Fazla Çalışma Nedir? Fazla Çalışma Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Fazla çalışma ücretinin hesaplanması

İşçinin haftada 45 saat çalışması esastır.
Haftalık çalışma süresi 45 saati aşıyorsa, bu 45 saatin üzerindeki her çalışma fazla çalışmadır.

İşçinin fazla çalışma ücretinin ise zamlı ödenmesi gerekir. Bu zamlı ücretten kasıt, işçinin yapmış olduğu her bir saat lik fazla çalışmaya karşılık 1,5 saat yani % 50 zamlı ücret almasıdır.
Bunun kolay hesabı ise; işçiler tarafından şöyle yapılır:
İşçi aylık net ücretini 225’e böler.
Çıkan rakamı 1.5’la çarpar.
Bulduğu rakam işçinin yaptığı her bir saatlik fazla çalışma için, işveren tarafından ödenmesi gereken net rakamdır.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

128 Yorum

 1. Merhaba 4 yildir sigortali olarak özel sektörde calismaktayim.Haftaiçi 45 saat cumartesi günü 12 saat çalışıyorum. Mola olarak belli bir saat verilmiyor bos bulundugumuz anlarda dinleniyoruz,Firma ile sözleşmem yok.Nerede ise tum resmi tatillerde calisiyoruz, ve mesai ucrete odenmiyor. 2 sorum var .1-isveren mola saati belirlemedigi için musait olan herhangi bi anda dinleniyorum. (Kuaförüm )bunu benim aleyhime kullanabilir mi.Çalışma saati hesaplamami neye göre yapmam gerekir. 2- asgari ücretten sigortam odeniliyor.Halbuki 2000 tl net maaş alıyorum elden ödeniyor. Isveren AGİ ücretinin aldigim maaşa dahil olduğunu söylüyor. İstifa ettiğim takdirde tazminatim ve haklarımi kaybetmek istemiyorum.Nasıl bir yol izlemeliyim isverenim tazminat vs gibi bir duruma asla yanasmaz.

  1. Merhaba.
   1- Gün içerisinde ne kadar dinlenme yapıyorsanız, bunları çalışma süresinden düşmeniz gerekir.
   2- Bu durumda istifa etmemelisiniz. Bunun yerine haklı fesih yapmanız daha doğru olacaktır. İşveren haklarınızı ödemezse dava açarsınız ve bahsettiğiniz şartları ispatlamanız durumunda mahkeme zaten sizin lehinize karar verecektir.

 2. Merhaba özel bir hastanede özel güvenlik görevlisi olarak çalışan biriyim sabah 8 akşam 8 çalışıp vardiyalı calistigimizdan haftalık 48 saat çalışıp fakat hafta içinde 4 gün çalıştığımız için bize denilen şu 1 er saatten yemek ve mola düşüyorum ondan dolayı siz eksi 1 çalışıyorsunuz deyip çalıştığım yerde eksi ye giriyorum yasalmidir şimdiden tşk ederim

  1. Engin bey sorunuzu tam olarak anlayamadım. Ama ara dinlenmesi veriyorsanız, bunları toplam çalışma sürenizden düşmelisiniz.

 3. Merhaba;
  Ben mağazacılık sekteründe çalışıyorum. Bilirsiniz gece çalışmaları olur. Ben örneğin pazartesi saat 10:00da işe başlıyorum salı günü saat 10:00 da işten çıkıyorum. İmza föyüne şöyle yazmamız isteniyo pazartesi saat 24:00 kadar ve salı günü 00:00dan saat kaça kadar çalıştıysak. Fakat ara vermeksizin çalıştıgım saati bir sonraki güne yansıttıgımdan ötürü 11 saatim karcanmakta. Ve şöyle denmekte sen salı günü gündüz vakti çalışacagını geceden çalıştın dolayısıyla 11 saati aşmadıkça mesain yok. Bende buna karşılık ben 11 saatin üzerine 8 saat ara dinlenme yapmaksızın çalışıyorum bu gündüz veya gece çalışması muhabbeti degil. sonuç olarak ben ara dinlenme yapmadan ve gece yarısından sonra diger güne devrettigi gerekçesiyle aylık toplam çalışma saatimden aylık çalışma saatinden kalanı mesai alıyorum ve her ay 11 saatim yenecek. İkna olmuyorum çünki ben iş sağlığı ve güvenligi okudum haklarımı biliyorum ve koyun değilim. Sizin öneriniz nedir?

