Fazla Çalışma Ücreti Yerine İzin Olur Mu?

Serbest zaman uygulaması

Bazı işyeri uygulamalarında fazla çalışma yapan işçiye ücret ödemektense izin kullandırıldığı görülmektedir. Bu uygulama mümkün müdür?İş Kanununun 41 inci maddesine göre; fazla çalışma yapan işçi talep ederse, bu çalışmalar karşılığı ücret almak yerine, fazla çalıştığı her saat karşısında bir saat otuz dakikayı serbest zaman olarak değerlendirebilir.

Buna göre işçiye yaptığı fazla çalışma için ücret yerine izin kullandırılması uygulamasına serbest zaman denilmektedir.

Serbest zaman uygulamasının yapılabilmesi için işçinin onayı şarttır. Yani işçinin serbest zaman için rızası yoksa ona fazla çalışma ücretinin tam olarak ödenmesi gerekir.

Bu uygulamada, işçiye yapmış olduğu her bir saatlik fazla çalışma karşılığında bir buçuk saat serbest zaman kullandırılır. Bu süreler toplu olarak da kullandırılabilir, bu sayede günlük çalışma süresi yedi buçuk saat olan bir işçi; beş saat fazla çalışma yaptığında yedi buçuk saat serbest zamana hak kazanır ve dilerse bir gün işe gelmeyerek bu serbest zamanını kullanabilir.

fazla mesai izni

Eğitimde geçen süreler mesaiden sayılır mı?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İşçi hak ettiği serbest zamanı altı ay zarfında, çalışma süreleri içinde ve ücretinde bir kesinti olmadan kullanır


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

  1. Merhaba,
    Ben 7 yıldır kurumsal bir şirkette çalışmaktayım. ( bilindik bir mağaza ) Şirketin bütçe kısıtlamalarından dolayı sürekli eksik personelle Çalısıyoruz. Ve fazla çalışmalarımız oluyor. 7 yıl içinde sayısız olarak bu şekilde çalıştım. Evime çok yakın bir semtte çalısırken bölge müdürünün ve insan kaynaklarının tarafından birden evime en uzak lokasyona rotasyon aldım. Yok ücreti de vermediker. Geldiğim mağazada şef kasiyer olmama rağmen müdür sorumluluğu veriler. Ama terfi yada maaş farkı almadım. Son 11 gündür hergün 10:00/22:00 çalışma saati kullanıyorum. Ve bu 12 saat çalışmanın içinde 2 günde gece çalışması yaptırdılar. Yani 2 gün üst üste 14 saat çalıştım. Ve bunlar kesinlikle bana fazla mesai ücreti olarak ödenmiyor. 7 yıldır ara ara bu şekilde çalışıyorum ve sırf işten kendi isteğimle çıkmam için üzerimde büyük bir baskı kuruyorlar. ( personel bütçesini azalttıkları için çıkarmak istiyorlar) İçerdeki biriken yıllık izinlerim mevcut. Tüm haklarımı alarak iş akdimi fesih edebilir miyim ?

  2. BİZİM İŞ YERİ CUMARTESİ PAZAR İZİN KULANDI BEN PAZAR GÜNÜ ÇALIŞTIM PARA YERİNE İZİN VERİLECEGİNİ SÖLENDİ NAPMALIYIM.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.