Haklı nedenle fesihte 6 iş günlük sürenin önemi

Haklı nedenle fesihte 6 iş günü

Haklı nedenle fesih hem işçi hem de işveren için öngörülmüş bir haktır. Bu hakkın önemi, kullanan tarafa avantaj sağlaması ve bazı hakları almasını kolaylaştırmasıdır. Haklı nedenle fesihte gözden kaçan çok önemli bir husus ise fesih için gerekli olan 6 iş günlük süre olup bu sürenin aşılması durumunda ne yazık ki fesih geçersiz hale gelebilmektedir. Önce haklı nedenle fesih kavramına bakalım.

Reklam

Haklı nedenle fesih

İş Kanunun 24 ve 25inci maddelerinde belirtilen sebeplerle iş sözleşmesinin sona erdirilmesidir. İşçi bakımında haklı nedenle fesih sebeplerinin ne olduğunu görme için bu yazıya, işverenin haklı nedenle fesih sebepleri için de şu yazıya göz atabilirsiniz. Bu maddelerdeki sebeplerin varlığı, taraflardan birine iş sözleşmesini derhal feshetmek hakkını vermektedir.

Haklı nedenle feshin sonuçları

Haklı nedenle feshin önemi, sonuçlarından kaynaklanır. Bambaşka bir yazı konusu olabilecek bu hususta özelikle şu birkaç bilginin bilinmesi şimdilik yeterlidir:

 • Haklı nedenle iş akdini fesheden işçi kıdem tazminatını alır.
 • Haklı nedenle işten ayrılan işçi, ihbar sürelerini beklemek zorunda kalmaz.
 • Haklı nedenle iş akdini fesheden işveren, bu feshin “ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık” tan kaynaklanması durumunda kıdem tazminatı ödeme yükümlülüğünden kurtulur.
 • Haklı nedenle fesih işlemi yapan işveren ihbar sürelerini beklemez ve dolayısıyla ihbar tazminatı ödemez.

Haklı nedenle fesihte 6 iş günü

İşverenin ya da işçinin iş sözleşmesini feshetmek için haklı bir nedeni olabilir. Böyle bir durumda taraflardan birinin avantajlı bir şekilde iş akdini feshetmesi normaldir. Ancak İş Kanunu bu hakkın kullanılmasını bir süreye bağlamıştır. Art niyetli olarak, hakkın kullanılmasının sürüncemede bırakılmaması ya da karşı tarafa tehdit unsuru olarak kullanılmaması için fesih işleminin 6 iş günü içinde yapılması gerekir.

6 iş günü hangi nedenle fesih için vardır?

hakli nedenle fesih alti 6 is gunu

24 ve 25inci maddelerde gösterilen ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller nedeniyle işçi veya işverenin hakkı olan sözleşmeyi fesih yetkisi, 2 taraftan birinin bu tür davranışlarda bulunduğunu karşı tarafın öğrendiği günden itibaren başlayarak 6 iş günü geçtikten ve her durumda da fiilin gerçekleşmesinden itibaren 1 yıl sonra kullanılamayacaktır.

O halde bu 6 günlük süre 24 ya da 25inci maddelerin tamamı için değil sadece ahlak ve iyi niyet hallerine aykırılık sebebiyle fesih işlemleri için geçerli olacaktır.

6 iş günlük süre ne zaman başlar?

Bu süre; fesih hakkını kullanacak olan tarafın, diğer tarafın feshe sebep olacak fiilini öğrendiği tarihten itibaren başlar. Bu süre ile ilgili bilinmesi gereken hususlar şunlardır:

 • 6 iş günlük süre işçi ya da işverenin haklı feshe neden olan olayı öğrendiği günden itibaren işlemeye başlar.
 • Olayı öğrenme günü hesaba katılmaz, takip eden iş günleri sayıldığında 6. günün bitiminde haklı fesih yetkisi sona erecektir.
 • İşverenin tüzel kişi olması durumunda 6 iş günlük süre feshe yetkili merciin olayı öğrendiği günden başlar. Bu konuda müfettiş soruşturması yapılması, olayın disiplin kurulunca görüşülmesi süreyi başlatmaz. Olayın feshe yetkili kişi ya da kurula intikal ettirildiği gün 6 iş günlük sürenin başlangıcını oluşturur. (Yargıtay 7. Hukuk, 2013/19749 E.)

SONUÇ

İş Kanununun 24 veya 25inci maddelerindeki ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık halleri sebebiyle iş akdini derhal ve haklı nedenle fesh etmek isteyen taraf; bu fesih işlemini, olayı öğrendiği tarihten itibaren 6 iş günü içinde yapmalıdır.

Tüzel kişilikler için bu 6 günlük süre; feshe yetkili merciin ya da kurulun önüne intikal ettirilmesiyle başlayacaktır.

6 iş günlük sürenin geçirilmesi durumunda ise, haklı fesih imkanı ortadan kalkar. 6 iş günlük süre geçtikten sonra bildirimsiz fesih hakkını kullanan taraf, haksız olarak sözleşmeyi bozmuş sayılacağından ihbar tazminatıyla şartları oluşmuşsa kıdem tazminatından sorumlu olacaktır.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

27 Yorum

 1. 4 bucuk yil ieet de guvenlik gorevlisi olarak calistim. durakda yolcuyla kart basmamasindan dolayi sozlu munakasaya girdik ve bana kufur etti bende onu darp ettim. beni 3 ay aciga aldilar ve 3 ay sonunda isten cikardilar. bu surede issizlik masinida alamadim. 2 mahkeme oldu. sahitlerim dinlendi ve sahitlerim daha once surekli bu tip olaylarin oldugu ve bundan dolayi isten cikarma olmadigini yer degistirme oldugunu soylediler. karsi tarafin sahidi gelmedi. benim tazminatimi alma olasiligim nedir. saygilarimla

  1. Merhaba. Yorum yapmam doğru olmaz. Zaten mahkemeye vermişsiniz. Gerisi mahkemenin takdiridir.

 2. Merhaba, 8 aydır satışçı olarak çalıştığım iş yerimden bugün işime son verildi. Gerekçe ise satışımda haksiz yere hak iddia eden personelle tartışmam yüzünden oldu. Karar gereği benim satış konusunda haklı oldugum söylense de karşı tarafın ağır tahriki üzerine kötü söz kullanmadan dolayı işime son verildi. Kıdem tazminatı hak iddia zaten süreden dolayı edemem fakat işsizlik maaşı almak için ne yapabilirim. Haklı olduğum yerde ağır tahrikden dolayı kullandığım s**git kelimesi bahanesiyle isimden oldum. Teşekkürler.

  1. Bu durumda işveren çıkışınızı büyük ihtimalle 29 kodu ile yapmıştır. Öyleyse, size işsizlik maaşı da bağlanmayacaktır. Bunu almak için dava açmanız ve en azından ihbar tazminatı talep ederek haklı olduğunuzu ortaya koymanız gerekir. Mahkeme kararı lehinize olursa, kararı İşkura götürerek geriye dönük işsizlik maaşı alabilirsiniz. Ne yazık ki başkaca bir yok bulunmamaktadır.

 3. Merhaba Mustafa Bey,
  yaklaşık 6.5 yıldır çalıştığım banka beni iş kanunu 25/2 c maddesi ile tazminatsız olarak işten çıkarttı. konu şu şekilde;
  mesai bitişi eve dönerken personel servisinde şahsi cep telefonum ile bazı müstehcen görüntülere baktığım bir ya da birkaç kişi tarafından görülmüş ve bu konu hakkında şikayette bulunmuşlar. bankanın bir müfettişi beni odasına çağırdı ve suçlamalrı bana sözlü olarak anlattı. istifa etmemi önerdi. kabul etmedim ve bana boş bir kağıt vererek savunma yazmamı istedi. Savunmamı aldıktan yaklaşık 33 takvim günü sonra fesih bildiriminde bulundular. fesihteki gerekçe; “personel servisinde özellikle bayan işçilerin görebileceği şekilde cinsel içerikli görüntülere bakmak ve gayri ahlaki hareketlerde bulunmak”
  bu durumda işe iade davası açsam mahkemenin inceleme kriterleri neler olur? olayın mesai saati dışında olması , cihazın kişisel cihazım olması veya süre bakımında 33 gün sonra fesih bildiirminde bulunulması lehime karar çıkmasını sağlayabilir mi? tüzel kişilerde 6 gün hesaplanırken müfettiş sorgulaması, diisplin kurulu araştırması hesaba katılmıyor bildiğim kadarıyla ama yine de buradan zorlayabilir miyiz işvereni? çünkü 33 takvim günü (21 iş günü) uzun bir süre.
  yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim,
  Saygılarımla.

  1. Haklı fesih için, fiilin işlendiğinin öğrenildiği günden itibaren 6 iş günü içinde işlem yapılması gerekir. Ama sizin de söylediğiniz gibi tüzel kişi kurumlarda bu süre farklı işlemektedir. Kanaatimce, fesih işlemi doğru olmakla beraber usulü yanlıştır. Bence feshin 25 değil de 17nci madde kapsamında yapılması gerekirdi. Mahkemenin ne karar vereceğini bilemesem de, size ihbar ve kıdem tazminatınızın ödenmesine karar vereceği ancak işe iadenizi yapmayacağı kanaatindeyim.

