Geriye dönük fazla çalışma ücretlerinin alınması

Geriye dönük fazla mesai talebi

İşçinin yapmış olduğu fazla çalışma ücretinin karşılığının ona zamanında ödenmesi gerektiği açıktır. Fazla mesai ücretinin bekletilmesi, geciktirilmesi ya da hiç ödenmemesi mümkün değildir. Buna rağmen işçi, fazla mesai ücretini almadan uzun yıllar çalışmışsa ne olacaktır? Bu işçinin; geriye dönük kaç yıllık fazla çalışma ücretini, hangi şekilde alabileceğini sizlere açıklamaya çalışacağım.

Fazla çalışma

Öncelikle fazla çalışma kavramından kısaca bahsetmek istiyorum. İşçiler arasında yaygın kanının tersine; fazla çalışma, günlük ya da aylık olarak hesaplanmaz. İstisnai durumlar haricinde, fazla çalışma hesabı haftalık yapılır. O halde; haftalık 45 saatlik çalışma süresinin üzerinde çalıştığınızı, ancak fazla çalışma ücretinizi alamadığınızı düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Yine de burada şu önemli ayrıntıyı vermekte fayda görüyorum. Unutmayın, ara dinlenmeleriniz çalışma süresinden sayılmaz. Örneğin 08:00-16:00 saatleri arasında mesai yapan ve yarım saat de yemek molası olan işçi, o gün için 7,5 saat çalışmış kabul edilir. Haftalık hesabınızı da bunun üzerinden yapmanız önemlidir.

Fazla çalışma ücreti

Fazla çalışmanın en önemli sonucu, ücretinin zamlı hesaplanmasıdır. İşçinin normal bir saatlik çalışması ücretinden en az yüzde elli zamlı ödenmesi gereken bu ücret; daha zamlı da ödenebilir ama daha az ödenemez.

Prim alan işçinin fazla mesai ücreti

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Örneğin aylık net ücreti 1.500 TL olan bir işçinin saatlik ücretini bulmak için bu ücreti 225’e böleriz. Çıkan sonuç 6,66 TL işçinin saatlik ücreti iken, fazla çalışmasının karşılığı saatlik ücreti ise en az bu ücretin yüzde elli zamlı haliyle 9,99 TL olarak belirlenmelidir.

Fazla mesaide zamanaşımı

geriye dönük mesai dava talep

Bazen; işçilerin uzun yıllar boyunca hizmet verdikleri ve fazla çalışma ücretlerini alamadıkları işverenlerine karşı dava açtıklarında, geriye dönük tüm fazla çalışma ücretlerini alabileceklerini düşündüklerini görüyorum. Bu, ne yazık ki, mümkün değildir. Bir tür ücret olan fazla çalışma ücreti, zamanaşımına tabi olup bu süre 5 yıl olarak belirlenmiştir. O nedenle; işten ayrılan bir işçi, dava açtığı  tarihten itibaren geriye dönük olarak en çok 5 yıllık fazla çalışma ücretini alabilir. Unutulmamalıdır ki, işten bugün ayrılan bir işçi hemen dava açarsa geriye dönük 5 yıllık fazla çalışma ücretini alabilecekken; davayı örneğin bir sene sonra açarsa bu kez 4 yıllık alacağını alabilecektir.

Ödenmeyen fazla çalışma alacakları için ne yapılmalı?

Elbette bunun için işverene başvurmak ve geriye dönük ödeme istemek ilk seçenektir. Ancak bu seçenek zorunlu olmadığı gibi, çoğu zaman sonuç da vermemektedir. Bu durumda işçiye kalan, iş mahkemesinde dava açarak hakkını aramak olacaktır. Geriye dönük fazla mesai alacağı olduğunu iddia eden işçi, 5 yıllık zamanaşımı işlemeye devam ettiğinden, en kısa sürede davasını açmalıdır.

Geriye dönük fazla çalışma nasıl ispat edilir?

Dava açan işçinin bu iddiasını ispatlaması gerekecektir. Bu konu oldukça ayrıntılı olup bu yazının içinde anlatılması, konunun bütünlüğünü bozacaktır. O nedenle, dava açma aşamasına gelmiş bir işçinin bu noktada hukuki destek almasında fayda bulunmaktadır. Ancak yine de; işçinin çalıştığı dönem boyunca yazılı bir takım delilleri elde etmiş olmasının, lehinde tanık dinletebilmesinin, ücret bordrolarında fazla çalışma ücretlerinin hiç yer almamış olmasının işçiye fayda sağlayacağını belirtmek gerekir.

SONUÇ

Geriye dönük fazla çalışma ücretleri, dava yoluyla tahsil edilebilir. İşçinin, fazla çalışma yaptığına dair bir takım yazılı delillerinin bulunması, tanıklarının olması gibi hususlar onun işine yarayacakken; fazla çalışma ücreti içeren ücret bordrolarında ihtirazi kayıtsız imzalarının olması, yazılı delilinin olmaması ya da tanık bulamaması aleyhinde olacaktır.

Ayrıca; fazla çalışma ücretlerinin 5 yıllık zamanaşımına tabi olduğu da unutulmamalıdır. İşçi, isterse yirmi yıldır aynı işyerine çalışıyor olsun, dava açtığı / işverene yazılı olarak başvurduğu tarihten itibaren geriye dönük en çok 5 yıllık fazla çalışma ücretini alabilecektir.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

199 Yorum

 1. SN MUSTAFA BAYSAL BEY ;Ben bir nakliye firmasinda şoför olarak 2 senedir çalışmaktayim.net maaş 1650 lira ama asgari ücretten yatıyo maasimiz kalanini elden oduyolar ve sabah saat 5:00 6:00 gibi iş başı yapıyoruz aksam 18:00 19:00 gibi paydos yapıyoruz mesai ücreti alamıyoruz. Artı 08.06.2016 tarihinde trafik kazasi yaptım bir arabaya çarpmam sonucu 650 tl lik bir hasar olustu aradim is yeri araç sahibini olayı söyledim sigortadan yaptırma cebeninden öde ben ödemen dedi sonra parayi ödedi ve maaşından keski böyle bir hakkı varmıdır. Ben şikayetçiyim.ne yapmam gerekiyor

  1. Eray bey, yaptığınız kazanın masrafını işvereniniz sizden direkt olarak tahsile demez. Bunun için ya iş sözleşmenizde açık bir ceza maddesi ya da bir mahkeme kararı olmalı. Diğer bahsettiğiniz konularda da şikayetlerinizi nasıl yapabileceğinizi şu yazıdan okuyabilirsiniz.

 2. Mustafa Bey merhaba,

  Çalışan hangi aralıkta ücret alırsa alsın, fazla mesai davası açabilir mi? Örneğin 8000 TL ya da 20000 TL aylık maaş alan birisi de fazla mesai davası açabilir mi?

 3. Sn Mustafa bey 2005 9 ayında işe başladım 2014 yılına kadarayda 12/12 olarak 12 çalıştırdılat kalan zamanda 12/24 çalıştırdılat fazla mesai olarak son 5 yılımı wlabilitorum şahitler vr evraklarla ispatlayabilirim saygılar

 4. Merhaba mustafa bey,
  Taşeron bir firmadan ana firmaya geçiş yapan bir garsonum yeni sözleşme yaptılar ve eskiden aldığım fazla mesailerin yerine boş günlerde serbest zaman(izin) vereceklerini söylediler bayramlarda ve hafta içi belli dönemlerde mesaide yazmalarına rağmen yaz dönemi mesai karşılığı 280 saat gibi fazla çalışmam var ve şimdi kış dönemi hafta içi boş günlerde başka işlere yardımcı olmam isteniyor bu bir hak ihlali ve fesih nedeni midir?
  Saygılar.

  1. Sonuç olarak fazla çalışma yapmışsanız ve ücretini alamıyorsanız ya da serbest zaman olarak kullanamıyorsanız elbette ki haklı fesih sebebidir.

   1. Peki tek taraflı fesih ile beraber içeride kalmış geçmiş yıllarımdan kalma yıllık izinler, izin ücreti ve tazminat hakkına sahipmiyim? Bunun için nasıl bir yol uygundur?
    Bilgilendirirseniz sevinirim.
    Teşekkürler.

    1. Elbette sahipsiniz. Mahkeme fesih gerekçenizi haklı bulursa tazminatlarınızı alırsınız. Ancak haklı bulmasa bile varsa diğer alacaklarınızın ödenmesine karar verecektir.

 5. Mustafa bey merhaba, bir araç kiralama firmasında müdürümüzün ayrılması sonucu yerine kimse alınmamış ve sorumluluk tarafıma kalmıştır. bu sebeple iş yüküm , sorumluluğum ,mail trafiğim ve telefon görüşmelerim artmıştır. mesai dışı herhangi bir saatte ve haftasonları dahil olmak üzere “ofis dışında” araç servislerinden tamir onayı, kaza yapan müşteri, yol yardım, ikame araç vs. gibi sebeplerden ötürü mail ve telefondan işlerimi takip ettim. mesai saatleri ve ofis dışında çağrı merkezimizin olmaması sebebiyle bütün mail ve telefon trafiğini evimden takip etmek suretiyle fazla mesai talebinde bulunabilir miyim. herhangi bir ekstra iş sözleşmemiz bulunmamaktadır. mesai dışında çalışmama ait araç teslim formları mail yazışmaları ve operatörden alınmak suretiyle telefon kayıtlarını delil olarak sunabilir miyim

 6. mrb mustfa abi ben benzin istasyonunda pompacı olrak calışıyorum 24 saat calışıyoruz ve 24 saat izinliyiz ama 11 senden beri calışıyorum hic izin kullanmadım ve bizim patron nefahaat etti 8 tane cocukları var ve 3 aydan beride maaş alamıyoruz işyerinde iki kişi calışıyoz her türlü iş bizde marketede bakıyoruz haftalık ve resmi günlerde hiç izin kullanmadık ve aynı zamanda abi hic mesaide almadık geriye dönük mesai hakkımız varmı varsa nereye basvurmam gerek saygılar abi şimdiden

  1. Geriye dönük 5 yıllık fazla çalışma ücretlerinizi alabilirsiniz. Bunun için İş Mahkemesine dava açmanız gerekir.

 7. Merhaba ben özel bir şirkette 4 senedir çalışıyorum 2016 4. ve 5. Aylarinda 30 saat mesajını bildirmeme rağmen şirketim odemedi biz mesailerimizi mail olarak ay sonunda çizelgede gönderiyorum bana odenmiyecegine dair bir yazı gelmedi.Ben noterden mesilerim odenmiyor diye ihtar göndererek işten ayrılan mahkemelik olsam tazminatından alabilir miyim .

  1. Eğer ödenmemiş fazla çalışma ücretiniz varsa, ihtarname göndererek talep ettiğiniz halde de ödenmezse, bu haklı bir gerekçe olarak kabul edilir.

