Hangi sektörlerde gece mesaisi değişti?

Gece mesaisi değişti mi?

Yargıtay’ın yıllardır süregelen içtihatları dikkate alındığında; iş mevzuatıyla ilgilenen herkes, gece döneminde 7,5 saatin üzerinde yapılan çalışmaların fazla çalışma kabul edildiğini bilmektedir. Bu durum herkes tarafından bilinmekte ve uygulanmaktadır. Ama size 2015 yılı Nisan ayından itibaren bu konuda bir şeylerin değiştiğini söylesem ne derdiniz?

Gece yedi buçuk saatin üzerindeki çalışmanın fazla çalışma sayılması

Evet, İş Kanununda fazla çalışma, haftalık 45 saatin üzerindeki çalışma olarak tanımlanmıştır. Ancak bu tanım zamanla Yargıtay tarafından genişletilmiştir. Bu genişletilmelerden birisi de gece döneminde yapılan çalışmalarla ilgilidir. Bildiğiniz üzere gece dönemi genel olarak 20:00-06:00 saatleri arasını ifade etmektedir. Bu dönemde fazla çalışma yapılamayacağı ve gece döneminde işçilerin yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamayacakları da İş Kanununda ifade edilmiştir.

İşte Yargıtay tam burada devreye girmekte ve şöyle demektedir: “İş Kanunu gece döneminde işçinin 7,5 saatten çok çalıştırılmasını açıkça yasaklamışken, işveren işçisini gece yedi buçuk saatten çok çalıştırırsa ben de bunu fazla çalışma kabul ederim!”.

Yargıtay bu çalışmaları fazla mesai olarak kabul ederken, işçinin haftalık çalışma süresini dikkate almamaktadır. Yani işçi isterse haftada 30 saat çalışmış olsun, eğer gece çalışması azami sürenin üzerine çıkmışsa, 7,5 saatin üzerindeki her saati fazla çalışma kabul etmektedir.

İşçinin şehir dışı mesaisi

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Örnek bir Yargıtay kararında şöyle denilmektedir: “… işçilerin gece çalışmaları günde yedi buçuk saati geçemez… Bu hal de günlük çalışmanın, dolayısıyla fazla çalışmanın bir sınırını oluşturur. Gece çalışmaları yönünden haftalık 45 saat olan yasal çalışma sınırı aşılmamış olsa da günde 7.5 saati aşan çalışmalar için fazla çalışma ücreti ödenmelidir. Dairemizin kararı bu yöndedir.” (Yargıtay 9.HD. 23.6.2009 gün 2007/ 40862 E, 2009/ 17766 K)

Gece çalışmasında ne değişti?

ozel guvenlik gece mesai

04/04/2015 tarihinde İş Kanununda yapılan bir değişiklikle bazı işçilerin gece 7,5 saatin üzerinde çalıştırılabilmesinin önü açılmıştır. Daha önce hiçbir işçi gece yedi buçuk saatten çok çalıştırılamazken artık aşağıda yazılı alanlarda çalışan işçilere gece yedi buçuk saatin üzerinde mesai yapabileceklerdir:

  • Turizm sektöründe
  • Özel güvenlik alanında
  • Sağlık hizmetlerinde

Bu işçilerin gece 7,5 saatin üzerindeki mesaileri artık fazla çalışma değil

Yukarıdaki Yargıtay kararından da görebileceğiniz gibi gece döneminde 7,5 saatin üzerinde yapılan mesailerin fazla çalışma sayılmasının nedeni, işçilere gece 7,5 saatin üzerinde çalışma yaptırılmasının kanunen yasaklanmış olmasıydı.

Bu durumda bu içtihat, gece yedi buçuk saatin üzerinde çalıştırılmalarına artık kanunen izin verilen turizm işçileri, özel güvenlik görevlileri ve sağlık hizmeti yürüten işçiler için geçerli değildir.

SONUÇ

Gece mesai kavramı 04/04/2015 tarihinden itibaren farklı anlaşılmalı ve turizm sektöründe, sağlık sektöründe ya da özel güvenlik sektöründe çalışanların gece döneminde 7,5 saatin üzerinde yaptıkları çalışmaların artık fazla mesai olarak kabul edilmeyeceği unutulmamalıdır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

6 Yorum

  1. Merhaba, özel bir sağlık kuruluşunda çalışıyorum, saglik personeliyim.Gece mesaisi başladığım saat 17.00 mesaiden çıkış ertesi sabah 08.00 yani toplam 15 saat işte oluyorum. Gece çalışması 7,5 saatden fazla olamayacagi ile ilgili karar olduğunu görüyorum fakat bu karar 2015 yılında saglik calisanlarini kapsamiyor seklinde değişmiş, 2015 yılı oncesi olan fazla gece calisma saatlerim icin dava acabilirmiyim,haklimiyim. Ayrıca gece calismasinda 17.00-08.00 saatleri 11 saati aşan günlük calisma sınırının üzerinde olduğu icin haklı fesih yapabilirmiyim. Teşekkür ederim

    1. Leyla hanoım, doğru anlamışsınız. Sağlık hizmetleri çalışanıysanız, gece 7,5 saatin üzerinde çalıştırılabilirsiniz. Ama hiçbir şekilde 11 saatin üzerinde çalıştırılamazsınız.

  2. Merhaba ben 11 yıldır özel bir reklam şirketinde vardiyalı çalışıyorum ve çalışma saatımiz aksam 18.00 de iş başı yapıp sabah 05.00 te paydos ediyorum 1 saat fazla mesai alıyorum yazınızdan anladığım kadarıyla fazla çalıştırılmış oluyorum bunun la ilgili ne yapmamı önerirsiniz? nereye başvurmak gerekiyor bu arada gunduz çalisma saatimde 08.00 18.00

  3. bir kamu kurumunda elektrik teknisyeni olarak çalışmaktayım gündüz 8 30 20 30 arası çalışıyorum ertesi gün akşam 20 30 08 30 çalışıyorum 2 gün istirahat ediyorum ama 69 maddeyi öne sürüp gece 7 30 saatten fazla çalışılmaz diyo ama biz öyle çalışmak istiyoruz bu yasanın bizler için hiç bir esnek tarafı yokmu yardımcı olursanız çok seviniriz 15 kişi mağdur olduk

  4. Miraç sendeki aynı sorun bizde de var napcaz bilmiyorum büyük sıkıntı msj okuyorsan yada bi cevap bulduysan arada konuşalım

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.