Fazla çalışma ücreti dahil iş sözleşmesi

Fazla çalışma ücreti dahil iş sözleşmeleri

Kural olarak işçinin haftada 45 saatin üzerinde yaptığı çalışmaların ücretinin işçiye ayrıca fazla çalışma ücreti olarak ödenmesi gerekir. Bu, kanunun emredici bir hükmü olup aksi iddia edilemez. Ancak uygulamada bazı iş sözleşmelerinde, ücrete fazla mesailerin de dahil olduğuna dair hükümlerin yer aldığını görüyoruz. Bu tür hükümler geçerli kabul edilir mi?

Fazla mesai ücreti

İş Kanununa göre işçinin hafta 45 saati doldurduktan sonra yaptığı her çalışma fazla çalışma olarak kabul edilecektir. Fazla çalışma yapan işçiye, yapmış olduğu her bir saatlik fazla mesaisine karşılık saatlik ücretinin bir buçuk katının ödenmesi gerekir. İşçiye fazla mesai ücreti ödeme yerine serbest zaman ya da denkleştirme uygulamaları yapılabilmekle birlikte, bunlar şu an için konumuz dışındadır.

Fazla mesai dahil iş sözleşmesi nasıl olur?

İş sözleşmelerine koyulan bir hükümle, işçinin aldığı aylık ücrete fazla çalışma ücretlerinin de dahil olduğu ifade edilir. Bu kapsamda, işçinin ücreti emsali işçilerin ücretine göre fazla belirlenir ve işçiye yapacağı fazla çalışmalara karşılık mesai ücretlerinin peşinen ödendiği kabul edilir. İlk bakışta işçinin aleyhine olan böyle bir uygulama Yargıtay’a göre mümkündür; ancak belirli şartları ihtiva etmesi gerekir.

Bankacılar fazla mesai ücreti alabilir mi?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Yargıtay, fazla mesai dahil iş sözleşmeleri için ne diyor?

Bu tip bir iş sözleşmesinin kural olarak uygulanabilir olduğunu kabul eden Yargıtay, aynı zamanda bazı kriterleri de ortaya koymuştur. Buna göre;

  • İş sözleşmelerinde fazla çalışmanın aylık maaşa dahil olduğuna yönelik hükümler, yıllık 270 saat fazla çalışma için geçerlidir.
  • İşçinin bir yılda yaptığı fazla çalışma süresi 270 saati aştığında, sözleşmedeki hüküm dikkate alınmaz ve 270 saatin üzerindeki fazla mesailer işçiye ayrıca ödenir.
  • İşçinin ücreti, fazla çalışma ücretini de peşinen içerdiğine göre buna uygun bir miktarda belirlenmiş olmalıdır.

Fazla çalışma ücreti peşin olarak ödenebilir

fazla mesai ücrete dahil olur mu

Yukarıdaki Yargıtay kriterlerinden de görüleceği üzere, işçinin ücretinin içinde peşin olarak fazla mesai ücretlerinin belirlenmesi mümkündür. Ancak böyle bir durumda belirlenen maaş, buna uygun bir maaş olmalıdır. Aynı zamanda işçinin yıllık fazla çalışma süresinin 270 saati aşması durumunda, bu sürenin üzerindeki fazla çalışmaları da ayrıca ödenmelidir. Benzer şekilde; işçinin günlük 11 saatten çok çalışması, gece 7,5 saatten çok çalışması gibi nedenlerle hak edilen fazla mesailer de ayrıca ödenmelidir.

SONUÇ

İş sözleşmesinin, fazla mesai ücreti dahil olarak yapılması mümkündür. Ancak böyle bir durumda işçinin maaşının da aynı şekilde, buna uygun bir tutar olarak belirlenmesi gerekir. Bu tip iş sözleşmelerinde fazla mesai ücretinin maaşa dahil olması, yıllık 270 saat faza çalışma süresi için geçerlidir. Bu sürenin aşılması durumunda fazla çalışma ücretlerinin işçiye ayrıca ödenmesi gerekir.


,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. özel sektörde 3.5 yıl süredir çalışmaktayım.geçtiğimiz ay içinde ssk tarafından bir denetleme yapıldı.denetleme sonucu çalışma arkadaşlarımdan ve benden saklanıyor duyduğuma göre geriye dönük olarak fazla çalışma saatinden dolayı işveren bir ceza yemiş ve fazla mesaiden doğan ücretlern banka hesaplarına yatması gerekiyormuş denetleme sonucunu nasıl öğrenebiliriz.teşekkürler

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.