Hafta içi 45 saat çalışan işçinin hafta sonu çalışması

Hafta içi 45 saati dolduran işçiye hafta sonu tatil verilmesi

İş Kanununa göre haftalık çalışma süresinin kırk beş saat olduğunu daha önce yazmıştım. Bu 45 saatlik süre mutlak olmayıp tarafların anlaşması halinde bu sürenin üzerinde de çalışma yapılabilmektedir. Ancak kırk beş saatin üzerinde yapılan her çalışma, fazla çalışma olarak kabul edilecektir ve işçinin onayına tabidir. Peki işçi kırk beş saati hafta içi doldurursa, cumartesi ve pazar tatil talep edebilir mi?

Reklam

Haftalık çalışma süresi

İş Kanunu; haftalık çalışma süresini 45 saat olarak belirlerken bu sürenin haftanın günlerine nasıl paylaştırılacağı konusunda takdiri işverenlere bırakmıştır. Günlük çalışma süresi 11 saati aşmamak ve haftada en az 1 gün işçiye hafta tatili vermek kaydıyla bu kırk beş saat haftanın günlerine istenildiği gibi bölünebilir.

Kırk beş saatten sonra çalışmak zorunlu mu?

İşçinin, kırk beş saatten çok çalışmasının fazla mesai anlamına geldiğini söylemiştim. Buna göre, işçiye fazla mesai yaptırabilmek için işçinin onayının alınması şarttır. Bu onay, bazen iş sözleşmesiyle peşinen alınırken bazen de her yıl başında alınmaktadır. Fazla çalışmaya onay vermek işçi için zorunlu değildir; ancak bu onayı verdikten sonra da işçinin fazla çalışma yapması zorunludur.

Fazla mesai onayı iptal dilekçesi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

45 saati doldurana, hafta sonu tatil olur mu?

İşçinin pazartesiden cumaya kadar 45 saati doldurması durumunda, cumartesi-pazar çalışması iptal edilmeli mi? İlk bakışta olması  muhtemel görünen bu durum, kural olarak geçerli değildir. İşçi, fazla çalışma yapmaya onay vermişse cumartesi de gelmek ve çalışmak zorundadır. İşyeri, işçinin 45 saatlik mesaisi hafta içi doldu diye, cumartesi işçiye izin vermek zorunda değildir.

SONUÇ

hafta içi 45 saat çalışanın hafta sonu tatili hakkı

Hafta içi kırk beş saati dolduran işçinin cumartesi ya da pazar günü yapacağı çalışma fazla çalışma olarak kabul edilecektir. Eğer işçi; iş sözleşmesiyle ya da ayrıca fazla çalışma muvafakatnamesi doldurarak fazla mesai yapmaya peşinen onay vermişse, işvereninin talep etmesi durumunda hafta sonu da çalışmak zorundadır.

İşveren, işçisine sadece haftada bir gün kesintisiz 24 saat hafta tatili vermekle mükellef olup bunun dışında işçisi hafta içi 45 saatlik çalışmasını doldurdu diye ona cumartesi – pazar günlerini tatil etmek zorunda değildir.

Ancak çok düşük bir ihtimal de olsa, işçi fazla çalışma yapmaya onay vermemişse, hafta içi 45 saatini dolduran bu işçinin hafta sonu tatil edilmek zorundadır.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

44 Yorum

 1. Merhaba Mustafa Bey,
  4 yıl önce 5 iş günü olarak anlaştığım ve çalışmaya başladığım firmada ( sabah 9 akşam 18 ) artık cumartesi günleri de gelinecek deniliyor.Bunun hukuksal bir yönü var mıdır acaba, ya da işveren bu şekilde bir şey yapabilir mi ? Görüş ve önerileriniz benim için çok önemli

   1. Hayır Zeynel bey, herhangi bir sözleşme yapmadık ama sigortam girişimden bu yana, çalışma günü olarak 25 iş günü olarak gösterildi.Şu anda böyle bir şey olursa işi bırakmayı düşünüyorum,işverenin böyle bir hakkı var mıdır veya işi bu yüzden bırakırsam tazminat hakkım doğar mı ?

    1. Buna cevap vermek zor. Ama çalışma koşullarınızda aleyhinize bir değişiklik var gibi duruyor. Bir karar almadan önce avukata danışmanızı öneririm.

 2. İş yerim 45 saat çalışmam neticesin de hafta tatilim Cuma’ya gelmektedir. Cumartesi resmî tatil olduğu için bana amirim cumartesi kullan demektedir. Mesai vermemek için bu şekilde yapılmak isteniyor. Cuma günü hafta tatili cumartesi resmî tatil birleştirmek istemekteyim. Kendi kafasına göre hafta tatili değiştirebilir mi?

  1. İsmail bey, iki hafta tatili günü arasında 7 günden fazla olmamak kaydıyla, belirlenebilir. Ama örneğin çarşamba hafta tatili izni kullanan işçiye bir sonraki hafta tatili en geç yine haftaya çarşambaya kadar verilmelidir. Perşembe ve sonrası olarak belirlenemez.