 8. Selam mustafa bey ben bir gıda firmasında çalışıyorfum sabah 8 akşam 1830 çıkış işveren bizi işten çıkardı beni 7 sene fazla mesaim var ama maaş bodrosuda 7:5 SAat olarak yazıyor bodroları böyle imzaladık bu fazla mesaileri ala bilirmiyiz avukata danıştım alamassını dedi bodroları imzaladığımız için bilgi ala bilirmiyim

  1. Eksik bilgi verilmiş. Alabilirsiniz; ama bordroda imzanız olduğu için orada yazan saatlerden fazlasını hak ettiğinizi sadece YAZILI delillerle kanıtlayabilirsiniz. Puantaj kaydı, giriş çıkış imzaları ya da diğer fatura vb. evrakalr gibi…

 9. selam aleyküm Mustafa Bey ben 2008 de haziran ayı gibi bir iş yerinde işe başladım.2012 ekim ayı gibi ayrıldım .fakat tazminat ve mesai ücreti olarak 3 bin tl yatırdılar hesabıma.sorduğumda hepsi bu kadar dendi. fakat bundan 5 ay önce beraber çalıştığım iş arkadaşlarım mahkemeye vermişler. 15 ile 50 bin arasında tazminat kazanalar var. şuan ne yapabilirim

  1. Siz de geriye dönük haklarınız için dava açabilirsiniz. Kıdem tazminatı için zaman aşımı 10 yıldır.

 10. Merhaba Mustafa bey, 1,5 yıldır bir giyim firmasında Mağaza Müdür Yardımcısı olarak görev almaktayım. Elimde mağaza Shift i var imzalı olarak hemen hemen bütün personel imzalı. Şimdi ben bunları hesapladım 296 saat ediyor toplam da. İçeride ki hakkımı istedim fakat bana bunu izin olarak kullanmamı talep ettiler bende red ettim. Ne yapabilirim nasıl ücretimi alabilirim. Saygılar.

  1. Bu durumda ancak işten ayrılarak haklarınızı talep edebilirsiniz. Ödenmezse de mecburen dava açmanız gerekir.

 11. S.a mustafa abi ben 2009 yılı 2016 yılı arasinda bir firmada ortalama 2000 gün tır şoforlugu yaptim bu yillar arasinda giriş çıkışlarim var baska isyerlerindede sigortali calistim mahkemeye verdim tazminat haklarımı alabilirmiyim takograh kağıtlarımıda avukata verdim fazla çalışma sürelerim kayıtlı fazla mesayilerimide alabilirmiyim saygılar

  1. Murat bey zaten dava açmışsınız. Sonucunu bilmem mümkün değil ama takograf kayıtları oldukça önemli delillerdir.

  1. Tam olarak bugünün tarihinden 5 yıl geriye doğru fazla mesai ücretlerinizi alabilirsiniz. 5 yıl 1 gün ve daha öncekiler zamanaşımına uğramıştır.

 12. iyi günler mustafa bey. bir torna atölyesınde 5 yıldır calısıyorum ama bunun 1.5 yılını sigortasız calıstım. 3.5 yıldır sıgortalıyım. sabah 8 de aksam 18.30 da işl bırakıyorum. ve cumartesı 14.00 e kadar calısıyorum. iş verenım onceden 1 tezgaha bakarken sımdı ustume 2 tezgah bıraktılar ve farkını verırız dedıler fakat haftalık alıyoruz ve sigortam asgari ücretten yatmakta. su an 2500 lıra alıyorum ama yıllık ızınler resmı tatıller vs kullanmadıum hatta asgari gecım ındırımı bıle almadım bu yıla kadar. bunu ıs verene soyledıgımde burası esnaf bız onları veremeyız dedıler. çalıstıgım yerde huzurum yok evlendım gecımım zor oluyor. sizce istifamı versem tazmınat alabılır mıyım?

  1. Bu şartlar altında ihtarname çekerek işten ayrılarak kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz. Büyük ihtimalle işveren ödeme yapmayacaktır. Bu durumda dava açmanız gerekecektir. Davaların ortalama 2 yıl sürdüğünü bilerek ve göze alarak işten ayrılabilirsiniz.

 13. Merhaba Mustafa bey özel bir bankada 7 seneyi aşkındır çalışıyorum. İlk üç sene çok fazla mesai yaptık ve fazla mesai ücreti almadık. Yapılan fazla mesaiyi belgelemiş olsam bile son beş yıllık zaman aşımı süresini aşamazmıyız.

 14. Merhaba mustafa bey esim 6 yildir ozel bir egitim kurumunda sabah 8 aksam 19.00 olarak calisti. Simdi hamilelik nedeniyle istem ayriliyor. Ben fazla mesailer icin dava acacagim. Taniklarim var ayni yerde calisan kisilerden. Asgari ucretle calisti. Fazla mesaileri almamiz ihtimali nedir birde ortalama ne kadar tutar olur. Saygilarimla

 15. Sn mustafa bey yaklasik 5 6 yildir akrabamin is yerinde çalışıyorum bunun yarısına yakın sigortasız çalışmisligim var ve bi kac kezde işi bırakıp gelmişligim var sigortali olduğum dönemde bi keresinde imzam olmadan çıkışim verilmişti bundan bi hakka sahipmiyim bir ikincisi gunde 12 saat olmak üzere hafta sonu dahil bayramlarda dahil izinsiz çalışmaktayiz mesai ücreti taleb edebilormiyiz yardimci olursaniz sevinirim

  1. Elbette edebilirsiniz ama işten ayrılmadan bunları almanız çok zordur. Ayrılsanız da, bu durumda mahkeme yoluyla almanız gerekecektir.

 16. Mustafa Bey merhaba 2011 2014 tarihleri arasında işyerimden fazla mesai ücretim ödenmiyor maaşım asgari den yüksek olmasına rağmen primim asgariden yatıyor diyerek istifa dilekçesi yazdım ve ayrıldım patron tazminatımı vereceğini söyledi. ve 1 ay sonra üst üste işe gelmiyor diyerek tutanak tutup iş akdimi fesh etmişler bende başka bir işe girdiğim için üstüne düşmemiştim. Şimdi davacı olsam sigortam eksik yatıyordu mesai ücreti almıyordum diye kazanmam şansım varmı. Elimde o döneme ait bankaya yatan elden alacağı diye imzalattıkları bordro ve 2 den fazla aynı dönemde çalıştığımız şahitlerim var. Teşekkür ederim

 17. Merhaba Mustafa bey özel bir sektörde dört senedir çalışıyorum vardiyalı olarak sigortam asgari ücret olarak yatıyor ve elden para veriyor lar gündüz vardiyası sabah sekiz akşam sekiz yani oniki saat çalışıyorum ama her yılbaşında fazla mesai kağıdı imzalatiyor lar ve elden para verirken ayrı maaş bodrasina imza atıyorum fazla mesai davasi açsam abilirmiyim

 18. SAYİN MUSTAFA BEY.
  BEN YAKLASİK 15 YİL OKULDA UCRETLİ PERSONEL OLARAK TEMİZLİK VE TAMİRAT İSLERİ YAPTİM. 15 yıl boyunca okulların tatil olduğu dönemlerde sigorta ve maaş ödenmesi yani girdi çıktı yapıldı Bu yıl eylül ayı itibari ile avukatla vekalet vererek kıdem. İhbar ve fazla mesai ücretleri talebinde bulundum Merakım acaba bu 15 yıllık fazla mesai ücretlerinin tamaminimi yoksa son 5 yilinimi alabilirirm. İKİNCİ SORUM ACABA KİDEM VE İHBAR TAZMİNATİM ORTALAMA KAÇ TL GİBİ ÇİKABİLİR. Acaba mahkeme sureci gecikmesi ne kadar aleyhime olur Bu dava ne kadar zamanda sonuçlanır. TABİ BU ARADA ADLİYELERDKİ YİGİLMALAR HAKİM SAYİLARİNİN AZ OLMASİ BENİ TEDİRGİN ETMEKTE

  1. Tazminatlar bakımından tamamını alabilecekken, ücret/maaş ve benzerlerinde dava açtığınız tarihten geriye son 5 yılı alabilirsiniz. Tazminat miktarınızı benim hesaplamam mümkün olmaz. Mahkeme sürecinin süresi sizin haklarınıza zarar getirmez. Sadece, alacağınız ödemeleri daha geç almak durumunda kalabilirsiniz.

 19. Mustafa bey merhaba.Bir firmafa özel guvenlik olarak calismaktayim 13 yildir.Eskiden 12 saat uzerinden calisiyorduk simdi son 8 aydir 8 saat calsiyoruz.simdi sirket bize geriye donuk 5 yil calismis oldugumuz parasini vermeye calisiyor ve az veriyor 10 bin tl..Bende kabul etmedim.Bana diyorlarki dava ac sen bilirsin.bjz eskiden 12 saat calistigin zaman maasinda faazla mesai olarak gosteriyorduk diyorlar.evet oyle gosteriyoardi ama su sekilde gosteriyorlardim.aldigim maasdan daha az gosterip geri kalani fazla mesai gosteriyordu.Ve izinli gunumuzde yapmis oldugumuz fazla mesaileri,bayram mesailerini elden aliyorduk.Lutfen yardimci olun ne yapam gerekiyor.Durum cok acil

  1. Doğan bey sizin yerinizde olsam parayı kabul ederdim. Zaten 5 yıllık zamanaşımı var ve siz büyük ihtimalle çalışmaya devam edeceksiniz. Örneğin bundan beş yıl sonra ayrılıp dava açacak olsanız bu fazla mesaileriniz zaten zamanaşımına uğramış olurdu. Bence alın ve çalışmaya devam edin. Bir gün ayrılırsanız ve 5 yıllık zamanaşımı dolmamışsa aradaki farkları yine talep edebilirsiniz.

   1. Mustafa bey ben ayrilmayi düşünüyorum.Ama tazminatim var geriye donük dava açsam tazminatimla beraber alabilirmiyim sizce??2-3 yil sursun onemli degil yeterki 12 yilim boşa gitmesin.

    1. Bu durum sizin takdirinize kalmış. Ancak alma ihtimaliniz elbette vardır. İşveren böyle bir ödeme yapmayı istiyorsa, siz de bunların ödenmediğini bir şekilde kanıtlayabilirsiniz. Ama kesin bir şey söylemem mümkün olmaz. Sizin yerinizde olsam bir avukatla görüşürdüm.

 20. mustafa bey ben 2014 yılın 380 saat 2015 yılında 350 saat fazla mesai yaptırılarak çalıştırıldım. şu an işten sırf bu yüzden ayrılırsam tazminatımı ihbar ücretimi alabilir miyim

  1. Bunlar ödenmememişse elbette ki haklı fesih nedenidir. Önemli olan dava aşamasında bu fazla mesaileri yaptığınızı kanıtlamanızdır.

   1. mustafa bey merhaba.2016 yılında haziran ayı ile aralık ayı bitimine kadar toplam 340 saat fazla mesai yaptım.bazı günler gece saat 04.00 da mesaim bitti.işveren fazla mesai ücreti yerine izin verebilirim dedi.toplam 76 iş günü mesai izinim var.bunu da vermiyor.emekli olmama 5 ay kaldı.bu hakkımı nasıl alabilirim.

