Hastanede otomasyon işi asıl iş midir?

Sitede yayımladığımız şu yazıdan bu yana, ziyaretçilerden en çok aldığım soru şu: “Hastanelerde otomasyon işi asıl iş mi?: iscidunyasi.com/asil-is-nedir-yardimci-is-nedir

Yukarıda bahsettiğim yazıda asıl işin tanımını yapmış ve örneklerle açıklamıştım. Ama doğal olarak hâlâ bir kafa karışıklığı var. Bunun temel nedeniyse mahkemelerce bugüne kadar verilmiş muvazaa kararları olsa gerek. Muvazaa ile ilgili şu yazımıza bakabilirsiniz: iscidunyasi.com/taseron-iscisi-ile-kadrolu-isci-ayni-isi-yapabilir-mi

Bazı taşeron işçilerinden gelen mesajlarda, otomasyon işiyle ilgili mahkeme kararları olduğundan bahisle, otomasyon işinin asıl iş kabul edilmesi gerektiği ifade edilmekte. Bu aslında bir yanlış anlaşılmadan kaynaklanmaktadır.

Mahkeme kararlarının nedeni

Mahkemeler bir işle ilgili muvazaa kararı verip o işte çalışan taşeron işçilerini asıl işverenin işçisi olduğunu tespit ettiklerinde bunu muvazaa kararıyla yapmaktadır. Buradaki temel bir kriter de aynı işi yapan hem kadrolu işçilerin hem de taşeron/alt işveren işçilerinin bulunmasıdır.

Hem kadrolu işçi hem taşeron işçisi varsa!

Yargıtay, aynı işi yapan hem kadrolu işçinin hem de taşeron işçisinin olmasını muvazaa sebebi saymakta ve bu durumdaki taşeron işçilerini en başından bu yana asıl işverenin işçisi olarak kabul etmektedir. İşte okuyucularımız tarafından bahsedilen mahkeme kararları buna istinaden oluşmaktadır.

Örneğin bir hastanede hem kadrolu işçiler hem de taşeron işçileri aynı otomasyon işini yapıyorsa burada bir muvazaadan bahsedilebilir. Ama bu, yapılan otomasyon işinin asıl iş olduğu anlamına gelmez.

Otomasyon işi yardımcı iştir

Evet, yanlış duymadınız. Hastanede yapılan otomasyon işinin asıl iş olduğunu söylemek mümkün değildir. Çünkü, hastanede yapılan iş sağlık hizmetidir ve otomasyon ancak bu asıl işin yapılmasına yardım eden bir yardımcı iş olabilir.

hastanede asıl iş yardımcı iş

Yargıtay da yardımcı iş diyor

 

Aşağıda okuyacağınız metin Yargıtay 22. Hukuk Dairesinin 2013/20306 esas ve 2013/18526 karar numaralı kararından alınmıştır. Gelin birlikte okuyalım.

“Somut olayda; Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtları ve davacı tanık anlatımlarından davacının 2005 yılında Sağlık Bakanlığına ait işyerlerinde alt işveren işçisi olarak çalışmaya BAŞLADIĞI ANLAŞILMAKTADIR. Davalı Sağlık Bakanlığı ile alt işverenler arasında 2008 yılından önceki döneme ilişkin imzalanan hizmet alım sözleşmeleri CELP EDİLMEMİŞTİR. Dosya içerisinde mevcut olan ve davalılar arasında 2008 yılı sonrasına ilişkin imzalanan hizmet alım sözleşmesinde, sözleşme konusu iş veri hazırlama ve kontrol hizmet alımı OLARAK GÖSTERİLMİŞTİR. 09.04.2009 tarihli görevlendirme yazısı içeriğiyle davacının otomasyon elemanı olarak işe ALINDIĞI SABİTTİR. Otomasyon hizmetleri, asıl işe yardımcı iş niteliğinde olup, teknik uzmanlık GEREKTİREN İŞLERDENDİR. Bu sebeple davalılar arasındaki hizmet alım sözleşmesinin muvazaalı olduğundan söz edilemez.”

Gördüğünüz üzere Yargıtay yakın tarihli bu kararında, hastanede yapılan otomasyon işinin yardımcı iş olduğunu net bir şekilde vurgulamaktadır.

otomasyon asıl iş mi yardımcı iş mi

SONUÇ

İşçilerin özel çalışma koşulları göz önüne alınarak mahkemelerce verilen muvazaa kararları sadece hakkında karar verilen işçiyi bağlar. O yüzden bu tür bireysel mahkeme kararlarından bir sonuç çıkarmakta aceleci olmamak gerekir. Hastanelerde yapılan otomasyon işi ise hem niteliği itibariyle hem de Yargıtay kararlarında da görüleceği üzere bir yardımcı iştir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

133 Yorum

  1. Ferdi bey bu sorunuzun cevabını şu an veremem. Kimse de veremez. Kanun tasarısı ortaya çıksın değerlendireceğim. Ama bence belediyelerin bu işin dışında kalması kabul edilemez.

  1. Bu soruya cevap vermek mümkün değildir Ferhat Bey. Çok geniş kapsamlı bir soru. Bu çalışmayı, kanun tasarısını hazırlayacak olanların yapması gerekli.

 1. bilgi işlemcilerde asıl iş sayılmazsa daha kim sayılır bilemedim doğrusu kurumda he riş bilgi işlemden geciyor bir hasta muayane yapmadığımız kaldı herşeyi yapıyoz

  1. Sadettin bey, sağlık hizmetinin verildiği hastanelerde kaloriferciliğin yardımcı iş olduğu kanaatindeyim.

 2. Taşeron olarak 6 yıl önce işe giriş yaptım ve çalıştığım hastahanede VHKİ unvanı ile işe başladım. Nezamanki bu asıl iş, yardımcı iş, kadro, mevzusu patlak verdi hastane idaresi VHKİ olan unvanımızı OTOMASYON PERSONELİ olarak değiştirdi.
  ama sözleşmede VHKİ olarak geçiyordu.
  Bulunduğum hastanede belki 10 – 20 yıldır çalıştığı halde daha bilgisayar programını çözememiş kişiler VHKİ adı ile kadrolu çalışmaktalar tabi çok önceden elde edilmiş bir kadro.
  Otomasyon yardımcı iş diyorsunuz.
  (hasta kaydı açma-kapama, taburculuk, dosya hazırlama, hastane tıbbi veri girişlerini yapma, ameliyat hizmetlerini girme)
  peki hastanede masa başı iş yapan pek çok birim var.
  Faturalandırma, satın alma, mutemetlik, personel şube, bilgi işlem, vhki, medikal büro, bunlarda sağlıkla ilgili değil büro işleridir ama çalışanların hepsi kadrolu ki hileli olmasına rağmen taşeronda çalıştırılıyor…
  asıl işten kastınız sadece hemşire, doktor, tekniker, laboratuvarda çalışanlar ise ozaman yukarda saydıklarımın hepsinin hastanedeki kadrolarının ellerinden alınması lazım…
  Asıl iş için dilendirilen diğer kavram hasta bakıcı bir kere hastaya ameliyathaneden servisine kadar eşlik etmek hasta bakacının işi olamaz. hastanın koridorda asansörde herhangibir şekilde fenalaşması halinde hasta bakıcı ne yapabilirki. Bu hemşirenin işidir.
  örneğin yatışı yapılan bir hastaya damar yolu açmakta doktorun işi ama hemşire yapıyor ki buda hemşirenin bu konuda yardımcı iş yaptığını gösteriyor..

  sizce ortada ciddi bir kavram karmaşası yokmu olay sadece sağlık ile ilgili ise…

  1. Evet özellikle sağlıkla ilgili bir kavram kargaşası var. İnsanlar benim burada kendi fikirlerimi yazdığımı düşünüyor. Ama ben bilgi dışında başka bir şeye itibar etmiyorum. İşin içinde olan sizsiniz. Yapılan işlerin asıl iş ya da yardımcı iş olduğunu iddia edebilirsiniz. Hatta belki de haklısınızdır. Ama ben mesela otomasyon işine yardımcı iş derken yorum yapmıyorum. Çünkü hastanede çalışmıyorum. Yargıtay yardımcı iş diyor. Ben aksini söyleyemem. Gönül ister ki herkese asıl iş diyelim. Peki o zaman doktorun yaptığı işe ne diyeceğiz? Doktorun yaptığı iş sağlık hizmetiyken mesela büroda envanter girişi yapan işçinin yaptığına da asıl iş diyebilir miyiz?

 3. YAZINIZDA AYNI İŞİ YAPAN HEM KADROLU HEM TAŞERON İŞÇİ VARSA ASIL İŞVERENİN İŞÇİSİ DEMİŞSİNİZ YANİ MUVAZALI DEMİŞSİNİZ AMA SONRA TEZAT OLARAK OTOMASYON İŞİ ASIL İŞ DEĞİL DEMİŞSİNİZ VE YARGITAYDA BU YÖNDE KARAR VERMİŞ PEKİ O KURUMDA ASIL İŞİ YAPIP NASIL OTAMASYON İŞİ ASIL İŞ OLMAZ. ÖRNEĞİN BENDE HASTANEDE 10 YILDIR VERİ HAZIRLAMA VE KONTROL İŞLETMENİ OLARAK HİZMET ALIMI KAPSAMINDA CALISIYORUM.VE CALISTIGIM BOLUMDE KADROLU 657 Lİ TIBBİ SEKRETERLER VAR. AYNI İŞİ OTOMASYON İŞİNİ YAPIYORUZ. AYNI ZAMANDA BENDE ÖNLİSANS TIBBİ SEKRETERLİK MEZUNUYUM AMA ARAMIZDA UCURUM FARKLAR VAR MAAŞ ÖZLÜK HAKLARI VS… AYRICA SAĞLIK BAKANLIĞI 2008 YILINDA BİR GENELGE YAYINLAYARAK HŞZMET ALIMI KAPSAMINDA ÇALIŞAN TIBBİ SEKRETERLİK MEZUNU VAR İSE ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE 50 FAZLASI UCRET ALIR İBARESİ GECMEKTEDİR. KISACASI SAĞLIK BAKANLIĞI BİLE OTOMASYON İŞİ YAPANLARIN FARKLI ÜCRET TARİFESİ VERİRKEN NASIL ASIL İŞİ SAYILMIYOR. BANA GELECEK OLURSAK SİZCE BEN ASIL İŞİMİ YAPIYORUM YOKSA YARDIMCI İŞİMİ?

  1. Daha önce defalarca açıkladığım gibi muvazaa ile asıl iş farklı konular. Son defa açıklıyorum; taşeron işçisi asıl işi yaparsa bu bir muvazaa nedenidir. Ama muvazaanın belki 10 sebebi daha olabilir. O nedenle bir işyerinde muvazaa varsa, o işyerinde işçiler asıl işi yapıyor diyemezsiniz. Bunun dışında da kadro konusunda beklemek lazım. Kanun metni ortaya çıksın buradan yorumlayacağım.

 4. Arkadaşlar ortada yargıtayın verdiği bir karar yok ben göremedim. Gören varsa söylesin. Bu sadece bir yorumdur görünen. Bu yazıyı kim yazdıysa sadece kafa karıştırır. Ortalığı velveleye verir. Eski çalışma bakanı sayın faruk çelik örnek verirken hep veri hazırlama örneğini verirdi. Derdi ki; efendim bir odada iki işçi var biri veri hazırlama kamu işçisi, diğeri veri hazırlama taşeron işçisi. Biri 2000-2500 alırken diğeri asgari ücret alıyor. Bu emeğin sömürüsüdür biz buna son vereceğiz derdi. Şimdi ortaya biri çıkıp efendim veri hazırlama asıl iş değil yardımcı iştir diyor.

 5. sayın editör Sözünü ettiğiniz veri hazırlama işinin yardımcı iş olduğunu gösteren Yargıtay kararını görebilir miyiz. Cevap lütfen.

  1. Yargıtay 22. Hukuk Dairesi ESAS : 2013/20306 KARAR : 2013/18526 TARİH : 10.09.2013
   “2008 yılı sonrasına ilişkin imzalanan hizmet alım sözleşmesinde, sözleşme konusu iş veri hazırlama ve kontrol hizmet alımı OLARAK GÖSTERİLMİŞTİR. 09.04.2009 tarihli görevlendirme yazısı içeriğiyle davacının otomasyon elemanı olarak işe ALINDIĞI SABİTTİR. Otomasyon hizmetleri, asıl işe yardımcı iş niteliğinde olup, teknik uzmanlık GEREKTİREN İŞLERDENDİR. Bu sebeple davalılar arasındaki hizmet alım sözleşmesinin muvazaalı olduğundan söz edilemez.”

