Fazla çalışma muvafakatnamesi imzalamak zorunlu mu?

Fazla çalışma muvafakatnamesi imzalamak

İşyerlerinde özellikle sene başlarında işçiler arasında dolaştırılan ve işçilerin imzalarken tereddüt ettiği bir kağıt vardır. Bu kağıtta, işçinin fazla çalışma yapmayı peşinen kabul ettiğine dair beyanları olur ve işçiler bu kağıdı imzalamakla ne kazanıp ne kazanmadıklarını pek bilmezler. İşte bu kağıt, uygulamada sık görülen fazla çalışma muvafakatnamesidir.

Reklam

Fazla çalışma onayı olarak da bilinen bu muvafakatname neden alınır? İşçiler bunu imzalamak zorunda mıdır?

4857 sayılı İş Kanuna göre fazla çalışma işçinin onayına tabi kılınmıştır. Buna göre, işçinin rızası alınmaksızın fazla çalışma yaptırılamaz. ( Zorunlu nedenlerle veya olağanüstü durumlarda yapılan fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma için bu onay aranmaz.)

Bu nedenle uygulamada işverenler bu muvafakatnameyi her sene başında almaktadır. Bunun gerekçesi ise İş Kanununa İlişkin Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışma Yönetmeliğinin 9 uncu maddesinde yer alan; fazla çalışma ihtiyacı duyan işverence bu onayın her sene başında işçilerden yazılı olarak alınması ve işçinin özlük dosyasında saklanması hükmüdür.

Oysa İş Kanununun 41 inci maddesi açısından ise bu onayın bir kez “alınmış” olması yeterlidir. Yani her yıl tekrar tekrar almaya gerek yoktur.

Fazla mesai onayı iptal dilekçesi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

İlk bakışta birbiriyle çelişiyormuş gibi görünen bu durum karşısında işverenlere tavsiyemiz, iş sözleşmelerinde işçilerin fazla çalışmaya dair peşin onayları varsa bu fazla çalışma muvafakatnamesini her sene almalarına gerek olmadığıdır. Bu şekilde, işçisiyle düzenlediği iş sözleşmesinde peşin onay yer alan bir işveren, idari para cezasından da kurtulabilecektir.

SONUÇ:

 • İş sözleşmeleriyle işçisinin fazla çalışma onayını peşin alan işverenlerin, her sene başında tekrar tekrar fazla çalışma muvafakatnamesi almasına gerek yoktur.
 • Rutin bir işlem olan bu fazla çalışma muvafakatnamesi işçiler tarafından rahatlıkla imzalanabilir. İşçi fazla çalışma yapmak istemiyorsa bu halde bu muvafakatnameyi imzalamaktan kaçınabilir ve imzalamaya zorlanamaz.

Ekte yer alan fazla çalışma muvafakatnamesi örneğini indirmek için tıklayınız.

EKLEME: Aklın yolu birdir. Bunu söylüyorum çünkü; bu yazıyı yazdığım esnada (Yazı ilk kez 25 Haziran 2015 tarihinde sitemizde yayımlandı) yönetmelik gereğince fazla çalışma muvafakatnamesinin her yıl alınması zorunluydu. Ancak ben buna rağmen, her yıl alınmasına gerek olmadığını, iş sözleşmesiyle bir kez onay alınmasının yeterli olduğunu yukarıda iddia etmiştim.

Arada iki yıldan uzun süre geçti ve 25/08/2017 tarihli resmi gazetede yayımlanan bir değişiklikle, İş Kanununa İlişkin Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışma Yönetmeliğinin 9uncu maddesinde değişiklik yapıldı. Bu değişiklik şöyle: “Fazla çalışma ihtiyacı olan işverence bu onay iş sözleşmesinin yapılması esnasında ya da bu ihtiyaç ortaya çıktığında alınır ve işçi özlük dosyasında saklanır. Fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma yapmak istemeyen işçi verdiği onayı otuz gün önceden işverene yazılı olarak bildirimde bulunmak kaydıyla geri alabilir”

Görüleceği üzere, artık yönetmelik gereği de, fazla çalışma muvafakatnamelerinin her yıl alınması zorunlu değil ve işçiden fazla çalışma onayının iş sözleşmesiyle bir kez alınması yeterli olacak.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

72 Yorum

 1. Merhaba Mustafa Bey ,

  Özel bir Çağrı Merkezinde 7 yıldır çalışmaktayım ve en son geçen sene fazla çalışma onay belgesi imzalıtıldı ve ben o kağıdı kabul ettiğime dair imzaladım. şimdi benim sözleşme içeriğinden fazla çalışma ibaresi bulunmuyor ve geçen sene imzalamış olduğum evrağı şirket 2018/19 yılları için kullanabilir mi?
  Kullanabilirse geçerliliği var mı? ( Sözleşmemde Fazla Çalışma ibaresi olmamasına rağmen)
  Ben imzalamış olduğum evrağı geri alabilir miyim?

