Gelir testi zorunluluğu kaldırıldı mı?

Gelir testi artık zorunlu değil

2017 yılı nisan ayına kadar; bir yerde çalışmadığı için genel sağlık sigortalı sayılmayan kişilerin gelir testi yaptırmaları zorunluydu. Böylece hane halkında kişi başına düşen gelir belirleniyor ve bu tutar brüt asgari ücretin üçte birinden az ise, kişi prim ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyordu. Ancak 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren, artık gelir testi yaptırma zorunluluğu ortadan kalktı. Peki yeni sistem nasıl işleyecek?

Gelir testi nedir?

Bu testin ne olduğunu daha önce açıklamıştık. Kısaca tekrarlamak gerekirse; ailenin tüm gelirleri ve harcamaları dikkate alınarak toplam geliri belirleniyor ve böylece hanede kişi başına düşen gelir tespit ediliyordu. Testin sonucuna göre de kişi için genel sağlık sigortası primi belirleniyor ya da kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3’ünden az ise, kişi para ödemeden genel sağlık sigortalı sayılıyor ve sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyordu.

Gelir testi zorunluluğu kalktı

Yeni sistemde artık gelir testi yaptırmak zorunlu değil. Bunun yerinde herkes için sabit bir genel sağlık sigortası primi öngörülüyor. Bu tutar ise asgari ücretin %3’ü oranında belirlendi. 2019 yılı için bu rakam 76,75 TL’dir.

İş göremez raporu nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Bunun anlamı ise; işsiz kalan kişinin artık gelir testine girmeden sabit bir rakam olan 76,75 TL’yi her ay SGK’ya ödemesi ve sağlık hizmetlerinden faydalanması olarak özetlenebilir.

Gelir testi yapılmayacak mı?

Gelir testi zorunluluğu ortadan kalksa da, yine de yapılması mümkün. Kişi, aylık 76,75 TL’yi ödeyemeyecek durumdaysa gelir testi için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurabilir ve teste girebilir. Eğer hane halkında kişi başına düşen gelir, brüt asgari ücretin 1/3’ünden az ise, bu kişi adına 76,75 TL devlet tarafından yatırılacak ve kişi, hiç para ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanabilecektir.

Gelir testi için ne zaman başvurmak gerekir?

gelir testi zorunlu mu

Çalışmayan ya da işsiz kalan kişiler SGK tarafından otomatik olarak sisteme alınmakta ve bu kişilere bir tebliğ gönderilerek genel sağlık sigortası kapsamında resen tescil edildikleri bildirilmektedir. İşte bu tebliği alan kişi, aile içinde kişi başına düşen gelirin brüt asgari ücretin 1/3’ünden az olduğunu düşünüyorsa, tebliği aldığı tarihten itibaren 1 ay içinde gelir testi için, ikametgahının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmalıdır.

SONUÇ

Her hangi bir işte çalışmayan ya da işsiz kalan kişiler için gelir testine girme zorunluluğu ortadan kalkmıştır. Bu kişiler her ay, brüt asgari ücretin %3’ü kadar prim ödeyerek genel sağlık sigortalısı olacak ve sağlık hizmetlerinden faydalanabilecektir. 2019 yılı için 76,75 TL olan bu tutarı ödeyecekseniz, hiç uğraşmadan sağlık hizmetlerinden faydalanmanız mümkün olacaktır.

Ancak aile içinde kişi başına düşen gelirin brüt asgari ücretin 1/3’ünden az olduğunu düşünüyorsanız (2019 için bu rakam 852,80 TL), yine de gelir testi yaptırabilirsiniz. Gelir testi sonucunda bu durum tespit edilirse, hiç para ödemeden genel sağlık sigortalısı olabilir ve sağlıktan yararlanabilirsiniz.

Gelir testinin nasıl yapıldığını ve neye göre karar verildiğini öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

İşten ayrılan bir işçinin gelir testi yaptırması gerekip gerekmediğini merak ediyorsanız da, bu konuda yazdığımız makaleye bakabilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

5 Yorum

  1. Güzel de benim oğlum üniversitede öğrenci ve okulunu bitiremedi.universitesinin oldugu sehirde bir evde oturuyor.Butun masraflarını anne ve babası olarak karşılıyoruz.Anne ve baba ayrı durumda.25 yaşını doldurdu.Dolayisiyla bakmakla yükümlülük de söz konusu değil.Geliri olmayan birinin gelir testi yaptirmasi durumunda yine ailesinin geliri mi dikkate alınacak?Hani bu insanlar bir bireyse ailesinin gelirinden kime ne?61 TL ödeyerek sağlık sigortasından faydalanabilir.Ancak isterse gelir testi yaptırabilir deniliyor.Testte ailesinin geliri “ayrı şehirde ve ayrı evde yaşayan kişi için”dikkate alınacak mı?

      1. Serdar Kahraman’a cevap vermiyorsan, ki önce o yorum yapıp bir sual sormuş, o halde, Ali beye ”biz teşekkür ederiz” demeyeceksin. Önce, Serdar beyin sualini yanıtlayacaksın. Ha yok yanıtlamayacaksan veya yanıtlayamayacaksan, bir sonraki mesaja burjuvazik dilde teşekkürler etmeyeceksin.

  2. Merhabalar benim 16/06/1998 doğumlu kızım var şuanda okumuyor,çalışmıyor ve evli değil genel sağlık sigortası odemelimi?teşekkürler.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.