  1. Dursun bey, sorunuz biraz karışık olmuş. Şu durumda fazla mesai alıyor musunuz almıyor musunuz? Alıyorsanız hesaplama nasıl yapılıyor?

 4. Mehaba Mustafa bey,
  Özel bir şirkette sekreter olarak çalışmaktyım.1 yıl önce kadar çalışma saatlerimiz 08:30-18:00 arası idi fakat Cumartesi Günleri de yarım gün çalışıyorduk.Şiödi bize Cumartesi günlerini tatil yaparak mesai saatlerimizi 08:30-19:00 a çıkarttılar bu arada bütün personellerin öğle tatili arası (1 saat)varken bana o izin 11 yıldır verilmiyor.Bu konuda ne yapabilirim.Hem haftalık çalışma saatim 52,5 saat hem öğle arası dinlenmem yok.
  İşten bu nedenlerle ayrılmam durumunda tazminat ve kıdem gibi haklarımı alabilir miiym bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Zeynep hanım merhaba. Haftalık çalışma süreniz 45 saatin üzerindeyse ve fazla mesai ücreti ödenmiyorsa bu bir haklı fesih sebebidir. Ara dinlenmesi kullandırılmaması da başlı başına bir haklı fesih sebebidir. Önemli olan, olası bir dava aşamasında bunları ispat edebilmeniz ya da bunların varlığına mahkemeyi ikna edebilmenizdir.

 5. iyi akşamlar ben günlük 10 saat çalışıyorum ancak sigortada 7.5 saat gösteriliyor 1 saate yakın mola hakkımız var ancak asgari ücret alıyoruz 7.5 saati geçtiği halde mesai ücreti almıyoruz isterlerse zorunlu mesaiye bırakıp 10 saatten sonraki mesaileri ödüyorlar ve yanlış hatırlamıyorsam işe girerken bir kağıt imzalatmışlardı gerekli durumlarda mesaiye ye kalına bilir diye bizim buradan herhangi bir hakkımız doğar mı henüz 1 aylık çalışanım

  1. Ahmet bey, imzaladığınız evrak gereği fazla mesai yapmak zorunda olabilirsiniz; ama bu, yapılan mesainin ücretinin ödenmeyeceği anlamına gelmez. Fazla mesaiyi günlük hesaplama hatasına düşmeyin. İşçinin çalışma süresi haftalık hesaplanır ve bir hafta sonunda 45 saatin üzerinde yapılan çalışmalar fazla mesai olarak ödenir. Buna göre değerlendirmenizi tavsiye ederim.

 6. merhba
  benım çalışma saatım baya faklı özel bır sektorde çalışıyorum iş veren bıze çalışma sattı olarak 24 saat çalışma zorunluğu yapmış muş memleketınde çalışma ımakanları az olduğu için mecburen çalışıoruz 24 saat çalışıyoruz 24 saate dınlenme. ve benkısa bır sure once amelıyat oldum bana verılen 45 gunluk rapor ucretın aldım ssk’dan ama amelıyat oncesı 7 gun onceden gıttım ve rapor harıcı o 6 gunluğude benden kestı .buna istınaden işten ayrılma gıbı bır sorun olursa ben tanzimatımı alabılırmıyım …teşekur edrım sagılarımla

  1. Habip bey, ameliyat öncesi rapor almadan işe gitmediyseniz, bu günlerin ücreti kesilebilir. Ama işçi, hiçbir şekilde 24 saat çalıştırılamaz. İşten ayrılmak isterseniz, yapmanız gereken bir ihtarname göndermek ve fesih gerekçesi olarak 24 saatlik bu çalışma sistemini göstermektir. Bu durumu ipat edebildikten sonra, her türlü haklı olursunuz.

