Geçici iş göremezlik ödeneği ya da rapor parası kaç gün ödenir?

Rapor parası kaç gün boyunca ödenebilir?

Sigortalının çeşitli nedenlerle çalışamaması ve bunu sağlık raporuyla belgelendirmesi durumunda, ona geçici iş göremezlik ödeneği ödenmektedir. Halk arasında rapor parası olarak da bilinen bu ödeme, istirahatte olan işçiye önemli bir maddi destek sağlamaktadır. Peki ama rapor parası ne kadar süreyle işçiye ödenebilir? Bunun bir üst sınırı var mıdır?

Rapor parası nedir?

Bu hususta daha önce ayrıntılı bir yazı yazmıştım. İşçinin iş kazası, meslek hastalığı, analık ya da hastalık sebebiyle çalışamaması haline, geçici iş göremezlik hali denmektedir. İşte bu durumda olan işçiye SGK tarafından ödenen paraya da rapor parası denilmektedir. Böylece, çalışamayan ve maaş da alamayan işçiye maddi bir destek sağlanmış olmaktadır.

Geçici iş göremezlik parası hangi günden itibaren ödenmeye başlanır?

Bu sorunun cevabı, geçici iş göremezliğin sebebine göre değişecektir. Öyle ki;

 • İş kazası geçiren ya da meslek hastalığına tutulan bir işçiye rapor parası, rapor aldığı günden itibaren ödenecektir.
 • Analık nedeniyle rapor alan işçiye rapor parası, doğumdan önceki 8 hafta ve sonraki 8 hafta süresince istirahat ettiği her gün için ödenecektir. (Çoğul gebelikte doğum öncesi 10 hafta olarak hesap edilir.)
 • Hastalık nedeniyle sağlık raporu alan işçiye ise rapor parası, ancak raporun 3. gününden itibaren ödenecektir.

Rapor parası kaç gün boyunca ödenir?

Rapor parasının SGK tarafından hangi günden itibaren ödeneceğini öğrenmiş olduk. Peki ama bu ödeme kaç gün boyunca devam edecektir? Analık halinde sorunun cevabı basittir. Kadın işçi doğum yapmışsa, doğumdan önceki 8 hafta ve sonraki 8 hafta olmak üzere 16 hafta için geçici iş göremezlik ödeneği ödenir. Ancak iş kazası, meslek hastalığı ya da hastalık halinde ne olacaktır?

Önemli olan raporun nasıl ve nereden alındığıdır!

Evet, SGK geçici iş göremezlik ödeneğinin ödeneceği günlere ilişkin sağlık raporunun olmasını şart koşmuş ve bu raporların niteliklerini de belirtmiştir. Aşağıdaki raporlar mevcut olduğu sürece geçici iş göremezlik ödeneği ödenecektir.

 • Tek hekimden ve 10 güne kadar olan rapor alınmış olması
 • Bu 10 günlük raporun, kesinti verilmeksizin, aynı hekim tarafından tekrarlanmış olması
 • Bir takvim yılı içinde (örneğin 01.01.2017-31.12.2017) alınan tek hekim raporunun 40 günü geçmemiş olması
 • 40 günün üstündeki raporların heyet raporu olarak alınmış olması
 • Heyet raporu alınmış olması

Ödemede gün sınırlaması yok!

rapor parası kaç gün botunca ödenir

Rapor parasının ödenmesinde gün sınırlaması yoktur. Ancak göreceğiniz üzere, tek hekimden alınan raporlara ait geçici iş göremezlik ödemeleri dolaylı yoldan sınırlandırılmıştır. Ancak heyet raporu olduğu müddetçe, işçi yıl boyunca istirahatli olduğu gün sayısı kadar rapor parası alabilecektir.

SONUÇ

SGK tarafından rapor parası ödenirken, bu paranın ödenebileceği azami bir gün sayısı belirlenmemiştir. Ancak aşağıdaki durumlarda rapor parası ödenmeyecektir:

 • İşçinin tek hekimden aldığı rapor sayısının bir takvim yılında 40 günü aşan kısmı
 • Tek hekimden alınan 10 günlük raporun aynı hekim tarafından yenilenmesi durumunda, arada boşluk bulunması

Bu haller dışında; örneğin bir yılda 360 gün boyunca heyet raporu alabilen bir işçiye 360 günün tamamı için dahi rapor parası ödenebilecektir.


, ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

16 Yorum

 1. Merhaba.. ameliyat oldugum icin 90 gün heyet raporu aldim. Maasimda kesinti yok . Rapor parasi alabilmek icin maasta kesintimi olmasi gerekiyor ?

  1. Hayır, önemli olan fiilen çalışmamanızdır. Çalışmıyorsanız ve işveren bir sıkıntı çıkarmıyorsa, hem maaşınızı hem de rapor parasını almanız mümkündür.

  1. Özcan bey, ayın farklı olması bir şeyi değiştirmez. 7 günlük raporunuz varsa 5 günlük rapor parası alabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.