Fesih bildirimi örneği

Fesih bildirimi

İş Kanununun 17 nci maddesi gereğince, işçinin iş akdini feshetmeden önce işverene bilgi vermesi ve sözleşmesinin ne zaman feshedilmiş sayılacağı hususunu işverene bildirmesi gerekmektedir.

17 nci maddede belirtilen süreler uyulmaması halinde karşı tarafa ihbar tazminatı ödenmesi gerekeceği unutulmamalıdır.

Bu bildirimin, işçinin işten ayrılacağı tarihten kaç gün önce yapılacağına ise İş Kanununun 17 nci maddesindeki ihbar sürelerine bakarak karar vermeniz gerekecek. Kıdeminize göre bu süre artacaktır. Bu konuyu daha önce şu yazıyla açıklamıştık. O yazıya bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Not: İşveren işçi fesih bildirimi örneğini de bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

Sigortasız işçi ihbar dilekçesi örneği

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Fesih bildirimi örneğini aşağıdan indirebilirsiniz.

Fesih bildirimi indir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

11 Yorum

  1. Merhaba ben Emine. 24.07. 2018de işe başladım bir mağazada yönetici vasfı ile. Ve bugün 18.08.2018 tarihinde işten ayrıldım habersiz bir şekilde. Bu olayın iş veren tarafından maddi ceza uygulama hakkı söz konusu olur mu?

    1. Emine hanım, iş sözleşmenizde deneme süresi yoksa, işveren sizden iki haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatını talep edebilir.

  2. Merhaba, iki buçuk yıldır çalıştığım işimden, iş arkadaşlarımın bana karşı kötü davranışları sebebiyle ayrılmak istiyorum. 6 ağustosta istifa dilekçemi patrona verdim ama kabul etmedi. Konuştuk sorunları ama değişen bir şey olmadı. Gitmek istediğimi söylüyorum ama yerime işçi bulmamı ve ona işi öğretmemi istiyor. Ancak o şekilde çıkabilirmişim. Patronun söyledikleri doğru mu? Ne yapmam gerekiyor? Bilgilendirebilir misiniz beni?

  3. Merhaba 17/12/18 tarihinde işe girdim 26/12/18 tarihinde işten çıkmak istiyorum işveren benden ihbar tazminatı alır mı ve işten çıkmak için ne yapmam lazım

    1. Merhaba. Eğer deneme süresi yoksa, evet ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ödememek için, işten ayrılmadan 2 hafta önce işverene yazılı bildirimde bulunmanız yeterli olur.

  4. Selam, işveren bilgim dışında maaşımdan kesinti yapmış. Fesih hakkım doğar mı, bu süreci nasıl yapmalıyım.

  5. Selam … banka projesinde 4 buçuk yıldır çalışıyorum olursa … Bankası göreve başlayacağım bankanın vermiş olduğu simalasyon eğitim yol ücretlerini ve yemek paralarını yatırmadılar kıdem tazminatı almak istiyorum yapmam gereken işlem akışı nasıl olacak yardımcı olursanız sevinirim 😶

  6. Merhaba ben deneme süresi içerisinde işten kendi isteğimle ayrıldım ve pişman oldum yani iş yerine girme gibi bir hakkım tekrar mümkün mü?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.