    1. Notere gerek yok. Mail ile de sağlıklı olmaz. En doğrusu işverene teslim etmek ve mümkünse bir evrak kayıt numarası almaktır.

 2. Mustafa Bey Merhaba ;

  özel bir şirkette 9 yıldır satış temsilcisi olarak çalışıyorum.2016 yılında tarafımıza şirket tarafından gönderilen muvaffakıyet nameyi imzalamadım ve mağaza değişikliğine gidildi ve bende mahkemeye verdim dava nın gününü bekliyoruz. aslında istediğim soru şu ben sözleşmesinde bulunan fazla çalışmayı ve resmi tatillerde çalışmayı ilk işe girdiğimde imza atarak kabul etmiştim bunların iptali için ne yapılması gerekiyor ben bulunduğum şirkette fazla çalışmak ve resmi tatillerde çalışmak istemiyorum

 3. 12. 36 vardiyasında yaklaşık 6 yıldır çalışıyorum fazla mesai ile ilgili 6 yıldır hiç kagıt falan imzatıulmadı bile fazla mesai ile ilgili yaşadığım bu problem için haklı fesih yapabilirmiyim ?

  1. Hakan bey, artık yapamazsınız. Çünkü iş sözleşmesiyle onayınız peşinen alınmışsa, ki alınmış olması yüksek ihtimaldir, ayrıca onayınızın alınmasına gerek yoktur.

 4. 11 senedir mesai icin imza alınıyor bundan sonra imza alınmayacak mis ilk işe girerken aldıkları icin geçen sene imza atmadığı m için bırakmıyor du şirket yine kalmamam için ne yapmalıyım

  1. Evet, mevzuat değişti. Ancak 1 ay öncesinden bildirmek kaydıyla, fazla mesai yapmak istemediğinizi yazılı olarak beyan ederseniz, size fazla mesai yaptırılamaz.

 5. Merhaba. 4 senedir bir şirketde çalışıyorum.

  Bu sene bizden fazla mesai için imzalı onay alınmadı. “Fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma yapmak istemeyen işçi verdiği onayı otuz gün önceden işverene yazılı olarak bildirimde bulunmak kaydıyla geri alabilir” Bu itirazı ben şuan yapabiliyormuyum onu anlamadım? Örneğin; itirazı yaptım 30 gün geçti beni mesaiye kalmıyor diyerek tazminatsız işten çıkarabilirlermi? Yada itiraz ettim diyerek beni işten tazminatsız çıkarabilirlermi?

  1. Merhaba. İkisi de mümkün değil. Ancak olursa, dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

   1. Peki eski attığımız imzaya şuan itiraz etsem o imzalanan kağıt artık geçersiz sayılacak doğrumudur?

    Teşekkürler cevabınız için.

    1. Evet, bu durumda en az 30 gün sonrasından itibaren fazla çalışma yapmanız gerekmeyecektir.

 6. Merhaba
  Ya ben birsey öğrenmek istiyorum, acil serviste kamuda taşeron olarak çalışıyorum torba yasada 11 saat ten fazla calışmamız için onayımız alındı ve 2 sene boyunca bu şekilde çalıştık hala çalışıyoruz fakat dün SGK dan gelen müfettişler bu şekilde çalışamayacagımızı idareye söylemişler bende resmi gazeteden çalışabileceğimize dair yazının çıktısını aldım fakat gerçekten çalışamayacagımız bi durum var mı bunu bilmek istiyorum.Teşekkürler

  1. Selen hanım merhaba. Hastanelerde sadece sağlık hizmeti yürütenler yani sağlık personeli için 12 saat çalışma izni getirilmiştir. Dolayısıyla örneğin, girişte duran sekreter ya da hasta yönlendirme ya da temizlik vb. işleri yapanların yine 8 saat şeklinde vardiyasının düzenlenmesi gerekir.

