Genel Tatil Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Genel tatil ücreti hesabı

Genel tatil ücreti, işçiye ulusal bayram ve genel tatil günlerinde yaptığı çalışmalara karşılık ödenmesi gereken bir ücrettir. Önce hangi günlerin yukarıda sayılan günlerden olduğunu öğrenmek için 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanuna bakalım.

Bu kanuna göre şunlar, ulusal bayram ve genel tatil günleridir:

– 28 Ekim günü saat 13:00’den itibaren 29 Ekim günü / Cumhuriyet Bayramı

– 23 Nisan günü / Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

– 19 Mayıs günü / Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı

Arefe günü mesai ücreti

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

– 30 Ağustos günü / Zafer Bayramı

– Arefe günü saat 13.00’den başlayarak 3,5 gün / Ramazan Bayramı

– Arefe günü saat 13.00’den başlayarak 4,5 gün / Kurban Bayramı;

– 1 Ocak günü / Yılbaşı

– 1 Mayıs günü / Emek ve Dayanışma Günü

Yukarıda sayılan günler toplandığında bir yılda toplam 14,5 (ondört buçuk) gün ulusal bayram ve genel tatil günü olduğu görülecektir. Peki bu günlerin İş Kanunu açısından önemi nedir?

ulusal bayram ve genel tatil çalışması

4857 sayılı İş Kanununun 47. maddesinde göre; işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, her hangi bir iş karşılığı olmadan o güne ait ücretleri tam olarak, tatil yapmayıp da çalışırlarsa ayrıca çalıştıkları her gün için bir günlük ücretleri de ödenir.

İşte bu ücrete genel tatil ücreti denir. Hesabı ise oldukça kolaydır. Buna göre; her hangi bir ulusal bayram veya genel tatil gününde çalışan işçiye, hak ettiği bir günlük ücretin yanında ayrıca bir günlük genel tatil ücreti daha ödenecektir. Örneğin mayıs ayı içinde hem 1 Mayıs hem de 19 mayıs genel tatil günlerinde çalışan bir işçi, ay sonunda 2 yevmiye fazladan alacaktır.

SONUÇ

Toplam 14,5 gün olarak belirlenmiş ulusal bayram ve genel tatil günlerinden her hangi birinde çalışan işçi genel tatil ücretine hak kazanır. Bu genel tatil ücretinin hesabı kolay olup her bir günlük çalışma için ekstradan bir günlük yevmiye tutarındadır. Örneğin aylık ücreti 1.200,00 TL olan ve yılbaşı tatilinde çalışan işçi, ay sonunda ekstradan 40,00 TL genel tatil ücreti alacaktır.

Bu işçiye genel tatil ücreti ödemek yerine çalıştığı gün kadar izin kullandırmanın mümkün olup olmadığını ise daha önce açıklamıştık.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

6 Yorum

  1. Merhaba Mustafa Bey
    ulusal bayram ve genel tatil günlerinin, normal hafta tatili gününde çalışıldığı bir güne denk geldiğinde bir buçuk katı yerine bir katı ücret ödenmesi gibi bir durum ortaya çıkıyor

  2. Merhaba,

    Saatlik ücretle çalışan bir işyeriyiz. Haftada 5 gün çalışarak 45 saati tamamlıyoruz. Vardiyalarımızdan biri 19:00-04:30 saatleri arasındadır. Bu günün ertesi 1 mayıs resmi tatil olduğu için bu vardiyadaki çalışanlar 00:00 de çıkış yapacaklar ve kalan 4,5 saatlik kısmın ücretini resmi tatil olması nedeniyle haketmiş olacaklar. Sorum ise ; 30 Nisan günü bu vardiyada görevli bir çalışan diyelim ki saat:21:00 de izin alıp çıktı. Bu durumda 1 Mayıs resmi tatiline denk gelen 00:00-04:30 arasındaki çalışmadığı kısmın ücretini haketmiş olur mu? Yani ben bu çalışana 19:00-21:00 çalışması (2 saat) ve 00:00-04:30 (4,5 Saat) toplamda 6,5 saatlik ücret mi ödemeliyim yoksa 2 saatlik ücret mi ödemeliyim?

  3. MERHABA AREFE GÜNÜ VARDİYALI PERS. 13:00 15:00 ARASI YARIM YEVMİYE BURASI TAMAM .AKŞAM 15:00 – 24:00 ÇALIŞAN PERSONELDEMİ YARIM YOKSA BU PERSONEL TAMMI ALACAK TEŞEKKÜRLER.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.