Evlilik nedeniyle kıdem tazminatı ihtarnamesi

evlilik kıdem tazminatı

Kadın işçi için evlilik ihtarnamesi

Kadın işçinin, evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde işten ayrılması durumunda; kıdem tazminatı alabileceğini daha önce şu yazımda açıklamıştım. Bu şekilde kıdem tazminatı almak isteyen işçinin, işverenine vermesi gereken dilekçe örneğini de buradan indirebilirsiniz.

Bugün ise sizlere, evlilik nedeniyle işten ayrıldığı için kıdem tazminatı talep eden işçiye, bu tazminatın ödenmemesi halinde; işten ayrılan işçinin noter kanalıyla işverenine göndermesi gereken ihtarname örneğini sunuyorum.

Böyle bir talebin noterden yapılması hem işverenin son bir kez uyarılmasını sağlayacak hem de açacağı muhtemel bir dava öncesi işçinin elini kuvvetlendirecektir. Diğer türlü; işverenin, işçinin kendisinden evlilik nedeniyle kıdem tazminatı talep etmediğini iddia etmesi mümkündür.

Ayrıca, bu ihtarnameye bir de evlilik cüzdanının fotokopisinin eklenmesi işçi açısından iyi olacaktır.

Amirine saygısızlık yapan işçinin çıkarılması

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İndirmek için tıklayınız.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

6 Yorum

  1. Merhaba bn eylem hanim bursadan yaziyorum bn işyerinde 4yildr çalışıyorum 2yila yakın bir zamn önce boşandım fakat işyerinde sadece muhasebenin ayrıldığımdan haberi var özel bir konu olduğundan işverene soylemedim ve bu sene tekrar evliliğim söz konusu bn evlilikten dolayı tazminat alma hakkimi kullanmak istiyorum bu özel bir konu olduğundan sadece muasebeye ayrildgim zamn bunu bildirdim işveren bnm kendilerine haber vermedgimi bahane edip kıdem tazminatımı vermeme gibi bir bahanesi olabilirmi bu bnm en dogal hakkım deyilmidir lütfen bni aydınlatırmısınız

    1. Merhaba. Cevabı siz zaten vermişsiniz. Evlendikten sonra 1 yıl içinde kıdem tazminatınızı alabilirsiniz ve daha önce işverene bildirmemiş olmanız bunu etkilemez. Tazminatınız ödenmezse de hukuki yollara başvurarak hakkınızı ararsınız.

  2. Bn eylem hanım yorumunuz icn sagoln peki bn mayısta evlenicem bnu işyerine nezamn bildirmem lazim mesela bn yıllık izninde evlenip dilekçeyle birlikte evlilik belgesinin suretini getirip isten hemn ayrılabilirmiyim bunun bir süresi varmi bn hemn ayrilmak istiyorum bu konuda bni aydınlatırsaniz sevinirim

  3. Merhaba bn eylem hanim 4yillik evlilik sebebiyle ayrılan asgari ücret üzerinden nekadar kıdem tazminatı alabilir bni aydınlatırmısınız ıyi gunler saygılar

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.