 7. İşe iade davasını kazandım bana aşağıdaki gibi işe davet geldi..İşe başlatma bildiriminde izah edildiği üzere kesinleşen mahkeme ilamı gereğince Sedat ek….rin müvekkiller den Abdurrahman B….. yanında işe iadesi gereklidir . Ancak müvekkillerden abdurahman B…. adına işe başlatma bildiriminin Tebliği tarihi itibarı İle SGK nezdinde kayıtlı bir iş yeri bulunmamaktadır . Abdurahman B….. hissedarı olduğu …. teknik danışmanlık mühendislik otomotiv Sanayi ve ticaret limited Şirketi Atatürk organize Sanayi bölgesi 10.006 Sokak no 10 adresindedir ve aynı işkolunda ticari faaliyetini sürdürmektedir . Anılan sebeplerle Sedat’ın 11 Ağustos 2017 günü saat 8:30’da yukarıda belirtilen adreste hazır bulunmasını bilgilerine sunarız …sormak istediğim daha önce Apdurahman nın yanında çalışıyordum şimdi hissedar olduğu fabrikaya iş başı daveti geçerli davetiye sayılır mı . Önceki işveren şahıs iken şimdiki iş veren Üç ortaklı şirket olmuş oluyor. Bu durum aynı işyeri Ve aynı konum olur mu İşe daveti ret edersem boşta geçen süre tazminatı ve İşe almama tazminatını hak eder miyim Ayrıca iş başı yapıp bir gün sonra 3600 günüm dolmasından dolayı emeklilik dilekçesi vererek istifa edersem boşta geçen süre tazminat ımı alabilirmiyimgörüşlerinizi yazarsanız memnun olurum

  1. Sedat bey, bu soruyu bana değil avukatınıza sormalısınız. Konuya buradan hakim olmam mümkün değil. İşe başladıktan hemen sonra, 15 yıl ve 3600 gün nedeniyle ayrılmak mümkün görünse de, önce boşta geçen süreler için ücretinizi almanızı öneririm. Bunun ardından ayrılmanız daha mantıklı olacaktır.

 8. Merhaba,
  Özel sektörde çalışmaktayım. Ve kullandığım haftalık izinleri saymazsam yaklaşık 15 gündür full mesai sabah 8 aksam 21.30yapmaktayım. Bu konudan doğabilecek bir hakkim varmı? Eğer varsa kullandığımda işsizlik maaşı alabilecekmiyim?
  Saygilarimi sunuyorum.

 9. merhaba mustafa bey şaşırmış kalmış bir durumdayım .geçenlerde işyerimdeki olumsuzlukları calışma bakanlıgı aracılıgıyla internet sitesinden yazıp bu sebepleri öne sürerek tek taraflı iş akdimi feshedersem kıdem ve bu anlattıgım hakkalımı alırmıyım diye yazmıştım .ertesi gün Alo 170 ten aradılar .isterseniz konuyu yargıya aktaralım onlar karar verebilir bu haklarınızı alıp alamayacagınızı dediler.tabi haliyle işvereninde haberini olacagını büyük ihtimal işten çıkarılacagımı düşündügümden kabul etmedim.bugün nette arastırırken bu Alo 170 in patron yanlısı oldugunu anlattıklarımızı bir bir işverene ispiyonlandıgıyla ilgili bir çok haber okudum .lütfen su an yazacaklarımı sıkılmadan okuyup cvp yazmanızı rica ediyyorum .şimdiden tşk ederim.

