Fesih bildirimi örneği

Fesih bildirimi

İş Kanununun 17 nci maddesi gereğince, işçinin iş akdini feshetmeden önce işverene bilgi vermesi ve sözleşmesinin ne zaman feshedilmiş sayılacağı hususunu işverene bildirmesi gerekmektedir.

17 nci maddede belirtilen süreler uyulmaması halinde karşı tarafa ihbar tazminatı ödenmesi gerekeceği unutulmamalıdır.

Bu bildirimin, işçinin işten ayrılacağı tarihten kaç gün önce yapılacağına ise İş Kanununun 17 nci maddesindeki ihbar sürelerine bakarak karar vermeniz gerekecek. Kıdeminize göre bu süre artacaktır. Bu konuyu daha önce şu yazıyla açıklamıştık. O yazıya bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Not: İşveren işçi fesih bildirimi örneğini de bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

Tutanak sicile işler mi?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Fesih bildirimi örneğini aşağıdan indirebilirsiniz.

Fesih bildirimi indir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

17 Yorum

 1. Merhaba ben Emine. 24.07. 2018de işe başladım bir mağazada yönetici vasfı ile. Ve bugün 18.08.2018 tarihinde işten ayrıldım habersiz bir şekilde. Bu olayın iş veren tarafından maddi ceza uygulama hakkı söz konusu olur mu?

  1. Emine hanım, iş sözleşmenizde deneme süresi yoksa, işveren sizden iki haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatını talep edebilir.

 2. Merhaba, iki buçuk yıldır çalıştığım işimden, iş arkadaşlarımın bana karşı kötü davranışları sebebiyle ayrılmak istiyorum. 6 ağustosta istifa dilekçemi patrona verdim ama kabul etmedi. Konuştuk sorunları ama değişen bir şey olmadı. Gitmek istediğimi söylüyorum ama yerime işçi bulmamı ve ona işi öğretmemi istiyor. Ancak o şekilde çıkabilirmişim. Patronun söyledikleri doğru mu? Ne yapmam gerekiyor? Bilgilendirebilir misiniz beni?

 3. Merhaba 17/12/18 tarihinde işe girdim 26/12/18 tarihinde işten çıkmak istiyorum işveren benden ihbar tazminatı alır mı ve işten çıkmak için ne yapmam lazım

  1. Merhaba. Eğer deneme süresi yoksa, evet ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ödememek için, işten ayrılmadan 2 hafta önce işverene yazılı bildirimde bulunmanız yeterli olur.

 4. Selam, işveren bilgim dışında maaşımdan kesinti yapmış. Fesih hakkım doğar mı, bu süreci nasıl yapmalıyım.

 5. Selam … banka projesinde 4 buçuk yıldır çalışıyorum olursa … Bankası göreve başlayacağım bankanın vermiş olduğu simalasyon eğitim yol ücretlerini ve yemek paralarını yatırmadılar kıdem tazminatı almak istiyorum yapmam gereken işlem akışı nasıl olacak yardımcı olursanız sevinirim 😶

 6. Merhaba ben deneme süresi içerisinde işten kendi isteğimle ayrıldım ve pişman oldum yani iş yerine girme gibi bir hakkım tekrar mümkün mü?

 7. Merhaba,

  21.06.2019 tarihinde sozlesme imzayalip 01.09.2019 tarihinden sonra is basi yapacak sekile yapildi.

  Soz konusu sozlesme yabanci oğremten ile egitim kurumu arasinda olan bir sozlesme.

  Bu durumda iscinin sozlesmeyi fesh etme hakki varmidir.

  1. Merhaba. Haklı bir neden olmadan feshedilirse, sözleşmede öngörülen bir cezai yaptırım varsa uygulanır. Yoksa bile, işveren işçiye karşı maddi ve manevi tazminat davası açabilir.

 8. Merhaba,

  İki aylık deneme sürecindeyim. Deneme süresinde son haftaya başlıcam ve önümüzdeki hafta Pazartesi günü sabahtan İk’ ya istifamı versem ve işten direkt ayrılma durumum olabilir mi? Yoksa işlemler gün içerisinde devam edecek midir?

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Deneme süresi içinde istifanızı verirseniz, ihbar süresini çalışmanız gerekmez. Elbette doğrudan işten ayrılabilirsiniz.

 9. Merhabalar hamile olduğumdan dolayı iş yeri yerimi değiştiriyor rapor alıyorum doktor yazıyor mecburen alıyorum yani çocuğumun tehlikesi var üstelik günde 9 saat çalışıyorum 7,5 saat de değil bunun üstüne patronum istifanı ver seninle çalışmak istemiyorum ya da ben çıkışını vereyim ama tazminatini az veririm diyerek beni zorluyor şuan ne yapmam lazım bunu şikayet edersem eğer dava açarsam kazanır mıyım

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.