Geçici iş göremezlik ödeneği ya da rapor parası kaç gün ödenir?

Rapor parası kaç gün boyunca ödenebilir?

Sigortalının çeşitli nedenlerle çalışamaması ve bunu sağlık raporuyla belgelendirmesi durumunda, ona geçici iş göremezlik ödeneği ödenmektedir. Halk arasında rapor parası olarak da bilinen bu ödeme, istirahatte olan işçiye önemli bir maddi destek sağlamaktadır. Peki ama rapor parası ne kadar süreyle işçiye ödenebilir? Bunun bir üst sınırı var mıdır?

Rapor parası nedir?

Bu hususta daha önce ayrıntılı bir yazı yazmıştım. İşçinin iş kazası, meslek hastalığı, analık ya da hastalık sebebiyle çalışamaması haline, geçici iş göremezlik hali denmektedir. İşte bu durumda olan işçiye SGK tarafından ödenen paraya da rapor parası denilmektedir. Böylece, çalışamayan ve maaş da alamayan işçiye maddi bir destek sağlanmış olmaktadır.

Geçici iş göremezlik parası hangi günden itibaren ödenmeye başlanır?

Bu sorunun cevabı, geçici iş göremezliğin sebebine göre değişecektir. Öyle ki;

 • İş kazası geçiren ya da meslek hastalığına tutulan bir işçiye rapor parası, rapor aldığı günden itibaren ödenecektir.
 • Analık nedeniyle rapor alan işçiye rapor parası, doğumdan önceki 8 hafta ve sonraki 8 hafta süresince istirahat ettiği her gün için ödenecektir. (Çoğul gebelikte doğum öncesi 10 hafta olarak hesap edilir.)
 • Hastalık nedeniyle sağlık raporu alan işçiye ise rapor parası, ancak raporun 3. gününden itibaren ödenecektir.

Rapor parası kaç gün boyunca ödenir?

Rapor parasının SGK tarafından hangi günden itibaren ödeneceğini öğrenmiş olduk. Peki ama bu ödeme kaç gün boyunca devam edecektir? Analık halinde sorunun cevabı basittir. Kadın işçi doğum yapmışsa, doğumdan önceki 8 hafta ve sonraki 8 hafta olmak üzere 16 hafta için geçici iş göremezlik ödeneği ödenir. Ancak iş kazası, meslek hastalığı ya da hastalık halinde ne olacaktır?

Önemli olan raporun nasıl ve nereden alındığıdır!

Evet, SGK geçici iş göremezlik ödeneğinin ödeneceği günlere ilişkin sağlık raporunun olmasını şart koşmuş ve bu raporların niteliklerini de belirtmiştir. Aşağıdaki raporlar mevcut olduğu sürece geçici iş göremezlik ödeneği ödenecektir.

 • Tek hekimden ve 10 güne kadar olan rapor alınmış olması
 • Bu 10 günlük raporun, kesinti verilmeksizin, aynı hekim tarafından tekrarlanmış olması
 • Bir takvim yılı içinde (örneğin 01.01.2017-31.12.2017) alınan tek hekim raporunun 40 günü geçmemiş olması
 • 40 günün üstündeki raporların heyet raporu olarak alınmış olması
 • Heyet raporu alınmış olması

Ödemede gün sınırlaması yok!

rapor parası kaç gün botunca ödenir

Rapor parasının ödenmesinde gün sınırlaması yoktur. Ancak göreceğiniz üzere, tek hekimden alınan raporlara ait geçici iş göremezlik ödemeleri dolaylı yoldan sınırlandırılmıştır. Ancak heyet raporu olduğu müddetçe, işçi yıl boyunca istirahatli olduğu gün sayısı kadar rapor parası alabilecektir.

