Fesih bildirimi örneği

Fesih bildirimi

İş Kanununun 17 nci maddesi gereğince, işçinin iş akdini feshetmeden önce işverene bilgi vermesi ve sözleşmesinin ne zaman feshedilmiş sayılacağı hususunu işverene bildirmesi gerekmektedir.

17 nci maddede belirtilen süreler uyulmaması halinde karşı tarafa ihbar tazminatı ödenmesi gerekeceği unutulmamalıdır.

Bu bildirimin, işçinin işten ayrılacağı tarihten kaç gün önce yapılacağına ise İş Kanununun 17 nci maddesindeki ihbar sürelerine bakarak karar vermeniz gerekecek. Kıdeminize göre bu süre artacaktır. Bu konuyu daha önce şu yazıyla açıklamıştık. O yazıya bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Not: İşveren işçi fesih bildirimi örneğini de bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

Fesih bildirimi örneğini aşağıdan indirebilirsiniz.

Fesih bildirimi indir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

  1. Merhaba ben Emine. 24.07. 2018de işe başladım bir mağazada yönetici vasfı ile. Ve bugün 18.08.2018 tarihinde işten ayrıldım habersiz bir şekilde. Bu olayın iş veren tarafından maddi ceza uygulama hakkı söz konusu olur mu?

    1. Emine hanım, iş sözleşmenizde deneme süresi yoksa, işveren sizden iki haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatını talep edebilir.

  2. Merhaba, iki buçuk yıldır çalıştığım işimden, iş arkadaşlarımın bana karşı kötü davranışları sebebiyle ayrılmak istiyorum. 6 ağustosta istifa dilekçemi patrona verdim ama kabul etmedi. Konuştuk sorunları ama değişen bir şey olmadı. Gitmek istediğimi söylüyorum ama yerime işçi bulmamı ve ona işi öğretmemi istiyor. Ancak o şekilde çıkabilirmişim. Patronun söyledikleri doğru mu? Ne yapmam gerekiyor? Bilgilendirebilir misiniz beni?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.