Evlilik nedeniyle kıdem tazminatı alan işçi çalışmaya devam edebilir mi?

Evlilik nedeniyle kıdem tazminatı alan tekrar çalışabilir mi?

İş Kanunu kural olarak, kendi isteğiyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatı alamayacağı kuralını getirmiş olsa da bunun istisnaları vardır. Bu istisnalardan birisi de, kadın işçinin evlendikten sonra işten ayrılması durumunda kıdem tazminatına hak kazanması halidir. Peki kadın işçi evlilik nedeniyle kıdem tazminatı aldıktan sonra başka bir işyerinde çalışmaya devam edebilir mi?

Evlilik nedeniyle kıdem tazminatı

Kadın işçi evlendikten sonraki 1 yıl içerisinde işten ayrılırsa ve işyerindeki kıdemi de en az bir yıl ise, kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadır. Öyle ki, kadının istifa için her hangi bir nedeni olması bile gerekmez. Evlendiği için işten ayrılacağını beyan eden bir dilekçenin işyerine verilmesi ve bu dilekçeye evlilik cüzdanının bir örneğinin eklenmesi yeterli olacaktır. Burada evlilikten kastedilenin resmi nikah olduğunu ve dini nikah tarihinin dikkate alınmadığını hatırlatmak isterim.

İşçi tekrar çalışmaya devam edebilir mi?

İlk bakışta, evlendiği için kıdem tazminatı alan işçinin tekrar çalışması mantıklı görünmeyebilir. Çünkü kanunun koyuluş amacına bakıldığında, evliliğin teşvik edildiği anlaşılmaktadır. Kadın işçinin evlendikten sonra çalışmak istememesi ihtimali düşünülmüş ve bu düzenleme yapılmıştır. O halde, evlilik nedeniyle işten ayrılan ve kıdem tazminatını alan işçinin tekrar çalışamayacağını söyleyebilir miyiz? Elbette hayır.

Çünkü kanundaki hükmün koyuluş amacı ne olursa olsun önemli olan kanunun metnidir. Evlenen kadına tanınan bu hak, kanunda hiçbir şarta bağlanmamıştır. Öyleyse, kanunun açıkça kadına verdiği bir hakkı, kötüye kullanıldığını iddia ederek elinden almak doğru değildir. Zaten Yargıtay kararları da bu yöndedir.

evlilik kıdem tazminatı tekrar çalışma

Bir kararından da görüleceği üzere Yargıtay şöyle demektedir: “… bu hüküm kuşkusuz aile birliğini koruma amacıyla getirilmiş olup çalışma hayatını evlilikle birlikte gereği gibi yürütemeyeceği düşüncesinde olan kadına yasayla tanınmış bir olanaktır. Bir işyerinde çalışmakta iken evlenen bir kadın Yasa’nın tanıdığı olanaktan yararlanarak kıdem tazminatını almak suretiyle ayrılmışsa daha sonraki dönemlerde çalışma hakkını kaybettiğinden söz edilemez. Diğer taraftan önceki işinden ayrılan kadın ayrılmasını hemen takiben çalışmayla evliliği öncekine göre daha kolaylıkla yürütebileceği yeni bir iş bularak çalışmasını da sürdürebilir. Bu kuşkusuz sübjektif bir değerlendirmedir. Olayda hakkın kötüye kullanılması söz konusu değildir.” denilmiştir. (Hukuk Genel Kurulu 27.04.1988, 88/9-225 E.)

SONUÇ

Evlilik nedeniyle işten ayrılarak kıdem tazminatını alan kadın işçinin, başka bir işyerinde tekrar çalışmaya başlaması mümkündür. Hatta bugün işten ayrılan kadın işçi, yarın dahi yeni işyerinde çalışmaya başlayabilir. Bunun önünde yasal olarak bir engel olmadığı gibi Yargıtay kararları da bu yöndedir. Bu işçinin, bir süre sonra eski işyerinde dahi tekrar çalışmaya başlayabileceği kanaatindeyim.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

19 Yorum

 1. 23.12.2013 den itibaren çalıştığım isyerimden 28.01.2018 tarihinde evlilik sebebiyle ayrıldım. Evime yakınlığı ve şehir içinde olmasından dolayı 29.01.2018 tarihinde yeni bir ise başladım. Fakat isverenim piyasanin durgunluğu yüzünden benim maaşımi odemekte zorlandigini soyledi ay sonu beni cikarticagini söyledi peki isverenim beni çıkardığında işsizlik ödeneği alabilirmiyim?
  Yardımcı olursanız sevinirim

 2. Merhabalar evlilik nedeniyle ihtarnameyi kuruma gönderdikten sonra aynı iş yerinde bir süre daha çalışmaya devam edebilir miyiz ?

