Fazla mesai ücreti hesaplama

Fazla çalışma ücreti hesaplama

Fazla çalışma ücreti, normal çalışma ücretinden daha yüksektir. Bunun nedeni ise fazla çalışmanın karşılığında işçiye en az yüzde 50 zamlı ücret ödenmesinin gerekmesidir.

Dayanağını İş Kanununun 41inci maddesinden alan fazla çalışma kural olarak işyerinde haftalık 45 saatin üzerinde yapılan çalışmalar ifade etmektedir. Elbette ki günlük 11 saatin üzerinde yapılan çalışma ya da gece döneminde 7,5 saatin üzerinde çalışması yasak olan işçilerin 7,5 saatin üzerinde yaptığı çalışma da fazla mesai olarak kabul edilmektedir.

Ancak temel kuralı esas aldığımızda, işyerinde haftada kaç saat çalıştığınızı hesaplamalı ve sonucun 45 saatin üzerinde olup olmadığına bakmalısınız. Bu hesaplamayı yaparken ara dinlenmelerini günlük çalışma sürenizden düşmeyi unutmayınız.

Son olarak şunu da belirtmek gerekir ki, fazla çalışma haftalık hesaplanır. Aylık fazla çalışma hesabı yapmak doğru değildir. O nedenle 7 günlük zaman dilimi içerisinde kaç saat çalıştığınızı hesaplayarak bir haftalık çalışma sürenizi göz önüne almalı ve fazla mesainizi hesaplamalısınız.

Sitemizde yer alan fazla mesai hesaplama aracını kullanarak da fazla mesai tutarınızı hesaplayabilirsiniz.

 

 

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.