Hangi işverenler işçi ücretlerini bankadan ödemek zorunda?

İşçi maaşlarının bankadan ödenmesi

İşçi maaşlarının elden ödenip ödenemeyeceğini daha önce yazmıştım. Bu yazımdan da görüleceği üzere; ücretlerin elden ödenip ödenememesi, işyerinde çalışan işçi sayısına bağlı olarak değişmektedir. İşyerinde çalışan işçi sayısı 10 ve üstündeyse o işyerinde ücretlerin banka kanalıyla ödenmesi gerekiyordu. Ancak bu durum 21.05.2016 tarihi itibariyle değişti. Peki artık kaç işçi çalıştıran işverenler, maaşları banka kanalıyla ödemek zorunda?

5 işçi çalıştıran işveren elden maaş ödeyemez

21 mayıs 2016 tarihli resmi gazetede yayımlanan ve Ücret, Prim, İkramiye ve Bu Nitelikteki Her Türlü İstihkakın Bankalar Aracılığıyla Ödenmesine Dair Yönetmelikte yapılan değişiklikle birlikte 10 işçi sayısı 5’e düşürüldü. Bunun anlamı ise, 5 ve üstünde işçi çalıştıran işverenlerin işçi ücretlerini ve diğer ödemelerini banka aracılığıyla yapmak zorunda olmasıdır.

İşçi sayısı nasıl hesaplanır?

Burada önemli bir noktayı vurgulamak gerekmektedir. İşverenin işçi sayısı hesaplanırken sadece o işyerindeki işçi sayısı hesaba katılmaz. Hatta bu hesaplama il bazında dahi yapılmaz. Öyle ki; işverenin Türkiye genelinde çalıştırdığı işçi sayısı 5 ve üzerinde ise, artık o işverenin işçi ücretlerini banka aracılığıyla ödeme yükümlülüğü vardır.

Bankadan ücret ödemenin istisnası yok mu?

işçi ücretlerinin bankadan ödenemsi

5 ve üzerinde işçi çalıştıran bir işveren ancak; işyerinin bulunduğu yerde banka şubesi yoksa ya da işçilere banka kanalıyla ödeme yapılması mümkün değilse, bankadan ödeme yapmayabilir. Fakat bu durumda bile, ücret elden ödenemez. Ücreti bankadan ödeyemeyen işveren bu kez de, ücreti PTT kanalıyla ödemek durumundadır. Yani ilgili mevzuat, beş ve üzerinde işçi çalıştıran bir işverenin elden ücret ödemesine hiçbir şekilde müsaade etmemektedir.

SONUÇ

21.05.2016 tarihinde yapılan mevzuat değişikliğiyle beraber, işçilere ücretlerinin banka kanalıyla ödenmesi şartları değişmiştir. Bundan önce; işyerinde en az 10 işçi çalıştıran işverenler, işçi ücretlerini banka kanalıyla ödemek durumundaydı. Ancak artık, işyerinde en az 5 işçi çalıştıran işverenler, işçi ücretlerini banka aracılığıyla ödemek zorundadır. Bu kural tüm işyerlerini ve işverenleri kapsamaktadır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.