   Tekrarlıyorum, burada kim kadro alır kim almaz şeklinde bir yazı yazmıyorum. Sadece bilgi veriyorum. Siz ısrar edince sonuç değişmeyecek. Dilerim ki hükumet bir ayrım yapmaksızın hepinizi kadroya alır. Benim bundan bir çıkarım da yok, kaybım da…

 6. Slm editör seni uzun zamandır takip etmekteyim yorumların biz taşeronları üzsede sen bildiklerini paylaşıyorsun bizlere teşekürederim. İstanbul il sağlık müdürlüğü nde veri giriş olarak çalışmaktayım 630 kişi adına soruyorum biz asıl işmiyiz yardımcı iş mi müdürlükün işi hasta bakmak değil hata bizim Dr kaşesi bile yok yanı ilaç yazamıyorlar büro işi yapıyorlar bizler gibi

  1. Yasin bey bilmediğim konularda yorum yapmıyorum. Daha önce yazdığım gibi, hastanede çalışan otomasyon işçilerinin yardımcı iş olduğunu Yargıtay söylüyor. Bense sadece size aktarıyorum. Sizin yaptığınız işe gelince; bu konu tartışmalı ve bulabildiğim yargıtay kararı da yok. Bu durumda size cevap verirsem sizi yanıltmış olurum. Yorumunuz için de ayrıca teşekkür ederim.

 7. O zaman bi bilgi işlemci ler çalışmasın bakalım Hastane ayakta durabilecekmi yardımcı işse yardımcı iş ne demek olmasa bile o işin yürümesidir ama bilgi işlem temeli o işin katı değil

 8. hastanede çalışan vhki yargıtayın aldıgı kararla 17 nolu saglık ve sosyal hizmetler iş kolunda oldugu ve asıl iş oldugu anlamına gelmezmi

 9. hastanede doktorun vhki olarak çalışıyoruz otomasyon ile aynımı almış oldugumuz tibbi sekreterlik sertifikası işe yararmı TIBBİ SEKRETERLER ASIL İŞİ YAPIYORMU

  1. Metin bey tıbbi sekreterlerin yaptığı iş asıl iştir. Sertifikanın işe yarayıp yaramayacağını bilemiyorum. Beklemek ve kanun tasarısını görmek lazım.

   1. elektirik teknikerliği yardımcı iş oluyoda bu tıbbi sekreterlik nasıl asıl iş yapıyo anlamadım bi türlü açarmısınız biraz editör bey

    1. Çünkü tıbbi sekreterlik bir sağlık hizmeti işiyken elektrik teknikerliği sağlık hizmeti değildir.

 10. hastanede vhki bilgi işlem olarak çalışıyoruz hastaları karşılayıp polikliniklere kayıt ediyoruz tibbi sekreter sertifikamız var kadro alırmıyız

  1. Serdar bey, size kadro alıp almayacağınızı söyleyemem. Bu konuda bir şeyler söyleyenlere de inanmayın. Bekleyin, kanun tasarısı ortaya çıksın burada bir değerlendirme yazısı yayımlayacağım.

   1. Editör bey faruk çelik ( Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde taşeron işçilere kadro konusunda sorulan soruları cevapladı. Hastanelerde bilgi işlem personeli olarak çalışan taşeron işçilerin sorularını yanıtlayan eski bakan bu unvanda bulunanlara müjde niteliğinde haber verdi. İşte o video) yaptığı toplantıda veri hazırlama hizmeti veren bir taşeron işçinin sorusuna 1 kasım seçimi sonrası size kadro diyor bu söylemi faruk çelik beyin boş mu yani bakanlık yapmış biri bilgi işlemin asıl iş mi yardımcı iş mi yapıp yapmadığını bilmemesi mümkün mü ? cevabınızı bekliyoruz.

    1. Şenol bey, bakanlık dilediğine kadro verebilir. Bir ünvana kadro verilmesi o işi asıl iş yapmaz. Aynı şekilde, yardımcı bir işe de kadro verilebilir. Bunlar tamamen hükumetin tasarrufudur. Ayrıca ben hiçbir zaman kimlerin kadro alıp kimlerin alamayacağı konusunda bir şey yazmadım. O yüzden her şey olabilir.

 11. Kolay gelsin ben hastanede Elektrik Teknikeri olarak çalışıyorum. hastanenin bütün tibbi cihazlarına bakıyoruz ayrıca hastanede norm kadroda var teknik hizmetler diye bizim asıl işmi yoksa yardımcı ismi olarak değerlendirilir.

 12. Hastanede 9 yıla yakındır veri hazırlama elemanı olarak çalışmaktayım Otomasyon güncelleme işlemleri,bilgisayar sorunları,Sağlık Net ve MHRS gönderim ve takipleri,Hasta fatura işlmeleri düne kadarda Ambar stok giriş işlemleri yaptım ve yapmaktayım.yorgun umutsuz ve çalışma şevkimi kaybetmiş durumdayım.

 13. Syn editörümüz…
  Öncelikle tıbbi sekreterin resmi gazetede ilam edilmiş görev tanımlarına bakarsanız sizin otomosyon işi dediğiniz işlerin %80 i yani elektrik bilgi işlem vs dışında kalanların tamamı TIBBİ SEKTERER görev tanımlarında yer alıyor.. Siz neye istinaden otomosyon işi deyip yardımcı iş dediniz çok şaşırdım. Ayrıca mahkeme kararları yardımcı iş diyor diyorsunuz. Ben size altta en son anayasa mahkemesinin sağlık iş kolu tespiti ile ilgili bir kararını paylaştım göreceksiniz ki sizin otomosyon dediğiniz işleri mahkeme sağlık iş kolu olduğunun kararını vermiştir.

  19 Eylül 2015 günü Anayasa Mahkemesi tarafından yayınlanan 2015/99 sayılı İşkolu Tespit Kararına göre; hastaların kabul, kayıt, randevularının takibi, çağırma ve karşılama, hastaya ait dokümanın bilgisayardan çıkarılarak kendisine verilmesi, hasta dosyası oluşturma ve kapatma, sağlık tesislerini ilgilendiren çeşitli bilgilerin bilgisayarlara girilmesi, arşiv tutma, dosyalama işlerinin İşkolları Yönetmeliğinin 17 sıra numaralı “Sağlık ve sosyal hizmetler” işkoluna girdiğine ve yapılan bu tespitin Resmî Gazete’de yayımlanmasına 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 5 inci maddesi gereğince karar verildiği Resmi Gazetede yayınlanmıştır.

  1. Bahsettiğiniz kararı bir daha okuyun Sabri bey. Anayasa Mahkemesi kararı mı başka bir karar mı? Sonra tekrar buraya yazabilirsiniz.