SONUÇ

SGK tarafından rapor parası ödenirken, bu paranın ödenebileceği azami bir gün sayısı belirlenmemiştir. Ancak aşağıdaki durumlarda rapor parası ödenmeyecektir:

 • İşçinin tek hekimden aldığı rapor sayısının bir takvim yılında 40 günü aşan kısmı
 • Tek hekimden alınan 10 günlük raporun aynı hekim tarafından yenilenmesi durumunda, arada boşluk bulunması

Bu haller dışında; örneğin bir yılda 360 gün boyunca heyet raporu alabilen bir işçiye 360 günün tamamı için dahi rapor parası ödenebilecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

63 Yorum

 1. 45 günlük rapor paramı alamadım rapor biteli bir hafta oldu doktor onayı bekliyormuş param yatması için napmam gerek

  1. Mustafa bey, yapabileceğiniz bir şey yok. SGK tarafından onay verilene kadar beklemelisiniz. E Devlet üzerinden telefon numaranızı girin ve bekleyin. Rapor paranız ödendiğinde size SMS gönderilecektir.

 2. kemoterapı goruyorum 3 ay rapor aldım ama devamı gelebılırmı ozel sektorde calısıyorum sırket cıkıs verebılırmı yardımcı olabılırmısınız

 3. parmagımı kırdıgım için 10 gün rapor almıstım devamında 30 gun daha aldım fakat raporlarımın bitmesine ragmen hala yatan herhangı bi para yok e devletten günlük kontrol ediyorum nedeni nedir sizce eskıden rapor aldıgımda rapor bıtısınden 10 gun sonra yatardı

 4. 07-08 Kasım 2017 tarihinde 2 günlük işgöremezlik raporu ve 09-10 Kasım 2017 tarihinde ayrı 2 günlük tekrar rapor var ve sgk dan ödeme çıkmadı? İkinci 2 günlük rapora ödeme çıkmazmı?

 5. zeynel bey merhaba

  issizlik maaşı almaktayım yakın zamanda bobrek taşı düşürmüştüm e nabiz uygulamasında doktor 90 günlük rapor yazmış yeni farkettim raporun ücretini alabilir miyim yoksa prosedür geregi işlem mi ?

  rapor başlangic tarihi “20.12.2017” Bitişi tarihi “19.03.2018” diyor rapor no vs yazıyor

  teşekkütler

  1. Özcan bey, ayın farklı olması bir şeyi değiştirmez. 7 günlük raporunuz varsa 5 günlük rapor parası alabilirsiniz.

 6. Merhaba.. ameliyat oldugum icin 90 gün heyet raporu aldim. Maasimda kesinti yok . Rapor parasi alabilmek icin maasta kesintimi olmasi gerekiyor ?

  1. Hayır, önemli olan fiilen çalışmamanızdır. Çalışmıyorsanız ve işveren bir sıkıntı çıkarmıyorsa, hem maaşınızı hem de rapor parasını almanız mümkündür.

 7. ben 01.04.2018 gununde rapor aldım iş kazası geçirdim . 1 ay raporum var 04.04.2018 tarihinde bitiyor . fakat bana mesaj geldi sgk prim borcunuz 1265 tl dir diye . ben iş göremezlik ödeneğini alabilirmiyim .

 8. İyi günler
  19.04 2018 raporum başlıyor 18.05.2018 rapor bitiyor ayakta tedavi tek seferde 30 günlük heyet raporum var rapor parasını tek seferde mi alıyoruz yoksa parça parça mı cvp verirseniz sevinirim

 9. Merhaba efendim ben 6 nisanda 10 gunlük bir rapor aldim raporum bitmeden kontrole çağırdı hekimim ve 1 hafta daha uzatı iyileşmedigim için..şimdi 10 günlük ödenek yattı hesaba ama 1 haftalık daha gözükmüyor sistemde..aynı hekim ve ara yok ödenek yatar mi? Teşekkürler..

 10. merhaba. ameliyat olduğumdan 30 gün heyet raporu aldım. (özel hastaneden)
  rapor parası hesaplama sayfasından 30 günü hesapladığımda 3/2 ayakta 3/1 yatarak olmak kaydıyla 2 farklı tutar çıktı karşıma. bu söz konusu tutarlar normal raporlar için mi geçerlidir. ‘heyet’ raporunda bir kesinti olmaz gibi bir söylenti var. işi uzmanına soralım dedim.

