kıdem tazminatı alamıyorum ve işe başlamadan evlendim sürem dolmadan sözleşmemi fes edebiliyor muyum ?

  1. Merhaba. 1 yılınız işyerinde dolmadan, kıdem tazminatı konusu zaten gündeme bile gelmeyecektir.

 71. Merhaba
  Evlilik nedeniyle işten ayrılmak istediğimi noter aracılığıyla iletecem yalnız bu kadar süre çalışmak zorundasın gibi bi durumla karşılaşabilirmiyim , teşekkürler

  1. Merhaba. İhbar süresi yükümlülüğünüz yoktur. İşveren istese bile, bunu çalışmak zorunda olmadığınızı söyleyebilirim.

 72. Kolay gelsin
  Nişanlım evlilik nedeni ile işten ayrılacak 750 gün çalışmışlıgı var işten çıkmadan önce Kıyacaz nikahı nasıl alabilirim tazminatı ne yapmamız gerek
  teşekkürler

 73. Merhaba,
  Benim sorum şu olucak 3 yıl 7 aydır suanki firmamda çalışmaktayım.10.11.2019 tarihinde evlendim ve suan evlilikten işten ayrılmak istiyorum şirket içerdeki yıllık iznimi kullandırmak istiyor ben istifami verdiğimin 3 4 gün sonrası baska bir işe gireceğim bu durum iş verenin evlilik kıdem tazminatı ödememe hakkını gösterir mi ? bu firmamın şartları uymadığı için çıkıyorum bunuda belirtmek isterim yardımcı olursanız sevinirim
  tesekkür ederim.

  1. Merhaba. İki hususu anlayamadım. İsminiz erkek ismi, bu durumda evlilik nedeniyle ayrılma hakkınız yok. Erkek değilseniz, bu kez evlilik tarihinizi yanlış yazmışsınız. Düzeltirseniz, cevap vermeye çalışırım.

  2. Merhaba,
   Benim sorum şu olucak 3 yıl 7 aydır suanki firmamda çalışmaktayım.10.11.2018 tarihinde evlendim ve suan evlilikten işten ayrılmak istiyorum şirket içerdeki yıllık iznimi kullandırmak istiyor ben istifami verdiğimin 3 4 gün sonrası baska bir işe gireceğim bu durum iş verenin evlilik kıdem tazminatı ödememe hakkını gösterir mi ? bu firmamın şartları uymadığı için çıkıyorum bunuda belirtmek isterim yardımcı olursanız sevinirim
   tesekkür ederim
   Yanlış bilgiden ötürü kusura bakmayın

 74. Merhaba
  Ben 3 yıldır özel bir şirkette çalışmaktayım. Düğünüm Aralık’ta olacak. Düğünden yaklaşık 1-1,5 ay öncesinde işten çıkmak istiyorum. Resmi nikahımı düğünden 2 ay önce yapacağım. Bu durumda evlilik tazminatına hak kazanıyorum. Ancak bunu işverene yazılı olarak mail yoluyla mı yada evlilik nedeniyle işten çıktığımı belirten bir dilekçe yazarak dilekçeyi elden vermem mi doğru olur? Birde dilekçe içeriğine ne yazmam gerektiği konusunda bilgilendirebilir misiniz?
  Teşekkürler.

 75. Mustafa bey merhaba
  22 kasım 2018 tarihinde işe başladım
  7 Temmuz 2018 de evlendim
  22 kasım 2019 Cuma günü bir yılım doluyor iş yerinde ve ayrılmak istıyorum cumartesi pazar var arada pazartesi ayın 26 sında işe direk gitmeyip notere gidip işlemlerimi halledebiliyor muyum yani salı carsambayı beklemem gerekiyor mu yılım dolduktan sonra bi kaç gün beklemem gerekir mi bir sıkıntı olur mu noterden dilekçeyi verdiğimde arayıp gelmıyorum bıraktım işi mi demeliyim bana bir yol gösterir misiniz lütfen

  1. Merhaba. 1 gün daha çalışarak en erken 1 yıl 1 gününüz dolunca ayrılmanızı öneririm. Noterden ihtarname çekince, bu ihtarnamede evlilik nedeniyle ayrıldığınızı açık olarak belirtir ve evlilik cüzdanı örneğini de eklerseniz, artık işe gitmeniz gerekmez.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.