 14. Merhaba hastanede medigal gaz oksijen vakum hizmeti veriyoruz asıl iş mi yoksa yardımcı iş mi sağlık hizmeti olduğunu düşünüyorum bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Selim bey yaptığınız iş teknik bir iş ve bilmediğim konularda yorum yapmak istemiyorum. Kusura bakmayın.

 15. SLM belediyede hizmet alımından baş şöfor olarak çalısıyorum asgari ücretin %50 fazlasını alıyorum hizmet alım şartnamesinde aynen şöyle yazıyor 1 kişi başşöför aynı zamanda başşöför belediyemizin makam aracınıda kullanacaktır ibaresi ekli sigortam makam şöförü kolundan yatıyo yola çıkışlarda resmi yolluk düzenliyoruz ve yollukta alıyorum bu durumda benim pozisyonum asıl iş statüsüne giriyormu kadro için tşkler kolay gelsin

 16. ben 11 senedir hastanede istatistik biriminde taşeron olarak görev yapmaktayım.aynı odada ıkı üç kişiyiz ama sadece ben taşeronum aynı işi yapıyoruz Aynı zamanda tıbbi sekreterlik mezunuyum bize kadro varmıdır

  1. Yaptığınız işin yardımcı iş olduğunu düşünüyorum. Neticede, istatistik işi bir tür sağlık hizmeti olarak kabul edilemez.

   1. istatislik tibbi sekreterlerin asıl işlerinden biridir.o yüzden asıl işi yapıyorsun sen alınırsın kadroya bence..

   1. Teşekkürler ediyorum ilginiz için…benim şahsi fikrim belediye işçilerini kadroya almayacaklar o kadar cok varız ki bana imkansız geliyor sizin görünüz nedir bu konuda onuda öğrenebilirmiyim..

  1. Abdullah bey eğer iskiye ait binaların vb. yerlerin bakım onarımının yapıyorsanız yardımcı iştir. Ama teknikerliğiniz direkt olarak su dağıtımı vb. işlerle ilgiliyse asıl iştir.

 17. hastanede temizlik işçisi görünüp acil serviste hastayı röntgen servislere yatırma ex olan hastayı morga götürme yoğun bakım ünitesine hasta yatırma ameliyathaneyi hasta götürme kan ihtiyacı olan hastanın kanı nı laboratuvardan alma yoğun bakım ünitesindeki hastaların yatağını idrarını altına temizlemede hemşire arkadaşları yardım etmek asıl işmidir yardımcı işmidir. bu arada şu veri hazırlama işi yapan arkadaşlar allah adına konuşsun siz asıl işi yaptığınıza inanıyormusunuz?akşama kadar otur gel bir gün benim yaptığım işi yap ben kadro bile istemiyeceğim…..

  1. Fiilen yaptığınızı söylediğiniz işler asıl iştir Soner bey. Ama resmiyette yardımcı iş yapıyorsunuz.

 18. Devlet hasanesinde 17 senedir çalışıyorum. saymanlık depo en sonda 7 senedir falan hasta kayıt işlemleri ultrason raporları ilaç raporları mhrs listeleri istirahat raporları işbaşı kağıtları çıkarma gibi işlemleri yapıyorum. taşeron şirket elemanıyım fakat temizlik şirketinde görünüyorum. Bu durum kadro konusunda bir engel teşkil edermi. Bu işi yaptığımı mahkemedede tanıklarla ve belgelerle ispatlayabilirim bununbir hükmü olurmu.

  1. Temizlik firmasında görünmeniz sorun teşkil edebilir. Bu konuda nasıl bir yol izleneceğini ben de merak ediyorum. Ayrıca bahsettiğiniz dava muvazaa davası olacaksa evet, tanık ve belgelerle ispatlanabilir.

 19. hastanede teknik işlerde elektronikci olarak işe alındım ve çalışıyorum yaptıgım iş asıl işmidir tşk

  1. Hastanede asıl işler sağlık hizmetleri ile yardımcı sağlık hizmetleridir. Sizin yaptığınız iş ise teknik bir yardımcı iştir Hüseyin bey.

 20. sn editör ben 4 yıldan beri bor madeni acık ocakları tesisinde elektrik teknisyeni olarak görev yapmaktayım fabrikada elektrik arızası nedeniyle üretimin aksamaması için teknisyenler tarafından müdahale ediliyor burada benim işim asıl iş mi (olmazsa bu iş olmaz) lardan mı

  1. Levent bey, sizin yaptığınız işin çok önemli olduğu konusunda bir şüphem yok ama bahsettiğiniz işiniz asıl işe yardımcı bir teknik iştir. Çünkü doğrudan üretimle ilişkili değildir.

 21. HASTANEDE VHKİ OLARAK TIBBİ SEKRETERİN İŞİNİ YAPIYORUZ ASIL İŞÇİMİYİZ KADRO GELİRMİ SAYGILAR

  1. Kimlere kadro geleceğini benim bilmem mümkün değil. Ama yaptığınız işin tıbbi sekreterin işi olduğunu söylüyorsanız o halde asıl işi yapıyorsunuzdur.

 22. MERHABALAR BENDE DEVLET HASTANESİNDE 10 YILDIR ACİL SERVİSTE TAŞERON FİRMA ÜZERİNDEN VERİ HAZIRLAMA VE KONTROL İŞLETMENİ OLARAK HİZMET ALIMI KAPSAMINDA ÇALISIYORUM. AYRICA ÖNLİSANS TIBBİ SEKRETERLİK VE DÖKÜMANTASYON MEZUNUYUM. SAĞLIK BAKANLIĞININ 2008 DEKİ GENELGESİ SONUCU TIBBİ SEKRETERLİK MEZUNU OLANLARIN MAAŞLARI ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE 50 Sİ MİKTARINDA ARTTI ŞUAN YOL ÜCRETİ DAHİL 1620 TL MAAŞ ALIYORUM.ACİL SERVİSTE KADROLU TİBBİ SEKRETELERDE VAR BERABER ÇALIŞIYORUZ ( MUVAZA KABUL EDİLİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM) KISACASI SORMAK İSTEDİĞİM HİZMET ALIMINDA VERİ HAZIRLAMA OLARAK ALINIYORUZ FAKAT TIBBİ SEKRETERLİK MEZUNU OLDUĞUMUZ İÇİN EK MAAŞ ALIYORUZ BİZİM YAPTIĞIMIZ İŞ ASIL İS MİDİR? VE YAZINIZDAN ANLADIĞIMA GÖRE TIBBİ SEKRETERLİK GÖREVİ FİİLEN YAPSAK BİLE HİZMET ALIMINDA ” VERİ HAZIRLAMA” OLARAK ALINDIĞIMIZ İÇİN RESMİYETTE ASIL İŞ YAPMIYOR GÖZÜKÜYORUZ PEKİ VARSAYALIMKİ HÜKÜMET YASAYI AÇIKLADI VERİ HAZIRLAYI YARDIMCI İŞ KABUL ETTİ KADRO VERMEDİ TIBBİ SEKRETERİ ASIL İŞ KABUL ETTİ KADRO VERDİ HUKUKİ YÖNDEN BİZ DAVA AÇIP O KADROYA GECEN TIBBİ SEKRETERLERLE AYNI İŞİ YAPTIGIMIZI KANITLARSAK EMSAL GÖSTERİRSEK KADRO VERECEKLERMİ ? TABİKİ KESİN BİLGİ VEREMEZSİNİZ SADECE SİZİN YORUMLARINIZA GÜVENİYORUM RİCA ETSEM İKİ SORUMU DA YORUMLARMISINIZ?