 4. mustafa bey merhaba ben 5 yıl önce çalıştığım iş yerim pirimimi aldığım maaş üzerinden değil asğari ücretten
  yatırmış geçen yıl noterden ihtar gönderdim ama cevap vermediler madi durumum iyi olmadığı için hemen dava açamadım yanlız ben ve orda çalışan herkes maaşını elden alıyordu daha sonra yarısı elden yarısı bankaya yatırıldı şahitlerimde var son ayrılırken ki ihbar bodrosunda maaşımın tamı var nasıl hareket etmeliyim

  1. İhtarname de çektiğinize göre bir an önce dava açmalısınız. Dava için illa ki avukat tutmanıza gerek yok. Detaylı bir dilekçe hazırlayarak haklarınızı kendiniz de talep edebilirsiniz. Ama imkan varsa tabi ki avukat tutmak daha yararlı olacaktır.

 5. Mrb hocam.4 aydir ssk olarak calisiyorum.firmanin kapanacagini sozle 15. Gun onceden soylediler.Ben kis ortasinda issiz kalacam.Benin herhangi bir hakkim olabilirmi.birde issizlik odenegi icin son 3 yilda farkli firmalarda calistim.bunlar birlesirmi.

 6. Merhaba 3 yıldır aynı şirkette çalışmaktayım. Fakat hamile kaldığımdan bu yana hamileliğim sürekli kusup serum yemekle geçiyor ve bu yüzden 3 aydır rapor almaktayım ve işe gidememekteyim. İş yerim beni işten çıkartabilir mi?

 7. Merhaba Mustafa bey ben 5 yıldır TAV özel güvenlik hizmetleri ATATÜRK HAVALİMANINDA çalışıyorum. Bizde vardiya sistemi uygulanıyor. İki gün sabah,iki gün öğlen,iki gün gece ve iki günde izin olarak calisiyoruz.Sabah nöbetlerinde 9 saat çalışıyoruz.Ayrıca 62 günde birde 3.gece nobetine getiriliyoruz.bu nöbette yemek ucretimiz artı olarak verilmiyor. Şirketin söylemesine gore yıllık çalışma saati hesaplandığında biz işçiler borçlu oluyormusuz o nedenle 3.gece nobetinde şirkete olan borcumuzu ödüyormusuz.herşeye savunma istemi psikolojik baskı orantısız maaş farklılıkları gibi daha birçok konu var ben bu işte artık çalışmak istemiyorum.dava acsam bu bilgilerle kazanabilirmiyim kanıt olarak belge yok ama aynı dönem çalıştığım arkadaşlar var şahit olarak……şimdiden teşekkür ederim hoşçakalın….

  1. Merhaba. Tam olarak cevap vermem mümkün değil çünkü belki de işyerinizde denkleştirme ya da serbest zaman uygulamaları da söz konusu olabilir. Bu uygulamaların varlığı sonucu değiştirecektir. Bu husus araştırmanızı öneririm.

 8. Hocam Merhaba ,

  Mayıs , Haziran maaşlarımı alamadım ve Temmuz ayının 17. Sinde ithar çektim 18. De ellerine ulaşmıştı. Sözleşmemi fesih ettiğimi ve tüm alacaklarımın 7 gün içinde yatırılmasını talep ettim. Ve o günden sonra işe gitmedim. Yalnız işveren hiç bir alacağımı yatırmadı. Bu durumda haklımıyım ? Mahkemeye gitsem kazanırmıyım . Herşey kanıtlanabilir halde?

  1. Maaşınızı banka aracılığıyla alıyorsanız elbette ispatı kolah olacaktır. Bir an önce dava açmanızı öneririm.

 9. Merhaba Mustafa Bey. Yaklaşık iki senedir çalıştığım tekstil üzerine olan fabrikada üstüme işyerinde uyuşturucu kullandığıma dair iftira atıldı. Fakat bu suçlamanın bir kanıtı yada delili yok. Sadece iftira atan kişi şikayet etmiş ve o saatte yanımda bulunan arkadaşlardan ifadesi alınmış ve arkadaşlarımda böyle bişey görmediklerini söylemişlerdir. Bu durumda yeterli kanıt olmadan beni kıdem tazminatsız şekilde işten çıkarabilir mi yada çıkarmasa bile ben psikolojimin bozulduğunu ve üzerime iftira atıldığını yazan bi ihtarname ile istifa edebilir miyim ve bu durumda kıdem tazminatını nasıl alırım. Teşekkürler şimdiden.

  1. Yunus bey geçmiş olsun. Elbette ki sadece bir iddai ile ve tanık vs. olmaksızın tazminatsız olarak işten çıkarılamazsınız. Ancak, sizin de böyle bir uygulamadan dolayı tazminatınızı alarak işten ayrılmanız bana göre ğek de mümkün olmayabilir. Neticede, kendisine böyle bir bilgi gelen işveren elbette bunu araştırabilmelidir. Dikkatli davranmanızı tavsiye ederim.

 10. MERHABA MUSTAFA BEY. BEN 6YİLDİR CALİSTİGİM FİRMADAN SON 4AYDA MAASİMİ ALAMADİGİM İCİN İHTARNAME YOLLADİM MAASLARİMİN YATİRİLMASİ AKSİ HALDE İSKURA SİKAYET EDECEGİME DAİR . BU İHTARNAME 13 KASİM2016 CUMA GUNU GİRMANİN ELİNE GECİYOR VE BEN O ARA HASTA OKDUGUM İZİNLİ OLDUGİM HALDE 14.15.VE 17 KASİM 3GUN DEVAMSİZLİKTAN İSTEN CİKARİLDİM NEYSEKİ HASTA OLDUHUM İCİN RAPOR ALMİSTİM FESİH AMA ZATEN PATRONDA BENİ KOYDU BENDE İSERAPİRUM NİTTİGİ GİNDEN SONRA İSYERİME GİTTİM KOVULDUGUMU OGRENİNCE ESYAMİ TOPLAYİP AYRİLDİM ORDAN VE 22KASİMDA ELİME FESİH İHTARNEMESİ GECTİGİNDE OGRENDİM DEVAMSİZLİKTAN CİKARİLDİGİMİ BENDE BİR CEVANİ İHTARNAME YAZİP RAPİRLU OLDUGUMU ZATEN İSE GELMEMİN MUMKUN OLMADİGİNİ VE HAKLARİMİ İSTEDİM ONLARDA BENİ İSE DAVET ETMEDEN İKİNCİ FESİH İHTARNAMESİNİ YOLLAMİSLAR RAPORUNUZ BİTTİGİ HALDE 17 KASİM İLE 30 KASİM ARASİ 12″GUN İSE GELMEDİGİNİZ İCİN TAZMİNATSİZ İS AKTİNİN SONA ERDİGİ DİYE BU İKİNCİ FRSİHTE HAKDUSURUCU 6 GUNLUK SURE YE UYULMAMİSTİR DEGİLMİ SUAN İSE İADE DAVASİ ACTİM MAYİSTA MAMAHKEMEM VAR NE YAPABİLİRİM YARDİMCİ OLURMUSUNUZ DAVSYİ KAZSNİRMİYİM SİZCE

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Zaten dava açmışsınız, bu noktadan sonra benim düşüncelerim bir şeyi değiştirmeyecektir. Ayrıca karşı tarafça yapılan fesih gerekçeleri ya da şekillerinden daha önemli olan husus, mahkemenin bu fesihleri nasıl değerlendireceğidir. Hakkınızda hayırlısının olmasını dilerim.

   1. Hocam cevabiniz icin tesekkur ederim benim merak ettigim benim durumumda kanunen ilk fesihmi ikinci fesifmmi gecerli tesekkur ederim simdiden

    1. Kanunen hangisinin geçerli olduğunun hiçbir önemi yok. Daha önce de yazdığım gibi önemli olan tek husus, karşı tarafın fesihte haklı olup olmadığı ve usulde hata yapıp yapmadığıdır. O nedenle ben ne söylesem sizi yanıltabilirim.

     1. Selam mustafa bey
      ben 3,5 yıldan beri kurumsal bir şirkette çalışıyorum. Beni hiçbir şekilde bir bilgi vermeden 25/2 maddeye göre çıkardılar. Gerekçeyi ise envanter oranı olarak gösterdiler. Envanter 11/09/2016 da yapıldı. Fakat çıkışı 29/03/2017 de verdiler. 6 günlük çıkarma süresini 5 ay geçti. Mahkemeye versem kıdem ve ihbar tazminatı alabilir miyim? Teşekkürler.

     2. Merhaba. Bahsettiğiniz duruma göre alabileceğinizi düşünüyorum. İşyeri haklı bile olsa, dediğiniz gibi 6 iş günü içinde yapması gereken feshi neden aylar sonra yaptığını açıklaması gerekir. Bir an önce hakkınızı aramanızı öneririm.

  2. Kolay gelsin 1 sene 6 aydır calısıyom ama 4 ay önce evlendim fakat beni evli göstermiyorlar 4 aydır dilekce verdim evlendiğime dairen fes etsem haklarımınalabilirmiyim

   1. Agi’yi evli larak almıyorsunuz sanırsam. Bu direkt haklı ve derhal fesih sebebi olmayabilir. Belkide bir memur hatası veya sorumsuzlugudur. Yazılı olarak başvurun yeniden AGİ formu doldurarak. Yine ödemezlerse feshedebilirsiniz. Kusurlu duruma düşerler.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.