 7. Mustafa bey peki resmi tatilde çalışacağımı ve bu süreyi serbest zaman olarak kullanacağımı yazılı taahhüt etmişsem ne olur örneğin 1 mayıs 23 nisan da bunu taahhüt ettim imzalamak zorunda kaldım

 8. Mustafa bey birde şu soruyu sormak istiyorum resmi tarillerde çalışıp serbest zaman kullanıuotuz biz bu kanına göre aykırı sanıyorum ancak resmi tatil günlerinden 1 gün önce iş yerimiz kendi el yazımızla bize örneğin 1 mayısya çalışmayı bu çalışmadan kaynaklanan mesaimi ücret olarak istemediğimi serbest zaman olarak kullanmak istediğime dair yazı yazdırıp imzalatıyorlar bu durumda ne oluyor.

  1. Salih bey, böyle bir evrak imzalasanız bile sonuç değişmez. Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışan işçiye genel tatil ücreti ödenmesi zorunludur. Aksi hiçbir şekilde mümkün değildir.

    1. Evet, resmi tatil çalışmanız ayrıca ödenmiyorsa bu bir fesih sebebidir. Ama bu durumu, yani hem çalıştığınızı hem de ücretini ödenmediğini mahkemede ispat etmeniz gerektiğini unutmayın.

   1. İyi günler Mustafa Bey,
    Ben 2016 yılında bir firmada 3 ay çalıştım ilk Ayımin maaşı banka hesabına yatırıldı 2. Ayın ücreti elden verildi fakat 3. ayın ücreti tarafıma ödenmedi ve sürekli oylandırıldım. 3 ayin sonunda isten ayrildim. 3 ay boyunca sigortam yatırıldı part time üzerinden fakat son ay full çalıştım. 2016 ekim 1 de işten çıktım şu anda agustos 2017 yani neredeyse 1 yıl gecti fakat maaşı mi alamadım telefonlarima cevap verilmedi banka hesabımda isverenden sadece 1 ay maas aldigim var sigortam ise part time yatirilmis 3 ay boyunca . Bu durumda ne yapabilirim yasal olarak maaşı mi alma hakkım var mıdır var ise nasıl bir yol izlemem gerek. Lütfen yardımcı olun bu konularda hiçbir bilgim yok…

    1. Elif hanım, maaşınızın tamamını almadıysanız, elbette hakkınızı arayabilirsiniz. Hele, sigortalı göründüğünüz süreye göre, bankaya yatırılan para az ise, davayı mutlaka kazanırsınız. Bir an önce dava açmanızı öneririm.

     1. Çok teşekkür ederim mustafa bey peki olay üzerinden 1 yıl geçmesi davayı kazanmamama neden olur mu?

 9. mustafa bey merhaba;

  resmi tatil günlerinde serbest zaman çalışma muvafaaktnamesi imzatılması doğrumudur ve haftalık izinlerimizin resmi tatil gününe denk getirtilmesi yasalarda nasıl yorumlanmaktadır.

  1. Salih bey, resmi tatillerde yapılan çalışmanın karşılığında serbest zaman kullandırılamaz. Bunu ücretinin mutlaka ödenmesi gerekir. Haftalık izinle resmi tatiliniz aynı güne denk gelebilir, bunda bir sakınca olmadığı kanaatindeyim.

 10. MUSTAFA BEY MERHABA;

  Çalıştığım iş yerim mart ayında belirsiz süreli hizmet sözleşmesi imzalattırdı sözleşmede fazla mesaiyi taahhüt ettim ve denkleştirme çalışması yapmayı da kabul ettim (fazla çalışma yapıp daha sonra saat olarak kullanmak) fakat bizim şirket mesai vermiyor fazla çalıştırma yaptırdığında daha sonra çalıştığım süre kadar boş zaman kullandırıyor ve resmi tatillerin hepsinde isci-muvafakat-belgesi imzalattırıyor bu belgeyi imzalamasam ilk hizmet sözleşmesinde imzaladıklarım bu isci-muvafakat-belgesi yerinemi geçer yoksa resmi tatillerin hepsinde ayrıca isci-muvafakat-belgesi imzalattırmak zorundalarmı biraz uzun oldu ama sizden açıklayıcı bir cevap beklemekteyim

  1. Merhaba. Aslında her resmi tatil için tek tek muvafakatname imzalatmaları gereksiz. Sizin o muvafakati iş sözleşmenizde bir defa vermiş olmanız bile yeterli olacaktır. Ama yanlış yazmadıysanız, fazla mesai yaptığınız süre kadar serbest zaman kullandığınızı yazmışsınız. Aslında, fazla çalışma yaptığınız sürenin 1,5 katı kadar serbest zaman kullandırılması gerekir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.