 3. merhaba mustafa bey sorum şu: işçi haftada 45 saati tamamlarsa hafta tatili hak eder ise 1 veya 2 gün eksiği olduğunda o haftayı tatil yapmadan mı kapatır. biz 2 güne kadar tolerans gösteriyorduk. yanlışmı yapıyoruz

  1. Hafta tatiline hak kazanmanın ön şartı 45 saati doldurmak değildir. Ondan önceki işgünlerinin tamamında çalışan ya da çalışmış kabul edilen işçiye EN AZ 24 saat kesintisiz hafta tatili verilmesi gerekir. Dolayısıyla, hafta tatilinden önceki iş günlerinde 1 gün bile MAZERETSİZ işe gelmeyen işçiye hafta tatili verilmesi zorunlu değildir. Ama işveren isterse elbette, işçi lehine yorum yaparak hafta tatili de verebilir. Bu durum işverenin takdirine kalmıştır.

 4. Merhaba hocam, 08:00/18:30 arası çalışıyoruz. Aylık 50 saat çalışıyoruz. Bize verilen mesai aylık 22 saat, cumartesi günüde 08:00/12:30 arası bizim gerçekten ne kadar mesai almamız lazım hafta sonunda çalışmamız gerekiyormu. Birde devlet kurumlarında 24 saatten fazla mesai veriyorlarmış bu doğrumu şimdiden teşekkür ederim.

  1. İş Kanunu bakımından devlette ya da özelde çalışma arasında bir fark yoktur. Fazla mesai hesabını siz de kontrol edebilirsiniz. Haftada, 45 saatin üzerinde kaç saat çalışmışsanız, o kadar fazla mesai almanız gerekir.

 5. Merhaba hocam işyerinde 12 saat 4 gün çalışmakatayız 1 mayıs pazartesiye denk geldiği için salı günü işbaşı yaptık işveren 4 gün 12 saat üzerinden çalışıp haftalık 45 saati doldurmamız gerektiği 1 mayısın 45 saat içinde sayılmayacağını beyan etti bu konu hakkında bilgilendirirseniz seviniriz şimdiden teşekkür ederim.

  1. Genel tatil günleri (Ki 1 Mayıs genel tatildir) çalışılmış gibi sayılan ve ücreti ödenmesi gereken bir gündür. İşverenden talep ediniz.

 6. Sayın baysal kamu kuruluşunda taş. tem. elrmanı olarak 15 senedir çalışmaktayım 3yıllık sözleşme yapıldı hafta içi imzq sşrküleri ve parmak iziyle7 de işbaşı 17de paydos usulu çalışmaktayım 45 saati dolduruyorum sözleşmeyede imza atılmadı hafta sonu zorla çalıştırabilirmi (3yıllıkta olsa sözleşme he r yıl işçiden izin alınmasımı gerekir) teşekkürler

  1. İşçiye haftada 1 gün hafta tatili verilmesi zorunludur. Dolayısıyla cumartesi ya da pazar günlerinden birinde de çalıştırılabilirsiniz. Ama bu durumda da çalışma süreniz 45 saati aşıyorsa fazla mesai ücretinizin de ayrıca ödenmesi gerekir.

 7. Merhaba Mustafa bey ;

  Bizim işyerimizde bu hafta itibari ile hafta içi 45 saat çalışılacak ve hafta tatili cumartesi ve pazar olarak ayarlandı. Ancak cumartesi günleri nöbetçi olarak gelen personele hafta tatili olarak pazar ve salı günleri söylenmekte. Bize göre saçma bir durum , cumartesi çalış ,pazar tatil yap, pazartesi tekrar çalış ve salı tekrar tatil :))
  Şirketin böyle bir tatil planlaması yapması uygun mudur ? Cevap verebilirseniz hepimiz soru işaretlerinden kurtulabiliriz. Saygılar

  1. Merhaba Metin bey. Uygulama ne kadar mantıksız görünse de, İş Kanunu açısından doğrudur. Şöyle ki; Yasal olarak işvereni zorunluluğu, işçisine 7 günlük zaman diliminde en az 24 saat kesintisiz hafta tatili kullandırmaktan ibarettir. Bahsettiğiniz durumda işveren, asgari yükümlülüğünü yerine getirdiğine göre, hangi günlerin hafta tatili olacağını belirlemek de yönetim hakkı kapsamında işverenin en doğal hakkıdır.

 8. Adım faruk baysal özel bir şirkette çaluşmaktayım hafta içi 8 ile 17 daatleri arasında çalışmaktayım öglen 1 saat yemek istirati verilmekte cumartesi öglen 12 de işi bırakmaktayız buna göre umartesi 4 saat fazla çalışmaktayım ve mesaisi verilmemektedir iş yerinin bana verdigi cevap ise ögle saati kyllandıgımı 1 saatin işçilerin kendi kendine izin kulanabilecegi ve bu zamandan kendilerinin mesul olmadıgıdır

  1. Faruk bey bu durumda hafta içi 8 saatten toplam 40 saat ve cumartesi dahil toplamda da 45 saatten az çalışıyorsunuz. Öğle arası ara dinlenmesidir ve çalışma süresinden sayılmaz. Bu nedenle fazla mesai yapmamaktasınız.

 9. İşçi haftada 45 çalışma süresi olduğunda dolayı, bir işçi hafta içinde 3 raporlu veya 1 gün 2 gün izinli aldığında o hafta sonu pazar mesaisi yaptırıla bilirmi lütfen yaıdımcı olun teşekkür ederim.

 10. merhaba hocam ben firmada işçi olarak çalışmaktayım çalışma saatimiz 08_17,30 olarak çalışıyoruz saat 10 da 15 dk saat 15.00 de 15 dk öğlende 1saat yemek molamız var biz fazla mı çalışıyoruz? ne yapmamız gerekiyor.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.