Geriye dönük fazla çalışma ücretlerinin alınması

Geriye dönük fazla mesai talebi

İşçinin yapmış olduğu fazla çalışma ücretinin karşılığının ona zamanında ödenmesi gerektiği açıktır. Fazla mesai ücretinin bekletilmesi, geciktirilmesi ya da hiç ödenmemesi mümkün değildir. Buna rağmen işçi, fazla mesai ücretini almadan uzun yıllar çalışmışsa ne olacaktır? Bu işçinin; geriye dönük kaç yıllık fazla çalışma ücretini, hangi şekilde alabileceğini sizlere açıklamaya çalışacağım.

Fazla çalışma

Öncelikle fazla çalışma kavramından kısaca bahsetmek istiyorum. İşçiler arasında yaygın kanının tersine; fazla çalışma, günlük ya da aylık olarak hesaplanmaz. İstisnai durumlar haricinde, fazla çalışma hesabı haftalık yapılır. O halde; haftalık 45 saatlik çalışma süresinin üzerinde çalıştığınızı, ancak fazla çalışma ücretinizi alamadığınızı düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Yine de burada şu önemli ayrıntıyı vermekte fayda görüyorum. Unutmayın, ara dinlenmeleriniz çalışma süresinden sayılmaz. Örneğin 08:00-16:00 saatleri arasında mesai yapan ve yarım saat de yemek molası olan işçi, o gün için 7,5 saat çalışmış kabul edilir. Haftalık hesabınızı da bunun üzerinden yapmanız önemlidir.

Fazla çalışma ücreti

Fazla çalışmanın en önemli sonucu, ücretinin zamlı hesaplanmasıdır. İşçinin normal bir saatlik çalışması ücretinden en az yüzde elli zamlı ödenmesi gereken bu ücret; daha zamlı da ödenebilir ama daha az ödenemez.

Örneğin aylık net ücreti 1.500 TL olan bir işçinin saatlik ücretini bulmak için bu ücreti 225’e böleriz. Çıkan sonuç 6,66 TL işçinin saatlik ücreti iken, fazla çalışmasının karşılığı saatlik ücreti ise en az bu ücretin yüzde elli zamlı haliyle 9,99 TL olarak belirlenmelidir.

Fazla mesaide zamanaşımı

geriye dönük mesai dava talep

Bazen; işçilerin uzun yıllar boyunca hizmet verdikleri ve fazla çalışma ücretlerini alamadıkları işverenlerine karşı dava açtıklarında, geriye dönük tüm fazla çalışma ücretlerini alabileceklerini düşündüklerini görüyorum. Bu, ne yazık ki, mümkün değildir. Bir tür ücret olan fazla çalışma ücreti, zamanaşımına tabi olup bu süre 5 yıl olarak belirlenmiştir. O nedenle; işten ayrılan bir işçi, dava açtığı  tarihten itibaren geriye dönük olarak en çok 5 yıllık fazla çalışma ücretini alabilir. Unutulmamalıdır ki, işten bugün ayrılan bir işçi hemen dava açarsa geriye dönük 5 yıllık fazla çalışma ücretini alabilecekken; davayı örneğin bir sene sonra açarsa bu kez 4 yıllık alacağını alabilecektir.

Ödenmeyen fazla çalışma alacakları için ne yapılmalı?

Elbette bunun için işverene başvurmak ve geriye dönük ödeme istemek ilk seçenektir. Ancak bu seçenek zorunlu olmadığı gibi, çoğu zaman sonuç da vermemektedir. Bu durumda işçiye kalan, iş mahkemesinde dava açarak hakkını aramak olacaktır. Geriye dönük fazla mesai alacağı olduğunu iddia eden işçi, 5 yıllık zamanaşımı işlemeye devam ettiğinden, en kısa sürede davasını açmalıdır.

Geriye dönük fazla çalışma nasıl ispat edilir?

Dava açan işçinin bu iddiasını ispatlaması gerekecektir. Bu konu oldukça ayrıntılı olup bu yazının içinde anlatılması, konunun bütünlüğünü bozacaktır. O nedenle, dava açma aşamasına gelmiş bir işçinin bu noktada hukuki destek almasında fayda bulunmaktadır. Ancak yine de; işçinin çalıştığı dönem boyunca yazılı bir takım delilleri elde etmiş olmasının, lehinde tanık dinletebilmesinin, ücret bordrolarında fazla çalışma ücretlerinin hiç yer almamış olmasının işçiye fayda sağlayacağını belirtmek gerekir.