    1. Hakan bey emekli olduktan sonra dava açabilir ve geriye dönük 5 yıllık fazla mesai ücretlerini alabilirsiniz.

     1. Merhaba Mustafa bey ben 14 ay bi firmada şoför lük yaptım 4 gün 5 gün eve gidemedim yani her ay ortalama gündüzleri full çalıştıgım gibi 20gün sabahlara kadar çalştm pazar bayram hiç tatilim olmadı. 3 ay maaşın bankaya yatmadı oyüzden ayrldm tazminat vermiyor uz dediler geceleri çalştıgıma dair kantar tikelerim var delil olarak mahkeme ye versem mesajlarını alabilirmiyim

     2. Özkan bey elbette alabilirsiniz. Önemli olan bu hususlar mahkemede ispat edebilmenizdir.

     3. Merhaba mustafa bey ben 11 yildir truzimde calisiyorum ayni is yerinde 11 sene calistim son bes senedir ssk is yerinden devamli yatti diger yillarda sadece yazin actigimiz icin resturanti yaz donemlerinde 5 ay 6 ay olarak odendi 2700 gunum var toplamda ssk asgeri ucretten yatti ama ben yuzde usulu calistigimiz icin elimize 3500 civari ortalama para geciyordu calistigim surece gunde dinlenme haric 15 saat haftanin yedi gunu dini bayramlar 19 mayis 23 nisan hepsinde calistim hic izin kullanmadim hatta agi lerimi bile almadim simdi bir anlasmazlik sonucu isimden ayrildim ve suan issizlik maasi aliyorum is yerine tazminatim dedigim zaman odemek istemiyor

     4. Serkan bey bu durumda bir an önce dava açın. Bahsettiğiniz tüm haklarınızı dava yoluyla alabilirsiniz. Uzun süreli çalışmanız olduğu için alacak miktarınız da bununla orantılı olarak artacaktır. Bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 21. Merhaba Mustafa Bey; Eski çalıştığım iş yerinden çıkarıldım ardına işe iade davası açtım; kazandım ve geri kabul edilmedim. bu iş yeriyle olan iş sözleşmemin ücret kısmı “… fazla mesailerinin de karşılığı dahil olmak üzere…” şeklinde belirtilmiş. Yani fazla mesailerime ücret ödenmiyordu. Fakat ben aylık ortalama 30-40 saat kadar mesai yapmak durumundaydım. Şimdi çevremde diyorlar ki sözleşme de olmasa dahi geriye dönük fazla mesailerini talep edebilirsin. Sizce mahkemece böyle bir talepte bulunma hakkım var mıdır? Şimdiden çok teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim. Not: Daha 5 yıl olmadı.

 22. Mustafa bey merhaba , Butik otelimizde bulunan garson ve diğer işçiler günlük 5-5,5 saat arası çalışmaktadırlar. Haftalık 45 saat çalışmaları gerekmektedir. normalde . Buna istinaden haftada 1 gün izin yapmak yerine 2 haftada 1 gün izin kullanmışlardır . Bugün yapılan denetim sonucunda kontrol eden kişi şu sözleri kullandı ; Bu işçilerin hangi zamandan beri böyle bir uygulama uygulanıyorsa , o tarihten itibaren haftalık olarak 15 saat ücretleri ödenecek dedi . Çalışanlarımız zaten 2 hafta da 1 izin kullanmayı kabul etmişlerdir . Bizim bu durumda ne yapmamız lazım .

  1. Mantığınız doğru görünse de İş Kanununa göre uygulama yanlıştır. Her ne olursa olsun, işçinin haftada en az bir gün hafta tatili kullanması zorunludur. İşçilerin talebi olsa bile aksi mümkün değildir. Bu nedenle, kullanılmayan her bir hafta tatili karşılığı olarak 2 yevmiye ödenmesinin istenmesi normaldir.

 23. Mustafa Bey öncelikle hayırlı akşamlar ben 2011 ve 2012 yıllarında sezonluk olarak bir otelde çalıştım ve günlük en az çalışma saatimiz 16 saatti.36 saatte 2 saat dinlediğimiz gün bile oldu. Böyle bir şeyin olduğunu yeni öğrendim.şimdi geçmişe dönük dava açabilirm iyim.2 den fazla sahidimde var.şimdiden ilginize teşekkür ederim

  1. Merhaba. Fazla mesai ücretlerinde zamanaşımı 5 yıldır. Bugün itibariyle dava açsanız en geç 5 yıl önceki alacaklarınızı alabilirsiniz. Buna göre değerlendirmeniz gerekir.

 24. Merhaba mustafa bey 2008 de kamu tasoreninde calismaya basladim malum mesai ve yillik izinler verilmedi 2013 de tamamen ozellesti suan ayni firmada devam etmekteyim fakat eskiye donuk mesai ucretleri yillik izin vs. Mahkeme yoluyla almak istiyorum isten cikarilmayi bile goze aldim sizce sonuc nasil olur yardimci olursaniz memnuniyet duyarim iyi calismalar

  1. Yıllık izinlerinin ücretini alabilirsiniz. Ama fazla mesai ücretlerinde, zamanaşımı nedeniyle dava açtığınız günden geriye en çok 5 yıllık fazla mesai ücretlerinizi alabilirsiniz. Buna göre değerlendirmeniz gerek.

 25. Sayın mustafa bey 18 aydır yurtdışında çalışıyorum fiks maaş olarak sözleşme de var günlük 15 saat çalışıyoruz bazı yazılı imzalı puantajlar var hepsi değil ama ve benim ekibinde şahit bu 18 ay böyle mahkeme için yeterli mi bu delil ve mahkeme ne kadar sürer

  1. Mehmet bey, buradan afaki olarak yeterli olup olmayacağını söylemem yanlış olur. Evraklarınızla birlikte bir avukatla görüşmenizde fayda var.

 26. Merhaba Mustafa bey ben 2007 – 31.12.2012 arası bir inşaat şirketinde iş makinaası oparatörü olarak 5 yıl 10 ay çalıştım, 18.500 civarı tazminat aldım maaşım 1400 liraydı sigortam 1700 civarında yatıyodu 80 gün iznim ve biir ay geriden gelen maaşımlaa bütün aldığım tazminat bu ihbarım verilmedi. Çıkışım sözleşme bitişi diye gösterildi ama öyle bir sözleşme yoktu günlük sabah 7akşam 6 11 saat gibi bir çalışmamız vardı. Ben şimdi dava açmak istiyorum sizden ricam dava açsam kazanma şansım nedir ve alacağım tazminat ne kadar olur. Vereceğiniz cevap benim için önemli. Tşk

  1. Murat bey neyi eksik aldığınızı düşünüyorsunuz? Ona göre cevap vermem daha doğru olur.

 27. Fazla mesailerim var sağlık sebebiyle istifa edicem ama mesaide anlaşamadığımızdan dolayı çıkışım verilmedi. Devamsızlık tutanağı yememek için ne yapmalıyım. Birde Fazla mesai ücretimi düzgün bir şekilde istemek için dilekçe örneği var mı ?

  Cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Uğur bey işten öyle ya da böyle ayrılacaksanız, bir an önce noterden ihtarname gönderin. Hem sağlık sebeplerinden bahsedin hem de mutlaka ödenmeyen fazla mesailerinizi de gerekçe gösterin. Aksi takdirde haklıyken haksız duruma düşebilirsiniz.

   1. Merhabalar Sevgili Hocam, Ben, 23.03.2007 Tarihinden İtibaren , Özel Bir Yapı Kooperatifinde , Şantiye Elektrikçisi Olarak Çalışmaktayım.. Lakin Anlaşmamız Gereği Her Zaman Elektrik İşi Olmadığından Diğer İşlere Yardımcı Olmam Halinde İşe Alınacağım Söylendi ve Kabul Ettim.. Çalıştığım İlk 5 Yıl İçinde Yıllık İzinlerimiz Verilmedi.. ve Bu Süre Zarfında 30 Ay ( 01.06.2009_ 01.12.2011 )Boyunca Her gün 12 Saat ve Tatilsiz Çalıştım Resmi Tatllerde de Çalıştım..İlk 5 Sene Sonraki Senelerde Kooperatif Yönetimi Değiştiği İçin Herhangi Bir Sorun Yaşamadım.. Şimdiki Yönetime Geçmiş Haklarımı Aramak İstediği Söyledim. Hakkın Varsa İste Dendi.. Acaba Zaman Aşımına Uğramış mıdır. Sizden Bu Konu Hakkında Bilgi Almak İstiyorum.. Yardımcı Olursanız Sevinirim.. İyi Günler İyi Çalışmalar

    1. Faysal bey, işçi ücretleri 5 yıllık zamanaşımına tabidir. Buna göre 2011 ve öncesi ücret alacaklarınızın zamanaşımına uğradığını söyleyebilirim. Eğer dava açarsanız kazanamazsınız. Ama yeni yönetim kurulu isterse size geçmiş fazla mesai ve diğer alacaklarınızı ödeyebilir. Fakat ödemezse, dediğim gibi davayla alamazsınız.

 28. Mrb mustafa bey ben petrolde 24 saat çalışıp 24 saat izinli sayılıyordum sigortamı yapmadılar şikayette bulundum benim bu durumda fazla mesai alma hakkım varmı varsa nasıl alabilirim ama her hangi bi belge falan yok banka dekontlarında başka belgem yok bilginiz için teşekkür ederim..

 29. Sayın Hocam Ben Şu An Bir İş yerinde Hala Çalışmaktayım. İşimden de Memnunum.. Lakin 2009_2010_2011 Yıllarında Mesaiye Kalmıştım. Zaman Aşımı Kavramını Hala Anlayamadım.. Örneğin; Bugün Mesailerimin Hakkını İstesem. Bana 5 Yılı Geçtin Alamazsın Mı Diyecekler. Yoksa 5 Yıl Geçtiği İçin Alabiliyormuyum ?Bunu Öğrenmek İstiyorum. Teşekkürler.

  1. Merhaba. Bugün dava açsanız, 5 yıldan öncekiler zamaaşımına uğramıştır. Örneğin siz şu anda dava açsanız 2009-2010-2011 yıllarına ait ücret alacaklarınız zamanaşımına uğramış demektir.

 30. mustafa bey 2013 yılına kadar işveren olan üst yönetim kendini fesh etmiş ve kapıcıları sitelere geçirmişti. Sitelerinin onayıyla yanlız; kapıcıya ait olan özlük dosyasını site yönetimine değilde kapıcıya elden teslim etmişler. bundan dolayı 2006-2013 yıllarına ait hiç bir evrak bulunmamaktadir. 2014 yılında kapıcıyı işten cıkartık ve tazminatı az bularak tarafımıza dava actı. Fazla calışma ve yıllık izin ücreti talep etti. Sanki hiç yıllık izin kulanmamış gibi ( 7 yıl )110 gün izin ücretini talep etmekte. Izınlerını kullandığını biz ada sakınleri olarak bıldığımız halde bilirkişi bızlerin ifadelerini dikkate almadan bu ücreti hak ettiğine (Yaklaşık 4,600 tl) ve eski bir kiracının haftanın 7 günü kapıcı cok çalısıyodu yemek yemiyou çay molası kullanmıyodu gibi ifadelerine binaen ( Böyle olmadğına dair eski ve yeni site yöneticileri ve kat sahiplerinin dilekcelerine rağmen ) sanki hergün çalışıyomuş gibi 7 yılın her gününe fazla çalışma ekleyerek 25,055.–tl ( bu rakam sadede fazla çalışma karşılığı ) gibi ucuk bir rakamı hak ettiğine dair rapor hazırladı.(toplamda da yaklaşık 43,000 tl) itiraz ettik lakin çok bir sey değişeceğini zannetmiyoruz. Görüşünüzü alabilir miyim ne önerirsiniz.

