Hastanelerde asıl iş taşerona verilebilir!

Hastanede asıl iş ve yardımcı iş

4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak bir alt işveren bünyesinde hastanede çalışan işçilerin en çok merak ettikleri hususların başında bu gelmektedir. Hastanelerde hangisi asıl iş, hangisi yardımcı iştir?

Reklam

Bu soruya, hastanede yapılan temel sağlık hizmetlerinin asıl iş olduğu, bunun dışındaki temizlik, güvenlik vb. işlerin ise yardımcı iş olduğu şeklinde bir cevap verilebilir. Ama bunun pratikte bir önemi yoktur. Neden mi?

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerinin yaptıkları işin asıl iş ya da yardımcı iş olup olmamasının önemi; asıl işlerin alt işverenlere kural olarak verilememesinden gelmektedir. Yani, bir kamu kurumu asıl işini alt işverene vermişse, bu alt işveren ile asıl işveren arasındaki ilişki muvazaalı kabul edilecek ve taşeron işçileri de en başından beri kamu kurumunun asıl işçisi sayılacak, kadro talep edebilecektir.

İşte; kamu kurumlarında asıl işin taşeronlara verilememesinin istisnalarından biri de hastanelerdir (Bir başka istisna ise belediyelerdir). Peki ama bu nasıl olur?

4924 sayılı Eleman Temininde Güçlük Çekilen Yerlerde Sözleşmeli Sağlık Personeli Çalıştırılmasıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunu’nun 11 inci maddesi gereğince 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36 ncı maddesinin III. Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı başlıklı kısmına eklenen fıkra ile “Bu sınıfa dahil personel tarafından yerine getirilmesi gereken hizmetler, lüzumu halinde bedeli döner sermaye gelirlerinden ödenmek kaydıyla bakanlıkça tespit edilecek esas ve usullere göre hizmet satın alınması yoluyla gördürülebilir.” hükmü getirilmiş; sağlık ve yardımcı sağlık personeli tarafından yürütülen sağlık hizmetlerinin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda öngörülen istihdam şekillerinden farklı olarak, gerektiğinde hizmet satın alma yolu ile de gördürülebileceği ve anılan hizmetin satın alma işlemlerine ilişkin esas ve usullerin de bakanlıkça tespit edileceği hükme bağlanmıştır.

taşeron asıl iş

Yukarıdaki hüküm nedeniyle, hastaneler asıl işlerini de hizmet alımı yoluyla temin edebilmektedir. Bu nedenle; hastanede taşeron işçisi olarak asıl işi yapıyorsanız ve sırf bu nedenle tabi olduğunuz hizmet alım sözleşmesinin muvazaalı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hastane, asıl işini alt işverene verebilmektedir.

Siz, asıl işi yapmakla beraber “yapılan ihalede, ihale yapan kurum veya kuruma ait bağlı kuruluş tarafından araç temini sağlandığını, asıl işte alt taşeron işçileriyle hizmeti alan işveren işçilerinin birlikte çalıştığını, yönetim hakkının hizmeti alana ait olduğunu, kısaca ihalenin işçi teminine yönelik olduğunu” düşünüyorsanız; ancak bu durumda muvazaadan söz edebilirsiniz.

NOT:

Asıl iş nedir? Yardımcı iş nedir? Bu yazımızda örneklerle açıkladık, bakabilirsiniz.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

98 Yorum

 1. merhabalar.taşeron kadro müjdesi verildi.eğitim,yaş …gibi şartlar aranmayacak denildi.ama emeklilik hakkını elde edenler açıklaması yok.Yaş şartı yok denildiğinde emeklilik hakkını elde edenlerde kadroya geçecek diyebilir miyiz?

 2. iyi akşamlar, ben büyükşehir belediyesinde 15 temmuz 2015 de taşerondan mezarlıklar müdürlüğünde cenaze aracı şoförü olarak işe başladım bize de kadro verilecek mi ?

 3. ankara buyuksehır beledıyesınde tıbbı atık toplama v e tasıma ısı yapıyoruz normalde ıhaleler yıllık olurdu ama gecen sene 30 yıllıgın bır fırmaya verıldı ama beledıye denetleme ısını hala kendı yapıyor ıhalede su kadar personel calıstıracan dıyor bızı durumumuz sızce ne olur

 4. saygılar hocam maliye bakanının son açıklamasını okumuşsunuzdur anladığım kadarıyla kadro diye birşey yok sadece şirketler aradan cıkarılıyor bir de şunu belırtmek isterim ben bir yatılı okulda ambar memuru olarak 9 ay gibi bir süre çalışıyorum bu 9 ay çalıştığımız için bizlerıde kapsıyormu ihalemiz genel temizlik ve hizmet alımı

  1. Bunun asıl iş olup olmamasından ziyade, sayın Başbakan’ın açıklamalarına göre belediyeler taşerona kadro kanunu kapsamı dışında kalacak gibi duruyor.

 5. Hizmet alımı yoluyla İlçe Belediyesinde mimar mühendis olarak çalıştırılmakta ve yardımcı teknik personel olarak görülmekteyiz. İhalelerde de imzamız ve görevlendirilmelerimiz bulunmaktadır.
  2008 yılında çıkmış olan yasaya göre ‘belediyelerin tüm işlerini alt işverene yaptırabilir’ ibaresinden dolayı, çıkacak olan taşeron işçilere kadro yasası kapsamına dahil olup olmayacağı konusunda bilgi verebilir misiniz?

  1. Evet, belediyeler kadro kapsamı dışında bırakılabilir. Ama bu cümle tahminden öteye gidemez. Biraz beklemekte fayda var. En kısa zamanda kanun metninin ortaya çıkacağına inanıyorum.

 6. BUYUKSEHIR BELEDIYESINDE ILACLAMA ( VEKTÖRLE MUCADELEDE) BIRIMINDE GOREW YAPMAKTAYIMM ACABA ASIL ISS OLARAK MI GORULUYOR

 7. sayın editör peki hizmet alımı ihalesi hukumet tarafından açıklanan asıl işler listesinde bulunmayıpta gerçekte yapılan iş açıklanan asıl işler listesinde ise ne olacak (Örnek olarak : karayollarında temizlik işçisi alımı yapılıp yol yapan işçiler) hukumetin çıkardığı yasada da bu şeklide çalıştırmanın yasak olduğu kanunlaştı. bu durumda kalan işçiler hangi yolları izlyerek haklarını aramalıdırlar.

  1. Bu işçilere kalacak tek yok kanaatimce iş mahkemelerinde açılacak muvazaa davaları olacaktır. Ama yine de kanun metnini gördükten sonra bu konuda tekrar fikir beyan etmek isterim.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.