Hafta tatili yıllık izin süresinden düşülür mü?

Hafta tatili yıllık izinden düşülür mü?

Yıllık ücretli izin, İş Kanununun işçilere tanıdığı en önemli haklardan birisidir. Hem işçinin ruhen ve bedenen dinlenmesi hem de yeni iş yılında daha verimli olabilmesi bakımından yıllık izin kullanılması önem arz eder.

Yıllık izin iş günü üzerinden verilir

İş Kanununun 53üncü maddesinde işçilere verilebilecek en az izin süreleri belirlenmiştir. Bu sürelerin altında izin kullandırılması mümkün olmayıp üstünde ise elbette izin hakkı tanınabilir. Buna göre işçilere verilebilecek asgari yıllık izin süreleri;

  • Kıdemi bir yıldan beş yıla kadar (dahil) olanlara 14 günden
  • Kıdemi beş yıl ile on beş yıl arasında olanlara 20 günden
  • On beş yıl ve üstünde kıdemi olanlara 26 günden az olamamaktadır.

Aynı kanunun 56ncı maddesinde de açık bir şekilde “ulusal bayram ve genel tatil günleri ile hafta tatili günlerinin izinden sayılmayacağı” belirtilmiştir.

Hafta tatili, yıllık izinden düşülür

Öyleyse haftada bir gün tatil kullanan bir işçinin yedi günlük zaman diliminde 6 gün çalıştığını ve 1 gün hafta tatili yaptığını kabul edebiliriz. Bu işçiye izin verildiğinde, hafta tatili günleri izninden sayılmayacaktır. Örneğin 14 gün izin yapacak olan işçinin yıllık izninden 12 gün düşecektir.

Haftada iki gün tatili olan işçinin yıllık izni

pazarlar izinden sayılır mı?

Burada bir sorun gündeme gelmektedir. İşçinin hafta tatilinin yıllık izninden sayılmayacağını söyledik. Genel olarak da işyerlerinde haftada bir gün tatil uygulaması olduğunu biliyoruz. Ancak bir işyerinde çalışma sistemi hafta içi 5 gün mesai ve hafta sonu 2 gün hafta tatiliyse ne olacaktır? Bu konuda uygulamada bir görüş birliği olmamakla birlikte, bu konudaki şahsi kanaatim; bu durumdaki işçi açısından hafta tatili gününün iki gün olarak görülmesi ve örneğin 14 gün yıllık izne çıkan bu işçinin yıllık izninden 10 gün düşülmesi gerektiği yönündedir.

SONUÇ

Yıllık izne giden işçinin hafta tatilinde geçirdiği günler, yıllık izin hesabında düşülmemelidir. Çünkü yıllık ücreti izin iş günü üzerinden verilmektedir. O halde örneğin 3 tam hafta izne giden ve haftada bir gün hafta tatili olan bir işçinin yıllık izin sürelerinden 21 yerine 18 gün düşülmelidir. Aksi bir uygulama işçiye haklı nedenle fesih imkânı verecektir.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

6 Yorum

  1. Merhaba,
    Ben Bayrampaşa’da bir işverenim ve izinlerle ilgili bir soru sormak istiyorum.
    Biz haftada 5 gün çalışıyoruz.
    4857 sayılı İş Kanununun 46. maddesi gereğince, “işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63’üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.” hükmü var. Bu hükümde haftalık izin çalışma koşuluna bağlanmış durumda. Yani işçi çalışmadığı bir haftanın sonunda bu izin hakkını elde etmemiş oluyor. Bu durumda farz edelim 7 temmuz 2017 cuma günü izin alan bir çalışan 24 temmuz 2017 günü işe başladığında 8,9 temmuz haftalık izni dahil edilmeyerek 14 gün izin kullanmış sayılıyor. arada kalan 15,16 temmuz tarihi o hafta çalışmadığı için haftalık izin hakkı olmuyor ve bu süre yıllık izinden düşülüyor.
    Bu konuda uygulamamız hakkında yorum yapabilir misiniz? Teşekkürler.

    1. Ahmet bey, şöyle cevap vereyim. İşçiyi 14 gün izne gönderiyorsanız, 14 iş günü saymanız gerekir. Bu işçinin cumartesi ve pazar hafta tatiliyse, kanaatimce bu günleri, iş günü olmadığından, izinden saymamanız gerekir. Hesabınızı bu şekilde yaparsanız, doğru sonuca varmış olursunuz.

