Fazla mesai onayı iptal dilekçesi

Fazla mesai onayı iptali dilekçe örneği

İşçinin bir haftalık zaman diliminde 45 saatin üzerinde çalıştırılması halinde fazla mesai gündeme gelmektedir. Fazla mesai yapılabilmesi için ise işçinin onayına ihtiyaç vardır.

Öyle ki; işçi rıza göstermeden, fazla mesai yapmak zorunda değildir. Ancak bir kere onay verdikten sonra, işçi artık fazla mesai yapmaktan kaçınamaz.

Kısa bir süre önceye kadar, işçiden her yıl başında fazla mesai onayı alınıyordu. Fazla çalışma muvafakatnamesi imzalatılan işçi böylece, o yıl içinde gerektiğinde fazla mesaiye kalmayı peşinen kabul etmiş oluyordu.

Ancak 25 Ağustos 2017 tarihinde yapılan değişiklikle, her yıl başında fazla mesai onayının alınmasını zorunlu tutan yönetmelik hükmü değiştirildi. Buna göre; artık iş sözleşmesinde “fazla mesai onayının” bir kere alınmış olması yeterli olacak. Yani iş sözleşmesinde, işçi fazla mesai yapmaya peşinen onay vermişse, bir daha onay alınmasına gerek kalmayacak.

Yapılan düzenleme işçileri de düşünmüş ve iş sözleşmesiyle onay veren işçinin sonradan bu kararından vazgeçebileceğini de hesaba katmıştır. Yönetmeliğe göre; fazla mesai ya da fazla sürelerle çalışma yapmak istemeyen işçi, bunu işverene bir dilekçeyle bildirme hakkına sahiptir.

Ancak bu dilekçe en erken 1 ay sonra hüküm doğuracaktır. Fazla mesai yapmak istemeyen işçi, en az bir ay önceden yazacağı bir dilekçeyi işverene verirse, bu bir aylık sürenin geçmesinden sonra artık fazla mesai yapmak zorunda kalmayacaktır.

fazla mesai vazgeçme yazısı

Aşağıda örneği yer alan “Fazla mesai onayı iptal dilekçesi”ni görüntüleyebilir ve bilgisayarınıza indirerek dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Fazla mesaiden vazgeçme dilekçesi indir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

14 Yorum

 1. Merabalar peki bu yazının nezaman verildiği önem arz edermi mesela ocakta fazlamesai yapaagima dair imza atmişsam haziranda 30 gun onceden isverene yazi versem sorun oluyormu..birde bu yazıyı kendimiz versek geçerli oluyormu yoksa noterdenmi gondermemiz lazim

  1. Merhaba. Yazıyı dilediğiniz zaman verebilirsiniz. İşverenle aranızda bir güven sorunu yoksa, noterden göndermeniz gerekmez.

 2. Guven problemimiz var tabiki zeynel.bey peki özel guvenlik olmam bu durumu olumsuz etkilermi biz 3 guvenligiz tatil yapmak icin haftada 8 saat mesai yapiyoruz ben mesai yapmak istemiyorum anlasmali cikis istedim vermediler bu yola basvurmak.istiyorum bu yuzden

 3. Iskurdan göndersek belgeyi oluyor mu? Ben de güvenlik görevlisiyim ama her hafta mesai yapmak zorunda kalıyoruz. Yıllık 270 saati de geçiyor. Haftalık sabit 8 saat fazla mesai yapıyoruz. Bu da yılda ortalama 416 saat yapıyor. Ben 5 yıldır aynisirketteyim ancak yoruldum artık buna itiraz etme veya 270 saati geçtiği için sözleşmeyi feshetme hakkımız var mı

  1. Ömer bey, gerçekten de 270 saati geçiyorsa, bu elbette bir haklı fesih sebebidir. Bahsettiğiniz evrakı İşkur’dan gönderemezsiniz, İşkur’un böyle bir uygulaması yoktur.

 4. Sağlık çalışanlarında icap nöbeti diye bir nöbet var ama bununla ilgili iş kanununda hiç bir açıklama bulamadım ben. Sadrce yönetmelikte doktorlar için bu nöbetten bahsedilmiş ve bunun bir ücreti var. Ben sağlık teknisyeniyim ve hergün 7/24 icapciyim fazl mesai izni aldığımda bile ulaşılabilir olup acil durumlarda cagrilabiliyorum. Sadece yılda 15 gün yıllık izin döneminde icap tutmuyorum. Bunun yasal süreci nedir çalışana böyle bir nöbet hergün tuttutulabilirmi. Yada iş yerinin böyle bir hakkı varsa bu icap nöbeti icin ücret talep edebilirmiyim.

