Fazla mesai ücreti hesaplama

Yazıyı sizin için güncelledik:

Fazla çalışma ücreti hesaplama

Fazla çalışma ücreti, normal çalışma ücretinden daha yüksektir. Bunun nedeni ise fazla çalışmanın karşılığında işçiye en az yüzde 50 zamlı ücret ödenmesinin gerekmesidir.

Dayanağını İş Kanununun 41inci maddesinden alan fazla çalışma kural olarak işyerinde haftalık 45 saatin üzerinde yapılan çalışmalar ifade etmektedir. Elbette ki günlük 11 saatin üzerinde yapılan çalışma ya da gece döneminde 7,5 saatin üzerinde çalışması yasak olan işçilerin 7,5 saatin üzerinde yaptığı çalışma da fazla mesai olarak kabul edilmektedir.

Ancak temel kuralı esas aldığımızda, işyerinde haftada kaç saat çalıştığınızı hesaplamalı ve sonucun 45 saatin üzerinde olup olmadığına bakmalısınız. Bu hesaplamayı yaparken ara dinlenmelerini günlük çalışma sürenizden düşmeyi unutmayınız.

Son olarak şunu da belirtmek gerekir ki, fazla çalışma haftalık hesaplanır. Aylık fazla çalışma hesabı yapmak doğru değildir. O nedenle 7 günlük zaman dilimi içerisinde kaç saat çalıştığınızı hesaplayarak bir haftalık çalışma sürenizi göz önüne almalı ve fazla mesainizi hesaplamalısınız.

Sitemizde yer alan fazla mesai hesaplama aracını kullanarak da fazla mesai tutarınızı hesaplayabilirsiniz.

 

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

6 Yorum

  1. Beyaz yaka olarak çalıştığım bir kurumda “beyaz yakalı personele mesai ücreti vermiyoruz” denilerek mesai ücretlerimizi alamıyoruz. Gördüğüm kadarıyla Türkiye’deki birçok şirkette durum böyle. Bakanlığı arayarak şirketi ihbar mı etmemiz gerekiyor? Eğer bunu yapacaksak ihbar edenin gizliliği ne kadar korunabilir? Giriş çıkışlarımız belli, bu durumda haklı fesihe gidebilir miyiz?

  2. Fazla mesai ücreti için işyerine dava açmak istiyorum.Dava dilekçesinde fazla mesai ücretini bilirkişi incelemesinden sonra tam tutarı bulunmasını istiyorum.Dava dilekçesinde tutar belirtmesek olur mu?

    1. Merhaba. Hayır, dava dilekçesinde tutar belirtmeniz gerekir. Ama ileride bilirkişi incelemesi sonucunda ortaya bir rakam çıkarsa, davayı ıslah edebilirsiniz. Bunlar teknik konulardır ve bilginiz yoksa, bir avukattan yardım almanızı öneririm.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.