  1. Yaşar bey yıllık iznin ispatında ancak yazılı deliller geçerli kabul edilir. Yani mahkeme işverenden izin kayıtlarını ister ve kayıtlar yoksa işçi izin kullanmamış kabul edilir. Fazla mesai konusunda ise bir şey diyemem; çünkü bilirkişinin hangi delillere göre karara vardığını bilemeyeceğim. Zaten siz itirazını yaparsınız, mahkeme değerlendirecektir.

 31. mustafa bey cevap için tsk ederim. Ilk dava acıldığı zaman talep edilen miktar: Fazlaya ilişkin miktar dava ve talep hakkımız saklı kalmak kaydıyla 500 tl kıdem tazmitaı-500 tl yıllı izin alacağı ve 1000 tl fazla çalışma olmak üzere 2000 tl(harca esas deger) idi. Bilirkişi raporundan sonra dava degerini (=~35.000 ) arttırmak için dilekçe sundular. Dava degeri arttırımı başka bir dava konusu olması gerekme mıydı?????
  Fazla çalışma alacakları 5 yıllık zaman aşımına tabi olduğu halde 7 yıl üzerinden hasaplanmıştır. bu konuda ki düşüncelerinizi alabilir miyim. avukat olmadığımdan belki doğru şekilde ifade edemedim kusura bakmayın

  1. Merhaba. Evet, ıslah dilekçesi verilerek talep miktarı artırılabilir, bu normal bir uygulamadır. Fazla mesai alacakları ise, karşı tarafın zamanaşımı savunması varsa, 5 yıllık hesaplanmalıdır.

 32. Mustafabey ben ogg olarak 2 gunduz 2 gece 2 of sisteminde 12 saat calismaktaydim 1994/1995 toplam2 yil asgeri ucretten yatmakta maasim resmi tatil ve bayram mesaileri yatmiyordu acaba bu durumda fazla calisma mesai ucreti alabilirmiyim toplam 2 sene calistim burda

 33. Mrb Mustafa bey ben 3yıl 4aydır bir sağlık kurumunda çalışmaktayım sigorta pirimlerimiz eksik gösteriliyor 2017 yıl başında maaşlarımızı ekonomik sebepten dolayı düşürdüler bende şimdi işten ayrılmak istiyorum st,09-18:30 çalışma saatlerimiz ben fazla mesailerimi istediğimi söyledim ancak işe girerken bu saatleri kabul ettiğimi ücretinde bu olduğunu herhangi bir mesai fazlalığı isteyemeyeceğimi söylediler ayrıca SGK ya çalışma saatimi 7 saat olarak gösteriyorlarmış bu durumda mesailerimi isteyebilirmiyim 3 yıl sonra böyle bir hak iddia edebilirmiyim

  1. Serap hanım, haftalık 45 saatin üzerindeçalışma yapıyorsanız, size fazla mesai ücretinin ödenmesi gerekir. Ya da size öyle bir maaş veriliyor olmalıdır ki, yapacağınız fazla mesailerin ücreti peşin olarak içinde olsun. Böyle bir durum yoksa, fazla mesailerinizi elbette talep edebilirsiniz.

 34. Merhaba Mustafa bey.öncelikle insanları bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.Ben nüfusu çok az olan bir belde belediyesinde kadrolu işçiyim.2014 te seçilip gelen belediye başkanı mesailerimizi ödemiyor..(normal mesaiden 1-2 saat daha çok çalışıyoruz..Buna bütün resmi tatillerde dahil.).Mesai falan yok diyor .Bu mesai falan yok dediği için başkanın görevlendirdiği işçi çavuşu sıfatındaki kişi yada herhangi biri yapılan mesaileri de yazmıyor bir yere. Ben arkadaşlarımı örgütlüyorum dava açalım diye..Onlar korkuyorlar.Onlar açmasa bile davayı ben açmayı düşünüyorum.İş arkadaşlarım şahitlik ederiz diyorlar…Bana imzalatılan herhangi bir belge yok mesaiyle alakalı.Zaten verseler imzalatırlar..burada sadece iş arkadaşlarımın şahitliği yeterli midir.Dava açsam kazanma şansım nedir..

  1. Mustafa bey, ücret bordrolarınızda fazla mesai tahakkuku varsa ve siz de imza atmışsanız, sadece tanıklar yeterli olmayacaktır. Ama böyle bir durum yoksa şahit ifadeleri geçerli kabul edilir. Yine de size kesin olarak kazanırsınız ya da kazanamazsınız demem mümkün olmaz.

 35. mustafa bey merhaba.ben 2016 şubatından beri bir etüt merkezinde öğretmen olarak çalışıyorum.çalışma saatlerim haftaiçi 10:30/19:35 ve haftasonu da 08:00/18:30.bunu kağıt üzerinde ya da sigortada ne olarak gösteriyorlar bilmiyorum ama durum bu ve bu konuda şahitlik yapacak aynı kurumdan 4 tane de arkadaşım var.ayrıca maaşlarımzın bir kısmı bankadan bir kısmı da elden verilmekte.düzelecek denildi sürekli ama bi değişiklik yok.maaş bordromuzu bu yıl içinde sadece 2 kere imzaladık ve üzerinde sadece asgari ücret yazıyo mesailerle ilgili bişey yazmıyo.şimdi ben hem mesai ücretlerimle hem de maaşın usulsüz verilmesiyle ilgili ve hem de istifa etmem için yaptıkları baskı nedeniyle dava açmak istiyorum acaba sonuç ne olur.çünkü maaşım asgari ücretten görüldüğü için alacağım tazminatta düşük olucak.ben dava açsam ne olur onu öğrenicektim.teşekkür ederim

  1. Merhaba. Fazla mesai ücretinizin ödenmediğini ispat edebilirseniz hem bunları alabilirsiniz hem de kıdem tazminatınızı hak edersiniz. Dava dilekçesinde, aslında daha çok maaş aldığınızı belirterek kıdem tazminatının buna göre hesaplanmasını istemelisiniz. Burada mahkeme hem tanık ifadelerine bakacak hem de emsal işçi araştırması yapacaktır.

 36. Mustafa Bey fazla masai ücretlerini alamadığım gerekçesiyle işten çıkıp işverene dava açmak istiyorum, kanıt olarak 1 eski 1 de şu an çalışan iş arkadaşımın şahitlikleri var. Davayı kazanamam durumunda tazminat hakkım yanar mı ?

  1. Eğer tek gerekçeniz fazla mesai olacaksa, bu talebiniz kabul edilmezse elbette kıdem tazminatınız da yanar. Ama başka gerekçeleriniz de varsa ve onlardan her hangi birisi mahkemede kabul görürse, fazla mesai talebiniz kabul edilmese bile tazminat alabilirsiniz.

 37. MUSTAFA BEY BEN BİR ŞİRKETTE 1 YILDIR ÇALIŞIYORUM VE MAAŞLARIMIZ DÜZENSİZ YATIYOR NİSAN AYININ MAAŞINI AYIN 5 HAZİRANDA ALDIM 12 HAZİRANDA NOTERDEN İHTAR ÇEKECEĞİM İHTAR ÇEKERKEN 107 SAAT FAZLA MESAİMİ VE 14 GÜN YILLIK İZNİMİ BELİRTSEM İHTARIM GEÇERLİ OLURMU TEŞEKKÜRLER

  1. Ahmet bey elbette geçerli olur. Ne kadar hukuksuz uygulama varsa, tamamını belirtin. Bütün alacaklarınızı da talep etmelisiniz.

 38. merhaba 11 ay çalıştığım iş yerinden kıdem tazminatı hak etmemem için hiçbir geçerli sebep gösterilmeden işten ihbarım ödenerek çıkarıldım fakat işyerinde yaptığım fazla çalışmalarım hiçbir zaman ödenmedi fazla çalışmalarımı ıspatlayabilecek deliller var işe girerken fazla çalışma istemiyorum diye birşeyde imzalamadım ve çıkarkende hiçbir evrak imzalamadım sadece bazı aylarda bodro imzaladım maaştan sonra,onlardada fazla çalışma sıfır görnuyordu ama bi çok ay da imza atmadım bodroya.bu durumda bir hak idda edip fazla çalışmalarımın karşılıgını alabilirmiyim ve alabilmem içinde en kısa nekadar surede ve nereye başvurmam gerek.başvurmanın belli bir suresi varmı? iyi çalışmalar

  1. Merhaba, fazla çalışmalarınızı ispat edecek delil veya tanıklarınızın olması önemlidir. BU yazımıza göz atmanızı tavsiye ederim.

   1. burayı okudum teşekkr ederim fakat kafama takılanlar şunlar ben kaç saat msaim olduğunu bilmiyorum yani hangi ay kaç saat mesaım var bılmıyorum yuz okutma sıstemı vardı oradakı kayıtları silebilirlermi.ayrıca bu davayı işten ayrıldıktan kaç gun sonra açma hakkım var yanı 1 aay geçmemesı mı lazım yoksa bi sure yokmu

    1. Kritik süre 1 aydır evet. Elinizdeki bilgi ve belgelerle bir hukukçuya zaman geçirmeden başvurmanızı öneririm.

 39. Merhaba Mustafa Bey,
  Eşim 2005 yılından bu yana bir özel sektörde muhasebe yöneticisi olarak çalışmakta. Doğum sonrası iş yerinde devam etmeye başladı. Çocuk nedeniyle çıkma durumu söz konusu. Çıkmasında ki en büyük nedenlerden biri de fazla çalışma süreleri. 8:30 – 19:00 günlük çalışma saatleri var. Ayrıca Cumartesi günleri de 8:30 – 13:00 arası çalışmaktalar. İş verenden c.tesi günleri için esneklik istenmesine rağmen kabul etmemiştir. Ayrıca 23 nisan 19 mayıs gibi resmi tatillerde çalışmaktalar. Bu sebeplerden tazminat talebinde bulunabilir miyiz? Ayrıca geçmişe dönük mesai isteme hakkımız var mı?

