Geçici iş göremezlik raporu nasıl alınır?

Geçici iş göremezlik raporu nasıl ve nereden alınır?

Sigortalının hastalanması ya da başka nedenlerle çalışamaz hale gelmesi durumunda, SGK tarafından ona geçici iş göremezlik ya da rapor parası ödenmektedir. Peki bu geçici iş göremezlik raporu nereden ve nasıl alınır?

Geçici iş göremezlik raporu

Rapor parasının ne olduğunu daha önce ayrıntılı bir şekilde açıklamıştım. Kısaca tekrar etmek istiyorum. İşçi hastalandığında, iş kazası geçirdiğinde, meslek hastalığına tutulduğunda ya da analık izni sırasında istirahat etmek zorunda kalabilir ve bu istirahat sürelerine ait ücretlerin bir kısmı SGK tarafından işçiye ödenir. İşte bu ödenen para geçici iş göremezlik parasıdır ve halk arasında rapor parası olarak da bilinmektedir.

Geçici iş göremezlik raporu nereden alınır?

Aslında rapor parası, adından da anlaşılacağı üzere, çalışamayan işçiye ödenen bir paradır. Bu nedenle; ister hastalanma, ister iş kazası ya da meslek hastalığı ya da analık hali olsun, işçinin bu durumunun sağlık raporuyla ispatlanması gerekir.

Bu sağlık raporunun ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir sağlık kuruluşundan alınması şarttır. Dolayısıyla aşağıdaki yerlerden alınan sağlık raporları yeterli olacaktır:

 • Devlet hastanesi
 • Üniversite hastanesi
 • Sağlık ocağı / Aile hekimliği
 • Özel hastane
 • SGK ile anlaşmalı diğer sağlık sunucuları

istirahat raporu nasıl alınır

Buralardan alınacak sağlık raporu, sigortalının belirli bir süre istirahat etmesi gerektiğine dair bilgi içermelidir. Ancak birkaç ayrıntıyı paylaşmak istiyorum. Tek hekimden alınacak sağlık raporunun en çok 10 güne kadar olan kısmı SGK tarafından ödenmektedir. Bu hekimden, kesinti vermeksizin, tekrar 10 güne kadar sağlık raporu alınırsa, bu 10 günün rapor parası da ödenmektedir. Ancak bir takvim yılında, en çok 40 güne kadar tek hekim raporlarının parası ödenmekte, 40 günden fazlası için rapor parası ödenmemektedir.

SONUÇ

Geçici iş göremezlik raporu, bildiğimiz anlamda, işçinin istirahat etmesi gerektiğine dair alınan sağlık raporudur. Tek hekimden ya da sağlık kurulu tarafından verilebilir. Bu rapor sağlık ocağı, aile hekimliği, özel ya da devlet hastanelerinden alınabilir.

Tek hekimden alınan sağlık raporlarının, bir takvim yılı içinde, en çok 40 güne kadar olanının rapor parasının ödendiğini, 40 günden sonrasının rapor parasının ödenmeyeceğini hatırlatmak isterim.

NOT: SGK tarafından yetki verilmiş işyeri hekimi ise tek seferde en çok 2 gün rapor verebilmektedir.

, , ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

6 Yorum

 1. Eşim 27.mayıs 2017 tarihinde işe girdi işe girmeden önce eşim 4 aylık hamileydi 5.11.2017 tarihinde doktorumuz doğum tarihi verdi yalnız eşim doğum öncesi raporunu 02.10.2017 tarihinde izne ayrıldı ama doğum doktorun verdiği tarihten önce gerçekleşti 07.10.2017 tarihinde yani doğumuna neredeyse 1 ay kala benim sorum sa eşim bu durumda geçici iş göremezlik parasını alabilecek mi yada ala bilmesi için doktoru kaç hafta izin vermesi gerekir.

  1. Vedat bey, eşiniz toplamda 16 haftalık rapor parasını alabilecektir. Doğumdan önce verilen raporun eksik kalanları, doğum sonrası rapor alınarak telafi edilebilir. Önemli olan, işçinin toplamda 16 hafta analık izni kullanmasıdır.

   1. Mrb 2 ay içinde 2 defa aynı yerden kasık fıtığı ameliyatı oldum 2. ameliyattan sonra sadece 20 gün rapor alabildim doktor rapor süresi bitince gel bir daha rapor yazıcam dedi ama doktor hastaneden ayrılmış ne yapmam lazım ?

 2. ben haftada iki gün bir mağazada çalışıyorum bugün için rapor aldım fakat beni arayıp yarın ve sonraki gün çalışacağımı söylediler ben bir günümü rapor alarak geçtim yinede 2 gün çalıştırmaları mümkün mü?

  1. Esra hanım, iş sözleşmenizde yazan çalışma süreniz neyse, bunu doldurmanız işveren tarafından beklenebilir. Haftada bir gün dinlenmeniz sağlandıktan sonra, diğer günlerde çalıştırılmanız mümkündür.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.