Fazla çalışma ücreti hesaplama örneği

Yazıyı sizin için güncelledik:

Fazla mesai ücreti, işçinin haftalık çalışma süresinin 45 saati aşması durumunda gündeme gelir. En önemli özelliği ise, işçinin normal ücretine göre %50 zamlı olmasıdır. İşçiler, kendilerine ödenen fazla mesai ücreti ile olması gerekeni kıyaslamak istediklerinde, bu çok kolay olmamaktadır. Size, anlaşılabilir şekilde, fazla mesai ücretinizin nasıl hesaplanması gerektiğini açıklayacağım.

Fazla mesai ne zaman olur?

İşçinin haftalık çalışma süresi en çok 45 saattir. İş Kanununun 41inci maddesine göre, haftada 45 saatin üzerinde yapılan çalışmalar fazla çalışma olarak kabul edilmekte ve bu çalışma için zamlı ücret ödenmesi öngörülmektedir.

O halde, fazla mesai hesabı yapmak istiyorsanız, günlük ya da aylık hesaplamaları bir kenara bırakmalısınız. Bunu söylememin sebebi, sitemize bu konuda gelen yüzlerce sorunun olmasıdır. Öyle ki, işçiler genelde fazla mesai sürelerini aylık hesaplamaya çalışmakta ve bazen de gün hesabı yapmaktadır. Genel kural, bir haftalık yani 7 günlük zaman diliminin esas alınmasıdır. Bu hususta anlaştıysak, şimdi de ücretin miktarına bakalım.

Fazla mesai ücreti

Fazla mesai ispatı nasıl olur?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Bu ücret her işçi için farklı olacaktır. Çünkü, fazla mesai ücreti, işçinin normal saatlik ücretine göre belirlenmektedir. İşçinin saatlik ücreti bulunmalı ve bu rakamın yüzde elli zamlı hali esas alınmalıdır. Peki ama bir saatlik ücreti nasıl bulacağız?

İşçinin saatlik ücreti

Bunun hesabı çok kolaydır. Daha önce de anlattığım gibi, işçinin çalışma süresi en çok 45 saattir ve kural olarak işçiye haftada bir gün hafta tatili verilmesi gerekir. Hem uygulamada hem de Yargıtay kararlarında, bu durum dikkate alınarak, işçinin günlük çalışma süresi 7,5 saat ve 30 günlük çalışma süresi de toplam 225 saat olarak belirlenmiştir.

Saatlik ücretini merak eden işçinin yapması gereken, aylık net maaşını 225’e bölmektir. Böylece çalışılan her bir saat karşılığında hak edilen ücreti bulmuş oluruz.

mesai ücreti hesaplama

Fazla mesai ücreti %50 zamlı

Saatlik ücreti bulduğumuza göre, fazla mesai saatlik ücretini bulmak artık çok kolaydır. Yapmanız gereken tek şey, saatlik ücretinizi 1,5 ile çarpmak ve böylece fazla mesai ücretinizi bulmaktır. Şimdi, bir örnekle konuyu pekiştirelim.

Fazla çalışma ücreti hesaplama örneği

Örnek kolay anlaşılsın diye, işçinin net maaşının tam olarak 2.250 lira olduğunu varsayalım. Bu işçi, o hafta 50 saat çalışmış olsun.

 • İşçinin saatlik ücreti 2.250÷225 yani 10 TL’dir.
 • Saatlik fazla mesai ücreti ise 10×1,5 yani 15 TL’dir.
 • Yapılan fazla mesai süresi ise 5 saattir.

Artık tüm veriler elimizde. İşçi yapmış olduğu 5 saatlik fazla mesai karşılığında 75 lira fazla mesai ücreti alacaktır. Bu işçinin, ay sonunda bordosunda görmesi gereken NET tutar budur.

Fazla mesai ücretinin nasıl hesaplanması gerektiğini anlattığımız videomuz aşağıda yer almaktadır.

SONUÇ

Fazla mesai tutarının hesaplanması çok kolaydır ve herkes tarafından yapılabilir. Burada asıl sorun, fazla mesai süresinin hesabıdır. Yukarıda da belirttiğim gibi, fazla mesailerinizi günlük ya da aylık hesaplama hatasına düşmeyin. Çünkü fazla mesai haftalık hesaplanır.

7 günlük zaman dilimini esas almalı ve bu süredeki çalışma sürenizi bulmalısınız. Hatta her 7 günlük zaman dilimi, birbirinden bağımsız olarak hesaplanmalıdır. Sonuç olarak, bir haftadaki çalışma süreniz 45 saati geçmişse, fazla çalışma ücreti almanız gerekir.

