Fazla mesai onayı iptal dilekçesi

Fazla mesai onayı iptali dilekçe örneği

İşçinin bir haftalık zaman diliminde 45 saatin üzerinde çalıştırılması halinde fazla mesai gündeme gelmektedir. Fazla mesai yapılabilmesi için ise işçinin onayına ihtiyaç vardır.

Öyle ki; işçi rıza göstermeden, fazla mesai yapmak zorunda değildir. Ancak bir kere onay verdikten sonra, işçi artık fazla mesai yapmaktan kaçınamaz.

Kısa bir süre önceye kadar, işçiden her yıl başında fazla mesai onayı alınıyordu. Fazla çalışma muvafakatnamesi imzalatılan işçi böylece, o yıl içinde gerektiğinde fazla mesaiye kalmayı peşinen kabul etmiş oluyordu.

Ancak 25 Ağustos 2017 tarihinde yapılan değişiklikle, her yıl başında fazla mesai onayının alınmasını zorunlu tutan yönetmelik hükmü değiştirildi. Buna göre; artık iş sözleşmesinde “fazla mesai onayının” bir kere alınmış olması yeterli olacak. Yani iş sözleşmesinde, işçi fazla mesai yapmaya peşinen onay vermişse, bir daha onay alınmasına gerek kalmayacak.

Yapılan düzenleme işçileri de düşünmüş ve iş sözleşmesiyle onay veren işçinin sonradan bu kararından vazgeçebileceğini de hesaba katmıştır. Yönetmeliğe göre; fazla mesai ya da fazla sürelerle çalışma yapmak istemeyen işçi, bunu işverene bir dilekçeyle bildirme hakkına sahiptir.

Eğitimde geçen süreler mesaiden sayılır mı?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Ancak bu dilekçe en erken 1 ay sonra hüküm doğuracaktır. Fazla mesai yapmak istemeyen işçi, en az bir ay önceden yazacağı bir dilekçeyi işverene verirse, bu bir aylık sürenin geçmesinden sonra artık fazla mesai yapmak zorunda kalmayacaktır.

fazla mesai vazgeçme yazısı

Aşağıda örneği yer alan “Fazla mesai onayı iptal dilekçesi”ni görüntüleyebilir ve bilgisayarınıza indirerek dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Fazla mesaiden vazgeçme dilekçesi indir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

32 Yorum

 1. Merabalar peki bu yazının nezaman verildiği önem arz edermi mesela ocakta fazlamesai yapaagima dair imza atmişsam haziranda 30 gun onceden isverene yazi versem sorun oluyormu..birde bu yazıyı kendimiz versek geçerli oluyormu yoksa noterdenmi gondermemiz lazim

  1. Merhaba. Yazıyı dilediğiniz zaman verebilirsiniz. İşverenle aranızda bir güven sorunu yoksa, noterden göndermeniz gerekmez.

 2. Guven problemimiz var tabiki zeynel.bey peki özel guvenlik olmam bu durumu olumsuz etkilermi biz 3 guvenligiz tatil yapmak icin haftada 8 saat mesai yapiyoruz ben mesai yapmak istemiyorum anlasmali cikis istedim vermediler bu yola basvurmak.istiyorum bu yuzden

 3. Iskurdan göndersek belgeyi oluyor mu? Ben de güvenlik görevlisiyim ama her hafta mesai yapmak zorunda kalıyoruz. Yıllık 270 saati de geçiyor. Haftalık sabit 8 saat fazla mesai yapıyoruz. Bu da yılda ortalama 416 saat yapıyor. Ben 5 yıldır aynisirketteyim ancak yoruldum artık buna itiraz etme veya 270 saati geçtiği için sözleşmeyi feshetme hakkımız var mı

  1. Ömer bey, gerçekten de 270 saati geçiyorsa, bu elbette bir haklı fesih sebebidir. Bahsettiğiniz evrakı İşkur’dan gönderemezsiniz, İşkur’un böyle bir uygulaması yoktur.

