Gece yapılacak 7,5 saat üzerinde çalışma için onay örneği

gece vardiyası ücreti

Gece mesaisi için işçi onayı

İş Kanununda temel kural olarak gece döneminde 7,5 saatin üzerinde çalışma yapılamayacağını biliyoruz. Ancak bu katı kurala 2015 yılında üç istisna getirilmiş ve üç sektörde çalışan işçilerin gece çalışmalarının 7,5 saati aşabilmesinin önü açılmıştı.

Gece döneminin ne anlama geldiğini şu yazıda, hangi işlerde gece 7,5 saatin üzerinde çalışılabileceğini ise bu yazıda daha önce anlatmıştım.

Kimler gece yedi buçuk saatin üzerinde çalışabilir?

Kısaca ifade etmek gerekirse; turizm işlerinde, sağlık hizmeti yürütülen işlerde ve özel güvenlik işlerinde artık gece mesaisinin yedi buçuk saat aşması mümkündür.

İşçi ücretsiz izin dilekçesi örneği

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Ancak İş Kanununun 69uncu maddesi gereğince, gece 7,5 saatin üzerinde çalıştırılacak işçilerden öncelikle ONAY alınması gerekmektedir. Bu onay alınmadan işçilerin gece döneminde 7,5 saatten fazla çalıştırılmaları mümkün değildir.

Gece mesaisi değişen ve gece döneminde yedi buçuk saatin üzerinde çalışma yapabilecek işçilerden alınması gereken “gece yedi buçuk saatin üzerinde çalışma onay belgesi”ni inceleyebilir ve indirebilirsiniz.

İndirmek için tıklayın.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

7 Yorum

 1. Benim size bir kaç sorum olacak?
  1. işsizlik maaşı için aynı işyerinde ne kadar çalışmak gerekmektedir
  2. 65 yaşındaki bir emeklinin maaşına banka haciz koyup kesinti yapabilir mi?

  1. Özlem hanım aynı soruyu iletişim formu ile de sormuşsunuz, oradan size dönüş yaptım. İyi günler.

 2. Hayırlı Günler..Benim birkaç sorum olacaktı eger cevaplarsanız sevinirim.
  Biz sanayi sektöründe gece vardiyasında calısıyoruz. Patronumuz gece vardiyasında calısacak gönüllü kimse bulamadığı için yalnızca gece çalışanlara hafta içi geldikleri gün başına 15 TL vereceğini sözlü beyan etmişti yaklaşık 1 buçuk senedir böyle alıyorduk. Bu arada bizim hiç sözlelmemizde yoktu.Ancak geçen aylarda bizlere sözleşme imzalattılar yeni bir müdür alıntı ile falan derken işciler cogaldı gece farkı oldugu içinde geceye geçme talebi cogaldı bu kez geçen hafta müdür herkese tek tek dolaşıp gece farkının kaldırıldığını söyledi ve öylelikle kaldırıldı.Böyle tek taraflı birşey yapma hakları varmı kanunda böyle bir farkın olmadıgını biliyorum ama yinede sözleşmeden önce bu iş konuşulup anlaşılmıştı ama sözleşmede buna dair bir bilgi yok bilirkişi olarak bu konu hakkında ç yorumunuzu merak ediyorum..
  Birde biz akşam saat 20 00 de işe başlıyor 4 30 da paydos ediyoruz gece cumartesi pazar tatil. Gece calısma saati 7 30 saati geçtiğinde artı mesai verilmesi gerekli degilmi? Gece calısma larında 45 saati doldurma zorunlulugu yok degilmi? Şimdiden teşekkür ederim.

 3. Özel güvenlik görevlisi olarak çalışan bir işçinin gece 12 saat postalindan ayda kaç gün çalışması gerekiyor.

  1. Merhaba, böyle bir soru ya da cevap olmaz Murat bey. Önemli olan, işçinin bir yılda yaptığı fazla mesainin 270 saati geçmeyecek şekilde ayarlanmasıdır.

 4. Merhaba ben özel bir hastanede çalışıyorum gece 23.00 sabah 08.00 tek olduğum için mola kullanamıyorum mola saatimin üçretini ve gece mesaisi için şirket e nasıl bir dilekçe vermem ve yahut ne yapmam gerekiyor.
  Diğer sorumda kçö işe girişim çalıştığım halde 10 gün geç yapılmış parasını alamıyorum izin olarak vs. Başka şekilde vereceğiz denildi ne yapap gerekiyor teşekkürler

  1. Merhaba,
   mola sürenizi nakit olarak isteyemezsiniz. Yasal bir talep olmaz, bunun yerine mutlaka ama mutlaka en az 1 saat (30+30 dk iki sefer de olabilir) dinlenme saatlerinizi isteyin. İşyerine dilekçe yazın. Sabit sürekli gece çalışmak da yasal değildir, vardiya talep edebilirsiniz.
   KÇÖ şikayetiniz için de ALo 170’e ihbarda bulunun, işyerlerine yüklü cezalar geliyor bu konuyla ilgili, hassas bir konudur.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.