Son olarak size bir formül vermem gerekirse, şu basit formül size tam sonucu verecektir:

(Aylık maaş÷225)×(1,5)×(Fazla mesai saati)

Sitemizdeki fazla mesai hesaplama aracını kullanarak da fazla çalışma ücretlerinizi hesaplayabilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

35 Yorum

 1. Çalışma şartları günlük 11 saat, haftada bir gün 14 saat ve bir gün de tatil. Ücret ise 1404 diyorlar. 2 ay sonra +100 ya da +200 gibi zamlar benim inisiyatifimde diyor müdür, Senin yalakalığına bağlı olarak artar demeye getiriyor işi 😀 Neyse; dedim biz 8 saate başka firmalarda en az 1700 + yol ya da yemek ücreti vs. alırdık 1900-2000’e kadar çıkardı nasıl iş sizinki dedim. Meğer yemek orada veriliyormuş, Adam ”günlük kişi başı 10 tl desen aylık 300 yapar” diyor. Bu iş görüşmesinde kamera da yoktu hani şaka falan mı desem. Bu şartlarda nasıl yasalardan yırtıp para baronluğu yapabiliyor bunlar anlamıyorum. Günlük 11 saat için en az yani primsiz bilmemnesiz 2106 olması gereken maaş nasıl olur da 1404 olur aklım almıyor. Bu bahsettiğim iş gıda sektörü bu arada. Bunları şikayet edebileceğimiz hala hakkı hukuku koruyan bir devlet kurumu kalmış mıdır? Varsa nasıl ulaşırız bunlara?

  1. Merhaba Erdal bey. Ne yazık ki şikayet etseniz de sonuç almanız çok zor. Orada çalışmadığınız için şikayetiniz büyük ihtimalle dikkate alınmayacaktır. Alında bile, sonuç alınması zor olacaktır. Yine de Alo 170’i arayarak şansınızı deneyebilirsiniz.

   1. Neden peki, yasa dışı olmasına rağmen neden sonuç alınamaz? Orada çalışmam şart mı? Zaten bu sonucu değiştirmeyecek şartlar aynı.. Ben Alo 170’i de arayıp durumu anlatayım ama bu işin mantığı nedir sistemin açığını mı bulmuş bu adamlar, birilerine para mı yediriyorlar da sonuç alınamıyor? Mustafa bey inanın çok saf bir şekilde merak ediyorum, bugüne kadar bir çok haksızlık gördüm birçok emek hırsızlığı gördüm ama bu bana ağır geldi ve cevap bulamıyorum içimi soğutacak. Tamam orada çalışmayıvereyim önemli değil zaten şartları kabul etmedim reddettim. Ama orada bir sürü genç çalışıyor haklarını bilmiyorlar, yaşları itibari ile aldıkları para iyi geliyor onlara. Bir tane bile aile geçindiren 20 yaş üstü yok zaten, bir tane müdür koymuşlar tam bir gevşek yalaka, o da oturup duruyor odasında.

    1. Mustafa bey Selamlar,

     Size birkaç soru sormak istiyorum:

     Çalıştığım, vardiyalı “Güvenlik” işine 3.01.2018 de başladım.Ve 22 günde 268 saat çalışmam var. Eğer, kanunen yasal olan haftalık 45 saat ise bir (1) ayda 190 saat eder. Neden 225 saat baz alınıyor anlamadım. bu durumda,yemek saatlerini düşersek 21 saat ediyor. Bu haksızlık değil mi,birde bunları sorguladığımız ve puantaj a imza atmadığım için kovulma riskim var.Aynı zamanda firma taşeron kullanıyor.ve firma güvenlik iznini yeni binaya taşındığından henüz almamış ve danışMA personeli olarak çalışıyorum.

     1. haftalık 45 saat ayda 180 saat yapır evet neden 225 saat bu nereden çıkıyor ?

     2. Merhaba. Çünkü hata tatillerini unutuyorsunuz. Haftalık 45 saat 6 günün karşılığıdır ve 1 gün de hafta tatili ücreti vardır. Ayrıca Yargıtay kararlarında 30 gün esas alınmıştır.

 2. Hocam

  Net maaş dediğiniz asgari ücret için geçerli mi.
  İşveren 1271 tl maaş 200 aği 120 il tazminatı 200 tl pirim veriyor. 1271 tl günlüğü hesaplıyor dogrumu .Tşk

  1. Saatlik ücret hesaplanırken, AGİ miktarı düşüldükten sonraki rakam üzerinden hesaplanması doğrudur.

  2. Merhabalar 12 saat çalışıp 2 gündüz 2 gece 2 izin kullanıyorum bu durumda fazla mesaim olurmu şimdiden cok tesekkurler

 3. Merhaba bn özel sektörde çalışıyorum pazar günü sekiz dört çalıştım mesai olarak akşamada 12 8 işe gelcem aradaki dinlenme 8 saat bn en az 11 saat dinlenmem gerekiyor benim bildiğim ama işimiz olduğu için geliyoz bn gece vardiyasına geldigimde kısa dönüş yaptığımdan mesai yazabilirmiyim gece vardiyasına tşk ederim

  1. Yazamazsınız… Zira haftalık çalışma saatine bakmalısınız, 45 saati geçerseniz haftalık o zaman yazabilirsiniz. Vardiyalı çalışma düzeninde bazen işin yürütümü/personel sıkıntısı yönünden böyle kısa döngüler olabiliyor ki, yasaya da aykırı değildir. Önemli olan 2 vardiyayı ardarda çıkarmamanız, bu tehlikelidir.
   İyi günler.