 5. Ben de özel güvenlik görevlisiyim. Yıllık 270 saati aşması durumunda sözleşmeyi nasıl feshedebiliriz? Sadece 270 saati asmasi yeterli midir? Izleyecegimiz yol nedir?

  1. Evet, yeterlidir ama burada önemli olan, bu durumun ispat edilebilir olmasıdır. Buna eminseniz, noter kanalıyla ihtarname göndererek haklı fesih yapabilirsiniz.

 6. Merhaba zeynel bey ben fazla mesai onayını geri istemek istiyorum peki istedikten sonra bazı sorunlar oluşabilir biz 3 vardiya çalışıyoruz 1. Sorum bazen fabrikada 2 saat erken giriş veya 2 saat geç çıkış oluyor fazla mesai onayı vazgeçtikten sonra böyle bi durum olduğunda fabrikaya gitmek için bana 1 kişi için ayrı bir servis aracı göndermek zorundamı değilse kendi şartlarımla gitmek zorundayım bu erken giriş için 2 saat geç çıkışlarda fabrikada bulunduğumuz için servisler 2 saat geç geliyor erken girişleri bi önceki gün haberimiz oluyor ama geç çıkışları fabrikadayken haberimiz oluyor mesai onayından vaz geçen işçi bu tarz zorluklarda kalacak ya mecbur mesaiye kalacak ki buda işçinin haklı fesih doğar yada işçi dışarıda 2 saat bekleyecek.
  2. Sorum ise 8.4 ve 4.12 vardiya çalışmalarında her cuma günü toplantı olur işçi iletişim toplantısı amirler işle ilgili olumsuzlukları anlatır (kaza,iş hataları,iş kazaları,insan kaynaklarının açıklamaları,çalışma kuralları, işle ilgili iyileştirmeler çalışmalar vs. vs.) Buna benzer yarım saat toplantı olur 4.12 vardiyası 40 dk erken fabrikada olur yarım saat toplantı yaparlar 8.4 vardiyasıda onlar çıktıktan sonra mesai saati bitiminde toplantıya girer ve yarım saat geç çıkar her iki vardiyada yarımşar saat mesai yapmış olur peki falza mesai onayını vazgeçen işçi mesaiye kalırsa bu fazla mesai onay dilekçesi iptal sayılıyor sanırım bide bu yarım saat toplantı sorun olabilir ya toplantıya girmiycem yada girip mesai olmuş olucak herhangi bir fesih hakkım olmayacak şimdiden teşekkür ediyorum biraz uzun ama 2 sorumu yanıtlarsanız sevinirim nasıl bi yol izlemeliyim.

  1. Merhaba. Böyle bir durumda işverenin, işçiye ayrıca servis tahsis etmesi zorunluluğu olduğunu sanmıyorum. Bu, çok zorlama bir fesih nedeni olacaktır.
   Bahsettiğini türden toplantı da tabi ki çalışma süresinden sayılacaktır. Ama size tavsiyem, fazla mesai onayınızı iptal de etseniz, bu tür toplantı vb. ekstra süreleri sorun etmemenizdir.
   Resmiyette, evet hakkınız gibi görünebilir ama olası bir dava aşamasında mahkeme tarafından iyi niyetli bulunmayabilir.

 7. Merhaba Zeynel bey 10 yıldır calıştığım iş yerinde önceden mesai zorunlu değildi ben her mesai devam ettiğim halde bir cumartesi mesaisine önemli işim olduğunu amire söyledim izin istedim izin vermedi hakkımda tutanak tutular sözlü uyarı aldım 10 yıldır tek bir yalnış davranışım olmadığı halde bana yapılan bu davranışı içime sindiremiyorum sene başında imzaladığım mesai gelme onayını geri almak istiyorum bunun için dilekceyi iş verene nasıl vermeliyim avukat mı tutmalıyım noter yoluylamı elden insan kaynaklarına mı vermeliyim beni aydinlatirsaniz sevinirim.

  1. Merhaba. Bunun için avukat tutmaya kesinlikle gerek yok. İşverene güveniniz varsa ve işyeri size evrak kayıt belgesi verecekse elden işyerine verebilirsiniz.

   1. Teşekkürler Zeynel bey peki iş veren bunu onaylamak zorundamı iş veren ben onaylamıyorum diye bilirmi bu durumda ne yapmalıyım

    1. Bunu işverenin onaylaması gerekmez. Siz dilekçeyi verdikten sonra 1 ay geçince, artık fazla mesai yapmak zorunda olmazsınız. Bunun için işverenin onay vermesi ya da vermemesi gerekmemektedir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.