SONUÇ

Geriye dönük fazla çalışma ücretleri, dava yoluyla tahsil edilebilir. İşçinin, fazla çalışma yaptığına dair bir takım yazılı delillerinin bulunması, tanıklarının olması gibi hususlar onun işine yarayacakken; fazla çalışma ücreti içeren ücret bordrolarında ihtirazi kayıtsız imzalarının olması, yazılı delilinin olmaması ya da tanık bulamaması aleyhinde olacaktır.

Ayrıca; fazla çalışma ücretlerinin 5 yıllık zamanaşımına tabi olduğu da unutulmamalıdır. İşçi, isterse yirmi yıldır aynı işyerine çalışıyor olsun, dava açtığı / işverene yazılı olarak başvurduğu tarihten itibaren geriye dönük en çok 5 yıllık fazla çalışma ücretini alabilecektir.

 

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

125 Yorum

 1. Mustafa bey merhaba.Bir firmafa özel guvenlik olarak calismaktayim 13 yildir.Eskiden 12 saat uzerinden calisiyorduk simdi son 8 aydir 8 saat calsiyoruz.simdi sirket bize geriye donuk 5 yil calismis oldugumuz parasini vermeye calisiyor ve az veriyor 10 bin tl..Bende kabul etmedim.Bana diyorlarki dava ac sen bilirsin.bjz eskiden 12 saat calistigin zaman maasinda faazla mesai olarak gosteriyorduk diyorlar.evet oyle gosteriyoardi ama su sekilde gosteriyorlardim.aldigim maasdan daha az gosterip geri kalani fazla mesai gosteriyordu.Ve izinli gunumuzde yapmis oldugumuz fazla mesaileri,bayram mesailerini elden aliyorduk.Lutfen yardimci olun ne yapam gerekiyor.Durum cok acil

  1. Doğan bey sizin yerinizde olsam parayı kabul ederdim. Zaten 5 yıllık zamanaşımı var ve siz büyük ihtimalle çalışmaya devam edeceksiniz. Örneğin bundan beş yıl sonra ayrılıp dava açacak olsanız bu fazla mesaileriniz zaten zamanaşımına uğramış olurdu. Bence alın ve çalışmaya devam edin. Bir gün ayrılırsanız ve 5 yıllık zamanaşımı dolmamışsa aradaki farkları yine talep edebilirsiniz.

   1. Mustafa bey ben ayrilmayi düşünüyorum.Ama tazminatim var geriye donük dava açsam tazminatimla beraber alabilirmiyim sizce??2-3 yil sursun onemli degil yeterki 12 yilim boşa gitmesin.

    1. Bu durum sizin takdirinize kalmış. Ancak alma ihtimaliniz elbette vardır. İşveren böyle bir ödeme yapmayı istiyorsa, siz de bunların ödenmediğini bir şekilde kanıtlayabilirsiniz. Ama kesin bir şey söylemem mümkün olmaz. Sizin yerinizde olsam bir avukatla görüşürdüm.

 2. SAYİN MUSTAFA BEY.
  BEN YAKLASİK 15 YİL OKULDA UCRETLİ PERSONEL OLARAK TEMİZLİK VE TAMİRAT İSLERİ YAPTİM. 15 yıl boyunca okulların tatil olduğu dönemlerde sigorta ve maaş ödenmesi yani girdi çıktı yapıldı Bu yıl eylül ayı itibari ile avukatla vekalet vererek kıdem. İhbar ve fazla mesai ücretleri talebinde bulundum Merakım acaba bu 15 yıllık fazla mesai ücretlerinin tamaminimi yoksa son 5 yilinimi alabilirirm. İKİNCİ SORUM ACABA KİDEM VE İHBAR TAZMİNATİM ORTALAMA KAÇ TL GİBİ ÇİKABİLİR. Acaba mahkeme sureci gecikmesi ne kadar aleyhime olur Bu dava ne kadar zamanda sonuçlanır. TABİ BU ARADA ADLİYELERDKİ YİGİLMALAR HAKİM SAYİLARİNİN AZ OLMASİ BENİ TEDİRGİN ETMEKTE

  1. Tazminatlar bakımından tamamını alabilecekken, ücret/maaş ve benzerlerinde dava açtığınız tarihten geriye son 5 yılı alabilirsiniz. Tazminat miktarınızı benim hesaplamam mümkün olmaz. Mahkeme sürecinin süresi sizin haklarınıza zarar getirmez. Sadece, alacağınız ödemeleri daha geç almak durumunda kalabilirsiniz.