 4. Merhaba istifa ettiğimi ve günlük 2 saat iş arama iznimi maille talep ettim.1 hafta içinde eleman bulundu 3 günde işi öğrettim öğrenemedi. 1.)yerime alınan tecrübesiz personele iş öğretmek zorunluluğu yasada var mı 2.) 12 gün sonunda iş buldum ayrılıyorum 12 gün içinde kullandırılmayan iş arama iznim kaç gün-saat üzerinden hesaplanmalı ve nasıl kullanabilirim (4 hafta ihbar sürem var)

  1. Merhaba, yasal olarak kimseye iş öğretmek zorunda değilsiniz. 12 gün sonra ayrılırsanız, işveren dava açarak toplam ihbar süreniz yani 4 haftanın tamamı için ihbar tazminatı talep edebilir.

 5. Bu fabrikalarda durum nasıl oluyor biri yardımcı olabilirse sevinirim …
  Çalışma saati 08:00 16:00 haftada 6 gün 30 dk yemek molası ve 15*2 çay molası bu çay molaları fabrikadan mı oluyor şimdi .

 6. Ben özel sektörde Trafo merkezinde çalışmaktayım. günlük vardiya saatlerimiz vardiya defterinde
  08-16 16-24 24-08 olarak belirlenmiş. haftalık çalışma saati olarak .48 saat çalışma yapıyor. Öğle yemeği yada akşam yemeği saatleri belirtilmemiş.İş yeri fazla mesai ücreti ödemiyor.Fazla mesai ücreti talep nasıl talep edebilirim.

  1. Semih bey, günlük yarım saat ara dinlenmeniz varsa, çalışma süreniz haftalık 45 saat olur.

 7. Detaylı ve bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Bir de resmi tatillerde hesaplama yönteminde dğişiklik var mı? Dini ve Resmi bayramlar da.

  1. Sağolun Hayrettin bey. Resmi tatillerin tamamında, çalışan işçiye 1 yevmiye fazla ödenmesi yeterli olacaktır.

 8. KOLAY GELSİN. BEN ÖZEL BİR ŞİRKETTE GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLARAK ÇALIŞIYORUM SABAH 9 DA İŞ BAŞI YAPTIM SAAT 10 DA PAYDOS ETTİM GECE 3 TE ALARM ÇALDI BENİ KALDIRDILAR BEN KURUMU KONTUROL ETTİM YANLIŞ ALARM 15 DAKİKADA İŞİM BİTTİ 30DAKİKADAN AZ OLDUĞU İÇİN MESAİDE YAZAMADIM BAZI KURUMLAR 15DAKİKADA GELSEN 8SAAT FAZLA MESAİ YAZDIRIYORMUŞ BUNUN YASAL BİR DAYANAĞI VARMIDIR ACABA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

 9. merhabalar. çalıştığım iş yerindeki fazla mesai ücretimle ilgili sorunlarım var. aynı sizin gibi hesaplıyorum ben mesai ücretimi fakat iş yerimin hesaplaması farklı ve benim hesabımdan 50 tl kadar fark oluyor. iş yerim şu şekilde hesaplama yapıyor. aylıkbrüt ücret:225X0.7149X1.5Xfazla çalışma süresi. bu hesaplamada ki 0.71449 çarpanını anlamış degilim. aydınlatırsanız sevinirim.

  1. Tam olarak bilemem; ancak brüt maaşı nete çevirmek için kullanılmış gibi duruyor.

 10. Iyi çalışmalar. Ben x belediyesinde taşeron iken bite geçen itfaiye calisaniyim. Biz 24/48 çalışma sistemine göre ayda 10 nöbet tutup 240 saat göreve her an çıkacak sekilde hazır bekliyoruz. Aylık 2638lira brüt ucretimiz yol ve yemekle birlikte net 2350tl maaşımiz var. Şimdi bizim fazla mesai ucretimiz kaç TL olmalı? Teşekkürler..

 11. haftalık mesai saatini ayarlarken güne bakmaksızın ayın 1inden başlanıyor doğru dimi?
  birde ayın sonunda kalan 2 günün mesaisi nasıl hesaplanmalı ?

