Hangi SGK çıkış kodlarına işsizlik maaşı bağlanır?

İşsizlik maaşı hangi SGK kodlarında bağlanır?

İşsizlik maaşı, işçinin işten ayrıldığı her durumda ödenen bir yardım değildir. Belirli şartlara sahip olan işçiye ödenmektedir. Bu şartlardan en önemlisi de işçinin işten nasıl ayrıldığıdır. İşçinin işten nasıl ayrıldığı hususunda İşkur’un dikkate aldığı bilgi ise, işveren tarafından SGK’ya bildirilen çıkış kodudur. Peki hangi SGK çıkış kodları olduğunda İşkur işçiye işsizlik maaşı bağlamaktadır.

İşsizlik maaşı şartları

İşsizlik maaşı alma şartlarını bir başka yazımda anlatmıştım. Kısaca tekrarlamam gerekirse, aşağıdaki şartların tamamını taşıyan işçinin işsizlik maaş alabileceğini söyleyebilirim:

  • İşçinin işten ayrıldığı günden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta priminin bulunması
  • İşten ayrıldığı günden geriye doğru son 120 gündür bir işyerinde çalışıyor olması
  • İşçinin bir kusurundan dolayı çıkarılmamış olması ya da haklı bir nedenle işten ayrılmış olması

SGK kodlarının önemi

Bir işçi işten ayrıldığında işveren, işten ayrılış bildirgesini SGK’ya vermektedir. Bu belgede işçinin işten ayrılış nedeni de kod olarak belirtilmektedir. SGK çıkış kodlarını daha önce vermiştim. İşçinin işten ayrılış şekline göre belirlenen bu kodlar İşkur tarafından dikkate alınmaktadır.

İşsizlik maaşı nedeniyle tazminat davası

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Çünkü yukarıda da söylediğim gibi, işçinin işten ayrılırken kusurlu olması ya da bir kusuru olduğu için işten ayrılması durumunda, ona işsizlik maaşı bağlanmamaktadır. İşkur da dolayısıyla, SGK’ya bildirilen kodlara göre işçiye maaş bağlamakta ya da bağlamamaktadır.

işsizlik maaşı kod

Hangi SGK çıkış kodlarına işsizlik maaşı bağlanır?

Sizin için bir liste yaptım. Böylece işten ayrıldığınızda işveren tarafından SGK’ya bildirilen çıkış koduna göre, size işsizlik maaşı bağlanıp bağlanmayacağını görebilirsiniz.

SGK çıkış kodlarına göre işsizlik maaşı listesi için tıklayınız.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.