Hafta içi 45 saat çalışan işçinin hafta sonu çalışması

Hafta içi 45 saati dolduran işçiye hafta sonu tatil verilmesi

İş Kanununa göre haftalık çalışma süresinin kırk beş saat olduğunu daha önce yazmıştım. Bu 45 saatlik süre mutlak olmayıp tarafların anlaşması halinde bu sürenin üzerinde de çalışma yapılabilmektedir. Ancak kırk beş saatin üzerinde yapılan her çalışma, fazla çalışma olarak kabul edilecektir ve işçinin onayına tabidir. Peki işçi kırk beş saati hafta içi doldurursa, cumartesi ve pazar tatil talep edebilir mi?

Haftalık çalışma süresi

İş Kanunu; haftalık çalışma süresini 45 saat olarak belirlerken bu sürenin haftanın günlerine nasıl paylaştırılacağı konusunda takdiri işverenlere bırakmıştır. Günlük çalışma süresi 11 saati aşmamak ve haftada en az 1 gün işçiye hafta tatili vermek kaydıyla bu kırk beş saat haftanın günlerine istenildiği gibi bölünebilir.

Kırk beş saatten sonra çalışmak zorunlu mu?

İşçinin, kırk beş saatten çok çalışmasının fazla mesai anlamına geldiğini söylemiştim. Buna göre, işçiye fazla mesai yaptırabilmek için işçinin onayının alınması şarttır. Bu onay, bazen iş sözleşmesiyle peşinen alınırken bazen de her yıl başında alınmaktadır. Fazla çalışmaya onay vermek işçi için zorunlu değildir; ancak bu onayı verdikten sonra da işçinin fazla çalışma yapması zorunludur.

45 saati doldurana, hafta sonu tatil olur mu?

İşçinin pazartesiden cumaya kadar 45 saati doldurması durumunda, cumartesi-pazar çalışması iptal edilmeli mi? İlk bakışta olması  muhtemel görünen bu durum, kural olarak geçerli değildir. İşçi, fazla çalışma yapmaya onay vermişse cumartesi de gelmek ve çalışmak zorundadır. İşyeri, işçinin 45 saatlik mesaisi hafta içi doldu diye, cumartesi işçiye izin vermek zorunda değildir.

SONUÇ

hafta içi 45 saat çalışanın hafta sonu tatili hakkı

Hafta içi kırk beş saati dolduran işçinin cumartesi ya da pazar günü yapacağı çalışma fazla çalışma olarak kabul edilecektir. Eğer işçi; iş sözleşmesiyle ya da ayrıca fazla çalışma muvafakatnamesi doldurarak fazla mesai yapmaya peşinen onay vermişse, işvereninin talep etmesi durumunda hafta sonu da çalışmak zorundadır.

İşveren, işçisine sadece haftada bir gün kesintisiz 24 saat hafta tatili vermekle mükellef olup bunun dışında işçisi hafta içi 45 saatlik çalışmasını doldurdu diye ona cumartesi – pazar günlerini tatil etmek zorunda değildir.

Ancak çok düşük bir ihtimal de olsa, işçi fazla çalışma yapmaya onay vermemişse, hafta içi 45 saatini dolduran bu işçinin hafta sonu tatil edilmek zorundadır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

64 Yorum

 1. Merhaba hocam, şimdi ben bir konuyu müzakereye sunmak isterim;
  Şirketimizde vardiyalı usul çalışma yapılıyor, her vardiya 8 saat. Günlük fazla çalışma kesinlikte yapılmıyor, yani 1 veya 2’şer saat fazla mesai uygulaması yok. Ama bazen mücbir sebeplerden ötürü (Rapor alan, ücretsiz izin vb.) personelin yerine hafta tatilinde 8 saatlik mesaiye çağrılabiliyor işçi. Yani hafta tatili yapmadan o hafta da çalışıyor. Fazla çalışma onayı var işçilerin.
  Bunun hukuki tabanı nedir sizce? Uygun mudur?

  1. Merhaba. İş Kanununa göre işçiye gerektiğinde, onayı alınmak şartıyla, fazla çalışma yaptırılabilir. Ancak İş Kanunu, işçinin hafta tatilinde çalıştırılmasını kesinlikle yasaklamıştır. Bunun istisnası da yoktur. Bu şekilde çalıştırılma, işçi açısından haklı fesih gerekçesi olacaktır. Sonuç olarak, onay verse bile işçiye hafta tatili kullandırılmaması mümkün değildir.