 3. Merhaba Mustafa bey özel bir sektörde dört senedir çalışıyorum vardiyalı olarak sigortam asgari ücret olarak yatıyor ve elden para veriyor lar gündüz vardiyası sabah sekiz akşam sekiz yani oniki saat çalışıyorum ama her yılbaşında fazla mesai kağıdı imzalatiyor lar ve elden para verirken ayrı maaş bodrasina imza atıyorum fazla mesai davasi açsam abilirmiyim

 4. Mustafa Bey merhaba 2011 2014 tarihleri arasında işyerimden fazla mesai ücretim ödenmiyor maaşım asgari den yüksek olmasına rağmen primim asgariden yatıyor diyerek istifa dilekçesi yazdım ve ayrıldım patron tazminatımı vereceğini söyledi. ve 1 ay sonra üst üste işe gelmiyor diyerek tutanak tutup iş akdimi fesh etmişler bende başka bir işe girdiğim için üstüne düşmemiştim. Şimdi davacı olsam sigortam eksik yatıyordu mesai ücreti almıyordum diye kazanmam şansım varmı. Elimde o döneme ait bankaya yatan elden alacağı diye imzalattıkları bordro ve 2 den fazla aynı dönemde çalıştığımız şahitlerim var. Teşekkür ederim

 5. Sn mustafa bey yaklasik 5 6 yildir akrabamin is yerinde çalışıyorum bunun yarısına yakın sigortasız çalışmisligim var ve bi kac kezde işi bırakıp gelmişligim var sigortali olduğum dönemde bi keresinde imzam olmadan çıkışim verilmişti bundan bi hakka sahipmiyim bir ikincisi gunde 12 saat olmak üzere hafta sonu dahil bayramlarda dahil izinsiz çalışmaktayiz mesai ücreti taleb edebilormiyiz yardimci olursaniz sevinirim

  1. Elbette edebilirsiniz ama işten ayrılmadan bunları almanız çok zordur. Ayrılsanız da, bu durumda mahkeme yoluyla almanız gerekecektir.

 6. Merhaba mustafa bey esim 6 yildir ozel bir egitim kurumunda sabah 8 aksam 19.00 olarak calisti. Simdi hamilelik nedeniyle istem ayriliyor. Ben fazla mesailer icin dava acacagim. Taniklarim var ayni yerde calisan kisilerden. Asgari ucretle calisti. Fazla mesaileri almamiz ihtimali nedir birde ortalama ne kadar tutar olur. Saygilarimla

 7. Merhaba Mustafa bey özel bir bankada 7 seneyi aşkındır çalışıyorum. İlk üç sene çok fazla mesai yaptık ve fazla mesai ücreti almadık. Yapılan fazla mesaiyi belgelemiş olsam bile son beş yıllık zaman aşımı süresini aşamazmıyız.

 8. iyi günler mustafa bey. bir torna atölyesınde 5 yıldır calısıyorum ama bunun 1.5 yılını sigortasız calıstım. 3.5 yıldır sıgortalıyım. sabah 8 de aksam 18.30 da işl bırakıyorum. ve cumartesı 14.00 e kadar calısıyorum. iş verenım onceden 1 tezgaha bakarken sımdı ustume 2 tezgah bıraktılar ve farkını verırız dedıler fakat haftalık alıyoruz ve sigortam asgari ücretten yatmakta. su an 2500 lıra alıyorum ama yıllık ızınler resmı tatıller vs kullanmadıum hatta asgari gecım ındırımı bıle almadım bu yıla kadar. bunu ıs verene soyledıgımde burası esnaf bız onları veremeyız dedıler. çalıstıgım yerde huzurum yok evlendım gecımım zor oluyor. sizce istifamı versem tazmınat alabılır mıyım?

  1. Bu şartlar altında ihtarname çekerek işten ayrılarak kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz. Büyük ihtimalle işveren ödeme yapmayacaktır. Bu durumda dava açmanız gerekecektir. Davaların ortalama 2 yıl sürdüğünü bilerek ve göze alarak işten ayrılabilirsiniz.

