Haklı nedenle fesih sonucunda ihbar tazminatı

Haklı nedenle fesihte ihbar tazminatı

İhbar tazminatı işçinin en az 2 en çok da 8 haftalık ücreti tutarında belirlenen ve işçinin kıdem süresine göre hesaplanması gereken bir tazminattır. Onu değerli yapan ise, işçinin eline toplu olarak geçen yaklaşık 2 aylık maaş kadar olan tutardır. Bu nedenle işçiler, ihbar tazminatlarını içeride bırakmak istemezler.

Haklı nedenle fesih nedir?

İş sözleşmesi temelde iki nedenle sona erebilir: Tarafların anlaşarak ayrılması ya da bir tarafın sözleşmeyi tek taraflı ve haklı nedenle feshetmesi. Haklı nedenle fesih nedir? Bu konuda daha önce yazdığım yazılar incelendiğinde teferruatlı bilgi edinilebilir. Ama kısaca tanımlamak gerekirse; işçinin haklı nedenle feshi, işyerindeki her hangi bir durum nedeniyle işçinin işi bırakması için haklı bir nedene sahip olmasıdır. Bu nedenler şu şekilde sıralanabilir (İş Kanunu 24. Madde):

 • İş akdinin konusu işin yapılmasının, işin niteliğinden doğan bir nedenle işçinin sağlığı ya da hayatı için tehlikeli olması
 • İşçinin sürekli yakından ve doğrudan görüştüğü iş veren ya da başka bir işçinin bulaşıcı ya da işçinin işiyle bağdaşmayan bir hastalığa tutulması
 • İşverenin iş sözleşmesi yapıldığında sözleşmenin esaslı noktalarından en az biri hakkında yanlış özellikle veya şartlar göstererek ya da gerçeğe uygun olmayan bilgiler vererek ya da söz söyleyerek işçiyi yanıltması
 • İşverenin işçinin veya ailesinden birinin şerefine ve namusuna dokunacak söz söylemesi, davranışlarda bulunması veya işçiye cinsel tacizde bulunması
 • İşverenin işçiye veya ailesinden birine karşı sataşmada bulunması veya gözdağı vermesi, ya da işçiyi veya ailesinden birini kanuna karşı bir harekete özendirmesi, kışkırtması, sürüklemesi, ya da işçiye ve ailesinden birine karşı hapis gerektiren suç işlemesi ya da işçinin hakkında haysiyet ve şeref kırıcı asılsız ağır isnatlarda veya ithamlarda bulunması
 • İşçinin başka bir işçi tarafında veya üçüncü şahıslar tarafından işyerinde cinsel tacize maruz kalması ve bu durumu bildirmesine rağmen işverence gerekli önlemlerin alınmaması
 • İşçinin ücretinin kanun ve sözleşme şartlarına uygun hesap edilmemesi veya ödenmemesi,
 • Ücretin parça başına ya da iş tutarına göre ödenmesinin kararlaştırılıp da işveren tarafından işçiye, işçinin yapabileceği sayıdan ve tutardan daha az iş verilmesi halinde, aradaki ücret farkının zaman esasına göre ödenmemesi nedeniyle işçinin eksik ücreti karşılanmazsa, ya da çalışma koşulları işçiye uygulanmazsa.
 • İşçinin çalıştığı işyerinde 1 haftadan uzun süreyle işin durmasını gerektirecek mücbir nedenler ortaya çıkarsa.

İhbar tazminatı nedir?

İş Kanununun 17 nci maddesine göre taraflardan birisi iş sözleşmesini feshedecekse, işçinin kıdemine göre belirlenen bir süre öncesinde karşı tarafa bildirimde bulunulması gerekir. Bu bildirimde, iş sözleşmesini feshedecek olan taraf, belirli bir sürenin sonunda iş akdinin sona ereceği konusunda karşı tarafı bilgilendirmektedir. Bu aslında karşı tarafa, ‘yerime işçi bul’ ya da ‘kendine iş bul’ demek anlamına da gelmektedir.