  Ben bir şantiye işcisiyim.23.04.2015 tarihindebir taşeron firma aracılıgıyla garanti kozapark evleri şantiyesinde işe başladım.ilk girişte tüm haklarımı aldıgımıa dair belge imzalamadıgım taktirde işe alınamayacagımı söyledikleri halde acil eleman ihtiyacından dolayı işe alındım.fakat benim iznim onayım olmadan.14.05.2015 te s.s.k da çıkış gösterilip 15.05.2015 te tekrar işe başlamış olarak gösterilmiş. Sebebini sordugumda ise seni başka bir birimde çalıştırmaya gönderiyoruz,orası buradan farklı bir firma oldugundan giris çıkıp göstermek zorundayız gerekçesiyle zaten gireli bir ay bile olmamış alacak bir hakkın yok diyerek tüm haklarımı aldım belgesini imzalattılar.sonradan farkettim ki tarih belirtilmemiş .biz onu s.s.k üzerinde görülen 14.05.2015 tarihini atacagız dediler.fakat gözümün ününde atmayıp imzadan sonra kagıdı dosyama eklediler . bu tarihi atıp atmadıklarını bilmiyorum.sonradan ögrendim ki ilk girişte o belgeyi imzalamayanları bu şekilde ikna edip imzalatıyorlarmış.buyük ihtimal en son çıkacagım tarihi atacaklarını düşünüyorum.ama heyet kurulu tarafından imzanın cok önceen atıldıgının tespitinin mümkün oldugunu duymuştum.umarım dogrudur.
  İş kanunlarına göre bir işçinin günlük çalışma saati 7,5 ,haftalık 45 saat olması ve bu 45 saat çalışan işçinin pazar günleri bir gün ücretli izin hakkı olması gerekirken, biz günlük saah 08:00-12.00 cay paydosu olmadan aralıksız 4 saat 12:00-13-00 arayı yemek paydosu 13:00-17:00 cay paydosu olmadan aralıksız 4 saatten günlük 8 saat çalışıyoruz .buda haftada 48 saat yapıyor .haftada 3 saatten ayda 12 saat bizlere %50 mesai ücreti üzerinden maaşımıza eklenmedigi gibi pazar günleri ücretli izin hakkıda vermiyorlar..günlük yevmiyeci oldugumuzu öne sürüp pazar tatil hakkınız bulunmuyor deniliyor.pazarları çalışırsak günlük aldıgım 80 tl üzerinden maaşıma yansıyor,%50 yada %100 mesai söz konusu degil.pazarları çalışmazsak yevmiyeden kesiliyor.Resmi tatil hakkımızd bulunmadıgı dibi milli bayramlarda da çalışmazsak yevmiyeden kesiliyor çalışırsak yine %siz normal 80 tl yevmiye üzerinden hesaplanıyor. dini tatil günlerimiz de ücretsiz kullanıyoruz maaşımızdan kesilyor.S.S.K sı 30 gün üzerinden yatırılan bir işçi günlük yevmiye hesabından çalışıyor olsa bile ücretli senelik izin hakkımızın oldugu söyleniyor bu dogrumu. bizde ücretli senelik izin kullandırmıyorlar. Her hangi bir iş kazası hastalıktan dolayı çalışamayıp devlet hastanelerinde istirahat raporu getirdigimizde ise siz yevmiyecisiniz bizde raporlar geçerli degil deyip ister bir gün ister bir hafta çalışamaz durumda olsak bile yevmiyeden kesiliyor.ama hem rapor geçerli degil diyorlar hem de hastaneden aldıgımız raporları kendilerine teslim etmemizi istiyorlar.anladıgım kadarıyla bu istirahat raporlarını s.s.k. dan bizim adımıza alıp ceplerne atıyorlar. bütün arkadaşlarım da bu şekilde düşündügünden kimse hastalandıgında istirahat raporu istemiyor.bu da haliyle işverenin işi geliyor şöyle ki; iş kanunu na göre mazeretsiz ayda 3 gün işe gelmeyenin iş aksine tazminatsız son verilir.zaten işveren kendini her türlü haklı çıkarmak için yazılı mazeret izin kagıdı istemiyor.rahatsızım yada falanca önemli işim var dedigimizde yazılı kagıt imza karşılıgı yerine sözlü olarak izin veriyor .bu da isveren istedigi bir işciyi 3 gün işe gelmediigi gerekçesiyle iş akdine tazminatsız son verebilir anlamına geliyor.bu da bizim mazeretli 3 iş günü işe gelmeyişimizin önündeki delili ortadan kaldırıyor.şu an onların verdigi çakma yan sanayi demir uçlu ayakkabılar yüzünden ayak parmak uçlarım yara bere içinde çalışamaz haldeyim.raporumda olmasına ragmen bekli 3-4 gün çalışamayacagım .ama yevmiyemden kesilecek.
  Diger bir konu her ay imzaladıgımız maaş bordrosunun bir nüshasını bize vermedikleri gibi incelememize bile izin vermeden hızlıca imzalamamız isteniyor.ben bu geçen ayın bordrosunu kaşla göz arasında çaktırmadan fotografladım .inceledigimde durum içler acısı .2 yildır boşuna neye imza atıp haklarımı kaybetmişim.Günlük 80 tl yevmiye alırken maaş bordrosunda vergiden düşmek için 59,25 tl günlük brüt ücret görünüyor,ücretli tatil kullanmadıgımız halde 3 gün hafta sonu tatili görünüyor. A.G.İ vermedikleri halde 133.33 tl agi verilmiş görünüyor. ve pusulanın altında da bir nüshasını aldım bu bilgilerin dogrulugunu kabul ediyorum diye zorunlu olarak imza atıyoruz.aksi taktirde işten çıkarılmakla tehdit ediliyoruz.
  simdi size soruyorum bu kadar olumsuz şeyleri öne sürerek ; birçok olumsuz nedenlerden dolayı 15 günlük ihbar süremi kullanarak tek taraflı iş akdimi feshediyorum… başlıgı altında işten çıkış ihbarnamesi hazırlayıp çıkışımı versem.iş kanunlarına bu olumsuzluklar haklı sebep sayılarak tazminat alma ,ve dini milli tatil ücretlerim,haftalık 45 saat üzeri çalışmış oldugum fazla mesailer ve ücretli kullandırmadıkları bayram ve senelik izin haklarımın ücreti calışmış oldugum 2 yıl 2ay üzerinden hesaplanarak tarafıma ödenirmi

