Hangi işçiler gece 7,5 saatin üzerinde çalıştırılabilir?

Gece yedi buçuk saatin üzerinde çalıştırılabilen işçiler

İş Kanunu ve ilgili mevzuatını dinamik bir mevzuat olarak nitelendirebiliriz. 2003 yılında yürürlüğe giren İş Kanununda dönem dönem değişiklikler yapılmakta ve kanun zamanın ruhuna uygun bir şekilde güncellenmektedir.

Bunun iki temel örneğini yakınlarda gördük. Hepimizin tanık olduğu elem verici Soma maden kazasından sonra yer altında çalışan işçilere yönelik bazı hakların getirilmesi buna bir örnekti. Bir başka örnek de işverenlerden gelen yoğun talepler ve işlerin de niteliği göz önüne alınarak gece çalışma koşullarının bazı işçiler bakımından değiştirilmesiydi.

Gece çalışması nedir?

Bu konuda daha önce yazmış olduğum ‘Gece dönemi nedir?’ başlıklı yazıma bakarak genel bilgi sahibi olabilirsiniz. Gece denilen dönem gün içinde insanların dikkatlerinin en kolay dağılabildiği, verimlerinin düştüğü ve çalışmanın daha tehlikeli bir hal bir dönem olduğu için, bu döneme ilişkin özel bazı düzenlemeler yapılmıştır.

Gerek kadınlar ve gerekse çocuk işçiler ile genç işçilere yönelik getirilen lehe düzenlemeler dışında gece çalışması yapan bütün işçilere yönelik de bazı düzenlemeler mevcuttur. İşte bunlardan bir tanesi de gece çalışmasının süresiyle ilgilidir.

Gece çalışması en çok kaç saat olabilir?

İş Kanununa göre bir günde işçinin çalıştırılabileceği azami süre 11 saattir. Yani, hangi nedenle olursa olsun işçi 11 saatin üzerinde çalıştırılamaz. Bu genel kuralı koyan kanun, gece için bu kuralı daha da daraltmayı seçmiştir. Gece döneminde işçilere 7,5 saatin üzerinde çalışma yaptırılmasını yasaklamıştır.

Artık bazı işçilere gece yedi buçuk saatin üzerinde çalışabilecek

4 Nisan 2015 tarihli resmi gazetede yayımlanan değişikliklerle birlikte bazı işlerde gece çalışma koşulları değiştirilmiştir. Daha önce hiçbir işçi gece yedi buçuk saatten fazla çalışamazken; artık aşağıdaki işlerde görev yapan işçiler gece 7,5 saatin üzerinde çalışma yapabilecektir:

  • Turizm sektörü
  • Özel güvenlik faaliyeti
  • Sağlık hizmetleri

Yukarıdaki sektörlerde çalışsalar bile ve ne olursa olsun geceleri 7,5 saatin üzerinde çalıştırılamayacak işçiler olduğu unutulmamalıdır. Çocuk ve genç işçiler, gebe işçiler, çocukları bir yaşına gelene kadar emziren işçiler bunlara örnektir.

Hangi işçiler gece 7,5 saatin üzerinde çalışabilir?

devamlı gece çalışmak

Bu işçileri unvan bazında saymak yerine işyeri bazında saymak daha doğru olacaktır. Bu kapsamda otellerde, özel hastanelerde ve tıp merkezlerinde çalışan işçiler ile hangi işyerinde olursa olsun görev yapan tüm özel güvenlik görevlileri bundan böyle gece 7,5 saatin üzerinde çalıtırılabilecektir.

Gece 7,5 saatin üzerine fazla çalışma ücreti yok mu?

Bu işçilerin geceleri 7,5 saatten fazla çalıştırılmaları direkt olarak ve kendiliğinden fazla çalışma ücretini doğurmaz. Ancak işçinin haftalık toplam çalışma süresinin 45 saati aşması halinde fazla çalışma ücreti gündeme gelecektir. Ayrıca bu işçilere gece çalışması, ne olursa olsun 11 saatten çok yaptırılamayacaktır.

İşçinin onayı şart!

Yukarıda belirtilen işleri yapan işçilerin gece 7,5 saatin üzerinde çalıştırılabilmeleri için bunların yazılı onaylarının alınması gerekmektedir.

SONUÇ

İşçilerin gece çalışmaları 7,5 saati geçemezken bunun üç istisnası vardır. Buna göre; turizm sektöründe, özel güvenlik işlerinde ve sağlık hizmetlerinde çalışan işçiler, yazılı onayları alınarak geceleri 7,5 saatin üzerinde çalıştırılabilmektedir. Ancak bu durumda bile işçilere yaptırılacak gece çalışması süresinin hiçbir şekilde 11 saati aşamayacağı unutulmamalıdır.

 

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

    1. Fatih bey kanaatimce bildirimli fesih yapılması uygun olur. Ama işveren için fazla mesai yapılması zorunluluk arz ediyorsa ve uyarılmanıza rağmen yapmamakta ısrar ediyorsanız, haklı fesih de yapılabilir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.