Fazla mesaiden yapılan kesintiler nelerdir?

Fazla mesai ücreti ödemesinden gelir vergisi ve SSK primi kesilir mi?

Bir haftalık zaman diliminde 45 saatin üzerinde çalışan işçilere fazla mesai ücreti ödenmesi gerekir. Normal saat ücretinden yüzde elli fazla olan bu ödeme, işçi için bir ek gelir kaynağı olmaktadır. Peki fazla mesai ödemesinden gelir vergisi kesilir mi?

Fazla mesai kavramı

İş kanununa göre bir işyerindeki çalışma süresi en çok 45 saattir. Ancak taraflar anlaşırsa, bunun üzerinde çalışma yapılması da mümkündür. İşte, haftada 45 saatin üzerine çıkıldığında, işçilere her bir saatlik çalışmaları karşılığında normal ücretlerinin bir buçuk katı tutarında fazla mesai ödenmesi gerekir.

Fazla mesai bir tür ücrettir

Öncelikle bunun iyi anlaşılması gerekir. Fazla mesai, kavram olarak farklı görünse de, hukuken ücretten farklı değildir. İşçinin aylık aldığı maaş hangi kurallara tabi ise, fazla mesai ücreti de aynı kurallara tabidir.

Prim alan işçinin fazla mesai ücreti

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İkisinin ayrıldığı tek bir nokta vardır. Kıdem tazminatı hesabında işçinin aylık maaşı dikkate alınırken, arızi bir ödeme türü olan fazla mesai, bu hesabın dışına kalmaktadır.

Fazla mesai nasıl hesaplanır?

fazla mesai kesintileri neler

Bu konuyu daha önce örnekleriyle açıklamıştım. Dilerseniz, sitemizdeki fazla mesai hesaplama aracımızı da kullanabilirsiniz. Ama şu kadarını bilmelisiniz ki; aylık ücretiniz neyse, bunu önce 225’e böler ve sonra 1,5 ile çarparsanız, kısaca fazla mesai saat ücretinizi bulabilirsiniz.

Fazla mesai kesintiye tabidir

Bir ödemenin vergi ya da SGK kesintisine tabi olmaması için, bu hususun yasalarımızda açıkça öngörülmesi gerekir. Örneğin kıdem tazminatından gelir vergisi kesilmeyeceği, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 25inci maddesinde ve sigorta primlerine tabi olmadığı ise 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 80inci maddesinde açıkça belirtilmiştir.

Dolayısıyla fazla mesai ödemesi de bir ücret olarak değerlendirilecek ve bu ödemeden gelir vergisi, damga vergisi ve SGK prim kesintileri yapılacaktır.

SONUÇ

Fazla mesai ödemesi niteliği itibariyle arızi bir kazanç olsa da, aslında bir tür ücrettir. İşçiye yapılan diğer ücret ödemeleri gibi fazla mesai ücreti de gelir vergisi başta olmak üzere hem vergi kesintilerine hem de SGK prim kesintilerine tabidir.

Fazla mesai ücreti bu nedenle, vergi dilimine de girmektedir. Yapılacak gelir vergisi kesintisi oranı ise, işçinin o anda hangi vergi diliminde olacağına göre değişecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

12 Yorum

 1. Özel bir şirkette çalışmaktayım mesai yapıyoruz 23 nisan da mesai yaptık ve bu mesai yi şirket bordroya yansıttı. Ve bu 23 nisan günü yaptığımız mesai den devlet vergi kesti diyorlar bize. bu 23 nisanda elimize geçen mesai para sı 48 tl olarak görünüyor demek istediğim mesaiden devlet vergi kesermi saygılar

  1. Merhaba. Her tür ücretten vergi kesilir. Ama önemli olan şudur: Normalde günlük ücretiniz ne kadar ise, 23 nisan için de o kadar ücret almış olmanız gerekir.

 2. Merhaba Fazla Mesai Ödenmeyen Fakat Bodrolar da Fazla mesai Ödendi olarak gösterilen Fazla Mesainin
  Çalışana Ne gibi Kayıpları Var Mesala Emekli Olunca Emeklilik Maaşında azalmaya Kesintiye sebebiyet olur mu

 3. Maaşım 1730 tl. 90 saat fazla mesaim var bu ay. Toplam 690 tl mesai ücreti alacağım. Bu ücretten ne kadar kesinti olacak. Şimdiden teşekkür ederim.

 4. Fazla mesai normal mesai ücretinin 1.5 katı yazıyor açıklamada.Siz bu yazılı olduğu halde 23 Nisanda çalıştıysanız günlük ücretiniz ne ise 23 Nisan içinde o ücreti almanız gerekli yazmışsınız.23 Nisan Resmi tatil ve bu tatilde çalışmak 1’5 katı olması gerekmiyormu?Bunun haricinde haftada 6 gün çalışılıp 1 gün tatil olması durumu kesin şart.Peki haftanın 7.günüde mesai nedeniyle kendi onayımuz ile gelip çalıştığımız zaman saatlik ücret farkı ne olmalı?Tüm resmi tatillerde 1.5 katımı?Yasal düzenlemeler ne diyor.Hafta içi akşam mesaisi veya gece mesaisi farkları çarpanları neye göre hesaplanmalı?

  1. Merhaba. Resmi tatil çalışması ile fazla mesaiyi birbirine karıştırmışsınız. İşçinin çalışma süresi haftalık 45 saati aşarsa, fazla mesai gündeme gelir. Resmi tatil gününde çalışmanın karşılığı fazla mesai değil, genel tatil ücretidir ki o da 1 günlük ücret tutarındadır. Ha işçinin resmi tatilde yaptığı çalışmayla birlikte haftalık çalışma süresi 45 saati aşarsa, genel tatil ücreti dışında ayrıca 45 saatin üzerindeki kısmın fazla mesai olarak ödenmesi elbette gerekir.

 5. çalıştığım iş yerinden istifa edeceğim 2200 net maaşım var, 850 saat de biriken fazla mesaim var, fazla mesaimden ne kadar bir kesinti söz konusu olur, tutar olarak yardımcı olursanız sevinirim.

 6. Merhaba 2020 yılında 5 ayında asgeri ücret ile işe başladım 7 ayında 55 saatlik bir mesaim oldu ay sonu maaş yattığında 500 tl bir kesintim olmuş durumda sizce bu normal bir durummu diğer ayların mesai durumları bu kadar yüksek değildi ve paramda kesinti olmuyordu devlet fazla mesai ücreti kesintisi yapmış diyorlar iş yerlerinden rica etsem detaylı bir bilgi alma imkanın olabilirmiydi

  1. Merhaba, Adem bey devlet fazla mesai kesintisi vs. yapmaz. Başka bir şey söz konusudur ve bunu öğrenmenin tek yolu, ücret bordronuzu alıp incelemenizdir.

 7. Özel bir şirkette özel güvenlik olarak çalışmaktayım mesailerimiz 1 e 1.5 olarak yatmıyor normal saatlik ücretimiz ne kadaraa o kadar yatıyor ne yapabiliriz

  1. Öncelikle bundan emin olmalısınız. Eminseniz, ne yapmak istediğinize karar vermelisiniz. İşten ayrılmak mı yoksa bu durumun düzeltilmesini mi istiyorsunuz?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.