Geçici iş göremezlik ödeneği haczedilebilir mi?

Rapor parası haczedilebilir mi?

Doktor raporuyla istirahat etmesi gereken işçiye, bazı hallerde geçici iş göremezlik ödeneği ya da bilinen adıyla rapor parası verilmektedir. SGK tarafından yapılan bu ödeme, çalışamayan işçiye deste amacıyla gerçekleştirilmektedir. Ancak işçinin borçları nedeniyle icra işlemleri başlatılmışsa ve SGK’ya da haciz yazısı gitmişse ne olur? Geçici iş göremezlik ödenekleri haczedilebilir mi?

Rapor parası kimlere ödenir?

Rapor parasının hangi şartlarda ödeneceğini daha önce yazmıştık. Kısaca tekrar etmek gerekirse, aşağıdaki hallerde rapor parası ödenebilmektedir:

 • İşçinin hastalanması
 • İş kazası geçirmesi
 • Meslek hastalığına tutulması
 • Doğum iznine ayrılması

Bu durumdaki işçilere, brüt ücretlerinin 2/3’üne kadar geçici iş göremezlik ödeneği, raporlu oldukları süre boyunca ödenmektedir.

İşçinin icralık olması

İş göremez raporu nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

 

Sitemizde bu konuda daha önce birçok yazı yazmıştık. İşçinin maaşının haczedilip edilemeyeceğini, kıdem tazminatının ne kadarının haczedilebileceğini ya da işsizlik maaşının hacze konu olup olamayacağını açıklamıştık. Bu konularda mevzuat genelde işçiyi korumayı seçmiş ve alacaklarının ya hiç haczedilememesi ya da ancak ¼ oranında haczedilebilmesini öngörmüştür. Tabi, bunun bazı istisnaları vardır; ancak genel olarak icra konusunun işçinin lehine düzenlendiğini söyleyebiliriz.

Geçici iş göremezlik ödeneğinin haczedilmesi

Bu husus 5510 sayılı Kanunun 93üncü maddesinde açıkça düzenlenmiştir. Buna göre aşağıdaki borçlar söz konusu olduğunda işçinin alacaklarına haciz işlemi uygulanmaktadır:

 • Sosyal Güvenlik Kurumunun prim alacakları
 • Nafaka borçları

Doğum parası ya da rapor parası haczedilemez

doğum parası haczedilebilir mi

Yukarıda sayılan iki hal dışında, işçinin SGK alacaklarına haciz konulması ise mümkün değildir. Dolayısıyla geçici iş göremezlik hallerinden olan; hastalık, iş kazası, meslek hastalığı ya da analık izni nedeniyle işçiye ödenen rapor paraları haczedilemez. Bu alacaklar için SGK’ya icra müdürlüklerinden haciz yazısı gelse de, bunlardan icra kesintisi yapılmamaktadır.

SONUÇ

Doğum sonrası analık iznine ayrılan (doğum parası), hastalandığı için sağlık raporu alan ya da iş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle raporlu olan işçiye ödenen geçici iş göremezlik ödenekleri kural olarak haczedilememektedir.

Ancak bir hususu hatırlatmak isterim ki; buna rağmen alacaklıya muvafakat verilirse, yani işçi borcundan dolayı SGK ödeneklerinden icra kesintisi yapılmasını peşinen kabul ederse; bu durumda rapor parasından da icra kesintisi yapılmaktadır. Dolayısıyla, borcu için muvafakat vermedikten sonra, işçinin geçici iş göremezlik ödeneği haczedilemez.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

19 Yorum

 1. Öncelikle iyi günler dilerim babam 29 gün yatarak tedavi gördü sonra 20 günlük ayakta tedavi geçici iş göremezlik raporu aldı ve toplamda 49 günlük rapor oldu ama bu raporları birleştirmişler. Şimdi benim sorum şu bu rapor ikiye bölünür mü? Babamı aramışlar ve raporun ikiye bölündügünü söylemişler böyle bişey mümkün mü

 2. Mrb. Ben 33 haftalik hamileyim. Doğum iznine ayrildim. Üzerimde icra vardi. Is yerime gelmisler maas haczi koymuslar . Ama ben suan maas almiyorum dogum iznindeyim. Is yerim sigortami keserse dogum parasi alamam. Onlarin elinden bisi gelir mi ne yapmam gerek yardimci olur musunuz

 3. merhaba. maaşımın 4/1 üzerimdeki icra dan dolayı kesiliyor. işgöremezlik için ödenen paraya vergi dairesine borcumdan dolayı bloke konulmuş. işgöremezlik olduğu için blokeyi kaldırtabilirmiyim.?. teşekkrler

 4. iyi geceler maasimin 4/1kesiliyor yaklaşık 2sene önce raporluydum ve rapor paramı almak için bankaya gittim oradaki memur Burda sıra bekleme kart verek ondan çek dedi bende sizin kartınız var zaten dedim iyi dedi bundan sonraordan çekebilirsin para hesapta var ama çekemiyor aynı memura sordum baktı biloko konmuş dedi bankalar tarafından koya bilirlerdi sonuçta devletin verdiği para teşekkür ederim

 5. Benim konu biraz farklı.
  Maasimin yattığı bankadan icralık olmuştum ve her ay 4/1 oranında kesinti yapılıyor. Bu ay maasimi bankaya yatıran kuruma icra dosyası gitmiş . Maasimin 4/1ini kestikten sonra kalanı banka hesabıma yatırmış banka da kendine olan borcundan dolayı kalan paranın 4/1ini kesmiş. Sorum şu, bir maaştan iki kesinti olabiliyor mu. Başka icralarim da varsa hepsi parayı 4/1 kesip alacak mı böyle surekli

  1. Merhaba. Hayır, elbette olmaz. Ama bankanın da, hesabınızdaki paraya, borcunuza karşılık el koyması normaldir. Yine de emin olmak için, bir avukata danışmanız daha doğru olur.

 6. Ben şimdi 2 aylık hamileyim sigortalı çalışıyorum maasimin üstünde haciz var benim 2 sorum var bu doğum parası için illa doğuma 2 ay kalana kadar çalışmam mi gerekiyor? Bide bu parayi haczedebilirler mi ?

  1. Merhaba. Doğum parası dediğiniz bir tür rapor parasıdır ve haczedilip haczedilemeyeceğini yazımızdan öğrenebilirsiniz. Doğum iznine ayrıldıktan sonra çıkarılırsanız, 10 güne kadar daha rapor parası alırsınız ama sonrasını alamazsınız.

 7. Merhaba benim ziraat bankasına kredi borcum var ve 3 buçuk aydır ödeme yapamadım şimdi ben rahatsızlığım nedeniyle sgk rapor parası ziraat bankası na yattı ve parayı alamıyorum borcumdan dolayı ben şimdi 1 ay boyunca ne yiyecem 2 çocuk var eşim var biz 1 ay boyunca ne yapacağız bana hacizlik işlemi daha başlamadı ne yapmalıyım yardımcı olun

  1. Merhaba. Yazıda da belirttik, rapor parası haczedilmez. Siz icra müdürlüğünde muvafakat mı vermiştiniz? Böyle bir şey yoksa, SGK’a sormanızı öneririm, böylece neden alamadığınızı öğrenmiş olursunuz.

   1. Merhaba
    Ziraat bankasına kredi borcum var fakat 3 buçuk aydır ödeme yapamadım hacizlik olma asamasindayim şuana kadar maaş kesintisi olmada ziraat bankası benim hesabıma bloke koyduğu için hesabima yatan rapor parasını alamıyorum bunun için ne yapmalıyım çok önemli yoksa 1 ay boyunca aç kalacagim

    1. Anlıyorum, ortada bir haciz yok da sanırım banka kendiliğinden bloke koymuş. Bu teknik olarak mümkün olabilir, bir avukat size daha doğru bilgi verecektir. Danışmanızı öneririm.

 8. Ziraat bankasına yatan sgk rapor paramı icralik borçlarımdan dolayı alamıyorum ne yapmalıyım .
  Lütfen yardımcı olun.

 9. kamu işçisiyim 10 günlük rapor ücretine halkbankası bıloke etmiş ama icran var diyorlar koyabilirmi saygılar

  1. Merhaba, bildiği kadarıyla haciz ile bloke farklı işlemler. Banka kendi alacağı için bloke koymuş olabilir mi? Bloke sebebini bankaya sordunuz mu?

 10. Oncelikle merhaba iskazasi sonucu rapor parami ing bankasi odemiyor bloke oldugunu beyan ediyor benim ing bankayla hicbir bagim yok garanti den maasaimi alıyorum ing bankasi niye bana sorun cikariyo daha once ingden maas aliyorduk eski calistigim firmada ama bucalistigim firma garanti bankasina oduyor maaşı rapor parasinda niye sorunyasiyorum ing bankasi problem yapiyo yardimci olurmusunuz tesekkur ederim

 11. Ben şaban maranğo benim 24 gün rapor param vardı ziraat bankasına yattı oraya kredi kartı borcum vardi kestiler bu para kesilebilir mi sonuç yaz

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.