  1. Eyüp bey merhaba. Sondan başlayayım. Fazla mesailerin ödenmemesi, kullandırılmayan izinler ya da ödenmeyen bayram ücretleri elbette birer haklı fesih sebebidir. Siz iş sözleşmenizi feshettikten sonra, işveren ödeme yapmayabilir; ki genelde de yapmazlar. Bu durumda, takdiri yapacak olan iş mahkemesi olacaktır. Birkaç hususa da değineyim.
   – Alo 170 patron dostu değildir. Her sistemde olduğu gibi burada da bazı açık noktalar ya da art niyetli inanlar olabilir. Ama alo 170 genel olarak işçi dostu olarak adlandırılabilir.
   – İlk işe girişte imzalanan “bütün haklarımı aldım” kağıdının hiçbir önemi yoktur.
   – Her işçinin hem hafta tatili hakkı vardır hem de genel tatil günlerinde çalışırsa, genel tatil ücreti alma hakkı vardır.
   – İşçinin ilk 2 günlük raporu maaşından kesilebilir ama 3 ve sonrasının maaşı kesilse bile, işçi bu günlerin ücretini rapor parası olarak SGK’dan ayrıca alır.

   Anlattığınız kadarıyla, işyerinde orman kanunları geçerli. Bence bir an önce davanızı açın ve hakkınızı sonuna kadar arayın.

 10. Merhaba mustafa bey benim bir sorum olcaktı biz yazlık bir restourantta calısmaktayiz iki arkadas sabah 10 ve aksam 12 ye kadar bu saatler arasında 2.5 saat dinlenme iznimiz bulunmakta fakat haftanin 7 gunu calisiyoz ve ucretimiz 2400tl fakat ssk da askeri ucret olarak gosteriliyor ve elden aliyoz bizim ne tur bir hakkimiz bulunmakta tesekkurler saygilar

  1. Levent bey, fazla mesai ve hafta tatili haklarınız var. Ayrıca ücretin tamamının sigortaya bildirilmesi gerekir. Bu durumda ya haklı fesih yapabilirsiniz ya da çalışmaya devam edip işten ayrıldıktan sonra dava açıp geriye dönük haklarınızı talep edebilirsiniz.

