Gazetecinin resmi tatil ücreti

Resmi tatilde çalışan gazeteci

Gazetecilik mesleğinin bir gereği olarak, yılın her günü çalışılması ihtimal dahilindedir. Bu kapsamda ulusal bayram ve genel tatil günlerinde de çalışma olması normaldir. Ancak bu günler, çalışmamanın esas olduğu günlerdir. O halde, resmi tatil günlerinde çalışan gazeteciye fazladan bir ücret ödenmesi gerekir mi?

Gazeteci kimdir?

Gazeteci derken kastedilen, sadece gazetecilik yapan kişi değildir. Basın İş Kanununa tabi olarak çalışan ve fikir/sanat işleriyle uğraşan, televizyon, dergi ve süreli yayınlarda görev yapan kişiler genel olarak gazeteci kabul edilmektedir. Bu nedenle gazeteci teriminden, Basın İş Kanunu kapsamında görev yapan kişiler anlaşılmalıdır.

Ulusal bayram ve genel tatil günleri

Ülkemiz uygulamasında toplam 15,5 gün ulusal bayram ve genel tatil günü bulunmaktadır. Resmi tatil olarak da bilinen bu günler şu şekildedir:

  • 1 Ocak yılbaşı tatili
  • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  • 1 Mayıs emek ve dayanışma günü
  • 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı
  • 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
  • 30 Ağustos Zafer Bayramı
  • 28 Ekim saat 13:00’den itibaren 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
  • Arefe gününden itibaren 3,5 gün Ramazan Bayramı
  • Arefe gününden itibaren 4,5 gün Kurban Bayramı

Görüleceği üzere bir yıl içinde toplam 15,5 gün resmi tatil vardır ve bu günlerde çalışılmaması esastır. Ancak uygulamada, özellikle özel sektörde bu günlerde de çalışma yapılmaktadır.

Resmi tatilde çalışan gazeteciye ödenecek ücret

gazeteci genel tatil ücreti

Önce İş Kanununa bakalım. Bilindiği gibi, işçi ile işveren arasındaki ilişkiyi düzenleyen İş Kanunu genel bir kanun olup gazeteciler bu kanun kapsamında yer almamaktadır. Yine de bilgi amaçlı, İş Kanunundaki ulusal bayram ve genel tatil çalışması hükümlerinden kısaca bahsetmek istiyorum. İş Kanununa tabi bir işyerinde, işçinin onayının alınması şartıyla, bu günlerde çalışma yapılması mümkündür. Resmi tatillerde çalışan işçiye, o gün için bir günlük ücret fazladan ödenmesi gerekir ve bu ücret, genel tatil ücreti olarak adlandırılır.

Basın İş Kanununda ise genel tatil ücreti kavramı yoktur. Ancak bu, resmi tatillerde çalışan gazetecinin fazladan ücret alamayacağı anlamına gelmemektedir. Buna göre, ulusal bayram ve genel tatil gününde çalışan gazeteci otomatik olarak fazla çalışma yapmış kabul edilir ve bu çalışması karşılığında ona fazla mesai ödenir.

SONUÇ

İş Kanunundaki genel tatil ücreti, Basın İş Kanununda olmadığından; ulusal bayram ve genel tatil günündeki çalışması için gazeteciye genel tatil ücreti ödenmez. Ancak Basın İş Kanununun amir hükmü gereğince; bu günlerde yapılan çalışma, fazla çalışma kabul edilir ve gazeteciye fazla mesai ücreti ödenir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.