Haklı nedenle fesihte savunma alınması gerekir mi?

Haklı nedenle fesihte savunma alınması

İş Kanununun 25inci maddesinde işverenin haklı nedenle derhal fesih halleri sayılmıştır. Bunlardan birisi de, işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı fiillerinden dolayı iş akdinin feshedilmesidir.

İlgili maddenin 2nci fıkrasında getirilen bu düzenlemenin önemi; maddenin diğer fıkralarına göre fesih hallerinde işçi kıdem tazminatı hakkına sahip oluyorken, bu fıkraya göre yapılan bir feshin işçinin kıdem tazminatı hakkını yitirmesine neden olmasından kaynaklanmaktadır. Peki böyle bir fesih durumunda işçinin savunmasının alınması şart mıdır?

Haklı nedenle fesih sebepleri

İşverenin haklı nedenle fesih sebepleri oldukça uzun bir konu olup bu konuda bilgi almak için şu yazıya göz atabilirsiniz. Ama buradaki fesih nedenlerinin ortak özelliğinin, bahse konu fiillerin işçinin hatasından, noksanlığından ya da bir yanlışından kaynaklanıyor olmasıdır. O halde böyle bir yanlış fiilin varlığına nasıl karar verilebilecektir?

İşçinin savunmasının alınmaması

Eğer yazımızın konusu, 4857 sayılı İş Kanununun 17nci maddesi uyarıca yapılan süreli fesih olsaydı; bu tür bir fesihte işçinin savunmasının alınmaması başlı başına bir ihlal olurdu ve sırf bu nedenle bile fesih geçersiz hale gelebilirdi.

Ancak mevzu bahis, 25inci madde kapsamında yapılan bir haklı nedenle derhal fesih olduğunda işçinin savunmasının alınmaması tek başına feshi geçersiz hale getirmeyecektir.

Bir Yargıtay kararı şu şekildedir: “… Somut olayda, mahkemece fesih sebebi yapılan eylem nedeniyle davacının savunmasının alınmamış olmasından dolayı feshin geçersiz sayılması gerektiği sonucuna varılmış ise de İş Kanunu’nun 25/II inci maddesi uyarınca yapılan iş sözleşmesi fesihlerinde işçinin savunmasının alınması zorunlu olmayıp, işçinin savunmasının alınmamış olmasından dolayı feshin geçersiz olduğuna ilişkin gerekçe yerinde değildir.” (Yargıtay 22 Hukuk, 2011/1851 E.)

hakli nedenle fesih savunma

SONUÇ

Yukarıdaki Yargıtay kararından da açıkça görüldüğü üzere, eğer iş sözleşmesinin feshi İş Kanununun 25/II maddesi gereğince yapılacaksa, işçinin savunmasının alınmasına gerek yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken husus, feshin 17nci madde kapsamında yapılması durumunda ise işçinin savunmasının alınmasının mutlak bir zorunluluk olduğudur.

 

 

4 Yorum

  1. Merhaba yerel bir markette 16 aydır kasiyer olarak çalışıyordum son zamanlarda zorunlu olarak fazla calistirildim ne mesai nede saat olarak geri alamadım 1 yıldır da hiç bir zaman saatinde cikarilmadim en son mağaza müdürüne bünye min kaldirmadi ğini bir çare bulunmasını aksi takdirde başka bir iş aramak zorunda olduğumu bildirdim kapı açık gidebilirsin denildi bende kendime mecburen is buldum cikmadan 2 hafta önce bildirdim fazla mesailerimi istediğimde hakkım olmadığı söylendi eve ihtar gönderilmiş istifamin kabul olmadığına dair bende o şartlar altında çalışmanın mümkün olmadığını haklarimi istediğimi bildiren ihtar gönderdim 1 hafta oldu geçen ayin maaşını da yatirmadilar ilerleyen süreçte ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun

    1. İhtarnameyi en başta göndermeniz gerekirdi. Yine de geç sayılmaz. Bir an önce dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

  2. Merhabalar ben dün işten çıkarıldım ve konuşup anlaşmamıza rağmen okulum bahane edildi çıkarmamak için uğraşıyorum diyen patronumun iki gün sonra firmayı arayarak çıkışımı verilmesini istediğini öğrendim çok şaşırdım ne yapmam gerekir ?

    1. Şartları varsa öncelikle işe iade davası açabilirsiniz. Bunun dışında da duruma göre kıdem tazminatı ya da ihbar tazminatı gibi haklarınız olabilir. Hangi haklarınızın olduğunu tam anlamak için site içinde biraz araştırma yapmanızı öneririm.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir