Gazetecinin fazla mesai hakkı ve ücreti

Gazetecilerin fazla çalışma ücreti

Gerek İş Kanununda ve gerekse Basın İş Kanununda çalışma süreleri belirlenmiş ve bu sürelerin üzerinde çalışması halinde, bazı kurallar getirilmiştir. Bunların başında da fazla çalışma gelmektedir. Basın İş Kanununa göre fazla mesai nedir? Ücreti nasıl hesaplanır?

İş Kanununda fazla mesai

Önce İş Kanununda fazla mesai kavramına bir bakalım. Çünkü bildiğiniz üzere gazeteci İş Kanununa değil, Basın İş Kanununa tabidir. İş Kanununa göre haftalık çalışma süresi 45 saattir ve işçinin haftalık 45 saatin üzerinde yapacağı çalışmalar fazla çalışma olarak kabul edilecektir. Fazla çalışma ücretinin de, işçinin normal saatlik ücretinden en az % 50 fazla olarak ödenmesi gerekmektedir.

Basın İş Kanununda fazla mesai

İki kanunun çalışma süreleri bakımından aralarındaki temel fark, İş Kanunu çalışma süresini haftalık belirlerken Basın İş Kanununun günlük belirlemesidir. Basın İş Kanununa göre çalışma süresi günlük 8 saattir.

Bu nedenle işçinin günde 8 saati aşan çalışmaları fazla mesai olarak kabul edilmiştir. Görüleceği üzere fazla mesai hesabı haftalık ya da aylık yapılmamakta, günlük yapılmaktadır. Yine gazetecilere özel bir düzenleme olarak; süresine bakılmaksızın gazetecinin ulusal bayram ve genel tatiller ile hafta tatilinde yaptığı çalışmalar da fazla mesai olarak kabul edilmektedir.

Fazla çalışma günde üç saati geçememektedir. Fazla mesaiyi normal şartlar altında işverenin talep etmesi gerekir; ancak meslek gereği olarak işverene haber vermeden de fazla mesai yapılabilir. Bu durumda işverenin en kısa sürede haberdar edilmesi önemlidir.

Gazetecinin fazla mesai ücreti

gazeteci fazla çalışma ücreti

Gazetecinin fazla çalışma ücreti, bir saatlik ücretinin % 50 fazlasıdır. Eğer fazla mesai yapılan saat 24:00’dan sonraya rast gelmişse, % 100 zamlı olarak hesaplanmalıdır. Fazla mesai saatleri hesaplanırken yarım saatten az süreler yarım saat kabul edilir ve yarım saati geçen süreler de bir saat kabul edilir.

Fazla mesai ücreti, maaş günüyle birlikte ödenir. Ödenmezse, her geçen gün için %5 zamlı ödeme yapılmalıdır.

SONUÇ

Gazetecinin günlük 8 saati aşan çalışmaları fazla mesai olarak kabul edilmektedir ve bunların ücretinin kural olarak % 50 zamlı ödenmesi gerekir. Zamanında ödenmeyen fazla mesai alacaklarında, geç ödenen her gün için %5 zamlı ödeme yapılır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.