  1. Mecisten kanun çıktıktan sonra başvurulacak yargı yollarından sonuç almanın çok zor olacağını düşünüyorum. Neticede hangi unvanlara kadro verileceğini belirleme konusunda takdir hakkı hükumetin. Eğer sizin yazdığınız husus gerçekleşirse bence geri dönüşü kolay kolay olmayacaktır.

  2. arkadaşım ben de aynı durumdayım hangi hastanede çalışıyorsunuz bende uzun zamandır araştırıyorum. sağlık meslek lisesi tıbbı sekterlik mezunuyum 15 yıldır çalışıyorum. birbirimize destek olalım lütfen.

  3. merhabalar arkadaşım bende aynı konumdayım siz hangi hastanede çalışıyorsunuz birbirimize gelişmelr olursa destek olalım.

 23. Ptt işleme merkezlerinde,ayırım elemanı olarak kadrolu iscilerlerle aynı işi yapıyoruz.doğrudan kurumun asıl üretim işinde yer alıyoruz.posta ayırım sevk ve kabul işlemleri…!
  sayın editörümüz,bu konudaki asıl iş yorumunuz nedir?teşekkür ediyoruz..

 24. POLİKLİNİKTE DOKTORLA BERABER VHKİ OLRAK ÇALIŞIYORUM HASTA ÇAGIRMA HASTANIN KAYITLARINI TUTMATAHLİL İSTEME SERVİSTEKİ HASTALARIN İLAÇ GİRİŞLERİ VB ASIL İŞİ YAPIYORMUYUZ KADRO GELİRMİ
  FARUK ÇELİK BEYİN KONUŞMALARINDA VHKİ ASIL ELAMAN OLARAK DEGERLENDİRİYORDU

  1. Hükumet dilediği unvanlara kadro verebilir, bu onların takdirindedir. Ama veri girişi işleri Yargıtay kararlarına göre yardımcı işlerdendir.

   1. VHKİ TIBBİ SEKRETERİN YAPTIGI İŞİ YAPIYORSAK GENEDEMİ YARDIMCI İŞ OLUR SAYIN EDİTÖRÜM MALESEF TIBBİ SEKRETERLE AYNI İŞİ YAPIYORUZ YARDIMI İŞ KATOGORİSİ BİZİM İÇİN HAKSIZLIK OLMAZMİ

    1. Burada takdir tamamen hükumette. Haksızlık kısmıyla ilgili bir şey diyemem çünkü fiilen işinizin içinde değilim. Ama dilerim herkes kadroya alınır.

 25. Meraba sayın editör biz büyük şehrin elektirik teknisyenleriyiz atık su ve temiz.içme suyu kuyularının elektirik ve bakım işi ile meşkuluz sizce biz asıl işmiyiz yardım cı iş mi

 26. Sağlık Bakanlığına bağlı bir devlet hastanesinde Maaş Mutemetliği bölümünde Ek Ödeme biriminde çalışıyorum. Teknik uzmanlık gerektiren iş mi yapmış oluyorum yani maaş mutemetliği yardımcı iş midir? yoksa asıl iş midir? Sonuç olarak ilgili birimde V.H.K.İ., Sağlık Memuru, Sağlık Teknikeri personellerle birlikte çalışmaktayız. Cevabınız için şimdiden teşekkürler..

  1. Maaş mutemetliği kamu kurumlarında asıl işlerden olarak kabul edilebilir. Ama söz konusu işyeri hastane olunca durum değişir. Hastanelerin asıl işi sağlık hizmetleri ile yardımcı sağlık hizmetlerini yürütmektir. Bu kapsamda maaş mutemetliği işinin hastanede yardımcı işlerden olduğunu düşünüyorum.

 27. TAŞERON OLARAK HASTANEDE HEMŞİRE OLARAK 1 YILDIR ÇALIŞMAKTAYIM BİZİM NASIL ANLAŞILACAK HEMŞİRE OLARAK ÇALIŞTIĞIMI VE KİMLERDEN BİLGİ ALINACAK BU KİŞİ HEMŞİRE OLARAK ÇALIŞTIĞINI AYRICA ÜCRET BORDROSUNDA MESLEK OLARAK BİR ŞEY YAZMIYOR

  1. Bu konuda daha önce de yazdım; asıl sorun siz ve sizin durumunuzda olanlar için yaşanacak. Açıkçası nasıl belirleyeceklerini ben de merak ediyorum. Ama ne yapılırsa yapılsın önemli olan işçinin fiilen yaptığı işin tespit edilmesidir.

 28. HASTANEDE VHKİ İŞLETMENİYİZ TIBBİ SEKRETERİN YAPTIGI İŞİ YAPIYORUZ KADRO ALIRMIYIZ KADRO VERİLİRKEN AYNI KATOGORİDE DEGERLENDİRİLİRMİYİZ

 29. sayın editör ben kamu hastanesinde faturalama bölümde çalışmaktayım vhk işletmeniyim.18 yıldır taşeron olarak çalışıyorum bizede kadro varmı acaba.aynı işi yapan bir kadroluda var benimle

  1. Hastanelerde sağlık hizmetleriyle yardımcı sağlık hizmetleri hariç diğer işler yardımcı işlerdendir.

 30. Merhabalar.. Bilgilendirmeleriniz için öncelikle teşekkur ediyorum . kamu hastanesinde Bilgi işlem biriminde calısmaktayım. Bulundugum birim asıl iş midir yardımcı iş mi

 31. merhaba sayın editör hastanede elektrik teknisyeni asıl işmidir birde yardımcı saglık hizmetleri nelerdir tşk

 32. mustafa bey İŞKOLLARI YÖNETMELİĞİ MADDE 3 – (1) Bir işyerinde yürütülen asıl işe yardımcı işler de, asıl işin girdiği işkolundan sayılır demektedir.otomasyon işi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2015/99 sayılı İŞKOLU TESPİT KARARIna göre 17 sıra numaralı “Sağlık ve sosyal hizmetler” işkolunda yer aldığı tespit edilmiştir.yani bu demek oluyorki bu iş asıl işe yardımcı iş yani asıl iş kabul edilmiştir.