  1. Esin hanım, işten ayrılacağınız zaman ihtarnameyi göndermenizi tavsiye ederim.

 3. Eşim 5 sene aynı firmada çalıştı evlilik nedeni ile işten kıdem tazminatını alarak ayrıldı aradan 7 ay geçti ve aynı iş yerine tekrar başladı
  İşin oluşumu gereği belirli vasıfları ve sertifikaları bulunuyor tekrar işe girdiğinde önceki almış olduğu meslek içi eğitim ve vasıfları kullanabilir mi yoksa tekrar sıfırdan aynı eğitimleri alıp bu süreci tamamlamasımı gerekiyor teşekürler

  1. Cihan bey, işçinin almış olduğu mesleki eğitim sertifikaları neden sıfırlansın ki?

 4. Merhabalar ben evlilik nedeni ile istifa mı verdim lakin kıdem tazminatımı alamadım henüz işverenin en geç bunu ne zaman ödemesi gerekir yada bir süre var mıdır ?

 5. Kısa zaman önce iş yerimden evlilik sebebiyle ayrıldım 2 yıldır çalışıyordum tazminatımı istedim part time gittiğim için yıl üzerinden değilde gün üzerinden hesaplayacaklarmış. Hangisi daha doğru olur ya da ikiside aynı mı olur yardımcı olursanız çok sevinirim.

 6. iyi çalışmalar, eşim 4 senenin üzerinde görev yaptığı bankadan başka bir bankaya geçecek. değişikliğin sebebi cuzi bir ücret artışının yanı sıra daha üst bir pozisyonda görev yapacak olması ve bu şekilde önünün daha açık olmasıydı. fakat görevi bırakacağını şu an bulunduğu bankaya bildirdiğinde eşim tamamen para odaklıymış vs gibi tavırlar içinde bankanın davranışları değişti. aynı zamanda eşimle 2 aylık evliyiz. nihai olarak daha önce niyetimiz olmadığı halde şu dakikadan sonra bizde bütün yasal haklarımızı kullanarak evlilik nedeniyle kıdem tazminatı istiyoruz. sorum şu ki evlilik nedeniyle fesihte ihbar süresinin devre dışı kaldığı ve yeni işe başlayacak olmasının kıdem tazminatı almasına engel olmadığı bilgilerine ulaştık fakat korkumuz bankanın başka alanlardan kıdem tazminatını engelleyici bir gücü olabilir mi? veya ilerde karşımıza kıdem tazminatından daha yüksek miktarda eğitim vs gibi tazminatlarla çıkabilir mi? teşekkür ederim.

 7. Merhaba 2013 yılında evlilik dolayısıyla Albanian bulunun konumumdam istifa etmek zorunda kaldım dilekçemde de bu şekilde belirttim 2017 eylül ayında eşimle boşandık ve yeniden işe girmem lazım başvuru yaptığımda red cevabı gelirse örnek teşkil eden bir duurm var mıdır geri dönüşümde

  1. Perihan hanım, eşinizle boşandığınız için işe geri mi dönmek istiyorsunuz? Öyleyse, işverenin sizi tekrar işe alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

 8. Merhaba; 2007 senesinde bir evlilik yaptım ve iş yerimden evlendiğim için tazminatımı alarak ayrıldım.
  Sonrasında şuan başka bir iş yerinde 4 yıldır çalışıyorum. Tekrar evlendiğimde yine evlilikten dolayı işten ayrılma durumum olur sa tazminatımı alabilir miyim. Bilgilendirirseniz memnun olurum. Teşekkürler

 9. Merhaba 1 bucuk sene calıstıgım iş yerinden evlilik nedeli ile ayrıldım 1 ay oldu bana hala tazmınatımı yatırmadılr. Sımdı de bana tazminat veremıyeceklerını 90 gunluk cek verebilceklerını onun dısında hıc bısey veremıyeceklerını belirttiler bu mumkun mu ve ben napmalıyım

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.