Hafta tatili toplu kullanılabilir mi?

Hafta tatillerinin toplu olarak kullandırılması

  • Hafta tatilinin vazgeçilmezliği

Hafta tatili, adından da anlaşılacağı üzere bir hafta boyunca çalışan işçinin dinlenmesi için düzenlenmiş mutlak bir haktır. Mutlak olması nedeniyle işçi tarafından bu haktan vazgeçilemez. İşçi, hafta tatilinin ücretini alıp çalışmayı kabul edemez, fazladan mesai yapmak için hafta tatilinde çalışamaz. Yani bu tatil, işçinin mutlak dinlenmesi gereken bir süreyi ihtiva eder.

  • Hafta tatili nedir?

Hafta tatilinin ne olduğunu daha önce açıklamıştık. Buna göre hafta tatilinden önceki iş günlerin tamamında çalışan ya da çalışmış sayılan işçi, haftada bir gün kesintisiz 24 saat dinlenme hakkına sahiptir. Çalışılmayan hafta tatili günü için işverence bir iş karşılığı olmadan o güne ait ücret tam olarak ödenir.

  • Hafta tatili yerine çalışma

İş kanununda bazı haklar işçiye tanınmakla birlikte aynı zamanda seçme şansı da verilmiştir. Örneğin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işçiye tatil verilmiş ama işçiyle işverenin anlaşması halinde bu günlerde de çalışılabileceği öngörülmüştür. Aynı şekilde işçinin haftalık çalışma süresi kırk beş gün olarak belirlenmiş ama taraflar anlaşırsa işçinin bu sürenin üzerinde çalışma yapabileceği ifade edilmiştir.

Görüldüğü gibi koyduğu kuralları aynı zamanda işçinin rızasıyla birlikte esnetebilen İş Kanunu, konu hafta tatili olunca bu esnekliği göstermemiştir. Yıllık ücretli izin konusu da aynı bunun gibidir. Yıllık izin hakkından da vazgeçilemez ve ücreti peşin alınarak izin yerine çalışma seçilemez.

İş Kanununda hafta tatili yerinde çalışılabileceğine dair bir hüküm olmadığından, bu tatil gününde çalışılamayacağını rahat rahat söyleyebiliriz. Peki, bu hafta tatilleri toplu olarak kullanılabilir mi?

Kısmi süreli istihdamda hafta tatili oluşur mu?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

  • Örnek

İster keyfiyetten ister mecburiyetten olsun hafta tatilini birleştirmenin mümkün olup olmadığını bir örnekle açıklayalım:

İşçi, baraj inşaatında çalışmaktadır. Baraj inşaatı en yakın yerleşim yerine kilometrelerce uzaktadır. İşçinin ailesi de zaten başka bir ildedir. İşçi onları orada bırakmış, gurbette çalışmaktadır. Bu işçinin hafta tatillerini birleştirip toplu olarak kullanması yani, her ayın son 4 ya da 5 gününde hafta tatillerini birleştirmesi yanlış mıdır? İşçi böylece ailesini görebilecektir. Aksi takdirde her hafta bir gün izin aldığında hiçbir yere gidemeyecek ve ailesini de uzun süre göremeyecektir.

Evet, yukarıdaki durumda izinlerin birleştirilmesi mantıklı görünse de, işçinin çalışma koşulları açısından kararlar duygularla değil mevzuata göre verilir. Hem art arda 25-26 gün çalışan bir işçinin verimliğinin düşeceği ve daha kötüsü iş sağlığı ve güvenliği yönünden dikkat eksikliği yaşayacağı da muhakkaktır. O nedenle her ne sebeple olursa olsun işçi hafta tatilini her hafta kullanmak zorundadır.

Sonuç

İşçinin hafta tatillerini birleştirerek, toplu olarak kullanması mümkün değildir. İş Kanunu böyle bir toplu kullanıma izin vermediğinden, hafta tatili her hafta tek tek kullanılmak zorundadır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

  1. 20.08.2002 girisliyim SSK ya toplam 4600 günüm var aynı işyerinde 2011 den beri çalışmaktayım kıdem tazminatı hakkım varmidir istifa edince teşekkürler

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.