  1. Ahmet bey, sizin de yazdığınız gibi asıl işe yardımcı iş olduğu tespit edilmiş zaten. O halde nasıl oluyor sa asıl iş kabul edildiğini yazabiliyorsunuz? Bir yanlış anlama olduğu kanaatindeyim. O karardan çıkan sonuç, iş kolu bakımından asıl işle aynı işkoluna girdiğidir. Yoksa otomasyon işi asıl iş haline gelmemiştir.

 33. mUSTAFA Bey,
  Eczacı asıl iş oluyor degıl mı? yoksa eczacı da yardımcı iş mi ? e eczacı olmadığı zaman ameliyathaneden hemşire yada doktor gelip uyuşturucu malzeme istediğinde kim veriyor , takibini kim yapıyor biliyor musunuz?bazı açıklamaları yaparken iş tanımlarını iyi bilmek gerekir diye düşünüyorum.saygılarımla..otomasyon dedıgınız kitle eczacı teknısyenı olan arkadaşları da kapsıyor.

 34. mustafa bey biz sağlık müdürlüğünde veri giriş ve bilgi işlem olarak çalışmaktayız yaptığımız işler normal memurların işi şimdi bizim iş yardımcı işmi yoksa asıl iş midir ? tşk.

 35. mrb mustafa bey, tıbbi sekreterlik bölümü mezunuyum. 10 yıldır sağlık bakanlığına devlet hastanesinde vhki olarak tıbbi sekreterlik yapıyorum. asıl işçi miyim?

  1. Tıbbi sekreterliğin asıl iş olduğuna dair Yargıtay kararları mevcut. Bu konuda her hangi bir tereddüt olduğunu sanmıyorum.

   1. S A Mustafa bey ben 13 yıldır devlet hastanesinde vhki personeliyim acaba bizler düz lise mezuyuz herhangi bir tıbbı sekreteklik diplomamız yok ama halk eğtimin açtıgı kursta hem bilgisayar sertifikası hemde tıbbı sekreterlik sertifakası aldık bizler de kadroya geçme durumu ne olur cvp yazazrsanız sevinirim

    1. Hikmet bey kadro konusunda yorum yapabilmem için bilgi sahibi olmam gerekir. Ama bu konuda bir malumatım yok. Cevap vererek sizleri yanıltmak istemem.

 36. Merhaba, kamu araştırma hastanesinde iş tanımı eczane teknisyeni olarak çalışmaktayız.yargı kararımız var.he yıl düzenli olarak dava açıp ek tediye ücreti alıyoruz.kurum bu sene itibariyle dava açmadan ek tediyelerimizi ödüyor.bizim asıl iş statüsünde değerlendirilme ihtimalimiz ve bu ek tediyenin bir etken olabilme ihtimalini yorumlamanızı arz/rica ederiz.saygılar..

  1. Tediye almanız, verilmiş bir muvazaa kararına işarettir. Ancak sorun şu ki muvazaanın birçok nedeni olabilir; asıl işin yaptırılması ya da hem kadrolu hem taşeron işçilerinin birlikte çalıştırılması ya da işçiye başka bir iş yaptırılması gibi . O nedenle, her yıl tediye alıyor olmanız direkt olarak asıl iş yaptığınız anlamına gelebileceği gibi gelmeyebilir de. Ama çalışma yapan komisyonun benzer durumları dikkate alması ve tetkik etmesi, bana göre olması gerekendir.

  2. CANER BEY bizde aynı durumdayız sizinle nasıl iletişime geçebiliriz.bilgi almak istiyoruz yorumlamanızı arz/rica ederiz..saygılar..

 37. Mustafa bey bende 4 yıldır Üniversite hastanesinde kat sekreteri olarak çalışıyorum. İşletme fakültesi mezunuyum. Ama tıbbi sekreterlik yapıyorum. Yök onaylı Tıbbi sekreterlik ve dökümantasyon uzmanlık sertifikam var. Acaba asıl işçi olabilir miyim. Sizin görüşünüzü öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim.

   1. Ama malesef üniversitelerin tıbbi sekreterlik bölümü mezunu değilim. Sertifikam var devlet benim hastanede tıbbi sekreterlik yaptığımı nerden bilecek ki. Bu işler biraz kafamı karıştırıyor. Sertifika yeterli olur mu acaba asıl işi yapmamda. Kusura bakmayın zamanınızı alıyrm ama çok merak ediyrm

    1. Bana göre bilmesi çok zor. Ancak sizin gibi çalışan işçilerin sayısının çok olmasını dikkate alarak tüm veri giriş elemanlarını tıbbi sekreter gibi değerlendirirlerse olur. Yoksa tek tek bu tespiti yapmaları çok zor olacaktır.

     1. Teşekkür ederim.Peki bu konuda yapabileceğim bir şey var mı sendika üyeliğim var onların yapabileceği bir şey var mı dava açıp taniklarla asıl işi yaptığım ispatlanabilir mi? Ne yapmam gerekiyor acaba bilgilendirebilir misiniz.

     2. Şu aşamada beklemekten başka yapılabilecek bir şey olmadığı kanaatindeyim.

     3. Peki ya hepsini tıbbi sekreter olarak değerlendirirse biz kadrolu tıbbi sekreterlere haksızlık olmaz mı Mustafa bey ? Kpss ile atanmak kolay birşeymiş gibi yazmayın şunları lütfen. Tıbbi sekreterler sağlık personelleridir. hiçbir eğitim almadan beleşten sağlık personeli olmak hangi adalet sistemine uyar ?

