Fazla çalışma ücreti hesaplama örneği

Fazla mesai ücreti, işçinin haftalık çalışma süresinin 45 saati aşması durumunda gündeme gelir. En önemli özelliği ise, işçinin normal ücretine göre %50 zamlı olmasıdır. İşçiler, kendilerine ödenen fazla mesai ücreti ile olması gerekeni kıyaslamak istediklerinde, bu çok kolay olmamaktadır. Size, anlaşılabilir şekilde, fazla mesai ücretinizin nasıl hesaplanması gerektiğini açıklayacağım.

Fazla mesai ne zaman olur?

İşçinin haftalık çalışma süresi en çok 45 saattir. İş Kanununun 41inci maddesine göre, haftada 45 saatin üzerinde yapılan çalışmalar fazla çalışma olarak kabul edilmekte ve bu çalışma için zamlı ücret ödenmesi öngörülmektedir.

O halde, fazla mesai hesabı yapmak istiyorsanız, günlük ya da aylık hesaplamaları bir kenara bırakmalısınız. Bunu söylememin sebebi, sitemize bu konuda gelen yüzlerce sorunun olmasıdır. Öyle ki, işçiler genelde fazla mesai sürelerini aylık hesaplamaya çalışmakta ve bazen de gün hesabı yapmaktadır. Genel kural, bir haftalık yani 7 günlük zaman diliminin esas alınmasıdır. Bu hususta anlaştıysak, şimdi de ücretin miktarına bakalım.

Fazla mesai ücreti

Bu ücret her işçi için farklı olacaktır. Çünkü, fazla mesai ücreti, işçinin normal saatlik ücretine göre belirlenmektedir. İşçinin saatlik ücreti bulunmalı ve bu rakamın yüzde elli zamlı hali esas alınmalıdır. Peki ama bir saatlik ücreti nasıl bulacağız?

İşçinin saatlik ücreti

Bunun hesabı çok kolaydır. Daha önce de anlattığım gibi, işçinin çalışma süresi en çok 45 saattir ve kural olarak işçiye haftada bir gün hafta tatili verilmesi gerekir. Hem uygulamada hem de Yargıtay kararlarında, bu durum dikkate alınarak, işçinin günlük çalışma süresi 7,5 saat ve 30 günlük çalışma süresi de toplam 225 saat olarak belirlenmiştir.

Saatlik ücretini merak eden işçinin yapması gereken, aylık net maaşını 225’e bölmektir. Böylece çalışılan her bir saat karşılığında hak edilen ücreti bulmuş oluruz.

mesai ücreti hesaplama

Fazla mesai ücreti %50 zamlı

Saatlik ücreti bulduğumuza göre, fazla mesai saatlik ücretini bulmak artık çok kolaydır. Yapmanız gereken tek şey, saatlik ücretinizi 1,5 ile çarpmak ve böylece fazla mesai ücretinizi bulmaktır. Şimdi, bir örnekle konuyu pekiştirelim.

Fazla çalışma ücreti hesaplama örneği

Örnek kolay anlaşılsın diye, işçinin net maaşının tam olarak 2.250 lira olduğunu varsayalım. Bu işçi, o hafta 50 saat çalışmış olsun.

 • İşçinin saatlik ücreti 2.250÷225 yani 10 TL’dir.
 • Saatlik fazla mesai ücreti ise 10×1,5 yani 15 TL’dir.
 • Yapılan fazla mesai süresi ise 5 saattir.

Artık tüm veriler elimizde. İşçi yapmış olduğu 5 saatlik fazla mesai karşılığında 75 lira fazla mesai ücreti alacaktır. Bu işçinin, ay sonunda bordosunda görmesi gereken NET tutar budur.

Fazla mesai ücretinin nasıl hesaplanması gerektiğini anlattığımız videomuz aşağıda yer almaktadır.

SONUÇ

Fazla mesai tutarının hesaplanması çok kolaydır ve herkes tarafından yapılabilir. Burada asıl sorun, fazla mesai süresinin hesabıdır. Yukarıda da belirttiğim gibi, fazla mesailerinizi günlük ya da aylık hesaplama hatasına düşmeyin. Çünkü fazla mesai haftalık hesaplanır.

7 günlük zaman dilimini esas almalı ve bu süredeki çalışma sürenizi bulmalısınız. Hatta her 7 günlük zaman dilimi, birbirinden bağımsız olarak hesaplanmalıdır. Sonuç olarak, bir haftadaki çalışma süreniz 45 saati geçmişse, fazla çalışma ücreti almanız gerekir.

Son olarak size bir formül vermem gerekirse, şu basit formül size tam sonucu verecektir:

(Aylık maaş÷225)×(1,5)×(Fazla mesai saati)

Sitemizdeki fazla mesai hesaplama aracını kullanarak da fazla çalışma ücretlerinizi hesaplayabilirsiniz.


,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

20 Yorum

 1. Iyi çalışmalar. Ben x belediyesinde taşeron iken bite geçen itfaiye calisaniyim. Biz 24/48 çalışma sistemine göre ayda 10 nöbet tutup 240 saat göreve her an çıkacak sekilde hazır bekliyoruz. Aylık 2638lira brüt ucretimiz yol ve yemekle birlikte net 2350tl maaşımiz var. Şimdi bizim fazla mesai ucretimiz kaç TL olmalı? Teşekkürler..

 2. merhabalar. çalıştığım iş yerindeki fazla mesai ücretimle ilgili sorunlarım var. aynı sizin gibi hesaplıyorum ben mesai ücretimi fakat iş yerimin hesaplaması farklı ve benim hesabımdan 50 tl kadar fark oluyor. iş yerim şu şekilde hesaplama yapıyor. aylıkbrüt ücret:225X0.7149X1.5Xfazla çalışma süresi. bu hesaplamada ki 0.71449 çarpanını anlamış degilim. aydınlatırsanız sevinirim.

  1. Tam olarak bilemem; ancak brüt maaşı nete çevirmek için kullanılmış gibi duruyor.

 3. KOLAY GELSİN. BEN ÖZEL BİR ŞİRKETTE GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLARAK ÇALIŞIYORUM SABAH 9 DA İŞ BAŞI YAPTIM SAAT 10 DA PAYDOS ETTİM GECE 3 TE ALARM ÇALDI BENİ KALDIRDILAR BEN KURUMU KONTUROL ETTİM YANLIŞ ALARM 15 DAKİKADA İŞİM BİTTİ 30DAKİKADAN AZ OLDUĞU İÇİN MESAİDE YAZAMADIM BAZI KURUMLAR 15DAKİKADA GELSEN 8SAAT FAZLA MESAİ YAZDIRIYORMUŞ BUNUN YASAL BİR DAYANAĞI VARMIDIR ACABA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

 4. Detaylı ve bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Bir de resmi tatillerde hesaplama yönteminde dğişiklik var mı? Dini ve Resmi bayramlar da.

  1. Sağolun Hayrettin bey. Resmi tatillerin tamamında, çalışan işçiye 1 yevmiye fazla ödenmesi yeterli olacaktır.

 5. Ben özel sektörde Trafo merkezinde çalışmaktayım. günlük vardiya saatlerimiz vardiya defterinde
  08-16 16-24 24-08 olarak belirlenmiş. haftalık çalışma saati olarak .48 saat çalışma yapıyor. Öğle yemeği yada akşam yemeği saatleri belirtilmemiş.İş yeri fazla mesai ücreti ödemiyor.Fazla mesai ücreti talep nasıl talep edebilirim.

  1. Semih bey, günlük yarım saat ara dinlenmeniz varsa, çalışma süreniz haftalık 45 saat olur.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.