  1. Oktay bey, yatarak mı yoksa ayakta mı tedavi oldunuz? Hastanede yatışınız yoksa, 2/3 oranında ödenmesi gerekir.

   1. hastanede 1 gün yattım sonra taburcu edildim. geri kalan 29 gün evdeydim. hesaplamalarıma göre 2/3 oranında almam gerekiyor. fakat bazı arkadaşlarım 1 aylık raporlarda kesinti söz konusu değildir diyorlar. bunun aslı var mıdır? brüt üzerinden kesintisiz şekilde normal maaşından bile fazla alırsın gibi bir söylenti var. bunu öğrenmek istiyordum.

 11. Meraba ben ameliyat oldum 5gün hastanede yattım taburcu oldum doktor bana 30 gün rapor verdi ama 5günün sonunda toplam yatışla birlikte 35 gün oluyo raporum 2gün önce bitti ama hala e devlette rapor param görünmüyo işe de başladm tekrar bu normal mi yoksa değil mi rapor parası alabilecek miyim

  1. Nur hanım, yazıda da belirttiğimiz gibi, ne yazık ki bu konuda SGK’nın bir standardı yok. Beklemeniz ya da SGK’ya giderek sormanız gerekir.

 12. Merhaba ben 26 haftalık hamileyim ve kendi kadın doğum doktorumdan toplamda 40 gün rapor aldım şimdi bunun üzerinde rapor alabilirmiyim farklı bir bölümdenmi olması gerekir.

  1. İnci hanım, bundan sonraki raporların heyet raporu olması gerekir. Aksi takdirde rapor parası ödenmeyecektir.

 13. Mrb ben 17 nisandan 8 mayısa kadar kontrol raporu alım ve kontrolden sonra 15 mayıs iş başı verdi Benin rapor parası ne zamn yatar ayrıca ben rapor kağıdını işverene vermedim gerek yok dedinildi bir sıkıntı olurmu acaba ve bana kontrole kadar olan surenin parası yatarmı

  1. Raporu işverene sunmanıza gerek yok. Ne zaman yatacağını bilmek ise, ne yazık ki mümkün değil.

 14. Doğum öncesi ve sonrası olarak raporlarım mevcut SGK 10 gün içinde ilk ücret 1353 lira yatacagını belirtmiş. Bu ücret düşük değil mi ? Taksit olarak ödeme yapmaları mümkün mü?

  1. Selin hanım, bu ücret sizin yatmış olan primlerinize göre belirlenmektedir. Taksitle ödeme olmaz, ama parça parça rapor aldıysanız, onların ücreti ayrıca yatabilir.

 15. Ben 10 günlük rapor almiştım bana 2 günlük rapor parası yatırmişlar e devlet baktığımda bankaya gönderme tarihi görünmüyor acaba ne yapmam lazım ne alabilir

 16. Slm 3 aylik bi rapor söz konusu amaliyattan dolayi.bu 3 aylik rapor ücretini aylik olarak mi ödenir yoksa toplu olarakmi.yani rapor günunun bitmesi sartmi ödeme olmasi icin?

  1. Hayır Mehmet bey, raporun bitmesi beklenmez. Ancak yine de ödeme süresini bilmek ne yazık ki mümkün değil.

 17. Merhaba ben 1 ay icerisinde farkli rahatsizliktan dolayi farkli doktordan 2 kere 10 gunluk rapor aldm bunlarin 1 tanesinin ucreti yatirildi diger raporun parasi yatirilirmi yoksa arada fazla gun olmadigi icin es mi gecilir

 18. Merhaba 1 ay icerisinde 2 farkli doktordan farkli hastaliktan 2 adet 10 gunluk rapor aldm bunlardan birtanesinin sgk rapor parasi hesabima yatti ama digeri hic sistemde bile gorunmuyor ust uste oldugu icin 2. Rapor parasini yatirmama ihtimali varmi acaba

  1. Sedat bey, inceleme sonucunda SGK tarafındna uygun bulunmamışsa ödenmez. Ama bunu bizim bilmemiz mümkün olmaz. Olmazsa, SGK’ya sormanızı öneririm.