 2. hocam iyi akşamlar benim bir kac sorum olacaktı yardımcı olursanız sevinirim 7 yıldır çalıştığım iş yerinde 12 24 sisteminde çalışıyoruz bizi maaş bodrolarında güvenlik gösterip depo personeli yükleme boşaltma istifleme depoculukla ilgili bütün işleri yaptırıyorlar aynı zamanda güvenlik bu sistemde fazla mesai yapıyoruz bizim onayımız olmadan mesai yaptırıyorlar ve ayrıyeten mesailer banka yoluyla odenmiyor elden verip exelden yapma bir puantaj imzalatıyorlar resmi tatillerde zorla işe çağırıyorlar ayrıca alenen s… gidin gibi hakretlere maruz kalıyoruz hakları varmı veya iş sözleşmesini fesih edersek haklı durumda olurmuyuz lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Elden ücret ödemesi elbette bir haklı nedenle çıkış gerekçesidir ama kanıtlanması oldukça zordur. Fazla çalışma ya da genel tatil çalışması için iş sözleşmesiyle peşinen onayınızı almış olabilirler. Hakaret kısmı elbette kabul edilemez ama işten ayrılırsanız mahkeme aşamasında bu iddialarınızı tanık vb. her türlü delille kanıtlamanız gerekeceğini unutmayın.

 3. mustafa hocam merabalar 3 yıldır bir firmada baraj inşaatında çalışıyorum.iş yeri mevsimsel şartlardan dolayı işi durduracak.10.11.2016 da işe giriş tarihim 21.04.2014 işverenden işe giriş tarihimizden bu güne dek olan fazla mesai pazarlar resmi tatillerin tarafımıza ödenmesini talep ettik işveren kıdem tazminatının haricinde hicbir hakkımızın tarafımıza ödenmeyeceğini iletti bizlerde yaklaşık 85 kişi işverene noterden alacaklarımızın ödenmesi için ihtar çektik.işveren yine bize cevap olarak sadece kıdem tazmınatı ödenecek dedi.elimizde belge var şahitte var.günlük net 9 saat çalışıyoruz ve asgari ücret alıyorum bizler hakkımızı alabilirmiyiz

  1. İşvereniniz büyük ihtimalle kıdem tazminatınız haricindeki haklarınızı ödemeyecektir. Bu durumda kıdem tazminatınızı aldıktan sonra diğerleri için ihtarname çekmenizi öneririm. Böylece devamında dava açarsınız.

 4. işyerinde hafta içi 45 saati dolduruyoruz cumartesi resmi tatilde işçiler çalışırsa mesai olarak mı ücret almamız gerekiyor yoksa 1 e 1 olarak mı almamız gerekiyor. cuma günü mesela yarım gün yarım günden sonrası 1 e 1 alması gerekiyor diye biliyorum konu biraz karışık gibi.

  1. Aslında karışık değil. Hafta içi 45 saati dolduran işçi, cumartesi kaç saat gelmişse onun ücretini %50 zamlı alır. Örneğin cumartesi 5 saat gelen işçiye 7,5 saatlik ücret ödenir. 10 saat gelen işçiye de 15 saat ödenir.

   1. resmi tatil cumartesiye denk gelse de mi aynısı uygulanacak işçi zaten haftaiçi 45 saatini doldurmuş ve hafta sonu iznini cumartesi ve pazar kullanıyor cumartesi 29 ekim olduğu ve işyeri işçiyi çalıştırırsa mesai gibi mi ücret ödemesi gerekir.

    1. Bu durumda işçiye hem mesai ücretinin hem de genel tatil ücretinin ayrıca ödenmesi gerekir. Yani bir 29 ekimde işe gelen işçiye toplam 2,5 yevmiye ödenecektir.

 5. işyerinde hafta içi 45 saati dolduruyoruz cumartesi resmi tatilde işçiler çalışırsa mesai olarak mı ücret almamız gerekiyor yoksa 1 e 1 olarak mı almamız gerekiyor. cuma günü mesela yarım gün yarım günden sonrası 1 e 1 alması gerekiyor diye biliyorum konu biraz karışık gibi.

  hafta içi 9 saat x 5 gün =45 saat cumartesi resmi tatilde geldiği zaman normal mesai gibi mi ücret alacak % 50 yoksa (1 günlük ücret + resmi tatil ücreti+ mesai ücreti) olarak mı alacak

  1. Hafta içi 45 saati dolduran işçiye cumartesi günü 1’e 1,5 ödenmelidir. Eğer cumartesi resmi tatile gelmişse 1’e 2,5 ödemelidir. Hesap aslında bu kadar basit.

 6. Merhaba Mustafa bey kamu kurumunda taşören olarak calısmaktayız 12 saat üzerinden calısmaktayız bizim cok bilmiş amirlerimiz bizler ay 31 cekince 18 tane nöbet yazmaktadırlar oda ayda 216 saade denk gelmektedir sizce dogrumudur yanlışsa nasıl bilgi vermeliyim bizlere yardımcı olursanız seviniriz saygılar.

  1. Uygulamanın doğru olup olmadığını bilmem mümkün değil. Ama temel kural, haftalık 45 saatin üzerinde çalışan işçiye fazla mesai ödenmesi gerektiğidir. Bu kapsamda değerlendirilmesi gerekir.

 7. Mustafa bey merhaba;
  Yaklaşık 6 yıldır özel bir şirkette maaş artı prim olarak çalışmaktayım. Şuan 2. Çocuğuma hamileyim ve hamileliğimi iş yerine bildirmemden bu yana sürekli olarak üzerime yöneticim tarafından psikolojik baskı uygulanıyor ve bunu da kendisi dillendiriyor (ben çok güzel psikolojik baskı yaparım bozarım insanı şeklinde). Hamile çalışanın mesaiye kalmasının yönetmeliğe aykırı olduğunu söylememe rağmen zorla mesaiye bırakıyorlar ve tazminatsız şekilde işten çıkarılacağımla ilgili sürekli tehdit ediyorlar. Bugün bana performansımın düşük olduğu ve bu ayda aynı şekilde devam ederse pozisyonumun düşürüleceğiyle ilgili bir yazı verdiler (üst düzey satış pozisyonundan standart satış pozisyonuna düşürülme).
  Hamile olduğum halde fazla mesaiye kaldığımı noter çağırarak kanıtlasam ve noter aracılığıyla baskı uygulandığıyla ilgili ihtarname göndersem kıdem ve ihbar tazminatımı alabilir miyim?

  1. Fazla mesai için noter çağırmanıza gerek yok. Mahkeme aşamasında tanık, puantaj vb. delillerle bunu kanıtlayabilirsiniz. Ama kanıtlayamayacağınızı düşünüyorsanız noter konusunda tercih sizindir. Günde 7,5 saatten çok çalıştırılmamanız gerekir. Ancak bunun için, hamile olduğunuzu işyerine yazılı olarak bildirmiş olmanız önemlidir. İşten ayrılacaksanız da mutlaka ihtarname göndererek ayrılmanızda yarar var.

 8. Hafta içi 45 saati doldurdum cuma akşamı ihtar verip işden çıkarıldı cumartesi ve pazar günü hak ettim mi?

 9. Merhaba Hocam,
  Kurumsal bir firmada çalışıyorum hafta içi 09:00 dan 18:00 ‘e kadar mesai yapıyorum ve cumartesi günü 10:00 dan 16:00 ‘a kadar mesai yapıyorum bu şekilde haftalık 45 saatimi dolduruyorum. Ayrıca pazar günü mesai ye kaldım 11:00 den 20:00 e kadar mesai yaptım. Pazar günü yaptığım mesai çifte mesai olarakmı geçiyor?

  1. Böyle bir durumda pazar günü çalışmanız için size 1,5 yevmiye fazladan ödenmesi gerekir. Yani bir pazar günü için toplam 2,5 günlük ücret almanız gerekir.

 10. Selâmün Aleyküm kamuda şoför olarak çalışmaktayım ve günlük 7.5 saatten haftalık 45 saati dolduruyorum işveren bazen pazar mesaisi yazıyor gelmek mecburimi ( sözleşmeyi imzalayıp imzalamadığımı bilmiyorum. İki senede bir sendika işçiler adına toplu sözleşme ye giriyor. )

  1. Fazla mesai yapmaya onay vermişseniz zorundasınız. Bunu araştırmak da size düşmektedir. İş sözleşmesini incelemenizi öneririm.

 11. merhaba hocam ben firmada işçi olarak çalışmaktayım çalışma saatimiz 08_17,30 olarak çalışıyoruz saat 10 da 15 dk saat 15.00 de 15 dk öğlende 1saat yemek molamız var biz fazla mı çalışıyoruz? ne yapmamız gerekiyor.

