Hangi işverenler emzirme odası açmak zorunda?

Emzirme odası zorunluluğu

İş Kanunu, işçilerin haklarını korurken bazı grupları daha fazla korumayı tercih etmiştir. Pozitif ayrımcılık diyebileceğimiz bu yaklaşımdan en çok da çocuklar, gençler, engelliler ve kadınlar faydalanmaktadır. İşte bu gruplardan biri olan kadınlara yönelik bir pozitif ayrımcılık örneği de emzirme odaları zorunluluğudur.

Emzirme odası nedir?

Emzirme odaları; işçilerin, bir yaşından küçük bebeklerini emzirmek için kullandıkları odalardır. Bu odaların anne ve bebek sağlığında uygun olması gerekmektedir.  Gün içerisinde annelerin buralara sık sık gidip gelmeleri muhtemel olacağından, emzirme odalarının işyerine mesafesi de en çok 250 metre olmalıdır.

Hangi işyerleri emzirme odası tahsis etmek zorunda?

Yaşları ve medeni durumları ne olursa olsun 100-150 arası kadın işçi çalıştıran işyerlerinde emzirme odası kurulması zorunludur.

Gebe Veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmeliğin 13üncü maddesinden dayanağı olan bu zorunluluk için işçi sayısının hesabında; erkek çalışanlar arasından çocuğunun annesi ölmüş veya velayeti babaya verilmiş olanlar da hesaba katılmalıdır.

emzirme odasi zorunlulugu

SONUÇ

Yukarıda belirtilen sayıda kadın işçisi olan işveren, bir emzirme odası tahsis etmek zorundadır. Bu yükümlülüğünü yerine getirmeyen işveren hakkında 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 26/1-n maddesi gereğince, bu durumun tespit edilmesinden itibaren her ay için olmak üzere 2016 yılında 1.301,00 TL idari para cezası uygulanabilecektir.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.