  1. Son 5 yıla ait fazla mesai ücretleri dava yoluyla alınabilir. Fazla mesai ücretinin ödenmemesi elbette bir haklı fesih nedenidir. Ama kısmi süreli ya da yarı zamanlı çalışma da isteyebilirsiniz. Bunların kabul edilmesi zorunluluktur. Şu yazılardan bilgi edinebilirsiniz. Kısmi çalışmaYarı zamanlı çalışma

 40. Merhabalar, yaklaşık 5,5 senedir özel sektörde çalışmaktayım.Bebeğim olduğu için işverenle anlaşarak işten ayrılmak istedim ancak yardımcı olmadı ve çalışmaya devam ediyorum aynı yerde. Ben de fazla çalışmalarım ile ilgili şikayetçi olmak istiyorum. Öncelikle tüm resmi tatillerde çalışıyorum.Ücreti verilmediği gibi yalnızca 1 gün alacak izin (2 gün olmalı diye biliyorum) yazılıyor. 1 yıl öncesine kadar 9:00-18:00 calışıyordum ve öğle arası en fazla yarım saat ara verebiliyordum.Bunun haricinde cumartesi veya pazar dönüşümlü olarak yine işe geliyordum 09:00-16:00 arası.Son 1 yıldır bebek sonrası rica minnet calışma saatlerim 09:00-17:00 ve h.sonu 09:00-14:00 arası calışmaya başladım.1 hafta cumartesi ,1 hafta pazar günü çalışıyorum, resmi tatillerde de çalışmaya devam ediyorum.Bir de bir şyerde okumuştum.Gebelik boyunca hergün 1,5 saat erken çıkma hakkım varmış, yasal olarak. Ben ise 38 hafta boyunca 09:00-18:00 arası çalıştım ve yine h.sonları da aynı şekilde çalışmaya devam ettim. Bu durumda hakkımı arayabilir miyim?Şimdiden teşekkürler…

  1. Lale hanım bütün bu hususları gerekçe göstererek haklı fesih yapabilir ve kıdem tazminatınızı işverenden talep edebilirsiniz. Ödenmezse dava açmanız gerekir. Bu durumda da ödenmeyen fazla mesailer, kullandırılmayan süt izinleri ya da hafta tatilleri sizin için önemli deliller olacaktır.

   1. mustafabey ben bir işyerinde tarımdanışmanı olarak çalışıyorum hangi işleri yapmam gerektigi tebligle belliyken çalıştıgım kurum bana hertürlü işini tabiri caizse dikte etmekde ya yaparsın yada kapı orda misali danışmanlıkdan aşka herşeyi yapmakdayım bakanlıgın uyarısına ramen düzen aynı şimdi ben geriye dönük bana yaptırılan ekstra temizlik hamallık şöförlük evrak kaydı ve bilimum işlerin mesayi ücretini talep edebilirmiyim işyerinde çalıştıgıgm 3 yıl oldu

    1. Caner bey, iş bazında mesai ücret olmaz. Ama bu işler nedeniyle, haftalık çalışma süreniz 45 saati geçiyorsa, bu durumda fazla mesailerinizin ödenmesi gerekir.

 41. Merhabalar,

  3000 dolar maaşla 07:00-18:00(aslında daha fazla) arasında öğlen 1 saat yemek molası olacak şekilde ve haftanın 6 günü (cuma günleri tatil) suudi arabistanda beyaz yaka personel olarak toplamda 10 ay kadar çalışıp fazla mesai ücretimi alamadığım gerekçesiyle istifa edip işi bıraktım. Aslında akşam daha fazla mesai yaptım ancak şirket tarafından yukarıda belirttiğim saatleri gösterir mail atılmıştı çalışma saatleri olarak. Ben bu mailleri ve iki mesai arkadaşımın şahitliğiyle dava açsam kazanır mıyım ve kıdem tazminatı+fazla mesailerimi alabilir miyim? Ayrıca ne kadar tutuyor?

  1. Yusuf bey, 1 yılın altında çalıştığınız için kıdem tazminatı alamazsınız. Ama fazla mesailerinizi alabilirsiniz. Bunun için ise, mahkemede fazla mesai yaptığınızı ispat etmeniz gerekir.

 42. Büyük bir Gsm şirketinde 12 yıldır çalışıyorum. Şirket, Uluslararası bir firmaya TMSF vasıtası ile satıldıktan sonra, yaklaşık 5 yıl önce , mühendis kadrosunda oldugumuz gerekçesi ile fazla mesai ödenmeyecektir şeklinde bir mail ile fazla mesai ödemeyi bıraktı. Bu süreç öncesine ait şirket tarafından her ay verilen yazili bordrolarim da her ay 22.5 saat mesaim görünüyor.o dönemde ortalama 60 saat olan fazla mesaimin geri kalan kısmı off izni olarak 1.5 katı ile kullandırılıyordu. Bu dönemden sonra bordrolar da elektronik ortama döküldü. Mail olarak gelmiyor. Şirket portalinden indirip kaydetmem durumunda acacagim bir davada delil oluşturur mu. Ayrıca mudurlerimizin watsapp guruplarinda bize sürekli 7/24 çalışan bir organizasyon olduğumuza dair yazdıkları delil olarak kabul edilirmi. Fazla mesaiyi ispatlamak için mesai saatleri dışında atılan mailler ve şirket işleri için yapılan iş ile alakalı telefon görüşmeleri delil olarak sunulabilirmi. İsten ayrılmam durumunda hemen açılacak bir dava ile geriye dönük maillerimi firmadan talep edebilir miyim.yada bu mailleri kendi özel mailime forward etsem kullanabilir miyim.

  1. Erkan bey, delillerin değerlendirilmesi usul açısından irdelenmesi gereken bir konu olup bir avukata sormanız daha doğru olacaktır. Sizi yanlış yönlendirmek istemem.

 43. 2 yıl on aydır bir firmada çalışıyorum çalışma düzenim haftada 6 gün 12 saat önceleri haftalık gece gündüz vardiyali çalışıyordum fabrikada parmak okuma ve imza vardı ama bize o günün ik müdürü yaptirmad şimdi sürekli gündüz .işe başladığım ilk yıl pazar mesailerimi alamadım Bunu yeni gelen ik mudurumizden talep ettim ama tatmin edici bir cevap alamadım ne Evet ne hayır dedi işten ayrılmak istesem nasıl bir yol secmeliyim veya mesaimi alırken şimdiden teşekkürler cevabınız bize yol gösterecektir

  1. Merhaba. İşten ayrılacaksanız, bunu mutlaka ihtarname çekerek yapmanızı öneririm. Fazla mesailerin ödenmemesi de, yılda 2700 saati aşması da, hafta tatil ücretlerinin ödenmemesi haklı fesih sebebidir.

   1. Çok teşekkür Mustafa bey peki ihtarnemeyi noterde yazamam gerekir dogrumudur birde yazarken burada yazdığım gibi yazmam yeterli olurmu

    1. Biraz daha açık olarak yazabilirsiniz. Noterde de yazabilirsiniz, ya da önceden yazarak notere götürüp o şekilde göndermek istediğinizi söyleyebilirsiniz.

 44. Mustafa Bey ;

  Ben Toplamda 4 yıldır sabah 8:00 akşam 18:00 olarak çalışmaktayım. 1 Saat yemek arası mevcut toplam günde 9 saat çalışıyorum. Haftada 9 saat fazla mesai yapmış oluyorum. Şu anki çalışma koşullarım son 3 aydır sabah 9:00 akşam 18:00 haftada 5 gün fakat ben firmadan ayrılmak istiyorum geriye dönüş fazla çalışmalarımı göstererek haklı fesih yapmam mümkün müdür? Mümkün ise derhal fesih mi ? yapmak gerekir yoksa ihbar mı , doldurarak mı ? yapmak gerekir.

  1. Kürşat bey, bahsettiğiniz eski dönemin mesai ücretleri ödenmemişse olabilir. Ama ödenmişse, artık çalışma sisteminiz de normale döndüğüne göre, haklı fesih yapma hakkınız olduğunu düşünmüyorum. Haklı fesih yapıldığında, ihbar sürelerinin beklenmesi gerekmez.

 45. merhaba mustafa bey ben yakın zamanda işimden çıkarıldım çalıştığım yerde genelde 12 saat çalışıyordum fakat 10 ay olmuştu işe başlayalı ve ben bir saat bile mesai parası almadım bunu kanıtlamam için şuan işyerinde olmayan ama daha önce orada çalışmış olan kişileri şahit gösterebilir miyim

  1. Kadir bey, elbette bu insanlar şahit olabilir. Başkaca deliller de bulmanız yararınıza olacaktır.

 46. Merhabalar.ben bir şirkette 11 ay 10 gün kadar çalıştım.mavi yaka olarak başladım.2 ay sonra seni beyaz yaka yaptık dediler ve bana herhangi bir sözleşme imzalatmadilar.ve o dönemden itibaren mesai almamaya başladım.yaklasik 9 ay kadar ortalama 80 ila 100 arası mesai yaptım.fakat bordromda mesai ücretleri belirtilmedi sabit bir maaş yapılmıştı.dava açarak geriye dönük mesai ucretlerimi talep edebilir miyim.

  1. Aylık ortalama 80 ila 100 saat arası.sozlu olarak soyledim mesai istiyorum die kabul edilmedi.sevkyatta gorevliydim ve gerek cumartesi gerek pazar irsaliyelerde imzalarim var.ispat için gerekli olurmu

 47. merhaba

  bir firmada 5,5 yıl çalıştım. 2013 mayıs 06 da ayrıldım. fazla mesai yaptığıma dair elimde yazılı bir çalışma saatlerini içeren imzalı bir kağıtta var. fazla mesai yaptığımı gösteren otel faturaları (hafta sonlarına dair) ayrıca elden maaş aldığıma dair de yazılı pusulalar var. şuan dava açsam geçmiş haklarımı alabiliyor muyum?
  bilginizi rica ederim

  1. Ozan bey, elinizde hangi belgeler olursa olsun, dava açtığınız tarihten geriye doğru en geç 5 yıla kadar olan ücretlerinizi mahkeme kanalıyla alabilirsiniz. Örneğin bugün yani 28/07/2017 tarihinde dava açmış olsanız, en çok 28/07/2012 tarihine kadar olan fazla mesai ücretlerinizi alırsınız. Buna göre değerlendirmelisiniz.

 48. Mustafa Bey merhaba çalıştığım iş yerinden ikale yaparak ayrıldım. İkale yazısını sonradzn dikkatlice incelediğimde fazla mesai ücretinin ödendiği yazmaktaydı. Detaylı yazılan hesaplamada fazla mesai ücretinin olmadığı ve tarafıma ödenmediğini gördüm. Son beş yılda olağanüstü çalışma koşulları ile haftalık oldukça fazla mesaim bulunmakta. Bu isyerinde grup müdürü olarak çalışmaktaydım. ÜZerimde genel müdür yardımcısı ve genel müdür bulunmaktaydı. Yazılı olarak olmasa da genel müdürün direktifleriyle bitirilmesi gereken çalışmalar oldu. Şirkete ikale yazısında fazla mesai ödenmiştir yazmasına rağmen bana bir fazla mesai ödemesi yapılmadığından dolayı Fazla mesai davası açtım. Kazanabilir miyim? Dava sürecinde nelere dikkat etmeliyim. Saygılarımla

  1. Merhaba. 5 yıllık zamanaşımı süresi dolmadıysa elbette dava açabilirsiniz. Önemli olan, fiilen fazla mesai yaptığınızı mahkemede ortaya koyabilmenizdir. Yine de bir avukattan yüz yüze yardım almanızı öneririm.

 49. Merhaba, ben iki yil oncesine kadar özel bir bankada çalışıyordum mesai saatlerimiz 09:00_18:00 di, iki yil önce ayrıldığım icin en azindan son 3 yil için 18.00 dan sonra yapilan fazla mesailerim icin dava acabilir miyim?

