Hırsızlık yapan işçinin işten çıkarılması

Hırsızlık yapan işçinin işten çıkarılması

Böyle bir durumun yaşanmaması temennimiz olmakla birlikte, çalışma hayatında bu tür vakalara rastlanabilmektedir. İşçinin işyerinde hırsızlık yaptığının tespit edilmesi halinde işverenin hakları nelerdir? Hırsızlık yapan işçi hakkında hangi işlem yapılabilir?

İşçinin işyerinde hırsızlık yapması

Böyle bir durumun varlığının tespiti halinde, yapılması gereken ilk şey, bu durumu kayıt altına almaktır. Daha önce yayımladığımız işçi hırsızlık tutanağı işinize yarayacaktır. Peki ama işçinin bu davranışını tutanakla kayıt altına almak neden önemlidir?

Burada tutanak tutmanın faydaları devreye girer. Bir tutanakta temel olarak üç tarafın imzası bulunur. Bunlar işveren temsilcisi, olaya karışan işçi ve olaya tanık olanlardır. İşte bu imzalar ve tutanağın içeriği, bir fiilin varlığını ortaya koyar ve evraka bağlar. Böylece ileride, böyle bir olayın yaşanıp yaşanmadığı mahkeme tarafından sorgulandığında bu tutanak çok işe yarayacaktır.

Ancak işçi bu tutanağa imza atmak istemeyebilir. Böyle bir ihtimalin gerçekleşmesi halinde, işçiye zorla imza attırmanın gereği yoktur. Çünkü tanıkların imzası da, önemli bir delil teşkil edecektir.

6 iş günlük süreye dikkat!

Daha önce yazmıştım. Bir işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı fiili nedeniyle işten tazminatsız olarak çıkarılabilmesi için, bu fiilin öğrenildiği tarihten itibaren 6 iş günü içinde fesih işleminin yapılması gerekir. İş Kanununun 25/II maddesine göre yapılacak bu tür bir fesihte, 6 iş günlük süre geçirilirse artık işçi hangi fiili işlemiş olursa olsun, bu fiiline dayanılarak tazminatsız olarak işten çıkarılamaz.

6 günlük süre geçirilirse

Bu durumda da elbet fesih imkanı vardır. Ancak bu süre geçtikten sonra yapılacak olan fesih İş Kanununun 25 inci maddesine göre değil de 17nci maddesine göre yapılmalıdır. Bunun sonucu ise işçiye kıdem tazminatının ödenmesi ve ihbar sürelerini kullandırılmasıdır.

Hırsızlık olayı somut olarak delillendirilmelidir

hırsız işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

Yargıtay kararlarını incelediğimizde, ek başına tutanağın her zaman işe yaramadığını görüyoruz. Çünkü işçinin hakkında tutanak tutulması her zaman mümkün olup işçi bunun aksini iddia edebilir. Böyle bir durumun yaşanmaması için; olayla ilgili kamera görüntülerinin saklanması, olay emniyete intikal ettirilmiş ise buna ilişkin kayıtların bulunması ve başkaca delillerin mevcut olması işveren için önem arz edecektir.

SONUÇ

İşyerinde hırsızlık yaptığı tespit edilen işçi, İş Kanununun 25/II-e maddesi uyarınca derhal ve tazminat ödemeksizin işten çıkarılabilecektir. Ancak işçinin hırsızlık yaptığının feshe yetkili makamca öğrenilmesinden itibaren 6 iş günü içinde bu fesih yapılmalıdır. Aksi takdirde, 6 iş günlük süre geçtikten sonra, işçinin hırsızlık fiili nedeniyle tazminatsız olarak işten çıkarılması mümkün olmayıp bu durumda işçi ancak ihbar süresi kullandırılarak ve kıdem tazminatı ödenerek işten çıkarılabilir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

