Günlük çalışma süresi kaç saattir?

Günlük çalışma süresi kaç saat?

Bir işyerinde haftalık çalışma süresinin kaç saat olması gerektiği konusunda işçiler arasında bilgi eksikliği olduğunu görmekteyim. Bazı işçiler 12 saat, bazıları 11 saat derken işçilerin bir kısmı 8 saat ya da 7,5 saat olduğunu düşünmektedir. Peki hangisi doğru?

İş Kanununa göre çalışma süresi haftalık belirlenmiştir

İş Kanunu çalışma süresini günlük  belirlemektense haftalık belirlemeyi tercih etmiştir. Ayrıca taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça bu sürenin haftanın çalışılan günlerine eşit bölünmesini istemiştir. Kanunun belirlediği haftalık çalışma süresi ise, taraflar daha az kararlaştırmadıkları müddetçe 45 saattir.

İşçinin günlük çalışma süresi

İş Kanunu haftalık 45 saatlik çalışma süresinin haftanın çalışılan günlerine eşit bölünmesini istediğinden, 45 saati haftalık çalışma günlerine bölmemiz gerekecektir. Haftalık çalışma süresi kaç gündür? 6 gün mü 5 gün mü? Bu konuda da İş Kanunu haftada e az 1 gün / 24 saat kesintisiz dinlenmeyi şart koştuğundan haftalık çalışma günleri normal şartlar altında 6 gün kabul edilir.

O halde günlük çalışma süresi; haftalık çalışma süresi olan 45’in, 6’ya bölünmesiyle bulunur ve 7,5 saattir.

Günlük çalışma süresi daha az ya da çok belirlenebilir mi?

İş Kanununun belirlediği haftalık 45 saatlik çalışma süresi, çalışılabilecek en çok süredir. Bunun anlamı şudur: İstenirse haftalık çalışma süresi 45 saatin altında belirlenebilir ama istense bile üstünde belirlenemez. Buna göre bir işletme, işçilerinin haftalık çalışma süresini örneğin 40 saat belirlerse bunda bir sakınca yoktur; ancak işçilerle anlaşsa bile bu süreyi 46 saat olarak belirleyemez.

İşçinin günlük çalışmasının bir sınırı yok mu?

Elbette var. Yukarıda, İş Kanununun haftalık çalışma süresinin iş günlerine eşit olarak dağıtılmasını istediğini yazmıştık; ama bu zorunlu bir kural değildir. Yani haftalık 45 saatlik çalışma süresi işveren tarafından istenirse 6’ya istenirse mesela 4’e ya da 5’e bölünebilir. İşverene bu hakkı veren İş Kanunu, hakkın kötüye kullanılmaması için tedbirini de almış ve günlük en çok çalışma süresini de 11 saat olarak belirlemiştir. İşveren, çalışma süresini haftanın günlerine dağıtırken hiçbir günün çalışması tek başına 11 saati aşamayacaktır.

Ara dinlenmeleri çalışma süresine dahil mi?

isci calisma suresi iscidunyasi

İşçilerin aklını karıştıran durumların başında da ara dinlenmeleri yani mola ve yemek zamanları gelmektedir. Birçok işçi günlük çalışma süresini telaffuz ederken molalarını ve yemek aralarını da bu süreye dahil etmektedir. Örneğin sabah 08:00 ile 16:00 arasında işyerinde bulunan ve haftada 6 gün çalışan bir işçi günde 8 saatten haftada 48 saat çalıştığını iddia etmektedir. Halbuki işçinin çalışması aslında günde 7,5 saatten haftada 45 saattir. Çünkü işçinin her gün yarım saatlik yemek molası bulunmaktadır ve bu ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmamaktadır.

İşçi günlük çalışma süresinin üzerinde çalıştırılırsa ne olur?

İşçinin günlük çalışma süresinin kural olarak 7,5 saat olarak belirlendiğini yazmıştk. Ama bu ana kural esnetilebiliyor ve işçinin günlük çalışması 11 saati aşmamak üzere çalışma saatleri çeşitli günlere dağıtılabiliyordu. Peki işçinin günlük çalışma süresi 11 saatin üzerindeyse ne olacak?

Bu sorunun cevabı İş Kanununda yok ancak Yargıtay tarafından ortaya konulmuş bir içtihat var. Buna göre; işçinin günlük çalışma süresi 11 saati aştığı anda, işçinin haftalık toplam çalışma süresine bakılmaksızın 11 saatin üzerindeki her çalışması için fazla çalışma ücreti alması gerekir.

SONUÇ

İşçilerin kesin bir şekilde belirlenmiş bir günlük çalışma süresi yoktur. Ancak genel kural olarak işçinin günlük çalışma süresinin 7,5 saat olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında;

– İşçinin günlük çalışma süresi en çok 11 saat olarak belirlenebilir.

– İşçinin günlük çalışma süresi kaç saat olarak belirlenmiş olursa olsun haftalık çalışma süresi 45 saati aşamaz.

– Ara dinlenmeleri, molalar, yemek araları vb. çalışma süresinden sayılmaz.

Not: İşçinin, haftalık çalışma süresinin üzerinde çalıştırılması durumunda ne olacağıyla ilgili şu yazıma göz atabilirsiniz.

 

193 Yorum

 1. merhaba bn bir serada bakim onarıma bakıyorum calişma saatlerımiz soyle iş bası 08,00 09,00 da 15 dk cay molası oglen 45 dk yemek molası 14,00 de 15 dk cay molası 04,30 paydos du ama şimdı degişikliğe gidildi paydosu 17,00 e uzattılar 1 ay sonra gunler uzayın ca karanlıktan dolayı yani 17,30 yapıcaklarmiş bahaneleri ise tarım sekterunde 11 saate kadar musade varmıs sadece pazar tatıl cvbnız için simdiden tesekkurler

   1. peki buna gore haftada 6 gün bizi 11 saat caliştrabilr mi ve herhangi bi ucret farkı olur mu tazminat almamız da bi sorun cıkarmı bu işçi kanununa tabı olmamız

    1. Süleyman bey dediğiniz şekilde bir çalışma haftada 66 saat yapar ki, bu durumda işçinin haftalık 21 saat fazla mesai ücreti alması gerekir.

 2. Merhaba mustafa bey biz sabah 8.30 ve akşam 18.30 olarak calışmaktayız 45dkk oğlen yemek paydosu ve 2 sefer 15 er dakka cay paydosu cumartesi günü ise 8.30 13.15 olarak calısıyorum askeri ücretten biraz fazla sigortam yatıyor ama aldıgım maaşla alakası yok 1800 sıgortada görünüyor 2.500 işte calısiyorum mesai ücreti adı altında bankaya her hangi bir ödeme yayapılmıyor elden elden veriyor fazla masımızı yasalmıdır

  1. Elden ücret ödenmesi, resmiyette daha az bildirilmesi elbette yasal değildir. Ama önemli olan, davalık olunduğunda elden para aldığınızı ispat edebilmenizdir. Çalışma sürelerinizi ise kendiniz değerlendirebilirsiniz. Haftalık 45 saati aşan çalışmaların ayrıca fazla mesai olarak ödenmesi ya da serbest zaman kullandırılması gerekir.

 3. Abi merhaba ben bir fabrikadaka sabah saat 8:00 iş başı yapıyorum akşam saat 17.00 bırakıyorum. Sabah 9 da 15 dk çay molası var.öglen yemeği yarım saattir.ve 14:30 da yine çay molası var şimdi biz kaç saat çalışmış oluyoruz

  1. Müslüm bey toplam 9 saat işyerindesiniz ve yine toplam 1 saat ara dinlenmeniz var. Bu halde günlük 8 saat çalışıyorsunuz demektir.

 4. Mustafa bey kolay gelsin bir sorum olacaktı size. Ben 3 vardiya çalışıyorum sabah 09:00 akşam 17:15 biz kanunen 7,5 saat üstü çalışmış oluyoruz bu durumda bir saat mola hakkımız oluyor öyle değilmi. ama şöyle bir durum var bize yarım saat molayı veriyorlar birde 15 çay molası bu nasıl oluyo 17-15 olması mı lazım bu hakları varmı yardımcı olur musunuz lütfen.?

  1. Ozan bey, ara dinlenmeler hariç günde 7,5 saatten 6 gün çalışıldığında 45 saat dolmuş olur. Çalışma süreniz bundan fazla da olabilir; ama bu durumda size fazla mesai ücretinin ayrıca ödenmesi gerekir.

 5. merhabalar biz taşeron olarak kurumsal bir firmada sabah 08.30 akşam 18.00 arasında şöför olarak çalışıyoruzçumarteside 08.30_14.30 arası dolayısıyla haftada 53.5 saat ancak buçıkış satleri akşam şöför oldugumuzdan dahada geçolabiliyor.şimdibu durumu kurumsal firmanın kamera kayıtlarından ve takograf kartından kanıtlayabilirmiyim.çünküişimiz bittigindemutlaka fabrikaya geliyoruz.yani en son fabrikadan çıkıyoruz hergün .

  1. Kamera kayıtları ve özellikle takograf kayıtları önemli delillerdir. Buna benzer yazılı ve görse deliller her zaman sizin lehinize olacaktır.

 6. MUSTAFA BEY merhabalar biz 2 kişi haftalık vardiya dönüşümlü çalışıyoruz.yazları 07:00-15:30 15:30-00:00 çalışma saatleri kışın ise 07:00-14:30 14:30:22:30 çalışıyoruz.haftanın 5 günü çalışıyorum 6.gün gelmiyorum 7.gün gün boyu çalışıyorum.bu çalışma saatleri doürumudur.TEŞEKKÜRLER

   1. Adem bey, sorunuzun cevabı zaten yazıda var. Günlük çalışma süreniz 11 saati aşmıyorsa, haftada bir gün hafta tatili kullanabiliyorsanız, haftalık çalışma süreniz 45 saati aştığında fazla mesai ücreti alıyorsanız her şey normal demektir. Kendi çalışma sisteminizi kendiniz değerlendirebilirsiniz.

 7. Hocam özel hastanede 12 saat nöbetle çalışıyorum bir güb gidip bir gün gitmeyip saatte eksik var deyip bizi 14 saate çıkaracaklarmış bu yasalmıdır ve 2 ay boyunca da 15 19 ve 24 saat nöbetler tuttuk bilgi alabilirmiyim

  1. Mehmet bey, ara dinlenme süreleriniz hariç günde 11 saatin üzerinde yapacağınız her çalışma mevzuata aykırı olacaktır.

 8. mehraba gökan bey ben kamu hastaneler birliğine bağlı bir hastanede çalışmayım burda çalışma saatleri sabah 8.00 akşam 16.00 dır ama benim çalıştığım bölümünde sabah 8.00 akşam 17.00 dır neden benim bölüm rahatmış ben oturuyomuşum öylen istiratı yamıyomuşum diyerleri yapmıyormuş ama baktığımda arkadaşların oturduğunu ve çay keyfi yaptığını görüyorum ve bulunduğum bölümden başka bir bölümün tam olarak 8 tane odasına paspas atıyorum ve cumartesi günleri sabah 8.00 öylen 12 .00 ra kadar çılışıyorum bu yasal bir şeymi yoksa benmi yanlış düşünüyorum bu aklımdaki soru işaretlerini silmem lazım yardımçı olursanız sevinirim teşekkürler şimdiden

  1. Burada önemli olan husus şudur; haftalık çalışma süreniz 45 saati aşıyor mu? Aşabilir; ama bu durumda fazla mesai ücreti ödenmesi gerekir.

 9. Merhabalar, diyelim ki yemek molaları hariç haftalık 48 saat çalışmak üzere anlaşmış bir kişi, sözleşmede 48 saat yazsa da 45 saati geçtiği için 3 saat mesai ücreti mi alır? Çalışma süresi haftada 50 saat olursa sözleşmede 48 olmasına rağmen 5 saat mi mesai ücreti alır? Teşekkürler.

  1. Sözleşmede eğer fazla mesai dahil ücret belirlenmişse alamaz. Ama belirlenen maaş, fazla mesai ücreti hariç ise bu durumda 45 saatin üzerindeki her saatin ücretini fazla mesai olarak alır. Örneğinizdeki işçi 5 saat mesai ücreti alır.

 10. Haftada 67 saat çalısıyorum ama 2 gün izin kullanıyorum normal midir yoksa ne yapmam lazım

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir