Hafta içi 45 saat çalışan işçinin hafta sonu çalışması

Hafta içi 45 saati dolduran işçiye hafta sonu tatil verilmesi

İş Kanununa göre haftalık çalışma süresinin kırk beş saat olduğunu daha önce yazmıştım. Bu 45 saatlik süre mutlak olmayıp tarafların anlaşması halinde bu sürenin üzerinde de çalışma yapılabilmektedir. Ancak kırk beş saatin üzerinde yapılan her çalışma, fazla çalışma olarak kabul edilecektir ve işçinin onayına tabidir. Peki işçi kırk beş saati hafta içi doldurursa, cumartesi ve pazar tatil talep edebilir mi?

Haftalık çalışma süresi

İş Kanunu; haftalık çalışma süresini 45 saat olarak belirlerken bu sürenin haftanın günlerine nasıl paylaştırılacağı konusunda takdiri işverenlere bırakmıştır. Günlük çalışma süresi 11 saati aşmamak ve haftada en az 1 gün işçiye hafta tatili vermek kaydıyla bu kırk beş saat haftanın günlerine istenildiği gibi bölünebilir.

Kırk beş saatten sonra çalışmak zorunlu mu?

İşçinin, kırk beş saatten çok çalışmasının fazla mesai anlamına geldiğini söylemiştim. Buna göre, işçiye fazla mesai yaptırabilmek için işçinin onayının alınması şarttır. Bu onay, bazen iş sözleşmesiyle peşinen alınırken bazen de her yıl başında alınmaktadır. Fazla çalışmaya onay vermek işçi için zorunlu değildir; ancak bu onayı verdikten sonra da işçinin fazla çalışma yapması zorunludur.

45 saati doldurana, hafta sonu tatil olur mu?

İşçinin pazartesiden cumaya kadar 45 saati doldurması durumunda, cumartesi-pazar çalışması iptal edilmeli mi? İlk bakışta olması  muhtemel görünen bu durum, kural olarak geçerli değildir. İşçi, fazla çalışma yapmaya onay vermişse cumartesi de gelmek ve çalışmak zorundadır. İşyeri, işçinin 45 saatlik mesaisi hafta içi doldu diye, cumartesi işçiye izin vermek zorunda değildir.

SONUÇ

hafta içi 45 saat çalışanın hafta sonu tatili hakkı

Hafta içi kırk beş saati dolduran işçinin cumartesi ya da pazar günü yapacağı çalışma fazla çalışma olarak kabul edilecektir. Eğer işçi; iş sözleşmesiyle ya da ayrıca fazla çalışma muvafakatnamesi doldurarak fazla mesai yapmaya peşinen onay vermişse, işvereninin talep etmesi durumunda hafta sonu da çalışmak zorundadır.

İşveren, işçisine sadece haftada bir gün kesintisiz 24 saat hafta tatili vermekle mükellef olup bunun dışında işçisi hafta içi 45 saatlik çalışmasını doldurdu diye ona cumartesi – pazar günlerini tatil etmek zorunda değildir.

Ancak çok düşük bir ihtimal de olsa, işçi fazla çalışma yapmaya onay vermemişse, hafta içi 45 saatini dolduran bu işçinin hafta sonu tatil edilmek zorundadır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

50 Yorum

 1. merhaba benim sorum işyerinde sabah 08:30 akşam 18:30 saatleri arasında çalışıyorum öğlen 12:30 13:30 arası öğle tatilidir. fazla çalışma muvafakatnamesi de imzalamadım. bu durumda işveren beni cumartesi çalıştırmak istese mesai istesem olur mu? beni işten çıkartma tehtid ederse mahkeme yoluna gitsem zorlamda durumunda sizce haklılık durumum nedir? teşekkürler.

  1. Fatih bey belirttiğiniz çalışma sistemine göre, hafta içi 45 saati doldurduğunuza göre, cumartesi çalışmanız durumunda fazla mesai ödemesi almanız gerekir.

 2. Merhaba iyi çalışmalar dilerim,
  Benim sorum biraz uzun olacak ama ilginize şimdiden teşekkür ederim ben bir yönetim şirketinde özel güvenlik kartımla danışma olarak çalışıyorum
  2gün 12 saat gündüz
  2 gün 12 saat gece
  2 gün izin
  Aylık 240 saat yani
  biz çalışanların maddi olarak hakkı yeniyor yapabilecek pek birşey yok işe ihtiyacımız olduğundan dolayı ama benim asıl sorum şu olacak şimdi ben 1 yılımı doldurdum ve yıllık iznimi kullanmak istiyorum bu 14 gün içersinde kendi 2 günlük izinlerim denk geliyor bu günler yıllık izne ekleniyormu yoksa eklenmedenmi hesaplanması gerekiyor yani ben hesapladığımda toplamda 22 gün oluyor dediğim gibi zaten maddi anlamda hakkımız yeniyor bari iznimizi tam öğrenmek ve kullanabilmek adına bilgilerinize ihtiyaç duyuyorum teşekkürler.

  1. Zeynep hanım, işçiye haftada en az 1 gün hafta tatili verilmesi zorunludur. Pazardan önceki 6 gün işçi çalıştı mı?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.