 19. 3 aylık rapor aldım kalp ameliyatından dolayı bu rapor param rapor tarihinden sonraki yoksa aylık düzenli odenirmi

  1. İlker bey, ödeme için rapor sonu beklenmez. Ama ne zaman ödeneceği, SGK’nın hızına bağlı olarak değişecektir.

 20. Merhaba 10 gün rapor almıştım fakat hastalığım geçmedi raporumun bittiği tarihten hemen sonra 10 gün daha aldım. Sgk kaç günlük ödeme yapar. Şimdiden teşekkürler

 21. Mehaba hastalığım sebebi ile 2 gün rapor almıştım acilden. Raporum bitti iş başı yaptım ancak hastalığım devam ettiği için bir sonra ki gün tekrar gittim ve 2 günlük rapor aldım yani ayrı ayrı 2+2 ancak muhasebecimiz onun sisteminde 5 gün gözüktüğünü söyledi yani maaşımdan 5 gün kesmişler . SGK rapor parası yatıracak mı bana ? Bir de 2 gün rapor alınınca maaştan kesiinti olmuypr diye biliyordum bu doğrumu ?

  1. Elif hanım, 2 günlük raporlarda da maaştan kesinti olur. Rapor parası ise alamayabilirsiniz. Çünkü farklı raporlar söz konusu.

 22. Hamile bi kadının Doğumdan önce heyet raporu alıp son 5 ay çalışmaması durumda ödenek sağlanırmı rapor parası ödenir mi

  1. Elif hanım, 120 gün şartını sağladıktan sonra, heyet raporlarının tamamı için rapor parası ödenmektedir.

 23. merhaba zeynel bey ben ayak burkulması sebebiyle özel hastaneye basvurdum cıkan sonuclara göre raporum şu şekilde 7+15+10+10+15 tedavinin sonuc vermemesi den dolayı amaliyat kararı verindi ben bu rapor ücretlerini alabilirmiyim ayağımda kıkırdak hasarı bulunmakta asırı derecede ağrı yapmakta

  1. Merhaba. Aldığınız raporların tek hekimden mi olduğu ya da arada boşluk olup olmadığına göre cevap değişir. Yazının sonuç kısmına göre cevabı siz de bulabilirsiniz.

 24. Merhaba ben hastaligimdam dolayı 9 gün yatış ve 10 gün ayakta olmak üzeri rapor aldım ve 1 hafta oldu raporum bitti ödemeyi ne zaman ve ne kadar alırım

 25. Merhaba
  10 gün rapor aldım ve rapor durumu çalışır idi. Bir gün sonra farklı doktordan 10 rapor daha aldım, rapor durumu kontrol. Akabinde 10 gün daha rapor alırsam, rapor param sgk tarafından ödenir mi?

  1. Çiğden hanım eğer yeni alacağınız 10 gün rapor bir önceki doktor tarafından ve arada boşluk olmadan verilirse, evet almanız gerekir.

 26. Hocam bir sorum olacak hocam ben 26 haziran da iş kazasi geçirdim heyet raporu bana 30 gün işgoremezlik verdi raporum 25 temmuzda bitiyor.Fakat halen çalışmayacak durumundayım 25 temmuzda raporu süresi uzatılabilir mi yoksa 26 temmuzda mı almalıyım şimdiden teşekkür ederim

  1. Tuğba hanım bu durumda her bir raporunuz için ilk 2 gün hariç, diğerlerini alabileceğinizi düşünüyorum.

  1. Can bey, raporları SGK tek tek incelemektedir. Raporlarda bir sıkıntı görülmezse, bunlar heyet raporuysa, büyük ihtimalle ödenecektir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.