  1. Necati bey, bu tamamen yanlıştır. Mesai kavramı haftalık belirlenir. Ay sonu olması önem arz etmez.

   1. Merhabalar fason olarak bir fabrikada gidiyorum Sabah 7 30 aksam 5 30 calisiyor cunsrtesi yok banada sen 9da gel dediler. AnlasdigimKisiyle net 3000 anlasdim 19 gin calisdim biri cunartesude girdim Sabah 9 aksam 530 alacaklsrimi hesapladikar bunlarin sistema 225 saatmis busaati doldurdugunda gerisi mesayimis oyle benim hesabim onlara gore yanlis mis asz para cikariyirlar benim maasimi obrar vermiyir ama benivyollayan vermiyir sigortami ucretimk ben simdi me yapmam gerekir bunlarin hesabim dogrumu aciklama yaparmisiniz

 12. Meraba benim sorum şu olacaktı net maasım 2800 tl mesai paramı hesaplarken yada saatlik ücretimi agi cıkartıp mı hesaplıyoruz yoksa agi de dahil mi yani yada fazla mesai yaptım onun içine agi parası da dahil mi örnek 5 saat mesai yaptım saat ücretimde 2800 /30/7.5 den 12.44 cıkıyo bu benim agi dahil net ücretim mesai ücretini eklerken 2800-agi /30/7.5 olarak mı mesai parasını hesaplıyorum yoksa net maas neyse ondan mı hesaplıyorum biraz uzun oldu ama umarım anlatmaya calıstıgım şeyi anlatabilmişimdir kolay gelsin

  1. Mehmet bey çok güzel anlatmışsınız. Doğrusu, AGİ çıktıktan sonra saat ücretini hesaplamak yani ikinci yaptığınızdır.

 13. Özel okulda öğretmenim çlışma saatlerimizde olmamasına rağmen resmi görevlendirme kağıdı ile il dışı geziye cumartesi ve pazar gününü alacak şekilde aralıksız 48 saatimi verdim. Ücret talep hakkım varmış ve hesaplaması nasıl yapılır. Teşekkür ederim yardımcı olacağınız içün

  1. Merhaba. O hafta için çalışma süreniz 45 saati geçmişse, bunun üzerindeki kısmın fazla mesai ücreti olarak ödenmesi gerekir. Okulun mutemetlik bölümüne başvurdunuz mu?

 14. Yol, yemek, maaş ücreti için toplam bir rakam söylendiğinde fazla mesai ücreti nasıl hesaplanır. Örneğin mülakatta toplam maaş yol, yemek, hepsi 2.000 TL denildi. Bu durumda mülakatta net ücret nedir, yol ve yemek için ayrılan ücret nedir diye sorulmalı mı? İkinci sorum ise bazı ilanlar var çalışma saatleri yazıyor baktığım zaman 225 saati geçiyor 390 saat ediyor. Bu iş herhalde asgari ücret söylemez diye umuyorum. Fakat bir rakam söyledi ve 2250 olsun. Asgari ücret baz alınıp 1603 den fazla mesai hesaplansin diyelim 3300 küsurat gibi bir rakam olması gerekiyor. Ama herkes malesef bunları dusunmeyip diyor ki fazla çalıştırıyor fakat asgari ücretten fazla veriyor diyip bu iş yerlerinde çalışıyorlar. Yani mülakatta iş verenin söylediği net rakam fazla çalıştırdığı için mı ücret fazla yada neye göre bu maaşı baz alındığı sorgulanmali , aynı düzeyde ki bütü calisanlarina göre mi, asgariye göre mi bu kısım beni çok geriyor yardımcı olur musunuz lütfen teşekkürler.

 15. HAFTALIK HESAPLAMALARDA HAFTA 15’İ PERŞEMBE’DEN BAŞLIYORSA HAFTAYI PERŞEMBEDEN DİĞER ÇARŞAMBAYI MI BAZ ALACAĞIZ 1 AY BOYUNCA BÖYLE DEVAM EDECEĞİZ.

  1. Merhaba. Pazartesiden pazara kadar hesap yapabilirsiniz. Ay sonuna denk gelen günler olursa, bunlar bir sonraki ay hesabında dikkate alınmalıdır.

 16. Merhaba,
  Ben alarm izleme merkezinde çalışmaktayım bordroda ücret nevi : saatlik olarak gözükmekte ve brüt saatlik ücret karşılığı 12 gözükmekte. bizde mesai karşılığı standart olarak yatmakta saatliği 9 olan yada 12 olan arasında bir fark yok ve 10 TL olarak şirket kararı alınmış durumda. Bu durum yasal mıdır ayrıca gece mesaisi olduğu için gece çalıştığımızda extradan verilen paralar iş yerinde alınan disiplin kararı ile ihtar cezalarında şirket inisiyatif olarak kesilebilir mi? teşekkür ederim.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.