Evlilik nedeniyle kıdem tazminatı ihtarnamesi

evlilik kıdem tazminatı

Kadın işçi için evlilik ihtarnamesi

Kadın işçinin, evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde işten ayrılması durumunda; kıdem tazminatı alabileceğini daha önce şu yazımda açıklamıştım. Bu şekilde kıdem tazminatı almak isteyen işçinin, işverenine vermesi gereken dilekçe örneğini de buradan indirebilirsiniz.

Bugün ise sizlere, evlilik nedeniyle işten ayrıldığı için kıdem tazminatı talep eden işçiye, bu tazminatın ödenmemesi halinde; işten ayrılan işçinin noter kanalıyla işverenine göndermesi gereken ihtarname örneğini sunuyorum.

Böyle bir talebin noterden yapılması hem işverenin son bir kez uyarılmasını sağlayacak hem de açacağı muhtemel bir dava öncesi işçinin elini kuvvetlendirecektir. Diğer türlü; işverenin, işçinin kendisinden evlilik nedeniyle kıdem tazminatı talep etmediğini iddia etmesi mümkündür.

Ayrıca, bu ihtarnameye bir de evlilik cüzdanının fotokopisinin eklenmesi işçi açısından iyi olacaktır.

Sigortasız işçi ihbar dilekçesi örneği

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İndirmek için tıklayınız.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

21 Yorum

 1. Merhaba bn eylem hanim bursadan yaziyorum bn işyerinde 4yildr çalışıyorum 2yila yakın bir zamn önce boşandım fakat işyerinde sadece muhasebenin ayrıldığımdan haberi var özel bir konu olduğundan işverene soylemedim ve bu sene tekrar evliliğim söz konusu bn evlilikten dolayı tazminat alma hakkimi kullanmak istiyorum bu özel bir konu olduğundan sadece muasebeye ayrildgim zamn bunu bildirdim işveren bnm kendilerine haber vermedgimi bahane edip kıdem tazminatımı vermeme gibi bir bahanesi olabilirmi bu bnm en dogal hakkım deyilmidir lütfen bni aydınlatırmısınız

  1. Merhaba. Cevabı siz zaten vermişsiniz. Evlendikten sonra 1 yıl içinde kıdem tazminatınızı alabilirsiniz ve daha önce işverene bildirmemiş olmanız bunu etkilemez. Tazminatınız ödenmezse de hukuki yollara başvurarak hakkınızı ararsınız.

 2. Bn eylem hanım yorumunuz icn sagoln peki bn mayısta evlenicem bnu işyerine nezamn bildirmem lazim mesela bn yıllık izninde evlenip dilekçeyle birlikte evlilik belgesinin suretini getirip isten hemn ayrılabilirmiyim bunun bir süresi varmi bn hemn ayrilmak istiyorum bu konuda bni aydınlatırsaniz sevinirim

 3. Merhaba bn eylem hanim 4yillik evlilik sebebiyle ayrılan asgari ücret üzerinden nekadar kıdem tazminatı alabilir bni aydınlatırmısınız ıyi gunler saygılar

 4. Merhaba ben yaklaşık 3 senedir çalıştığım iş yerinden evlilik nedeniyle çıkmak istiyorum iş yerime noterden ihtar gönderdiğimde ne kadar süre daha çalışmaya devam edebilirim bunun bir süresi varmıdır?

  1. Merhaba. Noterden ihtarname gönderdiğiniz ve ihtarnamede evlilik nedeniyle fesih yaptığınızı açıkça beyan ettiğiniz gün itibariyle artık işe gitmeniz gerekmez.

 5. Ücretli bayan öğretmenim nikah olup noterden istifa dilekçemi verip işten ayrıldım nikah parası alabilirmiyim ..yoksa isi sözleşmem dolmadan terk ettiğin için tazminat odetirlermi acil cevap

  1. Merhaba. Açıkçası çalıştığınız statüyü tam olarak bilemiyorum. İş Kanununa mı tabisiniz yoksa başka bir kanuna mı? Sözleşmeniz belirli süreli mi yoksa belirsiz süreli mi? Bence cevap almak için, kuruma dilekçe verin ve kıdem tazminatınızı talep edin. En azından cevabı kesin olarak öğrenmiş olursunuz.

 6. Belirli sözleşme anaokulda öğretmenim şimdi bana onları madur ettiģim için tazminat açacaklarını soyluyolar

 7. Ben eylül ayında evlendim işten 22 nisanda kendi isteğim üzerine çıktım imza attım tüm haklarımı aldım diye işyeri tehtit ettiği için bilmeden gidip çıkışımı verdim yine evlilik tazminatı yasal yoldan alma hakkım varmi

 8. Merhaba. 2 yıldır kurumsal bir firmada çalışıyorum bir ay sonra nikah yaparak işten ayrılacağım. Soracağım şey nikah yaptıktan hemen sonra mesela ertesi gün gidip istifa verilebilir mi yoksa belli bir süre geçmesi mi gerekir? Bir de ben istifa dilekçesini verdikten sonra beni çalışmak zorunda bırakabilirler mi? Örneğin 15 gün daha çalışman gerek diye şart koşabilirler mi öyle bir hakları var mıdır?

   1. Tekrar merhaba. Eşimin izin durumu nedeniyle nikahı öne almamız gerekti ertesi günde yola çıkıyoruz. Nikah yaptıldığı gün istifamı verebilir miyim acaba?

 9. Merhabalar 14.09.2015 tarihinde ise basladim 01.09.2019 nikah tarihim kargo firmasında çalışıyorum eğer bir yılım dolmadan isten ayrılırsam tazminat alabilir miyim özel sektör olduğu için vermiyor olabilir diye söylentiler duydum acil cevap verirseniz sevinirim iyi günler

  1. Merhaba. Elbette alabilirsiniz. Burada özel sektör ya da kamu ayrımı yoktur. Ama işveren size kıdem tazminatınızı ödemek istemeyebilir. Kimse buna işvereni zorlayamaz. Ama ödemezse, siz de dava açar ve mahkeme kararıyla alacağınızı alırsınız.

   1. Tesekkr ederim ama cok tereddutte kaldım çünkü özel sektör bir yolunu bulup ödeme yapmazlar diye de bir korkm yok değil alacagimiz çok olmasa bile ve ne kadar süre içinde ödeme yaparlar

    1. Kadriye hanım, yukarıda da belirttiğim gibi, işveren ödeme yapabilir de yapmayabilir de. Dolayısıyla bunun süresini biz bilemeyiz. Ama ödeme yapılmazsa, hakkınızı hukuki yollarla her zaman arayabilirsiniz.

 10. Merhaba.. 12.08.18 tarihinde evlnfim 02.08.2019 cuma tarihi itibariyle evlilik sebebiyle is akdmi feshetigim ihbarimi noter ile gonderdim..sirkeete dilekcenin 6.08.2019 sali gunu ulasabilcgi söylendi…simdi benim pazrtsi yada sali ise gitme zorunlulugum var mi ? Gitmez isem ne olur? Veya dilekce ellerine diyelim ki daha gec ulasti ben bu ulasmadgi surelerde calismaya devam etmk zorundamiyim

  1. Merhaba. İşinizi garanti altına almak için çalışmaya devam etmenizi öneririm. Ancak çalışmak istemezseniz de, ihtarnameyi notere verdiğiniz an itibariyle işe gitmemeniz de mümkündür.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.