 12. İşçi haftada 45 çalışma süresi olduğunda dolayı, bir işçi hafta içinde 3 raporlu veya 1 gün 2 gün izinli aldığında o hafta sonu pazar mesaisi yaptırıla bilirmi lütfen yaıdımcı olun teşekkür ederim.

 13. Adım faruk baysal özel bir şirkette çaluşmaktayım hafta içi 8 ile 17 daatleri arasında çalışmaktayım öglen 1 saat yemek istirati verilmekte cumartesi öglen 12 de işi bırakmaktayız buna göre umartesi 4 saat fazla çalışmaktayım ve mesaisi verilmemektedir iş yerinin bana verdigi cevap ise ögle saati kyllandıgımı 1 saatin işçilerin kendi kendine izin kulanabilecegi ve bu zamandan kendilerinin mesul olmadıgıdır

  1. Faruk bey bu durumda hafta içi 8 saatten toplam 40 saat ve cumartesi dahil toplamda da 45 saatten az çalışıyorsunuz. Öğle arası ara dinlenmesidir ve çalışma süresinden sayılmaz. Bu nedenle fazla mesai yapmamaktasınız.

 14. Merhaba Mustafa bey ;

  Bizim işyerimizde bu hafta itibari ile hafta içi 45 saat çalışılacak ve hafta tatili cumartesi ve pazar olarak ayarlandı. Ancak cumartesi günleri nöbetçi olarak gelen personele hafta tatili olarak pazar ve salı günleri söylenmekte. Bize göre saçma bir durum , cumartesi çalış ,pazar tatil yap, pazartesi tekrar çalış ve salı tekrar tatil :))
  Şirketin böyle bir tatil planlaması yapması uygun mudur ? Cevap verebilirseniz hepimiz soru işaretlerinden kurtulabiliriz. Saygılar

  1. Merhaba Metin bey. Uygulama ne kadar mantıksız görünse de, İş Kanunu açısından doğrudur. Şöyle ki; Yasal olarak işvereni zorunluluğu, işçisine 7 günlük zaman diliminde en az 24 saat kesintisiz hafta tatili kullandırmaktan ibarettir. Bahsettiğiniz durumda işveren, asgari yükümlülüğünü yerine getirdiğine göre, hangi günlerin hafta tatili olacağını belirlemek de yönetim hakkı kapsamında işverenin en doğal hakkıdır.

 15. Sayın baysal kamu kuruluşunda taş. tem. elrmanı olarak 15 senedir çalışmaktayım 3yıllık sözleşme yapıldı hafta içi imzq sşrküleri ve parmak iziyle7 de işbaşı 17de paydos usulu çalışmaktayım 45 saati dolduruyorum sözleşmeyede imza atılmadı hafta sonu zorla çalıştırabilirmi (3yıllıkta olsa sözleşme he r yıl işçiden izin alınmasımı gerekir) teşekkürler

  1. İşçiye haftada 1 gün hafta tatili verilmesi zorunludur. Dolayısıyla cumartesi ya da pazar günlerinden birinde de çalıştırılabilirsiniz. Ama bu durumda da çalışma süreniz 45 saati aşıyorsa fazla mesai ücretinizin de ayrıca ödenmesi gerekir.

 16. Merhaba hocam işyerinde 12 saat 4 gün çalışmakatayız 1 mayıs pazartesiye denk geldiği için salı günü işbaşı yaptık işveren 4 gün 12 saat üzerinden çalışıp haftalık 45 saati doldurmamız gerektiği 1 mayısın 45 saat içinde sayılmayacağını beyan etti bu konu hakkında bilgilendirirseniz seviniriz şimdiden teşekkür ederim.

  1. Genel tatil günleri (Ki 1 Mayıs genel tatildir) çalışılmış gibi sayılan ve ücreti ödenmesi gereken bir gündür. İşverenden talep ediniz.

 17. Merhaba hocam, 08:00/18:30 arası çalışıyoruz. Aylık 50 saat çalışıyoruz. Bize verilen mesai aylık 22 saat, cumartesi günüde 08:00/12:30 arası bizim gerçekten ne kadar mesai almamız lazım hafta sonunda çalışmamız gerekiyormu. Birde devlet kurumlarında 24 saatten fazla mesai veriyorlarmış bu doğrumu şimdiden teşekkür ederim.

  1. İş Kanunu bakımından devlette ya da özelde çalışma arasında bir fark yoktur. Fazla mesai hesabını siz de kontrol edebilirsiniz. Haftada, 45 saatin üzerinde kaç saat çalışmışsanız, o kadar fazla mesai almanız gerekir.

