Fazla Çalışma Nedir? Fazla Çalışma Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Fazla çalışma ücretinin hesaplanması

İşçinin haftada 45 saat çalışması esastır.
Haftalık çalışma süresi 45 saati aşıyorsa, bu 45 saatin üzerindeki her çalışma fazla çalışmadır.

İşçinin fazla çalışma ücretinin ise zamlı ödenmesi gerekir. Bu zamlı ücretten kasıt, işçinin yapmış olduğu her bir saat lik fazla çalışmaya karşılık 1,5 saat yani % 50 zamlı ücret almasıdır.
Bunun kolay hesabı ise; işçiler tarafından şöyle yapılır:
İşçi aylık net ücretini 225’e böler.
Çıkan rakamı 1.5’la çarpar.
Bulduğu rakam işçinin yaptığı her bir saatlik fazla çalışma için, işveren tarafından ödenmesi gereken net rakamdır.

94 Yorum

  1. Merhaba tekrar Mustafa bey sıkıntı bütün birimler 8 saat çalışırken bizim 9 saat çalışmamız iş kanununda geçen madde günde 11 saatlik çalışmalarda 1.5 saat dinlenme verileceği yazıyor şirketteki herkes yarım saat dinlenme yaparken biz neden 1.5 saat gösteriliyoruz ayrıca 1.5 saatte yapamıyoruz beklemeli işçiyiz ve telsizle haberleşiyoruz ve dinlenme saatimizde de telsizi kapatmak yasak bi arıza oldu mu hemen anons ediliyoruz ve bazen yemeği bile yarım bırakıp arızaya gidiyoruz… sorumu şöyle sorayım o zaman şirketin dinlenme saatimizi sözleşmede belirtmeksizin ve bizim onayımızı almadan istediği kadar yüksek tutma hakkı var mı çünkü işçi kanunu 7.5 saat çalışmaya yarım saat dinlenme diyor bildiğiniz gibi ve biz hariç aynı şirket çatısı altında herkese de bu işlem uygulanıyor şimdiden teşekkürler cevabınız için iyi günler dilerim…..

    1. Ahmet bey, daha önceki sorunuzdan 1,5 saat dinlendiğiniz anlamını çıkarmıştım. Ama anladığım kadarıyla yarım saat ara dinlenmeniz var. Bu durum kanunen uygun değildir, ara dinlenmesinin en az 1 saat verilmesi gerekir. Ayrıca yine bu durumda, haftalık çalışma süreniz 45 saati geçtiğinde fazla mesai ücreti de almanız gerekir.

  2. Merhaba Mustafa bey bizim şirkette bütün birimler ( temizlik, güvenlik, sağlık, danışma vb ) günde 8 saat çalışmakta 08:00-16:00 yarım saat yemek molası düşersek günde 7.5 saat ve bir gün izin onlarda herşey normal ama bizde de bordroda günde 7.5 saat görünmesine rağmen 1.5 saat öğle molası gösteriliyor yani biz 08:00-17:00 arası çalışıp 1 gün izin yapıyoruz idari ofis personellerimizde bizim gibi 09:00-18:00 arası çalışıyor ama büyük bi kısmı cmt-pzr işe gelmiyor sadece birkaç kişi geliyor onlarda sabah 09:00 öğlen 13:00 arası çalışıyor bu konu ile ilgili ne yapabiliriz bizi bilgilendirirseniz sevinirim iyi çalışmalar…..

    1. Ahmet bey 08:00-17:00 saatleri arasında 1,5 saat öğle tatili vererek çalışıyorsanız, sizin de çalışma süreniz 45 saat oluyor. Bu durumda her şey normal görünüyor. Tam olarak sıkıntı nedir?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir