Günlük çalışma süresi kaç saattir?

Günlük çalışma süresi kaç saat?

Bir işyerinde haftalık çalışma süresinin kaç saat olması gerektiği konusunda işçiler arasında bilgi eksikliği olduğunu görmekteyim. Bazı işçiler 12 saat, bazıları 11 saat derken işçilerin bir kısmı 8 saat ya da 7,5 saat olduğunu düşünmektedir. Peki hangisi doğru?

İş Kanununa göre çalışma süresi haftalık belirlenmiştir

İş Kanunu çalışma süresini günlük  belirlemektense haftalık belirlemeyi tercih etmiştir. Ayrıca taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça bu sürenin haftanın çalışılan günlerine eşit bölünmesini istemiştir. Kanunun belirlediği haftalık çalışma süresi ise, taraflar daha az kararlaştırmadıkları müddetçe 45 saattir.

İşçinin günlük çalışma süresi

İş Kanunu haftalık 45 saatlik çalışma süresinin haftanın çalışılan günlerine eşit bölünmesini istediğinden, 45 saati haftalık çalışma günlerine bölmemiz gerekecektir. Haftalık çalışma süresi kaç gündür? 6 gün mü 5 gün mü? Bu konuda da İş Kanunu haftada e az 1 gün / 24 saat kesintisiz dinlenmeyi şart koştuğundan haftalık çalışma günleri normal şartlar altında 6 gün kabul edilir.

O halde günlük çalışma süresi; haftalık çalışma süresi olan 45’in, 6’ya bölünmesiyle bulunur ve 7,5 saattir.

Günlük çalışma süresi daha az ya da çok belirlenebilir mi?

İş Kanununun belirlediği haftalık 45 saatlik çalışma süresi, çalışılabilecek en çok süredir. Bunun anlamı şudur: İstenirse haftalık çalışma süresi 45 saatin altında belirlenebilir ama istense bile üstünde belirlenemez. Buna göre bir işletme, işçilerinin haftalık çalışma süresini örneğin 40 saat belirlerse bunda bir sakınca yoktur; ancak işçilerle anlaşsa bile bu süreyi 46 saat olarak belirleyemez.

İşçinin günlük çalışmasının bir sınırı yok mu?

Elbette var. Yukarıda, İş Kanununun haftalık çalışma süresinin iş günlerine eşit olarak dağıtılmasını istediğini yazmıştık; ama bu zorunlu bir kural değildir. Yani haftalık 45 saatlik çalışma süresi işveren tarafından istenirse 6’ya istenirse mesela 4’e ya da 5’e bölünebilir. İşverene bu hakkı veren İş Kanunu, hakkın kötüye kullanılmaması için tedbirini de almış ve günlük en çok çalışma süresini de 11 saat olarak belirlemiştir. İşveren, çalışma süresini haftanın günlerine dağıtırken hiçbir günün çalışması tek başına 11 saati aşamayacaktır.

Ara dinlenmeleri çalışma süresine dahil mi?

isci calisma suresi iscidunyasi

İşçilerin aklını karıştıran durumların başında da ara dinlenmeleri yani mola ve yemek zamanları gelmektedir. Birçok işçi günlük çalışma süresini telaffuz ederken molalarını ve yemek aralarını da bu süreye dahil etmektedir. Örneğin sabah 08:00 ile 16:00 arasında işyerinde bulunan ve haftada 6 gün çalışan bir işçi günde 8 saatten haftada 48 saat çalıştığını iddia etmektedir. Halbuki işçinin çalışması aslında günde 7,5 saatten haftada 45 saattir. Çünkü işçinin her gün yarım saatlik yemek molası bulunmaktadır ve bu ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmamaktadır.

İşçi günlük çalışma süresinin üzerinde çalıştırılırsa ne olur?

İşçinin günlük çalışma süresinin kural olarak 7,5 saat olarak belirlendiğini yazmıştk. Ama bu ana kural esnetilebiliyor ve işçinin günlük çalışması 11 saati aşmamak üzere çalışma saatleri çeşitli günlere dağıtılabiliyordu. Peki işçinin günlük çalışma süresi 11 saatin üzerindeyse ne olacak?

Bu sorunun cevabı İş Kanununda yok ancak Yargıtay tarafından ortaya konulmuş bir içtihat var. Buna göre; işçinin günlük çalışma süresi 11 saati aştığı anda, işçinin haftalık toplam çalışma süresine bakılmaksızın 11 saatin üzerindeki her çalışması için fazla çalışma ücreti alması gerekir.

SONUÇ

İşçilerin kesin bir şekilde belirlenmiş bir günlük çalışma süresi yoktur. Ancak genel kural olarak işçinin günlük çalışma süresinin 7,5 saat olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında;

– İşçinin günlük çalışma süresi en çok 11 saat olarak belirlenebilir.

– İşçinin günlük çalışma süresi kaç saat olarak belirlenmiş olursa olsun haftalık çalışma süresi 45 saati aşamaz.

– Ara dinlenmeleri, molalar, yemek araları vb. çalışma süresinden sayılmaz.

Not: İşçinin, haftalık çalışma süresinin üzerinde çalıştırılması durumunda ne olacağıyla ilgili şu yazıma göz atabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki yazılarımızdan da konuyla alakalı bilgiler edinebilirsiniz:

 


,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

319 Yorum

 1. Sağlık kurumunda kadrolu işçi olarak çalışmaktayım. Günlük 8 saat den haftanın 6 günü çalışıyorum. Mesai sayılır mı. Sayılırsa benim mesai için imza atmam gerekirmi ve ne ücret alacam

 2. Merhaba bir şirkette Özel güvenlik olarak çalışmaktayım. Günlük 7,5 saat üzerinden hesaplanıyor. Molamız yok hırsız gibi yemeğimizi yiyip işe geri koyuluyoruz. Mola yapma gibi lüksümüz olmuyor. Gece vardiyasında ise hiç molamız yok mesela. Birde iş kanununda hafta sonları mesaiye çağrıldığımız zaman normal mesaimi yoksa ekstra mesaimi yansıtılması gerekir. Yanıtlarsanız sevinirim

 3. Merhabalar

  Bir şirkette 2 senedir çalışmaktayım çalışma saatlerimiz asagidaki gibidir ve bu durum 45 saati aştığını düşünmekteyim bu dogrumudur ve bu şekildeki calismalarimiza herhangi bir mesai ücreti odenmedi,geçmişe dönük mesai ücretlerini talep edebilirmiyiz ve nereye başvuru yapmamiz gerekiyoru tskler iyi çalışmalar
  Hafta içi calismasi;
  İş baslangici 08:00
  Ara mola 10:00-10:30
  Öğlen molasi 12:00-13:00
  Paydos 18:00
  Cumartesi çalışması;
  İş başlangıcı 08:00
  Ara mola 10:00-10:30
  Öğlen molasi 12;00-12:30
  Paydos 14:00

 4. Merhaba, taşeron statüsünde çalışan bie sağlık çalışanı olarak 08:00 -20:00 ve 20:00-08:00 olmak üzere haftada ara dinlenmelerle birlikte 48 saat çalışıyoruz.iş kanununda bulunan 69.madde gösterilerek 2 hafta gece 2 hafta gündüz çalışamak zorundasınız denildi idare tarafından. Böyle bir zorunluluk varmıdır.Varsa bu uygulama neden yıllardır yapılmıyorda şimdi uygulanmya çalışılıyor.Çünkü haftada bazen 3 gece 1 gündüz,bazende sadece 4 gece vardiyası olmak üzere çalışıyoruz.İşçinin sürekli gece çalışamayacağını bu şekilde yapılması gerektiğini söylediler.Cevaplayabilirseniz çok mutlu olacağım.Teşekkürler.

 5. Merhaba işçi statüsündeki bir kişi sürekli gece çalışamaz mı yasal olarak buna bir engel varmıdır.Bu gün iş yerimizde iş kanunundaki 69. maddeden dolayı işçi statüsünde çalışanların 2 hafta gece 2 hafta gündüz çalışması gerektiği söylendi.Bu doğrumudur. Normalde biz hafta da bazen 4 bazen de 3 gece 12 saat çalışıp 3 gece çalıştığımız haftalarda 1 gündüz mesaisi yapıyoruz

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.