Fazla çalışma ücreti hesaplama örneği

Fazla mesai ücreti, işçinin haftalık çalışma süresinin 45 saati aşması durumunda gündeme gelir. En önemli özelliği ise, işçinin normal ücretine göre %50 zamlı olmasıdır. İşçiler, kendilerine ödenen fazla mesai ücreti ile olması gerekeni kıyaslamak istediklerinde, bu çok kolay olmamaktadır. Size, anlaşılabilir şekilde, fazla mesai ücretinizin nasıl hesaplanması gerektiğini açıklayacağım.

Fazla mesai ne zaman olur?

Reklam

İşçinin haftalık çalışma süresi en çok 45 saattir. İş Kanununun 41inci maddesine göre, haftada 45 saatin üzerinde yapılan çalışmalar fazla çalışma olarak kabul edilmekte ve bu çalışma için zamlı ücret ödenmesi öngörülmektedir.

O halde, fazla mesai hesabı yapmak istiyorsanız, günlük ya da aylık hesaplamaları bir kenara bırakmalısınız. Bunu söylememin sebebi, sitemize bu konuda gelen yüzlerce sorunun olmasıdır. Öyle ki, işçiler genelde fazla mesai sürelerini aylık hesaplamaya çalışmakta ve bazen de gün hesabı yapmaktadır. Genel kural, bir haftalık yani 7 günlük zaman diliminin esas alınmasıdır. Bu hususta anlaştıysak, şimdi de ücretin miktarına bakalım.

Fazla mesai ücreti

Bu ücret her işçi için farklı olacaktır. Çünkü, fazla mesai ücreti, işçinin normal saatlik ücretine göre belirlenmektedir. İşçinin saatlik ücreti bulunmalı ve bu rakamın yüzde elli zamlı hali esas alınmalıdır. Peki ama bir saatlik ücreti nasıl bulacağız?

Fazla mesai onayı iptal dilekçesi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

İşçinin saatlik ücreti

Bunun hesabı çok kolaydır. Daha önce de anlattığım gibi, işçinin çalışma süresi en çok 45 saattir ve kural olarak işçiye haftada bir gün hafta tatili verilmesi gerekir. Hem uygulamada hem de Yargıtay kararlarında, bu durum dikkate alınarak, işçinin günlük çalışma süresi 7,5 saat ve 30 günlük çalışma süresi de toplam 225 saat olarak belirlenmiştir.

Saatlik ücretini merak eden işçinin yapması gereken, aylık net maaşını 225’e bölmektir. Böylece çalışılan her bir saat karşılığında hak edilen ücreti bulmuş oluruz.

mesai ücreti hesaplama

Fazla mesai ücreti %50 zamlı

Saatlik ücreti bulduğumuza göre, fazla mesai saatlik ücretini bulmak artık çok kolaydır. Yapmanız gereken tek şey, saatlik ücretinizi 1,5 ile çarpmak ve böylece fazla mesai ücretinizi bulmaktır. Şimdi, bir örnekle konuyu pekiştirelim.

Fazla çalışma ücreti hesaplama örneği

Örnek kolay anlaşılsın diye, işçinin net maaşının tam olarak 2.250 lira olduğunu varsayalım. Bu işçi, o hafta 50 saat çalışmış olsun.

 • İşçinin saatlik ücreti 2.250÷225 yani 10 TL’dir.
 • Saatlik fazla mesai ücreti ise 10×1,5 yani 15 TL’dir.
 • Yapılan fazla mesai süresi ise 5 saattir.

Artık tüm veriler elimizde. İşçi yapmış olduğu 5 saatlik fazla mesai karşılığında 75 lira fazla mesai ücreti alacaktır. Bu işçinin, ay sonunda bordosunda görmesi gereken NET tutar budur.

SONUÇ

Fazla mesai tutarının hesaplanması çok kolaydır ve herkes tarafından yapılabilir. Burada asıl sorun, fazla mesai süresinin hesabıdır. Yukarıda da belirttiğim gibi, fazla mesailerinizi günlük ya da aylık hesaplama hatasına düşmeyin. Çünkü fazla mesai haftalık hesaplanır.

7 günlük zaman dilimini esas almalı ve bu süredeki çalışma sürenizi bulmalısınız. Hatta her 7 günlük zaman dilimi, birbirinden bağımsız olarak hesaplanmalıdır. Sonuç olarak, bir haftadaki çalışma süreniz 45 saati geçmişse, fazla çalışma ücreti almanız gerekir.

Son olarak size bir formül vermem gerekirse, şu basit formül size tam sonucu verecektir:

(Aylık maaş÷225)×(1,5)×(Fazla mesai saati)

Sitemizdeki fazla mesai hesaplama aracını kullanarak da fazla çalışma ücretlerinizi hesaplayabilirsiniz.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

16 Yorum

 1. Detaylı ve bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Bir de resmi tatillerde hesaplama yönteminde dğişiklik var mı? Dini ve Resmi bayramlar da.

  1. Sağolun Hayrettin bey. Resmi tatillerin tamamında, çalışan işçiye 1 yevmiye fazla ödenmesi yeterli olacaktır.

 2. Ben özel sektörde Trafo merkezinde çalışmaktayım. günlük vardiya saatlerimiz vardiya defterinde
  08-16 16-24 24-08 olarak belirlenmiş. haftalık çalışma saati olarak .48 saat çalışma yapıyor. Öğle yemeği yada akşam yemeği saatleri belirtilmemiş.İş yeri fazla mesai ücreti ödemiyor.Fazla mesai ücreti talep nasıl talep edebilirim.