  2. Merhaba, Vardiyalı olarak çalışan güvenlik personelinin vardiya tatili yıllık izin olarak sayılır mı yoksa vardiya tatili olarak mı geçer?
    Örneğin bir güvenlik görevlisi ayın 5-6 sı çalışıyor 7-8’i vardiya tatili 9-10 ‘u çalışıyor 11-12 si vardiya tatili 13 ünde tekrar vardiyası olacak. Yıllık izin kullanırken 5’inde yıllık izne çıkıp 10 unda da bitse 13 ünde gelecek 12’sinde de bitse 13’ünde gelecek. Bu sebeple vardiya tatilini yıllık izin olarak saymamız gerekir mi?

    1. Bu konuyu insan kaynaklarınızla görüşmenizde fayda var. Çalışma sisteminizi bilemiyoruz, zira hafta tatiliniz yıllık izin sürelerinden sayılmaz. Güvenlik sektöründe uygulamayı biz şu şekilde yaparız, örneğin sizi Haziran ayında izne ayıracağız, 14 gün izniniz olduğunu varsayıyorum: 14+2 Haf.İzni= 16 gün izin, 17. gün işbaşı. olması gereken budur.

  3. Bu yazının yayımlayabileceğiniz kanuni dayanağı varmıdır?
    biz haftalık çalışma saatini hafta içi doldruyor olmamıza rağmen izin kullanımında cumartesileri yıllık iznimize dahil edilerek esaplanmakta böylece mağdur olmaktayız itirazlarımız da fayda etmemekte.!!!

    1. Kemal bey merhaba. Yasal dayanak İş Kanununun kendisidir. Ancak size yine de bir Yargıtay kararı sunuyorum. İyi niyetli bir işverenin bu kararı dikkate alması beklenir. Ama karardan da göreceğiniz üzere; işyeri uygulaması olarak işçi haftada 5 gün çalışmalı ve 2 gün tatil yapıyor olmalıdır. Bu durumdaysanız, sizin için de geçerli bir karardır.

      ” Yerel mahkeme kararı: Mahkemece yapılan yargılama sonunda, davalı işyerinde uygulanmakta olan TES-İŞ, İSKİ, MİKSEN arasında yapılan 15. Dönem 01/03/2012 – 28/02/2014 tarihleri arasında yürürlükte olan toplu iş sözleşmelerinin 12/c, d maddeleri incelendiğinde vardiyalı çalışma yapılan iş yerleri eklentileri harici yerlerde Cumartesi ve Pazar günleri tatil yapılacağını, haftalık çalışmanın beş gün ve günlük çalışmanın sekiz saat olacağını düzenlendiği gerekçesiyle; davalı işyerinde uygulanmakta olan ve TES – İŞ, İSKİ, MİKSEN arasında yapılan 15. Dönem 01/03/2012 – 28/02/20014 tarihler arasında yürürlükte olan toplu iş sözleşmesinin 12/ c d md. uyarınca davalıya ait işyerinde vardiyalı çalışma dışındaki çalışanlar yönünden Cumartesi ve Pazar günlerinin tatil günü olduğu, bu günlerin yıllık izin süresi hesabında nazara alınmaması gerektiğinin kabul ve tespitine KARAR VERMİŞTİR.
      Yargıtay: Davalı işyerinde uygulanmakta olan TES-İŞ, İSKİ, MİKSEN arasında yapılan 15. Dönem 01/03/2012 – 28/02/2014 tarihleri arasında yürürlükte olan toplu iş sözleşmelerinin 12/d maddesinde haftalık çalışmanın beş gün OLDUĞU AÇIKLANMIŞTIR. Anılan sözleşmede Cumartesi gününün Pazar gününe ek olarak akdi tatil günü olarak kabul EDİLDİĞİ AÇIKTIR. Ancak vardiyalı için ayrım yapılması, vardiyalı işçiler için Cumartesi gününün akdi tatil günü olmadığı anlamına gelmez. Zira vardiyalı çalışmada, işçi akdi ve yasal tatil günü de çalışır, ancak iznini diğer günler kullanır. Bu nedenle mahkemece vardiyalı vardiyasız ayrımı yapılmaksızın haftalık beş iş günü kabulüne göre izinde iken vardiyalı çalışma olmayacağından tüm işçiler için Cumartesi ve Pazar günlerinin yıllık izin süresinden sayılmamasına karar VERİLMESİ GEREKİR. Bu yönde davacı vekilinin TEMYİZİ YERİNDEDİR.”
      Yargıtay 9 Hukuk, 2015/16428 E.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir