Fazla mesai onayı iptal dilekçesi

Fazla mesai onayı iptali dilekçe örneği

İşçinin bir haftalık zaman diliminde 45 saatin üzerinde çalıştırılması halinde fazla mesai gündeme gelmektedir. Fazla mesai yapılabilmesi için ise işçinin onayına ihtiyaç vardır.

Öyle ki; işçi rıza göstermeden, fazla mesai yapmak zorunda değildir. Ancak bir kere onay verdikten sonra, işçi artık fazla mesai yapmaktan kaçınamaz.

Kısa bir süre önceye kadar, işçiden her yıl başında fazla mesai onayı alınıyordu. Fazla çalışma muvafakatnamesi imzalatılan işçi böylece, o yıl içinde gerektiğinde fazla mesaiye kalmayı peşinen kabul etmiş oluyordu.

Ancak 25 Ağustos 2017 tarihinde yapılan değişiklikle, her yıl başında fazla mesai onayının alınmasını zorunlu tutan yönetmelik hükmü değiştirildi. Buna göre; artık iş sözleşmesinde “fazla mesai onayının” bir kere alınmış olması yeterli olacak. Yani iş sözleşmesinde, işçi fazla mesai yapmaya peşinen onay vermişse, bir daha onay alınmasına gerek kalmayacak.

Yapılan düzenleme işçileri de düşünmüş ve iş sözleşmesiyle onay veren işçinin sonradan bu kararından vazgeçebileceğini de hesaba katmıştır. Yönetmeliğe göre; fazla mesai ya da fazla sürelerle çalışma yapmak istemeyen işçi, bunu işverene bir dilekçeyle bildirme hakkına sahiptir.

Ancak bu dilekçe en erken 1 ay sonra hüküm doğuracaktır. Fazla mesai yapmak istemeyen işçi, en az bir ay önceden yazacağı bir dilekçeyi işverene verirse, bu bir aylık sürenin geçmesinden sonra artık fazla mesai yapmak zorunda kalmayacaktır.

fazla mesai vazgeçme yazısı

Aşağıda örneği yer alan “Fazla mesai onayı iptal dilekçesi”ni görüntüleyebilir ve bilgisayarınıza indirerek dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Fazla mesaiden vazgeçme dilekçesi indir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.