Hafta tatil ücreti için zamanaşımı kaç yıldır?

Hafta tatili ücretinde zamanaşımı süresi

İş kanunu işçinin haftada en az bir gün dinlenmesini istemiştir. Hatta, işçinin rızası olsa bile bu günlerde çalışılmasını yasaklamıştır. Buna rağmen işçilerin bazen hafta tatillerinde de çalışmak zorunda kaldığını biliyoruz. Bu durumda işçilere bir günlük ücretleri tutarından fazladan hafta tatili ücreti ödenmesi gerekmektedir. Peki hafta tatili ücretlerinde zamanaşımı kaç yıldır?

Hafta tatili nasıl hak edilir?

Bu hususta daha önce bir yazı yazmıştım. İşçi, hafta tatili gününden önceki iş günlerinin tamamında çalışmışsa ya da çalışmış kabul edilirse, hafta tatiline hak kazanmaktadır. Böyle bir durumda işçi, bir haftalık zaman diliminde en az 24 saat kesintisiz olarak dinlendirilmek zorundadır. İşte buna hafta tatili diyoruz.

Hafta tatili kullandırılmazsa ne olur?

İşçiye hafta tatili kullandırılmaması yasal değildir. İş Kanunu, işçinin rızası hatta talebi bile olsa, hafta tatilinde çalıştırılmasına müsaade etmemiştir. Ancak yine de işçilerin bazen hafta tatillerinde bile çalıştırıldıklarını biliyoruz. Bu durum yasal olmasa bile, ücretinin yine de ödenmesi gerekir. Hafta tatilinde çalışan işçiye, hak ettiği hafta tatili için bir yevmiye ve çalıştığı için de bir yevmiye olmak üzere en az 2 yevmiye ödenmesi bir zorunluluktur.

Cumartesi ve Pazar mesaisi ne kadar?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Hafta tatili ücretinde zamanaşımı

İşçiler çalışırken bazı alacaklarını alamamış olabilir. Buna sık sık rastlamaktayız. Özellikle iş kaybetme korkusu nedeniyle işçiler bu gibi durumlara ses çıkarmamakta; fakat işyerinden ayrıldıktan sonra dava açarak alacaklarını alma yoluna gitmektedir.

hafta tatili ücreti zamanaşımı kaç yıl

Burada ise devreye zamanaşımı girecektir. Şöyle ki, işçi ücretleri 5 yıllık zamanaşımına tabidir. İşten ayrılan bir işçi, dava açarak hafta tatili ücretlerini talep ettiğinde, işten ayrıldığı günden geriye doğru en fazla 5 yıllık hafta tatili ücretini alabilecektir.

SONUÇ

Hafta tatili ücreti 5 yıllık zamanaşımına tabidir. Bunun anlamı ise, işten ayrılan ve dava açan işçinin, ayrıldığı tarihten geriye dönük olarak, son 5 yılın ödenmeyen hafta tatili ücretlerini isteyebilmesidir.

İşçinin kaç yıllık kıdemi olursa olsun, 5 yıldan önceki ödenmemiş tüm hafta tatili ücretleri zaman aşımına uğramıştır ve dava yoluyla alınması mümkün değildir. İşyerinden hafta tatili alacağı olan işçilerin bu 5 yıllık zamanaşımını hesaba katarak hareket etmesi, yararlarına olacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

  1. Slm ben bir şirkette çalışıyordum işten çıkarıldım pazar günleri çalıştım ve pazartesi günleri izin yaptım fazla çalışma mesayim varmıdır dava edersem toplamda ne kadar alabilirim

    1. Merhaba. Sorunuz çok genel olmuş. Fazla mesai hesabı için, haftalık çalışma sürenizin bilinmesi gerekir. 45 saatin üzerindeyse, fazla mesai ücreti hakkınız da var demektir.

  2. Merhabalar ben bir ekmek fırınında 3 yıldır aralıksız bir şekilde tek gün izin yapmadan calışıyorum (bayramlar ve resmi tatiller dahil) haklı fesih sebebinden yararlanıp işten ayrılmayı düşünüyorum ama hem hafta sonu tatil ücretlerimi hem resmi tatil ücretlerimi alabilecekmiyim?? (Bayramlarda çift gün olarak aldım ücretimi) ve 3 bin tl maaş alıp asgari ücretten sigortam yatırıldı?? Cevabınız için şimdiden teşekkürler

    1. Murat bey,
      insan ve doğa üstü çalışmışsınız gerçekten. Haklı fesih şartlarına yakın duruyorsunuz, ama olayları karmaşa yapıp haklıyken haksız yere düşmemeniz için mücadelenize, size özel bilgi ve belgeleri de paylaşacağınız/danışacağınız bir hukukçu ile başlamanızı önemle tavsiye edeceğim.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.