 50. Merhaba mustafa bey 2013 yilinda ise basladim 2015te isten ayrildim hic bir hal talep etmiorum diye istifa dilekcesi yazdirdilar. son 12 ay boyunca gece vardiyasinda 14 saat calistiim mesai alamadim giris cikis saati yok sadece o gune imza atiyordum simdi dava acsam avukata vekalet verip en az kac sahit olursa mesaimi alabilirim nasil kanitlarim ve zaman asimi nedir suan zamn asimina ugramismiyim bunun icin neyapmaliyim cevabinizi bekliyorum

  1. Merhaba. Fazla mesai de dahil olmak üzere ücretler 5 yıllık zamanaşımına tabidir. Bunun anlamı ise, örneğin bugün dava açsanız, en çok geriye dönük 5 yıllık fazla mesai ücretlerini alabileceğinizdir. Buna göre halen alacaklarınız zamanaşımına uğramamış, dava açabilirsiniz. Tanık sayısı önem arz etmez, ne kadar çok olursa o kadar iyi olur; ama önemli olan fazla mesai yaptığınıza mahkemeyi bir şekilde ikna edebilmenizdir.

 51. merhaba mustafa bey.
  2010 yılında tarafıma ödenmeyen fazla mesailer sebebi ile ayrıldığım iş yerine yine haklı sebep ile ayrılmış olmamdan kaynaklanan olarak kıdem tazminatımı almak için bu yıl dava açmayı düşünüyorum.

  fazla mesailerde zaman aşımı süresi 5 yıl, kıdem tazminatında ise 10 yıl olduğunu biliyorum. fakat dava açma sebebim fazla mesailerin ödenememesi kaynaklı olduğu için mahkeme kıdem ödemesi yapılması gerektiğine karar çıkarır mı? yoksa ispat edilemez diyerek kıdem alacağımı da reddeder mi? (fesih bildirimini noter kanalı ile yapmıştım)

  1. Serhat bey, fazla mesai alacaklarınızı isteseydiniz, alamazdınız. Ama kıdem tazminatı 10 yıllık zamanaşımına tabidir ve gerçekten de fazla mesailerinizin ödenmediğini ispat edebilirseniz, zamanaşımı süresi geçmediğinden, mahkeme lehinize karar verecektir.

 52. ben 2016 yılın ağustos ayında güvenlik görevlisi olarak işe başladım. işegiriş için gerekli evrakları ben teslim ettim ve işe başladım Haftada 6 gün 14 saat toplamda 84 saat çalıştım . ama fazla mesailerim ödenmedi bodrolarımı bana vermiyorlar (çalışan hiçbir personele vermiyorlar) bodromu bana zorla imzalatıyorlar imzalamazsan maaşın yatmaz diyorlar zorunlu temel ihtiyaçlarımı karşılamak için( ev kirası, su, elektrik, doğalgaz ve gıda) vb. mecburi yaşam ihtiyaçlarımı karşılamak için isteğim dışında benden imza alıyorlar sonra bankaya yatırıyorlar. Bodromda almadığım avanslar var. SONRA 2017 mart ayında bunlar beni işkur üzerinden girişini yapacağız dediler giriş yaptılar sonra anladım ki bunlar beni 7 ay gibi bir süre sigortasız çalıştırmışlar şimdi ben fazla mesailerimi almak istediğimi söyledim. vermiyorlar istediğin yere şikayet et diyor. (Hala aynı işyerinde çalışıyorum) Son iki ay maaş bodromu imzalamadım imzalamazsan paranı alamazsın diyorlar. güvenlik yaptığım çalıştığım yerde devamlı kameralar kayıt yapıyor birde burdaki müdür şayit. onun dışında işe giriş çıkış saatleri ile ilgili herhangi bir defter tutulmuyor. fazla mesailerimi ve bu sigortasızlık çalışmalarımla ilgilki ne gibi bir yol izlemem gerekir

  1. Bu durumda ya bu gerekçelerle haklı fesih yapabilirsiniz ya da Alo 170’e şikayette bulunabilirsiniz. Ama öyle ya da böyle bu durumları lahit vb. yollarla ispatlamanız gerekir.

 53. Merhaba çalıştığım iş yerini 05.2012 tarihinde fazla mesaiden dava ettim dava 03.2015 de sonuçlandı karşı taraf davayı yargıtaya taşıdı dosya yargıtaya 05.2015 te 9.daireye ulaştı 30 ay sonra dosya durumum incelemede gözüküyor sorum şu dosyam daha nekadar yargıtayda bekler onanırsa avukatım benimle iletişime geçer mi(2yıldır görüşmüyoruz) avukatımın parayı alıp bana haber verme me ihtimali var mı? Teşekkürler

  1. Süresini bilmemiz mümkün değil. Ama avukatınızın size haber vermesi gerekir. Bunun dışında bir yorum yapmam etik olmaz.

 54. Merhaba

  Halen çalıştığım şirkette beyaz yakali oldugum gerekcesiyle fazla mesai odenmiyor. Geriye dönük Fazla mesailerimi almak ama ayni zamanda calismaya da devam etmek istiyorum. Şirket 5000 in üzerinde kişi çalıştırıyor, beyaz yakalı personeline Mesai vermiyor, sözlü ve yazılı olarak talep ettiğimizde, yanıt alamıyoruz.
  Calismaya devam ederek şirketten gecmis ve gelecek fazla mesailerimizi nasıl bir yasal yol ile alabiliriz?
  Teşekkürler şimdiden.

   1. Zeynel bey merhaba

    Link deki yazınızı okudum, orta düzey yöneticiyim, mesai saatlerimi ben belirlemiyorum ve üstümde birden fazla müdür var.

    Bu bilgiler ışığında ilk soruma yorum rica ediyorum.

    Teşekkürler.

    1. O halde, iş sözleşmenize bakmalısınız. Sözleşmenizde, ücretinize fazla mesai ücretinin peşinen dahi olduğu belirtilmemişse, bahsettikleriniz ışığında, size fazla mesai ücreti ödenmesi gerektiğini söyleyebilir miyim?

 55. İyi günler bısey soracaktım ben işkurdan bir yere işe alındım daha doğrusu çalısmaya başladığım yer teşvıkten yararlanmak için benı işkurdan aldı sonra günlük calsıma saati 8 saat olması gerekırken 12 saat oldu ve fazla mesai ücreti verme gıbı bısey söz konusu bıle değil işverence ve iki haftada bır izin kullanabılecegımı eğer her hafta izin kullanacaksam bunu aylık ücretimden kesecklerını söyledıler bende bunun böle olacağını düşünmemıstım sonra zaman geçince işte devam edemeyecegımı soledım ve işten ayrıldım yanı İŞKUR eğitim programını yarıda bıraktım işkurdan sanırım bır yıl ceza aldım ve çalıştığım gün kadarını İŞKUR ödemeyecekmıs sıkayetimi dıle getırsem işkura ceza kalkar mı tada sonuçları ne olur çalıştığım gün kadarını alma şansım varmı sonuç ne olur bana işkurdan işten cıktıgımda İŞKUR egıtım programı süresınce ücretini alamazsın gibi bisey söylenmedi ne yapmam gerekiyor sonıclar ne olur yardımcı olur musunuz

 56. Merhaba. Belediyenin alt isvereninde 2011-2013 yillari arasında 2 yil calistik. Mesai yemek parasi tazminat vs ucretlerimjzj odemede sirket gitti.
  Arkadaslar 2014 de mahkeme acip 2016 da kazandi paralarini aldi. Bizde 20 kisi 2016 ocak ayinda dava actik. Bugun 7. Mahkememiz oldu ve simdiye kadar alicaklarimiz bile hesaplanmisti. Fakat avukatimiz bize gelerek yeni bir duzenleme var. Alt isvereni 2 yil icinde mahkemeye vermeniz gerekirken 3 yil sonra vermisiz. Bu yuzden belediyeyide mahkemeye verin yoksa kaybedersiniz diyor. Ama biz halen belediyede calisiyoruz. Mahkemede direk hakime biz uzlasicaz bize zaman ver dedi. Avukat bizi sattimi bilmiyoru. Bilgilendirirseniz sevinirm

  1. Muhammet bey, dosya içeriğini bilmiyorum. Bu nedenle yorum yapamam. En doğru bilgiyi yine de avukatınızdan alabilirsiniz

 57. işten çıktın 2 ay sonra dava açtın mahkeme 8 yıl sürdü bu zaman aşımına girermi yani bütün alacakların yanarmı benim alacak davam var tesbit davasını beklediği için daha başlamadı bile 5 yıl oldu dava açalı daha davam başladı bile 🙂

 58. Merhaba. 4.5 yıldır özel sektörde çalışıyorum reyon yöneticisi olarak. Benim bir üstüm mağaza müdürüm bulunmaktadır. Bu süre zarfında bizler yani reyon yöneticileri olarak normal personelden sabahçı olduğunuz hergün (09.00/18.00-19.00) olarak haftada 2-3 gün olmak şartı ile ortalama sabahçı geldiğimiz günlerde 1 veya 1.30 saat fazla çalışıyoruz. Kısaca yarım saat erken gelip yarım saat geç çıkıyoruz. Ortalama olaraktan hesapladım geriye dönük olaraktan çalıştığım süre zarfında 350 saat fazla mesaiye denk geliyor. Ayrıca 30 gün full çalışmam oldu full çalışmalar günlük 4 saatten 120 saat artı olaraktan 20 günlük gece çalışması yaptım oda toplamda 260 saat gece çalışması hadi bunun 160 saati normal çalışmadan sayılsın ama 100 saatte orda fazla çalışmam var gece çalışmam 21.00/10.00 olarak 13 saat sürüyordu. Kısaca toplamda. 550/600 saatlik fazla çalışmam mevcut ve benle beraber gece çalışmasına kalan diğer arkadaşlar fazla çalışmalarını aldılar hepside. Yalnız bu sizlere saydıklarımın hepsi kayıt dışı (parmak okutma.kart basma.imza atma) gibi şeyler bizler departman yöneticisi olduğumuz için yoktur haliylede kayıtta yoktur. Sadece geriye dönük tüm shift planımız var ama ordada çalışma saatleri yazmıyor sadece sabahçı/akşamcı olarak yazıyor full çalıştığım günler ve gece çalışmalarımın bir kısmı bu shift düzeninde yazıyor. İş yerinde geriye dönük 40 günlük kamera kaydı var ve o günlerde normal çalışmamız var ne yazıkki sabahçı olduğunuz günlerde saat 9.00/18.30 çalıştığımız kayıtlı.
  Bu durumda iş yerinde çalışan veya daha önceden benimle aynı dönemde çalışan kişiler şahitlik yapmaları benim için yeterli olurmu fazla çalışma ücretini talep ettiğimde.

  1. Merhaba. Şahitler fazla mesai ispatında dikkate alınır. Ama maaş bordronuzda fazla mesai ödemesi varsa ve siz de bordroyu imzalamışsanız, bu durumda tanıklar yeterli gelmez, mutlaka yazılı ispat da gerekir.

