Geçici iş göremezlik raporu nasıl alınır?

Geçici iş göremezlik raporu nasıl ve nereden alınır?

Sigortalının hastalanması ya da başka nedenlerle çalışamaz hale gelmesi durumunda, SGK tarafından ona geçici iş göremezlik ya da rapor parası ödenmektedir. Peki bu geçici iş göremezlik raporu nereden ve nasıl alınır?

Geçici iş göremezlik raporu

Rapor parasının ne olduğunu daha önce ayrıntılı bir şekilde açıklamıştım. Kısaca tekrar etmek istiyorum. İşçi hastalandığında, iş kazası geçirdiğinde, meslek hastalığına tutulduğunda ya da analık izni sırasında istirahat etmek zorunda kalabilir ve bu istirahat sürelerine ait ücretlerin bir kısmı SGK tarafından işçiye ödenir. İşte bu ödenen para geçici iş göremezlik parasıdır ve halk arasında rapor parası olarak da bilinmektedir.

Geçici iş göremezlik raporu nereden alınır?

Aslında rapor parası, adından da anlaşılacağı üzere, çalışamayan işçiye ödenen bir paradır. Bu nedenle; ister hastalanma, ister iş kazası ya da meslek hastalığı ya da analık hali olsun, işçinin bu durumunun sağlık raporuyla ispatlanması gerekir.

Bu sağlık raporunun ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir sağlık kuruluşundan alınması şarttır. Dolayısıyla aşağıdaki yerlerden alınan sağlık raporları yeterli olacaktır:

 • Devlet hastanesi
 • Üniversite hastanesi
 • Sağlık ocağı / Aile hekimliği
 • Özel hastane
 • SGK ile anlaşmalı diğer sağlık sunucuları

istirahat raporu nasıl alınır

Buralardan alınacak sağlık raporu, sigortalının belirli bir süre istirahat etmesi gerektiğine dair bilgi içermelidir. Ancak birkaç ayrıntıyı paylaşmak istiyorum. Tek hekimden alınacak sağlık raporunun en çok 10 güne kadar olan kısmı SGK tarafından ödenmektedir. Bu hekimden, kesinti vermeksizin, tekrar 10 güne kadar sağlık raporu alınırsa, bu 10 günün rapor parası da ödenmektedir. Ancak bir takvim yılında, en çok 40 güne kadar tek hekim raporlarının parası ödenmekte, 40 günden fazlası için rapor parası ödenmemektedir.

SONUÇ

Geçici iş göremezlik raporu, bildiğimiz anlamda, işçinin istirahat etmesi gerektiğine dair alınan sağlık raporudur. Tek hekimden ya da sağlık kurulu tarafından verilebilir. Bu rapor sağlık ocağı, aile hekimliği, özel ya da devlet hastanelerinden alınabilir.

Tek hekimden alınan sağlık raporlarının, bir takvim yılı içinde, en çok 40 güne kadar olanının rapor parasının ödendiğini, 40 günden sonrasının rapor parasının ödenmeyeceğini hatırlatmak isterim.

NOT: SGK tarafından yetki verilmiş işyeri hekimi ise tek seferde en çok 2 gün rapor verebilmektedir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

16 Yorum

 1. ben haftada iki gün bir mağazada çalışıyorum bugün için rapor aldım fakat beni arayıp yarın ve sonraki gün çalışacağımı söylediler ben bir günümü rapor alarak geçtim yinede 2 gün çalıştırmaları mümkün mü?

  1. Esra hanım, iş sözleşmenizde yazan çalışma süreniz neyse, bunu doldurmanız işveren tarafından beklenebilir. Haftada bir gün dinlenmeniz sağlandıktan sonra, diğer günlerde çalıştırılmanız mümkündür.

 2. Eşim 27.mayıs 2017 tarihinde işe girdi işe girmeden önce eşim 4 aylık hamileydi 5.11.2017 tarihinde doktorumuz doğum tarihi verdi yalnız eşim doğum öncesi raporunu 02.10.2017 tarihinde izne ayrıldı ama doğum doktorun verdiği tarihten önce gerçekleşti 07.10.2017 tarihinde yani doğumuna neredeyse 1 ay kala benim sorum sa eşim bu durumda geçici iş göremezlik parasını alabilecek mi yada ala bilmesi için doktoru kaç hafta izin vermesi gerekir.

  1. Vedat bey, eşiniz toplamda 16 haftalık rapor parasını alabilecektir. Doğumdan önce verilen raporun eksik kalanları, doğum sonrası rapor alınarak telafi edilebilir. Önemli olan, işçinin toplamda 16 hafta analık izni kullanmasıdır.

   1. Mrb 2 ay içinde 2 defa aynı yerden kasık fıtığı ameliyatı oldum 2. ameliyattan sonra sadece 20 gün rapor alabildim doktor rapor süresi bitince gel bir daha rapor yazıcam dedi ama doktor hastaneden ayrılmış ne yapmam lazım ?

 3. İyi Günler Dilerim…
  Eşim İşkur aracılığıyla açılan typ kurs programında çalışmaktadır. Doğumuna 8 hafta kaldığı gün doktora gidip son 3 hafta kalana kadar çalışabilir raporu aldık. Doğumuna son 3 hafta kala yine doktara gittik ve doğum öncesi çalışamaz raporu aldık. raporları sgk il müdürlüğüne ve çalıştığı kuruma ilettik… fakat bize analık izinlerinin alınamayacağını ve ya istifa etmemiz gerektiği yada işten çıkarılacağı söylendi. sgk il müdürlüğüyle de konuştuğumuzda işten çıkarılırsa iş görememezlik ücretinin alınamayacağı söyleniyor. Bu İşlem için nasıl bir yol izleyebiliriz yardımcı olursanız seviniriz. şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz…

 4. mrb bir ay önce is kazası gecırdım. 40 gunnluk raporum var ve is görememzlik raporu almak icın kazadan sonraki raporlarım ve hastane kayıtlarım mı incelenıyor. yoksa tekrar saglık kontrolu mu oluyorum.

  1. Fatih bey, açıkçası bunu bilmemiz mümkün değil. Rutin kontrol süreci de olabilir.

 5. Babam 23 martta işyerinde çalışırken kalp rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırıldı 28 martta da bypas ameliyatı oldu 5 nisanda da taburcu oldu kimse bize Bi kağıt rapor VS vermediler 3 ay otomatik raporlusunuz dediler muhasebeci ile görüşün onun ekranında gözükür dediler herkes başından savıyor ne yapmamız lazım

  1. Gökhan bey, raporlar zaten SGK’nın sistemine otomatik düşmektedir. Yine de muhasebeciye sorabilirsiniz.

 6. merhaba. ben 23 martta iş kazası geçirdim. sağ kolum suan iş göremez durumda. istirahat raporu almakta sıkıntı yaşıyorum. ohalden dolayı sorun oluyor rapor almam yenı alınan ohal kararına gore rapor alabılır mıyım ve nasıl alabılırım ?

  1. Erkan bey, OHAL rapor almanıza engel değildir. Hastaneye giderek durumunuzu izah etmeyi denediniz mi?

 7. Merhaba. 1 yilda 40 gunluk rqpor suremi doldurdum. Rahatsizligimdan dolayi raporumun uzamasi gerekiyirdu ama doktorum saglik kuruluna basvurmami soyledi. Ben isin odenek kisminda degilim. Almasamda olur. Doktor sistem harici rapor veremiycegini soyedi. Aldim diyelim isyeri sıkinti yaratirmi bu konuda yani skg ciktisi olmayan bir raporun isyerini baglayici resmi bir dayanagi var mi? Tesekkur ederim

  1. Cengiz bey, raporun resmi olarak verilmesi gerekir. Sistem harici raporun ne olduğunu anlayamadım.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.