Hamilelik ne zaman işverene bildirilmelidir?

Çalışma hayatında kadınların önemli bir rolünün olduğunu biliyoruz. Her geçen gün daha çok kadın işgücüne katılıyor. Kadın işçilerin hamilelik halinde bazı hakları olduğu gibi, işverenlerin de ona göre düzenlemeler yapması gerekiyor. Peki ama hamileliği işverene bildirme süresi var mıdır?

Çalışma hayatında kadın

Kadın işçilerin, kendilerine uygulanan pozitif ayrımcılık sayesinde, erkek işçilere göre önemli bazı haklara sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Kadının, ailenin ve çocuğun korunmasıyla yakından ilgili olan bu hakların neler olduğunu daha önce ayrıntısıyla açıklamıştık: iscidunyasi.com/kadin-iscilerin-haklari-nelerdir

Gebe işçinin hakları

Gebe işçi için yapılan özel düzenlemeler de mevcuttur. Bunları da yazmıştık: iscidunyasi.com/gebe-iscinin-haklari-nelerdir

Kısaca tekrarlamak gerekirse;

  • Hamile işçilerin doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık analık izni hakkı vardır.
  • Hamile işçiler, gebe olduklarının sağlık raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar geçen süre boyunca gece çalışmaya zorlanamaz.
  • Hamile işçi günde 7,5 saatten fazla çalıştırılamaz.
  • Hamile işçilere hamilelikleri süresince, periyodik kontrolleri için ücretli izin verilir.,

Ayrıca kadın işçinin işine, sadece hamile olduğu için son verilemez. Bu durumda işçinin eşit davranmama tazminatı alma hakkı doğar: iscidunyasi.com/esit-davranma-ilkesine-aykirilik-tazminati

Hamileliği bildirme süresi var mı?

İş Kanunu ve alt mevzuat incelendiğinde, böyle bir süre olmadığı görülür. Yani bu konuda emredici bir bildirim yükümlülüğü ya da süresi yoktur.

Peki ama bunun anlamı, hamile işçinin gebeliğini işverenden gizleyebileceği midir?

Hamilelik işverene bildirilmezse ne olur?

 

Bunun en temel sonucu, yukarıda belirttiğimiz gece çalışması, periyodik kontrol izinleri vb. hakların kullandırılmaması halinde, işverenin bir sorumluluğunun olmayacağıdır.

Çalışma sürelerinin, izinlerinin ya da çalışma ortamının hamileliğe göre düzenlenmesini isteyen bir işçi, her şeyden önce bu durumdan işverenini haberdar etmekle mükelleftir.

mavi kazaklı hamile kadın

İşverene hamilelik bildirimi nasıl yapılır?

İşyerine hamilelik durumunu bildirecek işçi bunu sözlü ya da yazılı olarak yapabilir. Tavsiyem her zaman, imkan dahilinde ise bu tür bildirimlerin yazılı olarak yapılmasıdır.

Bu bildirim için özel bir form örneği gerekmez. Bir A4 kağıdına, hamile olduğunuzu yazarak hazırlayacağınız bir dilekçeyi işverene vermeniz yeterli olacaktır. Gerekirse, bu dilekçeye hamile olduğunuza dair rapor örneğini de ekleyebilirsiniz.

SONUÇ

Önce yazımızın ana sorusunu bir daha soralım: Hamilelik işverene bildirilmek zorunda mıdır? Bu soruya benim cevabım “hayır” olacaktır.

Çünkü yasal olarak işçini böyle bir sorumluluğu olduğunu söyleyemeyiz. Dolayısıyla; işverenin önüne aniden doğum öncesi analık izni raporu koyan bir kadın işçi, bu nedenle suçlu bulunamaz. İşveren bu işçiye “Hamile olduğunu neden daha önce söylemedin?” diyerek, onu işten çıkarma hakkına sahip olmaz.

Özellikle birçok işyerinde, hamile işçilerin işten çıkarılması yoluna başvurulduğu düşünüldüğünde, gebe çalışanın bunu sonuna kadar gizlemek istemesini anlamak gerekir.

Ama işverene hamile olduğunu bildirmeyen çalışan; bu defa gece çalışması, fazla mesai ya da vardiya düzenlemesi gibi konularda, işverenin yapması gereken düzenlemelerin neden yapılmadığı sorgulama hakkını yitirir.

Benim tavsiyem; eğer kurumsal bir işyerinde çalışıyorsanız ve kadınların hamile kalması bu işyerinde sorun edilmiyorsa, durumunuzu bir an önce bildirmeniz yönünde olacaktır.

Ama işveren, hamile işçileri işten çıkarma gibi bir takım yanlış yöntemleri âdet haline getirmişse, işçinin hamileliğini işverenden gizlemesinin yasal bir yaptırımı olmayacaktır.

İşçinin sırf hamile olduğu için işten çıkarılması halinde sahip olduğu hakların neler olduğunu ise aşağıdaki yazımızdan görebilirsiniz:

iscidunyasi.com/iscinin-hamile-oldugu-icin-isten-cikarilmasi


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.