 18. merhaba mustafa bey sorum şu: işçi haftada 45 saati tamamlarsa hafta tatili hak eder ise 1 veya 2 gün eksiği olduğunda o haftayı tatil yapmadan mı kapatır. biz 2 güne kadar tolerans gösteriyorduk. yanlışmı yapıyoruz

  1. Hafta tatiline hak kazanmanın ön şartı 45 saati doldurmak değildir. Ondan önceki işgünlerinin tamamında çalışan ya da çalışmış kabul edilen işçiye EN AZ 24 saat kesintisiz hafta tatili verilmesi gerekir. Dolayısıyla, hafta tatilinden önceki iş günlerinde 1 gün bile MAZERETSİZ işe gelmeyen işçiye hafta tatili verilmesi zorunlu değildir. Ama işveren isterse elbette, işçi lehine yorum yaparak hafta tatili de verebilir. Bu durum işverenin takdirine kalmıştır.

 19. İş yerim 45 saat çalışmam neticesin de hafta tatilim Cuma’ya gelmektedir. Cumartesi resmî tatil olduğu için bana amirim cumartesi kullan demektedir. Mesai vermemek için bu şekilde yapılmak isteniyor. Cuma günü hafta tatili cumartesi resmî tatil birleştirmek istemekteyim. Kendi kafasına göre hafta tatili değiştirebilir mi?

  1. İsmail bey, iki hafta tatili günü arasında 7 günden fazla olmamak kaydıyla, belirlenebilir. Ama örneğin çarşamba hafta tatili izni kullanan işçiye bir sonraki hafta tatili en geç yine haftaya çarşambaya kadar verilmelidir. Perşembe ve sonrası olarak belirlenemez.

 20. Merhaba Mustafa Bey,
  4 yıl önce 5 iş günü olarak anlaştığım ve çalışmaya başladığım firmada ( sabah 9 akşam 18 ) artık cumartesi günleri de gelinecek deniliyor.Bunun hukuksal bir yönü var mıdır acaba, ya da işveren bu şekilde bir şey yapabilir mi ? Görüş ve önerileriniz benim için çok önemli

   1. Hayır Zeynel bey, herhangi bir sözleşme yapmadık ama sigortam girişimden bu yana, çalışma günü olarak 25 iş günü olarak gösterildi.Şu anda böyle bir şey olursa işi bırakmayı düşünüyorum,işverenin böyle bir hakkı var mıdır veya işi bu yüzden bırakırsam tazminat hakkım doğar mı ?

    1. Buna cevap vermek zor. Ama çalışma koşullarınızda aleyhinize bir değişiklik var gibi duruyor. Bir karar almadan önce avukata danışmanızı öneririm.

  1. Zeynep hanım, işçiye haftada en az 1 gün hafta tatili verilmesi zorunludur. Pazardan önceki 6 gün işçi çalıştı mı?

 21. Merhaba iyi çalışmalar dilerim,
  Benim sorum biraz uzun olacak ama ilginize şimdiden teşekkür ederim ben bir yönetim şirketinde özel güvenlik kartımla danışma olarak çalışıyorum
  2gün 12 saat gündüz
  2 gün 12 saat gece
  2 gün izin
  Aylık 240 saat yani
  biz çalışanların maddi olarak hakkı yeniyor yapabilecek pek birşey yok işe ihtiyacımız olduğundan dolayı ama benim asıl sorum şu olacak şimdi ben 1 yılımı doldurdum ve yıllık iznimi kullanmak istiyorum bu 14 gün içersinde kendi 2 günlük izinlerim denk geliyor bu günler yıllık izne ekleniyormu yoksa eklenmedenmi hesaplanması gerekiyor yani ben hesapladığımda toplamda 22 gün oluyor dediğim gibi zaten maddi anlamda hakkımız yeniyor bari iznimizi tam öğrenmek ve kullanabilmek adına bilgilerinize ihtiyaç duyuyorum teşekkürler.

 22. merhaba benim sorum işyerinde sabah 08:30 akşam 18:30 saatleri arasında çalışıyorum öğlen 12:30 13:30 arası öğle tatilidir. fazla çalışma muvafakatnamesi de imzalamadım. bu durumda işveren beni cumartesi çalıştırmak istese mesai istesem olur mu? beni işten çıkartma tehtid ederse mahkeme yoluna gitsem zorlamda durumunda sizce haklılık durumum nedir? teşekkürler.

  1. Fatih bey belirttiğiniz çalışma sistemine göre, hafta içi 45 saati doldurduğunuza göre, cumartesi çalışmanız durumunda fazla mesai ödemesi almanız gerekir.

 23. Merhaba,işterimiz 19 mayıs resmi bayramı haftaiçine denk gelmesinden dolayı o gün bize resmi tatil olarak çalıştırmıyorlar ancak mesai vermemek için ancak cumartesi günü normal vardiyamız mış gibi çalıştırıyor haftada 45 saat çalışmadığımız için acaba bu yasaş mı cumartesi pazar haftalık tatilimizi alma hakları varmı merak ediyorum

 24. Merhaba ,
  İşe başladığımdan beri her Cumartesi nöbetli olarak ayda iki cumartesi çalışıyorum ,hafta içi de 08.00-18.00 arasında çalışıyorum 1 saat yemek arası yani hafta içi 45 saati dolduruyorum.İş sözleşmesinde bu fazla mesainin ücrete dahil olduğu yazıyor ama bordroda fazla mesai ücreti sıfır.Bu durumda dava açsam kazanma durumum nedir?

 25. Mrb pazartesinden cumaya 45 saat calismaktayim 08.30 18.30 yemek 30dk 2 cay molasi tomlam oda 30 dk cumartesi pazarda isveren calistirmiyor. Cumartesimizi de kesiyor firma calismiyor diye. Ben hafta ici calistigimiz 45 saati cumarteside tatil olarak vericek biliyordum. Hem cumartesimi maastan lesiyor hemde gunluk 2.5 saatimi vermemis olmuyormu

 26. Mustafa Bey 07,00 / 15,00_ 15,00 / 23,00 _23,00/ 07,00 vardiyalı çalışan bir işçi 07,00/15,00 vardiyası bittikten sonra haftalık iznini kullanıp en yakın hangi vardiya da işbaşı yapmalı vardiyası bitiminden itibaren toplam kaç saat istirahat etmeli. Teşekkürler.

 27. Öncelikle bilgi verdiginiz için tsk ler
  Biz haftada 6 gün çalışıp pazar günü tatil yapıyoruz bazen pazar günleri çalışıyoruz mesaj alıyoruz şuan bir söylem dolanıyor pazar çalışırsak hem 2 yevmiye hemde hafta içi 1 gün izin vermesi gerekiyormuş diye bir söylem var ben ilk defa duydum böyle birşey var mı şimdiden teşekkürler

  1. Ali bey, öncelikle temel kural şudur: İşçi hiçbir şekilde 7 gün üst üste çalıştırılamaz. Buna rağmen çalıştırılırsa ne olur? İzin hakkı olmaz. Diğer hakları için zaten yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

 28. Merhaba zeynel bey 1 sorum olacak ozel bi sirkette calismaktayiz 6 gun boyunca 12 saat calisiyoruz vardiyali 1 hafta gece 1 hafta gunduz pazar gunu tatil simdi cumartesi gununu kaldirmayi dusunuyor isveren peki kaldirildihinda fazla mesaimi kesinti olur yada cumartesi gununun ucretide kesilirmi bide gece farki alma sansim varmidir vardiyeli calisiyorum 25 kisilik bi bolumdeyiz 4 kisi vardiyali calisiyor gerisi sabit gunduz simdiden tskler

  1. Yalçın bey vardiya farkı diye bir şey yoktur. Ama gece döneminde 7,5 saatin üzerinde çalıştırılması yasak olan işçilere, bu sürenin üzerindeki çalışmalarının fazla mesai olarak ödenmesi gerekir.

 29. Bizim sitede görevli güvenlik görevlisi hergün çalışıyor yönetici izin vermiyor ücrette ödemiyor ne yapmalıyız nereye şikayet edebilirzssksrus

 30. cumartesi ve pazar çalıma olmayan bir fabrikada çalışmaktayım. Hafta içi 9 saatten 5 günde haftalık 45 saati doldurmaktayım. işe yeni girdim yıllık iznim olmadığından fabrika ücretsiz yıllık izine çıkartıyor 1 haftalık ücretsiz izni 6 gün den hesaplıyorlar. Bu normal mi?

  1. Hüseyin bey ücretsiz izne çıkarıldığınıza göre, 6 gün ya da 7 gün olmasının çok önemi yoktur. Neticede size bu günler için ücret ödenmeyecek. Ama işveren sizi, kurban bayramında çalışma olmayacağı için ücretsiz izne ayırıyorsa yanlış yapıyor demektir. Olması gereken, ücretinizi ödemeye devam etmesidir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.