44 Yorum

 1. Merhaba ben 3 yıl 9 aydır bir firmada promötor olarak çalışmaktayım.4 gün önce başıma talihsiz bir olay geldi mesai saatim içinde yemek molamdam kalan 15 dakikalık sürede işyerimin yakınında bir markete gittim.3 parca mutfak alışverişi yaptım.aceleyle sepet almadigim için aldıklarımı elimdeki iş kıyafetimin olduğu poşete koydum.kasa yerine giriş çıkış kapısından çıktığım anda güvenlik beni durdurdu.dalgınlıkla oldu.telefonumu bile iş yerinde unutmuşum.ödemek istedigimi söylediğim halde beni bir odaya götürdüler ve hırsızlık muamelesi gördüm.polisi cagirmalarini söyledim.cagirmadilar.bana zorla birdaha yapmayacağım adı altında 1 kağıt imzalattılar.ancak bu şekilde çıkabilirsin dediler.sonra aldiklarimin parasını ödettiler ve fişini vermediler.bu olay iş yerime yansıdı.işverenim bana olayı halledeceklerinı ve başka mağazaya göndereceklerini soylediler.bu süre içinde 3 gün ücretsiz izne çıkarttılar ve imza attırdılar.3 gün sonra beni bağlı olduğumuz ajansa çağırdılar.once ücretsiz izni ücretli izin olarak değiştirip tekrar imza aldılar.daha sonra baskı uygulayarak istifa dilekçesi yazmamı söylediler.itiraz ettim.imzalamadim.saattlerce bekletip tutanak hazırladılar.Hırsizlik adı altında.savunmamı yazıp imzalamami istediler.yani tazminatsız olarak işine son verilecek denildi.itiraz ettim ve hiç birşey imzalamadan notere gittim ve ihbarname çektim devamsızlıktan fesih olmasın diye.bu durumda haklarımı öğrenebilirmiyim.yarin savcılığa suç duyurusunda bulunacam.olay 8.11.2018 de oldu.9.11.2018/11.11.2018 tarihleri arasında izne çıkarıldım.lutfen yardımcı olun.

  1. Merhaba. Ahmet bey yardımcı olmak istesem de, böyle detaylı ve önemli bir konuda avukata danışarak hareket etmenizi öneririm. Buradan yazacaklarım yetersiz kalacaktır.

  2. Merhabalar Ahmet Bey bu olayın sonucu ne oldu acaba acil bilgi verir misiniz? Bir yakınım da bu durumla karşı karşıya ne yapması lazım? Cevaplarsanız seviniriz..

 2. merhaba ben şunu sormak istiyorum. 09.11.2018 tarihinde işletmede gerçekleşen(SOMUT KANIT YOK!) bir durum oluştu. benim hesabı alıp,sonucunda parayı cebe attığım iddia edildi üstü kapalı! Bu olay neticesinde ben çalışmama devam ettim. 19.11.2018 tarihinde yapılan mobbing uygulaması neticesinde, keza maaş durumumdan zaten hoşnut olmadığımı, çalışma sürem oldukça fazla olduğundan dolayı ve çalıştığım süre boyunca(4.5 yıl) ayrıca kendilerine odamda bulunan kamera’dan bunu bana göstermelerini bile teklif ettim. lakin bana güvendiklerini vb sözler söylendi. ben mobbing uygulamasına dayanamayıp 20.11.2018 tarihinde sözleşmemi ihtar çekerek tek taraflı haklı olarak fesih ettim. lakin bu rüre zarfı boyunca hakkımda tutanak veya her hangi bir işlem yapılmadı zaten! işten çıktıktan sonra, kendileri sistem kurulumundaki kişilerin raporlarında hesapları benim kapattığımı ama ücretleri cebime attıklarını iddia edip benim hakkında suç duyurusu yapacaklarını belirtti. merak ettiğim şu yani sırf sistemcilerin raporu doğrultusunda bir insan hakkında somut bir kanıt yokken bulunulur mu? bulunulursa kabul görür mü? hiç başıma gelmediği için azda olsa bilgilendirirseniz memnun olurum. teşekkürler.

  1. Merhaba. Sorularınıza cevap aramanızı anlıyorum; ancak hiçbir veriye sahip olmadan, haklı ya da haksız olduğunuzu söyleyemeyiz. Yapmanız gereken, arabulucu başvurusu ise hukuki hak arama sürecini başlatmak ve alacaklarınızı talep etmektir. Uzlaşma sağlanamazsa, bu sorularınızın cevabını iş mahkemesi zaten verecektir.

 3. Merhaba daha önce çalıştığım günlerde şirket prosedürlerine uygunsuz olarak işlem yapıldığını bildirerek hakkımda hırsızlık denetimi yapılıyor somut kanıt da yok herhangi bir şekilde parayi cebime koymuslugum da yok fakat öğrenmek istediğim nokta 6 iş günü içerisinde diyorsunuz bu iş günleri fiilin yapıldığı Tarihten itibaren mi yoksa fiilin yapıldığını öğrendikten sonra 6 gün mü bunu merak ediyorum ve bu beladan nasıl kurtulabilirim çünkü 8 yıldır bu işteyim ve işimi seviyorum devam etmek istiyorum ayriyeten bu damgayı da yemek istemiyorum teşekkürler

  1. Merhaba. 6 iş günü, feshi gerçekleştirmeye yetkili makamın öğrenmesiyle başlar. Örneğin işçi bir fiil işlemiş ve mağaza sorumlusu bunu resmi olarak merkeze iletmişse, 6 iş günlük süre bu andan itibaren başlar.

 4. Merhaba bugün … mağazasında zorla kâğıt imzalatılmak istendi işime son vermek için kağıdı imzalamadım ne yapmam gerekiyor iş yerinede almıyorlar

  1. Merhaba. İşyerine alınmıyorsanız, hemen notere giderek bu durumu ortaya koyan ve haklarınızı talep eden bir ihtarname göndermeniz yararınıza olacaktır.

 5. Hocam merhabalar. Ben geçen yazmıştım, haklı nedenlerden dolayı iş akdimi fesih etmiştim.(20.11.2018) tarihinde. Ardından işe dönmemem halinde benim zor durumda kalacağımı bildirmişlerdi! Sizin de cevap olarak belirttiginiz gibi arabulucuğa gidildi ve anlaşma sağlanmadı. Birde benim hakkımda kasalarında eksikler olduğunu vb. Beyan edip, kendileride, suç duyurusu yapabileceklerini söylemişler. Ellerinde resmi veya somut kanıt olduğu ihtimalinide düşünmüyorum. Keza son iş günüme kadar çalışıp, bu tarz bir durum sebebiyle her hangi bir tutanak veya bir yaptırım, buna göre bir çıkış almadım! Cıkış kodumuda 03 olarak beyan etmişler. Yani dediklerine istinaden 29maddeden de yapmamışlar. Merak ettiğim husus somut veya resmi bir belge olmadan, sırf beni psikolojik anlamda, ve bezdirme amacıyla suç duyurusunda bulunurlar mı? Bulunurlarsa söylediklerime istinaden bu kabul olunur mu? Çok merak ediyorum. Teşekkürler.

  1. Merhaba. Bu husus tamamen genel mahkemelerle ilgilidir. Bir avukattan sonuçları hakkında daha doğru bilgi alabilirsiniz.

 6. Merhaba Ben belediye de çalışan güvenlik gorevlisiyim belediyede gunlük rutin kontrol lerimde beledıyede bulunan kazan dairesinin onunden gecerken kapısının acık oldugu ışıkların tamamem yanık oldugunu fark ettim hiç girmemiştim daha önceleri ilkinde kontrol ettim sagı solu cıktım bır kaçgun sonra tekrar acık bırakılmış yıne baktım kimse olmadıgını fark ettim oyle bir düzen hazırlanmişki içeri gir der gibi3 kez baktım gozüme eski kapı kolları çarptı guvenlik kulubesinin kapı kolu kırık oldugu için kapı kolu tornovıda vida yani tamirat için gerekli malzemeyi posete koyarak çıktım kamara duzenegi yerleştirilmiş kazan dairesine elimde posetle çıktıgım tespit etmişler şimdi ise kazan dairesinde daha önce kaybolan hilti kablo yani degeri 50 bin liralik malzeme alındıgı zararın 50 bin oldugu soylenıyor bana zararı karsıla yoksa seni polise verecegiz diyorlar birpoşetin içine 50 bin liralık malzemi olur cok zor durumdayım me yapmam gerekir

  1. Merhaba. Öncelikle bir avukata danışmanızı öneririm. Bunun dışında, savunmanız talep edildiyse yazılı olarak vermekten başka, şu aşamada yapabileceğiniz bir şey yok. İşten çıkarılırsanız, ancak o andan sonra hukuken hakkınızı arayabilirsiniz.

   1. Savunma tutanak almadılar O anki ruhsal çöküntü ile bana istifanı ver çek git seni polise vermeyelim dediler bana kamuda hırsızlık 7 yıldan başlar çocuların var diyerek baskı yaptılar zorla 13000 binliralık senet imzalattılar isfamı aldılar

    1. ama senetten belediye avukatları yada muhasebesinde almadılar güvenlik amiri ve personel müdürü aldı aldı

   2. senedi elediyenin muhasebe ve avukatları almadı bu olay sadece 5 kişinin arasında geçti senedi alan güvenlik amiri ve persenelde memur ile aldılar

 7. çalıştığım şirket ağır sanayi olarak geçiyor ve maaşlar asgari ücret ile arasında fazla bir fark yok ve burada işler çok ağır işten ayrılsam tazminat alamam ve nasıl bir yol izlemem gerekir

 8. Merhaba! Isyerinin zorlamasiyla istifa ederek 2 hafta once ciktim 6 yillik emegimin karsiligi 5bin lira vereceklerini soylediler gecen hafta arayip kameradan kek yapip dukkandan cikardigini gorduk seni mahkemeye verecegiz diyorlar, aldigim kekten uc dilim yanik oldugu icin aldigimi soyledim tmm para vermeyiz sikayetcide olmayiz diyorlar ne yapabilirim

  1. Merhaba. Bu konuda sizin karar vermeniz gerekir. Olayın gelişimini ve ayrıntılarını bilemediğim için yorum yapmam doğru olmaz.

 9. Hocam merhaba ben işyerinden stoktaki eksikler yüzünden işten çıakrıldım mağaza sorumlusu ben olduğum için bana avukat işveren muhasabe müdürü ve diğer bir yetkili kameranın üstünü örtüp tehtid konuşması yaparak senet imzalatıp suçu işlediğime dair imza aldılar fakat işyerinden ayrıldım çıkışımı tazminatsız olarak yaptılar stoğu teslim ettim sonra tekrar beni arayıp stokta eksiklerin olduğunu tekrar görüşmeye gelmemi istediler gelmezsen çok kötü olucak senin için dediler tehtid ediyorlar nasıl bir yol izlemeliyim

 10. 2013 Otoparkta çalışırken gece uyuya kaldım
  Hırsız gelip 1600 çaldı elindeki bıçağı düşürdü benden kestiler hic bir mahkeme kararı yokken polis ifademde uyudum dediğim icin
  2018 hirsiz in bıraktığı bicaktaki parmak izi aynı iş yerinde ki arkadaşıma çıktı
  Başka çalışan yani
  Şirket benim paramı geri vermek zorunda mı halen ayni işyerinde calisiyorum

  1. Merhaba. İşverenin böyle bir zorunluluğunu olduğunu söyleyemeyiz. Etik olarak vermeleri gerekiyorsa, konuşarak talep edebilirsiniz ya da dava açmanız gerekir. Aslında o zaman haklı fesih yapabilirdiniz; ancak bugün itibariyle diyalogla sorunu çözmek tek çare gibi duruyor.

 11. Hocam merhaba,
  iş çıkışına yakın Eşim evde tuvalet kağıdı bitti gelirken al diye beni aradı,yanımda kart ve yeterli nakit para yoktu bende bu sebeb ile işyeri tuvaletinden sadece 3 rulo Tuvalet Kagıdı aldım çantama koydum, müdürüm görmüş çantamı açmamı istedi ve açınca bunları gördü.hırsızlık yaptıgın bu iş bitti dedi, çok kötü oldugumdan ağlama krizine girdim çok utandım şirketten çıktım eve geldim. buarada kimse bana dur fln demedi kaçmadım yani. eve giderken müdürüm aradı yarın işe gelme sana bilgi verilecek dedi. ne yapmalıyım? beni şirkete çağırıp konuşmadan hiçbirşey imzalatmadan hırsızlık suçu ile işten atabilirlermi? ne yol izlemeliyim?

  1. Merhaba. Olayla ilgili yorum yapamam; çünkü haklı ya da haksız olduğunuzu söylemek bana düşmez. Eğer haklı olduğunuza inanıyorsanız ve işe alınmıyorsanız, noterden ihtarname çekerek bu durumu kayıt altına almanız ve haklarınızı talep etmeniz doğru olacaktır. Ya da işverenin ne yapacağını beklemeyi de seçebilirsiniz.

 12. Merhabalar kardeşim büyük bir mağazada malesefki hırsızlık yapmış ve işten çıkarılmış. Söylediğine göre tutanak tutmuşlar. Benim merak ettiğim nokta ise şu; ileride başka bir iş yerine başvurduğunda bu hırsızlık ile ilgili karşı tarafın herhangi bir şekilde haberi olabilir mi veya adli sicil kaydında bununla ilgili bir ibare bulunabilir mi? Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Dava açılmazsa ya da soruşturma açılmazsa adli sicile işlenmez. Ayrıca SGK kayıtlarında da hırsızlık diye bir kod yoktur, genel olarak 29 kodu ile çıkış yapılır.

 13. Hocam merhaba.

  Ben bir restoranda çalışıyorum türkiye de az da olsa ün yapmış şehir şehir faaliyet gösteren bir restoran zinciri.

  Benim sorumsa müdürümle ilgili.

  Şirketimiz herhangi bir kanıt sunmadan kasa açığın var diyerek 3 yıldır orada çalışan müdürümden 3 ayda 6 bin tl para kesti. Üstelik bu açıkların hepsi nakit açığı değil. Hadi nakit açığına tamam. ama Kredi kartı açıklarının da olduğu öne sürüldü ki bunun nasıl olduğu bilinmiyor. Kredi kartlarından çekilen para direk şirket hesabına gidiyor bu parada nasıl açık çıkıyor başlı başına bir soru işareti. Bu durumda müdürümüz mecburen maddi durumu olmadığı için bazı günler kasa parasından kullandı. Ama Ertesi günün kazancıyla da önceki günün parasını tamamlıyordu. Böyle böyle idare ettiriyordu kendini. Daha sonra iki müdürümüzden birisi uzun süreli bir rapor aldı. Bu süre boyunca müdürüm yaklaşık 2 ay boyunca, ben şahidim ki 1 gün dahi izin yapmadı. Tek başına 2 ay boyunca her gün saat sabah 09:30 dan gece saat 23:00 a kadar çalıştı ki bu süre bazı günler daha da uzuyordu. Gece 2 yi bulduğu zamanlar bile var. İşyerindeki personel takip sisteminde ne zaman giriş çıkış yapmış hepsi kayıtlı. Bu zaman içerisinde oluşan mesaileri de hayli arttığından dolayı şirket mesaisinin çok az bi kısmını verip kalan saatleri de denkleştirme izni olarak vereceğini söyledi. Müdürümde izin istemediğini mesailerinin yatırılmasını talep ettiği zaman sen kasa parasını kullanıyosun sen hırsızsın deyip sana tazminat yok deyip herhangi bir tazminat vermeden mesai saatleri ,senelik izni , ve diğer haklarını vermeden hiç bir kağıt imzalatmadan. Sadece ihtarname evine gelecek deyip 1 günde işten çıkarıldı.

  Bu durumda ne talep edebilir? Herhangi bir tazminat alma durumu varmıdır? Teşekkürler.

  1. Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Size kesin cevap vermek isterdim; ama öyle yaparsam yanıltabilirim. Burada birçok husus devreye girer. İşyerinde çalışan işçi sayısı, kişinni kıdemi, sözleşme tipi vs. Böyle detaylı bir durumda, en doğrusu bir avukatla yüz yüze görüşerek bilgi almaktır. Diğer türlü eksik bilgi alınabilir ve hata yapılabilir.

 14. merhaba 2 yillik calistigim is yerimde beni koli banti calmakla sucladilar ama ellerinde herhangi bir kanit bulunmamakta kamera kayitlarinda firmadan cikarilmis hicbir urun yok ayrica satinalma mudurumun ses kaydini aldim hicbir eksik malzeme olmadigina dair. beni isten cikartan personel mudurude 3 saat sonra tekrar farkli bir bolumde calismam icin ise cagirdi hirsizlik iftirasi yedim ve tazminatsiz isten cikartildim

 15. Merhaba 5 ay once esim hirsizlik sebebiyle isten cikarildi ve bildigim kadaruyla ellerinde kamera goruntuleri var fakat herhangi bir suc dyurusnda bulunulmadi bu durumda tazminat davasi acilsa kazanabilirmiyiz yada kaybedersek bize bu durum ne sekilde yansir.. simdiden tesekkurler..

 16. Ben bir markette hem uretim yapiyor arada birde kasaya bakiyordum. dun beni cagirdilar hirsizlik yaptin dediler ve bir video gonderdiler videoda kasaya bakiyorum sonra elim kasadan cikariyorum elim yumruk halinde yani para falan yok bu yuzden bana hirsizlik yaptigim soylendi ne yapmaliyim.

  1. Merhaba. Beklemeli ve işverenin yapacağı işlemi görmelisiniz. Eğer işten çıkarılırsanız ve haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, hakkınızı yasal yollarla arayabilirsiniz.

 17. Merhabalar eşim bir markette çalışıyordu yaklaşık bir hafta önce kasada satır iptali yaptığı için işten çıkardılar ve markette yapılan bütün satır iptalleribi ona bağlayıp 10 milyar para istiyorlar vermezsek dava açarız hapse girersin diyorlar ne yapmamız lazım

 18. Öncelikle merhabalar bn 3 sendedir bi restoranda çalışıyorum akşamları işten çıkınca sut yumurta vb bazen götürüyorum ay bası veya ay sonu kredi kartıyla çejkiyodum patron aldıgım şeyleri kamerada görup bni işten çıkardı neyapmam lazım

 19. Merhaba,,,,,,is yerinde çok samimi bir arkadaşımın sandalyesinde kilidi alıp önemli mazemelerimin olduğu dolaba taktim,,,kendi kilidim bozuldu..diğer gün ise gelmedim.arkadaşım Kilidin olmadığını farkedince kamera kayıtlarına baktirmis..şikayetçi olmuş,,,iş yerinden kınama cezası aldım.fakat olayın üzerinden 2 ay geçti…isten cikarilirsam haklarimi talep edebilirmiyim..Teşekürler ederim.

 20. merhaba 1.5 yıldan bu yana guvenlik görevlisi olarak calıstıgım kamu kurumda tek olarak nöbet tutarken tesisin arka tarafından tel örgüleri kesip iceri giren 2kişi bi kac parca hurdayı dısarı cıkarmıslar ve ardından 2. kez girmişler bende o esnada tek kişi olmama ragmen devriye mi atarken bu kez bisey almadan cıkarken gördügüm kişileri bagırarak müdale ettim ve almıs oldukları hurda parcaları tesis dısında duvar dibinde buldum neden bana kameradan görmedigimi sorduklarında bende o esnada arac girişi oldugunu ve daha sonrada lavobaya gittigimi 10-15 dk kameraya bakmadıgımı ve ardından devriye görevimi atmak icin nobet yerimi terk ettigmi söyledim böyle bi durumda bana ne gibi bi yaptırım uygulayabilir acaba bilgi verirseniz sevinirim

 21. Merhaba ben bina gorevlisiyim calismis oldugum isyerimde duzenli maasimi alamiyorum bundan 3 ay once karsi marketten ekmek çalmak zorunda kaldım ama parasını w gün sonra verdim konu kapandı mahkemelik polislik durumumuz olmadi yoneticim 3 ay sonra bunu bana sebep gostererek tazminatsız cikis verdi mahkemeye başvursan hak iddia edrmiyim


  1. Merhaba,
   düzenli maaş alamamak ayrı bir olay, karşılaştığınız bu olay apayrı bir olay. Karşılıklı ipler gerilmiş anladığım kadarıyla, internet üzerinden destek bulmaya çalışmak yerine çok kritik ve hassas olan bu sürecinizde bir hukukçuyla beraber hareket etmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır. Sorunuzun cevabına tam olarak bir yorumda bulunmak imkansız.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.