Fazla Çalışma Ücreti Yerine İzin Olur Mu?

Serbest zaman uygulaması

Bazı işyeri uygulamalarında fazla çalışma yapan işçiye ücret ödemektense izin kullandırıldığı görülmektedir. Bu uygulama mümkün müdür?İş Kanununun 41 inci maddesine göre; fazla çalışma yapan işçi talep ederse, bu çalışmalar karşılığı ücret almak yerine, fazla çalıştığı her saat karşısında bir saat otuz dakikayı serbest zaman olarak değerlendirebilir.

Buna göre işçiye yaptığı fazla çalışma için ücret yerine izin kullandırılması uygulamasına serbest zaman denilmektedir.

Serbest zaman uygulamasının yapılabilmesi için işçinin onayı şarttır. Yani işçinin serbest zaman için rızası yoksa ona fazla çalışma ücretinin tam olarak ödenmesi gerekir.

Bu uygulamada, işçiye yapmış olduğu her bir saatlik fazla çalışma karşılığında bir buçuk saat serbest zaman kullandırılır. Bu süreler toplu olarak da kullandırılabilir, bu sayede günlük çalışma süresi yedi buçuk saat olan bir işçi; beş saat fazla çalışma yaptığında yedi buçuk saat serbest zamana hak kazanır ve dilerse bir gün işe gelmeyerek bu serbest zamanını kullanabilir.

fazla mesai izni

İşçi hak ettiği serbest zamanı altı ay zarfında, çalışma süreleri içinde ve ücretinde bir kesinti olmadan kullanır

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.