İşte bu süreleri bazen ne işçi ne de işveren beklemek istemez. Örneğin işçi başka bir iş bulmuştur ya da işyerinde mutsuzdur veya işveren yeni bir işçi bulmuştur ya da işçiyle bir an önce yollarını ayırmak istiyordur. Sebebi ne olursa olsun, iş akdini sona erdirmek isteyen taraf, bu bildirim sürelerini beklemek istemeyebilir. İşte bu durumda, ihbar önellerini beklemeden işten ayrılan işçinin, karşı tarafa ihbar süreleri kadar ücret tutarında ödemesi gereken miktar ihbar tazminatı olarak bilinir.

İhbar tazminatı aslında, ihbar sürelerinin kullandırılmamasıyla ortaya çıkan ve ihbar önellerine uyulduğu durumlarda gündeme gelmeyen bir tazminat türüdür.

Fesih haklı nedenle ise ihbar tazminatı olmaz mı?

ihbar tazminati hakli nedenle fesih iscidunyasi

İlk bakışta çok haklı bir soru gibi duruyor ve soran işçi bence de haklı. Çünkü işçi işyerinden haklı bir nedenle ayrılıyorsa, bu durumda bütün haklarını almalı diye düşünülebiliyor. Böyle düşünülünce de ihbar tazminatının da alınması gerektiğine inanılıyor. Burada bir örnekle konuyu pekiştirebiliriz. İşçi örneğin, kendisine cinsel tacizde bulunulduğu için işten ayrılsa; ihbar tazminatını alamayacak mı?

Kendisi işten ayrılan ihbar tazminatı alamaz

İş Kanununun ihbar sürelerini açıklayan 17 nci maddesinde de açık bir şekilde öngörüldüğü üzere ‘İhbar tazminatı, iş sözleşmesini fesheden tarafın diğer tarafa ödemesi gereken bir tazminat olduğu için, iş sözleşmesini fesheden taraf haklı bir nedene dayansa bile, ihbar tazminatına hak kazanamaz.’ Yani ihbar tazminatı almanın ön şartı ne yazık ki, iş sözleşmesini karşı tarafın feshetmesidir.

SONUÇ

İhbar tazminatı almak için şu iki şartın bir arada olması gerekir:

 • İş sözleşmesinin feshinin 17 nci madde uyarınca karşı tarafça yapılması
 • İhbar sürelerinin kullandırılmamış olması

Bu iki şartın mevcudiyeti halinde ihbar tazminatı söz konusu olurken; haklı nedenle işten ayrılan işçi haklı olsa bile, iş sözleşmesinin karşı taraf değil de kendisi feshettiği için ihbar tazminatı almaya hak kazanamayacaktır. İşçinin kıdem tazminatıyla ilgili olarak da diğer yazılarımızdan bilgi alabilirsiniz.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

44 Yorum

 1. Mustafa bey merhaba;

  İş akdimi haklı nedenle (resmi tatilde yapılan çalışmalarımın ücretinin ödenmemesi) sebebi ile noterden ihtar fesih gerçekleştirdim ve tüm haklarımı talep ettim buna ihbar tazminatımıda ekledim işveren eğer isterse ihbar tazminatımıda öder mi uğraşmak istemeyip bu m0ümkünmü

  1. Galip bey, işçi hangi nedenle olursa olsun, işten kendisi ayrılmışsa ihbar tazminatı hak edemez.

 2. merhaba bir tekstil firmasında makina operatörü olarak çalışmaktayım son yapılan maaş zamlarında diğer makine operatörlerden düşük zam yapıldı işi tek taraflı fes edersem tazminat alabilirmiyim

 3. “Hastanın ağır bedensel aktiviteden uzak kalması öneril”ifadesi meslek hastalığı için ve İş Kanunu 24. Madde için yeterli ispatı teşkil eder mi,SGK danmı,tam teşekküllü devlet hastanesinden mi rapor alıp işverenin karşısına çıkma gerekir. Cevabınızı bekliyorum,hayırlı çalışmalar.

 4. Merhabalar,
  2013 Ocak ayından itibaren çalışmakta olduğum iş yerinde yıllık yapılması gereken zammın bu sene yapılmayacağı söylendi. İşyeri ile aramda gizlilik sözleşmesi var sadece bu sözleşmede de zamla alakalı herhangi bir madde yok. İşe giriş yaptığımda çalıştığım firmaya ait 1 tane daha firma vardı ancak daha sonra bir firma daha eklendi iş yoğunluğu arttı. Bu nedenle iş yerinden nasıl ayrılabilirim ihbar süresini kullanmam gerekir mi ve tazminatımı alabilir miyim?

   1. O yazınız da ben cevap bulamadım kendime iş yeri ile aramızda sadece gizlilik sözleşmesi var iş sözleşmesi yok maaş zammı yapılmadığından dolayı işten istifa etsem ihtar süresinide kullansam tazminatımı alabilir miyim ve işsizlik maşı alabilir miyim. Merak ettiğim bu.

    1. Seyfullah bey sorunuzun cevabı yazıda var. Yazının sonuç kısmında açık bir şekilde belirtilmiş. Anlamadığınız yer tam olarak neresidir?

 5. merhaba ben bi firmada 3 senedir çalısıyrm ve işverenim beni hamile oldugumm için çıkartmak istediğini söyledi ama benim evlilik tarıhımın dolmasına bi kaç ay var ve muhasebeciye evliliğini gerekçe göstererek çıkartıcagını soylemiş. bu duurmda ben ihbar tazminatı alabilir miyim ve işsizlik maasıda alabilir miyim. yani evliliği göstererk çıkardıgında hakkım olur mu bunlara yoksa evlilik olmadan kenidisinin mi çıkarması gerek

  1. Evlilik nedeniyle işveren sizi çıkaramaz. Ama siz bu nedenle ayrılabilir ve kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 6. Merhaba Mustafa bey ben yaklaşık 4,5 yıldır özel bir şirkette mağazacılık bölümünde çalışıyorum yaklaşık 2 ay önce yöneticiliğini yapmış oldum reyonda 2 adet ürünün eksik olduğunu farkettim ve mağaza müdürüne bildirdim oda bana hiç bilgi vermeden ürünlerin bedelini benden ve reyon personelimden kesti ben haklı sebeplerle işakdimi fesih edebilirmiyim?

 7. Fesih sözleşmesinde, ilk paragraf da işveren tarafından fesih edilmiştir diye belirtilmiştir. Bu evrağı imzaladığım zaman işçi olarak ihbar tazminatı alabilirmiyim?

 8. Merhabalar mustafa bey
  ben 3,5 yıldan beri özel bi tekstil firmasında çalışıyorum maaşımızın bi miktarını elden bi miktarını bankadan alıyoruz bundan dolayı iş sözleşmemi fesh edip kıdem ve ihbar alabilir miyim

  1. Bu gerekçeyle işten ayrılırsanız ihbar tazminatı alamazsınız ama kıdem tazminatı alabilirsiniz. Yalnız, bu durumu mahkemede ispat etmeniz gerekeceğini unutmayın.

 9. Merhaba eşim 2 yılldır taşeron bir firmada çalışıyor.şimdi teşaron firma iş yerini değiştirmek istiyor maltepeden ikitellideki projeye vermek istiyor bizde kabul etmedik işten çıkarmakla tehdit edildi ve .buna istinaden taşarön firmanın yasal olarak resmi tatillerde çalıştığı mesailerini eksik ödedi bunları öne sürerek ihtar çekebilirmiyiz..

  1. İşyeri değişikliği nedeniyle kıdem tazminatı alamayabilirsiniz. Ama resmi tatil ücretleri ödenmiyorsa, bunun için ihtarname çekerek ayrılmanız sizi daha avantajlı hale getirecektir.

 10. Merhaba, Ben 10 Yıldır Özel Bir Sektörde Çalışıyorum. 2 Sene Önce Kıdem Sıfırladım. Şuan Sadece 2 Yıllık Kıdemim var. Forklift Operatörü Olarak Çalışmaktayım. Benim Sorunum. Bir Ay Önce Operasyon Yöneticiliği(Müdürlük) Sınavına Girdim. Yazılı Sınavı, Assis Mint(Beyin Fırtınası) Sınavını, Karakter Testini, Sözlü Sınavı ve Sözlü Mülakatı Geçtim. Fakat Komisyon Dedikleri Kurul Atamamı Onaylamadı. Bu Birçok Sınavı Geçtiğim Halde Atanamamak Beni İşyerinde Çok Komik Bir Duruma Düşürdü ve Psikolojik Olarak Şirkete Olan İnancımı ve Güvenimi Kaybettim. Ve Haksızlığa Uğradığımı, Yönetimin Adil Davranmadığını Düşünüyorum. Çünkü Dışardan Birçok Atama Yapıldı. Müdürler Şirket İçinden Atama İstemiyorlar. Bu Konuyu Haklı Fesih Olarak Kullanabilir miyim Acaba.

  1. Onur bey sizi anlıyorum ancak böyle bir fesih gerekçesi sizin için riskli olacaktır. Mahkeme, atama yapıp yapmamanın işverenin takdirinde olduğuna kanaat getirirse haklarınız zayi olur. Tersi de mümkün olsa da, alabileceğiniz böyle bir kararın sonuçlarından emin olamazsınız.

 11. Merhaba 4 nisan 2016 tarihinde girdiğim işten 19 aralık 2016 da ayrılmak için mail ve imzalı olarak muhasebeye yazı verdim. sözlü olarak ta aralık ayı sonuna kadar çalışacağımı belirttim. işten ayrılma sebebim yeni iş bulmam. Ancak iş arama sebebim ilk ay sigorta yapılmama, sigortaya ücretimin düşük bildirilmesi, serviste ayakta yolculuk, mesai ücreti verilmemesi ( bu işe girerken söylenmedi ) Teknik ressamım. ofiste pencere yada havalandırma yok. yemekler bir evden yaptırılıp geliyor, iş yerine içme suyu hayır için yapılan bir çeşmeden geliyor fabrikadaki kuyu suyu arıtma çok eski çalışmıyor çalışsa da filtreler 3-5 senelik. ben iyi niyetle bir süre idare edeyim dedim benden 4 hafta ihbar istiyorlar. haklı fesih nedeni diyerek ihbar vermeden işten ayrıla bilirmiyim.

  1. Bence hatayı en başta yapmışsınız. İşten ayrılmak için haklı gerekçeleriniz varken keşke derhal işten ayrılma hakkınızı kullansaydınız. Şimdi ortada bir istifa yazınız var ve bunda da büyük ihtimalle saydığınız gerekçeler yok. Tavsiyem, 4 haftayı tamamlamanız yönündedir. Olmaz diyorsanız, şansınızı deneyebilirsiniz.

 12. Merhaba özel bir şirkette 4 yıldır çalışıyorum. İş yerimizde yangın çıktığından dolayı faaliyetimiz durduruldu. İşveren işkura müracat ederek ilk hafta yarım gün ödeme yapılacağını ve ondan sonraki günlerde de kısa çalışma ödeneği alacağımızı bildirdi. Ben bu durumda kısa çalışma ödeneğini kabul etmeyip işten ayrılırsam tazminata hak kazanır mıyım ? Kazanırsam da yapmam gereken işlemler nelerdir ?

  1. Hayır, kısa çalışma talebi kabul edildiğine göre bu gerekçeyle işten ayrılırsanız kıdem tazminatı almazsınız.

 13. merhaba
  hazıran 2011 de ise basladım iş girişini yaparken agır işte çalısabılır raporu almıstımama 2015 de bel fıtıgına yakalandım ve önce epidroskopı oldum sonra acık ameliyat oldum saglık nedeni ile işten ayrılırsam kıdem ve ıhbar tazmınatını alabılırmıyım.

 14. merhaba,

  kombi sektöründe bir firmada telemarketing (satış)bölümünde çalışıyorum , işe başlarken 1 yıl sadece dış arama yaparak satış yaptık vardiya mesai yoktu. son 2 aydır vardiya mesai geldi ve arama yapmamız yasaklandı . sadece gelen çağrıları karşılar olduk . bu gelirimizi ciddi oranda düşürdü ,şirket yeri değişti 30 km mesafeye taşındı ve hiç birinde onayımız alınmadı. iş şartlarında esaslı değişiklikten. ihtar çekip , ihbar süresine uymadan çıkabilirmiyim işten

  1. Bu sorunuza doğrudan cevap verirsem sizi yanıltabilirim. Çünkü bu, iş sözleşmenizin içeriğine, işyerindeki genel uygulamaya, sizin değişikliklere olan tepkinize göre değişecektir. Bir avukata danışmanızı öneririm.