 4. Sağlık çalışanlarında icap nöbeti diye bir nöbet var ama bununla ilgili iş kanununda hiç bir açıklama bulamadım ben. Sadrce yönetmelikte doktorlar için bu nöbetten bahsedilmiş ve bunun bir ücreti var. Ben sağlık teknisyeniyim ve hergün 7/24 icapciyim fazl mesai izni aldığımda bile ulaşılabilir olup acil durumlarda cagrilabiliyorum. Sadece yılda 15 gün yıllık izin döneminde icap tutmuyorum. Bunun yasal süreci nedir çalışana böyle bir nöbet hergün tuttutulabilirmi. Yada iş yerinin böyle bir hakkı varsa bu icap nöbeti icin ücret talep edebilirmiyim.

 5. Ben de özel güvenlik görevlisiyim. Yıllık 270 saati aşması durumunda sözleşmeyi nasıl feshedebiliriz? Sadece 270 saati asmasi yeterli midir? Izleyecegimiz yol nedir?

  1. Evet, yeterlidir ama burada önemli olan, bu durumun ispat edilebilir olmasıdır. Buna eminseniz, noter kanalıyla ihtarname göndererek haklı fesih yapabilirsiniz.

 6. Merhaba zeynel bey ben fazla mesai onayını geri istemek istiyorum peki istedikten sonra bazı sorunlar oluşabilir biz 3 vardiya çalışıyoruz 1. Sorum bazen fabrikada 2 saat erken giriş veya 2 saat geç çıkış oluyor fazla mesai onayı vazgeçtikten sonra böyle bi durum olduğunda fabrikaya gitmek için bana 1 kişi için ayrı bir servis aracı göndermek zorundamı değilse kendi şartlarımla gitmek zorundayım bu erken giriş için 2 saat geç çıkışlarda fabrikada bulunduğumuz için servisler 2 saat geç geliyor erken girişleri bi önceki gün haberimiz oluyor ama geç çıkışları fabrikadayken haberimiz oluyor mesai onayından vaz geçen işçi bu tarz zorluklarda kalacak ya mecbur mesaiye kalacak ki buda işçinin haklı fesih doğar yada işçi dışarıda 2 saat bekleyecek.
  2. Sorum ise 8.4 ve 4.12 vardiya çalışmalarında her cuma günü toplantı olur işçi iletişim toplantısı amirler işle ilgili olumsuzlukları anlatır (kaza,iş hataları,iş kazaları,insan kaynaklarının açıklamaları,çalışma kuralları, işle ilgili iyileştirmeler çalışmalar vs. vs.) Buna benzer yarım saat toplantı olur 4.12 vardiyası 40 dk erken fabrikada olur yarım saat toplantı yaparlar 8.4 vardiyasıda onlar çıktıktan sonra mesai saati bitiminde toplantıya girer ve yarım saat geç çıkar her iki vardiyada yarımşar saat mesai yapmış olur peki falza mesai onayını vazgeçen işçi mesaiye kalırsa bu fazla mesai onay dilekçesi iptal sayılıyor sanırım bide bu yarım saat toplantı sorun olabilir ya toplantıya girmiycem yada girip mesai olmuş olucak herhangi bir fesih hakkım olmayacak şimdiden teşekkür ediyorum biraz uzun ama 2 sorumu yanıtlarsanız sevinirim nasıl bi yol izlemeliyim.

  1. Merhaba. Böyle bir durumda işverenin, işçiye ayrıca servis tahsis etmesi zorunluluğu olduğunu sanmıyorum. Bu, çok zorlama bir fesih nedeni olacaktır.
   Bahsettiğini türden toplantı da tabi ki çalışma süresinden sayılacaktır. Ama size tavsiyem, fazla mesai onayınızı iptal de etseniz, bu tür toplantı vb. ekstra süreleri sorun etmemenizdir.
   Resmiyette, evet hakkınız gibi görünebilir ama olası bir dava aşamasında mahkeme tarafından iyi niyetli bulunmayabilir.

 7. Merhaba Zeynel bey 10 yıldır calıştığım iş yerinde önceden mesai zorunlu değildi ben her mesai devam ettiğim halde bir cumartesi mesaisine önemli işim olduğunu amire söyledim izin istedim izin vermedi hakkımda tutanak tutular sözlü uyarı aldım 10 yıldır tek bir yalnış davranışım olmadığı halde bana yapılan bu davranışı içime sindiremiyorum sene başında imzaladığım mesai gelme onayını geri almak istiyorum bunun için dilekceyi iş verene nasıl vermeliyim avukat mı tutmalıyım noter yoluylamı elden insan kaynaklarına mı vermeliyim beni aydinlatirsaniz sevinirim.

  1. Merhaba. Bunun için avukat tutmaya kesinlikle gerek yok. İşverene güveniniz varsa ve işyeri size evrak kayıt belgesi verecekse elden işyerine verebilirsiniz.

   1. Teşekkürler Zeynel bey peki iş veren bunu onaylamak zorundamı iş veren ben onaylamıyorum diye bilirmi bu durumda ne yapmalıyım

    1. Bunu işverenin onaylaması gerekmez. Siz dilekçeyi verdikten sonra 1 ay geçince, artık fazla mesai yapmak zorunda olmazsınız. Bunun için işverenin onay vermesi ya da vermemesi gerekmemektedir.

 8. Merhaba Zeynel bey 4 yıldır çalıştığım iş yerinde işim olmadığı sürece mesaiye kalmaya çalışıyorum fakat işim olduğunda izin vermemekte ısrarcı oluyorlar.İşlem yapmakla tehdit ediyorlar.Şimdi benim sorum şu fazla mesai itiraz dilekcesini dolduktan sonra 1 ay sonra isleme giriyor.peki bu itiraz dilekcesinin belli bi süresi oluyor mu yoksa iş yerinde calıştığın surece gecerli mi?Ayrıca itiraz dilekcesi yürürlüğü girdikten sonra hic mi mesai yapmamak gerek.Yaparsak itiraz dilekcesi iptali söz konusu oluyor mu?Vereceğiniz cevap icin şimdiden tesekkürler

  1. Merhaba. Bu dilekçe, işyerinde çalıştığınız sürece ve aksine bir imza atmadıkça geçerlidir. Peki bundan sonra hiç mesai yapmamak mı gerekir? Açıkçası, işverene bu dilekçeyi veren bir işçi hem ara sıra fazla mesaiye kalıyor hem de işveren tarafından çağrıldığı bazı günlerde gitmiyorsa, bunun iyiniyetle bağdaşdığını söylemek çok zor olacaktır.

 9. Merhabalar benim sorum ben bu belgeyi iş verene verdikten sonra iş veren karşılığında bana bu belgeyi aldığına dair bir belge verecek mi? İş veren bir ay sonra ben mesai kalmadığım zaman kendisi bana belge vermedi tarafımıza herhangi bir tutanak ulaşmadı diye inkar ederse hukuksal bir durum oluştuğunda iddia mı nasıl ispatlayabilirim elimde herhangi bir delil olmayacak çünkü şimdiden teşekkür ederim cevabınız için

  1. Merhaba. Aynen öyle olur ve hak iddia edemezsiniz. Bu nedenle, bir evrak kaydı, teslim alındığına dair imza ya da alındı belgesi ya da noterden gönderilmesi çözüm olacaktır. Ya da işverene güvenmeniz gerekir.

 10. merhaba özel inşaat şirketinde gece bekçisi olarak akşam 17 00 sabah 08 kadar çalışmaktatyım fazla meai ücretimi isteyince işten çıkış verdiler bana ne yapmalıyım yada bana bir dilekçe örnegi lazım yardımcı olursanız sevinirim

 11. Merhaba Zeynel Bey,

  Ben 7 senedir aynı işyerınde muhasebe görevlısı olarak çalışmaktayım haftanın 6 günü sabah 08,00 aksam 18,00.
  Artık cumartesılerı gelmek ıstemıyorum ve bir cumartesı gelıp 1 cumartesı gelmeyecgımı soyledım. 1 cumartesı gelmedım bana o gun ıcın yıllık ızın kullanmısım gibi imza attırdılar. ne yapmam gerekıyor o imzayı atmak ıstemıyorum dilekçe mı yazmam gerekir ? ayrıca her ay mesaı oldugu halde bordro imzalatılıyor mesai göstermeden bunlara itiraz edebılır mıyım ?