 11. MERHABA MUSTAFA BEY, BENDE AYNI ŞEKİLDE BİR SORU SORACAĞIM, CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.
  ÇALIŞMA SAATİMİZ SABAH:8:30 AKŞAM:19:00 HAFTADA BİR GÜN İZİN ANCAK ÇOĞU ZAMAN İŞLER YOĞUN DİYE MECBURİ MESAİ YAPIYORUZ, İZİN MESAİLERİMİZİ ALIYORUZ. ÇALIŞMA SAATİNİDE BORDRODA 7,5 SAAT ÇALIŞMA, 3 SAAT MOLA OLARAK GÖSTERİLİYOR. İŞTEN ÇIKAN OLURSA KENDİNİZ ÇIKIYORSUNUZ DİYE TAZMİNAT VERİLMİYOR.
  SORUM 1-BU SEBEPTEN ÖTÜRÜ İŞTEN ÇIKSAK TAZMİNAT HAKKIMIZ VARMI?
  2-ZORUNLU MESAİ YAPMAK ZORUNDAMIYIZ

  1. Osman bey eğer fazla mesai içi peşinen onay vermişseniz, yapmanız gerekir. Fazla mesai ücretleriniz tam ve banka üzerinden ödeniyorsa, haklı fesih yapmanız mümkün değildir. Ama bir yıl zarfında fazla mesai süreniz toplam 270 saati aşıyorsa, haklı fesih yapabilir ve kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

   1. normalde günlük 10,5 saat çalışıyoruz ve yarım saat mola yapıyoruz ancak resmiyette 7,5 saat çalıştığımız için bu mesai olarak geçermi? aylık 2 pazar kesin mesai yapıyoruz ve dediğim gibi günlükte 10 saat çalışıyoruz.

    1. Resmiyette günlük 7,5 saat çalışıyor görünüyorsanız, olası bir dava aşamasında, bunun aksini ispat etmeniz gerekir. Sonuç, sizin delillerinize ve işverenin savunmasına göre değişecektir.

 12. Merhaba ben özel güv. gör. siyim ayda 18 gün çalışıyoruz 2 gün sabah 07, akşam 19 olarak gündüz, 3 ncü gün izin 4,ncü gün akşam 19 sabah 07 olarak 2 gece peşpeşe çalışıp 2 nci gecenin sabahından çıkınca ertesi gün izinli oluyorum 1 saat yemek molası yarım saat çay molamız var kağıt üzerind bize 10,3 saat çalışıyorsunuz deniliyor buda aylık:185,4 saat yapıyor bunun 9 günü gece 9 günü gündüz çalışıyoruz fazla mesai ücreti ödenmiyor asgari ücret alıyorum, birde yıllık izinlerde izine çıkacak arkadaşın yerine adam göndermesi gerekmez mi bize o izindeyken yerine bizi çalıştırmak istiyolar kanuna uygun mu cevabınız nedir teşekkürler

  1. Eyüp bey, fazla mesai hesabını aylık yapmamalısınız. Pazartesiden pazara 7 günlük zaman dilimini dikkate alın ve her hafta için ayrı ayrı hesap yapın. Haftalık 45 saati geçen çalışmalar fazla mesai olarak ödenmelidir. İzne çıkan işçi yerine çalıştırılabilirsiniz ama bu durumda günlük çalışma süreniz 11 saat aşmamalı ve varsa fazla mesai ücretleriniz de ödenmelidir.

 13. Merhaba ben iş yerimde sabah 08:00 – 19:30 arası çalışmaktayım bu mesai saati sizce normal mi akşam belli bir saatten sonra aşırı baş ağrısı oluyor ve ne gecemiz ne gündüzümuz ne de aile hayatımız kaldı. Bu konu ile ilgili ne yapabiliriz nereye başvurabilir ve sonuç alabilir miyiz.. teşekkür ederim

  1. Bu şekilde haftanın 6 günü çalışıyorsanız ve yıl boyunca devam ediyorsa, yasal değildir. Alo 170’i arayarak işyerinde teftiş yapılmasını talep edebilirsiniz.

 14. Merhaba Mustafa bey amerikan petrol doğalgaz işinde çalışıyorum haftada 5 saat fazla mesai yaptırıp bunu ödemiyorlar böyle bir uygulama var mı teşekkürler

  1. Elbette ödenmesi gerekir. Bunun her hangi bir istisnası yoktur. Ama maaşınızın içinde fazla mesaileriniz peşinen ödeniyorsa, bilemem.

 15. Merhaba benim eşim bir restorantta Çalışıyor fakat çalışma saate 11 saati günlük buluyor napabiliriz

  1. Seyfeddin bey günlük 11 saate kadar çalışma yasaldır. Ancak bu durumda haftalık çalışma süresi 45 saati geçiyorsa fazla mesai ödenmelidir ve yıllık fazla mesai süresi de 270 saati aşamaz. Bu durumda şikayette bulunabilirsiniz ama genelde bu şikayetlerden sonuç çıkmıyor. Ya da eşiniz haklı nedenle fesih yaparak hakkını isteyebilir, ödenmezse dava açabilirsiniz.

 16. Merhaba tekrar Mustafa bey sıkıntı bütün birimler 8 saat çalışırken bizim 9 saat çalışmamız iş kanununda geçen madde günde 11 saatlik çalışmalarda 1.5 saat dinlenme verileceği yazıyor şirketteki herkes yarım saat dinlenme yaparken biz neden 1.5 saat gösteriliyoruz ayrıca 1.5 saatte yapamıyoruz beklemeli işçiyiz ve telsizle haberleşiyoruz ve dinlenme saatimizde de telsizi kapatmak yasak bi arıza oldu mu hemen anons ediliyoruz ve bazen yemeği bile yarım bırakıp arızaya gidiyoruz… sorumu şöyle sorayım o zaman şirketin dinlenme saatimizi sözleşmede belirtmeksizin ve bizim onayımızı almadan istediği kadar yüksek tutma hakkı var mı çünkü işçi kanunu 7.5 saat çalışmaya yarım saat dinlenme diyor bildiğiniz gibi ve biz hariç aynı şirket çatısı altında herkese de bu işlem uygulanıyor şimdiden teşekkürler cevabınız için iyi günler dilerim…..

  1. Ahmet bey, daha önceki sorunuzdan 1,5 saat dinlendiğiniz anlamını çıkarmıştım. Ama anladığım kadarıyla yarım saat ara dinlenmeniz var. Bu durum kanunen uygun değildir, ara dinlenmesinin en az 1 saat verilmesi gerekir. Ayrıca yine bu durumda, haftalık çalışma süreniz 45 saati geçtiğinde fazla mesai ücreti de almanız gerekir.

 17. Merhaba Mustafa bey bizim şirkette bütün birimler ( temizlik, güvenlik, sağlık, danışma vb ) günde 8 saat çalışmakta 08:00-16:00 yarım saat yemek molası düşersek günde 7.5 saat ve bir gün izin onlarda herşey normal ama bizde de bordroda günde 7.5 saat görünmesine rağmen 1.5 saat öğle molası gösteriliyor yani biz 08:00-17:00 arası çalışıp 1 gün izin yapıyoruz idari ofis personellerimizde bizim gibi 09:00-18:00 arası çalışıyor ama büyük bi kısmı cmt-pzr işe gelmiyor sadece birkaç kişi geliyor onlarda sabah 09:00 öğlen 13:00 arası çalışıyor bu konu ile ilgili ne yapabiliriz bizi bilgilendirirseniz sevinirim iyi çalışmalar…..

  1. Ahmet bey 08:00-17:00 saatleri arasında 1,5 saat öğle tatili vererek çalışıyorsanız, sizin de çalışma süreniz 45 saat oluyor. Bu durumda her şey normal görünüyor. Tam olarak sıkıntı nedir?

   1. Merhaba tekrar Mustafa bey sıkıntı bütün birimler 8 saat çalışırken bizim 9 saat çalışmamız iş kanununda geçen madde günde 11 saatlik çalışmalarda 1.5 saat dinlenme verileceği yazıyor şirketteki herkes yarım saat dinlenme yaparken biz neden 1.5 saat gösteriliyoruz ayrıca 1.5 saatte yapamıyoruz beklemeli işçiyiz ve telsizle haberleşiyoruz ve dinlenme saatimizde de telsizi kapatmak yasak bi arıza oldu mu hemen anons ediliyoruz ve bazen yemeği bile yarım bırakıp arızaya gidiyoruz… sorumu şöyle sorayım o zaman şirketin dinlenme saatimizi sözleşmede belirtmeksizin ve bizim onayımızı almadan istediği kadar yüksek tutma hakkı var mı çünkü işçi kanunu 7.5 saat çalışmaya yarım saat dinlenme diyor bildiğiniz gibi ve biz hariç aynı şirket çatısı altında herkese de bu işlem uygulanıyor şimdiden teşekkürler cevabınız için iyi günler dilerim…

 18. Merhaba,

  Fazla mesai ile ilgili birkac sorum olacak yardimci olursaniz sevinirim.

  Fazla mesainin ucrete dahil edilmesi ile ilgili isciye teblig edilen ek sozlesme “zorla” imzalatilmissa ve imzalamadigi taktirde is akdinin sonlandirilacagi ile ilgili tehdit edilmisse bu fazla mesai davasini nasil etkiler? Bunun kanitlanmasi gerekir mi?

  Duzenli olarak mesai yapmak zorunda kalan bir isciye girdikten 1,5 yil sonra ek sozlesmenin imzalatilmasi fakat maasinda herhangi bir duzeltme yapilmamasi bununla beraber iscinin sonraki yillarda da surekli mesai yapmak zorunda kaliyor olmasi iscinin aleyhine degil midir?

  Isciye odemenin aylik olarak yapildigini gozonunde bulundurursak, yillik 270 saatlik fazla mesai ucrete dahil olsa bile bu hesaplamada aylik ya da haftalik yapilmis fazla mesainin mi gozonunde bulundurulmasi gerekir? Yani ayda 22,5 saatin uzerinde fazla mesai yapmis olan bir iscinin ( diyelim ki 6 saat fazla mesai yapti), yaptigi 6 saatlik fazla mesainin ay sonunda isciye odenmesi ve bordroda gosterilmesi dogru degil midir?

  Her ne kadar fazla mesainin ucrete dahil olacagi isciye teblig edilmisse de bu fazla mesai kisiye verilen islerden degil de “eleman eksikliginden” dolayi yapilmak zorunda kaliyorsa, isveren az eleman calistirarak bundan kazanc saglamis olmuyor mu?

  Isciye gunluk limit olan 11 saatin uzerinde fazla mesai yaptiran bir isverene ceza uygulanabilir mi? 11 saat uzerinde yapilan mesainin 270 saatin ucrete dahil oldugu gozonunde bulundurulmaksizin odenmesi gerekir mi?

  Sozlesmede 40 saat olarak anlasilmissa ve hicbir sekilde isverenden denklestirme talebi gelmiyorsa fazla mesai isteklerinde 40 saat mi yoksa 45 saat mi gozonunde bulundurulur?

  Sozlesmenin 40 saat olarak anlasildigi durumlarda, gunluk fazla mesai limiti 11 saat mi yoksa 10 saat olarak mi degerlendirilmelidir?

  1. Merhaba. Sırasıyla cevap vereyim.
   – Evet, zorla imzalatıldığının ispatlanması gerekir.
   – İşçinin aleyhine olsa bile, rızasının olması yeterlidir.
   – Bu bakış açısı doğru olabilir. Ama daha doğrusu, işçinin yıl içinde 270 saatlik fazla mesaiyi doldurduktan sonra, yapmış olduğu her fazla mesainin ayrıca ödenmesi olacaktır.
   – Aslında ilk bakışta öyle de görünse, aslında işveren bu işten uzun vadede zararlı çıkacaktır. Çünkü fazla mesai hem daha maliyetlidir hem de verimi azaltır.
   – 11 saatin üzerindeki her çalışma, mutlaka ayrıca fazla mesai olarak ödenmelidir. Gece 7,5 saatin üzerindeki çalışma da bu kabildendir.
   – Sözleşme 40 saat ise, bu durumda 40 saatin üzeri ama 46’in altı “fazla sürelerle çalışma”, 46 saat ve üstü fazla mesai olmalıdır.
   – Sözleşme süresi 40 saat de olsa 30 saat da olsa, limit yine 11 saat olacaktır.

   Bu güzel sorularınız için teşekkür ederim.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.