  1. Semih bey, günlük yarım saat ara dinlenmeniz varsa, çalışma süreniz haftalık 45 saat olur.

 3. Bu fabrikalarda durum nasıl oluyor biri yardımcı olabilirse sevinirim …
  Çalışma saati 08:00 16:00 haftada 6 gün 30 dk yemek molası ve 15*2 çay molası bu çay molaları fabrikadan mı oluyor şimdi .

 4. Merhaba istifa ettiğimi ve günlük 2 saat iş arama iznimi maille talep ettim.1 hafta içinde eleman bulundu 3 günde işi öğrettim öğrenemedi. 1.)yerime alınan tecrübesiz personele iş öğretmek zorunluluğu yasada var mı 2.) 12 gün sonunda iş buldum ayrılıyorum 12 gün içinde kullandırılmayan iş arama iznim kaç gün-saat üzerinden hesaplanmalı ve nasıl kullanabilirim (4 hafta ihbar sürem var)

  1. Merhaba, yasal olarak kimseye iş öğretmek zorunda değilsiniz. 12 gün sonra ayrılırsanız, işveren dava açarak toplam ihbar süreniz yani 4 haftanın tamamı için ihbar tazminatı talep edebilir.

 5. Merhaba bn özel sektörde çalışıyorum pazar günü sekiz dört çalıştım mesai olarak akşamada 12 8 işe gelcem aradaki dinlenme 8 saat bn en az 11 saat dinlenmem gerekiyor benim bildiğim ama işimiz olduğu için geliyoz bn gece vardiyasına geldigimde kısa dönüş yaptığımdan mesai yazabilirmiyim gece vardiyasına tşk ederim

  1. Yazamazsınız… Zira haftalık çalışma saatine bakmalısınız, 45 saati geçerseniz haftalık o zaman yazabilirsiniz. Vardiyalı çalışma düzeninde bazen işin yürütümü/personel sıkıntısı yönünden böyle kısa döngüler olabiliyor ki, yasaya da aykırı değildir. Önemli olan 2 vardiyayı ardarda çıkarmamanız, bu tehlikelidir.
   İyi günler.

 6. Hocam

  Net maaş dediğiniz asgari ücret için geçerli mi.
  İşveren 1271 tl maaş 200 aği 120 il tazminatı 200 tl pirim veriyor. 1271 tl günlüğü hesaplıyor dogrumu .Tşk

  1. Saatlik ücret hesaplanırken, AGİ miktarı düşüldükten sonraki rakam üzerinden hesaplanması doğrudur.

 7. Çalışma şartları günlük 11 saat, haftada bir gün 14 saat ve bir gün de tatil. Ücret ise 1404 diyorlar. 2 ay sonra +100 ya da +200 gibi zamlar benim inisiyatifimde diyor müdür, Senin yalakalığına bağlı olarak artar demeye getiriyor işi 😀 Neyse; dedim biz 8 saate başka firmalarda en az 1700 + yol ya da yemek ücreti vs. alırdık 1900-2000’e kadar çıkardı nasıl iş sizinki dedim. Meğer yemek orada veriliyormuş, Adam ”günlük kişi başı 10 tl desen aylık 300 yapar” diyor. Bu iş görüşmesinde kamera da yoktu hani şaka falan mı desem. Bu şartlarda nasıl yasalardan yırtıp para baronluğu yapabiliyor bunlar anlamıyorum. Günlük 11 saat için en az yani primsiz bilmemnesiz 2106 olması gereken maaş nasıl olur da 1404 olur aklım almıyor. Bu bahsettiğim iş gıda sektörü bu arada. Bunları şikayet edebileceğimiz hala hakkı hukuku koruyan bir devlet kurumu kalmış mıdır? Varsa nasıl ulaşırız bunlara?

  1. Merhaba Erdal bey. Ne yazık ki şikayet etseniz de sonuç almanız çok zor. Orada çalışmadığınız için şikayetiniz büyük ihtimalle dikkate alınmayacaktır. Alında bile, sonuç alınması zor olacaktır. Yine de Alo 170’i arayarak şansınızı deneyebilirsiniz.

   1. Neden peki, yasa dışı olmasına rağmen neden sonuç alınamaz? Orada çalışmam şart mı? Zaten bu sonucu değiştirmeyecek şartlar aynı.. Ben Alo 170’i de arayıp durumu anlatayım ama bu işin mantığı nedir sistemin açığını mı bulmuş bu adamlar, birilerine para mı yediriyorlar da sonuç alınamıyor? Mustafa bey inanın çok saf bir şekilde merak ediyorum, bugüne kadar bir çok haksızlık gördüm birçok emek hırsızlığı gördüm ama bu bana ağır geldi ve cevap bulamıyorum içimi soğutacak. Tamam orada çalışmayıvereyim önemli değil zaten şartları kabul etmedim reddettim. Ama orada bir sürü genç çalışıyor haklarını bilmiyorlar, yaşları itibari ile aldıkları para iyi geliyor onlara. Bir tane bile aile geçindiren 20 yaş üstü yok zaten, bir tane müdür koymuşlar tam bir gevşek yalaka, o da oturup duruyor odasında.

    1. Mustafa bey Selamlar,

     Size birkaç soru sormak istiyorum:

     Çalıştığım, vardiyalı “Güvenlik” işine 3.01.2018 de başladım.Ve 22 günde 268 saat çalışmam var. Eğer, kanunen yasal olan haftalık 45 saat ise bir (1) ayda 190 saat eder. Neden 225 saat baz alınıyor anlamadım. bu durumda,yemek saatlerini düşersek 21 saat ediyor. Bu haksızlık değil mi,birde bunları sorguladığımız ve puantaj a imza atmadığım için kovulma riskim var.Aynı zamanda firma taşeron kullanıyor.ve firma güvenlik iznini yeni binaya taşındığından henüz almamış ve danışMA personeli olarak çalışıyorum.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.