  1. Tam olarak bugünün tarihinden 5 yıl geriye doğru fazla mesai ücretlerinizi alabilirsiniz. 5 yıl 1 gün ve daha öncekiler zamanaşımına uğramıştır.

 9. S.a mustafa abi ben 2009 yılı 2016 yılı arasinda bir firmada ortalama 2000 gün tır şoforlugu yaptim bu yillar arasinda giriş çıkışlarim var baska isyerlerindede sigortali calistim mahkemeye verdim tazminat haklarımı alabilirmiyim takograh kağıtlarımıda avukata verdim fazla çalışma sürelerim kayıtlı fazla mesayilerimide alabilirmiyim saygılar

  1. Murat bey zaten dava açmışsınız. Sonucunu bilmem mümkün değil ama takograf kayıtları oldukça önemli delillerdir.

 10. Merhaba Mustafa bey, 1,5 yıldır bir giyim firmasında Mağaza Müdür Yardımcısı olarak görev almaktayım. Elimde mağaza Shift i var imzalı olarak hemen hemen bütün personel imzalı. Şimdi ben bunları hesapladım 296 saat ediyor toplam da. İçeride ki hakkımı istedim fakat bana bunu izin olarak kullanmamı talep ettiler bende red ettim. Ne yapabilirim nasıl ücretimi alabilirim. Saygılar.

  1. Bu durumda ancak işten ayrılarak haklarınızı talep edebilirsiniz. Ödenmezse de mecburen dava açmanız gerekir.

 11. selam aleyküm Mustafa Bey ben 2008 de haziran ayı gibi bir iş yerinde işe başladım.2012 ekim ayı gibi ayrıldım .fakat tazminat ve mesai ücreti olarak 3 bin tl yatırdılar hesabıma.sorduğumda hepsi bu kadar dendi. fakat bundan 5 ay önce beraber çalıştığım iş arkadaşlarım mahkemeye vermişler. 15 ile 50 bin arasında tazminat kazanalar var. şuan ne yapabilirim

  1. Siz de geriye dönük haklarınız için dava açabilirsiniz. Kıdem tazminatı için zaman aşımı 10 yıldır.

 12. Selam mustafa bey ben bir gıda firmasında çalışıyorfum sabah 8 akşam 1830 çıkış işveren bizi işten çıkardı beni 7 sene fazla mesaim var ama maaş bodrosuda 7:5 SAat olarak yazıyor bodroları böyle imzaladık bu fazla mesaileri ala bilirmiyiz avukata danıştım alamassını dedi bodroları imzaladığımız için bilgi ala bilirmiyim

  1. Eksik bilgi verilmiş. Alabilirsiniz; ama bordroda imzanız olduğu için orada yazan saatlerden fazlasını hak ettiğinizi sadece YAZILI delillerle kanıtlayabilirsiniz. Puantaj kaydı, giriş çıkış imzaları ya da diğer fatura vb. evrakalr gibi…

 13. Merhaba ben özel bir şirkette 4 senedir çalışıyorum 2016 4. ve 5. Aylarinda 30 saat mesajını bildirmeme rağmen şirketim odemedi biz mesailerimizi mail olarak ay sonunda çizelgede gönderiyorum bana odenmiyecegine dair bir yazı gelmedi.Ben noterden mesilerim odenmiyor diye ihtar göndererek işten ayrılan mahkemelik olsam tazminatından alabilir miyim .

  1. Eğer ödenmemiş fazla çalışma ücretiniz varsa, ihtarname göndererek talep ettiğiniz halde de ödenmezse, bu haklı bir gerekçe olarak kabul edilir.

 14. mrb mustfa abi ben benzin istasyonunda pompacı olrak calışıyorum 24 saat calışıyoruz ve 24 saat izinliyiz ama 11 senden beri calışıyorum hic izin kullanmadım ve bizim patron nefahaat etti 8 tane cocukları var ve 3 aydan beride maaş alamıyoruz işyerinde iki kişi calışıyoz her türlü iş bizde marketede bakıyoruz haftalık ve resmi günlerde hiç izin kullanmadık ve aynı zamanda abi hic mesaide almadık geriye dönük mesai hakkımız varmı varsa nereye basvurmam gerek saygılar abi şimdiden

  1. Geriye dönük 5 yıllık fazla çalışma ücretlerinizi alabilirsiniz. Bunun için İş Mahkemesine dava açmanız gerekir.

 15. Mustafa bey merhaba, bir araç kiralama firmasında müdürümüzün ayrılması sonucu yerine kimse alınmamış ve sorumluluk tarafıma kalmıştır. bu sebeple iş yüküm , sorumluluğum ,mail trafiğim ve telefon görüşmelerim artmıştır. mesai dışı herhangi bir saatte ve haftasonları dahil olmak üzere “ofis dışında” araç servislerinden tamir onayı, kaza yapan müşteri, yol yardım, ikame araç vs. gibi sebeplerden ötürü mail ve telefondan işlerimi takip ettim. mesai saatleri ve ofis dışında çağrı merkezimizin olmaması sebebiyle bütün mail ve telefon trafiğini evimden takip etmek suretiyle fazla mesai talebinde bulunabilir miyim. herhangi bir ekstra iş sözleşmemiz bulunmamaktadır. mesai dışında çalışmama ait araç teslim formları mail yazışmaları ve operatörden alınmak suretiyle telefon kayıtlarını delil olarak sunabilir miyim

 16. Merhaba mustafa bey,
  Taşeron bir firmadan ana firmaya geçiş yapan bir garsonum yeni sözleşme yaptılar ve eskiden aldığım fazla mesailerin yerine boş günlerde serbest zaman(izin) vereceklerini söylediler bayramlarda ve hafta içi belli dönemlerde mesaide yazmalarına rağmen yaz dönemi mesai karşılığı 280 saat gibi fazla çalışmam var ve şimdi kış dönemi hafta içi boş günlerde başka işlere yardımcı olmam isteniyor bu bir hak ihlali ve fesih nedeni midir?
  Saygılar.

  1. Sonuç olarak fazla çalışma yapmışsanız ve ücretini alamıyorsanız ya da serbest zaman olarak kullanamıyorsanız elbette ki haklı fesih sebebidir.

   1. Peki tek taraflı fesih ile beraber içeride kalmış geçmiş yıllarımdan kalma yıllık izinler, izin ücreti ve tazminat hakkına sahipmiyim? Bunun için nasıl bir yol uygundur?
    Bilgilendirirseniz sevinirim.
    Teşekkürler.

    1. Elbette sahipsiniz. Mahkeme fesih gerekçenizi haklı bulursa tazminatlarınızı alırsınız. Ancak haklı bulmasa bile varsa diğer alacaklarınızın ödenmesine karar verecektir.

 17. Sn Mustafa bey 2005 9 ayında işe başladım 2014 yılına kadarayda 12/12 olarak 12 çalıştırdılat kalan zamanda 12/24 çalıştırdılat fazla mesai olarak son 5 yılımı wlabilitorum şahitler vr evraklarla ispatlayabilirim saygılar

 18. Mustafa Bey merhaba,

  Çalışan hangi aralıkta ücret alırsa alsın, fazla mesai davası açabilir mi? Örneğin 8000 TL ya da 20000 TL aylık maaş alan birisi de fazla mesai davası açabilir mi?

 19. SN MUSTAFA BAYSAL BEY ;Ben bir nakliye firmasinda şoför olarak 2 senedir çalışmaktayim.net maaş 1650 lira ama asgari ücretten yatıyo maasimiz kalanini elden oduyolar ve sabah saat 5:00 6:00 gibi iş başı yapıyoruz aksam 18:00 19:00 gibi paydos yapıyoruz mesai ücreti alamıyoruz. Artı 08.06.2016 tarihinde trafik kazasi yaptım bir arabaya çarpmam sonucu 650 tl lik bir hasar olustu aradim is yeri araç sahibini olayı söyledim sigortadan yaptırma cebeninden öde ben ödemen dedi sonra parayi ödedi ve maaşından keski böyle bir hakkı varmıdır. Ben şikayetçiyim.ne yapmam gerekiyor

  1. Eray bey, yaptığınız kazanın masrafını işvereniniz sizden direkt olarak tahsile demez. Bunun için ya iş sözleşmenizde açık bir ceza maddesi ya da bir mahkeme kararı olmalı. Diğer bahsettiğiniz konularda da şikayetlerinizi nasıl yapabileceğinizi şu yazıdan okuyabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.