   1. Merhaba Zeynel Bey,
    Maaş bodrolarımda sadece resmi tatillerin ödemeleri fazla mesai ücreti olarak yattığına dair ödemeler mevcuttur. Kayıt dışı olan 550/600 saatlik fazla çalışmalarımın hiçbirinin ödemesini almadım ne yazıkki. Ayrıca şahitler eski çalışanlardan olsa olurmu. Hali hazırdaki çalışanlar iş kaybetme korkusundan dolayı belki gelmek istemeyebilirler.
    Bir ikinci sorumda olacaktı size eğer işveren beni kendisine küfür ettim gerekçesi ile işten atsa bile ve benim iş yerimden ilişiğim 25/2 b den fesih edilse dahi fazla çalışmalardan dolayı dava açabilirmiyim. Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.

    1. Serkan bey, işveren sizi hangi nedenle çıkarmış olursa olsun; işçi her zaman fazla mesai, yıllık izin ya da genel tatil ücretlerini dava ile talep edebilir. Eğer bordrolarda fazla mesai tahakkuku yoksa, evet tanıkla ispat mümkündür. Hem eski çalışanlar hem de örneğin komşu işyeri çalışanları vs. de tanık olarak dinlenebilir.

 59. Merhabalar ben özel bir şirkette 01 03 2007 tarihinde işe başladım 16 06 2015 tarihinde emekli oldum hiç ara vermeden işime devam ettim 01 03 2018 tarihinde işten sebebsiz yere çıkarıldım kıdem ve ihbar tazminatı olarak 3 700 tl ödendi 2015 yılında da ikramiye olarak 23 000 tl ödediler resmi tatil günleri ve sabah 8.30 akşam 18.30 cumartesi tam gün çaliştım kıdem ihbar fazla mesai ve resmi tatil haklarim nasil tahsil edebilirim teş

  1. Zekai bey bunun yolu öncelikle arabulucu başvurusu yapmaktır. Sonuç alamazsanız dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 60. Merhaba , 01.11.2016 Tarıhın de Bekcı Olarak calısmaya basladım qunluk 8 saat calısmam qerekırken qunluk 12 saat calıstım ( Sabah 08:00 / Aksam 08:00 ) Haftalık ızınLerımız Yoktu 01.04.2018 Tarıhın de ısı bıraktım ve Maas Bodrosun da her hangı fazla mesaısı almıstır yaısı yoktu ve ımzaladıqım bodro da olmadı ben de bıkactane maas bodrosu mevcut ıse qırıs cıkıs saatlerımın kamera kayıtları mevcut calıstıgım zaman zaafı ıcın de qun ıcın de olan yazılı belgelerde ımzalarım var qırıs cıkısların . 1 sahit ve bodrolarla ıspat edebılırmıyım , iyi calısmalar dilerim

  1. Yasin bey bütün bu yöntemlerle ispatlayabilirsiniz. Bir an önce arabulucu başvurusu yapmanızı öneririm.

 61. Merhaba;
  Özel sektörde 4,5 yıldır çalışıyorum ve son 1,5 yıl içerisinde toplam 485 saat fazla mesaim var bu saatlerin hepsi belgeli imzalı sadece 285 saatlik puantaj da imza yok ama belgeler mevcut gerek bende gerek mağazada gerek ise merkez insan kaynaklarında.Ben bulunduğum iş yerinden bütün haklarımı alarak ayrılmak istiyorum bunun için nasıl bir yol izlemem gerekir.Yorumlarınızı bekliyorum

  1. Elif hanım bir ihtarname hazırlamalı ve ödenmeyen fazla mesailerinizi ya da yıllık 270 saatin üstü fazla mesaileri gerekçe göstererek haklı fesih yapmalısınız. Bu feshi mümkünse noterden yapmanız yararınıza olur.

 62. Ben 2 yil a yakin sure soforluk yaptim benim maasim asgari ucretten odendi hesabıma aldigim maas 2bindi sabah 8.30 aksam hava kararana kadardi isimden istifa ettim ve fazla calistigim haklari almak istiyorum ne yapmayaliyim

  1. Merhaba. Yapmanızı gereken şey, arabulucu başvurusu yapmaktır. Böylece yasal süreci başlatmış olursunuz.

 63. Selamlar.3 gün önce işten bana göre sebepsiz şekilde çıkarıldı,senemin dolmasına 3 gün kala hem kıdem tazminatı hem de senelik izin haklarımı kullandırılmamak adına diye düşünülüp çıkarıldığım iş yerine hani hakla dava açabilirim.Ayrıca bize söylenen maaş verilirken bordo da ağı paralarımı ile bu maaş verildiğini gördük.Bana bayramlarda ve resmi tatil günlerinde de çalıltırıldığında hiç bir şekilde fazla mesai ödemeyen şirkete dava açmam kaçınılmaz olur,hangi konu ve yasaya göre dava açmamı uygun görürsünüz sormak isterim.Teşekkürler

 64. Merhaba özel şirkette ben günde 12 saat olmakla birlikte 2 gün gündüz 2 gün gece 2 gün izin şeklinde çalışıyorum günde 1 buçuk saat ihtiyaç molası dediler fakat tek çalıştığımız için yerimiz den ayrılamiyoruz sürekli giriş çıkış olduğu için. Ve aylık 192 saat çalışma dan hesapladiklarini söylüyorlar bazen 202 saat olarak baz aldıklarını gördüm önceden 20 gün çalışıp 15 saat mesai alıyorduk şimdi 19 gün çalışıp bazen 8 bazen 11.5 saat mesai alıyoruz düzenli bir hesaplama yok asgari ücret üzerinden alıyoruz mola saatinde çalıştığımızı kamera görüntüsünden ve sahitlerle ispatlarsak hakim mola saatini fazla mesai olarak verir mi şahit olan oldu mu

 65. merbaha hocam ben 05.01.2012tarihinden beri bir sitede guvenlik gorevlisi olarak calismakdayim 30.09.2018 tarihin de is aktime is verenim tarafindan son verilecek.Ve ben 05.01.2012 tarihinden 15.08.2016 tarihine kadarki is surecimde hic dini bayram resmi bayram ve yillik izin mesaisi ve sekiz saat uzeri fazlasi olan 4 saat mesaimi hic alamadim 15.08.2016 tarihinden sonra izin mesaisi dini ve resmi bayramlari haric gunluk fazla calistigim 4 satlik mesai ucretimi yine alamadim bu sebeple nasil bir hesapla toplatabilirim veya is verenimden nasil talep edebilirim bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Mehmet bey bu hesaplama teknik bir iştir. Şu araç size bir fikir verebilir; ama yine de profesyonel destek almanız gerekir. İşveren ödeme yapmak istemezse, zaten yasal süreci başlatmak için bir avukatla görüşür ve tahmini rakamı da hesaplatırsınız.

 66. ogg olarak calisiyorum 12 saat uzerinden 1 calis bir of seklinde sorum sizr su mesai saatim aksam.19 30 baslayip sabah 07.30 botiyo yanniz ulasim sebeplerimsen dolayi mesai me gec kalmamak.icin 1 saat erken basliyorum yani 18.30 da ayda 15 saat fazla calismis oluyorum bu 15 saaitli lk ureti isveren odemek zorundami bana yada ben isverendwn talep ede bilirmiyim simdiden cvp icin tsk eder saygilarimi sunarim

  1. Merhaba. İşe geç kalmamak adına erken başlamanız, işverenin sizden böyle bir talebi yoksa, mesai olarak kabul edilmez.Önemli olan, işveren tarafından sizin uymanız beklenen mesai süresinin ne kadar olduğudur.

 67. Merhaba 2 yıldır bir fabrikada ö.g.g olarak çalışıyorum ayda 240 saat yemek ve bir mols olmadan çalişiyorum 2018 yili için dahha şimdiden 2208 saat yemek molasi olmadan çalişmam var ortalama ayda 245 250 saat çalişmişim var bu beni oldukça yoruyor artik nöbetlerde dalginlik olmaya başladi uyku hali baş göstermeye başladi ne kadar dikkat etsem beyin uyuşuyor sanki nöbetler 12 saat ve güvenlik diş mekan tek başimayim iş hakkimi tek tarafli fesih edebilirmiyim tazminatmi almak mümkünmü bu arada ayda 240 saat molasiz çalişmaya karşilik 35 saat mesai veriliyor bunlar pirim adi altinda bodroya yansiyor şimdiden teşekkürler

  1. Ali bey, yıllık yaptığınız fazla mesai saati süresi toplamda 270 saati aştıktan sonra, bunların ücreti ödense bile, haklı fesih yaparak işten ayrılma hakkınızı vardır. Önemli olan, olası bir dava aşamasında, bunları ispat edip edemeyeceğinizdir.

 68. Merhaba ozel bir sirkette 5yildir calisiyorum resmi tatillerde her 7.5 saatin uzerine 2kati odeme almam gerekirken 1.5kati alıyorum. 11 saat calistigimda 3.5 saat fazla calismisken diger gunler bu 3.5 saati eksik calisarak aysonunda arti saatim kalmadan tamamliyorum fakat bu 3.5 saatlik surenin parasi bana yatmıyor hakli bir dava seklimidir bu?

  1. Merhaba. Fazla mesai hesabı günlük değil haftalık yapılır. Siz 11 saat çalıştığınızda fazla mesai yapmış olmazsınız. Ama bir haftalık zaman diliminde toplam çalışma süreniz 45 saati aşarsa, o zaman fazla mesai ücreti almanız gerekir. Durumunuzu, öncelikle buna göre değerlendirmelisiniz Nurgül hanım.

 69. Merhabalar, işyerinde 5 senedir çalışıyorum her gün 9 saat çalışıyorum. Ama fazla çalışmalarımı hiçbir şekilde alamıyorum. İşten çıkmadan nasıl alabilirim fazla çalışmalarımı ? Ayrıca işe devam etme durumunda da geriye dönük 5 sene mi alabilirim ? Yardımcı olabilir misiniz lütfen ?

 70. Merhaba..ben daha onceki calistigim sirketten dava acarak geriye donuk fazla mesai kidem tazminati v.s alacaklari kazandim..ama sirketin uzerinde herhangi bir mal bulunmadigi icin .alacagimi tahsil edemedim..icra da bekliyor..bu alacagi nasil tahsil edebilirim..tesekkur ederim

 71. Selamlar, bir firmada 3 yıl mühendis olarak çalıştım, aynı süre zarfında firma beni başka bir şehirdeki işte tekniker olarak gösrtermiş ama bununla ilgili bordro çıkarmasına karşın bana bir ödeme yapılmadı, ayrıldıktan sonra hiç bir hakkımızı ödemeyince dava açtım, sorum şu aynı süre zarfında ikinci bir işte sigortalı gösterildiğim için dava açabilir miyim? teşekkürler

  1. Merhaba. Açacağınız bu davanın size pratikten nasıl bir getirisinin olmasını bekliyorsunuz?

   1. Aktif olarak 3 yıl bir işte çalıştım, bu işte çalışırken aynı firma beni başka şehirdeki işte 2. kez sigortalı gösterdi. ( yani 17 aylık süreçte 2 farklı şehirde aynı anda sigortalı görünüyorum) ancak bu ikinci işle ilgili bana herhangi bir ödeme yapılmadı. Açacağım davada 17 aylık maaş talebinde bulunmak istiyorum bu mümkün mü?