 38. Merhaba , efendim bizde kamu hastanesinde elimizde yargı kararı her yıl ek tediye alarak çalışıyoruz.kadrolu arkadaşlarla aynı yerde aynı işi yapıyoruz.olası kadro çalışmalarında bunun pozitif anlamda bir hükmü olmaz mı? arkadaşların belirttiği gibi eczane teknisyeni olarak gecıyor iş tanımımız.ıyı calısmalar..

  1. Daha önceki cevapta da belirttiğim gibi, bu durumun bir etkisi olmalı ama hükumet bu durumu hiç dikkate almayabilir de. Tamamen hükumetin takdirinde bir durumdur.

 39. Mrh.Ben bir devlet hastanesinde arşiv kayıtlarını girmekteyim.Taşeron Otomasyon elemanı olarak çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesinden uzaktan eğitimle aldığım Tıp Sekreterliği Sertifikam var.
  1-Kadro alabilir miyim?
  2-Seneye emekliliğim doluyor.Tazminatımı kimden nasıl alabilirim?İhbar tazminatını da alabilecek miyim?

  1. İlk olarak, kadro konusunda yorum yapmadığımı söyleyeyim. İkinci sorunuza gelince; Emeklilik nedeniyle ayrıldığınızda kıdem tazminatını almak için hastaneye başvuracaksınız. Bu konuda şu yazı size yol gösterecektir. İhbar tazminatı ise alamazsınız.

   1. Merhaba Musfafa Bey.Emeklilik tazminatı hakkında” Bu konuda şu yazı size yol gösterecektir”dediğiniz yazı hangi yazı acaba ?

  2. Merhaba Musfafa Bey.Emeklilik tazminatı hakkında” Bu konuda şu yazı size yol gösterecektir”dediğiniz yazı hangi yazı acaba ?

 40. Merhaba Mustafa Bey bizde hastane laboratuvarıda aktif çalışıyoruz fakat veri hazırlama olarak görünüyoruz acaba bizde asıl iş olduğumuzu nasıl kanıtlayabiliriz

  1. Şu aşamada zaten yapılacak bir şey olmadığını düşünüyorum. Çünkü henüz hükumetin hangi işleri asıl iş kapsamında değerlendirdiğini bilmediğimiz gibi bu çalışmayı nasıl yaptığını bile bilmiyoruz. O nedenle bu konuda size tavsiyede bulunmam şu aşamada mümkün değildir.

 41. mrh,biz devlet hastanesinde sterilizasyon bölümünde taşeron işci olarak çalışmaktayız acaba kadro bizleride kapsar mı?

  1. Kadro konusunda yorum yapmıyorum. Bilgi sahibi olmadığım bir konuda yorum yaparak kimseyi yanıltmak istemem.

 42. merhaba mustafa bey ben bursa uludağ üniversitesinde 15 yıldır taşerondan çalışmaktayım. uludağ üniversitesinde çalışan taşeron işçiler olarak bir yargıtay kararımız var. Ben ayniyat bürosunda demirbaş giriş çıkışlarıyla ilgili bir işte çalışıyorum ama sekreter olarak gözüküyorum. Şu anda tıp fakültesinin poliklinik ve kliniklerindeki bilgi işlem, sekreter, röntgen kayıt ve benim gibi bürolarda çalışan kişilerin çoğunluğu taşeron işçisi arkadaşlarım. şimdi sizin yorumlara verdiğiniz cevapları okuduğum için bende kadroya girer miyim girme zmiyim demeyeceğim. Ben 1997 yılında işe girdiğimde lise mezunu olarak hastaneye eleman alınıyordu. Daha sonradan tıbbi sekreterlik mezunu üniversite mezunu almaya başladılar. Ben işletme okudum. bizim dönemimizde böyle birşey istenmiyordu. Şimdi ben seneler önce mezun olmuşum ve bu kurumda 15 yıldır çalışıyorum. Bizim gibi olanlar ne olacak. Tekrardan bu saatten sonra tıbbi sekreterlik mi okuyacağız. zaten hükümet böyle bir ayrım yaparsa çok yanlış yapar bunca yıldır emek vermiş senelerdir çalışan kişilerin hakkını yemiş olmaz mı? Benim gibi olanlara ne yapmamızı önerirsiniz. Teşekkürler.

  1. Sizleri anlıyorum. Ama daha ortaya çıkmış bir kanun tasarısı bile yok. Biraz daha bekleyin, kanun tasarısı gündeme gelsin. Ondan sonra tekrar değerlendirmekten memnuniyet duyarım. Ama varsayımlar üzerine konuşmak istemem.

 43. Mustafa Bey selamlar , kadro açıklaması yapıldı.Süreç nasıl oluyor ; hükümet bir liste çıkarıp bunu oylayıp meclisten çıkarttıktan,yasalaştıktan sonra kamu kurumlarına mı gönderecek…vb. bu hususta yorumlarınızı rica ederiz.saygılar..

  1. Önce kanun tasarısı kanunlaşmalı. Bundan sonra da uygulama esaslarına yönelik bir talimatname çıkarılacaktır. Ama her şeyden önce plan bütçe komisyonuna gelecek olan tasarı metnini görmek gerekir.

 44. merhaba mustafa bey.kadro açıklaması yapıldı bildiğiniz gibi.belediye ve özel idare ile ilgili farklı bir uygulama yapılabilir mi yoksa diğer kamu kuruluşları gibi belediyelerdeki işçilere de kadro yolu açıldı mıyeni bir şirketleşmeden bahsediliyor. .öngörünüz nedir öğrenebilir miyim

  1. Kanun tasarısıyla birlikte çok şey değişebilir. Ama Başbakan’ın açıklamasına göre belediyede çalışan taşeron işçiler kadroya alınmayacak. Bunun yerine aradaki şirketlerin yerini belediyelerin kendi şirketleri alacak.

 45. Merhaba Mustafa Bey.Kamu hastanesinde Veri Kayıt Elemanı olarak çalışmaktayıım.Başbakan “emeklilik hakkını elde etmemiş olanları da kadroya alacağız” dedi.Ben 17 Mart 2017 tarihinde emeklilik hakkını elde edeceğim inşallah.Emeklilik tarihinden önce bu kadro yasası çıkarsa ve uygulamaya da emeklilik tarihimden sonra girerse ben bu kadro hakkı elde edebiliyor muyum?Yanıtlarsanız sevinirim.

 46. Merhaba Mustafa Bey.Hala sabırsızlıkla beklediğim 23 Mart 2016 tarihindeki yorumuma cevap yazarsanız çok sevinirim.Tekrar teşekkürler.

  1. Yılmaz bey sorunuzdan haberdarım. Ancak şu anda bu soruya cevap vermem mümkün değil. Çünkü, bu konudaki mevzuat metni henüz çıkmadı. Orada yazacak tek bir kelime bile durumu değiştirebilir. O nedenle bekleyin, plan bütçe komisyonuna taslak gelir gelmez buradan yorumlamayı planlıyorum.

 47. BEN DİŞ HASTANESINDE 6 SENEDIR CALISIYORUM. 2012’DE SAGLIK BAKANLIGININ RESMI SITESINDE YAYIMLANAN EN AZ LISE MEZUNU OLUP EN AZ 1 YIL KLINIKTE HEKIMLE CALISMIS OLANLARI SINAVA TABI TUTACAZ DENILDI VE SINAVA GIRDIK.KAZANANLARA AGIZ VE DIS SAGLIGI TEKNIKERLIGI BELGESI VERILDI. BUNU SAGLIK BAKANLIGI VERDI ANCAK BIZLER VERI HAZIRLAMA YANI RESMIYETTE VHKİ OLARAK GORUNUYORUZ.HEKIMIN ASISTANLIGINI YAPIYORUZ VE BELGEMIZDE VAR.? BIZE KADRO GELIRMI.? BU ISI YAPAN KADROLULARDA VAR HASTANEDE..ARADAKI MAAS FARKI YUZDE YUZDEN FAZLA.BU BELGELERI ABAZ ALIP BIZE KADRO VERILIRMI ACABA?

 48. hocam merhaba 6 ekim 2015 tarihinde hastane ye otomasyon personeli olarak işe girdim kadro girme şansım var mı _

 49. TSK da 1994 yılında V.H.K.İ. sivil memur kadrosunda göreve başladım. Askeri Hastaneler Sağlık Bakanlığına devredilince bazı VHKİ. personeli röntgene, kan almaya vs. birimlere Tıbbı sekreterlerin yapmış olduğu görevlere verildik. Sağlık terimleriyle ilgili hiçbir bilgiye sahip deyiliz. Fakat çalışmamız söyleniyor.Bu kapsamda, bu görevi yapmamız yasal mı, kurs verilip yapılması mı gerekiyor, kurs aldığımız taktirde sağlık sınıfına geçirilmemiz mi gerekiyor bu konuda bilgi verirmisiniz.

  1. Merhaba. Ne yazık ki bildiğim bir konu değil. O nedenle yorum yaparak sizi yanıltmak istemem.

 50. Manisa’da bir hastanede otomasyon personeli olarak çalışmaktayım. 97241 İKN No’lu (Kik Ekap İhale Arama sisteminden bakınız.) sözleşmesine göre çalışmaktayız. Teknik şartnamenin görev ve sorumluluklarını içeren 6. maddesi açıktır. Hiçbir yerinde hastaların tıbbi kayıtlarının girilmesi, sevk, taburcu, yatış işlemleri, hastaya uygulanan işlem (pansuman, atel, sonda değişimi, enjeksiyon, damar yolu açılması vb), ilaç ve malzeme düşüm işlemleri yazmamaktadır. Zaten yazsa direkt olarak muvazaa olduğu ortaya çıkacaktır. Sağlık Bakanlığı tarafından 29007 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “SAĞLIK MESLEK MENSUPLARI İLE SAĞLIK HİZMETLERİNDE ÇALIŞAN DİĞER MESLEK MENSUPLARININ İŞ VE GÖREV TANIMLARINA DAİR YÖNETMELİK”e göre Tıbbi Sekreterin yapması gereken işlemleri, 29116 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6552 sayılı kanunun 11. maddesince yasak olduğu halde ve ayrıca bu şekilde çalıştıranlara maaşlarının 5 (beş) katı ceza uygulanır uyarısı var iken yapıyoruz. Şu da var ki; TKHK’nun bu kanunun getirdiği durumlar ile ilgili bütün genel sekreterliklere gönderilen yazıları da mevcuttur. Kadrolu tıbbi sekreter var, lakin idarede tıbbi ve sarf malzeme işlemleri ile ilgileniyorlar. Sadece bu işleri de yapmıyoruz. Tahakkuk’da personellerin maaş ile ilgili işlemlerini, satın alma işlemlerini de biz yapmaktayız. Yazıda belirtmiş olduğunuz mahkeme kararı belirtmiş olduğum Resmi Gazete yayımlarından önce olduğu için yeni şekilde değerlendirme yapılması daha uygun olacaktır kanaatindeyim. Bence asıl işi açık bir şekilde, hemde sözleşmemizde yazmadığı – yasak olduğu halde, cezası da açık olduğu halde yapıyoruz. Değil mi? Bu durumlardan sonra sizinde kanaatiniz asıl işi yaptığımız yönde olursa, yazınızı o şekilde düzenleyebilir misiniz?

  1. Merhaba. Yorumunuz değerli bilgiler içeriyor. Ama aslında benin söylediklerimle çelişmiyor. Çünkü benim yazıma konu olan otomasyon işi yardımcı iş olsa da,otomasyon adı altında fiilen yapılan iş başka ise bu durumda zaten muvazaa gündeme gelmektedir. Sorun, bir unvanla istihdam edilen kişilere başka unvanın işlerini yaptırmaktan ileri geliyor. Bu nedenle otomasyon işinin kendisi ile ilgili kanaatim aynıdır. Fiilen yapılan iş ise bir başka başlığın, muvazaanın konusu olsa gerek.

 51. Hastanede otomasyon işinin ne olduğunu tanımlayan herhangi bir yönetmelik, Sağlık Bakanlığı yazısı, kurumların görev tanımı veya talimatnamesi var mıdır? Tdk’da bulamadım. Vikipedi de “Otomasyon, bir işin insan ile makine arasında paylaşılmasıdır.” yazıyor. Yoksa bu “otomasyon” işi birtakım idarecilerin uydurdukları bir tanım mı? Amacı da belli. Alın teri ile çalışan kimselerin aslında farklı olması gerektiği halde az ücretle çalıştırılması olabilir mi?. Tıbbi sekreterin eğitimini aldığı – yapması gereken işleri başkalarına yaptırabilmek mi? Bu şekilde davranan kişilerinin terazilerinin şaştığını düşünmekteyim. Lakin Allah’ın terazisi kesinlikle şaşmaz. Allah büyüktür. O Adl’dir. Bütün sırların açılacağı ve zerre miktarı iyilik ile zerre miktarı kötülüğün karşılığının verileceği o günü idarecilerimiz neden – nasıl düşünmez algılayamıyorum.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.