 12. Zeynel Bey merhaba,

  Reklam ajansında çalışıyorum. Dolayısıyla haddinden fazla ve gereksiz mesaimiz olmakta. Çalıştığım şirket sene başlarında “gerekli durumlarda fazla mesaiye kalmayı kabul ediyorum” yazılı bir kağıt imzalttı ki sanırım bu yazınızda bahsettiğiniz evrak. İş veren bu evrağı imzalattığında fazl mesai parası verme sorumluluğunda olmuyor mu?

  Bu evrağı baskı altında işimizden olmamak adına tüm çalışanlar olarak hepimiz imzalıyoruz. Ben bu evrakı imzalamış olmama rağmen “işimi kaybetmemek adına baskı altında imzladım” diyerek fazla mesai davası açabilir miyim?

  Fazla mesainin mevzuatta maksimum saat karşılığı var mıdır? Yani işçi x saatten fazla fazla mesai yapamaz gibi bir kural var mıdır yoksa bu evrağı imzaladığımız için eve göndermemecesine gönderseler de evden sabaha kadar bizi çalıştırma hakları oluyor mu?

  Bu gün fazla mesai için işyerimden şu şekilde bir mail aldık ; “Mesai Yemek bedeli ödeme kısmı da 21.30 dan sonraya kalan kişiler için devreye girer……Mesai yemek bedeli 17TL dir, eğer gece 1-2 gibi hala ofisteyseniz tekrar 17TL lik yemek hakkınız devreye girer”
  Bu normal midir? Örneğin saat 19:00/20:00/20:30/21:00 mesai için yeterli bir süre değil midir?

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. O evrakı imzalamanız fazla mesai yapmanız içindir, ücretinin mutlaka ödenmesi gerekir. Fazla mesai için yıllık 270 saat sınırı vardır; ama işveren size 500 saat fazla mesai yaptırırsa, 500 saat için ödeme yapması gerekir. Mesai yemek bedeli kavramı mevzuatımızda yoktur. Bu işverenin takdiri bir desteği olduğu için, hangi saatlerde verileceği de işverenin takdirinde kabul edilmelidir.

 13. Merhaba zeynel bey işyerinde artık fazla mesai yapmak istemiyorum bu bir aylık sürede fazla mesai yapmak zorundayım yapmadığım takdirde işveren tazminatsız çıkış yapabilir mi ?

  1. Merhaba. Evet, 1 aylık süre boyunca fazla mesai yapmaya devam etmek zorundasınız. Aksi takdirde işveren haklı nedenle fesih yapabilir.

 14. Merhaba Zeynel Bey,

  Özel şirkette çalışmaktayım. Alışveriş Merkezinde çalıştığım için genelde fazla mesai yapıyoruz. İşveren mesai ücretlerini veriyor. 26 Temmuzda işverenime mail aracılığıyla fazla çalışma yapmak istemediğimi sağlık nedenlerimden ötürü bildirdim. 1 Ağustos’da işverenime iadeli taahhütlü posta ile bildirdim. Benim sorum mail gönderdiğim tarih’mi ya da postanın ulaştığı tarih mi yasal olarak geçerli olur. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Teknik olarak tartışmalı olsa da, işinizi garantiye almak adına 1 ağustos tarihini esas almanızı öneririm.

  2. Zeynel bey merhaba.
   Ben bundan 40 gün evvel fazla mesai kalmak istiyorum diye dilekçe verdim çalıştığım şirket e şimdi beni mesai bıraktılar. Ne yapmam lazım ? Teşekkür ederim şimdiden

   1. Merhaba. Bu durumda gitmeyebilirsiniz. Ama bu nedenle işveren sizi çıkarma yoluna gitmeyi tercih de edebilir. Öyle olursa, daha önce dilekçe verdiğiniz için siz haklı olursunuz. Yine de öncelikle dilekçenizin işyeri kayıtlarına resmi olarak girdiğine emin olmanızı öneririm.

 15. Merhaba fazla mesai daha önce dilekçe vermiştim dilekçem evet kabul oldu fakat şimdi birde resmî tatilde çalışmak istemiyorum diye dilekçe vermek istiyorum ama bi dilekçe örneği bulamadım bu konuda yardımcı olurmusunuz ?

  1. Merhaba. Dilekçeyi aynen kullanabilirsiniz; yalnızca fazla mesai yerine genel tatil çalışması yapmak istemediğiniz yazmalısınız.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.