    1. Merhaba. İkinci işyerinde fiilen çalışmadıysanız, hak ettiğiniz bir ücret de yok demektir Serdar bey. Ama fiilen orada da hizmetiniz olduysa, elbette alabilirsiniz.

     1. fiilin çalışmadım ama firma sigortamı yatırmış hatta bordro bile çıkarmış, normalde çalışmadığım yerde elbette hak iddaa etmem ama firma fiilen çalıştığım yerdeki haklarımı vermeyince bende böyle bir yol izlemeye karar verdim ( fiilen çalışmadığım yerde noter onaylı taahhüdüm var )

     2. Anlıyorum ama dava açsanız da büyük ihtimalle mahkeme benim gibi düşünecektir ve bir şey elde etmeniz çok zor olacaktır. Yine de bir avukata danışın ve ona göre karar verin.

 72. 3 yildir bir sitede kapici kaloverci olarak calisiyorum yazin cevreye cim sulama cim bicme kisinda kömürlü kazanlarini yakiyorum ama 3 yıldır kisin yani kazanlar yandiktan sonra pazar izinlerimi kullanamiyorum mesai ucretlerinide is veren odemiyor hak etmis oldugum mesai ucretlerini nasil alirim ayrica is yerinde 1 tanede görevimi tam yapmadigima dair 1 adet yazili tutanagim var bu durumda 3yillik tazminatimi ve calismis oldugum pazarlarin mesai ucretlerini alarak isten nasil ayrilirim bu konuda sizden yardim bekliyorum.

 73. Merhaba.. Ben 2014 2017 yılları arasında özel bi şirkette çalıştım çıkarıldım sabah 8 akşam 6 gece vardiyasında ise akşam 18 sabah 8 olarak çalıştım… Bi hafta öyle bi hafta öyle hiç değişmedi tazminatını aldım asgari ücret üzerinden gece 14 saat çalışmamı ozaman aynı dönemde çalıştığım kişileri tanık olarak yazdırıp dava açsam nasıl gelişir

  1. Merhaba. Sanırım fazla mesai alacaklarınızdan bahsediyorsunuz. Evet, zamanaşımı süresi henüz dolmadığı için elbette bunlar için dava açabilirsiniz. Yine de bir avukata danışarak hareket etmenizi öneririm.

 74. Ben 05.01.2011 tarihinden beri aynı isyerin de ozel guvenlik gorevlisi olarak çalışıyorum.isten ayrılmak istiyorum. 2016 yılında 355 saat fazla mesai 2017 yılında 380 saat fazla mesai 2018 yılında ise 290 saat fazla mesai yaptım.fazla mesai ücretlerini şirket ödedi.ancak 2017 yılındaki resmi ve dini bayramlardaki mesai süresi 11 saat olmasına rağmen şirket 7.5 saat göstermiş.hem yolda 270 saatten fazla mesai yapmam hem de eksik mesai ücreti yatırmaları kidem tazminati almam icin yeterli midir ? Tskler

  1. Merhaba. Bunların ikisi de elbette yeterlidir. Ama önemli olan, bu hususların ispat edilebilir olmasıdır. Bu konuda bir sıkıntı yaşamayacağını düşünüyorsanız haklı fesih yapabilirsiniz.

   1. Peki zeynel bey direkt olarak arabulucuya başvuru yapip isten ayrilabilir miyim?Yoksa işverene bunu bildirmek zorunluluğum var mi yada is yerinde tamamlamam gereken bir süre var mı?

    1. Hakli fesih olması icin gerekli olan 6 is günü ve 1 yil süre geçmemesi lazım diyor kanun da bu durum benim hakli fesih yapmamı etkiler mi?

 75. Merhaba bir iş yerinde 10 aydir çalişiyorum işten çikmam için bana psikolojik baski uygulaniyor kendim işi birakirsam herhangi bir tazminat hakkim doğarmi

 76. Merhaba 3.5 yıldır bir şirkette çalışmaktayım işe girdikten 3ay sonra hamile kaldım hamileliğim süresince mesaili çalıştım ve yasal olan 7.5 saatlik süreyi aşan hafta içi ve haftasonu çalışmalarım oldu. İşten ayrılmak istiyorum fakat tazminatımı da bırakmak istemiyorum bu konu için dava açtığımda olumlu sonuç alır mıyım? Teşekkür ederim.

 77. 16.11.2014 tarihinden itibaren Belediyede taşeron olarak çalışmaktayım.Makam şöförlüğü yapmaktayım. 270 saat mesai fazlası ödenemez diyip ödeme yapmıyorlar. Yalnız pazar dahil çalışıp birçoğunu alamıyorum. Yaptığım mesai aylık 70, 80 saat civarlarında. Sözlü olarak konuyu ilettim sonuç alamadım. Nasıl bir yol izlemeliyim. TEŞEKKÜRLER

 78. Merhaba 30 ay boyunca bir iş yerinde çalıştım alacakları için avukatım vekalet verdim her ay 260 ile 270saat çalıştım bordoda 225 saat yazılıyor ve gunluk sanki 7.5 saat calısıyorum gibi gosterılmiş ama 10 saat caliştım ve haftalık calısma programları var elimde orada da 10 saat 1 saatta dinlenme var
  kıdem ve alacakları mı kazanma olasılığım varmıdr. Net son ocak ayı maaşım 3100 nasıl hesap yapmam lazım bir yol gosterırsenız sevinirim sımdıden katkılarınızdan dolayı tesekur ederım

  1. Merhaba. Dava sonucunu biz dahil kimse size peşinen söyleyemez. Aynı şekilde fazla mesai ücreti de mahkemenin takdirine ve yapabileceği hakkaniyet indirimine göre değişecektir.

 79. Merhaba 02.07.2013 yılında avm de satış danışmanı olarak işe başladım hafta içi 9 hafta sonu 12 saat çalışıyordum defter üzerinden giriş çıkışlarımız kayıt altına alınıyordu herhangi hiç bir mesai ücreti almıyorduk maaşlarımız asgari ücret olarak hesaplarımıza yatırılıyordu 2014 ün 4. ayında çalışma saatlerimiz sistem üzerinden kayıt altına alındı çalışma saatimiz 8 saate düştü fazla mesailerimiz almaya başladık ama bu kez resmî tatillerde çalıştığımız ücretleri alamaz olduk içerde toplanıldığını işten çıktığımızda alacağımızı söylediler 15 Temmuz 2017 yılına kadar çalıştığımız herhangi resmî tatilin ücretlerini alamadık işe başladığım tarihten itibaren hala devam etmekteyim asgari ücretin altında maaş aldık hesabımıza yatırılan normal alacağımızın fazla gördüklerini primlerimizden kestiler işten ayrılmak istiyorum ama 5 6 sene çalışmışlığım var bırakamıyorum alo170 çalışma bakanlığı şikayet hattını arayıp şikayet ettim burdan nasıl bir sonuç çıkar biraz uzun oldu şimdiden cevabınız için teşekkür ederim

  1. Merhaba. Şikayetten bir sonuç almanız zordur; ama yine de belli olmaz. İşten ayrılmak istiyorsanız, bir şekilde haklı nedenle fesih yapmanız gerekir. Bahsettiğiniz hususlar haklı fesih gerekçesidir. Yine de önemli olan ne kadar haklı olduğunuz kadar, bunu gerekirse mahkemede nasıl ispat edebileceğinizdir.

 80. Slm merhaba 18 aydir tunel iscisi olarak calisiylrum simdi isten cikartacaklar gunde 4 sahhat mesai yapaiyoruz ve sirken bu fazla mesaiyi magis bodrosuna eksik yansitiyo haftalik7.5 sahat neyapmam lazim normal hesapladigizim zaman 25 bin tl yi gecen bir para var ortada ustune bir bardak sumu icelim yada dava acalimmi ve butun resmi tattilerde calistirdilar bizi onlarinda farklarini vermediler yardimci olursaniz sevinirim tsk ler

 81. Merhaba, özel bir şirkette cumartesi ve pazar tatili olmaksızın sabah 07:00 da işe başlayıp akşam en erken 19:00 – 20:00 saatlerinde mesaiyi bitiriyorduk. Bazı zamanlarda gece yarısı 02:00 – 03:00 saatlerinde işten çıkıyorduk. 2 yıl kadar çalıştım. Mesai ücretlerimiz hiç bir maaşımızda tam ödenmedi ama biz imzaladık. İşten ayrılırken istifa dilekçesine kendi isteğimle ayrılıyorum ve hiçbir alacağım yoktur diye belge imzalayarak çıkmak zorunda kaldık. Whatsapp puantaj grubu kurulmuştu. Orada çıkış saatlerimizi paylaşıyorduk ve genel müdür, idari işler herkes bu gruba dahildi. Yazılı delilim mevcut. Geçmişe dönük ödenmeyen mesai ücretlerini ve kıdem tazminatını alabilir miyim? Teşekkürler.

  1. Merhaba. Bizden net bir cevap bekliyorsanız, bunu veremeyiz. Ama cevap zaten sizde de mevcut. Yapmanız gereken, bir şekilde hakkınızı aramaktır. Kazanabilirsiniz de kazanamayabilirsiniz de. Ama en azından hakkınızı aramış olursunuz.

 82. Merhaba.
  2018.11’nci ayında Almanyaya işçi olarak gittim gitmeden önce sözleşme yapıldı, sözleşmeyi okudum maaş ve çalışma saatleri yazıyordu okudum imzaladım. Bir müddet sonra almanyaya gittim ve iş başı yaptım sabah 7’de iş başı yapıldıgını söylediler, akşam paydos ise saat 18:0 sabah 1 saat fazla akşam ise 2 saat fazla çalıştırdılar sözleşme dışı yani hafta sonu kesinlikle tatil denildi ama her hafta cumartesi çalıştık, bazen de pazar günleri de çalıştık ve aldıgım ücret de 1800 euro, yani diyeceğim şudur ki, sözleşmede yazan maaş ücreti 3500 euro, sözleşmede yazan çalışma saatleri sabah 08:00 akşam 16:00 ‘ hafta sonu tatil ‘ sizce dava açsam kazanırmıyım? Elimde bir delil yok ama sadece almanyada çalışan arkadaşların numarası var. Ben çalışma şartlarına dayanamadım bıraktım geldim.

  1. Merhaba. Sözleşme şartlarına uyulmaması elbette bir haklı fesih nedenidir. Elinizde sözleşmenin bir örneği var mı? Dava aşaması olursa, tanık olarak dinletebileceğiniz birileri var mı?

 83. Iyi günler ben mermer ocağında yevmiyeli olarak çalışıyorum sekiz altı çalışıyorum haftalık 45 saatin üstünü fazla mesai gösterip imza artırıyorlar
  8 iş arkadaşımla mahkeme yoluyla geriye dönük fazla mesailerimi Senelik izinlerini ve pazar tatillerimi nasil alırım Yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim

  1. İbrahim bey, buradan size yardımcı olmamız mümkün olmaz. Arkadaşlarınızla birlikte bir avukata şahsen danışmanızı öneririm.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.