Hangi işçiler gece 7,5 saatin üzerinde çalıştırılabilir?

Gece yedi buçuk saatin üzerinde çalıştırılabilen işçiler

İş Kanunu ve ilgili mevzuatını dinamik bir mevzuat olarak nitelendirebiliriz. 2003 yılında yürürlüğe giren İş Kanununda dönem dönem değişiklikler yapılmakta ve kanun zamanın ruhuna uygun bir şekilde güncellenmektedir.

Bunun iki temel örneğini yakınlarda gördük. Hepimizin tanık olduğu elem verici Soma maden kazasından sonra yer altında çalışan işçilere yönelik bazı hakların getirilmesi buna bir örnekti. Bir başka örnek de işverenlerden gelen yoğun talepler ve işlerin de niteliği göz önüne alınarak gece çalışma koşullarının bazı işçiler bakımından değiştirilmesiydi.

Gece çalışması nedir?

Bu konuda daha önce yazmış olduğum ‘Gece dönemi nedir?’ başlıklı yazıma bakarak genel bilgi sahibi olabilirsiniz. Gece denilen dönem gün içinde insanların dikkatlerinin en kolay dağılabildiği, verimlerinin düştüğü ve çalışmanın daha tehlikeli bir hal bir dönem olduğu için, bu döneme ilişkin özel bazı düzenlemeler yapılmıştır.

Gerek kadınlar ve gerekse çocuk işçiler ile genç işçilere yönelik getirilen lehe düzenlemeler dışında gece çalışması yapan bütün işçilere yönelik de bazı düzenlemeler mevcuttur. İşte bunlardan bir tanesi de gece çalışmasının süresiyle ilgilidir.

Ara dinlenmesi mecburi mi?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Gece çalışması en çok kaç saat olabilir?

İş Kanununa göre bir günde işçinin çalıştırılabileceği azami süre 11 saattir. Yani, hangi nedenle olursa olsun işçi 11 saatin üzerinde çalıştırılamaz. Bu genel kuralı koyan kanun, gece için bu kuralı daha da daraltmayı seçmiştir. Gece döneminde işçilere 7,5 saatin üzerinde çalışma yaptırılmasını yasaklamıştır.

Artık bazı işçilere gece yedi buçuk saatin üzerinde çalışabilecek

4 Nisan 2015 tarihli resmi gazetede yayımlanan değişikliklerle birlikte bazı işlerde gece çalışma koşulları değiştirilmiştir. Daha önce hiçbir işçi gece yedi buçuk saatten fazla çalışamazken; artık aşağıdaki işlerde görev yapan işçiler gece 7,5 saatin üzerinde çalışma yapabilecektir:

 • Turizm sektörü
 • Özel güvenlik faaliyeti
 • Sağlık hizmetleri

Yukarıdaki sektörlerde çalışsalar bile ve ne olursa olsun geceleri 7,5 saatin üzerinde çalıştırılamayacak işçiler olduğu unutulmamalıdır. Çocuk ve genç işçiler, gebe işçiler, çocukları bir yaşına gelene kadar emziren işçiler bunlara örnektir.

Hangi işçiler gece 7,5 saatin üzerinde çalışabilir?

devamlı gece çalışmak

Bu işçileri unvan bazında saymak yerine işyeri bazında saymak daha doğru olacaktır. Bu kapsamda otellerde, özel hastanelerde ve tıp merkezlerinde çalışan işçiler ile hangi işyerinde olursa olsun görev yapan tüm özel güvenlik görevlileri bundan böyle gece 7,5 saatin üzerinde çalıtırılabilecektir.

Gece 7,5 saatin üzerine fazla çalışma ücreti yok mu?

Bu işçilerin geceleri 7,5 saatten fazla çalıştırılmaları direkt olarak ve kendiliğinden fazla çalışma ücretini doğurmaz. Ancak işçinin haftalık toplam çalışma süresinin 45 saati aşması halinde fazla çalışma ücreti gündeme gelecektir. Ayrıca bu işçilere gece çalışması, ne olursa olsun 11 saatten çok yaptırılamayacaktır.

İşçinin onayı şart!

Yukarıda belirtilen işleri yapan işçilerin gece 7,5 saatin üzerinde çalıştırılabilmeleri için bunların yazılı onaylarının alınması gerekmektedir.

SONUÇ

İşçilerin gece çalışmaları 7,5 saati geçemezken bunun üç istisnası vardır. Buna göre; turizm sektöründe, özel güvenlik işlerinde ve sağlık hizmetlerinde çalışan işçiler, yazılı onayları alınarak geceleri 7,5 saatin üzerinde çalıştırılabilmektedir. Ancak bu durumda bile işçilere yaptırılacak gece çalışması süresinin hiçbir şekilde 11 saati aşamayacağı unutulmamalıdır.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

11 Yorum

  1. Fatih bey kanaatimce bildirimli fesih yapılması uygun olur. Ama işveren için fazla mesai yapılması zorunluluk arz ediyorsa ve uyarılmanıza rağmen yapmamakta ısrar ediyorsanız, haklı fesih de yapılabilir.

 1. Merhaba iyi günler diliyorum.benim sorum 12 saat çalışıyoruz fazla mesailerimizi alıyoruz.ama sıkıntı şu bayram ve resmi tatil günlerinde işveren kesinlikle 7.5 saatten fazla bayram mesaisi vermiyor.ama biz bayramlardada 12 saat çalışıyoruz bunun sebebi nedir yardımcı olursanız çok sevinirim.iş kanununda bu konu ile ilgili açıklama varmı.teşekkürler saygılar

  1. Mustafa bey, bayram çalışması için bir günlük fazladan yevmiye verilir. 12 saat çalışsanız da, haftalık 45 saat bakımından değerlendirme yapmak ve bu süreyi aşıyorsa fazla mesaiyi ödemek yeterlidir.

 2. iyi akşamlar ben gıda fabrikasında veri giriş elemanıyım akşam 19:30 sabah 07:30 yani 12 saat çalışıyorum 7,5 saat kuralı benim için geçerli midir çünkü benden 12 saatlik çalışma için herhangi bir onay almadılar.12 saat mecburi çalışma diye adlandırıp çalışmadığın zaman iş akdine son verilir dediler ne yapmam gerek?

  1. Ayşe hanım, onay alınsa da alınmasa da sizin görevinizi yapan bir işçi gece 7,5 saatin üzerinde çalıştırılamaz.

 3. Merhaba ben bir kamu kurumunda bakim onarim elektrik teknisyeni olarak çalışıyorum. 24 saat esasına göre 3 vardiya olarak çalışıyoruz ama biz 24 saatte 2 vardiya olarak çalışmak istiyoruz fakat iş yeri bize 69 maddeyi söylüyor o 3 meslek hariç çalışamazsınız diyor ama bizim burda kazanlar pompalar var yani 24 saat durmamız gerekiyor artı 23 katlı binamızda 3 katta misafirhanemiz var ve birde başka bir semtte de 30 odalı misafir hanemiz var bazen ariza halinde orayada gidiyoruz.insan kaynaklarında bizi umursamıyor başından atıyor açıklamalı bir şekilde soruma cevaP verirseniz çok sevinirim

  1. Merhaba. Kurumun yaklaşımı doğrudur. Bahsettikleri 3 iş dışında, 24 saat çalışılan bir iş için en az 3 vardiya yapmaları kanunun emridir.

 4. ben hastanede gece çalışıyorum, taşerondan işçi 4d statüsüne geçtik ve 12 saat çalışıorum gece kayıtta sekreter olarak akşam 20:00 sabah 08:00 diye gösterilip ama 11 saatten hesaplanyor aylık saat hesaplanırken ve 1 saatimiz mola diye gösteriliyor ve tekim mola sıfır hiç kullanmıyorum wc ye gidersek oda yani dolu dolu 12 saat çalışıyorum ne yapmamız lazım hakkımız 1 saat gidiyor ,aylık 12 13 saat fazla çalışmış oluyoruz hesaplayınca da konuştum idareyle bu durumu çözüm bulmadılar ya parasnı ya izin verin dedik olmadı ne yapmalıyız sizce?

  1. Merhaba. İdare sizi yasal olarak, günlük 11 saatin üzerinde çalıştıramaz. Muhtemelen onunla ilgili bir uygulamadır. Ama size de bu arada 1 saatin mutlaka dinlenme olarak verilmesi gerekir. Sorunu kurumun bir şekilde çözmesi gerekir. Burada mevzu fazla mesainin eksik ödenmesi değildir; böyle bir işçiye o 1 saatin mutlaka kullandırılması şarttır.

 5. Merhaba. Tehlikeli madde Kara Tanker Operatörü (şoför) olarak 3 yıldır çalışıyorum. Geçen süre içinde farklı bir şehre ikamet etmek durumunda kaldım.işveren ile yapılan görüşmede servis imkanı olmadığı için iş veren yol ücreti olarak ödeme yapıyor ev ile iş yeri uzaklığı 60 km olup geçen süre içinde iş yoğunluğu dinlenme surelerin kısılması işe gelmek bedenen ve fiziken zorluk yaşamaktayim konuyla ilgili olarak bilgimizi almak isterim tsk ederim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.