Gece mesai ücreti var mıdır?

Gece mesaisi ücreti nedir?

Aslında bu soruyu biraz değiştirmek gerekir: Gece mesaisi ücreti var mıdır? Gece dönemi İş Kanununda özel olarak tanımlanmış ve bu zaman diliminde yapılan çalışmalara ilişkin bir takım kurallar koyulmuştur. Peki gece mesaisi ücreti var mıdır?

İş kanununda gece dönemi

İş kanunu geceyi saat 20:00 ile 06:00 arasında geçen süre olarak tanımlamıştır. Bu aralıkta yapılan çalışmalar da gece çalışması olarak kabul edilmiştir. Hatta işçinin çalışmasının bir kısmı gündüze ve bir kısmı da geceye denk gelse; iki zaman diliminde geçirilen süreye bakılır ve eğer işçinin çalışmasının yarısından çoğu gece döneminde geçirilmişse, bu çalışma gece çalışması olarak adlandırılır.

Gece mesai ücreti nedir?

Aslında gece mesai için mevzuatta belirlenmiş ayrıca bir ücret yoktur. İşçinin ücreti günlük ya da aylık olarak belirlenebilir ve işçinin tüm alacaklarının hesabında bu ücret esas alınır. İşçiler için özel olarak gece ücreti ya da gündüz ücreti belirlenmemiştir. O halde gece mesaisi ücreti kavramıyla neden karşılaşıyoruz?

Gece döneminde yapılan fazla mesai

Gece dönemine has bir ücret olmadığını söylemiştim. Ama gece yapılan çalışmanın karşılığında fazla mesai ücreti alınması mümkündür. Bilindiği üzere fazla mesai haftalık hesaplanır. İşçinin bir haftalık çalışma süresi toplanır ve 45 saati aşarsa işçiye fazla çalışma ücreti ödenir.

İşte gece döneminde işçinin 7,5 saatten fazla çalıştırılması yasaklandığı için, buna rağmen işçi 7,5 saatten fazla çalıştırılırsa ona fazla mesai ücreti ödenmesi gerekir; hem de haftalık çalışma süresine bakılmadan.

Ancak bunun da üç istisnası vardır. Özel güvenlik görevlileri, sağlık hizmeti çalışanları ve turizm hizmeti çalışanları bu kuraldan yararlanamaz. Yani bu üç grup hariç diğer işçiler için gece döneminde 7,5 saatten çok çalışılan saatler için fazla mesai alma hakkı vardır.

SONUÇ

gece-mesaisi-nedir

Gece mesaisi ücreti diye bir şey yoktur. Yani işçinin gündüz çalışma saatleri farklı, gece çalışma saatleri farklı ücretlerle hesaplanmaz. Tamamının ücreti aynıdır. Ancak turizm, sağlık ve özel güvenlik hizmetlerinde çalışanlar hariç olmak üzere diğer işçiler için önemli bir kural vardır.

Bu diğer işçiler gece 7,5 saatten fazla çalıştırılamazlar. Böyle olunca da, buna rağmen çalıştırılırlarsa da 7,5 saatin üzerindeki her çalışmaları için fazla mesai ücreti alırlar. İşte kamuoyunda gece mesai ücreti olarak bilinen şey aslında, gece döneminde 7,5 saatin üzerinde yapılan çalışmaların karşılığında alınan fazla mesai ücretlerinden ibarettir.

Bir başka deyişle; gece 7,5 saat ve altında çalışan bir işçi açısından gündüz çalışmak ile gece çalışmak arasında parasal bir fark bulunmamaktadır.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Bahsettiğiniz 3 sektörde gece çalışmasına 7,5 saatten fazlasına mesai ücreti alınmasına bir istisna getirilmemiş, sadece 7,5 saatten fazla çalıştırılabilir istisnası var…Lütfen sapla samanı karıştırıp da emek sömürücülere fırsat yaratmayın!!!!!!!!!

    1. Hasan bey, biraz daha açabilir misiniz? Yazımda 7,5 saatten fazla çalışılması durumunda bahse konu 3 sektörde, işçilere sırf 7,5 saati aştıkları için ayrıca fazla mesai ödenmeyeceğinden bahsediyorum. Bunun aksini düşünüyorsanız, neye dayanarak söylediğinizi öğrenebilir miyim?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.