 15. 18 kasim 2016 tarihinde işveren tarafından is akdım tek taraflı olarak feshedildi ihbar tazminati almam icin ne yapmaliyim.is basi 20 haziran 2016,2aylik deneme süresini tamamladım.

  1. İhtarname çekerek hakkınızı talep edin. Ödenmezse dava açarak tazminatınızı almayı deneyebilirsiniz.

 16. Merhaba, çalıştığım yerde işletme beni belirsiz sureli askıya almak istedi. Ayrıca iş sözlesmemizde belirsiz süreli (mevsimlik işçi) yazıyor.
  Yaklaşık iki buçuk yıldır bir fiil çalışıyorum.
  Bir avukata gittik ve avukat çektiği ihtar da haklı fesih yazmış işletme bunu kabul etmiş ve mahkeme açılmadan bir anlaşma sağlanmış kıdem tazminatlarini yatırmış ama bankada baktığımızda kıdem tazminatı olarak değil maaş ödemesi olarak görünüyor.
  İşkurdan işsizlik maaşı alamıyoruz çünkü çıkış kodumuz 19 olarak görünüyor.
  Şimdi burada çıkan sorular şunlar
  1. Ben işsizlik maaşı alabilirmiyim ( alabiliyorsam ne yapmalıyım
  2. İhbar tazminatını hak ediyormuyum ( bunun için bir dava açılmalı mı)
  3.şirketin maaş ödemesi olarak gösterdiği kıdem tazminatindan ve çıkış kodunun 19 olarak gosterilmesinden dolayı doğan mağduriyetten (işsizlik maaşı) dolayı ne yapmalıyım.
  Şimdiden teşekkürler..

  1. Merhaba. Kıdem tazminatınız ödendiğine göre işsizlik maaşı da almalısınız. Bunun için dava açmanız gerekir, İşkur kendiliğinden maaş bağlamayacaktır. Haklı fesih sizin tarafınızdan yapılmışsa ihbar tazminatı alma hakkınız yoktur.

 17. Merhaba Mustafa bey.12 saat sadece yarim saat molayla calismaktayım gece ve gunduz vardiyasi olarak.haftada 3 gun tatil yerine gore de mesai yaptirilmaktayiz.böyle bir calisma sistemi var midir yada imzayla onay alinarak yaptirilabilir mi?hakli fesh de iş mahkemeye düşerse delillerimiz oldugu halde dava ne kadar sürebilir?

  1. Günlük 11 saatin üzerinde çalıştırılamazsınız. Bunun dışında haftada en az bir gün hafta tatili yapabiliyorsanız ve yıllık fazla mesai saatiniz 270 saati geçmiyorsa bir sorun yok demektir.

 18. Merhaba ben saglik sebeplerinden dolayi isden ayrilacagim kıdem ve ihbar tazminatimi alabiliyrmiyim hastane raporu alarak isten cikicam

  1. Merhaba size birşey sormak istiyorum ben 06″10″2016 tarihinde çalişmakta oldugun iş yerine ihbar çekip iş aktimi sonlardırdım ama ihbarı çektiğim günden beri iş yerimden herhangi bi cevap ve dönüş yapılmadı bu konuda ne yapmalıyım .

   1. İhtarnamede işveren bir süre vermiş olmalısınız. Bu süre geçmesine rağmen haklarınız ödenmemişse artık dava açmanız faydanız olacaktır.

 19. merhaba ozel guvenlık gorevlısı olrak 3 yıldır calıstıgım ıs yerınde,bayramda mesaı paralarımızı tam alamıyoruz. sozlesmede bulunmayan guvenlı gorevlısı vzıfesı olmayan ısler yptırılıyor. ve ayda toplam 230 sat calısıyoruz yemek artı yol 1450 tl alıyoruz. bu durumu gerek calıstıgımız fabrıkaya gerek sırketle gorustuk ancak kımse kulak asmıyor sıkayetlerımızı bılderlı 1.5 yıl oldu ve ısten ayrılmak ıstıyoruz. kıdem ve ıhbar tazmınatı alabılırmıyız?

  1. İşten ayrılmaya karar verirseniz muhakkak ihtarname göndererek ayrılın. Aksi takdirde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir