Fazla Çalışma Nedir? Fazla Çalışma Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Fazla çalışma ücretinin hesaplanması

Reklam

İşçinin haftada 45 saat çalışması esastır.
Haftalık çalışma süresi 45 saati aşıyorsa, bu 45 saatin üzerindeki her çalışma fazla çalışmadır.

İşçinin fazla çalışma ücretinin ise zamlı ödenmesi gerekir. Bu zamlı ücretten kasıt, işçinin yapmış olduğu her bir saat lik fazla çalışmaya karşılık 1,5 saat yani % 50 zamlı ücret almasıdır.
Bunun kolay hesabı ise; işçiler tarafından şöyle yapılır:
İşçi aylık net ücretini 225’e böler.
Çıkan rakamı 1.5’la çarpar.
Bulduğu rakam işçinin yaptığı her bir saatlik fazla çalışma için, işveren tarafından ödenmesi gereken net rakamdır.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

143 Yorum

 1. ‘Zeynel abidin’ bence sen cevap yazma insanlara zaten hiçbir soruya doğru dürüst cevap vermemişsin ,evde eşiyle tartışmış etrafına gider yapan insan profili çiziyorsun daha fazla insanların sinirini bozmadan sosyal medyadan kendini emekli etmelisin ne iş yapıyorsun inan bilmiyorum ama bu işi yapamadığın çok aşikar “BİR DOST”

  1. Yasemin hanım, o halde lütfen siz böyle bir site açın ve insanlara cevap verin. 3 yılda 10.000’nin üzerinde yoruma cevap verdik ve halen veriyoruz. 18 yaşın altında olduğu belli olan ziyaretçilerimize bile “siz” demeden hitap etmiyoruz. Elimizden geldiğince de herkese cevap veriyoruz. Tam olarak ne istediğinizi merak ettim. Normalde böyle yorumlara cevap yazmıyorum; ancak yorumunuzu olduğu gibi yayımladım ki, nelerle uğraştığımız görülsün.

 2. Merhaba. Ben özel bir kurumda hemşire olarak çalışıyorum. 240 saat üzeri mesaidir dendi. Ve ben Aralık ayında 252 saat çalıştım. Özel hastanede eldenliğimi (mesaimi) almak için gittiğimde. Muhasebe bana 300 küsürat borcum olduğunu. Ve parayı onlara iade etmemi söyledi. Nedeni nedir dediğimde. 150 lojman parası 55 BES’ten kestiklerini söylediler. Benim şu anki hakkım nedir? Yardımcı olabilir misiniz? Yeni başladım. Ve şu an yasal olarak maaş konusunda hiçbir bilgim yoktur.

  1. Üstelik başka bir kuruma dış nöbetçi olarak nöbetlerimde yazılıyor. Burada ki çalışmama ek olarak başka bir hastanede de çalıştırıyorlar. Ne yapabilirim. Acil cevap verebilir misiniz?

  2. Merve hanım, sizin işverene ne borcunuz ya da alacağınız olduğunu bilmemiz mümkün değil. Bu nedenle, sorunu yine işverenle çözmeniz gerekir.

 3. Merhaba size bir sorum olucak yardimci olursaniz cok memnun olurum haftada en cok 45 saat calisilabilir olarak anladim peki isci haftanin her gunu işe gelmis fakat haftalık calisma suresi toplamda 30 saat yani 2 gunluk bir kayip gibi gozukuyor baktigimizda bu kişi bu 2 gunden dolayi tam zamanli calismadan kısmi zamanli calismaya duser mi yardimci olursaniz cok memnun olurum

 4. Merhaba, ben özel bir sağlık kuruluşunda çalışmaktayım, işveren işe gelmemeli ve istifa etmemi istedi, bende çıkışımı istedim kabul etmedi, noterden ihtarname çekeceğim,13 aylık çalışmam var, izin kullanmadım, ıhbar ve kıdem tazminatını alabilir miyim, ayrıca işe başlarken 15 nöbet üzerinden anlaştık, ancak sonradan haftasonu nöbetlerde eklediler, 15×11=165 saat hafta içleri, 24×4=96 hafta sonları toplam 261 saat ayda çalışıyorum, haftalık 45 saatin üzerinde olan bu farkları mı da alabilir miyim,teşekkurler

  1. Adnan bey, elbette bunları alabilirsiniz. Ama size buradan ayrıntılı olarak yol göstermem çok zor. Sadece şunu söyleyebilirim; siz fesih işlemi yapmayın, ihtarnamede işverenin sizi çıkardığını özellikle vurgulayın.

 5. merhabalar;
  özel sektörde 5 yıla yakın çalışıyorum,
  servis belli bir noktadan 6:15 te alıp saat sabah 6:45 ofise bırakıyor.
  normalde çalışma saatimiz 7:30 ama servis başka servis alacağından bizi 45 dk erken bırakıyor, şirketle servis öyle anlaşmış,
  ben ofise saat 6:50 de giriyorum,
  benim 6:50 girişim mesai başlangıcı olur mu,
  6:50 giriş akşam 17:15 servis kalkış saatim
  cumartesi de aynı şekilde çalışıyorum,
  doğal olarak 62 saat gibi ediyor haftalık çalışma saatim,
  iş veren sozleşmemi fesih ederse bu haklarımı isteyebilir miyim ?
  teşekkürler

  1. Merhaba. İşveren size servis sağlamak zorunda mı? Değilse, açıkçası kendi imkanlarınızla tam olarak 7:30’da işyerinde olarak mesaiye başlayabilirsiniz. Ya da bu şekilde erkenden gelirsiniz ve aradaki süre çalışma süresinden sayılmaz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.